Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Mαρια μου η δικια μου τωρα ειναι 9200.... χαχαχαχαχαχ και τι εγινε καλε που δεν τρωει??? μην αγχωνεσαι θα φαει θα ερθει η ωρα της και θα φαει... τα παιδια εχουν το δικο τους προγραμμα. Εξαλλου μην ξεχνας οτι ο θηλασμος παραμενει η αποκλειστικη τροφη και το δευτερο εξαμηνο...οι στερεες ειναι συμπληρωματικες..

 

Και Μαρια μου να του το πεις γιατι να μην το πεις στον παιδιατρο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, δεν έχει παρουσιάσει αλλεργίες το μωρό. Ο παιδίατρος είπε να δοκιμάσουμε τις κρέμες για να δούμε μήπως έχει κάποια αλλεργία.

 

Συγνώμη αλλά τι λογική είναι αυτή του γιατρού; Δηλαδή μετά θα του δώσει φυστίκια, για να δει αν θα πάθει αλλεργικό σοκ; Δεν παίζεται!

Τα πράσινα κακά και οι βλένες μπορεί να είναι ένδειξη αλλεργίας πάντως. Η ποσότητα δεν έχει ιδιαίτερη σχέση. Σε ένα παιδί μπορεί να έχει ακουμπήσει η άκρη του κουταλιού μέσα στην αλλεργιογόνα τροφή και να εκδηλώσει συμπτώματα.

 

Αν θέλεις να ενημερωθείς γενικά για τις αλλεργίες και πώς αυτές ενεργοποιούνται και εκδηλώνονται, διάβασε στα λινκς ενδεικτικά:

 

http://www.allergy.org.gr/infopatient.asp

 

Recognizing and avoiding food allergies

 

Suggested ages for introducing allergenic foods

 

What if baby has an increased risk for food allergy?

 

Επίσης, για την εισαγωγή στις στερεές τροφές, διάβασε τι συστήνει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Πουθενά δεν λέει ότι είναι απαραίτητες οι κρέμες αυτού του είδους. Τόσα χρόνια που δεν υπήρχαν, τα παιδιά τι έτρωγαν; :?

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειναι και ιδαιτερα φαν του θηλασμου,δε γνωριζει και πολλα και δεν ξερω τι θα μου πει.Θα της το πω ομως υποθετω.Βασικα για το σιδηρο ανυσηχω,δεν με νοιαζει ιδαιτερα που δεν τρωει αρκει να παιρνει ολα οσα χρειαζεται με το γαλα...

Σ'ευχαριστω πολυ Νικη,να χαιρεσαι τη ζουζουνα σου.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις παραπομπές. ο μπέμπης έκανε ξανά κακάκια και ήταν φυσιολογικά, του τηλεφώνησα όμως και τον ρώτησα μήπως είναι από την φαρίν λακτέ και μου είπε ότι συνήθως κάνουν διάρροιες λόγω των δοντιών, εαν τον είχε πειράξει η κρέμα ή κάποιο άλλο τρόφιμο οι κενώσεις θα ήταν αιματηρές. πάντως μάλλον του κεφαλιού μου βλέπω να κάνω και εγώ!!!

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Το αίμα στα κακά δεν είναι το μόνο, ούτε και υποχρεωτικό, σύμπτωμα :?

Εγώ δεν έχω δει ποτέ αίμα στα κακά (ίσως όμως να μην το πρόσεξα!) αλλά έχω δει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μελιτα εαν θελησεις παντως να δωσεις γιουρτι δωσε κατσικισιο που ειναι το λιγοτερο αλλεργιογονο και μετα ακολουθει το προβιο απεφυγε τυπου ΤΑ ADVANCE που εχουν ζαχαρη και ειναι απο αγελαδινο.αν καιγω οταν εδωσα κατσικισιο καναμε μπλιαχ τρελενομαστε για το προβιο...

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

μαρία δοκίμασες να δώσεις στη μικρή σου κομματάκια φρούτα??η δικιά μου δεν έφαγε καθόλου τα φρούτα πολτοποιημένα. με το που έβλεπε το κουταλάκι σφράγιζε το στόμα. έτσι από 7 μηνών της ξεκίνησα κομματάκια μάνγκο και μπανάνα και το μήλο το κάνω στον τρίφτη. μήπως δεν τα θέλει αλεσμένα η μικρή σου ?? δοκίμασε διάφορες εκδοχές. πάντως μην αγχώνεσαι καθόλου. στα κιλά από ότι βλέπω είστε σούπερ. εμείς χρονίσαμε και είμαστε 9 κιλά.

η δικιά μου ενώ έτρωγε την κρεατοχορτόσουπα αλεσμένη, τα φρούτα δεν τα ήθελε με τίποτα αλεσμένα. τις τελευταίες μέρες βέβαια μου κάνει νούμερα και δεν τρώει κρεατοχορτόσουπα αλεσμένη (με το πιρούνι πλέον πατούσα τα λαχανικά). τρώει όμως μπρόκολο, καρότα βρασμένα σε κοματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι όροι αντιστραφήκαν ξανά.

Ενώ τις προηγούμενες ημέρες δεν έτρωγε καθόλου τις στερεές τροφές και είχε τρελαθεί στον θηλασμό, χτες έφαγε σχεδόν όλο του το φαγάκι και θήλασε μόνο πριν τον ύπνο καθώς και σήμερα το πρωί – το βράδυ δεν ήθελε!!!

Περιττό να σας πω ότι το στήθος μου είναι τούμπανο!!!

Πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω καθόλου αυτό το παιδί….

 

Αν συνεχίσει έτσι, με μόνο δύο θηλασμούς την ημέρα εγώ πως θα τον θηλάζω;

Από το ένα στήθος το πρωί και το άλλο το βράδυ;

Ή μήπως να τον βάζω και στα δύο;

Link to comment
Share on other sites

katfan φοβαμαι να τα δωσω σε κοματακια το φαγητο της μηπως μου πνιγει,:(.

Εχει μονο 3 δοντακια,τα κατω,πως θα μασησει???

Γενικα εχω την φοβια απο τοτε που γεννηθηκε για τον πνιγμο,θα το προσπαθησω καποια στιγμη τωρα δεν ξερω ποτε,αν συνεχισει να μην τρωει τιποτα.

 

Χθες ετρωγε ο αντρας μου παστιτσιο και τρεχανε τα σαλια της,''ωραια λεω εγω ευκαιρια ειναι τωρα να φαει που ζηλεψε'',της αλεσα γρηγορα γρηγορα την κρεατοχορτοσουπα της,παω να την ταισω και με το που ειδε το κουταλι αρχισε να κλαιει:?.Και με το δακτυλο μου προσπαθησα να της δωσω λιγο και παλι κλαμα η κυρια.:(Αυτα για την ωρα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

AM13 λέω να δοκιμάσουμε το κατσικίσιο σε καμια εβδομάδα, να γίνει 7,5μ.

 

Σχετικά με την φοβία του κουταλιού! και εμένα το ίδιο κάνει κυρίως με την φρουτόκρεμα, την κρεατόσουπα και το ρυζάλευρο τα τρώει πιο ευχαριστα, εγώ αυτό που κάνω είναι να την απασχολώ με κάτι που της αρέσει π.χ.ένα παιχνίδι, ή ένα πλαστικό μπουκάλι για τα οποία τρελαίνεται, και όταν είναι αφηρημένη της χώνω και από καμία κουταλίτσα.

 

Παρεπιπτόντως, τι είδους μοσχαράκι πέρνετε για την σούπα, ποντίκι, ουρά, σπάλα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερωτηση:

και εμενα αν και την ταιζω φρουτοκρεμα μια εβδομαδ ατωρα με το που βλεπει το κουταλι σφραγιζει ερμητικα τα ουλα..και με ζορι της χωνουμε μερικες κουταλιες..

 

αυτο σε τι μεταφραζεται? απεχθανεται το κουταλακι? η δεν της αρεσει η τροφη? τωρα της δινω μηλο, αχλαδι και ακομη επειδη δεν εχουμε κανενα δοντακι η μαμα μου λεει να περναω το μηλο στον τριφτη αντι στο μουλτι, δνε υπαρχει περιπτωση να πνιγει? επισης μεχρι τωρα ποτε μετα δεν θελει να κατσει στο στηθος για να πιει γαλα αντι νερο..

 

τελος επειδη απο μεθαυριο την ωρα της φρουτοκρεμας θα την ταιζει η κουνιαδα μου που ειναι απειρη σε αυτα να της πω να χει λιγο νερακι σε ενα μπιμπερο διπλα της για περιπτωση που η μικρη αρχιζει να της πνιγεται? σαφως δεν ειμαστε σε αποστειρωση αρα το νερακι θα ειναι κατευθειαν της βρυσης?? η ειναι καλυτερο να μεταφερω την ωρα της φρουτοκρεμας νωρις το απογευμα που ειμαι σπιτι μεχρι να συνηθισει και η μικρη να τρωει καλυτερα αλλα και η κουνιαδα μου να μαθει να την ταιζει με ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

prosperous Στη θεση σου θα αλεθα το μηλο στο μουλτι καλου κακου,εχεις δει πως γινεται στον τριφτη????Δοκιμασε να το καταπιεις χωρις να το μασησεις,θα δεις οτι θελει μουλτι οπωσδηποτε,ασε να βγαλει δοντακια και μετα δοκιμαζεις ετσι.

Μακαρι να ξερα σε τι μεταφραζεται και μενα η δικια μου τα ιδια κανει και ειναι και 2 μηνες μεγαλητερη,δεν ξερω καθυστερησα να την ταισω και τωρα μου γυριζει μπουμερανγκ μου φαινεται.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜαριαΚ δεν ειναι επειδή καθυστέρησες...απλά το παιδί θέλει το χρονο του...εμενα ολο τον προηγούμενο μήνα τα ήθελε τελειως πουρε αλλιως πνιγόταν ενω τώρα τρώει και μικρά κομματάκια....στη μαμα μου δεν τρώει καθολου τα φρουτα ενω εγω τα κουτσοδίνω....ολα μεσα στο προγραμμα ειναι μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η μικρη πνιγεται και αναγουλιαζει οταν τρωει την φρουτοκρεμα και δεν θεωρω ετοιμη ουτε την κουνιαδα μου να την ταιζει τις ωρες που λειπω μεχρι η μιρκη να μαθει να τρωει καπως καλυτερα, μπορω να της δινω τη φρουτοκρεμα νωρις το απογευμα αντι το πρωι? και οτανα παρουμε ολοι το κολαι και η μικρη ξεθαρρεψει να το παμε πρωι μαζι με οτι αλλο συνεπαγεται να τρωει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

melita εγω παιρνω ποντικι αλλα τους λεω πως εινα για μωρακι και μου δινουν απο μικρα μοσχαρακια και ειναι πιο τρυφερο ρωτησε ενα δικο σου κρεοπωλη και οταν σφαξουν μικρο μοσχαρι πες του να σου κραταει το ποντικι επειτα χωριζετε ωμο σε μεριδες και βαλτο στην καταψυξη δεν παθεινει τιποτα για 2-3 εβδομαδες.prosperous κι εγω συμφωνω με τα κοριτσια αλεσετο στο Multi απο τον τριφτη δεν μπορουμε ουτε εμεις να το καταπιουμε αλλα γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου μηπως σου επιτρεψει να της προσθεσεις καποιο ακομη φρουτο ? εμεις στην αρχη γιατι ειχαμε αργησει να περασουμε απο τον αποκλειστικο θηλασμο στις τροφες ειχαμε αναλογα προβληματα ο γιατρος μου προτεινε να της προσθεσω ενα ωριμο βερικοκο και η φρουτοκρεμα εγινε αφαντη! βεβαια το τι τραγουδι πεφτει εκεινη την ωρα και τι παιχνιδι δεν λεγεται αλλα σημασια εχει πως τωρα τα τρωει ολα , το μοσχαρι με λιγη δυσκολια αλλα κατι κανουμε

Link to comment
Share on other sites

και γω στην αρχή της έβαζα κόκκινο μήλο και ξινιζόταν. Το άλλαξα σε κίτρινο και μαζί με την μπανάνα και το αχλάδι τα έτρωγε καλύτερα. Μόλις της έβαλα καρπούζι έκανε συνέχεια ααα για να φάει!!! Σήμερα της έβαλα και πεπόνι.

Όσον αφορά τα κρεατικά ενώ έτρωγε όλο το κατόπουλο τελευταία δεν τρώει πολύ αλλά έχουν εμφανιστεί 2 δοντάκια κι έτσι μετα τη θηλάζω. Στο στήθος δε λέει ποτέ όχι.

Γενικά μετράτε πόσα μλ τρώνε τα μωρά;

Πχ χτες και σήμερα η δικιά μου από φρούτα έφαγε 100 και 120 και από κρέας 170 και 50.

Link to comment
Share on other sites

oikat στο κοτοποθλο αντι για στηθος δοκιμασε το ποδι (χωρις πετσες κ νευρα φυσικα) ειναι πιο μαλακο εμεις χθες το φαγαμε με βλητα και μακαρονια αστρακια καροτο και λιγο σελινο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημ. δεν τρώει καθόλου τη φρουτόκρεμα και μετα βίας λιγάκι το μεσημεριανό. Έχω απογοητευτεί τόσο που λέω να σταματήσω να καμια εβδομάδα τις στέρεες τροφές και να ξαναρχίσω σε καμια εβδομάδα πάλι από την αρχή.

Έχει και πρόβλημα με τα κακά της, αν και ενεργείται κάθε μέρα από λίγο είναι πολύ σκληρά και ζορίζεται πάρα πολύ το καημενούλι. Η παιδίατρος μου είπε να της δώσω χαμομήλι αλλά εδώ και δυο ημέρες δεν είδαμε διαφορά. Έκοψα μπανάνα και ρυζάλευρο και περιμένω.

Έχετε παρόμοιο πρόβλημα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημ. δεν τρώει καθόλου τη φρουτόκρεμα και μετα βίας λιγάκι το μεσημεριανό. Έχω απογοητευτεί τόσο που λέω να σταματήσω να καμια εβδομάδα τις στέρεες τροφές και να ξαναρχίσω σε καμια εβδομάδα πάλι από την αρχή.

Έχει και πρόβλημα με τα κακά της, αν και ενεργείται κάθε μέρα από λίγο είναι πολύ σκληρά και ζορίζεται πάρα πολύ το καημενούλι. Η παιδίατρος μου είπε να της δώσω χαμομήλι αλλά εδώ και δυο ημέρες δεν είδαμε διαφορά. Έκοψα μπανάνα και ρυζάλευρο και περιμένω.

Έχετε παρόμοιο πρόβλημα?

 

 

δεν εχω φθασει σε αυτο το σημειο ακομη αλλα απο κουβεντα που χα προχθες με τη παιδιατρο μου ανεφερε οτι η μπανανα και το ρυζαλευρο σφιγγουν τα κακακια..και αυτο θα στο επιβεβαιωσω και εγω ως χρονια δυσκοιλια οπερ και εχω καταργησει τις μπανανες στο διατροφολογιο μου..σπανιως τρωω καμια.. ισως περισσοτερα υγρα να την βοηθησουν περισσοτερο..ωστοσο δεν θα σε ενθαρρυνα να σταματησεις τις στερεες..Ο επιμενων νικα..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημ. δεν τρώει καθόλου τη φρουτόκρεμα και μετα βίας λιγάκι το μεσημεριανό. Έχω απογοητευτεί τόσο που λέω να σταματήσω να καμια εβδομάδα τις στέρεες τροφές και να ξαναρχίσω σε καμια εβδομάδα πάλι από την αρχή.

Έχει και πρόβλημα με τα κακά της, αν και ενεργείται κάθε μέρα από λίγο είναι πολύ σκληρά και ζορίζεται πάρα πολύ το καημενούλι. Η παιδίατρος μου είπε να της δώσω χαμομήλι αλλά εδώ και δυο ημέρες δεν είδαμε διαφορά. Έκοψα μπανάνα και ρυζάλευρο και περιμένω.

Έχετε παρόμοιο πρόβλημα?

 

Το ρυζάλευρο καλά έκανες και το έκοψες αλλά για τη μπανάνα πιστεύω ότι προκαλεί πρόβλημα, μόνο όταν η υπόλοιπη διατροφή επηρεάζει. Προσπάθησε να δίνεις μόνο φρέσκα φρούτα, καθόλου εμπορικές/επεξεργασμένες τροφές και λίγο νερό.

 

Αν δεν κάνω λάθος, είναι 7.5 μηνών; Φρουτόκρεμα και μεσημεριανό ίσως είναι πολλή στερεά τροφή για το συγκεκριμένο παιδί για την ώρα. Αν πάντως δεν έχει όρεξη, θα έλεγα να μην την πιέζεις, απλά θα θηλάσεις περισσότερες φορές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός τρώει δύο γεύματα την ημέρα (φρούτα και κρεατο/κοτό/χορτόσουπα) και κάνει κακά του 1-3 φορές, τα οποία κάποιες φορές είναι σφιχτά και σχηματισμένα. Είναι κακό αυτό; Ίσως σφίγγεται λιγάκι περισσότερο αλλά δεν ζορίζεται ιδιαίτερα.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεκινήσει και εμείς τωρα μια εβδομάδα τις κρεμούλες.Φρουτόκρεμα ούτε που να την δεί, αλλάζω τις αναλογίες αλλά καμμία προκοπή.Πόσος καιρός χρειάζεται περίπου για να αρχίσει να τη συνηθίζει;

Το απόγευμα της δίνω ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα.Τρώει αισίως 80 μλ στα οποία βέβαια έχει μείνει σταθερή!Επειδή όμως λόγω αραίωσης της κρέμας της την φτιάχνω σε δύο δόσεις(40 και 40) και είναι λίγο μανίκι, και επειδή ούτως ή άλλως το ρυζάλευρο δεν το ήθελα καθόλου με τι άλλο μπορώ να το αντικαταστήσω εκτός απο κρέμες τύπου φαρίν λακτε;Είναι νωρίς για κατσικίσιο γιαουρτάκι;

Τέλος έλεγα τις χορτόσουπες να τις ξεκινήσω σε κανένα μήνα ή τέλος πάντων όταν ξεκινήσει σιγά σιγά και συνηθίζει τη φρουτόκρεμα.Μήπως όμως πρέπει να την ξεκινήσω και αυτή απο τώρα;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa Ειναι λιγο νωρις για κατσικισιο γιαουρτακι,της δινεις ηδη δυο γευματα,ρυζαλευρο και φρουτοκρεμα ισως θα πρεπε να περιμενεις για την χορτοσουπα εφοσων της δινεις δικο σου γαλα αυτο ειναι η κυρια τροφη τον πρωτο χρονο.

Εμενα τωρα ταχει κοψει ολα δεν θελει να φαει καθολου,πινει νερο που της δινω και το πινει με ορεξη αλλα απο φαγητο...εχει καμια 15 μερες που εχει να φαει ισως και παραπανω,:(τι φρουτο της βαζω στο στομα,να παιρνει και γευση,τι χορτοσουπα, γυριζει το κεφαλι απο την αλλη,αν επιμεινω με σπρωχνει με τα χερια της.

Θηλαζει και πινει και νερο,αυτη τη διατροφη κανουμε εμεις τωρα.:roll:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...