Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Χλοη πότε της εδωσες γαλοπουλα;Τωρα;

Ισως επειδη δεν εχει ξαναφαει και της ηρθε αποτομο;Πολυ πιθανον...

Ασε λιγο καιρο και ξαναδοκιμασε.Αν θες δοκιμασε κοτοπουλακι αντι για γαλοπουλα μετα απο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξαναφάει Φρύνη μου, πολλές φορές, αλλά από λίγο. Δεν έχει δείξει ιδιαίτερη προτίμηση. Χτες την έφτιαξα με διαφορετικό τρόπο, και έδειξε να της αρέσει λίγο περισσότερο. Χάρηκα κι εγώ, και μετά... :(

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Δύο φορές μετά τη γαλοπούλα να κάνει εμετό, μπορεί να είναι σύμπτωση?

Είναι και το άλλο. Ενώ που και που μπορεί να έτρωγα λίγη γαλοπούλα, με το που έμεινα έγκυος, δεν ήθελα να τη βλέπω στα μάτια μου. Και αυτό συνεχίζεται ακόμα! Μήπως έχει αλλεργία το μωρό, και ο οργανισμός μου προσπαθούσε να την προφυλάξει στην εγκυμοσύνη??

 

Λέω τώρα, δεν ξέρω... :?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χθες να της δωσω αυτο το "επιδορπιο".

Τιποτα!!!!Θα ακολουθησω την συμβουλη σας και θα τις δωσω προβειο-κατσικισιο!!!

Γιατι ομως δεν το προτεινουν οι παιδιατροι????

Και γενικως εχουν μια αναφυλαξια στα φυσικα προιοντα!!! Βγαζουν σπυρακια!!!

Οσο γιατα βιολογικα θα τα δοκιμασω και θα σας πω νεοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω την αλήθεια, κατά βάθος χαίρομαι που αναζητάει το στήθος είτε για φαγητό είτε για παρηγοριά και δε σου κρύβω ότι μου λείπουν οι εποχές που θηλάζαμε μόνο. Είναι μεγάλη ευκολία ο θηλασμός τελικά!! :lol:

 

Συμφωνω μαζι σου!!!Που ειναι εκεινες οι ωραιες μερες που ημασταν 45 λεπτα και βαλε!!!! στο στηθος!!!Τωρα 5-6 λεπτα κμαι πολυ ειναι!!!!

Μονο οταν ειναι να κοιμηθουμε ξεχνιομαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι ομως δεν το προτεινουν οι παιδιατροι????

 

Think about!

Μόνο οι εταιρείες με τα ειδικά γιαούρτια πηγαίνουν στους παιδιάτρους και τους τάζουν δωράκια, οι άλλοι δεν πηγαίνουν. Γιατί να τα προωθήσουν;

 

Το ίδιο γίνεται και με τις κρέμες στα κουτιά. Τις προωθούν γιατί έχουν να παίρνουν δωράκια και όχι γιατί χρειάζονται στα παιδιά...

 

Το ίδιο γίνεται και με τα γάλατα σε σκόνη, περιορίζουν και σταματούν το θηλασμό λέγοντας ακόμη και ψέματα στις μητέρες...

 

Και γενικως εχουν μια αναφυλαξια στα φυσικα προιοντα!!! Βγαζουν σπυρακια!!!

Δεν έχουν αναφυλαξία μόνο στο χρήμα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την αποψη γνωστης παιδογαστρεντερολογου στην αθηνα (με εμπειρια στις αλλεργιες), θα πρεπει τις πρωτες τουλαχιστον φορες να βραζουμε ταα φρουτα για λιγη ωρα. Καπου διαβασα μετα (δεν εχω κρατησει το λινκ) οτι με τον βρασμο σκοτωνονται καποιες ουσιες που πιθανον προκαλεσουν αλλεργιες. Σαφως χανονται και θρεπτικα συστατικά, αλλα τις πρωτες φορες δεν πας να καλυψεις διατροφικα κενα, αλλα να μαθει το παιδι να τρωει.

 

Οσο για τα λαχανικα και συγκεκρινενα, τα πατατα-καροτο (οχι τα υπολοιπα) μου τα προτεινε ενας παιδιατρος ακριβως λογω της υπαρξης της ευαισθησιας στο εντερο και οτι θα βοηθησουν στην επουλωση της πληγης. Ας πουμε οτι οι δυο αυτες τροφες βοηθανε στη καταπολεμιση της διαρροιας (σε μερικα παιδια μαλιστα προκαλουν κ δυσκοιλιοτητα).

...............................................................................

Επισης παραθετω το παραπανω κομματι που ολοκληρο το κειμενο βρισκεται εδω http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm.

Το ιδιο προτεινουν και η κοπελες απο την LLL στις συνατησεις.

 

 

Σ΄ευχαριστώ και πάλι Afrodite :)

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες και πάρα πολύ καλό το link!!

Έχει να πέσει μελέτη.......

Link to comment
Share on other sites

βάζω μισό μπρίκι νερό στο γκαζάκι, μόλις ζεσταθεί λίγο ρίχνω δύο γεμάτες κουταλιές κουάκερ και ανακατεύω συνεχώς. Αυτό πήζει όσο περνάει η ώρα (μη νομίζεις ότι είναι νερουλό και ρίχνεις κουταλιές, γιατί μετά από λίγο θα χρειαστείς καλέμι:P ) μόλις κρυώσει λίγο της το δίνω!

Η δικιά μου είναι παμφάγο και το τρώει κι έτσι. Αν η Ειρήνη δε το θέλει, πάρε μια μπαμπανίτσα και κόφτη κομματάκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φχαρστώ! :lol: Η αλήθεια είναι οτι κι εμενα αν και δεν τρώει πολύ, οτι καινούργιο το τρωει χωρις δευτερη σκεψη ΟΠΩΣ και να είναι!!! :lol: Απλά...σταματάει στις 5-6 κουταλίτσες! :lol:

 

Το δοκίμασα χθες αλλά δεν ηταν πολυ καλα ζεσταμενο το νερό και δεν ελιωασαν οι νιφάδες... παρολαυτα το εφαγε! :lol:

 

Τώρα για σε,(ηθελα ανταλλαγμα απαντηση πρώτα :) ) φαντάζομαι οτι πλεόν θα τρώει οτι υπαρχει στο τσουκάλι για ολους. Χωρίς φυσικά αλάτια μπαχαρικά πολλά κλπκλπ. Δηλαδή Μανινάκι γιεα τέρμα τα νερόβραστα?

 

Ο παιδίατρος στον χρόνο μου προσθέτει και τα οσπρια. (αυτο το αφηνω ασχολιαστο αφου ξερουμε οτι ο καθεις....)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Μανινάκι γιεα τέρμα τα νερόβραστα?

 

Ο παιδίατρος στον χρόνο μου προσθέτει και τα οσπρια. (αυτο το αφηνω ασχολιαστο αφου ξερουμε οτι ο καθεις....)

 

τζάμπα καλέ τον πήρα τον ατμομάγειρα? ό,τι τρώμε κι εμείς θα τρώει..αν εμείς τρώμε αχνιστά κολοκυθάκια και κοτόπουλο στον ατμό, αυτά θα τρώει :lol:

 

αναρωτιέμαι, αν πρέπει να της δίνω σε μόνιμη βάση απογευματινό...βαριέμαι το μαγείρεμα λαίμαι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε γιατι μαγείρεμα...τι εχεις στο μυαλό σου? Πχ λίγο ψωμάκι με τυράκι η τοστάκι ή γιαουρτάκι ή τραχανας(ελα μην ακουω 5 λεπτά θέλει) η τα μουσλο κουακερ κλπκλπ η λιγα ζυμαρικά απο το μεσημεριανο ή μεσημεριανό που περισσεψε?

 

Δεν σε πιάνω μάλλον ε? Ξενυχτι.... :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα βαγιέμαι όλα, όλα, όλαααααα :lol::lol::lol:

μου την έχει βιδώσει που νυχτώνει τόσο νωρίς και δε μπορώ να βγω όξω :P

 

πε μου τι είναι το τσάι θηλασμού, πε μου πε μου πε μου πε μου...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενα μειγμα βοτάνων που βοηθούν στον θηλασμό, ετοιμο σε φακελάκι τύπου lipton απο την Weleda.... Πίνεται(!) εχει μαραθο, γλυκάνισο και άλλα που δεν ενθυμούμαι....

 

Για αυξηση παραγωγης (που δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι) πινεις περισσότερα απο ενα την ημερα...αλλιώς...απολαμβάνεις ενα καθε βράδυ!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παλι τιποτα δεν τρωει μου εχουν σπασει τα νευρα... Τις τεσσερις μερες που ελειψα παρολο που ειχα αφησει γαλα ετρωγε μια χαρα τα παντα... τωρα παλι τιποτα. Καμια ιδεα; Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι αμα σταματησω να θηλαζω θα αρχισει να τρωει :(

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

αφησε τον να φαει οποτε θελει, μην αγχωνεσαι! Δεν υπαρχει κανενα παιδι που τελικα δεν εφαγε, ενω εχει φαγητο, ε? Οσο αγχωνεσαι τοσο δε θα τρωει να το ξερεις αυτο, μας παιζουν κανονικα με αυτο το θεμα.

Εμενα αρχισε να τρωει στερεα 14 μηνων. Τωρα αναζηταει μονη της φαγητο, και αμα πειναει αφηνει κ το στηθος στη προσφορα φαγητου. Τις προαλλες εφαγε ενα τεραστιο πιατο σπανακορυζο, ακομα απορω που το εβαλε!!! Χτες, εφαγε πολυ λιγο, δεν ειχε διαθεση.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όπως τα λέει η Αφροδίτη. Περνάνε φάσεις. Μην αγχώνεσαι. Τουλάχιστον ξέρεις οτι και να μη φάει καλά, τουλάχιστον θα πάρει τις ουσίες που πρέπει απ'το γαλατάκι.

 

Κι εμένα η δική μου προχτές έφαγε ένα πιάτο ολόκληρο σπανακόριζο! Χτες λίγα πράματα...

 

Ο δικός σου είναι και μικρούλης ακόμα Λέγκω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσω για να καταλάβω κι εγώ κάτι. Το πρωί φρούτα, το μεσημέρι τις κλασικές κρεατο-κοτοπουλο-λαχανόσουπες. Ποιες είναι οι καλύτερε επιλογές για απογευματινό- ιδιαίτερα για παιδάκια που θηλάζουν?

Επίσης, κάπου είχα διαβάσει για το αβοκάντο και πόσο καλό κάνει κι έτσι αγόρασα δυο, για να δοκιμάσει η μικρή. Δε θυμάμαι ,όμως, πώς το δίνουμε. Ωμό όπως είναι? Το προσθέτουμε στην φρουτόκρεμα? Ή πώς αλλιώς? Help! Δεν έχω ιδέα. Έκοψα ένα κομματάκι και δοκίμασα, μα μου φάνηκε άνοστο. Δροσερό μεν, αλλά άνοστο ... σαν άγουρπ αγγούρι.

.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, Χλόη μου. Και κάτι ακόμα.. όταν τα διάλεγα στο supermarket, δεν ήξερα αν έπρεπε να προτιμήσω τα λίγο πιο ...σκληρά ή τα λίγο πιο μαλακά. :roll: Ποια είναι τα καλύτερα? :lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, Χλόη μου. Και κάτι ακόμα.. όταν τα διάλεγα στο supermarket, δεν ήξερα αν έπρεπε να προτιμήσω τα λίγο πιο ...σκληρά ή τα λίγο πιο μαλακά. :roll: Ποια είναι τα καλύτερα? :lol:

 

Αγουρα δεν τρωγονται με τιποτα ! Ωριμα που να χουν μαυρίσει λιγο εξωτερικά στη φλούδα :D Να τα κοβεις και να ειναι σαν βουτυρο .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρχισαμε ακομα . Καθυστερώ να την αρχίσω γιατι ειχαμε προβληματάκι με αλλεργια :( Πλεον ολα καλα γιατι βρηκα τι την ενοχλουσε αλλα καλύτερα να καθυστερήσω λιγάκι . Απο εβδομάδα ή το Σ/Κ θα κανουμε μια δειλή εισαγωγή με αχλαδάκι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...