Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια...Εχω και εγω δυστυχως 3 παλινδρομες, αλλα ευτυχως μονο η πρωτη χρειαστηκε αποξεση και ευτυχως και οι 3 χωρις αιμορραγιες.. Peny 75 πες μου σε παρακαλω τις 4 αιτιες υπογονιμοτητας και αποβολων που δε σου ειπαν οι γιατροι να ψαξεις?

 

Πρωτον εχω ομοζυγη θρομβοφιλια με οριακα αντικαρδιολιπινικα(μονο τα αντικαρδιολιπινικα θεωρουνται αιτια αποβολων, οι υπολοιπες θρομβοφιλιες ειναι επικινδυνες μονο για την γυναικα που κανει εξωσωματικη), δευτερον εχω αυξημενα νκ κυτταρα και τ κυτταροτοξικα που υποδηλωνουν αυτοανοση δραστηριοποιηση ,τριτον εχω ενδομητριωση οχι σωστα θεραπευμενη και τεταρτον ελλειψη βιτ D3 και Β12 που επισης ενοχοποιουνται. Ελπιζω να βοηθησα. Φυσικα εχω και πωα αλλα αυτο το γνωριζα ηδη.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρωτον εχω ομοζυγη θρομβοφιλια με οριακα αντικαρδιολιπινικα(μονο τα αντικαρδιολιπινικα θεωρουνται αιτια αποβολων, οι υπολοιπες θρομβοφιλιες ειναι επικινδυνες μονο για την γυναικα που κανει εξωσωματικη), δευτερον εχω αυξημενα νκ κυτταρα και τ κυτταροτοξικα που υποδηλωνουν αυτοανοση δραστηριοποιηση ,τριτον εχω ενδομητριωση οχι σωστα θεραπευμενη και τεταρτον ελλειψη βιτ D3 και Β12 που επισης ενοχοποιουνται. Ελπιζω να βοηθησα. Φυσικα εχω και πωα αλλα αυτο το γνωριζα ηδη.

 

Επειδή κι εγώ μπαίνω στη φάση τέτοιου ελέγχου με ανοσολόγο, είναι σαν να μου επιβεβαίωσες τους φόβους μου ότι αν μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς, θα ανακαλύψεις σίγουρα διάφορα πράγματα. Και θα μου πεις "κακό είναι αυτό";

Φυσικά και όχι, αλλά δε μου φεύγει από το μυαλό ότι πολλές από τις γυναίκες που έγιναν εύκολα ή όχι τόσο εύκολα μανούλες, έχουν κι αυτές θέματα, αλλά δεν τα έμαθαν ποτέ....

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε αυτό που θέλω να πω...:?:-?:?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ μπαίνω στη φάση τέτοιου ελέγχου με ανοσολόγο, είναι σαν να μου επιβεβαίωσες τους φόβους μου ότι αν μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς, θα ανακαλύψεις σίγουρα διάφορα πράγματα. Και θα μου πεις "κακό είναι αυτό";

Φυσικά και όχι, αλλά δε μου φεύγει από το μυαλό ότι πολλές από τις γυναίκες που έγιναν εύκολα ή όχι τόσο εύκολα μανούλες, έχουν κι αυτές θέματα, αλλά δεν τα έμαθαν ποτέ....

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε αυτό που θέλω να πω...:?:-?:?

 

Καταλαβαίνουμε πολύ καλά!!! Δεν είναι πάντοτε καθοριστικά τα διάφορα θεματάκια που μπορεί να έχουμε, ή μπορεί να εμφανιστούν σε δεύτερη εγκυμοσύνη.

Πάντως επειδή έχω κάνει κι εγώ όλο το πακετάκι του ελέγχου όχι μία αλλά δύο φορές (από μία φορά σε κάθε εγκυμοσύνη) λέω ότι καθόλου κακό δεν είναι να ψαχτεί κανείς, το αντίθετο μάλιστα!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον εχω ομοζυγη θρομβοφιλια με οριακα αντικαρδιολιπινικα(μονο τα αντικαρδιολιπινικα θεωρουνται αιτια αποβολων, οι υπολοιπες θρομβοφιλιες ειναι επικινδυνες μονο για την γυναικα που κανει εξωσωματικη).

peny75, μετά απο 2 παλλίνδρομες μπορώ να πω οτι ολοκλήρωσα τον "πληρη" κατα τα λεγόμενα των γιατρών έλεγχο. Να διορθώσω μόνο κάτι... Αυτό που λες δεν ισχύει για τα αντικαρδιολιπινικά. Είναι αρκετά σοβαρό αλλά δυστυχώς για όλες μας και τα υπόλοιπα θρομβοφιλικά ευρήματα ενοχοποιούνται σε τεράστιο βαθμό για αποβολές.

Βρέθηκα ομόζυγη σε MTHFR και ετερόζυγη σε ένα ΡΑΙ. 2 παράγοντες δηλαδή. Ο αιματολόγος, 2 ανοσολόγοι και 3 γυναικολόγοι μου είπαν SALOSPIR των 100 καθε μέρα στην προσπάθεια για παιδί και με ΥΠΟΨΙΑ εγκυμοσύνης να ΤΡΕΞΩ να κάνω ηπαρίνη. Με φυσιολογική σύλληψη θα προσπαθήσω, και είμαι και τυχερή στην ατυχία μου γιατί πιάνω αμέσως.

Το λεω γιατί ρώτησα παντου... Όλες οι γονιδιακές μεταλλάξεις θρομβοφιλίας ενοχοποιούνται ως ενα βαθμό για αποβολές.

Η θεωρία είναι ότι ακόμα και η "έμμεση θρομβοφιλία", όταν δηλαδή εσείς δε νοσείτε ή δεν έχετε συμπτώματα στην καθημερινότητά σας, είναι επικίνδυνη. Και αυτό γιατί αυξάνεται η πηκτικότητα του αίματος στην εγκυμοσύνη φυσιολογικά, για την προστασία της μητέρας από αιμορραγίες. Σε μια γυναίκα με θρομβοφιλία η περαιτέρω αύξηση της πηκτικότητας μπορεί να αποβεί μοιραία για το μωρό.

Φυσικά η θρομβοφιλία μόνη της μπορεί να μην δημιουργήσει πρόβλημα και να ευθύνονται και αλλοι παράγοντες. Πάντως προσοχή. Ρωτήστε και άλλους γιατρούς και μην αγνοείτε ευρήματα και συμπτώματα! ;)

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να κάνω μια σχετική- άσχετη ερώτηση;

Το SALOSPIR είναι ασπιρίνη;

Γιατί αν είναι, εγώ είμαι αλλεργική... Οπότε, ας ελπίσουμε ότι δεν θα μου χρειαστεί! :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σαλοσπιρ είναι...ακετυλοσαλικιλικό οξύ. Αρα ναι. Ίδια δραστική ουσία. Η διαφορά είναι ότι διασπάται στο λεπτό έντερο και όχι στο στομάχι αλλά αν έχεις αλλεργία θα το πεις οπωσδήποτε στο γιατρό να σου δώσει κάτι άλλο ανάλογο!

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια κ απο εμενα..ειμαι 35 ετων κ μετα απο 2,5 χρονια προσπαθειων...κ μια ανεπιτυχη σπερματεγχυση..εμεινα εγκυος τον Ιανουαριο.φυσικα η χαρα απεριγραπτη.ημουν στη φαση που σκεφτομουν την εξωσωματικη κ τελικα ηρθε μονο του...η χοριακη 132, μετα 276, μετα απο λιγες μερες 1370, κ στον πρωτο υπερηχο τη μερα που εκλεινα την 6η εβδομαδα...ο σακος ηταν μικροτερος.ισα που φαινοταν μεσα. εμβρυικα στοιχεια.με στελνει για χοριακη:1366.την ιδια μερα αποφασιζουμε την αποξεση λογω ανεβασμενης χοριακης..το επομενο πρωι 22/2 εγινε.φοβομουν πολυ..ομως τελικα μονο η ναρκωση σε ζαλιζει..πηρα vibramycin κ mitrotan.αιμα ειχα μονο την πρωτη μερα..μεχρκι σημερα 3 μερες μετα εχω πολυ λιγο..σταγονες..συνεχιζω τα χαπια βεβαια..ζητησαμε εξετασεις στο εμβρυο.σε 20 μερες θε ξερουμε.εχω βγαλει το θυρεοειδη μου πριν 7 χρονια...κ η tsh μου δεν ηταν στα καλυτερα της, παρα μονο το μηνα που συνελλαβα κ ετυχε να τη μετρησω.(1,8 )Ειμαι πολυ στεναχωρημενη κ διαβαζω συνεχεια στο ιντερνετ :(

:?:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μεσα στην ατυχια μου τυχερη τελικα. Δε χρειαστηκε αποξεση,μολις γυρισα απο τον γιατρο μου,καθαρισε μονο του το συστημα! Δε μου εδωσε ομως ουτε αντιβιωση ουτε γενικα εξετασεις να κανω και απο οσο εχω διαβασει εδω μεσα,σε αναλογες περιπτωσεις ολες κανατε.Φυσιολογικο?

Τωρα θα περιμενω να επανελθει ο κυκλος μου και βλεπουμε...αχ παει κι αυτο...

Καλη συνεχεια σε ολες και καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

peny75, μετά απο 2 παλλίνδρομες μπορώ να πω οτι ολοκλήρωσα τον "πληρη" κατα τα λεγόμενα των γιατρών έλεγχο. Να διορθώσω μόνο κάτι... Αυτό που λες δεν ισχύει για τα αντικαρδιολιπινικά. Είναι αρκετά σοβαρό αλλά δυστυχώς για όλες μας και τα υπόλοιπα θρομβοφιλικά ευρήματα ενοχοποιούνται σε τεράστιο βαθμό για αποβολές.

Βρέθηκα ομόζυγη σε MTHFR και ετερόζυγη σε ένα ΡΑΙ. 2 παράγοντες δηλαδή. Ο αιματολόγος, 2 ανοσολόγοι και 3 γυναικολόγοι μου είπαν SALOSPIR των 100 καθε μέρα στην προσπάθεια για παιδί και με ΥΠΟΨΙΑ εγκυμοσύνης να ΤΡΕΞΩ να κάνω ηπαρίνη. Με φυσιολογική σύλληψη θα προσπαθήσω, και είμαι και τυχερή στην ατυχία μου γιατί πιάνω αμέσως.

Το λεω γιατί ρώτησα παντου... Όλες οι γονιδιακές μεταλλάξεις θρομβοφιλίας ενοχοποιούνται ως ενα βαθμό για αποβολές.

Η θεωρία είναι ότι ακόμα και η "έμμεση θρομβοφιλία", όταν δηλαδή εσείς δε νοσείτε ή δεν έχετε συμπτώματα στην καθημερινότητά σας, είναι επικίνδυνη. Και αυτό γιατί αυξάνεται η πηκτικότητα του αίματος στην εγκυμοσύνη φυσιολογικά, για την προστασία της μητέρας από αιμορραγίες. Σε μια γυναίκα με θρομβοφιλία η περαιτέρω αύξηση της πηκτικότητας μπορεί να αποβεί μοιραία για το μωρό.

Φυσικά η θρομβοφιλία μόνη της μπορεί να μην δημιουργήσει πρόβλημα και να ευθύνονται και αλλοι παράγοντες. Πάντως προσοχή. Ρωτήστε και άλλους γιατρούς και μην αγνοείτε ευρήματα και συμπτώματα! ;)

 

Αγαπητη Vicky εχω και γω ομοζυγο mthfr και ετεροζυγη προθρομβινη 2 δηλ δυο γονιδια συν τα αντικαρδιολιπινικα. Εγω αντιθετως οπου το αναφερα-γυναικολογους αιματολογους αλλα και ψαχνοντας στο ιντρρνετ πουθενα δεν μου ειπαν οτι εχει αποδειχθει σχεση με αποβολες τουλαχιστον πρωτου τριμηνου κι οτι προκαλει αποβολες μονο μετα τον πεμπτο μηνα . Αντιθετα επιμενανε πως τα αντικαρδιολιπινικα ειναι αμεσα σχετιζομενα. Φυσικα μια και οπως θα εχεις σιγουρα καταλαβει, υπαρχει τεραστιο σκοταδι γυρω απο τα αιματ-ανοσολ. θεματα , δινουν σαλοσπιρ ή και ηπαρινες για ασφαλεια αλλα και για προστασια της μελλουσας μαμας αφου και το τονιζω αυτο τα οιστρογονα που ειτε οφειλονται σε φυσ.εγκυμοσυνη ειτε παιρνει η γυναικα στην εξωσωματικη, ειναι βομβα που πυροδοτει θρομβοεμβολικα γεγονοτα. Γι αυτο ανεξαρτητα αν επηρρεαζει εμας ή το μωρο τελικα πρεπει να λαμβανουμε τα μετρα μας για να αποφευγεται ο κινδυνος.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ μπαίνω στη φάση τέτοιου ελέγχου με ανοσολόγο, είναι σαν να μου επιβεβαίωσες τους φόβους μου ότι αν μπεις στη διαδικασία να ψαχτείς, θα ανακαλύψεις σίγουρα διάφορα πράγματα. Και θα μου πεις "κακό είναι αυτό";

Φυσικά και όχι, αλλά δε μου φεύγει από το μυαλό ότι πολλές από τις γυναίκες που έγιναν εύκολα ή όχι τόσο εύκολα μανούλες, έχουν κι αυτές θέματα, αλλά δεν τα έμαθαν ποτέ....

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε αυτό που θέλω να πω...:?:-?:?

 

"Γκριζες ζωνες" τις ονομαζουν οι γιατροι οχι τυχαια ακριβως γιατι υπαρχουν πολλες θεωριες και γνωμες αλλα τιποτα τεκμηριωμενο ως προς την δραση ή την θεραπεια.

Σιγουρα Rosemaraki πολλες κοπελες δεν το εψαξαν και γινανε μαμαδες αλλα σε αυτο το τοπικ (δεν γνωριζω την δικη σου ιστορια και αν ποτε ειχες αποβολη) μιλανε γυναικες που εχασαν ενα δυο τρια ή και περισσοτερα μωρα, πολλες δεν εχουν ακομη καταφερει να γινουν μαμαδες. Πιστεψε με οταν περνας μια αποβολη ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ! Οχι τοσο για να μαθεις γιατι συνεβη οσο γιατι παρακαλας να βρεις την αιτια να την θεραπευσεις για να μην ξαναχασεις ποτε μωρο. Αν το εχεις νιωσει, ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ με καταλαβαινεις...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω μεσα στην ατυχια μου τυχερη τελικα. Δε χρειαστηκε αποξεση,μολις γυρισα απο τον γιατρο μου,καθαρισε μονο του το συστημα! Δε μου εδωσε ομως ουτε αντιβιωση ουτε γενικα εξετασεις να κανω και απο οσο εχω διαβασει εδω μεσα,σε αναλογες περιπτωσεις ολες κανατε.Φυσιολογικο?

Τωρα θα περιμενω να επανελθει ο κυκλος μου και βλεπουμε...αχ παει κι αυτο...

Καλη συνεχεια σε ολες και καλη δυναμη!

 

Χαίρομαι που δε χρειάστηκες απόξεση τελικά. Νομίζω στην περίπτωση αυτή, μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως και όχι να περιμένεις, σωστά;

 

Ούτε εμένα μου είχε δώσει ο γιατρός μου να κάνω εξετάσεις, παρόλο που το ζήτησα. Μόνο στο έμβρυο έγινε ιστολογική.

Εξετάσεις έκανα 7-8 μήνες μετά, αφού δεν είχα ξανασυλλάβει και αυτές με άλλο γιατρό γιατί ο δικός μου εξακολουθούσε να πιστεύει ότι δε μου χρειάζονταν. Είχα κάνει μέχρι τότε μόνο τεστ ΠΑΠ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι μικρη η χοριακη..μπορει ο οργανισμος να το αποβαλλει μονος του..εμενα μου ειπε οτι θα επρεπε να περιμενω μρες για να πεσει η τιμη κ εθετα σε κινδυνο την υγεια μου..ηταν πλεον ξενο σωμα μεσα μου..κ ετσι εκανα γην αποξεση...επειδη μου ειχε ηδη γραψει κ χοριακη ( δεν ξεραμε τι θα γινοταν),...θα την κανω μετα απο πολλες μερες να δω οτι μηδενιστηκε.γιατι πολλα εχω διαβασει γενικα..Να ρωτησω μηπως ξερετε...τα δεκατα ειναι φυσιολογικα μετα την αποξεση?? Η ειναι ακομα επειδη δεν μηδενιστηκε η χοριακη?

:?:
Link to comment
Share on other sites

"Γκριζες ζωνες" τις ονομαζουν οι γιατροι οχι τυχαια ακριβως γιατι υπαρχουν πολλες θεωριες και γνωμες αλλα τιποτα τεκμηριωμενο ως προς την δραση ή την θεραπεια.

Σιγουρα Rosemaraki πολλες κοπελες δεν το εψαξαν και γινανε μαμαδες αλλα σε αυτο το τοπικ (δεν γνωριζω την δικη σου ιστορια και αν ποτε ειχες αποβολη) μιλανε γυναικες που εχασαν ενα δυο τρια ή και περισσοτερα μωρα, πολλες δεν εχουν ακομη καταφερει να γινουν μαμαδες. Πιστεψε με οταν περνας μια αποβολη ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ! Οχι τοσο για να μαθεις γιατι συνεβη οσο γιατι παρακαλας να βρεις την αιτια να την θεραπευσεις για να μην ξαναχασεις ποτε μωρο. Αν το εχεις νιωσει, ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ με καταλαβαινεις...

 

Το έχω νιώσει γλυκιά μου, για αυτό είμαι εδώ...

 

Δύο χρόνια προσπάθειας και το μόνο θετικό που έχω δει, κατέληξε σε παλίνδρομη. Πριν περίπου ένα χρόνο, μέσα Μαρτίου, Τρίτη έκανα το τεστ, Πέμπτη είχα καφέ υγρά και την επόμενη Παρασκευή μπήκα για απόξεση. Ο γιατρός μου μίλησε φυσικά για "τυχαίο γεγονός" και δε μου έδωσε να κάνω καμιά εξέταση. Άλλαξα γιατρό Φέτος το Νοέμβριο αφού δεν είχα συλλάβει ξανά, έκανα το βασικό έλεγχο και ήταν όλα καλά, πήγα και στο Μαντούδη και μου είπε να συνεχίσω μόνη μου τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη, έκανα και όσες εξετάσεις καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ και με ασθενώς θετικά ΑΝΑ που βρέθηκαν, έχω κλείσει ραντεβού για αύριο και στον Τσιλιβάκο στο Locus medicus.

 

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαι από αυτές που τα αφήνουν στην τύχη τους τα πράγματα και δεν αντέχω να βλέπω το χρόνο να περνάει και να μην κάνω τίποτα, καθώς είμαι και ο ορισμός του control freak. Απλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι κάνω καλά, ξέρω μόνο ότι εγώ, σαν άνθρωπος, δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι πραγματικά -για άλλη μια φορά, γιατί όσες φορές και αν ειπωθεί δεν αρκεί- να μην το ζήσει αυτό καμία γυναίκα! Και όντως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ψάξουμε όσο το δυνατόν καλύτερα και να ελπίζουμε. Δυστυχώς το έχω ακούσει από κάποιες κοπέλες εδω μέσα ότι έκαναν τα πάντα, αγωγές για το οτιδήποτε, και πάλι πέρασαν αυτό το μαρτύριο.

 

Peny75 σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όσο ψαχνόμαστε μαθαίνουμε, άλλα λέει ο ένας γιατρός, άλλα ο άλλος -όλοι αυτοαναγορεύονται αυθεντίες και κάθε μέρα αυτό το τόπικ έχει δυστυχώς και άλλο ένα μέλος... Θα τρελαθούμε στο τέλος, αλλά μακάρι να τα έχουμε καταφέρει πριν! :D

 

Πάντως για να μην πανικοβάλλονται και οι καινούργιες στο στίβο, η κάθε περίπτωση είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Άλλες έχουν θυρεοειδή, άλλες αυξημένα ΝΚ, άλλες αυτοάνοσα, άλλες θρομβοφιλία, κάποιες όλα μαζί... Είναι στον άνθρωπο. Μακάρι να υπήρχε 1 πάθηση και 1 πανάκεια. Μπορεί η μια να έκανε ηπαρίνη και να σώθηκε και η άλλη να έκανε ορμονική υποκατάσταση.

Πάντως επειδή πέρασα -περνάω αυτή τη φάση του πανικού με τις εξετάσεις, άλλες εδω μέσα μεγαλύτερες, σοφότερες και πιο έμπειρες την πέρασαν πριν απο μένα, και κάποιες ίσως την περάσουν στο μέλλον, κατέληξα σε κάτι που εύχομαι να είναι χρήσιμο και σε άλλες: βρείτε έναν καλό γιατρό και αφήστε πάνω του μέρος του άγχους σας. Ναι, υπάρχουν κυκλώματα, ναι κάποιες εξετάσεις ίσως είναι εκ περισσού και σίγουρα δε θα είναι όλα ρόδινα. Απλά, δείτε το γιατρό σας σαν κάποιον που έχει τον ίδιο στόχο με σας: να γίνετε μανούλα! Δεν είναι απέναντί σας και σίγουρα θέλει άλλη μια γέννα, παρά άλλη μια απόξεση (όπως και να το δείτε- από ανθρωπιά, φήμη, χρήματα). Εγω με αυτή τη σκέψη, ηρέμησα και εμπιστεύθηκα γιατί κουράστηκα να σκιαμαχώ και παράλληλα να πενθώ για τα μωρά μου.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Το έχω νιώσει γλυκιά μου, για αυτό είμαι εδώ...

 

Δύο χρόνια προσπάθειας και το μόνο θετικό που έχω δει, κατέληξε σε παλίνδρομη. Πριν περίπου ένα χρόνο, μέσα Μαρτίου, Τρίτη έκανα το τεστ, Πέμπτη είχα καφέ υγρά και την επόμενη Παρασκευή μπήκα για απόξεση. Ο γιατρός μου μίλησε φυσικά για "τυχαίο γεγονός" και δε μου έδωσε να κάνω καμιά εξέταση. Άλλαξα γιατρό Φέτος το Νοέμβριο αφού δεν είχα συλλάβει ξανά, έκανα το βασικό έλεγχο και ήταν όλα καλά, πήγα και στο Μαντούδη και μου είπε να συνεχίσω μόνη μου τουλάχιστον μέχρι το Σεπτέμβρη, έκανα και όσες εξετάσεις καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ και με ασθενώς θετικά ΑΝΑ που βρέθηκαν, έχω κλείσει ραντεβού για αύριο και στον Τσιλιβάκο στο Locus medicus.

 

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαι από αυτές που τα αφήνουν στην τύχη τους τα πράγματα και δεν αντέχω να βλέπω το χρόνο να περνάει και να μην κάνω τίποτα, καθώς είμαι και ο ορισμός του control freak. Απλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι κάνω καλά, ξέρω μόνο ότι εγώ, σαν άνθρωπος, δεν θα μπορούσα να κάνω αλλιώς....

 

Rosemaraki καταρχην λυπαμαι για την απωλεια σου. Κι αφου εσυ εχεις χασει εστω κι ενα μωρακι δεν εισαι καθολου control freak και μην αφηνεις τετοιες σκεψεις να περναν απ το μυαλο σου...Πιστεψε με! Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απ το να το ψαξεις. Ακομη κι αν δεν βρεις τιποτε που το ευχομαι θα εχεις ξεφορτωσει ενα μεγαλο βαρος απο μεσα σου οτι οντως εκανες οτι μπορουσες. Αν παλι κατι βρεις, ναι το ξερω , εγω το ειπα πρωτη δεν σημαινει οτι θα παρεις μωρο στα χερια σου σιγουρα ή οτι η θεραπεια θα πιασει αλλα και παλι θα εχεις κανει το καλυτερο δυνατο. Οταν εχασα τα μωρακια μου(γιατι για μενα αν και νωρις ηταν τα μωρα μου) ειχα τοσες τυψεις οπως και ολες φανταζομαι. Ζητουσα εξετασεις και με ειρωνευονταν οτι τζαμπα θα ξοδεψω τα λεφτα μου!!!Ημουν 38. Φταιγαν τα ωαρια μου λεγανε. Οντως μπορει και να εφταιγαν. Αλλα οταν εγω βρηκα οτι τα εχω ΟΛΑ κυριολεκτικα επαψα να ειμαι τοσο σιγουρη...Αποφασισα να κανω καθε πιθανη θεραπεια εστω και χωρις εχεγγυα ετσι ωστε αν ξαναρθει ποτε ενα μωρο να μην το διωξει το ιδιο μου το σωμα.

Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα αν εισαι μικρη και ολα τα αλλα ειναι καλα μην φοβασαι! Ψαξε κι αν δεν βρεις τιποτα περιμενε. Θα ξαναερθει και μακαρι να ηταν απλα ενα τυχαιο γσγονος!

 

Vicky, ετσι ειναι οπως τα λες πρεπει να το ψαξουμε και μετα να εμπιστευτουμε. Απλα εχω περασει τοσα πολλα, εχουν γινει τοσα ιατρικα λαθη που δυσκολευομαι υπερβολικα να τους εμπιστευτω κι ας ειμαι μια απο αυτους. Καταλαβαινω οτι αυτο σε ξεκουραζει γι αυτο συνεχισε. Ευχομαι ο Θεος να με φωτισει να βρω κι εγω εναν γιατρο που να με κανει να τον εμπιστευτω και να παρει απο πανω μου ολο αυτο το βαρος...Μετα απο 15 διαφορετικους γιατρους που εχω δει και καθενας προσθεσε ενα λιθαρακι ή μια κοτρωνα λαθους ευχομαι να βρεθει ...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια εχω και εγω ταλαιπωρηθει πολυ..πλεον ανηκω στην κατηγορια των καθ΄εξιν αποβολων... Διαβαστε τι επαθα και πειτε μου γνωμες γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη.. Στην πρωτη αποβολη εγω ημουν αυτη που παρηγορουσα τον αντρα μου..του ελεγα ετυχε, ο Θεος μας προστατεψε και τετοια.. Αφου ο 1ος γιατρος μετα την αποξεση ξεχασε μεσα μου ενα τεραστιο ταμπον και το καταλαβα μετα απο μια εβδομαδα παραλιγο συψαιμια, αλλαξα γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι θρομβοφιλια..αλλα θα το δουμε..Προληπτικα σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη μου χορηγησε σαλοσπιρ και ηπαρινες. Δε μπορουσα ομως να νιωθω τετοια ανασφαλεια και εκανα απο μονη μου εξετασεις θρομβοφιλιας και βρεθηκα MTHFR 677T θετικός-ετερόζυγος και MTHFR 1298C θετικός ομόζυγος .. Εκανα και σαλπιγγρογραφια η οποια μου ειπαν οτι ηταν φυσιολογικη και ανοσολογικες καλες. Μετα απο ενα χρονο απο την παλινδρομη ξαναμενω εγκυος και ξεκιναω τα αντιπηκτικα αλλα και παλι παλινδρομει.. Παρηγορηθηκα με το οτι τα αντιπηκτικα αργησαν να δρασουν. Περασε ενας χρονος χωρις συλληψη και αποφασιζουμε για να μην το καθυστερουμε να παμε για εξωσωματικη.. Αγοραζουμε τα φαρμακα και περιμενω περιοδο για να τα ξεκινησω..αλλα αφαντη !! και ημουν 3η φορα εγκυος. Μεσα σε τρεις μερες απεβαλα παλι. Ο γιατρος της εξωσωματικης ηταν βεβαιος οτι καποιο μικροβιο φταει, παρολο που η καλλιεργεια κολπικου ηταν αρνητικη και μου κανει PCR που βγανει θετικη στο ουρεοπλασμα. Ο γυναικολογος μου κατηγορηματικος οτι το ουρεοπλασμα δεν ευθυνεται για αποβολες 1ου τριμηνου και μας στελνει για καρυοτυπο και κυστικη ινωση. Εμεις πελαγωμενοι ... ενας φιλος μας επιμενει να παρουμε μια ακομα γνωμη και μας στελνει σε ενα γιατρο οικογενειακο φιλο του .. Εδω σας θελω τωρα ...ο οποιος οταν με εξετασε μου ειπε...ποιος ηταν αυτος που σου επετρεπε να μενεις εγκυος ??? οσες φορες κοπελα μου και να εμενες δεν υπηρχε περιπτωση να γεννησεις παιδι. εγω αφωνη.. πηρε δειγμα απο τη μητρα στην οποια λεει εχω φλεγμονη που λεγεται χρονια ενδομητρητιδα και αν δε φυγει δεν εχω καμια πιθανοτητα..με εξετασε παρουσια της αδερφης μου της οποιας της εδειξε το προβλημα. δηλ.. τη φλεγμονη !!! και επισης οτι στη σαλπιγγογραφια μου αυτη η φλεγμονη φαινοταν !!!!! μου εδωσε 3 αντιβιωσεις για 2 εβδομαδες και αλλες 2 για τις 2 επομενες..συνολικα θεραπεια για ενα μηνα...και στο συζυγο αφου βγει η καλλιεργεια σπερματος !!!! Επαφη μονο με προφυλακτικο μεχρι να μας πει αυτος ποτε....Και εδω η απορια μου .... Σε περιπτωση που εχει δικιο και εχω παρει τοσες γνωμες και με εχουν εξετασει 10 γιατροι..κανενας μα κανενας δεν το ειδε αυτο? Και τη σαλπιγγογραφια μου ολοι την ελεγαν καλη... κανενας δεν ειδε αυτο που ειδε αυτος? Βεβαια ειναι περιπου 60 χρονων, αρα ειναι εμπειρος,, αλλα οι αλλοι τιποτα? Αυτο με εχει προβληματισει.. Εσεις τι λετε?

Σας κουρασα?? Συγνωμη...

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια εχω και εγω ταλαιπωρηθει πολυ..πλεον ανηκω στην κατηγορια των καθ΄εξιν αποβολων... Διαβαστε τι επαθα και πειτε μου γνωμες γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη.. Στην πρωτη αποβολη εγω ημουν αυτη που παρηγορουσα τον αντρα μου..του ελεγα ετυχε, ο Θεος μας προστατεψε και τετοια.. Αφου ο 1ος γιατρος μετα την αποξεση ξεχασε μεσα μου ενα τεραστιο ταμπον και το καταλαβα μετα απο μια εβδομαδα παραλιγο συψαιμια, αλλαξα γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι θρομβοφιλια..αλλα θα το δουμε..Προληπτικα σε ενδεχομενη εγκυμοσυνη μου χορηγησε σαλοσπιρ και ηπαρινες. Δε μπορουσα ομως να νιωθω τετοια ανασφαλεια και εκανα απο μονη μου εξετασεις θρομβοφιλιας και βρεθηκα MTHFR 677T θετικός-ετερόζυγος και MTHFR 1298C θετικός ομόζυγος .. Εκανα και σαλπιγγρογραφια η οποια μου ειπαν οτι ηταν φυσιολογικη και ανοσολογικες καλες. Μετα απο ενα χρονο απο την παλινδρομη ξαναμενω εγκυος και ξεκιναω τα αντιπηκτικα αλλα και παλι παλινδρομει.. Παρηγορηθηκα με το οτι τα αντιπηκτικα αργησαν να δρασουν. Περασε ενας χρονος χωρις συλληψη και αποφασιζουμε για να μην το καθυστερουμε να παμε για εξωσωματικη.. Αγοραζουμε τα φαρμακα και περιμενω περιοδο για να τα ξεκινησω..αλλα αφαντη !! και ημουν 3η φορα εγκυος. Μεσα σε τρεις μερες απεβαλα παλι. Ο γιατρος της εξωσωματικης ηταν βεβαιος οτι καποιο μικροβιο φταει, παρολο που η καλλιεργεια κολπικου ηταν αρνητικη και μου κανει PCR που βγανει θετικη στο ουρεοπλασμα. Ο γυναικολογος μου κατηγορηματικος οτι το ουρεοπλασμα δεν ευθυνεται για αποβολες 1ου τριμηνου και μας στελνει για καρυοτυπο και κυστικη ινωση. Εμεις πελαγωμενοι ... ενας φιλος μας επιμενει να παρουμε μια ακομα γνωμη και μας στελνει σε ενα γιατρο οικογενειακο φιλο του .. Εδω σας θελω τωρα ...ο οποιος οταν με εξετασε μου ειπε...ποιος ηταν αυτος που σου επετρεπε να μενεις εγκυος ??? οσες φορες κοπελα μου και να εμενες δεν υπηρχε περιπτωση να γεννησεις παιδι. εγω αφωνη.. πηρε δειγμα απο τη μητρα στην οποια λεει εχω φλεγμονη που λεγεται χρονια ενδομητρητιδα και αν δε φυγει δεν εχω καμια πιθανοτητα..με εξετασε παρουσια της αδερφης μου της οποιας της εδειξε το προβλημα. δηλ.. τη φλεγμονη !!! και επισης οτι στη σαλπιγγογραφια μου αυτη η φλεγμονη φαινοταν !!!!! μου εδωσε 3 αντιβιωσεις για 2 εβδομαδες και αλλες 2 για τις 2 επομενες..συνολικα θεραπεια για ενα μηνα...και στο συζυγο αφου βγει η καλλιεργεια σπερματος !!!! Επαφη μονο με προφυλακτικο μεχρι να μας πει αυτος ποτε....Και εδω η απορια μου .... Σε περιπτωση που εχει δικιο και εχω παρει τοσες γνωμες και με εχουν εξετασει 10 γιατροι..κανενας μα κανενας δεν το ειδε αυτο? Και τη σαλπιγγογραφια μου ολοι την ελεγαν καλη... κανενας δεν ειδε αυτο που ειδε αυτος? Βεβαια ειναι περιπου 60 χρονων, αρα ειναι εμπειρος,, αλλα οι αλλοι τιποτα? Αυτο με εχει προβληματισει.. Εσεις τι λετε?

Σας κουρασα?? Συγνωμη...

 

Χαρα δεν κουραζει κανεις με την ιστορια του...και πιστεψε με ολες σχεδον εχουμε μια μεγαλη ιστορια να πουμε με πολλα ιατρικα λαθη, προβληματα και αρκετες απο εμας με αποβολες δυστηχως...λυπαμαι πραγματικα για τις αποβολες σου και ξερω ποσο μπερδεμενη νιωθεις γιατι κι εγω νιωθω ετσι. Απ τους 15 γιατρους που εχω παει καθενας βρισκει και μια αλλη αιτια, πουθενα δεν συμφωνουν...η αληθεια ειναι οτι εχω και πολλα προβληματα...

δεν γνωριζω την αμη σου αλλα φανταζομαι πως θα ειναι καλη(εισαι 33?). Αν αποκλειστουν οι χρωμ.ανωμαλιες τοτε ισως να προκειται για καποια φλεγμονη. Σε βεβαιωνω οτι η μεταλλαξη mthfr που εχω κι εγω ειναι επικινδυνη μονο για να κανεις εσυ θρομβωσεις ειδικα σε εξωσωματικη υπο την επηρροια οιστρογονων και μονο εφοσον εχεις ανεβασμενη και την ομοκυστεινη. Παντως για να μην σου μπαινουν ιδεες αφου προσπαθεις παιρνε καθημερινα το βραδυ 100mg salospir πριν την κατακλιση και εισαι καλυμμενη οτι δεν αργησες. Θα σου συμβουλευα να ελεγξεις την ενδομητριτιδα και αν οντως φταιει αυτο( γιατι δεν τους εχω πια κι εγω εμπιστοσυνη μετα απο τοσα λαθη!!!), να προσπαθησεις οσο μπορεις να αφησεις πισω σου το παρσλθον και αφου μενεις απο οτι βλεπω σχετικα ευκολα εγκυος , να προσπαθησεις ξανα .

Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δε χρειάστηκες απόξεση τελικά. Νομίζω στην περίπτωση αυτή, μπορείς να προσπαθήσεις αμέσως και όχι να περιμένεις, σωστά;

 

Ούτε εμένα μου είχε δώσει ο γιατρός μου να κάνω εξετάσεις, παρόλο που το ζήτησα. Μόνο στο έμβρυο έγινε ιστολογική.

Εξετάσεις έκανα 7-8 μήνες μετά, αφού δεν είχα ξανασυλλάβει και αυτές με άλλο γιατρό γιατί ο δικός μου εξακολουθούσε να πιστεύει ότι δε μου χρειάζονταν. Είχα κάνει μέχρι τότε μόνο τεστ ΠΑΠ :shock:

 

Rosemaraki όταν έκανες ιστολογική έδειξε τίποτα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες,καινουργια στην παρεουλα σας να καταθεσω κ εγω την δικη μου ιστορια.Ολα ξεκινησαν τον Ιανουαριο κρατωντας ενα θετικο τεστ στα χερια μου.Τρελαθηκαμε απο την χαρα μας με τον αντρουλη μου.Κλεινω αμεσως ραντεβου στον γιατρο,παω στην 5η εβδομαδα βλεπουμε σακο ολα καλα κλεινουμε ραντεβου 2 εβδομαδες μετα.Πηγαινω παλι 7η εβδομαδα βλεπουμε το μικροσκοπικο πλασματακι με μια καρδουλα που χτυπαγε σαν τρελη λες κ μου λεγε "μαμα κοιτα εδω ειμαι"κλαμμα εγω χαρα κ η πρωτη ανασα πια οτι ολα θα πανε καλα κ καπου εδω αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.Μια εβδομαδα μετα κ ενω ηταν ολα καλα,τα συμπτωματα εγκυμοσυνης κσνονικα οτε αιμα ουτε τιποτα,σηκωνομαι το πρωι κ λεω ψεμματα στον αντρα μου οτι θα παω για ψωνια κ εγω παω καρφι στο νοσοκομειο λεω κ εκει ψεμματα οτι ποναω λιγακι κ επειδη ειμαι εγκυος θελω να με δει ο γιατρος.Περιμενω σχεδον 2 ωρες κ πανω που ημουν ετοιμη να φυγω γιατι ειχα ηδη αργησει πολυ κ θα με εψαχνε ο αντρας μου,με περνουν μεσα.Αρχιζει ο γιατρος με τον υπερηχο αμιλητος,αφου εχουν περασει 5 λεπτα αμιλητα απο ολους,βρησκω το θαρρος να ρωτησω αν ειναι ολα καλα κ μου λεει οχι ακριβως δεν ακουω την καρδια πρεπει να φωναξω τον καθηγητη.Περιμενω κ εκει ξαπλωμενη στον υπερηχο να κανω τον σταυρο μου κ να παρακαλαω την Παναγια να επεμβει να κανει την καρδια του να χτυπησει παλι επιτελους.Μπαινει ο καθηγητης κοιταζει στον υπερηχο

 

τιπουα,λεει βαλτε χρωμα στον υπερηχο παλι τιποτα.Δυστηχως μου λεει,πρεπει να κανεις αποξεση.Εγω καμμια αντιδραση μου περνουν αιμα,συμπληρωνουμε ολα τα χαρτια μου κλεινουν ραντεβου μετα απο 3μερες αφου ουτε πονουσα ουτε αιμα ειχα.Βγαινω κ πηγαινω προς το αμαξι για να παρω τηλ τον αντρα μου κ ξαφνικα αρχιζω να κλαιω κ να ουρλιαζω σαν τρελη τα ποδια μου δεν με κρατουσαν πηρα τηλ στον αντρα μου κ το μονο που καταλαβε απο αυτα που ελεγα ηταν το που ημουν.Ηρθε κ με μαζεψε κυριολεκτικα.Μετα απο 3 μετες παω για την αποξεση τελειωνουμε μας λενε οτι μπορουμε να φυγουμε αλλα οχι δεν γινετε να τελειωσει η ιστορια εδω γιατι ενος κακου μυρια εποντε.Την επομενη το πρωι με περνει τηλ η γιατρος που εκανε την επεμβαση κ μου λεει οτι πρεπει να παω αμεσως στο νοσοκομειο για υπερηχο γιατι η μητρα ηταν πολυ κλειστη κ δεν ειχαν προσβαση κ θελουν να δουν γισ υπολλειματα.Παμε αμεσως βλεπουν υπολλειμα μεγαλο κανουν β-χοριακη 20000 μου λενε χειρουργιο σε 4μερες.Κλαμμα εγω να αναρρωτιεμαι γιατι ολα σε μενα,δεν προλαβα καν να θρηνησω την ψυχουλα που εχασα κ τα χτυπηματα συνεχιζοταν.Κανω την 2η αποξεση πονους αφορητους.Και τωρα μια εβδομαδα μετα προσπαθω να μαζεψω τα κομματια μου κ νσ συνεχισω.Θελω να ευχαριστησω τον βραχο της ζωης μου τον αντρα μου που δεν με αφησε να πεσω,παρα τον δικο του πονο.Τελικα εμεις οι γυναικες ειμαστε παραξενα πλασματα μας πιανει πανικος για τα πιο ασημαντα πραγματα κ στις πιο δυσκολες καταστασεις εμαστε παλικαρια.Μια ευχη θα κανω μονο στον Θεο κ θα σας αφησω αρκετα σας κουρασα με τοσο μεγαλο μνμ.Ευχομαι λοιπον καμμια μα καμμια γυναικα να μην ζησει ποτε αυτες τις αδχημες στιγμες να γινει ενα Θαυμα κ να σταματησει αυτη η μαστιγα των παλλινδρωμων να υφισταται.Η μονη μου ευχη.Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την πιο τραγικη συμπτωση η καρδουλα του ειχε σταματησει να χτυπα 8 +2 μερες δηλαδη την μερα που πηγα στο νοσκομειο,αν δεν ειχαν αργησει να με παρουν μπορει κ να το ακουγαμε κ μετα να πεθαινε χωρις εγω να καταλαβω τιποτα να ηταν μεσα μου πεθαμενο μεχρι τον επομενο υπερηχο.Συμπτωση??προαισθημα??Πιος ξερει.....

Link to comment
Share on other sites

Μαρουλιτσα μου τι λουκι περασες... καλη δυναμη να εχεις.. ευχομαι η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σας, ζητησες παραπανω εξετασεις?? παντως και μεσα σου να εμενε δεν εγινε τιποτα.. εμενα ειχε παλινδρομησει και ειχε μεινει σχεδον 2 εβδομαδες μεσα μου μιας και δεν ειχα αιμα για να παω νωριτερα στο γιατρο. Να ειστε δυνατοι με τον αντρα σου και την επομενη φορα θα ειναι και η τυχερη σας, οι παλινδρομες ειναι πολυ συνηθισμενες, απλα ησουν ατυχη και στο καπακι σου εκατσε και 2η αποξεση, ειναι πολυ ψυχοφθορο!! να εισαστε καλα!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζητησα καρυοτυπο παρολου που λεγαν οτι δεν χρειαζετε κ θα κανω κ εγω ολες τις εξετασεις κ βλεπουμε,αν κ τρεμω στην ιδεα μιας επομενης εγκυμοσυνης.Σ'ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση κ σου ευχομαι οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

μην ευχαριστεις!! και μη φοβασαι καθολου για την επομενη εγκυμοσυνη, απλα παρε το χρονο σου, κανει ο,τι σου πει ο γιατρος και προσπαθηστε ξανα οταν νιωσεις ετοιμη!!!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!! εχω κανει παρα πολλες προσπαθειες(εξωσ. σπερμ.) 6 χρονια εχω περασει παλινδρομες κυησεις + αποβολη και ολη μου ελεγαν για τυχαιο γεγενος και οτι φταιει το αγχος μου. Επισκευτηκαμε ανοσολογο ο οποιος μας εβαλε να κανουμε γονιδιακιες εξετασεις και επιτελους βρεθηκε η αιτια που εχανα τα μωρακια μου.

Κοριτσια απο την πρωτη κιολας αποτυχια πρεπει να το ψαχνουμε περισσοτερο γιατι οτι συμβαινει ΔΕΝ ειναι τυχαιο.....

Απλα ηθελα με καποιο τροπο να βοηθησω να μην υπαρχουν και αλλες γυναικιες που εχουν βιωση αποβολη ή παλινδρομιση.

Ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα!!! κ ΟΧΙ αλλη ταλαιπορεια στον αγωνα μας!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα...

Λοιπον υστερα απο την 3 αποβολη και απο επιμονη οικογενειακου φιλου επισκεφτηκαμε αλλο γιατρο μεγαλο σε ηλικια (εμπειρο) . Με ρωτησε ολο το ιστορικο απο την 1η φορα της περιοδου μου μεχρι τωρα.. ειδε τις εξετασεις και κυριως σταθηκε στη σαλπιγγογραφια. Ειδε κατι που οπως ειπε επρεπε να το εχουν δει και οι υπολοιποι γιατροι. Με εξετασε και πηρε υγρο απο την μητρα και πριν να το εξετασει μου εδωσε θεραπεια αντιβιωσεων για 1 μηνα. Επισης καναμε και τα αντιπατρικα. Ενω πριν 1 μηνα ειχα κανει pcr περιοδου και βρεθηκα θετικη μονο σε ουρεοπλασμα. Και τωρα βγηκε η καλλιεργεια και βρεθηκαμε και οι 2 θετικη σε μυκοπλασμα και στρεπτοκοκκο !!!!! Και θετικη στα αντιπατρικα !!! Κανενας απο τους τουλαχιστον 10 γιατρους που με ειχαν εξετασει δεν ειχαν δει τιποτα. Ευχομαι τελικα να βρηκαμε τη λυση και να τα καταφερουμε !!!

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...