Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη μετά από απόξεση


thokos

Recommended Posts

Εγώ πριν μείνω έγκυος ήξερα ότι είχα τον ιό HPV, αλλά απ'ότι είδα, όσο το έψαξα δηλαδή το θέμα, δεν είχε κάποια σχέση το μικρόβιο με την παλλινδρόμηση. Από την ιστολογική, δεν φάνηκε να ήταν κάποιας ανωμαλίας ή κακοήθειας, από δικής μου πλευράς. Όλα λειτούργησαν φυσιολογικά.

 

Στην μερική μύλη, τι περίπου συμβαίνει? Πρώτη φορά το ακούω

 

Θα σου τα πω συνοπτικά:

Στην μερική μύλη κύηση συμβαίνει να γονιμοποιείτε το ωάριο από 2 σπερματοζωάρια ή από ένα διπλοειδές σπερματοζωάριο.

 

Αυτό σημαίνει ότι αντί να έχουμε 23 χρωμοσώματα από την μητέρα και 23 από τον πατέρα έχουμε 46 από τον μπαμπά και 23 από την μαμά με αποτέλεσμα στο σύνολο να έχουμε 69 χρωμοσώματα:shock:

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι και μόνο αυτό αρκεί να μην είναι βιώσιμο το έμβρυο οπότε έχουμε είτε μια ανεμβρυική κύηση είτε μια κύηση με έμβρυο που δύσκολα θα μπορέσει να επιβιώσει.

 

Επίσης ο πλακούντας ατροφεί δεν αιματώνεται σωστά και αρχίζει να παίρνει μορφή μούρου ή κάπως έτσι.

 

Ο υπέρηχος μπορεί να δείξει εικόνα νιφάδας χιονιού ή ακόμα και τίποτα.

 

Σε κάθε περίπτωση η ιστολογική είναι αυτή που μας διαφωτίζει!

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι για ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα,χλαμυδια τα οποια είχα κανει και μετα την 1η παλίνδρομη κι ηταν καλά.όσο για υστεροσκόπηση δεν έχω κάνει αλλά οταν ρωτησα το γιατρό μου αν έχω μου ειπε ότι αν ειχα θα το ειχε δει κατα την αποξεση.αλλα επειδη πολλες φορες λεει κατι για να το πει θελω κι αλλη αποψη.οπως εχω πει βεβαια εμεις βρηκαμε το λογο της 2ησ παλινδρομης ο οποιος ηταν τριπλοειδια,χρωμοσωμικη ανωμαλια,δηλ αντι να εχει 46 χρωμοσωματα ειχε 69 οποτε εκφυλιστηκε κι αυτο ισως να επηρεασε και τον πλακουντα,εξου και η μερικη μυλη μαριακαπα!αρρωσταινει ο πλακουντας με λιγα λογια και γιαυτο μεχι να θεραπευθει θελει χρονο για να μην θεσει σε κινδυνο κι επομενη κυηση.

Εμένα επίσης η ιστολογική έγραφε για κάποιες θρομβώσεις οπότε το ψάχνω και θρομβοφιλικά το θέμα.ωστόσο εμένα έφτασε τα 2,1 εκ,μόλις είχα μπει στην 10η κι ο γιατρος είπε πριν λίγες μέρες σταμάτησε να αναπτύσσεται.

Ο,τι εγινε εγινε,τα ζήσαμε κι αυτά δυστυχως δεν αλλάζει κατι.το θεμα ειναι να ερθουν επιτελους οι χαρες για να σβησουν τις ασχημες στιγμες,παντα ομως θελω να εχω την αναμνηση τους κι ας ποναει..

Link to comment
Share on other sites

marilou μου στεναχωρήθηκα πολύ με την εξέλιξη...λυπάμαι πολύ!

θα κάνεις τις εξετασούλες σου ματάκια και θα πάνε όλα καλά..είδα ότι έχεις ήδη ένα νινάκι..οπότε πάρε θάρρος και δύναμη από αυτό...

όσο για τη γονιμότητα που λες...

ενστερνίζομαι την ατάκα του Αρκά προσαρμοσμένη...έχω διαβάσει τόσα πολλά...που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα...:wink:

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και συμφωνώ απόλυτα με τον Αρκά! Ειδικά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό, άστα..!

Ναι, έχω έναν γιο και όντως μου δίνει τεράστια δύναμη...:-)

 

Λοιπόν έχω κατά κάποιο τρόπο "καλά" νέα: Βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου και τελικά έχω θέμα με την ομοκυστεΐνη (είμαι ομόζυγη, δεν ξέρω τι σημαίνει, θα μάθω σύντομα)..Σήμερα (χθες μάλλον) είχα ραντεβού και με αιματολόγο για θρομοβοελαστόγραμμα, κι εκεί επαληθεύτηκε το πρόβλημα, το οποίο λύνεται με ενέσεις ηπαρίνης στην επόμενη εγκυμοσύνη..Ανακουφίστηκα πολύ, κι εγώ όπως κι εσύ, που τουλάχιστον έμαθα τι πηγαίνει στραβά, αν και στενοχωρέθηκα που δεν είχα κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξαναμείνω έγκυος και χρειαστεί να περάσω πάλι τα ίδια..Αλλά κάθε εμπόδιο για καλό...

 

Το να μη στεναχωριέσαι είναι ανούσιο να σου το πω,αλλά θα σου πω ότι όταν γίνεται κάτι γίνεται για καλό.

Μπορεί να σου ακούγεται χαζό τώρα αλλά είναι προτιμότερο τώρα να αποβάλεις παρά να έχεις ένα μωρό με προβλήματα ή ακόμα χειρότερα να χρειαστεί να κάνεις σε μεγαλύτερο μήνα διακοπή κύησης.

 

Πήγαινε για απόξεση και στείλε το "υλικό" για ιστολογική.

 

Έχεις δίκιο mama, αυτό αποφάσισα κι εγώ, να πάω για απόξεση..Και δεν είναι καθόλου, μα καθόλου χαζό αυτό που λες, είναι η μεγαλύτερη αλήθεια κι αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε!

 

Μετά την απόξεση ήρθαμε εχθές σε επαφή και ψιλοπονούσα.

 

Είναι φυσιολογικό;;;

 

Το ίδιο είχα κι εγώ στην πρώτη μας επαφή μετά την απόξεση, και ρώτησα τον γυναικολόγο μου, αλλά μου είπε δεν είναι τίποτα, μάλλον ψυχολογικό πιο πολύ..Αν έχεις κάνει υπέρηχο μετά την απόξεσή σου και είναι όλα οκ, απλά χρειάζεσαι λίγο χρόνο, είναι απλώς ευαίσθητη ακόμα η περιοχή.

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και συμφωνώ απόλυτα με τον Αρκά! Ειδικά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό, άστα..!

Ναι, έχω έναν γιο και όντως μου δίνει τεράστια δύναμη...:-)

 

Λοιπόν έχω κατά κάποιο τρόπο "καλά" νέα: Βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεών μου και τελικά έχω θέμα με την ομοκυστεΐνη (είμαι ομόζυγη, δεν ξέρω τι σημαίνει, θα μάθω σύντομα)..Σήμερα (χθες μάλλον) είχα ραντεβού και με αιματολόγο για θρομοβοελαστόγραμμα, κι εκεί επαληθεύτηκε το πρόβλημα, το οποίο λύνεται με ενέσεις ηπαρίνης στην επόμενη εγκυμοσύνη..Ανακουφίστηκα πολύ, κι εγώ όπως κι εσύ, που τουλάχιστον έμαθα τι πηγαίνει στραβά, αν και στενοχωρέθηκα που δεν είχα κάνει αυτές τις εξετάσεις πριν ξαναμείνω έγκυος και χρειαστεί να περάσω πάλι τα ίδια..Αλλά κάθε εμπόδιο για καλό...

 

Τώρα που γνωρίζεις το πρόβλημα θα δεις ότι με το που μείνεις πάλι θα κυλήσουν όλα ομαλά!!!Είμαι βέβαιη!!!Πάρε τον χρόνο σου και........δώσε και μερικά φιλάκια στο βλαστάρι σου!!!

 

Έχεις δίκιο mama, αυτό αποφάσισα κι εγώ, να πάω για απόξεση..Και δεν είναι καθόλου, μα καθόλου χαζό αυτό που λες, είναι η μεγαλύτερη αλήθεια κι αυτό πρέπει να σκεφτόμαστε!

 

 

 

Το ίδιο είχα κι εγώ στην πρώτη μας επαφή μετά την απόξεση, και ρώτησα τον γυναικολόγο μου, αλλά μου είπε δεν είναι τίποτα, μάλλον ψυχολογικό πιο πολύ..Αν έχεις κάνει υπέρηχο μετά την απόξεσή σου και είναι όλα οκ, απλά χρειάζεσαι λίγο χρόνο, είναι απλώς ευαίσθητη ακόμα η περιοχή.

 

Αααα από ψυχολογικό τα πάω καλά!!!Έκανα υπέρηχο βέβαια πρώτα και είναι όλα οκ.Απλά περιμένω πάλι τέλος του μήνα να κάνω ακόμα μια χοριακή να δούμε αν μηδενίστηκε και να με ξαναδεί και μετά να κάνω τις εξετάσεις θρομβοφιλίας μου να περάσει το εξάμηνο και να μπω πάλι στο ψητό!!!!!:-):-):-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Λοιπόν, i want to be mama είπα να εν δώσω εχθές και είχα κάποιες ενοχλήσεις μόνο.

marilou01, άντε, και όλα θα πάνε καλά από δω και πέρα, σου έφυγε ένα μεγάλο βάρος. Αν χρειαστείς βοήθεια με τις ενέσεις μπορείς άνετα να με ρωτήσεις ότι θες, έκανα ενέσεις στη μαμά μου στην κοιλιά της και από ότι μου είπε έχω χέρι πούπουλο και δεν της άφησα σημάδι, οπότε μπορώ να σου πω τον τρόπο που θα τις κάνεις χωρίς να καταλάβεις τίποτα. Αν δεν έχεις κάνει ποτέ σε άλλο άτομο ένεση, ένα πράγμα να ξέρεις μόνο, το δέρμα του ανθρώπου έχει την ίδια σκληρότητα με τη φλούδα του πορτοκαλιού, πάρε λοιπόν ένα πορτοκάλι και μια καρφίτσα και ξεκίνα να το τρυπάς, για να μάθει το χέρι σου τη δύναμη που χρειάζεται ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

i want to be mama & Mariakapa, ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας :-)

 

mama, ήθελα να στο πω και πριν, λυπάμαι πολύ για τη μερική μύλη..Δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω τίποτα για το θέμα, προφανώς όμως είναι κάτι που συμβαίνει τυχαία;

 

Mariakapa, ωχ δηλαδή είναι κανονικές ενέσεις?!? :? Ήλπιζα ότι θα ήταν σε μορφή στυλό όπως η ινσουλίνη - που έκανα τρεις φορές τη μέρα στην εγκυμοσύνη στο γιο μου ..Ωχχχχ και δεν θέλω να τις βλέπω τις σύριγγες!! Αλλά τι να κάνουμε, θα το κάνω κι αυτό, σουρωτήρι θα γίνω, αρκεί να ξαναμείνω έγκυος και να πάνε όλα καλά :-)

Η ώρα η καλή σου εύχομαι, τώρα διάβασα ότι παντρεύεσαι!! :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Σαν της ινσουλίνης είναι από ότι ξέρω, με την ψηλή την βελόνα. Αλλά αφού έχεις ξανακάνει τότε είναι εύκολο, μην αγχώνεσαι:D

Στη μαμά μου έβαζα αντιθρομβωτικές γιατί έκανε αφαίρεση μήτρας.

Link to comment
Share on other sites

i want to be mama & Mariakapa, ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας :-)

 

mama, ήθελα να στο πω και πριν, λυπάμαι πολύ για τη μερική μύλη..Δυστυχώς κι εγώ δεν ξέρω τίποτα για το θέμα, προφανώς όμως είναι κάτι που συμβαίνει τυχαία;

 

Mariakapa, ωχ δηλαδή είναι κανονικές ενέσεις?!? :? Ήλπιζα ότι θα ήταν σε μορφή στυλό όπως η ινσουλίνη - που έκανα τρεις φορές τη μέρα στην εγκυμοσύνη στο γιο μου ..Ωχχχχ και δεν θέλω να τις βλέπω τις σύριγγες!! Αλλά τι να κάνουμε, θα το κάνω κι αυτό, σουρωτήρι θα γίνω, αρκεί να ξαναμείνω έγκυος και να πάνε όλα καλά :-)

Η ώρα η καλή σου εύχομαι, τώρα διάβασα ότι παντρεύεσαι!! :-D

 

Μάλλον ναι!!!Οι στατιστικές λένε 1/2000 κυήσεις!

Απλά είμαι φορέας γκαντεμιάς και μου έκατσε το λαχείο!

ότι ερώτηση έχεις για τις ενεσούλες μην διστάζεις να μας ρωτήσεις!

 

Δεν είναι κανονικές ενέσεις με την έννοια που τις γνωρίζουμε όλοι.

 

Είναι μικρά ενεσάκια με ηπαρίνη.Η βελόνα είναι τόσο μικρή και λεπτή που δεν καταλαβαίνεις τίποτα!Ο λόγος που η βελόνα είναι μικρή είναι γιατί η ένεση γίνεται υποδόρια και στην ουσία το φάρμακο μπαίνει στο λιπάκι μας.

Να ξέρεις ότι δεν πρόκειται να τραυματίσεις ούτε νεύρο ούτε αγγείο.

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία για τα ενεσάκια μας την λες;);):-):-)

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!Μόλις τηλεφώνησα στη μικροβιολόγο μου σχετικά με τις εξετάσεις που έχω κάνει και βγήκε το ένα πακέτο με το γονιδιακό έλεγχο θρομβοφιλίας και είναι αρνητικές!!χάρηκα πολύ!τώρα αναμένω τις υπόλοιπες βέβαια μέχρι την παρασκευή!είδομεν!

επίσης χαίρομαι γιατί περνάει κι ο καιρός της αναμονής των περίπου 6 μηνών και όπου να'ναι θα βάλουμε μπρος!αχ τι καλά!σήμερα ξύπνησα αισιόδοξη!

Σας στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!(όσο την έχω τώρα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου!Μόλις τηλεφώνησα στη μικροβιολόγο μου σχετικά με τις εξετάσεις που έχω κάνει και βγήκε το ένα πακέτο με το γονιδιακό έλεγχο θρομβοφιλίας και είναι αρνητικές!!χάρηκα πολύ!τώρα αναμένω τις υπόλοιπες βέβαια μέχρι την παρασκευή!είδομεν!

επίσης χαίρομαι γιατί περνάει κι ο καιρός της αναμονής των περίπου 6 μηνών και όπου να'ναι θα βάλουμε μπρος!αχ τι καλά!σήμερα ξύπνησα αισιόδοξη!

Σας στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια!!(όσο την έχω τώρα)!!!!

 

Πολύ ωραία νέα!!Πόσα πλήρωσες για τον έλεγχο θρομβοφιλίας;;

 

Εγώ περιμένω ακόμα να αδιαθετήσω...Πφφφφ......

 

Δεν την παλεύω μία!!!

19 μέρες μετά την απόξεση...

 

Κύκλος 32 ημερών και εύχομαι να παραμείνει έτσι και να μην αλλάξει!!!

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mama είναι 3 πακέτα,ένα απλό της θρομβοφιλίας,ένα ανοσολογικό με κάτι αυτοάνοσα,αντιπταρικά κτλ και ο γονιδιακός έλεγχος θρομβοφιλίας(4 γονίδια)όλα αυτά μαζί με κάποια ελάχιστα που καλύπτει το ικα απο 1360 ευρω μου τα αφησε 930!!!ασε πολλα λεφτα.ευτυχως ειναι γνωστη και τα εβαλα με δοσεις γιατι ολοι τα θελουν ντουκου!!

οσο για την περιοδο σου μην ανησυχεις.εγω μετα την πρωτη αποξεση ο κυκλος μου ηταν ακριβως 30 μερες οπως ηταν και πριν,και η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση μου ηρθε δηλαδη στις 30 ημέρες.μετά την 2η βέβαια ο κύκλος μου ακόμη δεν έχει σταθεροποιηθεί.μια ηρθε στις 30,μια στις 25,μια στις 33.δεν ξερω γιατί.αλλά δε νομίζω να μείνει έτσι και ούτε ότι είναι πρόβλημα.έτσι θέλω να ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites

Mama είναι 3 πακέτα,ένα απλό της θρομβοφιλίας,ένα ανοσολογικό με κάτι αυτοάνοσα,αντιπταρικά κτλ και ο γονιδιακός έλεγχος θρομβοφιλίας(4 γονίδια)όλα αυτά μαζί με κάποια ελάχιστα που καλύπτει το ικα απο 1360 ευρω μου τα αφησε 930!!!ασε πολλα λεφτα.ευτυχως ειναι γνωστη και τα εβαλα με δοσεις γιατι ολοι τα θελουν ντουκου!!

οσο για την περιοδο σου μην ανησυχεις.εγω μετα την πρωτη αποξεση ο κυκλος μου ηταν ακριβως 30 μερες οπως ηταν και πριν,και η πρωτη περιοδος μετα την αποξεση μου ηρθε δηλαδη στις 30 ημέρες.μετά την 2η βέβαια ο κύκλος μου ακόμη δεν έχει σταθεροποιηθεί.μια ηρθε στις 30,μια στις 25,μια στις 33.δεν ξερω γιατί.αλλά δε νομίζω να μείνει έτσι και ούτε ότι είναι πρόβλημα.έτσι θέλω να ελπίζω!

 

Ο Χριστός και η Παναγία...

 

Τόσα χρήματα;;

 

Είναι πάρα πολλά τα λεφτά,τώρα σε καμία περίπτωση δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τις κάνω...Ούτε καν μετά το εξάμηνο δεν θα μπορώ.

 

Με βλέπω να το αφήνω στην τύχη και ότι γίνει...:(:(:(:(

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πολλά τα χρήματα!κι εμείς δεν είμαστε καλά οικονομικά αλλά νομίζω ότι προέχουν αυτές οι εξετάσεις.εγώ πέρα από τις δόσεις ζήτησα και κάποια δανεικά για να γίνουν αλλά νομίζω ότι επιβάλλεται να τις κάνουμε.μόνο και μόνο το φόβο και το άγχος για μια επόμενη κύηση που μπορεί να εξελιχθεί πάλι έτσι δεν το διακινδυνέυω.βέβαια εγώ είχα 2 παλίνδρομες γι'αυτό.αν ήταν η πρώτη ίσως κι εγώ να μην το έψαχνα ενδελεχώς.

όπως εσύ νομίζεις καλύτερα mama.ίσως να έκανες κάποιες από αυτές,τις πιο βασικές για να σου βγουν πιο φθηνά.

πάντως αξίζει τον κόπο για την ψυχική σου ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι είναι πολλά τα χρήματα!κι εμείς δεν είμαστε καλά οικονομικά αλλά νομίζω ότι προέχουν αυτές οι εξετάσεις.εγώ πέρα από τις δόσεις ζήτησα και κάποια δανεικά για να γίνουν αλλά νομίζω ότι επιβάλλεται να τις κάνουμε.μόνο και μόνο το φόβο και το άγχος για μια επόμενη κύηση που μπορεί να εξελιχθεί πάλι έτσι δεν το διακινδυνέυω.βέβαια εγώ είχα 2 παλίνδρομες γι'αυτό.αν ήταν η πρώτη ίσως κι εγώ να μην το έψαχνα ενδελεχώς.

όπως εσύ νομίζεις καλύτερα mama.ίσως να έκανες κάποιες από αυτές,τις πιο βασικές για να σου βγουν πιο φθηνά.

πάντως αξίζει τον κόπο για την ψυχική σου ηρεμία!

 

Θα περιμένω και την ιστολογική και αν λέει μέσα για θρόμβους τότε θα την κάνω.

 

Σάμπως έχω και άλλη επιλογή;;;

 

Τι τραβάμε για να γίνουμε μάνες...

tt15f4a9.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γι αυτό λέω να κάνω άλλη μια προσπάθεια, και αν μου συμβεί πάλι το ίδιο τότε θα αρχίσω να μαζεύω (όσο είναι δυνατόν, με τις καταστάσεις που ζούμε) κανένα φράγκο στην άκρη για να κάνω τις εξετάσεις.

Πραγματικά αυτά που τραβάμε για να γίνουμε μάνες είναι το κάτι άλλο, αλλά στο τέλος αξίζει τον κόπο :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια!χθές μίλησα με την μικροβιολόγο και μου είπε πως μέχρι στιγμής όσες εξετάσεις έχουν βγει(και κάποιες ανοσολογικές και κάποιες θρομβοφιλίας)είναι πολύ καλές πλην από τα αντιπατρικά αντισώματα που βγήκαν αρνητικά.δεν πολυαγχώνομαι γιάυτό όμως γιατί ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε και πολλοί άλλοι δεν τα αναγνωρίζουν ως αιτία αποβολών δεδομένου κι ότι η 2η παλίνδρομη μου ήταν χρωμοσωμικής ανωμαλίας.

την πέμπτη εκλεισα και ραντεβού στο γυναικολόγο για κολπικό υπέρηχο,τεστ παπ κτλ.

Απλά μου βγήκε λιγάκι μια μελαγχολία σε συνδυασμό με μια ανυπομονησία για το πότε θα έχω ένα γερό μωράκι στη κοιλίτσα,πότε θα δω τη κοιλίτσα να μεγαλώνει και να νιωσω το μωρακι μου μεσα μου,να το κρατησω αγκαλιτσα,να το μυρισω,να το κανω μπανακι,να το νανουρισω..τόσο όμορφα και τρυφερά συναισθήματα που εχω να δωσω..θέλω τόσο πολύ να γινω μανούλα..που με πιάνει το παράπονο..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ζαχίρ, το καταλαβαίνω απόλυτα το παράπονό σου..Είναι το ίδιο παράπονο που έχουν όλες οι γυναίκες που περνάνε μια δοκιμασία μέχρι να γίνουν μαμάδες. Αλλά δεν πρέπει να βασανίζεις τον εαυτό σου με το "πότε". Θα μου πεις ότι είναι πιο εύκολο για μένα να το λέω επειδή είμαι ήδη μαμά..Κι όμως, πριν κάνω τον γιο μου, είχα μια ανεμβρυική κύηση, και θυμάμαι πολύ καλά το πώς ένιωθα. Μου πήρε 6 μήνες να συνέλθω ψυχολογικά και να το αφήσω πίσω μου, και όταν αυτό έγινε, έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι γιατροί λένε να μην αγχωνόμαστε. Και σκέψου πόσα περιστατικά έχουμε ακούσει, και εδώ στο φόρουμ ακόμα, από κοπέλες που είχαν προγραμματισμένη εξωσωματική και έμειναν έγκυες λίγες μέρες πριν, ακριβώς επειδή χαλάρωσαν! Μην το κάνεις λοιπόν αυτό στον εαυτό σου, ειδικά από τη στιγμή που βγήκαν καλές οι εξετάσεις σου :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω μαριλου!δεν εχουμε ξεκινησει ακομη προσπαθειες,γι αυτο κι η ανυπομονησια!περιμενω να περασει αλλος λιγος καιρος που πρεπει ακομη..ειναι τοσο γλυκο αυτο το διαστημα που ξαναμπαινεις στον αγωνα!πιο πολυ με πιανει το παραπονο γιατι θελω να ερθει και να μεινει αυτη τη φορα..να ζησω το μεγαλειο αυτο..προσευχομαι γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω μαριλου!δεν εχουμε ξεκινησει ακομη προσπαθειες,γι αυτο κι η ανυπομονησια!περιμενω να περασει αλλος λιγος καιρος που πρεπει ακομη..ειναι τοσο γλυκο αυτο το διαστημα που ξαναμπαινεις στον αγωνα!πιο πολυ με πιανει το παραπονο γιατι θελω να ερθει και να μεινει αυτη τη φορα..να ζησω το μεγαλειο αυτο..προσευχομαι γι'αυτο.

 

 

Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα Ζαχίρ μου όλες οι κοπέλες που πραγματικά λαχταράμε ένα υγιές μωράκι, όπως ακριβώς τα είπες: να ζήσουμε όλη αυτή τη διαδικασία του να γίνουμε μανούλες... Σε καταλαβαίνω και ακριβώς έτσι αισθάνομαι & εγώ & ανυπομονώ για αυτές τις στιγμές! Ας μας βοηθήσει και η μητέρα όλων, η Παναγία, να ζήσουμε αυτό το μεγαλείο της μητρότητας χωρίς άλλες απώλειες...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ smak.Πιστεύω πολύ στη Παναγίτσα και πιστεύω πως θα κάνει το θαύμα της!ποια η δική σου ιστορία;εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω πως για τις 2 παλίνδρομές που οφειλόταν η μία σίγουρα σε χρωμοσωμική ανωμαλιά κι ίσως κι η πρώτη,οφείλεται το άγχος μας κι ίσως έτσι να μην παράγουμε καλής ποιότητας ωάρια και σπερματοζωάρια κι αυτό με αγχώνει πιο πολύ..το πως να μην το προκαλέσω εγώ ξανά(αν όντως ισχύει η θεωρία μου)!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Ζαχίρ μου, ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά πράγματα. Παλεύω να ηρεμήσω, να μην αγχώνομαι. Σε ένα μήνα αλλάζω και σπίτι, οπότε αλλάζω παραστάσεις, βλέπω ότι το παιδάκι που θα προσπαθήσω να φέρω στον κόσμο θα έχει και έναν υπέροχο χώρο, όλα αυτά με βοηθάνε και με απασχολούν ταυτόχρονα ώστε να ξεχνιέμαι λίγο από αυτά που πέρασα τον τελευταίο καιρό. Ύστερα εγώ έχω και τα σχέδια του γάμου μου.

Το μόνο που θα σκέφτεσαι για να μην αγχώνεσαι είναι ότι αυτή τη φορά θα πετύχει :-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι mariakapa!τι ωραία που μετακομίζεις σε νέο σπίτι!αλλαγές όμορφες οπότε γιατί να μην γίνει και η πιο ωραία αλλαγή στη ζωή σου,να έρθει ένα μωράκι!κι εμείς σκεφτόμαστε μήπως από δεκέμβρη που θα ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες για μωράκι πάμε κανά σ/κ κάπου κοντά να ξεφύγουμε!αχ ανυπομονώ!την πέμπτη πάω γυναικολόγο κι αναλόγως τι θα μου πει θα ξεκινήσω πάλι για μωράκι..έχω γνωστές μου που είναι έγκυες τώρα και βλέπω την κοιλίτσα τους να μεγαλώνει και λέω άντε θέλω κι εγώ!!!!εύχομαι για όλες μας να έρθει το μωράκι!!!εσυ mariakapa ξεκίνησες να ξαναπροσπαθείς ή μετά το γάμο;η ώρα η καλή να είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες και wannabe μανούλες..

άνοιξα αυτό το κεφάλαιο (τεράστιο indeed) για να μου πείτε την εμπειρία σας και να πάρω κουράγιο!

Έκανα στις 16/08 απόξεση λόγω παλίνδρομης..το ήθελα πολύ αυτό το νινάκι (το πρώτο γαρ) και είχα ενθουσιαστεί..

Τώρα, έχοντας ξεπεράσει κάπως το σοκ της εξέλιξης, και αφού μου ήρθε περίοδος - είμαι πιο αισιόδοξη και ελπίζω σε μια νέα τελειόμηνη εγκυμοσύνη..για την οποία θα ξεκινήσουμε σε κανά δυο μηνάκια :oops:..αλλά να..ώρες ώρες φοβάμαι μήπως εξελιχθεί και η δεύτερη έτσι κι αν θα καταφέρω να συλλάβω τόσο εύκολα όσο στο πρώτο μου...

Τα φώτα σας πλιζζζζζζζζζζζζ...ήταν εύκολο για σας; και πήγαν όλα καλά;

Καταρχήν σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και μια τελειόμηνη επόμενη εγκυμοσύνη. Είχα μια παρόμοια εμπειρία πριν από δύο χρόνια Αύγουστο κι εγώ όπως εσύ. Μία από τα ίδια γιατί ήταν κι εμένα το πρώτο. Έμεινα όμως έγκυος σχεδόν αμέσως (μετά από 4 μήνες) και τώρα έχω δύο παιδάκια γιατί πολύ γρήγορα ήρθε και το δεύτερο. Η γιατρός μου τότε είχε πει να μην μπω σε διαδικασία για εξετάσεις με την πρώτη αποτυχία γιατί και ψυχοφθόρες είναι και το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα. Είχε δίκιο... Λοιπόν εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Σε λίγο καιρό θα κρατάς ένα ή γιατί όχι και δύο μωράκια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα και μια τελειόμηνη επόμενη εγκυμοσύνη. Είχα μια παρόμοια εμπειρία πριν από δύο χρόνια Αύγουστο κι εγώ όπως εσύ. Μία από τα ίδια γιατί ήταν κι εμένα το πρώτο. Έμεινα όμως έγκυος σχεδόν αμέσως (μετά από 4 μήνες) και τώρα έχω δύο παιδάκια γιατί πολύ γρήγορα ήρθε και το δεύτερο. Η γιατρός μου τότε είχε πει να μην μπω σε διαδικασία για εξετάσεις με την πρώτη αποτυχία γιατί και ψυχοφθόρες είναι και το πιο πιθανό είναι να μην υπάρχει πρόβλημα. Είχε δίκιο... Λοιπόν εγώ είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Σε λίγο καιρό θα κρατάς ένα ή γιατί όχι και δύο μωράκια

 

Αχ! Λευκή μου...είχα μέρες να μπω στο φόρουμ..και μόλις μπήκα είδα το μηνυματάκι σου...τι όμορφα λόγια..μου έφερες ένα χαμόγελο..που μια εμφανίζεται και μια εξαφανίζεται..εγώ βλέπεις..μπήκα σ' αυτή τη διαδικασία...και τα αποτελέσματα...διάφορα...μια απογοητεύομαι...μια ανακάμπτω..ξέρω ότι όλα αντιμετωπίζονται...αλλά νιώθω μια κούραση...

εύχομαι η ευχή σου να πιάσει τόπο...και σιγά σιγά οι μέρες να αρχίσουν πάλι να γίνονται σαν...το όνομά σου...λευκές...δίχως αρνητικές σκέψεις...

 

σ' ευχαριστώ και πάλι πολύ που μου έστειλες τη θετική σου ενέργεια!Μου είναι απαραίτητη!

 

και φυσικά...να τα χαίρεσαι τα νινάκια σου!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι mariakapa!τι ωραία που μετακομίζεις σε νέο σπίτι!αλλαγές όμορφες οπότε γιατί να μην γίνει και η πιο ωραία αλλαγή στη ζωή σου,να έρθει ένα μωράκι!κι εμείς σκεφτόμαστε μήπως από δεκέμβρη που θα ξεκινήσουμε πάλι προσπάθειες για μωράκι πάμε κανά σ/κ κάπου κοντά να ξεφύγουμε!αχ ανυπομονώ!την πέμπτη πάω γυναικολόγο κι αναλόγως τι θα μου πει θα ξεκινήσω πάλι για μωράκι..έχω γνωστές μου που είναι έγκυες τώρα και βλέπω την κοιλίτσα τους να μεγαλώνει και λέω άντε θέλω κι εγώ!!!!εύχομαι για όλες μας να έρθει το μωράκι!!!εσυ mariakapa ξεκίνησες να ξαναπροσπαθείς ή μετά το γάμο;η ώρα η καλή να είναι!!!

 

Προσπάθειες θα αρχίσω στο νέο σπίτι, σε ένα μήνα δηλαδή περίπου. Να τακτοποιηθώ πρώτα και μετά βουρ με τα μούτρα χαχα :-D

Επίσης μες στο Νοέμβριο έχω να κάνω και κολποσκόπηση + τεστ παπ, οπότε ας ξεμπερδεύω και μ'αυτά να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο. Να δεις που μαζί θα μετράμε τις κοιλιές μας μετά, κόντρες ποια θα έχει τη μεγαλύτερη χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...