Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Bizoudaki εγω του δινω αραια κ που(οταν γκρινιαζει πολυ) γωνιες απο ψωμι κ τις δαγκωνει.Ξετρελαινεται!Απο 6+ μηνων το εκανα.Αλλα οταν μαλακωνουν πολυ του δινω αλλη η του την παιρνω για να μην κοψει κανα κομματι κ πνιγει.(6 δοντια εχει κ δαγκωνει)

Οσο για το σπανακι εμας μας ειχε πει απο 6 μηνων(αλλο που εγω αργησα να ξεκινησω)να βαλω στην χορτοσουπα πρασινα εποχης,σπανακι,κλπ.

Εχω μια ερωτηση.Ταχινι επιτρεπεται να φαει το μωρο?Ειναι πολυ καλη πηγη ασβεστιου κ σκεφτομουν να του δινω λιγο που κ που.

 

Καλο μεσημερι κοριτσια! :)

age.png
Link to comment
Share on other sites

για να έχει πέτσα, είναι πρόβειο ε?? πάντως, καλόν είναι να μην τρώει τη πέτσα...τόσα λιπαρά έχει (είναι ωραία η άτιμη, το ξέρω:) ). Για το ψωμί: αν παίρνετε ολικής αλέσεως είναι πολύ καλύτερα για το μωρό. Εμείς σταματήσαμε τα άσπρα ψωμιά, ακόμα και στο ψωμί του τοστ.

Link to comment
Share on other sites

για να έχει πέτσα, είναι πρόβειο ε?? πάντως, καλόν είναι να μην τρώει τη πέτσα...τόσα λιπαρά έχει (είναι ωραία η άτιμη, το ξέρω:) ). Για το ψωμί: αν παίρνετε ολικής αλέσεως είναι πολύ καλύτερα για το μωρό. Εμείς σταματήσαμε τα άσπρα ψωμιά, ακόμα και στο ψωμί του τοστ.

Μπράβο σας!! :D Το άσπρο ψωμί δεν έχει τίποτα να προσφέρει, μόνο άδειες θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το σπανάκι μόνο μου είχε πει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου πριν το χρόνο.

 

:shock: Όμορφα... Εμένα μου είπε να βάλω σπανάκι στη χορτόσουπά του

όταν ξεκινήσουμε τις στερεές, δηλαδή από τον 6ο :shock:

 

Γιατί απαγορεύεται το σπανάκι??

 

Δεν αντέχω άλλο με τις κουλαμάρες των γιατρών.

 

Το σπανάκι περιέχει νιτρικές ενώσεις (δεν γνωρίζω ακριβείς ονομασίες αυτών). Η πιθανότητα για δηλητηρίαση μέσω της συνηθισμένης κατανάλωσης θεωρείται πολύ μικρή, ενώ, όταν συμβαίνει δηλητηρίαση από τις ενώσεις αυτές, συνήθως φταίει το μολυσμένο από χημικά λιπάσματα νερό. Ακατάλληλη αποθήκευση και προετοιμασία μπορεί να αυξήσουν την περιεκτικότητα των τροφών σε νιτρικά. Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά ένα κατώτερο όριο 8 μηνών για την εισαγωγή τροφών με υψηλή περιεκτικότητα σε νιτρικές ενώσεις (σπανάκι, καρότα, μπρόκολο, λαχανίδα, λάχανο).

 

http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm

 

Επίσης, το σπανάκι περιέχει οξαλικές ενώσεις που δεσμεύουν το ασβέστιο και τον σίδηρο και δεν απορροφώνται σωστά από τον οργανισμό. Επίσης, ενοχοποιούνται για πέτρες στα νεφρά κτλ. Γι' αυτό συνιστάται να αποφεύγεται η συχνή κατανάλωση και η μη ταυτόχρονη κατανάλωση με τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

 

http://www.wholesomebabyfood.com/oxalates_baby_food_spinach_rhubarb.htm

 

 

 

Παρόλα αυτά, υπάρχουν τρόποι μαγειρέματος που μεγιστοποιούν την απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών ακόμη και από αυτές τις τροφές. Πχ για την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου μπορούμε να βράζουμε τα μπρόκολα αντί να τα φτιάχνουμε στον ατμό (αν και τα μπρόκολα τα τρώμε μάλλον για τα υπόλοιπα συστατικά, οπότε συμφέρει ο ατμός) ή μουσκεύουμε τις φακές κτλ, ζεματίζουμε τα φύλλα αλλά δεν πίνουμε το ζωμό από σπανάκια κτλ.

 

Υποθέτω ότι κανένας γιατρός δεν θα κάτσει να αναλύσει τέτοιες λεπτομέρειες, καλά-καλά δεν το κάνουν οι διαιτολόγοι ... Άντε να ταξινομήσεις τόση πληροφορία χωρίς ειδικές γνώσεις και κυρίως, να πάρεις σωστές αποφάσεις. Προσωπικά, προτιμώ την πιο συντηρητική προσέγγιση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σπανάκι περιέχει νιτρικές ενώσεις (δεν γνωρίζω ακριβείς ονομασίες αυτών). Η πιθανότητα για δηλητηρίαση μέσω της συνηθισμένης κατανάλωσης θεωρείται πολύ μικρή, ενώ, όταν συμβαίνει δηλητηρίαση από τις ενώσεις αυτές, συνήθως φταίει το μολυσμένο από χημικά λιπάσματα νερό. Ακατάλληλη αποθήκευση και προετοιμασία μπορεί να αυξήσουν την περιεκτικότητα των τροφών σε νιτρικά. Η Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά ένα κατώτερο όριο 8 μηνών για την εισαγωγή τροφών με υψηλή περιεκτικότητα σε νιτρικές ενώσεις (σπανάκι, καρότα, μπρόκολο, λαχανίδα, λάχανο).

 

http://www.wholesomebabyfood.com/nitratearticle.htm

 

Επίσης, το σπανάκι περιέχει οξαλικές ενώσεις που δεσμεύουν το ασβέστιο και τον σίδηρο και δεν απορροφώνται σωστά από τον οργανισμό. Επίσης, ενοχοποιούνται για πέτρες στα νεφρά κτλ. Γι' αυτό συνιστάται να αποφεύγεται η συχνή κατανάλωση και η μη ταυτόχρονη κατανάλωση με τροφές πλούσιες σε ασβέστιο.

 

http://www.wholesomebabyfood.com/oxalates_baby_food_spinach_rhubarb.htm

 

 

 

Παρόλα αυτά, υπάρχουν τρόποι μαγειρέματος που μεγιστοποιούν την απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών ακόμη και από αυτές τις τροφές. Πχ για την καλύτερη απορρόφηση του σιδήρου μπορούμε να βράζουμε τα μπρόκολα αντί να τα φτιάχνουμε στον ατμό (αν και τα μπρόκολα τα τρώμε μάλλον για τα υπόλοιπα συστατικά, οπότε συμφέρει ο ατμός) ή μουσκεύουμε τις φακές κτλ, ζεματίζουμε τα φύλλα αλλά δεν πίνουμε το ζωμό από σπανάκια κτλ.

 

Υποθέτω ότι κανένας γιατρός δεν θα κάτσει να αναλύσει τέτοιες λεπτομέρειες, καλά-καλά δεν το κάνουν οι διαιτολόγοι ... Άντε να ταξινομήσεις τόση πληροφορία χωρίς ειδικές γνώσεις και κυρίως, να πάρεις σωστές αποφάσεις. Προσωπικά, προτιμώ την πιο συντηρητική προσέγγιση.

 

Έτσι, μάλιστα, να ξέρουμε τι κάνουμε. :D

Amaretto, είσαι πολύτιμη και εσύ και το site "σου" :D:D

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

vassomp να σου πω τι εκανα και αρχισε να τρωει την φρουτοκρεμα? Ακολουθησα την συμβυλη της φιλτατης Λεγκω που την υπερευχαριστω κ με εσωσε. Βαζω πολυ μπανανα μεσα, δηλαδη 1/2 μπανανα,1/4 αχλαδι και 1/4 μηλο. Τωρα εχει 2-3 μερες που τρωει ολη αυτην την ποσοτητα που σου γραφω. Πριν 2,3 κουταλιες με το ζορι. Θα του δινω αυτο για καμια βδομαδα και μετα σιγα σιγα θα αυξησω την ποσοτητα. Δοκιμασε το πιστευω αξιζει τον κοπο , με μενα προσωπικα επιασε. Η μπανανα ειναι γλυκια και τους αρεσει.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Για το σπανάκι μόνο μου είχε πει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου πριν το χρόνο.

 

:shock: Όμορφα... Εμένα μου είπε να βάλω σπανάκι στη χορτόσουπά του

όταν ξεκινήσουμε τις στερεές, δηλαδή από τον 6ο :shock:

 

Γιατί απαγορεύεται το σπανάκι??

 

Δεν αντέχω άλλο με τις κουλαμάρες των γιατρών.

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά δεν πρόκανα. Απάντησε όμως η dimdio και μάλιστα πολύ καλύτερα από μένα. Πάντως όπως και να χει καταλήγουμε στο ίδιο... χάος!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το σπανάκι μόνο μου είχε πει ότι απαγορεύεται δια ροπάλου πριν το χρόνο.

 

:shock: Όμορφα... Εμένα μου είπε να βάλω σπανάκι στη χορτόσουπά του

όταν ξεκινήσουμε τις στερεές, δηλαδή από τον 6ο :shock:

 

Γιατί απαγορεύεται το σπανάκι??

 

Δεν αντέχω άλλο με τις κουλαμάρες των γιατρών.

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά δεν πρόκανα. Απάντησε όμως η dimdio και μάλιστα πολύ καλύτερα από μένα. Πάντως όπως και να χει καταλήγουμε στο ίδιο... χάος!!!

Εντάξει χρειάζομαι ύπνο... όπως απάντησε η amaretto εννοούσα:oops::oops::oops:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

 

Βλέπω απο τα ticker σας οτι τα μωρά σας είναι πιο μεγάλα απο το δικό μου, οπότε σίγουρα ξέρετε να με βοηθήσετε.

Θηλάζουμε στις 7.30, 11.00, 14.00, 18.30 και 22.00 και μετά ύπνο μέχρι το πρωί !

Αυτές με διαφορές μισής - μίας ώρας είναι οι συνήθειές του εδώ και κανα 3μηνο.

 

Τώρα που αρχίσαμε απογευματινό ρυζάλευρο και πρωινή κρέμα, συνηθίζω να τον θηλάζω μετά απο αυτά...και τρώει σχεδόν κανονικά γύρω στο 5λεπτο δηλαδη- δεν κάνω καλά????? Πάνω απο 100 ml δεν έχει φάει ακομα, δε θέλει.

 

Η ανησυχία μου έχει να κάνει με την παράγωγή μου- αν κάποια στιγμή αντικαταστήσει κάποιο απο αυτά τα γέυματα ή ακόμα και το μεσημεριανό αργότερα, τί θα γίνει?

Θα έχω το γάλα που χρειάζεται για πρωί και βράδυ?

Εσείς τί κάνετε?

HELP :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!

 

Βλέπω απο τα ticker σας οτι τα μωρά σας είναι πιο μεγάλα απο το δικό μου, οπότε σίγουρα ξέρετε να με βοηθήσετε.

Θηλάζουμε στις 7.30, 11.00, 14.00, 18.30 και 22.00 και μετά ύπνο μέχρι το πρωί !

Αυτές με διαφορές μισής - μίας ώρας είναι οι συνήθειές του εδώ και κανα 3μηνο.

 

Τώρα που αρχίσαμε απογευματινό ρυζάλευρο και πρωινή κρέμα, συνηθίζω να τον θηλάζω μετά απο αυτά...και τρώει σχεδόν κανονικά γύρω στο 5λεπτο δηλαδη- δεν κάνω καλά????? Πάνω απο 100 ml δεν έχει φάει ακομα, δε θέλει.

 

Η ανησυχία μου έχει να κάνει με την παράγωγή μου- αν κάποια στιγμή αντικαταστήσει κάποιο απο αυτά τα γέυματα ή ακόμα και το μεσημεριανό αργότερα, τί θα γίνει?

Θα έχω το γάλα που χρειάζεται για πρωί και βράδυ?

Εσείς τί κάνετε?

HELP :shock:

 

 

Το μητρικό γάλα είναι η βασική τροφή του βρέφους τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο και οι τροφές δίνονται συμπληρωματικά. Δεν αντικαθιστούμε θηλασμούς αλλά επιδιώκουμε το μωρό να χορταίνει με γάλα και να παίρνει τη στερεά τροφή για επιδόρπιο, για γνωριμία και εξάσκηση.

Αν αντικαταστήσετε θηλασμούς και φτάσετε να θηλάζετε πρωί-βράδυ σε τόσο μικρή ηλικία, λογικό είναι να μην διατηρηθεί η γαλουχία για πολύ καιρό.

Παραπάνω αναφέρθηκαν οι τρόποι με τους οποίους εξασφαλίζουμε ότι δεν ωθούμε άθελα μας το μωρό σε αποθηλασμό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρεπει να θηλάζω πριν το φαγητό και μετά να τρώει όσο θέλει? Το δοκιμάσαμε κάποιες μέρες και έτρωγε ελάχιστα και αυτό με γκρίνια :(

Σε ποιό μήνα είναι ασφαλής η αντικαστάσταση γευμάτων δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό μήνα είναι ασφαλής η αντικαστάσταση γευμάτων δηλαδή?

εμεις τωρα εχουμε αρχισει και αντικαθιστουμε σιγα-σιγα.

πρωτα τα φρουτα που τα δινω το απογευμα και τωρα το εχουμε αντικαταστησει.

μετα εμενα κατα τις 11 που ετρωγε γαλα αλλα δεν πεινουσε και τοσο του εχω βαλει αυγο ή γιαουρτι εναλλαξ και το εει αντικαταστησει τωρα και αυτο.

το μεσημεριανο παλι δεν το πολυθελει οποτε του δινω γαλα στο καπακι.

εμεις τωρα κανουμε 3 γευματα γαλα και 3 στερεες. :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρεπει να θηλάζω πριν το φαγητό και μετά να τρώει όσο θέλει? Το δοκιμάσαμε κάποιες μέρες και έτρωγε ελάχιστα και αυτό με γκρίνια :(

Σε ποιό μήνα είναι ασφαλής η αντικαστάσταση γευμάτων δηλαδή?

 

Αφήνεις να περάσει καμιά ώρα από το θηλασμό, για να ενδιαφέρεται περισσότερο.

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "ασφαλής αντικατάσταση". Το μωρό συμπληρώνει το γάλα με στερεές τροφές τρώγοντας όλο και περισσότερο, καθώς αυξάνονται οι ανάγκες του. Όταν φάει περισσότερο, μπορεί να καθυστερήσει να θηλάσει, μπορεί και όχι. Τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον προσφέρουμε το στήθος συχνά, αν θέλουμε να διατηρήσουμε τη γαλουχία για αρκετό καιρό. Με αυτήν την λογική, δεν αντικαθίστανται γεύματα θηλασμού, το παιδάκι θηλάζει όποτε θέλει. Κάποια στιγμή, που είναι ξεχωριστή για κάθε παιδάκι, το παιδάκι θα δείξει σημάδια ότι εκείνη τη στιγμή προτιμά να φάει φαγητό και όχι γάλα. Μερικά ζητούν νωρίς, μερικά πιο αργά και όλα είναι φυσιολογικά. Η κόρη μου ήταν 13 μηνών, όταν μια φορά, τη στιγμή που θήλαζε, ξαφνικά ζήτησε επίμονα "μαμ" και ήθελε φαγητό. Καπάκι ζήτησε να θηλάσει :)

Από τη στιγμή που βεβαιώθηκα ότι ήταν σε θέση και να αρνείται και να ζητάει αυτό που θέλει, ακολούθησα τους ρυθμούς της σχεδόν 100%.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμεις εχουμε ενα θεμα τωρα που ηξερα βεβαια πως θα ερχοταν...

 

αρχισα να δουλευω 3 με 9 το απογευμα,οποτε για πρωτη φορα δεν ειμαι διαθεσιμη για 6 ολοκληρες ωρες. Θηλαζω λοιπον ολη τ ην υπολοιπη μερα οσο θελει η μικρη,αλλα αυτες οι ωρες ειναι εκτος τωρα πια. Το στήθος τωρα μια χαρα,απλα νομιζω πως θα μειωθει λογικα η παραγωγη μου συνολικα. Δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα,τελη Οκτωβρη χρονιζουμε,αν ειναι να μειωθει ας μειωθει. Απλα ηθελα να το πώ κάπου... :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμεις εχουμε ενα θεμα τωρα που ηξερα βεβαια πως θα ερχοταν...

 

αρχισα να δουλευω 3 με 9 το απογευμα,οποτε για πρωτη φορα δεν ειμαι διαθεσιμη για 6 ολοκληρες ωρες. Θηλαζω λοιπον ολη τ ην υπολοιπη μερα οσο θελει η μικρη,αλλα αυτες οι ωρες ειναι εκτος τωρα πια. Το στήθος τωρα μια χαρα,απλα νομιζω πως θα μειωθει λογικα η παραγωγη μου συνολικα. Δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα,τελη Οκτωβρη χρονιζουμε,αν ειναι να μειωθει ας μειωθει. Απλα ηθελα να το πώ κάπου... :)

 

Μη στενοχωριέσαι, το μωρό σου έχει μεγαλώσει και μπορεί κάλλιστα να αναπληρώσει την έλλειψη πυκνώνοντας/εντείνοντας τους άλλους θηλασμούς, ημερήσιους και νυχτερινούς. Να θυμάσαι να προσφέρεις συχνά, γιατί τα πιτσιρίκια σε αυτή την ηλικία ξεχνιούνται εύκολα και μετά γκρινιάζουν χωρίς να ξέρουν τι φταίει.

Εμείς κλείσαμε δυο χρόνια και παρόλο που δεν μπορώ να το μετρήσω, είμαι σίγουρη ότι η παραγωγή μου είναι αυτή που πρέπει :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέσαι, το μωρό σου έχει μεγαλώσει και μπορεί κάλλιστα να αναπληρώσει την έλλειψη πυκνώνοντας/εντείνοντας τους άλλους θηλασμούς, ημερήσιους και νυχτερινούς. Να θυμάσαι να προσφέρεις συχνά, γιατί τα πιτσιρίκια σε αυτή την ηλικία ξεχνιούνται εύκολα και μετά γκρινιάζουν χωρίς να ξέρουν τι φταίει.

 

Περίπου πόσο συχνά?

Εγώ να σας πω την αλήθεια τον θηλάζω γύρω στο τρίωρο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ξεκάθαρα ότι θέλει να φάει, γιατί όποτε και αν του προσφέρεις τρώει (άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο). Είναι λίγο περίεργο μετά από τόσο καιρό, αλλά δεν μου δείχνει πολύ καθαρά ότι θέλει να θηλάσει... :?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

αμαρετο,σ'ευχαριστώ πολύ.

 

 

δημητρα,το συχνα για μενα μπορει να ειναι καθε ωρα-δεν κοιταω ρολοι.Προσφερω κι αν δε θελει απλα με αγνοει επιδεικτικά. :) Βεβαια τωρα που μεγαλωσε,αν θελει ερχεται και προσπαθει να σηκωσει τη μπλουζα,οποτε καταλαβαινεις κι απο αυτο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μη στενοχωριέσαι, το μωρό σου έχει μεγαλώσει και μπορεί κάλλιστα να αναπληρώσει την έλλειψη πυκνώνοντας/εντείνοντας τους άλλους θηλασμούς, ημερήσιους και νυχτερινούς. Να θυμάσαι να προσφέρεις συχνά, γιατί τα πιτσιρίκια σε αυτή την ηλικία ξεχνιούνται εύκολα και μετά γκρινιάζουν χωρίς να ξέρουν τι φταίει.

 

Περίπου πόσο συχνά?

Εγώ να σας πω την αλήθεια τον θηλάζω γύρω στο τρίωρο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ξεκάθαρα ότι θέλει να φάει, γιατί όποτε και αν του προσφέρεις τρώει (άλλοτε λιγότερο, άλλοτε περισσότερο). Είναι λίγο περίεργο μετά από τόσο καιρό, αλλά δεν μου δείχνει πολύ καθαρά ότι θέλει να θηλάσει... :?

 

 

Όσο συχνά θέλεις και όσο συχνά τρώει!

Η Μελίνα θα θήλαζε πάντοτε, αν προσέφερα το πρωί, αλλά το απόγευμα δεν ενδιαφερόταν, οπότε σταδιακά δεν έμπαινα στον κόπο. Μόνη της άρχισε να ζητάει "καθαρά", όταν ήταν 13 μηνών. Πριν από αυτό, δεν έψαχνε για το στήθος, όταν την έπαιρνα αγκαλιά, ούτε καν ως νεογέννητο.

 

Lactational duration is just one of many cultural variations in breastfeeding practices. Patricia Stuart-Macadam, writing in Breastfeeding: Biocultural Perspectives, informs us that the !Kung San of the Kalahari desert in Southern Africa breastfeed frequently and intensively, "giving the breast about four times an hour during the day and several times at night for at least the first two years of life."

[...]

Such frequent suckling may indeed be nature's norm, reports Sheila Kippley in her book, Breastfeeding and Natural Child Spacing, as it is true of both chimps and gorillas as well as representative of a number of human cultures living in natural conditions. The Gainj of New Guinea nurse their infants at an average interval of 24 minutes. For their 3-year-olds, the average interval between nursings is 80 minutes. It is interesting to compare these practices to the standard recommendation given to new mothers today of 8 to 12 nursings in a 24-hour period.

 

http://www.naturalchild.org/guest/priscilla_colletto.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks amaretto και manina!

 

Κάτι άσχετο τώρα, πήρα καλαμπόκι, που είναι κάπως γλυκό, μήπως του αρέσει (προς το παρόν δεν τρώει σχεδόν τίποτα).

 

Για πείτε καμιά ιδέα, πώς το κάνετε?

Κλασικά, βράσιμο και λιώσιμο? Μόνο του ή με κάτι άλλο?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβραζα μαζί με τα υπόλοιπα λαχανικά.

Το κακό είναι ότι δεν αλέθεται πολύ καλά -στο μούλτι τουλάχιστον- μένουν 'φλουδάκια'

Ο Κωστής δεν είχε πρόβλημα μ'αυτό, οπότε εμένα δεν με πολυέννοιαζε

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα μηνύματά σας και παίρνω κουράγιο κορίτσια...

Ξεκινήσαμε την ριμαδοφρουτόκρεμα... (συγνώμη για το χαρακτηρισμό... αλλά έχω χάσει κάθε υπομονή και κουράγιο πλέον...) και είναι ζήτημα αν τρώμε 4-5 κουταλιές κάθε φορά. Ξεκινήσαμε στις 21-9 με μήλο, μετά από 4 ημέρες προσθέσαμε αχλάδι και από σήμερα και μπανάνα... Φτου και πάλι φτου στα μούτρα της μαμάς... Και να πεις ότι δεν πεινάνε, μόλις τις βάλω να θηλάσουν, πίνουν με μανία... Δοκίμασα και θηλασμό πριν την φρουτόκρεμα και μετά, τα ίδια χάλια... Με τις αναλογίες μέχρι σήμερα έπαιζα, θα δοκιμάσω και αυτό που λέτε με την περισσότερη μπανάνα και ελπίζω για τα καλύτερα. Στο τέλος τις εβδομάδας που θα έρθει ο παιδίατρος για εμβόλιο, περιμένω οδηγίες και για χορτόσουπα και όπως ξαναείπα, ελπίζω για τα καλύτερα.

Α, και ούτε λόγος για κρέμα (βανίλια ή ρυζάλευρο ή κάτι άλλο); Γιατί άραγε;

Ειναι παρα πολυνωρις,αληθεια σου λεω,μην απλεπιζεσαι...Ξεκινησαμε κι εμεις στην ηλικια σας κι ακομη τωρα, τρωμε μονο φρουτα κι οχι πολλα.Τωρα τελευταια σααααααν να αρχισε να τα τρωει λιγο πιο γρηγορα.΄

Για την χορτοσουπα,ουτε βουκια δεν εχουμε κατεβασει :( Εχω κανει παραλλαγες,εχω δοκιμασει διαφορα αλλά μπαααα...Και τραχανα εδωσα αλλά μπαααααααααα....

Κανω υπομονη,που θα παει, θα φαει....

Στην αρχη οπως κι εσυ στεναχωριομουν πολυ,κοντευα να σκασω αλλά τωρα το χω παρει πιο χαλαρα...Δινω καθε μερα φρουτα και δοκιμαζω διαφορα αλλα,κρεατοχορτοσουπα,ταραχανα,παιδικο γιαουρτι,(1 φορα εδωσα και φαριν λακτε,εφαγε λιγο,αλλά δεν θελω να της δινω συνεχεια).

Υ Π Ο Μ Ο Ν Η !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...