Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Να 'μαι κι εγώ με νέα ερώτηση: σε 2 περίπου εβδομάδες θα ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα. Άρχισαν λοιπόν τα όργανα: "να του βάζεις μέσα στα φρούτα και ένα λιωμένο μπισκοτάκι μιράντα", "μη ξεχνάς να βάζεις μπισκοτάκι", κλπ.

 

Δεν θέλω και ούτε πρόκειται να βάλω μπισκοτάκι. Για τη ζάχαρη - και για τον ίδιο ακριβώς λόγο σκέφτομαι να μη δώσω ούτε την κρέμα βανίλια (δε συζητάω για φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα, κλπ).

 

Υπάρχει κάποιος extra λόγος για να μην βάλω το ρημαδομπισκότο; Εννοώ, εκτός από τη ζάχαρη - κάτι για ελλειπή πρόσλειψη των βιταμινών ας πούμε; Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Για δώστε μερικές απαντήσεις, γιατί αρχίζω να φορτώνω.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος για να βάζεις μπισκοτάκι? Ποιος είναι αυτός? Ας σου εξηγήσουν λίγο καλύτερα....

 

Δεν ξέρω αν παίζει τίποτα με τις βιταμίνες, αλλά αν το πεις σαν να το ήξερες πραγματικά, μάλλον θα τους αποστομώσεις :wink:

 

Επίσης παίζει το "ο γιατρός είπε...." κι ας μην έχει πει τίποτα :cool:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

το βιολογικο ρυζαλευρο λεω να το βαζω στα φρουτα...λεω εγω τωρα.... :roll:

 

ΟΧΙ! τα φρούτα να τα τρώει μόνα τους!

 

το ρυζάλευρο και τα φρούτα έχουν διαφορετικό χρόνο πέψης, αν μείνουν τα φρούτα παραπάνω στο στομαχι ένα κάτι τις το παθαίνουν...

 

ok! Tα φρουτα μονα τους! ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να βαλεις μεσα το μπισκοτο βρε Ηρω δεν υπαρχει λογος. Αρκετα γλυκα ειναι απο μονα τος τα φρουτα! Να ευχεσαι το παιδακι σου να τρωει κ να μην εχεις τα δικα μας τα προβληματα και το τι εχεις να ακους καθημερινα ειναι το ελαχιστο! Βαλτους ολους στην θεση τους κ εσυ θα εισαι πιο ηρεμη! Ολοι γιναν ειδικοι τωρα! Τοσο καιρο ειχαμε το ποιηματακι μα γιατι δεν δινεις στο μωρο νερο η λιγο χαμομηλι, τωρα αρχισαμε τα του φαγητου ... Αστα οσο το σκαλιζεις με τους αλλους πιο πολυ βιδωνεσαι!

Μπορει να εχεις διαβασει τι εχω τραβηξει σε προηγουμενες σελιδες απο σογια αστα βραστα οποτε εκ περς σου λεω μην τους δινεις σημασια.Οσο πιο νωρις το ξεκοψεις τοσο πιο γρηγορα θα σε αφησουν στην ησυχια σου!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'μαι κι εγώ με νέα ερώτηση: σε 2 περίπου εβδομάδες θα ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα. Άρχισαν λοιπόν τα όργανα: "να του βάζεις μέσα στα φρούτα και ένα λιωμένο μπισκοτάκι μιράντα", "μη ξεχνάς να βάζεις μπισκοτάκι", κλπ.

 

Δεν θέλω και ούτε πρόκειται να βάλω μπισκοτάκι. Για τη ζάχαρη - και για τον ίδιο ακριβώς λόγο σκέφτομαι να μη δώσω ούτε την κρέμα βανίλια (δε συζητάω για φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα, κλπ).

 

Υπάρχει κάποιος extra λόγος για να μην βάλω το ρημαδομπισκότο; Εννοώ, εκτός από τη ζάχαρη - κάτι για ελλειπή πρόσλειψη των βιταμινών ας πούμε; Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Για δώστε μερικές απαντήσεις, γιατί αρχίζω να φορτώνω.

 

Υπάρχει και η πολύ σοβαρή πιθανότητα το μωρό να θέλει μετά τα μπισκοτάκια και όχι τα φρούτα.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι προφανές?????

 

Να λες ότι θέλεις να φάει ΦΡΟΥΤΑ και όχι κάτι άλλο...

 

Εγώ πάντως αν και είναι λιγόφαγη εως ά-φαγη :lol: μπισκότο δεν...

 

Πάντως η φρουτοκρεμα σε σχεση με τις αλλες αηδιες είναι πολύ νόστιμη...και αν βάλετε λίγη μπανανα παραπάνω δεν χρειάζεται πραγματικά το μπισκότο...αστους να λένε λοιπόν ....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ με νέα ερώτηση: σε 2 περίπου εβδομάδες θα ξεκινήσουμε φρουτόκρεμα. Άρχισαν λοιπόν τα όργανα: "να του βάζεις μέσα στα φρούτα και ένα λιωμένο μπισκοτάκι μιράντα", "μη ξεχνάς να βάζεις μπισκοτάκι", κλπ.

 

Δεν θέλω και ούτε πρόκειται να βάλω μπισκοτάκι. Για τη ζάχαρη - και για τον ίδιο ακριβώς λόγο σκέφτομαι να μη δώσω ούτε την κρέμα βανίλια (δε συζητάω για φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα, κλπ).

 

Υπάρχει κάποιος extra λόγος για να μην βάλω το ρημαδομπισκότο; Εννοώ, εκτός από τη ζάχαρη - κάτι για ελλειπή πρόσλειψη των βιταμινών ας πούμε; Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Για δώστε μερικές απαντήσεις, γιατί αρχίζω να φορτώνω.

 

Υπάρχει και η πολύ σοβαρή πιθανότητα το μωρό να θέλει μετά τα μπισκοτάκια και όχι τα φρούτα.

 

Το μπισκότο είναι άσπρη ζάχαρη και άσπρο αλεύρι. Δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στο παιδί. Αντιθέτως, φουσκώνει με το μπισκότα και τρώει λιγότερο φρούτο. Το φρούτο του δίνει βιταμίνες και του κάνει καλό.

Η ζάχαρη δημιουργεί υπερένταση.

Το παιδί πρέπει να μάθει να εκτιμά το φρούτα σκέτα. Να μην αναρωτιούνται μετά οι μαμάδες γιατί τα παιδιά τους δεν τρώνε φρούτα και λαχανικά. Αφού τα χουν μάθει στις μπισκοτόκρεμες και τις φαρίν λακτέ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πάντως βαρέθηκα ν'ακουω γι'αυτό το μπισκοτάκι!! "Βαλ'του και λίγο μπισκοτάκι" με παρακαλούσε η πεθερά μου, που λυπόταν το παιδάκι μου 6 μηνών που δεν είχε φάει ποτέ μπισκότο. Το καημένο... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη δουλειά πόσες αντλήσεις θα πρέπει να κάνω??

μπορεί και καμία! εγώ που τον άφησα 4,5 μηνών και έλλειπα 8ωρο... έκανα μόνο μία άντληση τη δεύτερη μέρα... πρηζόμουν αρκετά κι έφτανα οριακά στο σπίτι... αλλά το στήθος και η παραγωγή ρυθμίστηκαν σίγα σιγά! Εσύ βαίβαια θα λείπεις κανά 10ωρο.. οπότε λογικά και με μία άντληση στην αρχή.. θα το παλέψεις!

 

Δεν έχει νόημα να ξεκινήσω την αποθήκευση από τώρα?
Στην κατάψυξη τα γάλατα τα κρατάμε κανένα 6μηνο συνήθως... γιατί να μην έχεις ποιό φρέσκια συλλογή; εγώ ξεκίνησα να μαζεύω 1 μήνα πριν και όταν πήγα στη δουλειά είχα ήδη 20 μπουκαλάκια! μετά απλά αντλούσα και αναπλήρωνα μέχρι που οι στέρεες τροφές μπήκαν στη μέση και δε χρειαζόταν γάλα τις ώρες που έλλειπα!

 

Στον 6ο μήνα θα ξεκινήσει μόνο φρούτο??
συνήθως ναι! αλλά εξαρτάται και από τον γιατρό! και φυσικά από το μωρό σου και από σ'ένα την ίδια! πως θα θέλεις να αντιμετωπίσεις το θέμα!

Εγώ πχ... έκανα αυτό που ήθελα εγώ και όχι αυτό που μου έλεγε η γιατρός... (φταίει τούτο εδώ το φόρουμ γι?αυτό!) :lol::lol::lol::lol:

 

να σου ζήσει το μωρό!

 

iro αν θηλάζεις 7,5 μήνες και το μωρό δεν έχει πάρει καθόλου μπουκάλι... ναι! εξ?αλλου τότε θα έχετε στέρεα γεύματα κι εσείς!

 

ggeny δε νομίζω να χρειαστείς τράπεζα! αν θηλάζεις πριν φύγεις πχ 7:30 κατά τις 10:00-10:30 θα φάει πχ φρούτα κατά τις 13:30 φαγάκι... ε, στις 16:00 θα είσαι και εσύ σπίτι να το θηλάσεις! :wink:

Εμένα έτσι περίπου μου έβγενε το πρόγραμμα!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν τρώει... κι εγώ έτσι υπολόγιζα αλλά δεν τρώει...έτσι αρχικά έκανα 2 αντλήσεις στη δουλειά, ενώ τώρα 1.

 

Αν δεν της φτάσει το γάλα που αντλώ (συνήθως 180 ml) τότε της δίνει και ξένο σπάνια μεν αλλά...τι να κάνουμε!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το καημενο το παιδι σου βρε Χλοη...πωππωωπωωωω

Τις προαλλες μια...γνωστη τελοςσπαντων,τι λετε να εδωσε σε μωρο 13 μηνων να φαει;Οχι πειτε!!!!!!!!

 

ΜΟΥΡΤΑΔΕΛΑ παρακαλω... :shock: Γιατι μου λεει;;Τι πειραζει;;;Λεω εγω:Ειναι ανθυγειινο,εχει μεσα παλιοκρεατα,συντηρητικα κτλ..

Ε,σιγα ,μου λεει,τωρα ολα ετσι ειναι.... :shock:

Προσπαθησα να εξηγησω αλλά ματαια εντελως.....

 

 

Στο θεμα μας,μετα και το σημερινο μαρτυριο οπου μολις ειδε το κουταλι με τα φρουτα εβαλε τα χερια της ασπιδα και μου λερωσε μια καινουρια φορμα μου και εγινα καπως ετσι :twisted: και ο αντρας μου να κοιταει σαστισμενος,αποφασισα να κανω αποχη πληρη απο το κουταλι για καποιο χρονικο διαστημα,δεν ξερω ποσο θα δω....γιατι δεν εχει νοημα αυτη η ιστορια.Τουλαχιστον,ετρωγε και λιγα φρουτα.τωρα δεν τρωει τπτ και εχω δοκιμασει τα παντα που μου προτεινατε.

Οσον αφορα τα κομματακια τρωει ελαχιστα,κι αυτο επειδη το κανουμε σαν παιχνιδι και μετα απο λιγο δεν θελει αλλα.Οταν λεμε ελαχιστα,το εννοουμε,πχ το 1/8 απο μια μπανανα.

 

Ουφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ πια!!

 

Α και σημερα που της εδινα τα φρουτα πεινουσε σαν τρελη .Αμεσως μετα ζεστανα γαλα και ξερετε ποσα εφαγε????330 γρ και μπορει και να ετρωγε παραπανω αν της εδινα.Ειναι φανερο οτι θελει γαλα!

Link to comment
Share on other sites

μα το έχω ξαναρωτήσει.....330!!!! φτουφτου η κοπελάρα.... και χρησιμοποιείς 2 μπιμπερό?????της Nuk είναι ως 240!!! :lol:

 

Εγώ λέω να μην το εγκαταλείψεις το κουτάλι, δίνε το εστω και αδειο σαν παιχνίδι... και τα κοματακια εστω τα ελαχιστα οσο θελει κι οταν θελει....

δεν ξέρω πάλι....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

μα το έχω ξαναρωτήσει.....330!!!! φτουφτου η κοπελάρα.... και χρησιμοποιείς 2 μπιμπερό?????της Nuk είναι ως 240!!! :lol:

 

Εγώ λέω να μην το εγκαταλείψεις το κουτάλι, δίνε το εστω και αδειο σαν παιχνίδι... και τα κοματακια εστω τα ελαχιστα οσο θελει κι οταν θελει....

δεν ξέρω πάλι....

ναι ναι 2 μπιμπερο,της nuk αν το φουλαρεις ειναι 270 και μετα συμπληρωνω απο αλλο.Λετε να υπαρχουν μεγαλυτερα που να βιδωνει η πιπιλα nuk?Παντως βολευομαι κι ετσι.

Κομματακια λεω να της δινω...Ειπα να σταματησω λιγο καιρο,μηπως αρνειται απο συνηθεια...

Το κουταλι αδειο της αρεσει μια χαρα,τριβει τα δοντια της,οταν ειναι γεματο ειναι το προβλημα...

Πριν 20 μερες περιπου,πηγαμε Θεσνικη στον αδερφο του αντρα μου.Εφαγε ολα τα φρουτα σε χρονο ρεκορ.δεν ξερω αν ηταν συμπτωση αλλά τα εφαγε.Τις επομενες μερες ετρωγε και εδω στο σπιτι,οχι τοσο γρηγορα οσο στο ξενο σπιτι αλλά κουτσα στραβα ετρωγε αρκετα,παρολο που ειχε και το συναχακι της.Μετα απο λιγες μερες,στραβωσε και δεν θελει σχεδον καθολου,μονο γλειφει και δοκιμαζει.

 

 

Ασχετο,το αυγο δηλαδη με το κουταλι?Δεν εχω ιδεα...Ελεγα να το κανα σφιχτο και να της το δινα κομματακια αλλά δεν ξερω παλι.... :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Galat το πινει το ξενο κανονικα οπως το μητρικο ή στραβωνει;

Αναρωτιεμαι και αναλογιζομαι το εφιαλτικο σεναριο,οτι αν δεν τρωει ως τον Γεναρη που θα παω στην δουλεια τι θα γινει αραγε;;;;Ειναι και αναποδη η δικια μου,θα πιει ξενο αραγε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχ θα εχουμε γλεντια τον Γεναρη !! Ολες τοτε γυρναμε ε ? Αχ μας βλεπω να γεμιζουμε το φορουμ ....... Απορω τι θα εχει μαθει να τρωει ως τοτε αν τελικα τρωει κατι ....

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα, myrtoula!

Αυτά που είπαμε δεν τα κάναμε, αλλά ξέρεις τώρα. Τα φεστιβάλ. Με την εγκυμοσύνη επιτρέπεται η συγκεκριμένη γυμναστική; Για ρώτα κανέναν ειδικό.

 

Εγώ παιδιά ρωτάω αν θα μου μειωθεί/κοπεί το γάλα αν δεν θηλάζω για τόσες ώρες. Η κυρία μπέμπα μία χαρά είναι, τρώει τις στερεές και γυρίζει ορεξάτη για γάλα.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Φρυνη αν την κανεις νερουλη την φρουτοκρεμα και της την δωσεις με κατι σαν μικρη κουταλα ωστε να ρουφαει ?? (χρησιμοποιω μια κουταλα για σαλτσες απο σετ μαχαιροπιρουνα)

Η δικια μου εφαγε ετσι μερικες φορες.

 

Οσο για το κουταλι καμια φορα της δινω αυτα με σιλικονη οποτε ετσι οπως τα δαγκωνει τρωει και λιγο μαζι.

 

Εμεις κολλησαμε τωρα τελευταια με το finger food. Επειδη εφαγε λιγα ψιχουλα μονη της νομιζει οτι ετσι θα τρωει στο εξης :)

Ουτε το εκπαιδευτικο ποτηρακι με νερο δεν θελει να το κραταω εγω ...

 

Μωρακια με προσωπικοτητα :P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα σκεύος που μοιάζει με πιπίλα αλλά έχει ενα θηκάκι από δίχτυ (φοβερή περιγραφή !), για να βάζεις μέσα φρούτα/λαχανικά και να τα μασουλάει/ρουφάει. Μήπως αυτό τη βοηθήσει να δεχτεί τις νέες γεύσεις; Εγώ τα 'χω μπροστά μου αυτά τα προβλήματα... Δεν είναι δοκιμασμένη η συνταγή αλλά θα το δοκίμαζα.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μορταδέλλα;;; :shock: Τι είπες τώρα!!!

Να σου πω Φρύνη μου, αν εβαζες στην φρουτόκρεμα μήλο, μπόλικη μπανάνα και αρκετό γαλατάκι δικό σου; Χαζομάρα λες; Απλά σκέφτομαι ότι ίσως να της μυρίσει το γάλα και να φάει πιο εύκολα τα φρουτάκια.

 

Η ζάχαρη δημιουργεί υπερένταση.

Θυμίστε μου να μην δώσω ποτέ στο δικό μου παιδάκι ζάχαρη! :wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

C@T γειααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!! :D

 

Μας έλειψες... Όταν τελειώσεις με τις δουλειές (κάτι πήρε το αυτί μου) άντε να σε δουμε. Όσο για την milk production, μην ανησυχείς, δεν θα πάθει τίποτις τίποτις.... Όποτε την βλέπεις βάλε την στο στήθος, απλά... :lol:

 

SOUNDKAT, με κάλυψε η xrysalis!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...