Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Καπου ειχε γραφτει οτι μπορουμε να φτιαξουμε κρεμα για το μωρο με κουακερ.

 

Χλοη νομιζω εσυ το ειχες προτεινει :?

 

Μηπως μπορει κανεις να το ξαναγραψει πως γινεται ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε οδηγήσει το μωρό στο πόσο χρειάζεται αυτό το γάλα. Οι τροφές εισάγονται σε μικρή ποσότητα και αυξάνουν σταδιακά. Αν το μωρό είναι ευχαριστημένο, όταν φτάσει στο πλήρες γεύμα, θα μπορέσεις να κόψεις την άντληση χωρίς πρόβλημα. Αλλά πόσες ώρες λείπεις και πόσο γάλα πίνει σε αυτές τις ώρες; Αν δουλεύεις 8ωρο, αντέχει μόνο με ένα γεύμα γάλακτος;

Η παραγωγή σου θα προσασρμοστεί αναλόγως και, αν το μωρό χρειάζεται παραπάνω, θα πυκνώσει τους θηλασμούς τις ώρες που είσαι κι εσύ στο σπίτι.

 

Κάνω μειωμένο ωράριο και δουλεύω 6 ώρες κι έτσι τα καταφέρνουμε! Αυτές τις ώρες πίνει από 90 -150 ml σε μία ή σε δύο δόσεις.

 

Το πρωινό γεύμα θα το δίνει η μητέρα μου που την προσέχει την κούκλα μου! Θά πρέπει να της δίνει πρώτα γάλα και μετά φαγάκι ή αντίθετα? Νερό θα αρχίσει την ίδια μέρα με τα στερεά? Θα της προσφέρω νερό μετά το γεύμα?

Πωπω!!!!!!!! μπέρδεμα............... :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε σε φάση ανάρρωσης απο την πρώτη μας ωτίτιδα.... Λοιπόν ενώ τρώει κανονικά το μεσημεριανό και το γιαούρτι του το απόγευμα δεν τρώει με ΤΙΠΟΤΑ τα φρούτα το πρωί! Αυτός τα λεηλατούσε τα φρουτάκια...γιατί τέτοια αλλαγή? Είπα θα είναι απο τη αρρώστια αλλά αφου τα υπόλοιπα τα τρώει..........

Εχετε καμιά ιδέα??

 

Σωτηρία αν τελικά δε φταίει η ωτιτιδα δοκίμασε μήπως δεν τα θέλει πια αλεσμένα. Όσο είναι το μωρό σου το έκανε και η δική μας. Δεν έτρωγε μπουκιά φρούτο, με κανένα συνδυασμό, ούτε και κομπόστα που δοκίμασα. Τελικά τα τρώει από τότε σε φετούλες κανονικά... Και το μεσημεριανό τελευταία το τρώει πατημένο με το πηρούνι. Μέχρι πριν από λίγο καιρό το άλεθα κανονικά.. Βίτσια είναι αυτά... :lol: Τι άλλο να πω?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καμια απαντηση για το κουακερ ??????

 

Εχω και μια μεγαααααλη απορια.

 

Με το μητρικο γαλα βιταμινες παιρνει το μωρο ?

 

Μπορει να σας φαινεται αστεια η απορια αλλα η μικρη δεν τρωει καθολου φρουτα και απο λαχανικα την μικρη ποσοτητα που μπαινει στην κρεατοχορτοσουπα.

 

Με δεδομενο οτι δεν τα παμε πολυ καλα με τις στερεες τροφες (τρωει μοσχαρι το μεσημερι και με το ζορι κρεμα το απογευμα) σε τι θα μπορουσα να δωσω προτεραιοτητα στο διαιτολογιο της ?

 

Τα απογευματα ετρωγε μεχρι τωρα φαριν λακτε αλλα επειδη φρικαραμε με τον μπαμπα της με το σκανδαλο με το νοθευμενο γαλα εναλλακτικα τωρα δοκιμαζουμε τον τραχανα. Καμια αλλη "θρεπτικη" ιδεα ????

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα κι εγω χθες κουακερ απο το σουπερ,λεει επανω στο κουτι πως να το ετοιμασεις.δεν δοκιμασα ακομη να της δωσω.

Κι εγω το απογευμα τραχανα της δινω,αλλοτε τον τρωει κι αλλοτε οχι,παντως παρατηρω οτι εχει "συρρικνωσει" το απογευματινο γευμα.

 

Φαριν και τετοια δεν εδωσα καθολου;Ποιο νοθευμενο;Αυτο με την μελαμινη;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μειωμένο ωράριο και δουλεύω 6 ώρες κι έτσι τα καταφέρνουμε! Αυτές τις ώρες πίνει από 90 -150 ml σε μία ή σε δύο δόσεις.

 

Το πρωινό γεύμα θα το δίνει η μητέρα μου που την προσέχει την κούκλα μου! Θά πρέπει να της δίνει πρώτα γάλα και μετά φαγάκι ή αντίθετα? Νερό θα αρχίσει την ίδια μέρα με τα στερεά? Θα της προσφέρω νερό μετά το γεύμα?

Πωπω!!!!!!!! μπέρδεμα............... :D

 

Eμείς κάναμε ακριβώς αυτό. Επειδή ζοριζόμουνα πολύ με τις αντλήσεις αρχίσαμε το πρωί που έλειπα στη δουλειά (4-5 ώρες) φρουτόκρεμα. Αρχικά έτρωγε λίγο με συμπλήρωμα μετά, αλλά αντί να πίνει 180 ml μείωσε σε 140-150ml. Σιγά σιγά έτρωγε ολόκληρο γέυμα και δεν χρειαζότανε συμπλήρωμα. Σε 10-15 μέρες απαλάχθηκα από την άντληση. Έχουμε βέβαια μερικά μπουκαλάκια στην κατάψυξη για καλό και για κακό! Αρκεί το μωρό σου να είναι καλόφαγο... Νερό δίνω λίγη ώρα μετά το φαγητό, ή στο τέλος του...δεν ξέρω αν κάνω καλά!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο :?

 

Την φαριν λακτε την ειχε δεχθει σχετικα καλα η μικρη και της την εδινα ταχα μου για τις βιταμινες, σιδηρο κτλ που γραφει το κουτι. Ηταν φυσικα και μια ευκολη λυση για οταν ειμασταν εκτος σπιτιου.

 

Τωρα ομως που μαθευτηκε το σκανδαλο φρικαραμε τελειως. Στην ενοτητα "Νεογνα: Διατροφη" τα κοριτσια το εχουν αναλυσει αρκετα. Γνωστες εταιριες βρεφικου γαλακτος στην Ελλαδα αλλαξαν ξαφνικα συσκευασια :evil:

Τι να υποθεσει κανεις ?

 

Στην τελευταια μας επισκεψη ο παιδιατρος μας μου πεταξε και ενα " η πιο αχρηστη κρεμα ειναι η φαριν λακτε, την δινουμε για λιγο να δουμε πως θα αντιδρασει το παιδι στο σιταρι" και αποφασισα τελος τα "ετοιματζιδικα"

 

Απο στερεες πως τα πατε ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην τελευταια μας επισκεψη ο παιδιατρος μας μου πεταξε και ενα " η πιο αχρηστη κρεμα ειναι η φαριν λακτε, την δινουμε για λιγο να δουμε πως θα αντιδρασει το παιδι στο σιταρι"

 

:shock::shock::shock:

 

είναι λόγος αυτός για να προωθείς ένα τέτοιο προϊόν! :shock:

 

Δίνουμε μια φέτα ψωμί και βλέπουμε πώς αντιδράει στο σιτάρι! Θα μας τρελλάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Με το μητρικο γαλα βιταμινες παιρνει το μωρο ?

Πώς θα επιβίωνε 6 μήνες χωρίς βιταμίνες;; :shock: Ακόμη και αν δεν πέθαινε, θα αποκτούσε σοβαρότατα προβλήματα υγείας!

 

Μπορει να σας φαινεται αστεια η απορια αλλα η μικρη δεν τρωει καθολου φρουτα και απο λαχανικα την μικρη ποσοτητα που μπαινει στην κρεατοχορτοσουπα.

Τα βρασμένα λαχανικά έχουν ελάχιστες βιταμίνες. Το κρέας περιέχει Β12 που τη χρειάζεται και από τα ιχνοστοιχεία το σίδηρο.

 

Γενικά σε όσα μαγειρεύεις οι βιταμίνες είναι ελάχιστες...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε σε φάση ανάρρωσης απο την πρώτη μας ωτίτιδα.... Λοιπόν ενώ τρώει κανονικά το μεσημεριανό και το γιαούρτι του το απόγευμα δεν τρώει με ΤΙΠΟΤΑ τα φρούτα το πρωί! Αυτός τα λεηλατούσε τα φρουτάκια...γιατί τέτοια αλλαγή? Είπα θα είναι απο τη αρρώστια αλλά αφου τα υπόλοιπα τα τρώει..........

Εχετε καμιά ιδέα??

 

Σωτηρία αν τελικά δε φταίει η ωτιτιδα δοκίμασε μήπως δεν τα θέλει πια αλεσμένα. Όσο είναι το μωρό σου το έκανε και η δική μας. Δεν έτρωγε μπουκιά φρούτο, με κανένα συνδυασμό, ούτε και κομπόστα που δοκίμασα. Τελικά τα τρώει από τότε σε φετούλες κανονικά... Και το μεσημεριανό τελευταία το τρώει πατημένο με το πηρούνι. Μέχρι πριν από λίγο καιρό το άλεθα κανονικά.. Βίτσια είναι αυτά... :lol: Τι άλλο να πω?

 

Μαρία, τί εννοείς φετούλες?? Δεν έχει πολλά δόντια, μόνο 2 κάτω έχει- μπορεί να φάει φέτες? Φοβάμαι μην μου πνιγεί...

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki καλα εκανες και την εκοψες την φαριν,το μητρικο γαλα εχει από ολα,οπως λεει κι η Αγλαια.

 

Εμεις παμε καλυτερα,τρωμε μια μπανανα,μισο μηλο και μισο αχλαδι(οχι παντα όλα,αλλά τις περισσοτερες φορες),επισης τρωει ζυμαρικα,χυλοπιτες κυριως με ντοματα και ανθοτυρο,και τραχανα(λαχανικων και απλο, γλυκο).

Τωρα ξεκιναμε προσπαθειες με την κρεατοχορτοσουπα,γιατι μεχρι τωρα το κρεας μας το φτυνει στα μουτρα,μονό αν βαλω ελαχιστο μεσα στα μακαρονια ισως το φαει.

 

Βεβαια ολα αυτα μην φανταστεις οτι συμβαινουν με ενα στομα ορθανοικτο :lol: αλλά το παλευουμε και κάάάάτι καταφερνουμε!

Εσεις πως τα πατε;

 

 

Γενικα παντως,το γραψα και στο καφε νομιζω,ο αντρας μου(ο οποιος ειναι τερας υπομονης)την ταιζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις Φρυνη καπως καλυτερα το παλευουμε τωρα τελευταια. Ανοιγει το στομα του κ τρωει λιγο απο το μεσημεριανο κρεατοχορτοσουπα η κοτοσουπα ποτε με λαχανικα ποτε με ζυμαρικα. Μην φανταστεις τρελες ποσοτητες αλλα κατι ειναι για αρχη. Ποτε 5 κουταλιες ποτε παραπανω. Τρωει κ λιγο τραχανα κ γιαουρτι προβειο. Καλα τα φρουτα τα τρωει σχεδον απο την αρχη ποτε περισσοτερο ποτε λιγοτερο εξαρταται τα κεφια.

Που θα πανε θα φανε κανενας δεν εμεινε νηστικος. Εγω αυτο που παρατηρησα ειναι πως του αρεσουν ζουμερα τα φαγητα -σουπε κ οχι στεγνα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα βρε παιδια εκει ποθυ ειχε αρχισει να τρωει τωρα δεν ανοιγει με τιποτα το στομα ουτε σε φρουτα ,ουτε σε κρεατοσουπα.τι θα την κανω που σε ενα μηνα παω για δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Με το μητρικο γαλα βιταμινες παιρνει το μωρο ?

Πώς θα επιβίωνε 6 μήνες χωρίς βιταμίνες;; :shock: Ακόμη και αν δεν πέθαινε, θα αποκτούσε σοβαρότατα προβλήματα υγείας!

 

Μπορει να σας φαινεται αστεια η απορια αλλα η μικρη δεν τρωει καθολου φρουτα και απο λαχανικα την μικρη ποσοτητα που μπαινει στην κρεατοχορτοσουπα.

Τα βρασμένα λαχανικά έχουν ελάχιστες βιταμίνες. Το κρέας περιέχει Β12 που τη χρειάζεται και από τα ιχνοστοιχεία το σίδηρο.

 

Γενικά σε όσα μαγειρεύεις οι βιταμίνες είναι ελάχιστες...

 

Αγλαια εχω το εξης προβλημα: οταν ειμαστε καλα και δεν ποναμε απο τα δοντακια κανουμε την ημερα 3-4 γευματα θηλασμου και ενα μεταμεσονυκτιο και απο αυτα τα 2 ειναι για νανουρισμα (δεκατιανος και απογευματινος υπνος).

 

Οταν εχει πονακια θηλαζει ΟΛΗ μα ΟΛΗ την νυχτα :)

 

 

Οπως καταλαβαινω αν τελειωσουμε καποια στιγμη με την οδοντοφυια θα περιοριστουμε σε θηλασμο μονο πρωι και βραδυ.

 

Τα φρουτα δεν της αρεσουν, δεν θεμα ετοιμοτητας γιατι αλλες τροφες πχ ψαρι και τραχανα+ανθοτυρο τα δεχτηκε αμεσως.

 

Απο ωμα λαχανικα τρωει μονο μαιντανο και μαλιστα μπολικο !!!

 

(Φρυνη tip: με μαιντανο, σελινο και φρεσκο κρεμμυδακι λατρεψαμε την κρεατοχορτοσουπα :P )

 

Τι μπορω να της δινω για απογευματινο εκτος πχ απο τον τραχανα ωστε να ειναι αρκετα θρεπτικο.

 

Δεν θελω να αυξησω τα γευματα θηλασμου γιατι συντομα θα επιστρεψω στην δουλεια μου και με τα δυο γευματα στερεεων που κανει τωρα συν το γαλα που θα βγαζω θα περναει ομαλα η μερα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μαζι ή και χωρια αλλα μαιντανο παντα (τον λατρευει :) )

 

Το σελινο ομως δεν ταιριαζει με μελιτζανα (αν βαζεις και απο αυτην), φτιαχνει μια περιεργη γευση :?

 

Το ψαρι, γλωσσα ή μπακαλιαρο, το εκανα ως εξης:

εβρασα για λιγα λεπτα λεπτες φετες πατατα, καροτο, σελινο και φρεσκο κρεμμυδακι. Τα εβγαλα και εβρασα στο ζουμι των λαχανικων το ψαρακι επισης για ελαχιστα λεπτα (αμεσως γινεται).

Στο τελος, αφου καθαρισεις καλα το ψαρακι απο αγκαθια, ολα μαζι στο μουλτι με λιγο λαδι και λιγο λεμονι (και φυσικα για την μπεμπα μου και φρεσκο μαιντανο).

 

Γινεται μιαμ, μιαμ :P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν τον βρασεις γινεται νιανια σαν λασπη.

Οπως και οταν βαζω σελινο προτιμαω τα μικρα κλωναρακια και οχι τα φυλλα για τον ιδιο λογο.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία, τί εννοείς φετούλες?? Δεν έχει πολλά δόντια, μόνο 2 κάτω έχει- μπορεί να φάει φέτες? Φοβάμαι μην μου πνιγεί...

 

Μια χαρά είναι εξάλλου το κάνει με τα ούλα του και από ότι έχω καταλαβει τα ανακουφίζει κιόλας. Θα του δώσεις μαλακά φρούτα. Αχλάδι πχ ώριμο.. Μπανάνα.. Δοκίμασε στην αρχή να το λιώσεις λίγο με το χέρι σου αναμεσα στα δάχτυλα σου και δώστου το έτσι ένα κομματάκι μόνο.. Παρακολούθησε τον και δείχνε του πως να μασάει. Μπορεί να του φανεί και διασκεδαστικό! Μη φοβάσαι δε θα πνιγεί ξέρουν τι κάνουν, δειξτου εμπιστοσύνη. Απλά να είσαι από πάνω του ειδικά στην αρχή, μην τυχόν...

Εγώ όπως σου είπα είχα απογοητευτεί, είχε 2 εβδομάδες να φάει φρούτα. Και ήταν η τελευταία λύση που σκέφτηκα και έπιασε! (άσε που γλιτώνεις και ένα πλυσιμο μούλτι..) :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...