Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Μα τι αμεσότης!

Να 'σαι καλά βρε Sofuka μου!

Μίλησα και με την παιδίατρο και μου είπε να το αφήσω γι αργότερα

Κρίμα γιατί δείχνει απίστευτο ενδιαφέρον (και επιδεξιοτητα may I proudly add) για το κουτάλι....

Όσο για τα μάτια μάλλον θα συμβουλευτώ οφθαλμίατρο

Έχεις ξανακούσει για παρόμοια αντίδραση πουθενα?

Δεν θα επρεπε να αντιδρά σ'ολο του το σώμα? Ή έστω στην περιοχή που ήρθε σε επαφή με το αλλεργιογόνο τρόφιμο? Γιατί γύρω από τα μάτια άραγε?

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ

Ο τσιπιρίκος μου είναι 5 μηνών και η παιδίατρος είπε να βάλουμε σιγά σιγά φρουτάκια.

Του ξεκινάω πριν 4 μέρες μία κουταλίτσα πορτοκάλι, δεν προλαβαίνουν να περάσουν 3 λεπτά και βγάζει κοκκινίλες γύρω από τα μάτια (πανω και κάτω από τα μάτια και μέχρι τον κρόταφο) αλλά μόνο εκεί, στο υπόλοιπο σώμα τίποτα....... Το τσεκάρω την επόμενη μέρα και πάλι τα ίδια.

Αφήνω να περάσουν 2 μέρες και δοκιμάζω με μήλο. Πάλι στο λεπτό οι κοκκινίλες μαζί μας.

Έχετε ξανακούσει κάτι παρόμοιο?

Αλλεργία και να εμφανίζει αντίδραση μόνο γύρω από τα μάτια?

Εν τω μεταξύ να προσθέσω πως με τα μάτια κάτι δεν πάει καλά γιατί γενικώς κοκκινίζει η γύρω περιοχή αρκετά έντονα όταν πάει να κλάψει αν και υποχωρεί πολύ γρήρορα μόλις ηρεμεί.

Η παιδίατρος όταν είδε την αντίδραση στο κλάμα είπε ιογενή επιπεφυκίτιδα κι έδωσε tobrex gia 5 μέρες αλλά δεν είδα βελτίωση

Μάλλον πρέπει να το δούμε πιό σοβαρά μόλις γυρίσει από διακοπές η παιδίατρος

Για πείτε βρε παιδιά τίποτα

 

 

 

ego ksero oti to portokali de to dineis se moto toulaxiston kato apo 10 minon...

i paidiatros se eipe na doseis portokali?????

eyxomai ola perastika...;)

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος το σύστησε σε συνδιασμό με μήλο - αχλάδι - μπισκότο.

Το ίδιο είχε κάνει βέβαια και στα άλλα 2 μου παιδιά χωρίς να εμφανίσουν πρόβλημα όμως.

Και πάλι καλά να λέμε που το σύστησε στους 5 μήνες...

Εδώ διάβασα περίπτωση που το έδωσε παιδίατρος από τους 3,5!!!!!!!!!!!!!!!

Anyway η ίδια μουείπε πάντωςνα περιμένουμε κανά μήνα όταν της είπα για την αντίδραση.

svEnp3.png

4UdZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου και μένα καμιά γνώμη γιατί αρχίζω να ανησυχώ.Ο μικρός μου θα είναι 8 μηνών σε τρεις μέρες και ελάχιστες φορές έχει φάει κρέμα ως τώρα,και όσες φορές έφαγε το καταφέραμε με τραγουδια,βολτες και χορούς.Εντωμεταξυ είχαμε και κάποιο περιστατικό αλλεργίας στο γάλα όταν ήταν 5μηνών(που τελικά τα rast test έδειξαν ότι δεν υπάρχει) και ήμουν πολύ επιφυλακτική στην αρχή για το πότε να ξεκινήσω και τι να δώσω.Στους 6,5 μήνες ξεκίνησα με μήλο το οποίο στην αρχή έτρωγε, μαλλον απο περιέργεια, αλλά στη συνέχεια τίποτα.Συνέχισα σε συνδυασμό με αχλάδι αλλά τίποτα,εβαλα λίγο πορτοκάλι γιατί το μήλο του έφερε δυσκοιλιότητα,πάλι τίποτα.Τώρα έχω χαλαρώσει και με το θέμα της αλλεργίας και του έχω δώσει όλα τα εποχιακα σχεδόν αλλά είναι με τις μέρες του.Αλλες μερες θα φάει πρωί φρούτο, αλλες δε θέλει και τρώει το απόγευμα αλλά τις περισσότερες δεν τρώει καθόλου.Κλείνει το στόμα και δεν το ανοίγει ούτε όταν κλαίει και μετά κλαψουρίζει μέχρι να τον θηλάσω.Χορτόσουπα και κρεατόσουπα εφαγε με το ζόρι 2 κουταλιές όσες φορές προσπάθησα.Εντωμεταξύ έχω δοκιμάσει να του δίνω φρούτα κομμένα να τα κρατάει μόνος του αλλά τα τρίβει για λίγο στα δόντια του (έχει 2 δοντάκια και σκάει και τρίτο) και μετά τα αφήνει.Κάποιες φορές καταπίνει μικρά κομματάκια αλλά πνίγεται στιγμιαία.Το μόνο που μασουλάει αλλά όπως διάβασα τώρα δεν επιτρέπεται, είναι το ψωμί.Μια φορά υπέκυψα και στις προτροπές του συζύγου και του δωσα μιράντα μπισκότο και το μασούλησε.Πάντως το ψωμί του το δωσα αρχικά για να το τρίψει στα ούλα του(έκοψα το κάτω μέρος που είναι λιγότερο σκληρό, όχι όμως την ψίχα), δεν περίμενα να το φάει.Έκτοτε όποτε μας έβλεπε να τρώμε έκανε σα τρελός και μόλις του το δινα ησύχαζε.Δοκίμασα να τον ταίσω και κρεατόσουπα και φρουτόκρεμα την ώρα που τρώγαμε και μεις αλλά τίποτα.Σήμερα εβγαλα γάλα με το θήλαστρο και το ανακάτεψα με βιολογικό ριζάλευρο αλλά ούτε άνοιγε το στόμα.Του το βαλα μετά στο ποτηράκι που πίνει το νερό,μιας και ήταν λίγο αραιό,αλλά μάλλον δε του άρεσε γιατί μετά απο 2-3 γουλιές αρχισε να κλαίει.Ανησυχώ γιατί αν χρειαστεί για οποιοδήποτε λόγο να λείψω για ένα γεύμα,δεν υπάεχει εναλλακτική λύση και με το θήλαστρο βγαίνει πολύ μικρή ποσότητα και δεν ξέρω και αν θα το δεχτεί με ποτηράκι.Επίσης ανησυχώ για το σίδηρο και δεν ξέρω τι θα κάνω σε τρεις μήνες που θα πάω στη δουλειά.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.Γράφω σπάνια και τα είπα όλα μαζεμένα!

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχουν δοκιμάσει να τον ταίσουν μπαμπάς,παππους,γιαγιά, με μένα να είμαι στο σπίτι ή και να λείπω.Αποκλείεται να μην πεινάει γιατί αμέσως αφου απορρίψει την κρέμα γκρινιάζει μέχρι να τον θηλάσω,μετά ηρεμεί.Έχω δοκιμάσει να τον ταίσω μετά 2 ή μετά 3 ώρες από το θηλασμό.Συνήθως πεινάει ανά τρίωρο εκτός από τη νύχτα που σχεδόν πάντα κοιμάται σερί 8ωρο.Τώρα σκέφτομαι να μην προσπαθήσω να του δώσω κρέμα καν δυο μέρες γιατί είμαι σίγουρη ότι το κάνει απο πείσμα.Διαπίστωσα ότι κάποιοι συνδυασμοί φρούτων του άρεσαν απλά μετά από 2-3 κουταλιές δεν ήθελε άλλο.Το μάνγκο που ανέφερε μια κοπέλα δεν ξέρω αν θεωρείται αλλεργιογόνο,πάντως έγώ το δοκίμασα και ήταν απο αυτά που του άρεσαν.Έχει πολλά θρεπτικά συστατικά(βιταμίνη C,σίδηρο,ασβέστιο)

iXllp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουν δοκιμάσει να τον ταίσουν μπαμπάς,παππους,γιαγιά, με μένα να είμαι στο σπίτι ή και να λείπω.Αποκλείεται να μην πεινάει γιατί αμέσως αφου απορρίψει την κρέμα γκρινιάζει μέχρι να τον θηλάσω,μετά ηρεμεί.Έχω δοκιμάσει να τον ταίσω μετά 2 ή μετά 3 ώρες από το θηλασμό.Συνήθως πεινάει ανά τρίωρο εκτός από τη νύχτα που σχεδόν πάντα κοιμάται σερί 8ωρο.Τώρα σκέφτομαι να μην προσπαθήσω να του δώσω κρέμα καν δυο μέρες γιατί είμαι σίγουρη ότι το κάνει απο πείσμα.Διαπίστωσα ότι κάποιοι συνδυασμοί φρούτων του άρεσαν απλά μετά από 2-3 κουταλιές δεν ήθελε άλλο.Το μάνγκο που ανέφερε μια κοπέλα δεν ξέρω αν θεωρείται αλλεργιογόνο,πάντως έγώ το δοκίμασα και ήταν απο αυτά που του άρεσαν.Έχει πολλά θρεπτικά συστατικά(βιταμίνη C,σίδηρο,ασβέστιο)

 

θαλεγα να δοκιμασεις να βρασεις το μηλο και με λιγη καννελιτσα να του το δοκιμασεις ειναι πιο γλυκο ετσι γινεται σα κομποστα.επισης ξεκινα με μπανανα που τη λατρευουν η και αβοκαντο που ειναι πολυ θρεπτικη τροφη.εμενα ο ζαχαρενιος μου δε ετρωγε καθολου τη φρουτοκρεμα στην αρχη τα ηθελε κομματια οχι πολτοποιημενα και καθολου το μηλο μολις βγηκαν τα πρωτα δοντια(στον ογδωο)αρχισε να τη τρωει ολη.κανε υπομονη και θα σε καθοδηγησει .εσυ απλα να προσφερεις διαρκως.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι και ελπίζω κάποιος να μου απαντησει! Ξεκινήσαμε φρουτάκια στις 10 και σε λίγες ημέρες θα βάλουμε και τη χορτόσουπα. Εγώ δουλεύω απόγευμα 3 ημέρες την εβδομάδα και αυτές τις ώρες δεν θηλάζω ούτε αντλώ.

Η ερώτηση ειναι η εξής.. Αν τις ημέρες που λείπω, τρώει τη φρουτόκρεμα το απόγευμα (για να μη πίνει ξένο γάλα) θα είναι μπέρδεμα για τη ρουτίνα της ημέρας του?

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι και ελπίζω κάποιος να μου απαντησει! Ξεκινήσαμε φρουτάκια στις 10 και σε λίγες ημέρες θα βάλουμε και τη χορτόσουπα. Εγώ δουλεύω απόγευμα 3 ημέρες την εβδομάδα και αυτές τις ώρες δεν θηλάζω ούτε αντλώ.

Η ερώτηση ειναι η εξής.. Αν τις ημέρες που λείπω, τρώει τη φρουτόκρεμα το απόγευμα (για να μη πίνει ξένο γάλα) θα είναι μπέρδεμα για τη ρουτίνα της ημέρας του?

 

Α μπραβο! Μες στο μυαλο μου εισαι! Αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω χθες! Θα λειπω και εγω όπως και εσυ 2 ή 3 φορες την εβδομαδα το απογευμα για 5 ώρες περίπου και σιγουρα δεν θα μπορω να αντλω. Θα εχω προβλημα με την παραγωγη μου?Αυτό που επίσης σκεφτομαι είναι μήπως του πεφτει βαρια η φρουτοκρεμα στο στομαχακι του.. Το εχει κανει καμια μαμα να μας πει?:?:

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

όχι, τα μωρά δεν μπερδεύονται ... δίνετε τις στερεές, όταν λείπετε ...

(σκεφτείτε τα μωρά που δεν θηλάζουν, τρώνε 3 γεύματα, ένα από αυτά είναι το απόγευμα ... )

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, τα μωρά δεν μπερδεύονται ... δίνετε τις στερεές, όταν λείπετε ...

(σκεφτείτε τα μωρά που δεν θηλάζουν, τρώνε 3 γεύματα, ένα από αυτά είναι το απόγευμα ... )

 

Ωραια για αυτό.

Εγω θα εχω πρόβλημα αν μια μερα το θηλαζω πρωι και το απογευμα τρωει φρουτοκρεμα ενω την αλλη μερα θα κάνει το αναποδο?

(ο γιατρος μας ειπε αν θελουμε να του δινουμε κρεμα το απογευμα αλλα λεω να την αποφυγω οσο μπορω)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Κι εγώ φοβόμουν μήπως φάει τη φρουτόκρεμα απόγευμα, το περάσει για πρωί και δεν μου κοιμάται τη νύχτα :)))

Λέτε τώρα που μπαίνουν και οι τροφές να κοιμόμαστε σερί?

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία! έτσι μια φίλη μου έκοψε το θηλασμό για να κοιμάται η κόρη της σερί και το αποτέλεσμα είναι να τρέχει όολη νύχτα με τα μπουκάλια χι χι!!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία! Κι εγώ φοβόμουν μήπως φάει τη φρουτόκρεμα απόγευμα, το περάσει για πρωί και δεν μου κοιμάται τη νύχτα :)))

Λέτε τώρα που μπαίνουν και οι τροφές να κοιμόμαστε σερί?

 

Δυστυχως εχει περάσει η εντυπωση πως τα μωρά ξυπνουν γιατι δεν χορταινουν με το μητρικό γαλα . Πολλα μωρα στο φορουμ αρχισαν να ξυπνουν οταν μπηκαν οι στερεες τροφες ! :rolleyes:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι...ενα ειναι και το δικό μου, που ειχε στρωμενο υπνο απο 40 ημερων...αρχισε να ξυπναει οταν ηταν 6 μηνων..., ειδικα οταν αρχισε μετα τον χρόνο να τρωει και φαγακι για βραδυνο, μιλαμε για τρελα ξενυχτια...δεν θελω να σας απογοητευσω αλλα για τον υπνο του μωρου μαλλον ειναι θεμα τυχης!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και ιδιαιτερα αμαρετο θα ηθελα τη γνωμη σας,λοιπον το μωρακι μου ειναι 10,1/2 μηνων και δεν τρωει ακομα:(,ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

Που και που αν της δωσω φρουτο,ολοκληρο οχι αλεσμενο της αρεσει να το δαγκωνει,αλλα φοβαμαι γιατι εχει 8 δοντακια και κοβουν μια χαρα και αν την αφησω κοβει ολοκληρο κοματι.

Τις τελευταιες μερες της φτιαχνω μοσχαρακι,για τον σιδηρο,λιωνω με το πιρουνι τα λαχανικα και κοβω πολυ μικρα κοματακια το μοσχαρι,καταφερνω να της δωσω μονο το κρεας( ποσοτητα περιπου οσο ενα καρυδι),τωρα ο τροπος που της το δινω ειναι αλλη ιστορια,της δινω ενα μασητικο και την ωρα που το μασουλαει της βαζω το κουταλακι με το φαγητο μεσα,δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει το στομα της αλλιως:cry:.

Σημερα μαλιστα στραβοκαταπιε και μεχρι να δω οτι ηταν καλα κοντεψα να μεινω,ετρεμαν τα χερια μου μετα για κανα τεταρτο απο την τρομαρα μου:-(.

Ετσι θα συνεχισουμε? Γιατι δεν τρωει? Θα ηθελα παρα πολυ να ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ και οχι να την ξεγελω για να της βαλω το κουταλι στο στομα.

Αναρωτιεμαι αν εχει ελειψη σιδηρου,επομενο ραντεβου με την παιδιατρο εχουμε τον Νοεμβρη,στα γενεθλια της περιπου.Εχετε ξανακουσει αναλογη περιπτωση? Χρονιαζει και δεν τρωει,ειναι φυσιολογικο?:-(Ενταξει το ξερω οτι δεν θα κρατησει για παντα και ειλικρινα αν δεν ηταν ο σιδηρος στη μεση δεν θα με ενοιαζε καθολου αλλα φοβαμαι για αναιμια.Αυτα τα ειπα και ξαλαφρωσα λιγο:cry:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τόσο έτρωγε και η κόρη μου (αλλά δεν ανησυχούσα, απλα θήλαζα :)

Δώστης να παίξει με το φαγητό και μην την ξεγελάς, ίσως έτσι να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό, γιατί μπουχτίζει. Κόψε λεπτές φέτες ή σπιρτόξυλα τα λαχανικά και τα φρούτα ή κάνε το κρέας λεπτές ίνες και άφησε την να παίξει/φάει. Την μπερδεύεις ανακατεύοντας μασητικά και φαγητό μαζί και πνίγεται, γιατί έχει να χειριστεί πολλά διαφορετικά πράγματα μαζί. Καταλαβαίνεις πώς το λέω; Μην ανακατεύεις λιωμένο με κομμάτια μαζί, γιατί θα μπερδευτεί. Βάλε λίγα κομματάκια με διάφορα χρώματα χωριστά στο πιάτο/δίσκο της και άστην να διαλέξει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια ερώτηση και από εμένα γιατί έχω μπερδευτεί τελείως. Η παιδιατρός μας είπε να αρχίσουμε φρουτόκρεμα από 4,5 μηνών. Εγώ βέβαια δεν την άκουσα γιατί θεώρησα ότι είναι πολύ νωρίς αφου θηλάζουμε αποκλειστικά. (ευτυχώς είχα ενημερωθεί απο το forum γιατί αν την άκουγα ούτε να θηλάσω δεν θα μπορούσα). Μου είπε λοιπόν να αρχίσω φρουτόκρεμα βάζοντας μήλο,αχλάδι μπανάνα & λίγο χυμό πορτοκάλι. Από ότι διαβάζω το πορτοκάλι μπορεί να προκαλέσει αλλεργία. Σωστά ή κατάλαβα κάτι λάθος??? Πείτε μου την γνώμη σας please!!!

 

 

ΥΓ. Έχω κάνει την ίδια ερώτηση στο θέμα ''φρουτοκρεμα'' αλλά δεν έχω λάβει ακόμα απάντηση. sorry

 

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το πορτοκαλι καλυτερα αφησε το για την ωρα,τι ζορι τραβαει η παιδιατρος και θελει να φατε απο 4,1/2 μηνων!!!:evil:,ελεος πια και μενα η δικια μου που δεν ειναι και η πιο φανατικη υπερ του θηλασμου στον 6ο μου ειπε να ξεκινησουμε,ασχετα αν το μωρο μου ειχε αλλα σχεδια......

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία Χ. κι εμένα ενώ όλο το καλοκαίρι έτρωγε μια χαρά -ειδικά στην παραλία μπορούσε να φάει και πάνω από 200 μλ κρεατο/κοτό/χορτόσουπα- τώρα πρέπει να βρίσκω ενδιαφέροντα πράγματα να του δείχνω για να ξεχνιέται και να τρώει. Στο καρεκλάκι δεν κάθεται πλέον τεντώνει όρθιος τα πόδια και κλαίει για να μην τον βάλω. Έχει πιαστεί όλο το αριστερό μου χέρι να τον κάνω βόλτες στο σπίτι και να του δίνω με το δεξί το κουταλάκι!!! Αντιθέτως αν δει να τρώμε κάτι εμείς τρέχει κατευθείαν πάνω μας να του δώσουμε. Του δίνω φυσικά, γιατί νομίζω ότι με τα 8 δοντάκια μασάει καλά και δεν φοβάμαι μήπως πνιγεί, τον βλέπω προσέχει κι αυτός και αν έχει μεγάλη μπουκιά δεν ανοίγει το στόμα. Υπομονή μας!!!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και ιδιαιτερα αμαρετο θα ηθελα τη γνωμη σας,λοιπον το μωρακι μου ειναι 10,1/2 μηνων και δεν τρωει ακομα:(,ειμαι πολυ στεναχωρημενη.

Που και που αν της δωσω φρουτο,ολοκληρο οχι αλεσμενο της αρεσει να το δαγκωνει,αλλα φοβαμαι γιατι εχει 8 δοντακια και κοβουν μια χαρα και αν την αφησω κοβει ολοκληρο κοματι.

Τις τελευταιες μερες της φτιαχνω μοσχαρακι,για τον σιδηρο,λιωνω με το πιρουνι τα λαχανικα και κοβω πολυ μικρα κοματακια το μοσχαρι,καταφερνω να της δωσω μονο το κρεας( ποσοτητα περιπου οσο ενα καρυδι),τωρα ο τροπος που της το δινω ειναι αλλη ιστορια,της δινω ενα μασητικο και την ωρα που το μασουλαει της βαζω το κουταλακι με το φαγητο μεσα,δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξει το στομα της αλλιως:cry:.

Σημερα μαλιστα στραβοκαταπιε και μεχρι να δω οτι ηταν καλα κοντεψα να μεινω,ετρεμαν τα χερια μου μετα για κανα τεταρτο απο την τρομαρα μου:-(.

Ετσι θα συνεχισουμε? Γιατι δεν τρωει? Θα ηθελα παρα πολυ να ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ και οχι να την ξεγελω για να της βαλω το κουταλι στο στομα.

Αναρωτιεμαι αν εχει ελειψη σιδηρου,επομενο ραντεβου με την παιδιατρο εχουμε τον Νοεμβρη,στα γενεθλια της περιπου.Εχετε ξανακουσει αναλογη περιπτωση? Χρονιαζει και δεν τρωει,ειναι φυσιολογικο?:-(Ενταξει το ξερω οτι δεν θα κρατησει για παντα και ειλικρινα αν δεν ηταν ο σιδηρος στη μεση δεν θα με ενοιαζε καθολου αλλα φοβαμαι για αναιμια.Αυτα τα ειπα και ξαλαφρωσα λιγο:cry:

 

Ακριβώς τα ίδια!!! δεν περίμενα να το κάνει κι αλλη αυτό με το κουταλακι. Ε'ιχα σταματήσει για εβδομάδες να το κάνω, δεν ετρωγε τίποτα, προσπαθώ να το αποφεύγω οσο γίνεται. μολις δει το κουταλι κλείνει το στόμα. Παντως εγώ με 6 δοντάκια της δίνω με το χέρι φρουτακια ωριμα, ψωμί μαζι με αυγό, βρεφικά μπισκοτα. Κόβει μεγάλα κομάτια, μπορεί να πνίγεται μερικές φορές αλλά συνηθίζει.

Και εγώ ελπίζω μετά το έτος να ξεκινήσει, αφού θα επιστρέψω για δουλειά και δεν θα μπορώ να την θηλάζω συνέχεια.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...