Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Η πρωτη μας προσπαθεια να φαμε πατατα ηταν αποτυχημενη. Του εδωσα μια μικρη κουταλιτσα και αηδιασε τοοοοοοσο πολυ που μονο εμετο δεν εκανε. Φαινιτανε το καημενο τοσο αηδιασμενο που το λυπηθηκα. Δευτερη δεν δεχτηκε σφραγισε το στομα του και γιοκ.

Θα δοκιμασω παλι αυριο και αν δε θα παρω την γλυκοπατατα που συστηνει η Λεγκω και βλεπουμε......

Παρεπιπτοντως εκει που ετρωγε την φρουτοκρεμα μια χαρα τωρα εχει 2-3 μερες που ουτε αυτη δεν τρωει ! Δεν ξερω γιατι γμτ ..... :(

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

τζενάκι, δοκίμασε την μπανάνα μόνη της. Ίσως της αρέσουν μόνο τα γλυκά φρούτα και λαχανικά, οπότε οι επιλογές σου είναι μπανάνα/αχλαδάκι, και γλυκοπατάτα/καρότο. Αν τα βάζεις σκέτα, θα βγάλεις σίγουρα περισσότερα συμπεράσματα για το τι αρέσει στη μικρή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικα! Ειχε 1 βδομαδα που ετρωγε 1/2 μπανανα και απο 1/4 μηλο και αχλαδι. Τωρα τπτ. Μπορει να φταιει κ η μυξα που εχει ο καημενος και ταλαιπωρειται. Πατατα πρωτη φορα εδωσα σημερα κ απογοητευτηκα. Το θεμα ειναι οτι εχουν αρχισει κ οι πιεσεις απο την δουλεια κ περναει ο καιρος που θα πρεπει να γυρισω κ ηθελα να μπορει να τρωει τουλαχιστον στερεες οσο θα λειπω. Πιστευω να επανελθει ...

ΥΓ Αυτα τα δοντακια τα πανω εχουν φουσκωσει κ ειναι σχεδον ετοιμα πανω απο 1/2 μηνα ποτε επιτελους θα βγουν??????

Υπαρχει περιπτωση να μην τρωει κ απο τα δοντια ???

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πραγματικα! Ειχε 1 βδομαδα που ετρωγε 1/2 μπανανα και απο 1/4 μηλο και αχλαδι. Τωρα τπτ. Μπορει να φταιει κ η μυξα που εχει ο καημενος και ταλαιπωρειται. Πατατα πρωτη φορα εδωσα σημερα κ απογοητευτηκα. Το θεμα ειναι οτι εχουν αρχισει κ οι πιεσεις απο την δουλεια κ περναει ο καιρος που θα πρεπει να γυρισω κ ηθελα να μπορει να τρωει τουλαχιστον στερεες οσο θα λειπω. Πιστευω να επανελθει ...

ΥΓ Αυτα τα δοντακια τα πανω εχουν φουσκωσει κ ειναι σχεδον ετοιμα πανω απο 1/2 μηνα ποτε επιτελους θα βγουν??????

Υπαρχει περιπτωση να μην τρωει κ απο τα δοντια ???

 

Και μύξες και δόντια, όλα φταίνε.

Μην απογοητεύεσαι, ίσως δεχτεί τις τροφές πιο εύκολα από τρίτους.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ggeny και μενα μια την τρωει την φρουτοκρεμα και 5 δεν την τρωει,

δοκιμασε τα μπανανομηλα και τα κιτρινα αχλαδια που ειναι πιο γλυκα.

χθες εδωσα την φρουτοκρεμα το απογευμα και την τσακισε

κανει να την δινουμε απογευμα??

την τριαδα κολοκυθι-πατατα-καροτο ουτε να την βλεπει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια πραγματα και ειχα χαρει που ετρωγε την φρουτοκρεμα.

Παντος και εγω πολλες φορες που πρωι κοιμαται την δινω απογευμα οπως σημερα πχ που δεν ειχα φρουτα θα την δωσω τωρα που θα ξυπνησει.

Ειναι πιστευω αναλογως με την διαθεση που εχουν ( αυτο το λεω για να παρηγορουμε αλλα μωρακια τρωνε καθε μερα και οχι μια στις τοσες αυτα εχουν παντα διαθεση ?).

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να παιζει ρολο και η διαθεση αλλα και η πεινα!

εμενα θελει να θηλαζει συχνα ετσι δεν μενει αρκετα νηστικη

και πριν της δωσω αυτες τις τροφες απο φοβο μηπως αραιωσει τους θηλασμους την θηλαζω οχι αμεσως αλλα δεν προλαβαινει μαλλον να πεινασει

Link to comment
Share on other sites

Πάντωα πραγματικά κι εμένα τρελένεται για φίνγκερ φουντς, ότι της έχω δώσει στο στόμα το εχει φάει δίχως δισταγμό...και όπως ξέρετε είναι πολύ δύσκολη στο φαγητό. τρώει καμια 100 γρ μαξιμουμ και αυτο και προσπάθεια...

 

Σπιρτόξυλα λοιπον....το ψωμί-κόρα- το τσακίζει κανει σαν τρελλή!!!!!!!

 

Αλλα το σαλιώνει πολύ γρήγορα και κοβει μεγάλα κομμάτι και φοβάμαι λιγο...

 

και να ρωτήσω τα δίνετε εσεις η τα αφηνετε στο δισκο και τα τσακιζει μονο του?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τσιμπολογαμε μονες μας απο τον δισκο στο καρεκλακι φαγητου :cool:

 

Και θυμωνει μαλιστα αν της τραβηξω το χερακι επειδη μπουκωνει στο στοματακι 3-4 ψιχουλα μαζι !!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς τρώμε από τον δίσκο (εκτός κι αν βιάζομαι, οπότε της το δίνω κομματάκι-κομματάκι εγώ).

Το καλύτερο είναι να τρώει από το δίσκο γιατί τρώει ακριβώς όσο θέλει (βέβαια, τα κάνει περισσότερο χάλια, άρα έχει και τα μειονεκτήματά του:D )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να πω... Είμαι περήφανη για τα μωρά μου! Σήμερα κατάφεραν και έφαγαν περίπου ένα αχλάδι η κάθε μια! Ένιωσα τόση χαρά που επιτέλους άδειασε αυτό το μπολάκι!!! Βέβαια μετά θήλασαν κιόλας για να κοιμηθούν, γιατί το γάλα μας δεν το αλλάζουμε με τίποτα, αλλά καθόλου δεν με πειράζει, δεν θέλω να τους το κόψω το γάλα.

Α, και το μεσημέρι υποτίθεται ότι θα φάμε και την πρώτη μας χορτόσουπα...

Τώρα ποιος θα φάει τι... θα πέσει πολύ γέλιο πάντως. :D Θα σας ενημερώσω!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε, κορίτσια, επειδή έχω τον πόνο μου αυτές τις μέρες με το...κρέας :)

(το έχω βάλει και στο τοπικ για το σίδηρο),

δε μου λέτε, σε ποια ηλικία αρχίσαν τα δικά σας να τρώνε κρέας?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε, κορίτσια, επειδή έχω τον πόνο μου αυτές τις μέρες με το...κρέας :)

(το έχω βάλει και στο τοπικ για το σίδηρο),

δε μου λέτε, σε ποια ηλικία αρχίσαν τα δικά σας να τρώνε κρέας?

dimitra1 η παιδίατρος μου είπε να τον βάλω στην κρεατοσουπα 6,5 μηνων αλλά δυστυχώς δεν την τρώει και έτσι βράζω το κρέας κανονικά και μετά στον ζωμό του βράζω τα λαχανικά και το κρέας το βγάζω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πειτε μου γιατι εχω μπλεχτει το νερο μεχρι ποτε πρεπει να το βραζουμε?συνεχιζω και το βραζω ειναι σωστο?

Ο παιδίατρος μου είχε πει για κανα μήνα να το βράζω να συνηθισει ο οργανισμός του μικρού.

Σήμερα έφτιαξα κοτόσουπα στον μικρό και έβαλα καλαμπόκι, γλυκοπατάτα, αρακά, μελιτζάνα, ντοματούλα και καρότο. Έφαγε σχετικά καλά. Γενικά πάντως πιο εύκολα τρώει το κοτόπουλο απ'το μοσχάρι νομίζω. Και να σας πω για ποιο φρούτο τρελαίνεται ο μικρός; Για το σύκο!!! Σαν τρελός κάνει... του χρόνου όμως πάλι γιατί είναι εκτός εποχής.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νερο το εβραζα για κανα 20 ημερο.

Δημητρα εμενα το κρεας,μου ειπε να το ξεκινησω,στην ηλικια σας,δηλαδη στον εβδομο.Βεβαια,ως γνωστον δεν εχει φαει βουκια ως τοτε.

 

Να σου πω κατι,νομιζω παιδιατρος αλλά και γενικα ανθρωπος,που δινει τετοια συμβουλη του τυπου"ασε το μωρο να πεθανει απο την πεινα για να φαει",μαλλον δεν εχει μεγαλωσει ουτε εχει δει να μεγαλωνουν παιδια.Δεν εξηγειται αλλιως τετοια συμβουλη.Το μονο που θα καταφερεις,αν κανεις κατι τετοιο,ειναι να πλανταξει το μωρο απο το κλαμα,και σε καμια περιπτωση, απο τα νευρα του και απο την πεινα του, δεν προκειται να φαει μοσχαρι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα Λέγκω το μοσχάρι δεν το τρώει καθόλου ενώ το κοτοπουλο ναι.Κακά τα ψέματα σαν άχυρο είναι.Τώρα του βράζω μοσχάρι και στο τέλοσ το βγάζω και βαζω τα λαχανικα να βράσουν στο ζωμό του

Link to comment
Share on other sites

Χορτόσουπα; Εδώ γελάνε... Χτες που είχα μόνο καρότα, κάτι κουτσοφάγανε... Σήμερα που είχαμε την αγία τριάδα, η μια έφαγε 2-3 κουταλιές και αυτές με το ζόρι. Η άλλη το ψιλοέτρωγε αλλά ξίνιζε τα μούτρα της... Αύριο λέω να τους κάνω μόνο καρότο πατάτα να δω μήπως απλά δεν τους αρέσει ο συνδυασμός.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χορτόσουπα; Εδώ γελάνε... Χτες που είχα μόνο καρότα, κάτι κουτσοφάγανε... Σήμερα που είχαμε την αγία τριάδα, η μια έφαγε 2-3 κουταλιές και αυτές με το ζόρι. Η άλλη το ψιλοέτρωγε αλλά ξίνιζε τα μούτρα της... Αύριο λέω να τους κάνω μόνο καρότο πατάτα να δω μήπως απλά δεν τους αρέσει ο συνδυασμός.

Αχ!! Δηλαδή υπάρχουν και χειρότερα! Τι θα τα κάνουμε? Εγώ σκάω όταν δεν τρώει, απ'την άλλη ποσή υπομονή μπορεί να χεις για να κάνεις τον καραγκιόζη για να φάει μια κουταλιά? Όλοι μου λένε μην τον πιέζεις και μετά πω πω αδυνάτισε το παιδί. Σε τρελένουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ. Και φαντάσου χτες έβαλα στο μουλτι 1,5 αχλάδι (για δύο παιδια, μην ξεχνιόμαστε) και το καθάρισαν όλο. Πέταγα από τη χαρά μου. Και σήμερα τους έβαλα 1 μήλο και 1 αχλάδι και με το ίσα που φάγανε 5-6 κουταλιές. Ήρθε μετά και η χορτόσουπα και με αποτελείωσε. Αλλά να'ναι καλά το γαλατάκι της μαμάς και όλα θα τα καταφέρουμε. :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω καταλαβει το μηλο δεν του πολυαρεσει οταν βαζω περισσοτερο δε..... Καλα την χορτοσουπα -ακομα ειμαστε στην πατατα- μια κουταλια αναγουλιαζει κ την φτυνει :cry::cry:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω σημερα τα παιξααααααααααααααααααααααα!!!!

Δεν ειμαι καλα σας λεω,τα νευρα μου.....

Οχι μονο δεν τρωει(γιναμε 9 μηνων ετσι???)αλλά μου σπρωχνει με ενα υφος και με μια αποτομη κινηση το χερι με το κουταλι και με λουζει με τα φαγητα που βαζω τα κλαμματα,αληθεια σας λεω,δεν αντεχω αλλο.Πότε θα φαει???Ολα τα παιδακια μετα τον πρωτο καιρο αρχιζουν και τρωνε,η δικια μου οχι.Κι απο κολπα εχω δοκιμασει τα παντα.Δεν γινεται τιποτα.Σημερα μου εσπρωχνε με τον ιδιο τροπο ΚΑΙ το γαλα(που αντλω με τοοοσο κοπο).

Δεν αντεχω κοριτσια,αυτο σας λεω μονο.Σορυ αν σας επρηξα αλλά θελω να πω τον πονο μου.

Κουραστηκα να την παρακαλαω να φαει.

Link to comment
Share on other sites

frene, αν έχεις δοκιμάσει τα finger foods και είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, άφησε την καμιά βδομάδα ήσυχη και ξαναδοκίμασε. Δοκίμασε σε διαφορετικές ώρες κάθε μέρα, μήπως κάποια ώρα είναι πιο δεκτική. ΕΝ τω μεταξύ, βάλτην να σας παρακολουθεί στο οικογενειακό τραπέζι, έχε κάτι έτοιμο, αν ζητήσει να φάει και δώστης μόνο 2-3 κουταλιές. "Τάισε" κούκλες, τον μπαμπά, όποιον βρεθεί μπροστά σου, κάνε παιχνίδι. Τρώγε μπροστά της και κάνε επιδεικτικά ήχους μιαμ μιαμ και τέτοια, χωρίς να της προσφέρεις. Η επιμονή σου μπορεί να της γεννά αντίδραση ή μπορεί απλά να πρέπει να ακολουθήσεις το δικό της ρυθμό για λίγο καιρό ακόμη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Frene, δεν φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω... :( Κι εμένα έτσι είναι οι ζουζούνες και κάθε μέρα δεν ξέρω τι με περιμένει...

Δοκίμασε αυτά που σου λέει και η amaretto, δοκίμασε και να την ταίσεις σε άλλους χώρους (ίσως στην παιδική χαρά;) ή αν γίνεται να προσπαθήσει κάποιος άλλος; Τώρα αν τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά... Μην το βάζεις κάτω, απλά κάνε μετατροπές στην καθημερινότητά της, όπως αυτό με το να κάτσετε όλοι στο τραπέζι και να ταίζεις και τους άλλους.

Και μη βάζεις τα κλάματα... Λέγε τα εδώ σε μας να ξεθυμάνεις :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...