Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος στα Μελισσια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

να επαναφέρω το θέμα θα ήθελα , καθώς ψάχνω άμεσα για το προνηπιάκι μου!

Μπορείτε , όσες κοπέλες, έχετε το παιδάκι σας στον froggy , να γράψετε την εμπειρία σας

καθώς και για τα δίδακτρα;

 

Εάν ..ξεφεύγουν οι τιμές, να μην κλείνω ραντεβου (έχω κ την μπεμπούλα που την ταλαιπώρω πέρα-δώθε)...

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για κοντινούς σταθμούς δεκτή! Κάθε βοήθεια!

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα,

Εγω πηγα πολλες φορες να δω το froggy

κ καθε φορα δεν αποφασιζα να τον βαλω εκει!

περισι χρεωνε νομιζω ή 250? ή 300? με φαι

απο το πρωι μεχρι τις 13:00!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

Εγω πηγα πολλες φορες να δω το froggy

κ καθε φορα δεν αποφασιζα να τον βαλω εκει!

περισι χρεωνε νομιζω ή 250? ή 300? με φαι

απο το πρωι μεχρι τις 13:00!

 

επειδη ψαχνω κι εγω για σταθμο, γιατι δεν αποφασιζες να τον βαλεις εκει? σημερα εχω ραντεβου στην Παππα, θα σας δωσω πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω κι εγω για σταθμο, γιατι δεν αποφασιζες να τον βαλεις εκει? σημερα εχω ραντεβου στην Παππα, θα σας δωσω πληροφοριες

 

Μου φανηκαν μικροι οι χωροι, εχει μια ταξη

κ μια αιθουσα παιχνιδιου!

δεν καταλαβα πως θα χωριζε τις ηλικιες μεσα στους χωρους,

κ γενικα καταλαβα πως εχει πολλα παιδια με καθε δασκαλα

κ γενικα μπερδευει τις ηλικιες!

κ βεβαια μου φανηκε πιο πολυ φυλαξη

απο σταθμος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απ οτι φαινεται θα γραψω σεντονι. Ειχα ραντεβου σημερα στην Παππα στα μελισσια. Την πορτα ανοιξε μια δασκαλα απο οτι καταλαβα η οποια ουτε ζεστη ουτε κρυο μου φανηκε, σα να εβγαζε ενα ψευτικο χαμογελο. Μετα ηρθε η ιδια η Παππα για να μιλησουμε η οποια ηξερε καθε παιδακι και καθε μαμα που ερχοταν και θυμοτανε και το καθε παιδακι τι εκανε εκεινη την ημερα. Εχει 3 οροφους, το ισογειο ειναι για τα μικρα παιδακια σαν το δικο μου που τωρα ειναι 19 μηνων. Η αιθουσα ηταν καθαρη με παιχνιδακια κια τραπεζακια για να καθονται να τρωνε. Ειχε 2 υπνοδωματια που ηταν οι κουνιες, και αυτο καθαρο. Το μπανιο καθαρο ηταν αλλα δεν μου αρεσε που τα παιδια τ αλλαζαν σε ενα μαρμαρινο νεροχυτη, θα προτιμουσα να εβλεπα μια αλλαξερια. Την ρωτησα τι δραστηριοτητες εχει και το μονο που μου ειπε ειναι οτι τα παιδια ολη μερα παιζουν και καθονται το πολυ 10-15 λεπτα στα τραπεζακια για να κανουν λεξιλογιο και να παιξουν λιγο με πλαστελινη αντε να διαβασουν και κανα παραμυθι. Δεν μου ανεφερε τιποτα αν εχουν καποιο κουκλοθεατρο, καποια παρασταση καποια γιορτουλα. Το μονο που ελεγε ειναι οτι ολη μερα παιζουν. Οταν τη ρωτησα πως τα ταιζουν μου ειπε οτι τα βαζουν ολα να κατσουν και η δασκαλα ξεκιναει να δινει μια μπουκια στο πρωτο κανει κυκλο μαζι με ενα αλλο ατομο και τρωνε μπουκια μπουκια, δηλαδη ο πρωτος θα φαει τη μπουκια του και θα περιμενει αλλα 15 παιδια να φανε τη μπουκια τους για να ερθει η σειρα του, για το δικο μου γιο προσωπικα θεωρω οτι το φαι θα βρεθει στο πατωμα. Στο τμημα ειναι 15 με 17 παιδια με 2 δασκαλες. Εξω απο την αιθουσα υπηρχε η αυλη η οποια ειχε μεγαλο σκαλοπατι και ανετα επεφτε παιδι απο κει και μετα προχωραει στον κηπο που εχει κουνιες και τσουληθρα αρκετα σκαλοπατια και κατηφορικο εδαφος και ανωμαλο ελαφρως. Την ωρα που πηγα ηταν 5-6 παιδια 3χρονα μονα τους και της ειπα πως ειναι δυνατον να ειναι μονα τους δεν υπαρχει κινδυνος? η απαντηση ηταν οτι βγαινει παντα καποια δασκαλα και οτι τα παιδια το ξερουν το μερος και δεν εχει φοβο, δεν με επεισε. Οταν εχει κρυο τα κατεβαζουν στο υπογειο που ειναι γκαραζ βαμενο κιτρινο με ελαχιστα παιχνιδια και χωρις κανενα παραθυρο και μου εδιξε ενα μερος που απλα τ αφηνουν εκει και οι δασκαλες ξεκουραζονται. επειδη ειχε πολλες σκαλες τη ρωτησα πως ελεγχουν 15 παιδια που κατεβαινουν τσιμεντενια σκαλια μου ειπε οτι τα μαθαινουν να κατεβαινουν με τον ποπο και ανεβαινουν μπουσουλοντας μεχρι τα μαθουν τα ανεβοκατεβαινουν μονο με τα ποδια. Φαγητο δεν προσφερει τιποτα ολα τα πηγαινουμε εμεις απο πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανο. Η τιμη ειναι 415? και 100? εγγραφη. Δεν εχω παει σε αλλους σταθμους για να εχω εικονα αλλα το θεωρησα υπερτιμημενο και ολα αυτα τα κανει σπιτι μας. Οταν εννουσε λεξιλογιο ελεγε οτι τους λενε φερε την μπαλα, πηγαινε στην τσουληθρα, βγαλε τα παπουτσια λες κι εμεις δεν τους μιλαμε σπιτι κανουμε νοηματικη. Δεν με επεισε σαν σταθμος, της ειπα οτι μου φαινονται πολλα τα λεφτα και δεν υπαρχει να τον παω εκει. Θελω ομως να ρωτησω τι δραστηριοτητες εχουν τα παιδια τετοιας ηλικιας? τι να περιμενω απο αλλους σταθμους? ξεχασα να αναφερω οτι οταν τη ρωρησα γιατι δεν κανουν λιγη ζωγραφικη ειπε οτι κατι λιγο κανουν αλλα πιο πολλα οι δασκαλες και της λεω οτι καποια πραγματα κανουν καλο στη λεπτη κινητικοτητα και ειπε αυτα ειναι για μετα τα 3, δεν εχει τωρα νοημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες κ το "Μελωδιες της Πλωρης",

βεβαια δεν ξερω αν παιρνουν τοσο μικρα παιδακια!

Αλλα μου φανηκε πολυ ωραια αυτα που κανουν!

Γενικα στα Μελισσια απ οσα ειδα για μενα

ειναι το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, σε ευχαριστώ πολύ για το "σεντόνι" σου... Με βοήθησε πολύ!!!

 

Stethi, σε ευχαριστώ κ σένα! Κατατοπιστική για τον froggy!

Εσείς πηγαινεται στην "μελωδία της πλώρης"; Θα μας δώσεις τιμές κ κυρίως την εμπειρία σας;

 

Πολλά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, σε ευχαριστώ πολύ για το "σεντόνι" σου... Με βοήθησε πολύ!!!

 

Stethi, σε ευχαριστώ κ σένα! Κατατοπιστική για τον froggy!

Εσείς πηγαινεται στην "μελωδία της πλώρης"; Θα μας δώσεις τιμές κ κυρίως την εμπειρία σας;

 

Πολλά ευχαριστώ!

 

Καλημερα,

Εμεις δεν πηγαμε τελικα στις 'Μελωδιες' γιατι δεν βολευε τη πεθερα μου να παιρνει τον μικρο απο εκει κ ετσι πηγαινουμε σε εναν στη κηφισια.

Αλλα μια γνωστη μου πηγαινε το παιδι της περισι εκει κ ηταν τρελαμενη απο χαρα.

Κ εμενα μ αρεσε πολυ κ στεναχωρηθηκα που δεν καταφεραμε να παμε,γιατι ειναι πολυ καλος αυτος που το εχει κι ενιωσα πως πραγματικα το κανει σαν λειτουργημα κ οχι για τα λεφτα.

Ειναι πολυ καλλιτεχνικος σταθμος απ ,τι καταλαβα.

οι τιμες απ ο,τι θυμαμαι ειναι 300-350 ευρω /μηνα.

Αλλα οπως ειπα κ πριν οι τιμες νομιζω πως φετος πεφτουν γενικα.

Οταν το δεις μου λες.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγα σημερα και ειδα το σπιτι των παιδιων στα μελισσια που ειναι μοντεσοριανος με 320 το μηνα χωρις φαγητο. Οποια θελει πληροφορια ας μου στειλει πμ για να μην λενε οτι κανω διαφημιση η δυσμημιση.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και ειδα το σπιτι των παιδιων στα μελισσια που ειναι μοντεσοριανος με 320 το μηνα χωρις φαγητο. Οποια θελει πληροφορια ας μου στειλει πμ για να μην λενε οτι κανω διαφημιση η δυσμημιση.

 

 

Καλησπέρα, εγώ χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες

αλλά νομίζω μπορείτε να γράψετε εδω την άποψη σας

για να βοηθηθούν κ άλλες μητέρες... Αυτός νομίζω ειναι ο σκοπός της συζήτησης μας,.. η αλληλοβοήθεια!

 

Ανυπομονώ για την εμπειρία σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες

αλλά νομίζω μπορείτε να γράψετε εδω την άποψη σας

για να βοηθηθούν κ άλλες μητέρες... Αυτός νομίζω ειναι ο σκοπός της συζήτησης μας,.. η αλληλοβοήθεια!

 

Ανυπομονώ για την εμπειρία σας!

 

οκ αν ειναι να μη φαω καρτα δεν εχω προβλημα να γραψω. Λοιπον αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν ειναι και τοσο μοντεσοριανος, δεν κανουν κατι διαφορετικο απ οτι οι αλλοι σταθμοι και μαλιστα μου εδειξε κατι παιχνιδακια που τα εχουν οι μοντεσοριανοι και απλα ηταν 5 ξυλινα παιχνιδακια που μαθαινουν ν ανοιγουν την πορτουλα να παιρνουν το μπαλακι να το ριχνουν στην τρυπουλα απο πανω. ετσι μαθαινουν λεει τις αισθησεις και να σκεφτονται τι πρεπει να κανουν. Φαγητο δεν προσφερουν. Αυτο που με ενοχλησε ιδιαιτερα ηταν 2 πραγματα, ο χωρος που επαιζαν τα παιδια και η κουζινα μυριζε παρα πολυ μουχλα και ο χωρος του παιχνιδιου ηταν σε μια γωνια απο πανω εως κατω πολυ φουσκωμενος και το αλλο οτι ηταν μια δασκαλα που ηταν καπως μεγαλη αλλα πολυ αυστηρη και σαν να βαριοταν, καθοταν σε μια καρεκλα και δεν μπορουσε να κανει κατι να ξεχαστει ενα παιδακι που ηθελε τη μαμα του, ελεγε απλα απο την καρεκλα ελα δω, παλι νερο θες τωρα ηπιες, που πας, κανε αυτο κανε το αλλο. Δεν εβγαζε αυτο που θα ηθελα εγω για το παιδι μου, τη ζεστασια και τη συντροφια για να δεθει μαζι της. Τα πηγαινουν να βλεπουν το θεατρο που ετοιμαζουν τα μεγαλυτερα και αυτο που μου τονισε 3 φορες ειναι ποσο δυσκολο ειναι να το κανουν αυτο αλλα παρολα αυτα τα πανε. Ολα αυτα ειναι προσωπικες μου αποψεις αλλα αυτη η μουχλα και η αγελαστη δασκαλα εμενα με απωθουν. Κατα τα αλλα δεν κανουν κατι αλλο απο αυτα που κανουν ολοι. Επισης τα μπανια ηταν παλια και οι κουνιες που κοιμουνται πολυ μικρες και στενες. Μη με πειτε μιζερη αλλα ισως ειχα ξενερωσει απο τα 2 που προανεφερα και μετα δεν μου αρεσε τιποτα. Το κτιριο γενικα ειναι παλιο.

Πριν λιγο πηγα και στον παιδικο γαλαξια και αυτος στα Μελισσια. Με το που μπηκα μου εβγαλε αυτη τη ζεστασια που ηθελα. Ηταν μια κυρια πολυ ηρεμη μου εξηγησε πως λειτουργουν και εκεινη την ωρα ειχε 2 παιδακια τα οποια επαιζαν με 2 δασκαλες και πραγματικα πεφτανε κι αυτες κατω στα πατωματα και γελαγανε και παιζανε. Ομορφος, καινουριος και καθαρος χωρος. 350 χωρις φαγητο ή 390 με φαγητο. Σε αυτη την ηλικια που ειναι ο δικος μου επικεντρωνονται σε παιχνιδι, μουσικη και παραμυθακια. Σε μεγαλυτερες ηλικιες εχουν και μαγειρικη και θεατρικα και αλλα τετοια. Αυτος παντως μου αρεσε και λειτουργει 7 με 5. Καλο ειναι βεβαια να τα δειτε και εσεις απο κοντα γιατι ο καθε γονιος τα βλεπει απο τη δικη του οπτικη γωνια

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα και ειδα το σπιτι των παιδιων στα μελισσια που ειναι μοντεσοριανος με 320 το μηνα χωρις φαγητο. Οποια θελει πληροφορια ας μου στειλει πμ για να μην λενε οτι κανω διαφημιση η δυσμημιση.

 

πηγα σημερα και ειδα το σπιτι των παιδιων στα μελισσια που ειναι μοντεσοριανος με 320 το μηνα χωρις φαγητο. Οποια θελει πληροφορια ας μου στειλει πμ για να μην λενε οτι κανω διαφημιση η δυσμημιση.

 

 

Καλησπέρα, εγώ χρειάζομαι περισσότερες πληροφορίες

αλλά νομίζω μπορείτε να γράψετε εδω την άποψη σας

για να βοηθηθούν κ άλλες μητέρες... Αυτός νομίζω ειναι ο σκοπός της συζήτησης μας,.. η αλληλοβοήθεια!

 

Ανυπομονώ για την εμπειρία σας!

Link to comment
Share on other sites

Απο λάθος έκανα επίκολληση την προηγούμενη απάντηση μου!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις εμπειρίες σου!

Οι απόψεις μας ειναι σχεδιν ίδιες και για του δυο!!!

 

Μολις επέστρεψα από τον "ΧΡΏΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ",

δεν φαντάζεσαι πόσο ενθουσιασμένη είμαι!!!!

Νομίζω οτι χρειάζομουν!

Καλλιτεχνικός σταθμος, με δραστηριότητες πολλές κ η ιδιοκτήτρια τόσο ..ζεστή!

 

Ευχαριστώ πολύ την stethi που μου τον σύστησε!!!

Φαίνεται να έχουν πραγματική αγαπη κ ενδιαφέρον για τα παιδιά,

συν οτι ανά πάσα μπορείς να δεις/ελεγξεις/τηλ για οτιδήποτε αφορά το παιδάκι σου!

 

Πραγματικά ειμαι ενθουσιασμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο λάθος έκανα επίκολληση την προηγούμενη απάντηση μου!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις εμπειρίες σου!

Οι απόψεις μας ειναι σχεδιν ίδιες και για του δυο!!!

 

Μολις επέστρεψα από τον "ΧΡΏΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ",

δεν φαντάζεσαι πόσο ενθουσιασμένη είμαι!!!!

Νομίζω οτι χρειάζομουν!

Καλλιτεχνικός σταθμος, με δραστηριότητες πολλές κ η ιδιοκτήτρια τόσο ..ζεστή!

 

Ευχαριστώ πολύ την stethi που μου τον σύστησε!!!

Φαίνεται να έχουν πραγματική αγαπη κ ενδιαφέρον για τα παιδιά,

συν οτι ανά πάσα μπορείς να δεις/ελεγξεις/τηλ για οτιδήποτε αφορά το παιδάκι σου!

 

Πραγματικά ειμαι ενθουσιασμένη!

 

Μπραβο ,μπραβο πολυ χαιρομαι που σ αρεσε!

Αν τελικα πατε εκει μου λες για να τα πουμε κ απο κοντα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα...ειμαι κι εγω στην αναζητηση παιδικου σταθμου για το γιο μου.Μηπως καποια/ος γνωριζει τον "παιδικο γαλαξια" στα μελησσια;Ξερετε τιμη;Ποιο ειναι το ωραριο του;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...ειμαι κι εγω στην αναζητηση παιδικου σταθμου για το γιο μου.Μηπως καποια/ος γνωριζει τον "παιδικο γαλαξια" στα μελησσια;Ξερετε τιμη;Ποιο ειναι το ωραριο του;

 

 

ειχα παει να τον δω πριν μηνες γιατι σκεφτομουνα να παω τον μικρο και η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε, ειχε καθαρους χωρους, ευγενικες κυριες που εδειξαν οτι ασχολιουνται με τα παιδια, και ζηταγανε 350€ + 40 αν θες και φαγητο και 60€ εγγραφη. Δεν εχω αλλη αποψη γιατι τελικα δεν τον εχω γραψει ακομα πουθενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μανούλες,

τώρα που τα πήγατε τα παιδάκια σας, τελικά σας έκαναν αυτοί οι παιδικοί σταθμοί; Πείτε εντυπώσεις.

Ψάχνω για το μωρό μου που το Νοέμβρη 12 μηνών θα πάει σε βρεφονηπιακό

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ξερω οτι αυτο το ποστ ειναι εκτος χρονου καθως η αναζητηση παιδικων σταθμων ειναι καλοκαιρινη υποθεση.ομως θελω να μοιραστω την αποψη μου γιατι αργοτερα μπορει να μην εχω το χρονο να το κανω.πρωτη φορα γραφω με τοσο ενθουσιασμο για κατι...ειμαι απο τις τυχερες που ωφελουμαι απο το προγραμμα του ΕΣΠΑ και ο μικρος μου απο 18 μηνων φιλοξενειται στο βρεφικο τμημα του ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ στα Μελίσσια.Δεν ειχα απολυτη αναγκη να παω καπου το παιδι (δεν ηταν για μενα δηλαδη μια λυση αναγκης) και μαλιστα στην αρχη ειχα και μεσα μου ξεκαθαρισει οτι τον πηγαινα δοκιμαστικα.Ύστερα ειναι και αυτο που διαβασα παραπάνω: τί ψάχνει και τί ζητάει ο καθένας απο τον παιδικο σταθμό...Δεν ειναι οτι είμαι απλά ευχαριστημένη από αυτό το σταθμό, ειμαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ. Και το λέω τώρα που το παιδί μου πηγαίνει ήδη τόσους μηνες.Στην αρχή αν με ρωτούσε κάποιος θα του ανέφερα για τα εξωτερικά/τυπικά χαρακτηριστικά του σταθμού τα οποία βεβαιώς διαπιστώνεις με το που μπεις:καθαριότητα, όλα καινούργια και φρεσκοβαμμένα, περιποιημένα και το κυριότερο με μια διάχυτη ζεστασιά και οικογενειακή θαλπωρή.δε μπορω να το περιγράψω αλλιώς.ειναι βεβαιως οικογενειακη υπόθεση (γονείς και κόρες εν δράσει!) κάτι που εμενα προσωπικά μου ταιριάζει. ακόμα και τον πρώτο καιρό της προσαρμογής, που τα περισσότερα έκλαιγαν εβλεπες τις κοπέλες με μια ηρεμία και ενα χαμόγελο αστείρευτο!τώρα όμως που πέρασε ο καιρός και έχω αξιολογήσει αρκετά πράγματα όπως :1.τη χαρά του παιδιού μου κάθε φορά που πηγαίνουμε 2.την πολύ καλή διάθεσή του όποτε τον παίρνω 3.οτι φωνάζει τις δασκάλες του ακόμα και στο σπίτι 4.το ότι εχει κάνει προόδους εκεί σε πράγματα που ξέρω οτι εδώ μεσα -αναμεσα στα 2 μεγαλύτερα του αδέρφια- δεν θα μπορούσα να του δείξω 5.οτι ποτε ποτε ποτε ποτε δεν εχουν ζητησει σε αυτο το σταθμό ούτε ενα κομμάτι χαρτί που λέει ο λόγος για όλα αυτά που κατασκευαζουν/ζωγραφίζουν/δημιουργουν και επειδή εχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν σε άλλους σταθμούς τα ακριβώς αντίθετα, λεω με σιγουριά οτι για το δικο μου παιδι τουλάχιστον αυτος ο σταθμός ηταν , είναι και θα είναι η καλύτερη επιλογή. Ξέρω οτι γράφω σαν να είναι δικός μου ο σταθμός και να του κάνω διαφήμιση αλλα όχι!δεν ειναι! απλα επειδη σε μερικούς μηνες μια μανούλα που θα έχει πραγματικη αναγκη να παει το παιδι της καπου καλα και να εχει και το κεφάλι της ησυχο, της το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατι όπως προείπα το δικό μου παιδί εκει φαίνεται να περνάει πολύ όμορφα, με ασφάλεια ,ευγένεια και ζεστασιά.τους ευχαριστώ μεσα απο την καρδιά μου

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ξερω οτι αυτο το ποστ ειναι εκτος χρονου καθως η αναζητηση παιδικων σταθμων ειναι καλοκαιρινη υποθεση.ομως θελω να μοιραστω την αποψη μου γιατι αργοτερα μπορει να μην εχω το χρονο να το κανω.πρωτη φορα γραφω με τοσο ενθουσιασμο για κατι...ειμαι απο τις τυχερες που ωφελουμαι απο το προγραμμα του ΕΣΠΑ και ο μικρος μου απο 18 μηνων φιλοξενειται στο βρεφικο τμημα του ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ στα Μελίσσια.Δεν ειχα απολυτη αναγκη να παω καπου το παιδι (δεν ηταν για μενα δηλαδη μια λυση αναγκης) και μαλιστα στην αρχη ειχα και μεσα μου ξεκαθαρισει οτι τον πηγαινα δοκιμαστικα.Ύστερα ειναι και αυτο που διαβασα παραπάνω: τί ψάχνει και τί ζητάει ο καθένας απο τον παιδικο σταθμό...Δεν ειναι οτι είμαι απλά ευχαριστημένη από αυτό το σταθμό, ειμαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ. Και το λέω τώρα που το παιδί μου πηγαίνει ήδη τόσους μηνες.Στην αρχή αν με ρωτούσε κάποιος θα του ανέφερα για τα εξωτερικά/τυπικά χαρακτηριστικά του σταθμού τα οποία βεβαιώς διαπιστώνεις με το που μπεις:καθαριότητα, όλα καινούργια και φρεσκοβαμμένα, περιποιημένα και το κυριότερο με μια διάχυτη ζεστασιά και οικογενειακή θαλπωρή.δε μπορω να το περιγράψω αλλιώς.ειναι βεβαιως οικογενειακη υπόθεση (γονείς και κόρες εν δράσει!) κάτι που εμενα προσωπικά μου ταιριάζει. ακόμα και τον πρώτο καιρό της προσαρμογής, που τα περισσότερα έκλαιγαν εβλεπες τις κοπέλες με μια ηρεμία και ενα χαμόγελο αστείρευτο!τώρα όμως που πέρασε ο καιρός και έχω αξιολογήσει αρκετά πράγματα όπως :1.τη χαρά του παιδιού μου κάθε φορά που πηγαίνουμε 2.την πολύ καλή διάθεσή του όποτε τον παίρνω 3.οτι φωνάζει τις δασκάλες του ακόμα και στο σπίτι 4.το ότι εχει κάνει προόδους εκεί σε πράγματα που ξέρω οτι εδώ μεσα -αναμεσα στα 2 μεγαλύτερα του αδέρφια- δεν θα μπορούσα να του δείξω 5.οτι ποτε ποτε ποτε ποτε δεν εχουν ζητησει σε αυτο το σταθμό ούτε ενα κομμάτι χαρτί που λέει ο λόγος για όλα αυτά που κατασκευαζουν/ζωγραφίζουν/δημιουργουν και επειδή εχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν σε άλλους σταθμούς τα ακριβώς αντίθετα, λεω με σιγουριά οτι για το δικο μου παιδι τουλάχιστον αυτος ο σταθμός ηταν , είναι και θα είναι η καλύτερη επιλογή. Ξέρω οτι γράφω σαν να είναι δικός μου ο σταθμός και να του κάνω διαφήμιση αλλα όχι!δεν ειναι! απλα επειδη σε μερικούς μηνες μια μανούλα που θα έχει πραγματικη αναγκη να παει το παιδι της καπου καλα και να εχει και το κεφάλι της ησυχο, της το προτείνω ανεπιφύλακτα γιατι όπως προείπα το δικό μου παιδί εκει φαίνεται να περνάει πολύ όμορφα, με ασφάλεια ,ευγένεια και ζεστασιά.τους ευχαριστώ μεσα απο την καρδιά μου

 

καλησπερα.εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων και σκεφτομαι απο τον σεπτεμβριο να ξεκινησει παιδικο σταθμο.εχω ακουσει καλα λογια κι απο αλλους για τον παιδικο γαλαξια κι ηθελα να σε ρωτησω,συνεχιζεις να εισαι τοσο ευχαριστημενη;επισης,μηπως ξερεις,πρεπει να εχει βγαλει την πανα μεχρι τον σεπτεμβρη για να την παρουν;κλεινουν συντομα οι θεσεις γιατι εγω τον ιουλιο θα εχω τη δυνατοτητα να γυρισω τους παιδικους σταθμους.και ποσο ειναι τον μηνα;συγγνωμη που σε βομβαρδιζω με τοσες ερωτησεις αλλα πραγματικα εχω αγχωθει για το αν θα βρω το καταλληλο μερος για το παιδι μου,θελω να ειναι ασφαλης και χαρουμενη εκει που θα παει και να νοιαζονται πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,θα ξεκινησω να βλεπω παιδικους σταθμους,μενουμε μελισσια.λεω να ξεκινησω απο τον 'παιδικο γαλαξια' κι απο τον 'χρωματα και μουσικη'. εχει καποια μανουλα να μου προτεινει καποιον αλλον;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά , μετα από τρία χρόνια !

Και τα δυο μου παιδιά τα πήγα στα "χρώματα κ μουσική" κ δεν εχω λόγια πραγματικά να περιγράψω πόσο όμορφα περάσαμε !

Κ μένα μαμάδες από εδώ μου τον σύστησαν (οπως φαίνεται στις παλαιότερες δημοσιεύσεις μας , στο θέμα) κ μετα απο πολλές αναζητήσεις , κατέληξα εκεί !

Πραγματική αγάπη κ ενδιαφέρον για όλα τα παιδάκια ! Τόσο χαρούμενα , τόση δουλειά , τόσο ωραία γεύματα , τόσο καλλιτεχνικό "σχολείο", τόςο καθαροί χώροι κ ειδικα διαμορφωμένοι για τις ανάγκες όλων των παιδιών .. τόσο ..όλα !, που πουθενά αλλου δεν τα συνάντησα !

 

Αξίζει να πατε να μιλήσετε κ να το γνωρίσετε !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...