Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟ ΟΠΟΙΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΥ ΔΩΣΕΣ ΔΥΝΑΜΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ!!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΘΕΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΦΟΥ ΜΙΑ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ..ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

Εχεις πολύ δίκιο, αλλά πρέπει να παίρνουμε κουράγιο η μία από την άλλη, να αφήνουμε πίσω μας τα δύσκολα όσο πιο σύντομα γίνεται και να πηγαίνουμε παρακάτω...δε γίνεται αλλιώς...είναι ψυχοφθόρο, αλλά αξιζει! Αλλωστε, όταν έρθει το πολυπόθητο μωρό, μας θέλει δυνατές και ισορροπημένες, όχι ...κομμάτια!!

Είναι καλό να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου μαζί μας πάντως, γιατί βλέπεις ότι δεν είσαι μόνη, ότι κι άλλες γυναίκες περνάνε τα ίδια και πολλές γυναίκες τα καταφέρνουν στο τέλος...ελπίδα, δύναμη κι αισιοδοξία λοιπόν!!

Κι εγώ 5 αποβολές μέχρη σήμερα, μέχρι την 8η εβδομάδα και μία βιοχημική...χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα...όταν ο γιατρός μου λέει keep going, θα έρθει, καμιά φορά νομίζω ότι με κοροιδεύει...αλλά απ'ότι βλέπω, μόνο η επιμονή φέρνει αποτελέσματα...δε μπορεί να είμαστε άτυχες για πάντα, θα γυρίσει!!

Καλημέρα σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

 

Λοιπον.. οταν εισαι ετεροζυγη απλα χωρις καποιον αλλον παραγοντα τα ενεσακια που κανεις ειναι προληπτικα.. και οχι για καληψη..

 

 

Τι θελω να σου πω.. οτι μονο το να εισαι ετεροζυγη δεν παει να πει οτι εχεις θρομβοφιλια.. πρεπει να εχεις και αλλους παραγοντες...!!!

εκανες εξεταση anti xa για να δεις αν σε καληβει η δοση...???

 

 

Αυτά τα γνωρίζω και γι'αυτό εξεπλάγην με την παλίνδρομη! Το ίδιο και ο γιατρός μου, δεν το περίμενε. Σκέψου: δεν είχα καν θρομβοφιλία, παρ' όλα αυτά έκανα ενέσεις και πάλι παλινδρόμησε η κύηση!!! :confused:

Αυτή τη φορά δεν είχαμε ακόμη κάνει anti xa,αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη , που εξελίχθηκε ομαλά, ήταν καλή η εξέταση η συγκεκριμένη. Το μόνο που υποθέτει ο γιατρός είναι ότι ενεργοποιήθηκε κάποιος άλλος παράγοντας της θρομβοφιλίας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε -πέρα από ενέσεις- αν όντως έχει συμβεί αυτό που λέει ο γυναικολόγος μου;;;;:confused:

Άντε να πάρω τα αποτελέσματα............

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα γνωρίζω και γι'αυτό εξεπλάγην με την παλίνδρομη! Το ίδιο και ο γιατρός μου, δεν το περίμενε. Σκέψου: δεν είχα καν θρομβοφιλία, παρ' όλα αυτά έκανα ενέσεις και πάλι παλινδρόμησε η κύηση!!! :confused:

Αυτή τη φορά δεν είχαμε ακόμη κάνει anti xa,αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη , που εξελίχθηκε ομαλά, ήταν καλή η εξέταση η συγκεκριμένη. Το μόνο που υποθέτει ο γιατρός είναι ότι ενεργοποιήθηκε κάποιος άλλος παράγοντας της θρομβοφιλίας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε -πέρα από ενέσεις- αν όντως έχει συμβεί αυτό που λέει ο γυναικολόγος μου;;;;:confused:

Άντε να πάρω τα αποτελέσματα............

υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που παλλινδρομεί μια κύηση. σε μένα τις παλλίνδρομες τις προκαλούσαν τα αντιπατρικά αντισώματα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που παλλινδρομεί μια κύηση. σε μένα τις παλλίνδρομες τις προκαλούσαν τα αντιπατρικά αντισώματα.

 

ο γιατρός μου το θεωρεί λίγο απίθανο αυτό, καθώς έχω ήδη ένα παιδί

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου το θεωρεί λίγο απίθανο αυτό, καθώς έχω ήδη ένα παιδί

κι εγώ είχα ένα παιδάκι και μετά είχα 2 παλλίνδρομες. μάλιστα, έκανα κι εγώ ενέσεις μετά την πρώτη παλίνδρομη, αλλά και πάλι παλινδρόμησε το έμβρυο. έψαξα τα πάντα, έκανα τα πάντα και απέκτησα και την κορούλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ είχα ένα παιδάκι και μετά είχα 2 παλλίνδρομες. μάλιστα, έκανα κι εγώ ενέσεις μετά την πρώτη παλίνδρομη, αλλά και πάλι παλινδρόμησε το έμβρυο. έψαξα τα πάντα, έκανα τα πάντα και απέκτησα και την κορούλα μου.

 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Αλήθεια ευθύνονταν τα αντιπατρικά για τις παλίνδρομες παρόλο που είχες μια κανονική,ολοκληρωμένη κύηση;;;

Με ποιες εξετάσεις διαπιστώνονται τα αντιπατρικά; Με το γονιδιακό έλεγχο που γίνεται στο πακέτο με τη θρομβοφιλία;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, στέλνω για να σας πω: ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ... ΔΥΝΑΜΗ.....

Σιγουρα μετά από μια ή και περισσότερες αποβολές χρειάζεται πολύ ψυχική δύναμη για να συνεχίσεις, αλλά μη το βάζετε κάτω....

Μετά από πολύ πόνο, θυμό, απογοήτευση κλπ Εγώ δεν θα τα παρατήσω.....

1η εγκυμοσύνη:αποβολή

2η εγκυμοσύνη: ενδομήτριος θάνατος στον 9ο μήνα τρεις μέρες πριν τον προγραμματισμένο τοκετό (διδυμάκια). Ακόμα δεν έχω σαραντήσει και περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες και να πάρω το οκ από τον γιατρό για νέα προσπάθεια. Σίγουρα τα αγγελάκια μου από τον ουράνο θα μου φέρουν την ευτυχία να αγκαλιάσω το αδερφάκι τους.

Μην απογοητεύεστε...εύχομαι όλες αργά ή γρήγορα να έχουμε την ευλογία να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας. Όταν πάτε να χάσετε το κουράγιο σας να φέρνετε αυτήν την εικόνα στο μυαλό σας....

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!! Αλήθεια ευθύνονταν τα αντιπατρικά για τις παλίνδρομες παρόλο που είχες μια κανονική,ολοκληρωμένη κύηση;;;

Με ποιες εξετάσεις διαπιστώνονται τα αντιπατρικά; Με το γονιδιακό έλεγχο που γίνεται στο πακέτο με τη θρομβοφιλία;

με έλεγχο αντιπατρικών αντισωμάτων. ειδική εξέταση. εγώ την έκανα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, στέλνω για να σας πω: ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ... ΔΥΝΑΜΗ.....

Σιγουρα μετά από μια ή και περισσότερες αποβολές χρειάζεται πολύ ψυχική δύναμη για να συνεχίσεις, αλλά μη το βάζετε κάτω....

Μετά από πολύ πόνο, θυμό, απογοήτευση κλπ Εγώ δεν θα τα παρατήσω.....

1η εγκυμοσύνη:αποβολή

2η εγκυμοσύνη: ενδομήτριος θάνατος στον 9ο μήνα τρεις μέρες πριν τον προγραμματισμένο τοκετό (διδυμάκια). Ακόμα δεν έχω σαραντήσει και περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες και να πάρω το οκ από τον γιατρό για νέα προσπάθεια. Σίγουρα τα αγγελάκια μου από τον ουράνο θα μου φέρουν την ευτυχία να αγκαλιάσω το αδερφάκι τους.

Μην απογοητεύεστε...εύχομαι όλες αργά ή γρήγορα να έχουμε την ευλογία να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας. Όταν πάτε να χάσετε το κουράγιο σας να φέρνετε αυτήν την εικόνα στο μυαλό σας....

 

κοριτσι μου εισαι πολυ δυνατος ανθρωπος!! ετσι να εισαι παντα!! σου ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απο την καρδια μου κ συντομα ενα μικρουλι να σου απαλυνει τον πονο για τα αγγελακια σου!! συγκλονιστηκα με το μηνυμα σου....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, στέλνω για να σας πω: ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ... ΔΥΝΑΜΗ.....

Σιγουρα μετά από μια ή και περισσότερες αποβολές χρειάζεται πολύ ψυχική δύναμη για να συνεχίσεις, αλλά μη το βάζετε κάτω....

Μετά από πολύ πόνο, θυμό, απογοήτευση κλπ Εγώ δεν θα τα παρατήσω.....

1η εγκυμοσύνη:αποβολή

2η εγκυμοσύνη: ενδομήτριος θάνατος στον 9ο μήνα τρεις μέρες πριν τον προγραμματισμένο τοκετό (διδυμάκια). Ακόμα δεν έχω σαραντήσει και περιμένω πως και πως να περάσουν οι μέρες και να πάρω το οκ από τον γιατρό για νέα προσπάθεια. Σίγουρα τα αγγελάκια μου από τον ουράνο θα μου φέρουν την ευτυχία να αγκαλιάσω το αδερφάκι τους.

Μην απογοητεύεστε...εύχομαι όλες αργά ή γρήγορα να έχουμε την ευλογία να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας. Όταν πάτε να χάσετε το κουράγιο σας να φέρνετε αυτήν την εικόνα στο μυαλό σας....

Τι να πω;;; Μάλλον ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται.Δεν ξέρω τι άλλο. Μπράβο σου για το κουράγιο που δείχνεις και τη ψυχική σου δύναμη! Ο άντρας σου είναι πολύ τυχερός που σε έχει!! :-D

Υ.Γ.: Μάθατε από τι προκλήθηκε η παλίνδρομη στον 9ο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω;;; Μάλλον ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται.Δεν ξέρω τι άλλο. Μπράβο σου για το κουράγιο που δείχνεις και τη ψυχική σου δύναμη! Ο άντρας σου είναι πολύ τυχερός που σε έχει!! :-D

Υ.Γ.: Μάθατε από τι προκλήθηκε η παλίνδρομη στον 9ο;;;

 

 

Mια εγκυμοσύνη σε δίδυμα έχει πολλές πιθανότητες να διακοπεί οποιαδήποτε στιγμή χωρίς λόγο. στη δικιά μου περίπτωση λόγω του ότι είχαν έναν πλακούντα είχαμε και το φόβο της εμφάνισης ενός συνδρόμου του ΤΤΤS. Αν ξεπεράσεις την 32 εβδομάδα οι πιθανότητες εμφανισής του λιγοστεύουν. Το συγκεκριμένο σύνδρομο εμφανίζεται με αργούς ρυθμούς άρα μπορείς να το προλάβεις. Δυστυχώς όμως υπάρχει 1 πιθανότητα στο εκατομμύριο (είναι τόσο σπάνιο που κάποιοι γιατροί ούτε το ξέρουν) να εμφανιστεί σε οξεία μορφή που μέσα σε 5-10 λεπτά πεθαίνει το ένα μωρό και τοάλλο αν το προλάβεις θα έχει ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα. Περισσότερες λεπτομέρειες έχω γράψει στο θέμα ¨τα διδυμάκια μου έγιναν άγγελοι στον ουρανό¨ (για να μη σε κουράζω τώρα άλλο).

Στην αρχή το είχα πάρει πάρα μα πάρα πολύ άσχημα....όμως ένα μήνυμα που μου έστειλε η αγαπητή μου Mytwinsroses με βοήθησε παρα πολύ. εκτός από τη δική της ιστορία μου είπε και τα εξής:

"Μείνε ενωμένη με τον σύντροφο σου, είμαι σχεδόν σίγουρη πως στην επόμενη σου εγκυμοσύνη, μάλλον στις επόμενες, θα τα πας περίφημα! Είναι η πιο δύσκολη δοκιμασία που δίνει ο Θεός στους ανθρώπους να περάσουν. Και αυτοί που τις περνούν κοντά του, είναι και αυτοί που ανταμείβωνται. Πάρε κουράγιο και δύναμη από τα αγγελάκια σου που σε προσέχουν δίπλα στην Παναγία και τον Υιό της και όλα θα πάνε καλά! Και κάποια λόγια που ο Απόστολος Παύλος είπε: Πρίν σου στείλει ο Θεός τό Σταυρό πού σηκώνεις τόν κοίταξε μέ τήν ατελείωτη δικαιοσύνη Του, τόν θέρμανε στή γεμάτη αγάπη καρδιά Του, τόν ζύγησε καλά μέ τά στοργικά Του χέρια, μη τυχόν καί πέσει βαρύτερος απʼ οσο μπορεις νά σηκώσεις, καί αφου υπολόγισε τό θάρρος σου, τόν ευλόγησε καί τόν τοποθέτησε προσεκτικά στούς ωμους σου. Μπορεις νά τόν σηκώσεις Κρατησέ τον καί ανέβαινε από τό Γολγοθα πρός τήν Ανάσταση.

Κρατήσου Κατερίνα μου. Η Ανάσταση δεν θα είναι μακριά! ¨

 

Τα λόγια του Απόστολου Παύλου τα έχω γράψει στο ψυγείο, στο σαλόνι,στην τουλάπα κτλ και όταν με πιάνει το παράπονο, ο πόνος, η θλίψη, η απογοήτευση, όταν αρχίζω και κλαίω πεσμένη στο πάτωμα... βλέπω αυτά τα λόγια και βρίσκω τη δύναμη, σηκώνομαι και νιώθω σίγουρη ότι μπορω να προχωρήσω.... ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα καινουργια εδω... και μιας και δεν εχω κλεισει ματι ολη τη νυχτα ψαχνωντας στα φορουμ θα σας πω τι μου συναιβει κατι ωρες πριν... ειχα και ακομη εχω (δε ομως για ποσο) μια εγκυμοσυνη 6 εβδομαδων και 2 ημερων τη πεπμτη χτες πηγα στο γιατρο γιατι συνεχεια εβλεπα καφε υγρα και τωρα τελευταια μια φορα ροζ... παω λοιπν που λετε για επανελεγχο χοριακης και ενω τελευταια φορα τη δευτερα ηταν 4500 τη πεμπτη ηταν 4400 ενω ειπε ο γιατρος θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 9000 και ετσι μου ειπε να σταματησω προγεστερονη επερνα επειδη ηταν χαμηλη και να περιμενω περιοδο.... ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και εχω τρελαθει θα θελα να γινει ενα θαυμα.. σημερα θα παω και σε εναν αλλον γιατρο και θα δειξει αν και δε νομιζω να αλλαξει κατι... το μονο που με κανει και απορω ειναι οτι διαβασα συνηθως στις παλινδρομες δε γινετε εμβρυικος ιστος εμενα ομως ο γιατρος μου ειδε... τεσπα τι να λεω απο τη στιγμη που πεφτει η χοριακη δεν υπαρχει ελπιδα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου,δυστυχως τα νεα σου δεν ειναι καλα,μη το βαλεις ομως κατω συμβαινει σε παρα πολλες γυναικες κατι τετοιο και μετα μια χαρα κανουν τα παιδακια τους,το εχω ζησει και ξερω ποσο ποναει,ειναι σα να σου παιρνουν ολη τη χαρα....ομως θα δεις θα ξαναμεινεις εγκυουλα!!!πριν ομως καταδικασουμε οτιδηποτε,ειχατε δει σακο;;ενας ηταν;;μηπως ηταν δυο και απλα παλινδρομησε ο ενας;;Προσπαθουσατε καιρο;;

Link to comment
Share on other sites

naki ναι ειχαμε δει σακο ηταν ενας.. δε προσπαθησαμε καιρο με τη δευτερη εμεινα.. σημερα ομως στον αλλο γιατρο που πηγα μου ειπε οτι μπορει να εχουμε καθυστερημενη συλληψη και ενω νομιζουμε πως ειμαι στην 6 βδομαδα να ειμαι στην πεμπτη και θελει να με ξαναδει και απο βδομαδα για σιγουρια, μεσα στο σακο ο γιατρος σημερα μου ειπε πως δε βλεπει ιστο και αν ολα πανε καλα θα δει την επομενη φορα.. βεβαια του επεμενα πολυ στη χοριακη οτι μπορει να συμβαινει αυτο που λεει αλλα η χριακη γιατι πεφτει? και ειπε πως αυτος προσωπικα δεν εμπιστευεται τοσο τη χοριαη οσο το να δει μωρο και να ακουσει καρδια.. οπως και να χει δε θελω να τρεφω ελπιδες και να ξαναπερασω σε λιγες μερες δευτερη στεναχωρια και το αλλο το περιεργο ειναι οτι απο χθες σταματησαν τα καφε υγρα και ειδικα σημερα εχω απιστευτες βλεννες αλλα καθαρες οπως στην ωορρηξια.. δε ξερω προφανως επαθα μεγαλο σοκ και οι ορμονες μου τα παιξανε.. οπως και να χει προσπαθω να μεινω προσγειωμενη..

Link to comment
Share on other sites

naki ναι ειχαμε δει σακο ηταν ενας.. δε προσπαθησαμε καιρο με τη δευτερη εμεινα.. σημερα ομως στον αλλο γιατρο που πηγα μου ειπε οτι μπορει να εχουμε καθυστερημενη συλληψη και ενω νομιζουμε πως ειμαι στην 6 βδομαδα να ειμαι στην πεμπτη και θελει να με ξαναδει και απο βδομαδα για σιγουρια, μεσα στο σακο ο γιατρος σημερα μου ειπε πως δε βλεπει ιστο και αν ολα πανε καλα θα δει την επομενη φορα.. βεβαια του επεμενα πολυ στη χοριακη οτι μπορει να συμβαινει αυτο που λεει αλλα η χριακη γιατι πεφτει? και ειπε πως αυτος προσωπικα δεν εμπιστευεται τοσο τη χοριαη οσο το να δει μωρο και να ακουσει καρδια.. οπως και να χει δε θελω να τρεφω ελπιδες και να ξαναπερασω σε λιγες μερες δευτερη στεναχωρια και το αλλο το περιεργο ειναι οτι απο χθες σταματησαν τα καφε υγρα και ειδικα σημερα εχω απιστευτες βλεννες αλλα καθαρες οπως στην ωορρηξια.. δε ξερω προφανως επαθα μεγαλο σοκ και οι ορμονες μου τα παιξανε.. οπως και να χει προσπαθω να μεινω προσγειωμενη..

 

κοπέλα μου γλυκια εύχομαι τα καλύτερα.... η ψυχολογία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.προσπάθησε να είσαι ήρεμη και χωρίς άγχος... σίγουρα θα λες: πώς γίνεται να μην έχω άγχος? το ξέρω ότι είναι δύσκολο άλλα προσπάθησε, να σκέφτεσαι θετικά. Ο θεούλης μόνο ξέρει....εύχομαι όλα να πάνε καλά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

barbie μου να σε ρωτησω κατι,εκανες την χοριακη στο ιδιο μικροβιολογικο;;;αν οχι τοτε ο δευτερος γιατρος μπορει να εχει δικιο!!!!Κουραγιο και υπομονη,θα ξεδιαλυνει το τοπιο,εσυ αν δε θες να περιμενεις μια βδομαδα ξανακανε μια χοριακη να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

ναι και οι δυο εγιναν στο ιδιο μικροβιολογικο βεβαια πανω στη τρελα μου χτες πηγα και εκανα μια τριτη αλλου αλλα η διαφορα ειναι μικρη 5-6 ωρες εχουν η τελευταια απο αυτη που θα παρω σημερα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα καινουργια εδω... και μιας και δεν εχω κλεισει ματι ολη τη νυχτα ψαχνωντας στα φορουμ θα σας πω τι μου συναιβει κατι ωρες πριν... ειχα και ακομη εχω (δε ομως για ποσο) μια εγκυμοσυνη 6 εβδομαδων και 2 ημερων τη πεπμτη χτες πηγα στο γιατρο γιατι συνεχεια εβλεπα καφε υγρα και τωρα τελευταια μια φορα ροζ... παω λοιπν που λετε για επανελεγχο χοριακης και ενω τελευταια φορα τη δευτερα ηταν 4500 τη πεμπτη ηταν 4400 ενω ειπε ο γιατρος θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 9000 και ετσι μου ειπε να σταματησω προγεστερονη επερνα επειδη ηταν χαμηλη και να περιμενω περιοδο.... ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και εχω τρελαθει θα θελα να γινει ενα θαυμα.. σημερα θα παω και σε εναν αλλον γιατρο και θα δειξει αν και δε νομιζω να αλλαξει κατι... το μονο που με κανει και απορω ειναι οτι διαβασα συνηθως στις παλινδρομες δε γινετε εμβρυικος ιστος εμενα ομως ο γιατρος μου ειδε... τεσπα τι να λεω απο τη στιγμη που πεφτει η χοριακη δεν υπαρχει ελπιδα..

κοπελα μου καλησπερα... ειχα μια παλινδρομη 1,5 μηνα πριν και απλα να σου πω οτι εγω ειχα και εμβρυϊκο ιστο, και σακο και στο πρωτο ραντεβου ειχαμε ακουσει ελααααχιστα την καρδουλα αλλα απο την αρχη φαινοταν οτι δεν πηγαινε καλα γιατι ξεκινησα με πολυ χαμηλη χοριακη σε σχεση με την καθυστερηση που ειχα. Ειναι δυσκολο, ειδικα οταν δεν εχεις ακομα παιδακι.. απλα σκεψου μια παλινδρομη ειναι κατι συνηθες και πολλες φορες τυχαιο. συζητα με τον γιατρο σου αν θελεις να κανεις ιστολογικες εξετασεις να δεις τι εφταιξε.. εγω δεν εκανα επειδη εχω ηδη ενα παιδακι και δεν ηθελα να μαθω, το αφησα στην τυχη...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου καλησπερα... ειχα μια παλινδρομη 1,5 μηνα πριν και απλα να σου πω οτι εγω ειχα και εμβρυϊκο ιστο, και σακο και στο πρωτο ραντεβου ειχαμε ακουσει ελααααχιστα την καρδουλα αλλα απο την αρχη φαινοταν οτι δεν πηγαινε καλα γιατι ξεκινησα με πολυ χαμηλη χοριακη σε σχεση με την καθυστερηση που ειχα. Ειναι δυσκολο, ειδικα οταν δεν εχεις ακομα παιδακι.. απλα σκεψου μια παλινδρομη ειναι κατι συνηθες και πολλες φορες τυχαιο. συζητα με τον γιατρο σου αν θελεις να κανεις ιστολογικες εξετασεις να δεις τι εφταιξε.. εγω δεν εκανα επειδη εχω ηδη ενα παιδακι και δεν ηθελα να μαθω, το αφησα στην τυχη...

 

ευτυχως εμεις δε προλαβαμε να ακουσουμε καρδουλα, θα ηταν χειροτερο, αλλα τη τεταρτη που θα παμε στο γιατρο αν τελικα το επιβεβαιωσει θα τον ρωτησω πολλα και διαφορα γιατι εχει αρχισει το αγχος μηπως εχουμε εμεις κατι και το παθω και σε αλλη μια κυηση, για ιστολογικες δε ξερω απο ψυχολογικης πλευρας αν θα το εκανα.. θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εμεις δε προλαβαμε να ακουσουμε καρδουλα, θα ηταν χειροτερο, αλλα τη τεταρτη που θα παμε στο γιατρο αν τελικα το επιβεβαιωσει θα τον ρωτησω πολλα και διαφορα γιατι εχει αρχισει το αγχος μηπως εχουμε εμεις κατι και το παθω και σε αλλη μια κυηση, για ιστολογικες δε ξερω απο ψυχολογικης πλευρας αν θα το εκανα.. θα δειξει...

πραγματικα οσες ερωτησεις και αν του κανεις συνηθως στις παλινδρομες κυριαρχει το τυχαιο ως αιτιολογηση.. θα σου εξηγησει γενικα, μην αγχωνεσαι. διαπιστωσα οτι 6 στις 10 κοπελες που γνωριζω τους εχει τυχει μια παλινδρομη, ειναι πολυ συνηθες!! κανε ο,τι σου προτεινει ο γιατρος απο εξετασεις προκειμενου να ανακουφισεις το αγχος σου!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια... ειμαι μολλισ 22 ετων και την τριτη 15-10-13 πηγα στον γιατρο μου για τον προγραμματισμενο μου υπερυχο, συμφωνα με την ΤΕΡ ημουν 9 εβδ +2 μερεσ οποτε πιστευα πωσ θα δω ενα ολοκληρομενο μωρακι που θα κουναει ποδαρακια και χερακια.. μονο αυτο που δεν ειδαμε... παγωσε η καρδια μου οταν μου ειπε ο γιατροσ εχει σταματησει η καρδουλα του και το μωρο δεν μεγαλωσε.. ειχαμε ακουσει καρδιακο παλμο πριν 2 εβδομαδεσ.. τα λογια αυτα επεσαν μαχαιρι στην καρδια μου και το ιδιο απογευμα εκανα και την επεμβαση.. ξερω οτι ειμαστε πολλεσ γυναικεσ που εχουμε περασει αυτην την δραματικη εμπειρια.. απλα φοβαμαι για μια επομενη εγκυμοσυνη, θα πανε ολα καλα??? δεν θα αντεξω να το ξαναπερασω και να σβηστουν τα ονειρα μου τοσο νωρισ... :-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια... ειμαι μολλισ 22 ετων και την τριτη 15-10-13 πηγα στον γιατρο μου για τον προγραμματισμενο μου υπερυχο, συμφωνα με την ΤΕΡ ημουν 9 εβδ +2 μερεσ οποτε πιστευα πωσ θα δω ενα ολοκληρομενο μωρακι που θα κουναει ποδαρακια και χερακια.. μονο αυτο που δεν ειδαμε... παγωσε η καρδια μου οταν μου ειπε ο γιατροσ εχει σταματησει η καρδουλα του και το μωρο δεν μεγαλωσε.. ειχαμε ακουσει καρδιακο παλμο πριν 2 εβδομαδεσ.. τα λογια αυτα επεσαν μαχαιρι στην καρδια μου και το ιδιο απογευμα εκανα και την επεμβαση.. ξερω οτι ειμαστε πολλεσ γυναικεσ που εχουμε περασει αυτην την δραματικη εμπειρια.. απλα φοβαμαι για μια επομενη εγκυμοσυνη, θα πανε ολα καλα??? δεν θα αντεξω να το ξαναπερασω και να σβηστουν τα ονειρα μου τοσο νωρισ... :-(:-(:-(

 

 

Μην στεναχωριέσαι κάτι παρόμοιο συνέβη και σε μένα μόνο που από την αρχή είχαμε καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά. Μικρότερος σάκος , χορειακή που δεν αυξανόταν όσο θα έπρεπε, δεν μεγάλωνε και φυσιολογικά παρόλο που η καρδούλα χτύπησε την πρώτη φορά κανονικά. Να ξέρεις ότι μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα και γιαυτό ο οργανισμός αντέδρασε έτσι για να μην γεννηθεί ένα παιδάκι με πρόβλημα. Ξέρει ο Θεός , μην απελπίζεσαι έχε δύναμη και κουράγιο και να σκέφτεσαι θετικά. Πάρα πολλές γυναίκες έχουνε μία παλίνδρομη κύηση και μετά ξανά μένουν έγκυες χωρίς κανένα πρόβλημα. Από ότι φαίνεται είναι ένα συχνό δυσάρεστο φαινόμενο της εποχής μας.:lol::lol::lol:

690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα να σας πω και εγω την δικη μου ιστορια... ειμαι μολλισ 22 ετων και την τριτη 15-10-13 πηγα στον γιατρο μου για τον προγραμματισμενο μου υπερυχο, συμφωνα με την ΤΕΡ ημουν 9 εβδ +2 μερεσ οποτε πιστευα πωσ θα δω ενα ολοκληρομενο μωρακι που θα κουναει ποδαρακια και χερακια.. μονο αυτο που δεν ειδαμε... παγωσε η καρδια μου οταν μου ειπε ο γιατροσ εχει σταματησει η καρδουλα του και το μωρο δεν μεγαλωσε.. ειχαμε ακουσει καρδιακο παλμο πριν 2 εβδομαδεσ.. τα λογια αυτα επεσαν μαχαιρι στην καρδια μου και το ιδιο απογευμα εκανα και την επεμβαση.. ξερω οτι ειμαστε πολλεσ γυναικεσ που εχουμε περασει αυτην την δραματικη εμπειρια.. απλα φοβαμαι για μια επομενη εγκυμοσυνη, θα πανε ολα καλα??? δεν θα αντεξω να το ξαναπερασω και να σβηστουν τα ονειρα μου τοσο νωρισ... :-(:-(:-(

 

Αχ να ξερες πως σε νιωθω πιστεψε με!! και εμεις μια απο τα ιδια μονο δε προλαβαμε να ακουσουμε καρδια ουτε να δουμε μωρο... τωρα περιμενουμε τη τεταρτη να ξαναπαμε μηπως ειναι καθυστερημενη συλληψη αν και δε το πιστευω με στασιμη χοριακη!! και το ιδιο αγχος με τρωει και μενα για μια επομενη εγκυμοσυνη.. εσενα ηταν η πρωτη σου εγκυμοσυνη ή εχεις ηδη παιδακι? σου ευχομαι συντομα να πανε ολα καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη την επομενη φορα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκια μου... πόσο σας καταλαβαίνω... πέρασα ακριβώς ότι κι εσείς πριν από 1,5 μήνα.

Τραυματική εμπειρία που ακόμα με ταλαιπωρεί ψυχολογικά. Τώρα έκανα εξετάσεις και περιμένω αποτελέσματα.... άλλο άγχος κι αυτό..

Απλά εγώ από την όλη διαδικασία έχω καταλάβει πως το παν είναι ο γιατρός κορίτσια.. Αν εμπιστεύεστε τον γιατρό σας θα αισθανθείτε και καλύτερα. Εγω μέσα στην όλη διαδικασία άλλαξα γιατρό. Και βρήκα μια καταπληκτική γιατρό η οποία με εχει στηρίξει πάρα πολύ. Και ψυχολογικά. Μου δίνει πολύ δύναμη και κουράγιο.

 

Σας εύχομαι ολόψυχα να σας πάνε όλα καλά. Και να φέρετε στον κόσμο γερά μωρά!

Link to comment
Share on other sites

sas euxaristw koritsia gia tin grigori apantisi sas mou dinete kouragio!! Νονι etsi pisteuw kai egw oti gia kapoio logo den eftase mexri to telos kai oute mia stigmh den eipa thee mou giati??? giati ekeinos kserei.. ekeinos mas ta dinei ekeinos mas ta pernei gia kapoio logo.. barbie itan i prwti mou egkumosuni.. eutuxws den akouses kardoula isws einai ligo pio eukolo.. giati egw apo tin stigmh pou tin akousa skeftomoun sunexws oti mesa stin koilitsa mou xtupaei mia kardoula!! mexri ekeinh ti stigmh pigaine kala i egkumosuni alla egw apo tin arxi eniwtha fovo kai oti den tha pigaine kala kai etsi egine .. :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...