Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Ευτυχώς εγώ δεν χρειάστηκε να έρθω σε αντιπαράθεση με την παιδίατρο για το ρυζάλευρο, γιατί αφού ζύγισε τον μπέμπη και είδε ότι είναι 9 κιλά μόνο με θηλασμό, μου είπε ότι δεν χρειάζεται να του δώσω κάτι που έχει τόση ζάχαρη. Να τονίσω όμως ότι ήταν παιδίατρος του Κέντρου Υγείας της περιοχής μου οπότε μάλλον δεν είχε όφελος να μου συστήσει το ρυζάλευρο της "τάδε" εταιρίας όπως γίνεται συνήθως ...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Voukal, και η δική μου μπέμπα είναι 8.300 και είναι 6 μηνών και στο ύψος της πολύ καλή (71 εκ) αυτό όμως δεν εμπόδισε την παιδίατρο να μου συστήσει την κρέμα ριζάλευρο.

 

Sofuka, και η δική μου θηλάζει σχετικά συχνά, σχεδόν ανά 2-2 1/2 ώρες. Τρώει λαίμαργα και δείχνει να φουσκώνει, όμως για να μπορέσω να την απασχολήσω μέχρι να περάσει το δίωρο συχνά δυσκολεύομαι.

 

Αρχοντούλα, συμφωνώ μαζί σου να τη θηλάζω όταν πεινάει και όχι όταν πονάει, αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω για ποιο λόγο γκρινιάζει κάθε φορά. Από τότε που άρχισε να πονά για τα δόντια που ακόμα δεν έχει βγάλει έχει γίνει άλλο παιδί από αυτό των πρώτων μηνών. Πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι τρώει νευρικά χωρίς να πολυθέλει μόνο για να βρει ανακούφιση για τα δόντια της.

 

Σας έχω και μία ερώτηση για τη σχέση ύπνου-θηλασμού. Η παιδίατρος είναι κάθετη ότι δεν πρέπει το μωρό μου να συνδέσει τον ύπνο με τη θηλή μου και το φαγητό. Το βράδυ σχεδόν πάντα κοιμάται πάνω στο στήθος μου. Πού είναι το κακό;Μήπως ότι αργότερα, όταν ο θηλασμός σταματήσει, δε θα μπορεί να κοιμάται μόνη της;

 

Αυτά. Και άλλα πολλά που μου έρχονται κατά καιρούς στο μυαλό

 

Παρεπιπτόντως, Voukal, και εγώ Θεσσαλονίκη είμαι, αλλά η παιδίατρός μου ασκεί το λειτούργημά της ιδιωτικά και όχι σε κέντρο υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, είναι πολύ μικρή ακόμα για να την απασχολείς ώστε να μεγαλώσει τα διαστήματα μεταξύ θηλασμών. Εγώ μιλάω για τη δικιά μου που είναι τώρα πάνω από ενός και μιλάω για περιπτώσει όπου είμαστε εκτός σπιτιού και απασχολείται μόνη της, δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Έχει να παίξει ή να ασχοληθεί με κάτι άλλο και ξεχνάει να θηλάσει.

Όταν είμαστε στο σπίτι δεν ξέρω πόση ώρα κάνει, δεν ασχολούμαι, έρχεται όποτε θέλει, ακόμα κι αν αυτό είναι 5 λεπτά μετά τον προηγούμενο θηλασμό. Θα θηλάσει για μερικά λεπτά και θα συνεχίσει τις δραστηριότητές της. Έτσι γλιτώνω περισσότερο χρόνο απ' το να προσπαθούσα να την απασχολήσω να περάσει το τρίωρο κλπ. Το έχω δει πολύ χαλαρά το θέμα και έχω βολευτεί.

Όσο για τον ύπνο με ή χωρίς θηλασμό, εμένα προσωπικά με εξυπηρετεί να την κοιμίζω θηλάζοντας, κοιμάται πολύ πιο γρήγορα. Αν λείπω απ' το σπίτι έχει τύχει να κοιμηθεί και διαφορετικά. Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έχει απογαλακτίσει φυσιολογικά, δηλαδή όταν εκείνος θα το ήθελε και να μην έχει μάθει να κοιμάται μόνος του, τότε οι προηγούμενες γενιές θα κοιμόντουσαν με τη μαμά μέχρι τα βαθιά γεράματα!:lol:

Στο κάτω κάτω ότι βολεύει τον καθένα σ' αυτό το θέμα. Αν εσένα δεν σε βολεύει να κοιμίζεις θηλάζοντας θα βρεις έναν άλλο βολικό για σένα τρόπο. Η γιατρός τι ζόρι τραβάει;

Ή μήπως είναι καλύτερο τα παιδιά που κοιμούνται πίνοντας από το μπουκάλι; Αυτό το έκανε ο τρίτος γιος μου, κοιμόταν πίνοντας γάλα απ' το μπιμπερό για αρκετά χρόνια, πιστεύω είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί!:( Ακόμα και το να πρέπει να νανουρίσεις, να διαβάζεις 800 φορές το ίδιο παραμύθι κλπ. Εγώ τα βαριέμαι όλα αυτά. Προτιμώ να την θηλάζω. Είμαι σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να κοιμάται με άλλον τρόπο από μόνη της! Όταν θα είναι έτοιμη και ώριμη γι αυτό.

 

Ο θηλασμός είναι μεγάλο όπλο για τη μαμά, δεν είναι μόνο τροφή, είναι και παρηγοριά και για όταν πονάνε και για όταν φοβούνται τα παιδιά. Σκέφτομαι τώρα πώς παρηγορούσα τα μεγαλύτερα παιδιά μου που δεν τα θήλασα τόσο και μου φαίνεται πως ήταν πολύ πιο κουραστικό χωρίς το θηλασμό, έπρεπε συνέχεια να εφευρίσκω τρόπους για να αισθάνονται τα παιδιά ασφάλεια, να τα παρηγορώ όταν πονούσαν, έδινα πιο συχνά παυσίπονα για τα δόντια κλπ. Αποφάσισα λοιπόν να το δω πολύ χαλαρά το θέμα και να εμπιστευτώ τελείως την κόρη μου. Μέχρι στιγμής μου έχει πάει πάρα πολύ καλά έτσι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Sofuka μου.

 

Εχω κι άλλη ερώτηση. Αν αντικαταστήσω το ριζάλευρο, όπως σκοπεύω να κάνω από σήμερα κι όλας, και να εισάγω το φρούτο το πρωί και αργότερα τη χορτόσουπα για μεσημεριανο, τι θα της δίνω το απόγευμα στη θέση της κρέμας ριζάλευρου;θα τη θηλάζω;

 

Φιλιά στα κουκλάκια σου. Αν κατάλαβα κακά έχεις τρία, αλλά θήλασες μόνο το τρίτο σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια. Εμεις σημερα για πρωτη φορα φαγαμε φρουτο το καθηστερισαμε λογο εισαγωγης στο νοσοκομειο. Φαγαμε μια κουταλια μπανανα και συνεισαμε με γαλατακι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι η μικρη μου αυτο τον μηνα δεν μπηρε καθολου βαρος λογο της αρρωστιας. Η παιδιατρος μου ειπε οτι ηταν αναμενωμενο. Εχω αποφασισει αντι για ρυζαλευρο να δινω κουακερ με γαλα δικο μου. Απο την αλλη η παιδιατρος μου λεει οτι αν το παιδι δεν ειναι καλα στα κιλα της τοτε θα φαμε ριζαλευρο πραγμα που δεν θελω. Ακομα εχουμε μελλον μεχρι να φαμε τεσσερα φρουτα να φαμε σουπες και μετα θα δουμε αναλογα τα κιλα. Ειμαστε 6300 και 66 ποντους. Και σας ρωταω τα κιλα της μικρης μου ειναι λιγα; Mηπως τελικα να της δωσω ριζαλευρο οταν ερθει η ωρα η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Παπι πολυ σωστα.......το παιδι δοκιμαζει τροφες τον πρωτο χρονο.....δεν το πιεζουμε και δεν αγχωνομαστε για την ποσοτητα!

 

παρόλα αυτά vera μου τα πήγαμε καλά για αρχή αν και απο τη φατσούλα της κατάλαβα οτι δεν ενθουσιάστηκε κιόλας!! χθες έφαγε σχεδόν 6 κουταλάκια-μέτρια οχι μεγάλα- και σήμερα 10...α! σήμερα έβαλα και δυο ροδέλες κρεμμυδάκι για να γλυκάνει λίγο..βάζει καμιά σας; λέτε να πειράζει τοσο μικρή ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Sofuka μου.

Εχω κι άλλη ερώτηση. Αν αντικαταστήσω το ριζάλευρο, όπως σκοπεύω να κάνω από σήμερα κι όλας, και να εισάγω το φρούτο το πρωί και αργότερα τη χορτόσουπα για μεσημεριανο, τι θα της δίνω το απόγευμα στη θέση της κρέμας ριζάλευρου;θα τη θηλάζω;

Xα! Αυτήν ακριβώς την ερώτηση την έχω κάνει κι εγώ, αρκετές σελίδες πιο μπροστά σ' αυτό το τόπικ. Τα κορίτσια τότε μου είχαν απαντήσει ως εξής: Μπορείς να δίνεις και πάλι φρούτο, μπορείς να δίνεις άλλο φρούτο το πρωί και άλλο το απόγευμα, ή να δίνεις φρουτόκρεμα και στα δύο γεύματα, επίσης, μπορείς να δίνεις το ίδιο με το μεσημεριανό, ή ακόμα καλύτερα, μέχρι να είναι σε θέση να φάει και άλλες τροφές όπως γιαούρτι ή κουάκερ ή τραχανά κλπ, να δίνεις μόνο μητρικό γάλα και να περιμένεις. Διαλέγεις και παίρνεις!

 

Φιλιά στα κουκλάκια σου. Αν κατάλαβα κακά έχεις τρία, αλλά θήλασες μόνο το τρίτο σου;

Σ' ευχαριστώ! τέσσερα έχω (λείπει ένα απ' τη φωτό). Τον πρώτο και τον τρίτο τους θήλασα με συμπλήρωμα περίπου 7,5 μήνες, τον δεύτερο αποκλειστικά ώς τον έκτο και συνεχίσαμε μέχρι τον ένατο, όπου αποθήλασα γιατί πολύ λανθασμένα πίστευα ότι για τα νυχτερινά ξυπνήματα έφταιγε ο θηλασμός. Τελικά τα ξυπνήματα μας έμειναν μέχρι 4 ετών:lol:. Τη μικρή μου την ξεκίνησα με συμπλήρωμα, αλλά 4 μηνών το έκοψα με τη βοήθεια της Αγλαΐας και των κοριτσιών εδώ!:-)

 

παπί, γιατί να πειράζει το κρεμμύδι; ίσα ίσα έχει πολλές βιταμίνες! Εγώ το έβαζα ολόκληρο και σε κάθε γεύμα έτρωγε τουλάχιστον από μισό! Έχεις δίκιο ότι νοστιμίζει πολύ τη χορτόσουπα, εμένα άρχισε να την τρώει μόνο την τρίτη μέρα που της έβαλα το κρεμμύδι μέσα!

 

delin, δες λίγο εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain_increase.html#how

 

Το μητρικό γάλα είναι πιο θρεπτικό από τις περισσότερες στερεές τροφές. Κι εμένα η μικρή μου δεν έπαιρνε για ένα μεγάλο διάστημα πολύ βάρος, κάποια στιγμή πέρασε δύο ιώσεις απανωτά και έχασε κιόλας, πόσο μάλλον εσένα που νοσηλεύτηκε! Δώσε λίγο χρόνο στο μωρό να επανέλθει, σίγουρα θα κερδίσει το χαμένο έδαφος, εφόσον δεν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία!

Για το κουάκερ, νομίζω δεν είναι καλό να δίνεται από τόσο νωρίς :?

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka ευχαριστω για την απαντηση. Τα κουακερ λεω να τα δινω στην θεση του ριζαλευρου. Αυτο θα γινει μετα απο 2 μηνες τουλαχιστον. Ακομα ειμαστε στην φαση των φρουτων. Τωρα μπανανα και καθε βδομαδα συμπληρωνω και ενα μεχρι να γινουν 4. Μετα σουπες και μετα κουακερ. Απλα ειμαι αρνητικη στις κρεμες, ρυζαλευρο και ολα οσα περιεχουν αγελαδινο γαλα γιατι η μικρη περασε μια φαση αλεργιας στο αγελαδινο γαλα. Ειχα κοψει ολα τα γαλακτοκομικα. Ξεκινησα μετα το πασχα να ξανατρωω και προς το παρον δεν εχει αιμα στα κακα αλλα φουντωσε το εκζημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε κι εμείς εδώ και 4 ημέρες τα φρουτάκια μας. Ξεκινήσαμε με αχλαδάκι, σήμερα που μπήκε και το μήλο όμως, έκανε το απόγευμα καταπράσινα κακά γεμάτα με το "τριμμένο αχλαδόμηλο". Είναι νορμάλ ή να ανησυχήσω;;; Προχθές που έκανε κακά (μόνο με αχλάδι) ήταν σαν τα κακά του θηλασμού (δλδ μουσταρδί) με κομματάκια αχλαδιού. Μου είχαν φανεί πιο νορμάλ. Τον πείραξε λέτε το μήλο;;;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμάς.Εμείς τρώμε εδώ κ 2 μήνες φρουτάκια και λαχανικά (αντί για τις ζαχαρόκρεμες του εμπορίου)και εδώ και 1 βδομάδα βάλαμε και κρεατάκι.Μια χαρά τα τρώει όλα,ευτυχώς.Να ρωτήσω όμως κάτι..Τα φρούτα και τα λαχανικά τα αλέθετε??Πώς αλλιώς να του τα δώσω εκτός από νιανιά??Πατημένα με το πηρούνι δεν του πολυαρέσουν..Και κάτι άλλο.Εκτός από κολοκύθι-πατάτα-καρότο,τί άλλο ζαρζαβατικό ενδείκνυται για την ηλικία αυτή??Έχουμε και ένα θεματάκι με τη δυσκοιλιότητα βέβαια...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

voukal μην ανησυχεις απο δω και περα τελος τα πορτοκαλοκιτρινα κακάκια ! Τα πράσινομεκομματάκια ειναι πια πραγματικότητα και για σας !!! χαχα

 

mamma-mia μπορεις να ξεκινησεις να δωσεις μπανανιτσα , πατησε την εσυ λιγο . Το μηλο και το αχλάδι ειναι πλεον εκτος εποχης σταματησε τα σιγα σιγα . Σε λιγο καιρο θα βγουν τα πρωτα βερύκοκα ! μμμμ και μετα τα ροδάκινα ....τα λατρευω τα καλοκαιρινα φρουτα !!!

Για λιγο ακομα , γιατι και αυτο πλεον ειναι εκτος εποχης μπορεις να δωσεις μπροκολο το ...ξεβουλωτικό ! Κολοκυθι εγω δεν εχω δωσει ακομα γιατι ειναι εκτος εποχης ...δεν ξερω εγω τα προσέχω πολυ αυτα .

Σε λιγο θα μπορεις να δωσεις και φασολάκια φρέσκα χμμ τι αλλο κολησε το μυαλο μου τωρα ....

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι 11 1/2 μηνων και δεν τρωει τιποτα σχεδον περα απο γαλα μου

 

εχω κανει πολλεσ προσπαθειες και με φρουτα κτλ αλλα τιποτα

λιγο φαγακι το μεσημερη και μετα δεν θελει αλλο απλωνη τα χερακια του και των θηλαζω δεν μπωρω να των βλεπω πινασμενω.

 

ειναι 11500 και γενηθηκε 3340

 

απλα ανησηχω γιατι δεν θελει τιποτα αλλο εκτοσ απο γαλα

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦΡΟΥΤΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΛΕΘΩ ΚΑΙ ΠΕΤΑΩ ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΑ ΤΡΩΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΣΟΥΠΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΩ ΚΡΕΑΣ Η ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ

 

ΜΙΑ ΦΩΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΨΑΡΙ .

 

ΑΠΛΑ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΗ ΠΡΩΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΡΛΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΘΗΣΜΑΤΑΚΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΩΝ ΒΛΕΠΩ ΕΤΣΙ

 

ΚΑΙ ΤΩΝ ΘΗΛΑΖΩ ΜΕΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Μαμα λευτερακη λενε οτι καλο ειναια να περασει τουλαχιστον μιση ωρα μετα το φαγητο για να τον θηλασουμε, ωστε να μην υπαρχει προβλημα με την αφομοιωση των συστατικων....

 

 

Αν δεν θελει να φαει κατι μην επιμενεις.......αργοτερα μπορει να του αρεσει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ την Αγλαΐα και όλες εσάς τις μαμάδες που με έχετε βοηθήσει πολύ στο να συνεχίζω να θηλάζω την μπουμπού μου και να βελτιώνω καθημερινά τη διατροφή της.

Είστε οι μόνες που δεν με κάνετε να νιώθω εξωγήινος αφού στον έξω κόσμο όταν λέω ότι θηλάζω την σχεδόν 7,5 μηνών κόρη μου κι ότι δεν έχω δώσει τίποτα έτοιμο να φάει με κοιτάνε σαν να κατέβηκα από άλλο πλανήτη Και να σας πω την αλήθεια λυπάμαι γιατί όλες αυτές οι μαμάδες δεν γνωρίζουν και σ'αυτό φταίνε οι επιστήμονες παιδίατροι με τις μίζες τους

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ την Αγλαΐα και όλες εσάς τις μαμάδες που με έχετε βοηθήσει πολύ στο να συνεχίζω να θηλάζω την μπουμπού μου και να βελτιώνω καθημερινά τη διατροφή της.

Είστε οι μόνες που δεν με κάνετε να νιώθω εξωγήινος αφού στον έξω κόσμο όταν λέω ότι θηλάζω την σχεδόν 7,5 μηνών κόρη μου κι ότι δεν έχω δώσει τίποτα έτοιμο να φάει με κοιτάνε σαν να κατέβηκα από άλλο πλανήτη Και να σας πω την αλήθεια λυπάμαι γιατί όλες αυτές οι μαμάδες δεν γνωρίζουν και σ'αυτό φταίνε οι επιστήμονες παιδίατροι με τις μίζες τους. Anyway

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε!Επειδή είχαμε μια μικρή αλλεργία στα αγελαδινά δεν δίνω μοσχάρι αλλά μόνο κοτόπουλο και σε λίγο θα αρχίσουμε και το κατσικάκι.

Πότε μπορώ να της δώσω κατσικίσιο γιαουρτάκι?

Εκτός από το πατάτα-καρότο-κολοκυθάκι, τι άλλο μπορώ να βάλω στην λαχανόσουπα?

Μπορώ να βάλω ακτινίδιο ή αβοκάντο στην φρουτόκρεμα?

Η μαμά μου φτιάχνει ωραίο τραχανά,πότε μπορώ να της δώσω αντί για την φαρίνα του εμπορίου?

Έτσι όπως έχουν γίνει τα κακά της τώρα δεν μπορώ να καταλάβω αν συνεχίζει η αλλεργία της.Πριν είχανε βλέννα και καμιά φορά αιματάκι.Τώρα δεν βλέπω τιποτά από τα δύο και απορώ,δεν τα βλέπω γιατί δεν υπάρχουν ή γιατί δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω?

Σας ευχαριστώ και πάλι για όλα και Αγλαΐα αυτό που κάνεις είναι λειτούργημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Να σου πω...γιατι θελεις να δωσεις κατσικισιο γιαουρτάκι ? Θα το προτεινα σαν τροφη σε μαμα που λειπει το απογευμα και δεν μπορει να θηλάσει . Αν εισαι ομως σπιτι γιατι να φαει γιαουρτάκι και να μην πιει γαλατάκι ? Για μενα ειναι μια τροφη που πρεπει να μπει μετα τον 1ο χρονο .

 

Στη λαχανόσουπα μην βαζεις παρα πολλα σε μια φορα . Κανε διαφορους συνδιασμους ανάλογα και την εποχή . Εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα , ειναι και μεταβατική περιοδος ...τι λαχανικά εχει αυτη την εποχη .

 

Ακτινιδιο δεν θα στο συνιστουσα . Το αβοκαντο δεν χρειαζεται να το μπερδεψεις με τα υπολοιπα φρουτα αλλα να το δωσεις μονο του . Γενικα μην πολυμπερδευεις τις τροφες , δινε πιο ξεκάθαρα γευματα . Το αβοκαντο μπορεις να το δωσεις και το απογευμα αν θελεις καποια εναλακτική .

 

Ο τραχανας συνήθως εχει αλατι , θελει προσοχή . Μην βιαζεσαι να βαλεις και 3ο γευμα . Για αρκετο καιρο ακομα , μην σου πω μεχρι να χρονισετε , ειναι αρκετα τα 2 γευματα την ημερα . Τωρα αν θελεις να φαει τραχανα μπορεις να τον βαλεις στο μεσημεριανο φαγητο .

Με τα κακακια δεν ξερω να σου απαντησω ..

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

mamma-mia μπορεις να ξεκινησεις να δωσεις μπανανιτσα , πατησε την εσυ λιγο . Το μηλο και το αχλάδι ειναι πλεον εκτος εποχης σταματησε τα σιγα σιγα . Σε λιγο καιρο θα βγουν τα πρωτα βερύκοκα ! μμμμ και μετα τα ροδάκινα ....τα λατρευω τα καλοκαιρινα φρουτα !!!

Για λιγο ακομα , γιατι και αυτο πλεον ειναι εκτος εποχης μπορεις να δωσεις μπροκολο το ...ξεβουλωτικό ! Κολοκυθι εγω δεν εχω δωσει ακομα γιατι ειναι εκτος εποχης ...δεν ξερω εγω τα προσέχω πολυ αυτα .

Σε λιγο θα μπορεις να δωσεις και φασολάκια φρέσκα χμμ τι αλλο κολησε το μυαλο μου τωρα ....

 

Λαμπρινίτσα, πάντα πρώτη με τις συμβουλές σου!Να'σαι καλά!!!Τώρα συνειδητοποιώ ότι γιόρταζες το Πάσχα (έτσι??)Χρόνια σου Πολλά, αν και καθυστερημένα!!!!

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα..(είπαμε,o Altsheimer μου την έχει στημένη στη γωνία!!!)Μπανανίτσα τρώμε εδώ και καιρό, του αρέσει πολύ,αλλά μου φαίνεται ότι τον 'σφίγγει'πολύ...ζορίζεται το καημένο,κοκκινίζει και στο τέλος....πετραδάκια...:(:(

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...