Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα :!:

Αρχίζουμε κι εμείς τις στερεές τροφές σε λίγο καιρό και το έχω ρίξει στην εντατική μελέτη!! Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το τόπικ και συνεχίζω..

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, αυτά που γράφονται εδώ ισχυούν και για τα μωράκια με αλλεργία σε πρωτείνη του αγελαδινού γάλακτος? Φαντάζομαι τα γαλακτοκομικά προϊόντα και το μοσχάρι εμείς θα τα βάλουμε αργότερα από ένα μωράκι χωρίς αλλεργία. Όμως, πιστεύω ότι θα ισχύουν τα ίδια για τα δημητριακά, τα φρούτα, τα λαχανικά,το κρέας, τα όσπρια. Ή κάνω λάθος

:?::?::?:

 

Είδα ότι γράφουν σε αυτό το τόπικ κι άλλοι με την ίδια αλλεργία που έχουν περισσότερη εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Δεν είναι πολλά zorra, άστην να φάει όσο θέλει, και εμένα τόσο έτρωγε...

 

Bimba, ισχύουν αν το παιδί δεν έχει και άλλες αλλεργίες...

Γενικά συστήνετε πιο βραδεία εισαγωγή των τροφών και δοκιμή των τροφών μία μία προσθέτοντας κάτι καινούργιο μετά από 4 μέρες για να δεις εκδηλώσεις...

Μπορούμε να τα πούμε και αναλυτικότερα... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την απάντηση....

 

Ελπίζω ότι δεν έχουμε άλλες αλλεργίες!!!!!

 

Εαν έχεις διάθεσει για μεγαλύτερη ανάλυση, εγώ είμαι όλη αυτιά

 

:!::!:

 

Νομίζω ότι δε θα δώσω αρχικά ριζάλευρο μετά από αυτά που διάβασα και σύμφωνα με τη γνώμη της Αγλαΐας. Αλλά δεν έχω καταλάβει με τι είναι καλύτερα να αρχίσω, με φρούτα ή λαχανικά?

Link to comment
Share on other sites

Με φρουτακια ειναι καλυτερα να αρχισεις νομιζω...ενα φρουτο,μηλο μαλλον καλυτερα που ειναι το λιγοτερο αλλεργιογονο και σιγα σιγα,1-2 κουταλιες την πρωτη μερα,και μετα σιγα σιγα τις αυξανεις.

 

Γενικα κι εγω εχω ακουσει οτι στα μωρακια με αλλεργια εισαγουν λιγο αργοτερα τις στερεες.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας! Αν και κάθε μωράκι τρώει διαφορετική ποσότητα, ήθελα να ρωτήσω πόσα ml μεσημεριανού φαγητού τρώνε περίπου τα παιδάκια σας -και ιδιαίτερα τα..."φαγανά"- στην ηλικία των 10-12 μηνών.

 

Η δικιά μου σε αυτή την ηλικία έτρωγε 2 κουταλιές - του γλυκού, όχι της σούπας - και ένα ροδάκινο. Ήταν δε περίπου 12 κιλά. Απάντησα, επειδή ρώτησες για .. φαγανά παιδιά :lol::lol::lol:

 

(απαντώ στον εαυτό μου: "Φαγανά" είπε η κοπέλα, όχι "φαγάνα") :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίστια, καλησπέρα σας. Η μπέμπα μας έκελισε τους 6 μήνες και εγώ έχω αρχίσει, εδώ και δύο εβδομάδες, να εισάγω λίγο φρουτάκι, το πρωί, και λίγο ρυζόκρεμα, το απόγευμα. Βέβαια, ο παιδίατρος μου είχε πει να εισάγω τη ρυζόκρεμα το απόγευμα και μετά απο 15 ημέρες τα φρούτα, αλλά εγώ δίνω και λίγα φρούτα....Το θέμα μου είναι η προσαρμογή του στήθους. Αισθάνομαι ότι το ένα στήθος φουσκώνει περισσότερο πια και φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί κάποια απότομη ανισορροπία. Μήπως δύο γεύματα, αν και όχι ολοκληρωμένα, κατά την ίδια ημέρα, είναι πολλά για την προσαρμογή του στήθους; Αν ναι θα μπορούσα, ακόμα και τώρα να αφαιρέσω τα φρούτα το πρωί, ούτως ώστε να επανέλθω στις οδηγίες του γιατρού; Οι γιαγιάδες με παρέσυραν για τα φρούτα........Παρακαλώ όσες γνωρίζετε κάτι σχετικό, και η Αγλαΐα, να με διαφωτίσετε. Φιλιά πολλά.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να αφησεις το ρυζαλευρο κ να δινεις σιγα σιγα λιγο φρουτακι. Καθε 3-4 μερες θα αλλαζεις φρουτο κ μετα ολα μαζι. Το ρυζαλευρο δεν προσφερει κατι.Το στηθος σου θα προσαρμοστει. Να θυμασαι δεν αντικαθηστουμε θηλασμο με στερεα τροφη. Οι στερεες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Lilia1 μου νομιζω οτι έχει γινει αυτη η συζήτηση με την Αγλαΐα ..ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε ... :roll:

Το μωρό σου δεν χρειάζεται ρυζάλευρο . Να αφησεις τα φρούτα και να κοψεις τον γιατρο και το ρυζάλευρο ...τις γιαγιάδες να τις αφησεις :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου λογω αλλεργιων μεχρι και 14 μηνων δεν ετρωγε σχεδον τιποτα απο στερεα. Καποιες φορες (δεν καταφαρα να καταλαβω τον αλγοριθμο) ετρωγε απο μια-δυο κουταλιατσες απο οτι της εδινα. Τωρα αν πειναει και της αρεσει και το φαγητο τρωει ενα πιατο οχι μεγαλο, αλλα σεβαστο!!!

 

Bimba, γνωμη μου ειναι να αρχισεις με λαχανικα, και συγκεκριμενα με πατατα και μετα απο 4-5 μερες να βαλεις κ καροτο. Γενικα απο οτι μου ειχε πει ενας παιδιατρος βοηθανε στην επουλωση του εντερου, ενα αντιθετα τα φρουτα που ειναι οξινα μπορει να επιδεινωσουν. Αν ειναι να ξεκινησεις με φρουτα (μηλο κ μετα αχλαδι), τον πρωτο καιρο καλο ειναι να τα βραζεις λιγο.

Οσο για την εισαγωγη στερεων γενικα ή οχι, το ιδιο το παιδι θα σε οδηγησει. Δες αν θελει να φαει ή οχι και να σεβαστεις τις επιθυμιες της. Η εισαγωγη στερεων μπορει να βελτιωση την κατασταση. Απλα θελει πολυ προσοχη, και καθολου βιασυνη.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

μμμμ.............

μπερδεύτηκα πάλι.... frene και afrodite έχετε διαφορετικές γνώμες για την έναρξη στερεών τροφών με φρούτα ή λαχανικά...

Σας ευχαριστώ όμως που μου απαντήσατε..

 

Ξέρω ότι Afrodite είχατε προβλήματα αλλεργίας κι εσείς (από άλλο τόπικ) αλλά δε θυμάμαι εάν είχατε κι εσείς Frene. Πάντως αυτό με την επούλωση του εντέρου δεν το έχω ξανακούσει. Θα το ψάξω... Εάν μπορεί να μας το επιβεβαιώσει η Αγλαΐα θα μας βοηθούσε πολύ.

 

Θα κλείσουμε τον 6ο και μετά θα αρχίσουμε το "μαμ". Ναι, δεν έχω σκοπό να την πιέσω καθόλου με το φαγητό. Όπως έχω διαβάσει έδω εαν δε θέλει να φάει σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμη.

 

Επίσης, διάβασα για το αβοκάντο ότι είναι πολύ θρεπτικό. Ξέρετε εαν είναι αλλεργιογόννο? Μπορεί να είναι από τις πρώτες τροφές που θα φάει?

 

Κάτι τελευταίο.. :oops::oops:

Το νερό το προσφέρω αμέσως με την έναρξη της στερεάς τροφής είτε είναι φρούτο είτε λαχανικό? Ξέρετε το μώρό μου έχει πιεί μόνο γαλατάκι της μαμάς...

 

Σας ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ..............................................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι Afrodite είχατε προβλήματα αλλεργίας κι εσείς (από άλλο τόπικ) αλλά δε θυμάμαι εάν είχατε κι εσείς Frene. Πάντως αυτό με την επούλωση του εντέρου δεν το έχω ξανακούσει. Θα το ψάξω... Εάν μπορεί να μας το επιβεβαιώσει η Αγλαΐα θα μας βοηθούσε πολύ.

 

Οι γνώμες των ειδικών διίστανται (μη σου πω ότι τριίστανται...).

 

Οπότε δεν επιβεβαιώνω τίποτα (αφού δεν έχουν καταληξει μεταξύ τους) αλλά θα εκφράσω μια προσωπική προτίμηση σε μία από τις απόψεις των ειδικών: ότι τα γονίδιά μας κουβαλούν τη διαδικασία της πέψης των ωμών τροφών μόνο.

 

Πιστεύω ότι λείπει πολύ γνώση από το συγκεκριμένο τομέα και συνεχώς προτείνονται πολύ λανθασμένα διατροφικά σχήματα σε σοβαρές ασθένειες που θα μπορούσαν να βελτιωθούν και μόνο με την αλλαγή της διατροφής.

Link to comment
Share on other sites

bimba η Αφροδιτη ξερει καλυτερα για παιδακια με αλλεργιες,εγω απλα σου ειπα αυτο που λενε οι περισσοτεροι γιατροι,χωρις να ξερω ομως αν προτεινουν κατι διαφορετικο σε παιδακια με αλλεργια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Εγώ βάζω 50γρ αλλά εμένα δεν τρώει σχεδόν καθόλου άρα κι αυτά ακόμα του πέφτουν πολλά. Νομίζω πάντως οτι γύρω στα 100 είναι στην αρχή.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Εγώ βάζω 50γρ αλλά εμένα δεν τρώει σχεδόν καθόλου άρα κι αυτά ακόμα του πέφτουν πολλά. Νομίζω πάντως οτι γύρω στα 100 είναι στην αρχή.

εννοεις 100 γρ την ημερα αλεσμενο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το ποσοτητα να βαζω στην κρεατοσουπα? το κρεας που εχω χωρισει στην καταψυξη ειναι γυρω στα 150-200 πολλα ε?το μπολακι της την ημερα ποσο πανω κατω πρεπει να εχει?

Εγώ βάζω 50γρ αλλά εμένα δεν τρώει σχεδόν καθόλου άρα κι αυτά ακόμα του πέφτουν πολλά. Νομίζω πάντως οτι γύρω στα 100 είναι στην αρχή.

εννοεις 100 γρ την ημερα αλεσμενο ?

 

την ποσοτητα που εχεις στην καταψυξη μπορεις να το βγαλεις και να το μαγειρεψεις μαζι με 2 πατατες μετριες, 2 καροτακια και λιγο κολοκυθακι(αναλογα τι δινεις μπορεις να αντικαταστησεις κατι και να προσθεσεις κατι αλλο....)μετα χωρισε το φαγητο στη μεση και δωσε το μισο την ιδια μερα και το αλλο μισο κρατα το στο ψυγειο για την επομενη...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

την ποσοτητα που εχεις στην καταψυξη μπορεις να το βγαλεις και να το μαγειρεψεις μαζι με 2 πατατες μετριες, 2 καροτακια και λιγο κολοκυθακι(αναλογα τι δινεις μπορεις να αντικαταστησεις κατι και να προσθεσεις κατι αλλο....)μετα χωρισε το φαγητο στη μεση και δωσε το μισο την ιδια μερα και το αλλο μισο κρατα το στο ψυγειο για την επομενη...

ετσι ακριβως κανω αλλα ρωταω για να ξερω ποσο περιπου πρεπει να τρωει και εκτος απ'αυτο εχω στην καταψυξη πολυ ποσοτητα ανα μεριδα και μου φαινεται οτι βγαινει πολυ .τι να κανω ειναι κριμα να το πεταω .καμοια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν καταλαβα καλα....

πολυ εννοεις τα 150-200 γρ κρεατος ή εχεις παραπανω?

ναι μονο το κρεας ειναι τοσο.γιατι εχω διαβασει 50-100 γρ κρεας και ολα τα υπολοιπα (2 πατατουλες.2 καροτακια κολοκυθακι) η οντως μου βγαινει πολυ η η μπεμπουλα μου τρωει πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μπορεις να βαζεις μια πατατα και ενα καροτο για να τρωει το κρεας που χρειαζεται και να παιρνει το σιδηρο που πρεπει...

οταν δεις οτι μεγαλωνοντας θελει να φαει παραπανω συμπληρωνεις με τα λαχανικα!

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω το εξης προβλημα!!αρχισαμε κρεμα βανιλια και ενω δειχνει να του αρεσει και τρωει γυρω στα 230 γρ. κλαιει παρα πολύ μετα απο 4-5 κουταλιες ,ξανατρωει κλαιει πάλι και ξανα τα ιδια. εχω την εντυπωση οτι επειδη απο το στήθος μεσα σε 5-7 λεπτα εχει χορτάσει (ειναι πολυ λαιμαργος) μαλλον νευριαζει επειδη του δινει μια μια κουταλίτσα.τι να κανω;;;

Επίσης αρχισαμε φρουτοκρεμα μηλο αχλαδι και εφαγε μονο 3 κουταλιες με το ζορι.του εβαζα λιγο στο στομα και αναγουλιαζε και γυρναγε το κεφαλακι του αλλου..σας εχει συμβει αυτο;;μηπως επειδη η φρουτοκρεμα δεν εχει τοσο μαλακη υφη οσο η κρεμα βανιλια;;ΣΟΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Lilia1 μου νομιζω οτι έχει γινει αυτη η συζήτηση με την Αγλαΐα ..ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε ... :roll:

Το μωρό σου δεν χρειάζεται ρυζάλευρο . Να αφησεις τα φρούτα και να κοψεις τον γιατρο και το ρυζάλευρο ...τις γιαγιάδες να τις αφησεις :lol::lol:

 

 

:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Συμφωνω με τις κυριες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίστια, καλησπέρα σας. Η μπέμπα μας έκελισε τους 6 μήνες και εγώ έχω αρχίσει, εδώ και δύο εβδομάδες, να εισάγω λίγο φρουτάκι, το πρωί, και λίγο ρυζόκρεμα, το απόγευμα. Βέβαια, ο παιδίατρος μου είχε πει να εισάγω τη ρυζόκρεμα το απόγευμα και μετά απο 15 ημέρες τα φρούτα, αλλά εγώ δίνω και λίγα φρούτα....Το θέμα μου είναι η προσαρμογή του στήθους. Αισθάνομαι ότι το ένα στήθος φουσκώνει περισσότερο πια και φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί κάποια απότομη ανισορροπία. Μήπως δύο γεύματα, αν και όχι ολοκληρωμένα, κατά την ίδια ημέρα, είναι πολλά για την προσαρμογή του στήθους; Αν ναι θα μπορούσα, ακόμα και τώρα να αφαιρέσω τα φρούτα το πρωί, ούτως ώστε να επανέλθω στις οδηγίες του γιατρού; Οι γιαγιάδες με παρέσυραν για τα φρούτα........Παρακαλώ όσες γνωρίζετε κάτι σχετικό, και η Αγλαΐα, να με διαφωτίσετε. Φιλιά πολλά.

 

To ρυζάλευρο περιέχει ζάχαρη και αγελαδινό γάλα, καλύτερα να το αφήσεις και να μείνεις στα φρούτα.

 

Είναι πολύ κρίμα να βάζουμε στη διατροφή του μωρού που θηλάζει έναν τόσο αλλεργιογόνο παράγοντα... :?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω το εξης προβλημα!!αρχισαμε κρεμα βανιλια και ενω δειχνει να του αρεσει και τρωει γυρω στα 230 γρ. κλαιει παρα πολύ μετα απο 4-5 κουταλιες ,ξανατρωει κλαιει πάλι και ξανα τα ιδια. εχω την εντυπωση οτι επειδη απο το στήθος μεσα σε 5-7 λεπτα εχει χορτάσει (ειναι πολυ λαιμαργος) μαλλον νευριαζει επειδη του δινει μια μια κουταλίτσα.τι να κανω;;;

Επίσης αρχισαμε φρουτοκρεμα μηλο αχλαδι και εφαγε μονο 3 κουταλιες με το ζορι.του εβαζα λιγο στο στομα και αναγουλιαζε και γυρναγε το κεφαλακι του αλλου..σας εχει συμβει αυτο;;μηπως επειδη η φρουτοκρεμα δεν εχει τοσο μαλακη υφη οσο η κρεμα βανιλια;;ΣΟΣ!!!!!!

 

Στη φρουτόκρεμα βαλε μόνο ένα είδος φρούτου και φρόντισε να είναι μαλακό

 

η κρέμα βανίλια περιέχει αιθυλοβανιλινη για άρωμα που είναι βλαβερή ουσία, περιέχει ζάχαρη και αγελαδινό γάλα που είναι αλλεργιογόνο...

Link to comment
Share on other sites

αγλαια και κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. αγλαια, πες μου κατι. το εχουμα ξανασυζητησει και αλλου μαζι το θεμα της ρυζοκρεμας.εχω αγορασει αυτη της holle αλλα πως να την φτιαξω? δεν μπαινω στην διαδικασια να βγαζω γαλα με θηλαστρο.. πως να της το δωσω? ειναι μια αηδια. γιατι η αλλη του εμποριου ειναι τοσο αλλεργιογονος? τι προκαλει?

παντως κοριτσια, οπως και να χει, αυτες οι κρεμες θα φυγουν εντελως απο την διατροφη μας, οταν θα τρωει πια και τις κρεατοχοτροσουπιτσες.ειναι απλα ενα μεταβατικο σταδιο.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...