Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

Ειναι παρα πολυνωρις,αληθεια σου λεω,μην απλεπιζεσαι...Ξεκινησαμε κι εμεις στην ηλικια σας κι ακομη τωρα, τρωμε μονο φρουτα κι οχι πολλα.Τωρα τελευταια σααααααν να αρχισε να τα τρωει λιγο πιο γρηγορα.΄

Για την χορτοσουπα,ουτε βουκια δεν εχουμε κατεβασει :( Εχω κανει παραλλαγες,εχω δοκιμασει διαφορα αλλά μπαααα...Και τραχανα εδωσα αλλά μπαααααααααα....

Κανω υπομονη,που θα παει, θα φαει....

Στην αρχη οπως κι εσυ στεναχωριομουν πολυ,κοντευα να σκασω αλλά τωρα το χω παρει πιο χαλαρα...Δινω καθε μερα φρουτα και δοκιμαζω διαφορα αλλα,κρεατοχορτοσουπα,ταραχανα,παιδικο γιαουρτι,(1 φορα εδωσα και φαριν λακτε,εφαγε λιγο,αλλά δεν θελω να της δινω συνεχεια).

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!!!

 

Ευχαριστω... :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

 

Φρύνη, με το σίδηρο τι γίνεται όταν δεν τρώνε στερεές?

(το έχω βάλει και στο αντίστοιχο τόπικ, αλλά ρωτάω μήπως ξέρεις τι παίζει, επειδή και εσένα δεν τρώει το μωρό...)

Ειναι παρα πολυνωρις,αληθεια σου λεω,μην απλεπιζεσαι...Ξεκινησαμε κι εμεις στην ηλικια σας κι ακομη τωρα, τρωμε μονο φρουτα κι οχι πολλα.Τωρα τελευταια σααααααν να αρχισε να τα τρωει λιγο πιο γρηγορα.΄

Για την χορτοσουπα,ουτε βουκια δεν εχουμε κατεβασει :( Εχω κανει παραλλαγες,εχω δοκιμασει διαφορα αλλά μπαααα...Και τραχανα εδωσα αλλά μπαααααααααα....

Κανω υπομονη,που θα παει, θα φαει....

Στην αρχη οπως κι εσυ στεναχωριομουν πολυ,κοντευα να σκασω αλλά τωρα το χω παρει πιο χαλαρα...Δινω καθε μερα φρουτα και δοκιμαζω διαφορα αλλα,κρεατοχορτοσουπα,ταραχανα,παιδικο γιαουρτι,(1 φορα εδωσα και φαριν λακτε,εφαγε λιγο,αλλά δεν θελω να της δινω συνεχεια).

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!!!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

Ειναι παρα πολυνωρις,αληθεια σου λεω,μην απλεπιζεσαι...Ξεκινησαμε κι εμεις στην ηλικια σας κι ακομη τωρα, τρωμε μονο φρουτα κι οχι πολλα.Τωρα τελευταια σααααααν να αρχισε να τα τρωει λιγο πιο γρηγορα.΄

Για την χορτοσουπα,ουτε βουκια δεν εχουμε κατεβασει :( Εχω κανει παραλλαγες,εχω δοκιμασει διαφορα αλλά μπαααα...Και τραχανα εδωσα αλλά μπαααααααααα....

Κανω υπομονη,που θα παει, θα φαει....

Στην αρχη οπως κι εσυ στεναχωριομουν πολυ,κοντευα να σκασω αλλά τωρα το χω παρει πιο χαλαρα...Δινω καθε μερα φρουτα και δοκιμαζω διαφορα αλλα,κρεατοχορτοσουπα,ταραχανα,παιδικο γιαουρτι,(1 φορα εδωσα και φαριν λακτε,εφαγε λιγο,αλλά δεν θελω να της δινω συνεχεια).

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!!!

 

Ευχαριστω... :)

 

Ορθή επανάληψη :lol:

Φρύνη, με το σίδηρο τί γίνεται όταν δεν τρώνε στερεές?

(το έχω βάλει και στο αντίστοιχο τόπικ, αλλά ρωτάω μήπως ξέρεις τι παίζει επειδή και εσένα δεν τρώει το μωρό...)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ξερω ειναι ότι εχουμε διαβασει εδω στο φορουμ.Ο γιατροε δεν μου ανεφερε τιποτα.

 

Παντως,εχω διαβασει οτι το μητρικο γαλα ειναι επαρκης τροφη για τον πρωτο χρονο και οι τροφες δινονται συμπληρωματικα,οποτε δεν πολυανησυχω.Δενξερω τιποτα παραπανω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

dimitra1, πιθανώς το παιδάκι σου επιταχύνει μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμη και το εμπιστευτείς με κομμάτια τροφών και όχι με κρέμες, σούπες και αλεσμένα. Η κόρη μου δεν έχει φάει ποτέ σούπα ή κρέμα! Διασκέδαζε περισσότερο με αυτά που μπορούσε να φάει μόνη της.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimitra1, πιθανώς το παιδάκι σου επιταχύνει μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμη και το εμπιστευτείς με κομμάτια τροφών και όχι με κρέμες, σούπες και αλεσμένα. Η κόρη μου δεν έχει φάει ποτέ σούπα ή κρέμα! Διασκέδαζε περισσότερο με αυτά που μπορούσε να φάει μόνη της.

 

Ενδιαφέρον αυτό...μακάρι...

Χοντρικά 8-9 μηνών περίπου?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

dimitra1, πιθανώς το παιδάκι σου επιταχύνει μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμη και το εμπιστευτείς με κομμάτια τροφών και όχι με κρέμες, σούπες και αλεσμένα. Η κόρη μου δεν έχει φάει ποτέ σούπα ή κρέμα! Διασκέδαζε περισσότερο με αυτά που μπορούσε να φάει μόνη της.

 

Ενδιαφέρον αυτό...μακάρι...

Χοντρικά 8-9 μηνών περίπου?

 

Πώς πάτε με τα σημάδια ετοιμότητας;

 

http://www.askdrsears.com/html/3/T032000.asp#T032003

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα,εξαρταται νομιζω και απο τα δοντια.Εγω παντως που δοκιμασα να της δωσω δενμπορω να πω οτι ειχε επιτυχια η αποπειρα.Εμεις δεν εχουμε και δοντια.Πριν λιγο βγαλαμε τα 2 κατω.

Μονο ψωμι τρωει με μεγαλη ευχαριστηση.Κατι αλλο να της δωσω στο χερι να το κρατα αυτη, φοβαμαι.Ασε που ποση ποσοητα μπορει να φαει με αυτον τον τροπο σε αυτη την ηλικια;;Πολυ λιγη νομιζω....Και το ψωμι δεν το τρωει,κανα ψιχουλο τρωει αλλά χαιρεται πολυ!

Μια φορα δοκιμσα ενα τεταρτο απο ενα αχλαδι καναμε ποοοοοση ωρα να το φαμε και τελικα το περισσοτερο δεν το ειχε καταπιει,το έβαζε στο στομα και το ξαναβγαζε...

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έβγαλε δόντια στον 10ο τα δυο κάτω, στον 12 τα 4 πάνω και τα επόμενα 6 μήνες αργότερα. Παρόλα αυτά μασουλούσε άνετα από 8-9 μηνών τις τροφές κομμένες σε σπιρτόξυλα ή πολύ λεπτές φέτες (τα έχω γράψει ξανά, μου φαίνεται).

Αξίζει να δοκιμάσεις και κάτι υβριδικό: Δίνεις να παίζει με λίγα "σπιρτόξυλα" και εφόσον είναι ενθουσιασμένη, καταφέρνεις να την ταΐσεις μερικές κουταλιές και με το κουτάλι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

 

Λοιπόν, χτες δοκιμάσαμε τη συνταγή με την περισσότερη μπανάνα και είχαμε μια από τα ίδια... Ή φτου ή κλείναν το στόμα...Παριγοριέμαι από τα γραφόμενά σας και θα συνεχίσω να τις ταίζω και ας τρώνε έστω και λίγο.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου έβγαλε δόντια στον 10ο τα δυο κάτω, στον 12 τα 4 πάνω και τα επόμενα 6 μήνες αργότερα. Παρόλα αυτά μασουλούσε άνετα από 8-9 μηνών τις τροφές κομμένες σε σπιρτόξυλα ή πολύ λεπτές φέτες (τα έχω γράψει ξανά, μου φαίνεται).

Αξίζει να δοκιμάσεις και κάτι υβριδικό: Δίνεις να παίζει με λίγα "σπιρτόξυλα" και εφόσον είναι ενθουσιασμένη, καταφέρνεις να την ταΐσεις μερικές κουταλιές και με το κουτάλι.

 

Δημητρα,εξαρταται νομιζω και απο τα δοντια.Εγω παντως που δοκιμασα να της δωσω δενμπορω να πω οτι ειχε επιτυχια η αποπειρα.Εμεις δεν εχουμε και δοντια.Πριν λιγο βγαλαμε τα 2 κατω.

 

Και εμένα δεν έχει δόντια ακόμη και με τα σημάδια ετοιμότητας όπως τα περιγράφει το άρθρο είμαστε μου φαίνεται έτσι κι έτσι.

 

Δεν έχω αγχωθεί ακόμη, απλώς το ψάχνω λίγο γιατί θέλω να ξέρω τι μου γίνεται όταν πάμε στη γιατρό, έχω μια υποψία ότι μου τα λέει λίγο περίεργα ως προς το φαγητό (ενώ μέχρι τώρα ήταν πολύ καλή).

 

Παρεπιπτόντως, θέλω τα φώτα σας και σε κάτι ακόμη.

 

Χτες του έδωσα μπανάνα λιωμένη με το πηρούνι και συγκριτικά τα πήγε πολύ καλά, έφαγε 1/3 περίπου μιας μέτριας μπανάνας.

Το περίεργο είναι (ή μήπως δεν είναι περίεργο?) ότι την έβγαλε στα κακά του σε μικρά-μικρά σχεδόν αυτούσια κομματάκια μπανάνας.

Άρα δεν τη χώνεψε?

Κάπου είδα ότι είναι νορμάλ αυτό ή κάνω λάθος?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες του έδωσα μπανάνα λιωμένη με το πηρούνι και συγκριτικά τα πήγε πολύ καλά, έφαγε 1/3 περίπου μιας μέτριας μπανάνας.

Το περίεργο είναι (ή μήπως δεν είναι περίεργο?) ότι την έβγαλε στα κακά του σε μικρά-μικρά σχεδόν αυτούσια κομματάκια μπανάνας.

Άρα δεν τη χώνεψε?

Κάπου είδα ότι είναι νορμάλ αυτό ή κάνω λάθος?

 

 

Φυσιολογικό είναι. Αν μπαίναμε στον κόπο να παρατηρήσουμε και των ενηλίκων, θα βλέπαμε διάφορα κομμάτια μέσα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγχωθεί ακόμη, απλώς το ψάχνω λίγο γιατί θέλω να ξέρω τι μου γίνεται όταν πάμε στη γιατρό, έχω μια υποψία ότι μου τα λέει λίγο περίεργα ως προς το φαγητό (ενώ μέχρι τώρα ήταν πολύ καλή).

Για πες Δημητρα τι σου λεει δηλαδη για το φαγητο;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διάβαζα (πριν αρχίσω το finger food), ότι:

α) δεν χρειάζονται δόντια- τα ούλα μια χαρά μασάνε :D και

β) το μωρό έχει αναπτυγμένο το ένστικτο του "ελαφριού πνιξίματος" (gagging λέγεται, δε ξέρω πως μεταφράζεται). Αν κάτι του κάτσει στο λαιμό στραβά, προσπαθεί μόνο του με "βήχα" να το βγάλει. Συνήθως κάνει και ένα μικρό εμετό (το βοηθά να φέρει το κομμάτι πίσω στο στόμα). Το κανονικό πνίξιμο (choking) φαίνεται (μελανιάζει το πρόσωπο, κλπ) και τότε πρέπει να εφαρμόσουμε τις πρώτες βοήθειες:

http://www.bbc.co.uk/health/first_aid/procedures_index/chokingbabies.shtml

http://www.youtube.com/watch?v=8akd_ooWcnM

 

Gagging έχει κάνει και η δικιά μου, πάντως. Τώρα όταν τη βλέπω ότι δυσκολεύεται, της δίνω λίγο νερό και προσέχω πάντα, να είναι τα κομματάκια μικρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πες Δημητρα τι σου λεει δηλαδη για το φαγητο;

 

Καταρχήν μου μίλησε για αντικαταστάσεις γευμάτων

(κάτι που δεν πρέπει να το επιδιώκουμε τελικά, όταν το μωρό θηλάζει).

Όταν της είπα (περισσότερο τσεκάροντάς την) αν πειράζει να θηλάζουμε και ενδιάμεσα είπε "όχι, δεν πειράζει". Αλλά τότε για τι αντικατάσταση μιλάει? (λίγο μπερδεμένα τα έχει).

 

Αρχικά μου πρότεινε το ρυζάλευρο βανίλια, αλλά μετά όταν της είπα ότι τάχα μου δεν το τρώει, μου λέει "δεν πειράζει, αφού θηλάζει" (άλλο μπέρδεμα...)

 

Επίσης "κόλλησε" στην τριάδα πατάτα-καρότο-κολοκύθι για τα λαχανικά του μωρού.

Νομίζω από αυτά που έχω διαβάσει πλέον ότι δεν έχει νόημα να του προσφέρεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, τόσο για να παίρνει διάφορα θρεπτικά συστατικά, αλλά και για να μη βαριέται.

Επιπλέον, επειδή ο δικός μου "τσινάει" με τις γεύσεις αυτές,

απ' ό,τι έχω διαβάσει γενικότερα και στο forum και αλλού,

αυτό που έχει νόημα περισσότερο είναι να του δίνεις τη δυνατότητα να εξοικειωθεί με διάφορες γεύσεις και "υφές" φαγητών, μέχρι να δει και αυτός τι του αρέσει.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διάβαζα (πριν αρχίσω το finger food), ότι:

α) δεν χρειάζονται δόντια- τα ούλα μια χαρά μασάνε :D και

β) το μωρό έχει αναπτυγμένο το ένστικτο του "ελαφριού πνιξίματος" (gagging λέγεται, δε ξέρω πως μεταφράζεται). Αν κάτι του κάτσει στο λαιμό στραβά, προσπαθεί μόνο του με "βήχα" να το βγάλει. Συνήθως κάνει και ένα μικρό εμετό (το βοηθά να φέρει το κομμάτι πίσω στο στόμα). Το κανονικό πνίξιμο (choking) φαίνεται (μελανιάζει το πρόσωπο, κλπ) και τότε πρέπει να εφαρμόσουμε τις πρώτες βοήθειες:

http://www.bbc.co.uk/health/first_aid/procedures_index/chokingbabies.shtml

http://www.youtube.com/watch?v=8akd_ooWcnM

 

Gagging έχει κάνει και η δικιά μου, πάντως. Τώρα όταν τη βλέπω ότι δυσκολεύεται, της δίνω λίγο νερό και προσέχω πάντα, να είναι τα κομματάκια μικρά.

 

Ακριβως το ιδιο !!!

 

Της βαζω ψιχουλακια ψωμιου στον δισκο απο το καρεκλακι φαγητου και αυτη σαν τρελλη τα μαζευει με τα δαχτυλακια της και μαμ.

 

Πνιγεται ομως συνεχεια :?

 

Απο την μια σκεφτομαι οτι ετσι συνηθιζει στο να μασαει (εστω και με τα ουλα) αλλα απο την αλλη φοβαμαι μην πνιγει για τα καλα καποια στιγμη.

 

Λαχταραει παντως η καρδουλα της καθε φορα που την αφηνω ετσι να "φαει" μονη της.

 

Κατα τα αλλα τρωμε μονο φαριν λακτε 100ml και λιγη πετσα απο προβειο γιαουρτι.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο τώρα του βάζω στο στόμα φρούτα και λαχανικά και τα θηλάζει ώστε να μαθαίνει γεύσεις.Στη σχολή όταν ήμουν φοιτήτρια μας το είπε μια καθηγήτρια που ήταν παιδογαστρεντερολόγος .Μπορείς να ξεκινήσεις να το κάνεις απο τη στιγμή της γέννησης.

Link to comment
Share on other sites

Felia, έχει τόσο καιρό μπροστά του το μωρό να μάθει τις γεύσεις...από νεογέννητο πάντως, μου φαίνεται λίγο "επικίνδυνο", έστω και αν τα θηλάζει μόνο και δεν τα τρώει..το ίδιο μπορεί να κάνει και σε μια πιπίλα, αλλά αν είναι στο πρώτο δίμηνο, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με τον θηλασμό.

Θα μου πεις, σιγά το πολύ που θα του δίνεις..

πάντως και ο θηλασμός ενός φρούτου ή λαχανικού, θα βγάλει χυμό, που θα τον πιει το μωρό..κάνει σε τόσο μικρή ηλικία?

 

το ψειρίζω πολύ ε???? :P

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μου μίλησε για αντικαταστάσεις γευμάτων

(κάτι που δεν πρέπει να το επιδιώκουμε τελικά, όταν το μωρό θηλάζει).

Όταν της είπα (περισσότερο τσεκάροντάς την) αν πειράζει να θηλάζουμε και ενδιάμεσα είπε "όχι, δεν πειράζει". Αλλά τότε για τι αντικατάσταση μιλάει? (λίγο μπερδεμένα τα έχει).

νταξ, μη πολυδίνεις σημασία, αντικατάσταση ξέρει, αντικατάσταση λέει...

Αρχικά μου πρότεινε το ρυζάλευρο βανίλια, αλλά μετά όταν της είπα ότι τάχα μου δεν το τρώει, μου λέει "δεν πειράζει, αφού θηλάζει" (άλλο μπέρδεμα...)

δεν είναι μπέρδεμα...από αδράνεια το κάνει (μιας και είσαι μηχανικός, να μιλήσουμε λίγο στη δικιά μας γλώσσα:P). Έχει μάθει να λέει ρυζάλευρο σε όλες σχεδόν τις μανάδες...σε σένα δε μπορεί να πατήσει φρένο με τη μία, αλλά το κάνει τελικά :lol:

Επίσης "κόλλησε" στην τριάδα πατάτα-καρότο-κολοκύθι για τα λαχανικά του μωρού.

Νομίζω από αυτά που έχω διαβάσει πλέον ότι δεν έχει νόημα να του προσφέρεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, τόσο για να παίρνει διάφορα θρεπτικά συστατικά, αλλά και για να μη βαριέται.

H τριάδα πατατα-καρότο-κολοκύθι είναι ιερή τριάδα:D εμένα μου είπε ότι με αυτήν μπορώ να πορευτώ όλο το πρώτο χρόνο. Μετά όμως από 2-3 μήνες, επειδή έχεις βαρεθεί να μαγειρεύεις τα ίδια και τα ίδια, αλλάζεις κανά δυο λαχανικά..αν τη ρωτήσεις δηλ αν μπορείς να βάλεις και αρακά ή μπρόκολο, π.χ. θα σου πει ναι.

Επιπλέον, επειδή ο δικός μου "τσινάει" με τις γεύσεις αυτές,

απ' ό,τι έχω διαβάσει γενικότερα και στο forum και αλλού,

αυτό που έχει νόημα περισσότερο είναι να του δίνεις τη δυνατότητα να εξοικειωθεί με διάφορες γεύσεις και "υφές" φαγητών, μέχρι να δει και αυτός τι του αρέσει.

Το μωρό σου θα σε καθοδηγήσει για το τι του αρέσει. Είναι πιο δύσκολο όμως να καταλάβεις τι είναι εκείνο που δε του αρέσει, όταν τα πολτοποιείς όλα μαζί...Δοκίμασε να του τα δίνεις με τα δάχτυλά σου, ένα ένα, βρασμένα καλά. Μπορεί τελικά αυτό που του φταίει να είναι ότι δε θέλει το κουτάλι :)

Απο την μια σκεφτομαι οτι ετσι συνηθιζει στο να μασαει (εστω και με τα ουλα) αλλα απο την αλλη φοβαμαι μην πνιγει για τα καλα καποια στιγμη.

αν τα κάνεις πολύ μικρά κομματάκια, δε θα πνιγεί ποτέ για τα καλά..να στραβοκαταπιεί μπορεί (ΝΑ η λέξη που έψαχνα για το gagging!!!!), αλλά αυτό να την αφήσεις να το λύσει μόνη της...ξέρει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Felia, έχει τόσο καιρό μπροστά του το μωρό να μάθει τις γεύσεις...από νεογέννητο πάντως, μου φαίνεται λίγο "επικίνδυνο", έστω και αν τα θηλάζει μόνο και δεν τα τρώει..το ίδιο μπορεί να κάνει και σε μια πιπίλα, αλλά αν είναι στο πρώτο δίμηνο, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα με τον θηλασμό.

Θα μου πεις, σιγά το πολύ που θα του δίνεις..

πάντως και ο θηλασμός ενός φρούτου ή λαχανικού, θα βγάλει χυμό, που θα τον πιει το μωρό..κάνει σε τόσο μικρή ηλικία?

 

το ψειρίζω πολύ ε???? :P

 

doo καλή μου δεν καταπίνει τίποτα πίστεψε με!Το μήλο δεν έχει πολλά ζουμιά ούτε το αχλάδι (του φτιάχνω σαν θηλή και θηλάζει).Του έχω στάξει και σταγόνα σταφύλι μόλις που γλυκάθηκε λίγο το νινάκι μου....

Link to comment
Share on other sites

 

doo καλή μου δεν καταπίνει τίποτα πίστεψε με!Το μήλο δεν έχει πολλά ζουμιά ούτε το αχλάδι (του φτιάχνω σαν θηλή και θηλάζει).Του έχω στάξει και σταγόνα σταφύλι μόλις που γλυκάθηκε λίγο το νινάκι μου....

 

Για μένα που έχω στοματικές αλλεργίες (πρήζεται η γλώσσα μου στις "ένοχες" τροφές, πριν φτάσουν στο στομάχι) δεν φαντάζει και πολύ καλό, αλλά μπορεί και να υπερβάλω.

 

Χωρίς να θέλω να τρομάξω κανένα, θυμήθηκα μια ιστορία: μια φίλη τάιζε το μωρό με το πηρούνι της, με το οποίο προηγουμένως έτρωγε ψάρι, ενώ το μωρό δεν είχε ξεκινήσει ακόμη ψάρι αλλά έτρωγε άλλα πράγματα από το οικογενειακό τραπέζι. Το μωρό έπαθε αλλεργικό σοκ και το έτρεχαν στο νοσοκομείο - κι ας μην έφαγε ούτε ένα ψίχουλο ψαριού - απλά και μόνο από το ίχνος στο πηρούνι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

[Χωρίς να θέλω να τρομάξω κανένα, θυμήθηκα μια ιστορία: μια φίλη τάιζε το μωρό με το πηρούνι της, με το οποίο προηγουμένως έτρωγε ψάρι, ενώ το μωρό δεν είχε ξεκινήσει ακόμη ψάρι αλλά έτρωγε άλλα πράγματα από το οικογενειακό τραπέζι. Το μωρό έπαθε αλλεργικό σοκ και το έτρεχαν στο νοσοκομείο - κι ας μην έφαγε ούτε ένα ψίχουλο ψαριού - απλά και μόνο από το ίχνος στο πηρούνι.

 

 

 

:roll: υπερβολικό υπερβολικότατο μου ακούγεται,φυσικά και δεν αμφιβάλλω γιατι συμβαίνουν κι αυτα,αλλα είναι μη σου τυχει.... :? πάντως για να πώ την αλήθεια εγώ δεν προσέχω καθόλου,δηλ.,μην όντας αλλεργικη,ουτε κι ο γιος μου,δεν ειμαι "υποψιασμενη" και δεν τα πολυψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάχει ιστορικό αλλεργιών σαφώς δεν κάνουμε τίποτα.Το μωράκι μου ευτυχώς δεν έχει παρουσιάσει κάποια αλλεργία μέχρι στιγμής....

Μιλάμε πάντα για φυσιλογικές καταστάσεις...κάθε μητέρα πρέπει να γνωρίζει το οικογενειακό ιστορικό και του άντρα της.

Και μεις σας διαιτολόγοι ρωτάμε πάντα το ιατρικό ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...