Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

Ωραία!!! Χαίρομαι! Δεν νομίζω να μου λένε βέβαια ψέματα γιατί θα φανεί πιστεύω!Τον πρώτο καιρό θα την συνοδεύουμε μέχρι την τάξη (μέχρι να προσαρμοστεί λιγάκι) οπότε εκεί θα δούμε πόσα παιδάκια είναι.

 

οι ιδιωτικοι τις περισσοτερες φορες λενε ψεματα για τον αριθμο των πιδιων.ανακατευουν τα τμηματα,στις γιορτες γινοναι 2 τμημτα πχ κ δεν μπορεις να μετρησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οι ιδιωτικοι τις περισσοτερες φορες λενε ψεματα για τον αριθμο των πιδιων.ανακατευουν τα τμηματα,στις γιορτες γινοναι 2 τμημτα πχ κ δεν μπορεις να μετρησεις

 

 

Μας είπε οτι όλος ο παιδικός σταθμός έχει όλα κι όλα 20 παιδιά (είναι μικρός όπως σου είπα)

Και οτι απο αυτά,

τα 10 παιδιά είναι της ηλικίας της κόρη μου, τα οποία είναι με μια δασκάλα (φοβερή,τέλεια...κλπ κλπ) στον πάνω όροφο. (Μας τον έδειξε)

Και οτι τα υπόλοιπα 10 που είναι μεγαλύτερα,

είναι μαζί της, (είναι νηπιαγωγός) στον κάτω όροφο στο ισόγειο.

 

Λες να τα βάζει όλα μαζί;

Είναι μικροί οι χώροι για να είναι 20 παιδιά στοιβαγμένα!!

 

Πάντως εάν πάρω είδηση οτι μας λέει ψέματα, τον επόμενο μήνα την έχω σταματήσει :twisted:

(που δεν θα το ήθελα για την προσαρμογή της μικρής...)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε απόψε σε έναν άλλον παιδικό σταθμό (ιδιωτικό) ο οποίος ήταν πιό μεγάλος απο τον προηγούμενο που είχαμε επισκεφτεί (σαν χώρος) και μας είπε οτι έχει σε όλον τον σταθμό συνολικά 50 παιδιά,

 

και οτι στην τάξη της ηλικίας της κόρης μας έχει μόνο 8 παιδάκια! :shock::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε οτι όλος ο παιδικός σταθμός έχει όλα κι όλα 20 παιδιά (είναι μικρός όπως σου είπα)

Και οτι απο αυτά,

τα 10 παιδιά είναι της ηλικίας της κόρη μου, τα οποία είναι με μια δασκάλα (φοβερή,τέλεια...κλπ κλπ) στον πάνω όροφο. (Μας τον έδειξε)

Και οτι τα υπόλοιπα 10 που είναι μεγαλύτερα,

είναι μαζί της, (είναι νηπιαγωγός) στον κάτω όροφο στο ισόγειο.

 

Λες να τα βάζει όλα μαζί;

Είναι μικροί οι χώροι για να είναι 20 παιδιά στοιβαγμένα!!

 

Πάντως εάν πάρω είδηση οτι μας λέει ψέματα, τον επόμενο μήνα την έχω σταματήσει :twisted:

(που δεν θα το ήθελα για την προσαρμογή της μικρής...)

 

αν ειναι μονο 2 ατομα ισως καποια στιγμη να ειναι μαζι, να θελει να κανει διοιηκητικη δουλεια πχ.δεν ξερω για τους ιδιωτικους οποτε μην πω κ κατι κακο.στο δημοσιο νηπιαγωγειο εχει ο καθενας τα δικα του

Link to comment
Share on other sites

Εμάς φέτος λόγω της γρίπης στο βρεφικό που είναι το καστοράκι μου έχει γύρω στα 16 παιδάκια με δύο δασκάλες. 8 παιδάκια με την κάθε δασκάλα, καλά είμαστε δεν μπορώ να πω, αλλά έπειδή αρρωσταίνουν τα περισσότερα συνέχεια μένουν πολύ λιγότερα κάθε μέρα.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι στους περισσότερους σταθμούς και στον δικό μας τα πρωϊνα μέχρι να μαζευτούν τα περισσότερα παιδάκια, τα έχουν στον ίδιο χώρο. Το ίδιο και τό μεσημέρι που φεύγουν και λογικό είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς φέτος λόγω της γρίπης στο βρεφικό που είναι το καστοράκι μου έχει γύρω στα 16 παιδάκια με δύο δασκάλες. 8 παιδάκια με την κάθε δασκάλα, καλά είμαστε δεν μπορώ να πω, αλλά έπειδή αρρωσταίνουν τα περισσότερα συνέχεια μένουν πολύ λιγότερα κάθε μέρα.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι στους περισσότερους σταθμούς και στον δικό μας τα πρωϊνα μέχρι να μαζευτούν τα περισσότερα παιδάκια, τα έχουν στον ίδιο χώρο. Το ίδιο και τό μεσημέρι που φεύγουν και λογικό είναι εντάξει.

 

Αυτό είναι αλήθεια ακόμα και απο τις photo στα γενέθλια ζήτημα να μέτρησα 12-13παιδάκια αλλά και κάνα δυο φορές που έχω πάει εγώ δεν είναι ποτέ 20παιδάκια στην τάξη.:wink:Δυστύχως για τα παιδάκια αλλά έχουν αποδεκατιστέι απο τις ιώσεις.Αλλά στις γιορτές κτλ.είναι όλα τα πιτσιρίκια μαζί.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μενα ΄και καλή χρονια

Αυριο εχω ραντεβου με ενα Ιδιωτικο σταθμο στην Χαλκιδα για να μιλήσω για την μικρη μου η οποια τον Ιουνιο θα ειναι 3 . Σκεφτομαι και εγω για Απριλιο να την ξεκινησω μιας και φοβαμαι -τρεμω τιε ιωσεις ιδωμεν ....

 

Σας διαβασα με ευλαβια απο την αρχη και κρατησα καποιες σημειωσεις για να μιλήσω με την δ/ντρια μιας και αυριο θα πάω απο κει να μιλήσω .

ολα οσα γραψατε περι ψυχης και ανασφαλειας και οτι την ιδια ανησυχια εχει το παιδι με τον γονιο την ωρα του αποχωρισμου συμφωνω ...

 

Θα ηθελα καπου την βοηθεια της Μαριας Στυλιανακη , με όλο τον σεβασμο ο ενικος,

 

Εγραψες οτι ο γονιος πρεπει να μενει μαζί τις πρώτες μερες του σταθμου πειραζει αν ειναι η γιαγια ας πουμε ????

 

Με φιλες που συζηταω μου λένε ¨΄ ασε το παιδι να ανεξαρτητοποιηθει μην το κανεις μαμακια ΜΗΝ εισια πάνω απο το κεφαλι της .. αστην μονη της .

 

Αν υποθεσουμε οτι ειμαι εκει τις πρωτες μερες , μετα δεν θα θελει να ειμαι συνεχια ή δεν θα εχει την εντυπωση οτι θα ειμαι συνεχεια ???

 

Τι θα της πω την πρωτη μερα ?? γιατι μπερδευτικα λιγο

 

Αγαπη μου εσυ θα πάς σχολειο , εγω στην δουλεια και μετα θα ερθω να σε πάρω ???

 

Ειναι και η φιλη της εκει που ειναι συνεχεια μαζι τα σαββατοκυριακια πιστευω να της βγει σε καλο .

 

Επίσης αυριο που θα την παω για να μιλήσω με την δ/ντρια αν υποθεσω οτι ΔΕΝ θελει να φυγει και κλαιει λόγω του ότι θα δει την φιλη της , τί να κάνω ???

 

ευχαριστω πλύ ελπίζω να εχω απαντηση πριν παω στο Σταθμο ...

 

Εχω αγχος λες και περναω απο συνεντευξη :)

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και κατι αλλο όταν ειναι με παιδακι πχ βρισκει παρεα σε μια ταβερνα δεν μου δινει σημασια , στο σπίτι ειναι κολλημενη πάνω μου

 

δειχνει κατι αυτο ????

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ΛΟιπόν γυρισαμε απο τον παιδικο , Υπερτερουσε σε σχεση εμ τους αλλους εδω στην Χαλκιδα ειναι ιδιωτικος ...αν υπαρχει καμια μανουλα απο χαλκιδα θα ηθελα να μου στειλει μηνυμα . Η μια η βρεοφονηπιακος τυχαινει να ειναι η αδελφη μιας συμμαθητριας μου και αυτο με ηρεμισε γιατι μπορω να της πω ΄....το παιδι μου και τα ματια σου...

 

250 το μήνα 2 αιθουσες 16 παιδια / αιθουσα δεν βαζει παραπάνω , θελει να ειμαι στον σταθμο τις πρωτες μερες θα την ξεκινησω τον Απριλιο !!!

 

Ο Θεος Βοηθός !!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Καλημέρα και καλή σχολική χρονιά!! Από 1η Σεπτεμβρίου επιστρέψαμε στο σχολείο και είμαστε πλέον 2 χρονών και 10 ημερών.

 

Η υπεύθυνη παιδαγωγός μας ανακοίνωσε από την πρώτη μέρα ότι επειδή η μικρή μου μιλάει θα αλλάξει τμήμα και από το βρεφικό θα πάει στα νήπια παρόλο που θα είναι και το μικρότερο παιδάκι της τάξης των νηπίων. Ενθουσιασμένο όπως ήταν την πρώτη μέρα με το που αλλάζουμε τάξη κατσούφιασε... Έμεινε στην τάξη, περνάει μια χαρά το πρόγραμα και τις δραστηριότητες χωρίς δυσκολία αλλά....έχει προσκολληθεί και πάλι επάνω μου:(. Εκεί που από τον περασμένο Μάιο άρχισε κάπως να ξεπερνάει αυτή την προσκόλληση, περάσαμε ένα όμορφο καλοκαίρι χωρίς ξυπνήματα μέσα στα άγρια μεσάνυχτα, ξαφνικά ξυπνάει κάθε βράδυ κατά τις 3 και τις παίρνει ένα δίωρο να ξανακοιμηθεί, με το που την παίρνω από τον παιδικό κάθε απόγευμα δεν με αποχωρίζεται και ούτε για τσίσα δεν μπορώ να πάω. Το πρόβλημα μου δεν είναι ότι είναι συνέχεια πάνω μου αλλά η ψυχολογία του παιδιού μου. Η δασκάλα μου είπε ότι κατά τη διάρκεια της μέρας είναι τύπος και υπογραμμός στο σχολείο (σπάνια εώς ποτέ με ψάχνει).

 

Ψες για παράδειγμα, ενώ είχαμε περάσει όλο το ΣΚ η μία κολλημένη στην άλλη και κάναμε και το πάρτυ γενεθλίων το Σάββατο, ξύπνησε στις 3 και με φώναξε. Τη ρώτησα αν θέλει κάτι και μου ζήτησε να κοιμηθούμε μαζί. Εκτοπίσαμε τον μπαμπά από το κρεβάτι και ξαπλώσαμε. Αφού δεν ησύχαζε τη ρώτησα αν θέλει νερό και ζήτησε γάλα. Ήπιε 180μλ και ζήτησε κι'άλλο. Της έδωσα αλλά και πάλι δεν ησύχαζε. Δεν έκλαιγε απλά στριφογύριζε χωρίς να μπορεί να κοιμηθεί. Ε, εκεί κατά τις 5.30 κοιμηθήκαμε και άντε να σηκωθείς στις 6 να κοκεταριστείς και που να βρεις ψυχή μετά να το ξυπνήσεις το καημενούλι?

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ εμας η πρωτη μερα σημερα...

Εκατσα μαζι του 2,5 ωρες περιπου. Σε γενικες γραμμες ηταν καλος, με εψαχνε που και που βεβαια (κυριως οταν εκλαιγαν τα αλλα παιδακια). Τωρα ειμαι στη δουλεια και θα παω σε λιγο να τον μαζεψω και να γυρισουμε σπιτι...

Καλό κουραγιο SKEK και σε ολες τις μανουλες βεβαια.

(Τελικα η προσαρμογη ειναι πιο δυσκολη για τις μαμαδες η μου φαινεται?)

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ εμας η πρωτη μερα σημερα...

Εκατσα μαζι του 2,5 ωρες περιπου. Σε γενικες γραμμες ηταν καλος, με εψαχνε που και που βεβαια (κυριως οταν εκλαιγαν τα αλλα παιδακια). Τωρα ειμαι στη δουλεια και θα παω σε λιγο να τον μαζεψω και να γυρισουμε σπιτι...

Καλό κουραγιο SKEK και σε ολες τις μανουλες βεβαια.

(Τελικα η προσαρμογη ειναι πιο δυσκολη για τις μαμαδες η μου φαινεται?)

 

Ναι για τις μαμάδες σίγουρα πιο δύσκολο. Αχχ έσκασα αυτές τις μέρες και με τα πισογυρίσματα που κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πρώτη μέρα μας σήμερα.

Είναι βέβαια και λίγο μικρούλης ο δικός μου, 18 1/2 μηνών.

Τέλος πάντως, τον πήγα το πρωϊ, τον άφησα 3 ώρες περίπου για πρώτη μέρα. όση ώρα ήταν εκεί, ο.κ., δεν έκλαιγε, αλλά όταν με είδε... τον έπιασε το παράπονο. Μου έδειχνε βέβαια και τις τσουλήθρες. Εχω αγωνία, να δω αύριο αν θα θέλει να πάει, ή αρχίσει τα κλάμματα όταν στρίψουμε στο στενάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα και τον πηρα...

Μολις με ειδε ετρεξε πανω μου και μου εκανε τοσο σφιχτη αγκαλια που παραλιγο να με παρουν τα ζουμια!

Η δασκαλα του βεβαια μου ειπε πως δεν εκλαψε καθολου, μια δυο φορες με εψαξε αλλα αμεσως ξεχαστηκε με καποιο παιχνιδι. Του κολλησε και ενα αυτοκολλητο του μπομπ στη μπλουζα επειδη ηταν λεει τοσο καλο παιδι και καμαρωνε ο δικος μου...

Βεβαια το οτι πηγαμε καλα σημερα δε μου λεει και τοσο πολλα γιατι διαβαζω για τρελλα πισογυρισματα κλπ

Ειδωμεν μανουλες... Ειμαστε στην αρχη της χρονιας ακομα...

(κι εγω εχω αγωνια για αυριο το πρωι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς πήγαμε σήμερα πρώτη μέρα 20 μηνών και ενώ μπήκε χαρούμενος χωρίς να μας κοιτάξει καν, όταν τον πήραμε 2 ώρες μετά όλο αναστέναζε, οπως κάνει μετά από τα εμβόλια πχ.Να δω αύριο αν θα πάει έτσι μέσα.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μια χαρά θα τα πάτε, μην ανησυχείς. Φτάνει που τις ώρες που είναι εκεί βρίσκει κάτι ενδιαφέρον να κάνει και αργότερα θα δεις που θα μαθαίνει διάφορα και θα χαίρεσαι που θα βλέπεις πρόοδο. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι δεν πάει μόνο για να παίζει εκεί αλλά περνάει εποικοδομητικά το χρόνο του.

 

Και μεις σήμερα λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα περίπου τα ίδια.

Το πρωί πήγε, λίγο πήγε να κρυφτεί από πίσω μου όταν πήγαμε να μπούμε μέσα, τον πήρα αγκαλίτσα και μετά αγκαλιά η δασκάλα, δεν έκλαψε. όταν πήγα να τον πάρω, τον είχαν αγκαλιά γιατί είχε αρχίσει να ψιλογκρινιάζει κι όταν με είδε πάλι έβαλε τα κλάμματα, αλλά λίγο λιγότερο από εχθες. Νομίζω ότι φοβάται μη τον αφήσουμε και όταν με βλέπει του βγαίνει το παράπονο. Μετά μέσα στο αυτόκίνητο, όλο γέλια και πάρλα ήτανε.Μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα. Ο καημένος νιώθει εγκατάλειψη...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια ποσο πολυ με στεναχωρει η προσαρμογη της μικρης μου στον παιδικο δεν λεγεται.....ειναι 13 μηνων το μικρουλι μου και σφιγγεται η καρδια μου καθε φορα που την αφηνω κι εκεινη τεντωνει τα χερια της κλαιγοντας και με κοιταζει μένα βλεμμα απογνωσης σαν να λεει ΄΄μανουλα ΜΗ Μ'ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ....βοηθειααααα΄΄!!!!

 

ειλικρινα νιωθω πως της κανω κακο πως νιωθει εγκαταλειψη απογοητευση και προδοσια απο μερος μου και φοβαμαι μηπως της επηρεασει τον ψυχισμο της γενικως....

 

πειτε μου οτι ειμαι υπερβολικη και οτι εχω αδικο please....

δεν το αντεχω ειλικρινα σπαω το κεφαλι μου να βρω αλλες λυσεις αλλα δυστυχως ειμαστε μονοι μας και ξενοι σ'αυτο το μερος....να παρω μια γυναικα οποια να ναι χωρις συστασεις κι αυτο το βρισκω επιφοβο....τι να κανω;;

να περιμενω και θα προσαρμοστει...αυτο μου λενε ολοι.....εσεις που εχετε εμπειρια απο προσαρμογη τι λετε;;;θα τα καταφερουμε;;αυριο ξεκιναει η δευτερη βδομαδα μας.....για να δουμε!!!!!

 

μ'εχει φαει το αγχος...!!!!!!πολυ την λυπαμαι και στεναχωριεμαι που την αφηνω...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια ποσο πολυ με στεναχωρει η προσαρμογη της μικρης μου στον παιδικο δεν λεγεται.....ειναι 13 μηνων το μικρουλι μου και σφιγγεται η καρδια μου καθε φορα που την αφηνω κι εκεινη τεντωνει τα χερια της κλαιγοντας και με κοιταζει μένα βλεμμα απογνωσης σαν να λεει ΄΄μανουλα ΜΗ Μ'ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ....βοηθειααααα΄΄!!!!

 

ειλικρινα νιωθω πως της κανω κακο πως νιωθει εγκαταλειψη απογοητευση και προδοσια απο μερος μου και φοβαμαι μηπως της επηρεασει τον ψυχισμο της γενικως....

 

πειτε μου οτι ειμαι υπερβολικη και οτι εχω αδικο please....

δεν το αντεχω ειλικρινα σπαω το κεφαλι μου να βρω αλλες λυσεις αλλα δυστυχως ειμαστε μονοι μας και ξενοι σ'αυτο το μερος....να παρω μια γυναικα οποια να ναι χωρις συστασεις κι αυτο το βρισκω επιφοβο....τι να κανω;;

να περιμενω και θα προσαρμοστει...αυτο μου λενε ολοι.....εσεις που εχετε εμπειρια απο προσαρμογη τι λετε;;;θα τα καταφερουμε;;αυριο ξεκιναει η δευτερη βδομαδα μας.....για να δουμε!!!!!

 

μ'εχει φαει το αγχος...!!!!!!πολυ την λυπαμαι και στεναχωριεμαι που την αφηνω...

 

εχεις δικιο που νιωθεις ετσι..απλα σκεψου οτι το αγχος του αποχωρισμου θα το βιωνε ετσι κ αλλιως..τωρα ισως ειναι κ πιο ευκολο να ξεχνιεται με αλλες παραστασεις.το σημαντικο για τα παιδια ειναι να ζησουν την ρουτινα.οταν κατανοησει οτι εισαι παντα εκει θα ξερει οτι δεν σε εχει χασει!

Link to comment
Share on other sites

rrrrr, τι να σου πω, όλες τα ίδια νιώθουμε, κι εμένα έτσι κάνει και κλαίει και σκέφτομαι να μην τον στείλω, να τον κρατήσω κι άλλο, αλλά δεν γίνεται. Τον αλλο μήνα σκέφτομαι να επιστρέψω δουλειά και σκέφτομαι ότι είναι λάθος, αφού μπορώ να πάρω και το 9μηνο για το δεύτερο παιδάκι. Αλλά δεν είναι σωστές αυτές οι σκέψεις. Αφού για τον α ή β λόγο αποφάσισα να επιστρέψω στη δουλειά, αφού κα να μην είχα κάνει το δευτερο, θα είχε ήδη πάει παιδικό, γιατί θα είχα ήδη επιστρέψει στη δουλειά κι αφού έτσι κι αλλιώς δεν βγαίνει με τα δυο χωρίς βοήθεια και δεν θεωρώ σωστότερο να κάθεται σπίτι και να μην ασχολούμαι μαζί του γιατί δεν μπορώ, αφού πάντα θεωρούσα τον παιδικό ως την καλύτερη λύση ότι έχει πολλά πλεονεκτήματα, πρέπει να δείξουμε δύναμη και να στηρίξουμε συτή μας της άπόφαση.

Υπομονή, θα συνηθίσουν και θα τα χαιρόμαστε που θα μαθαίνουν πράγματα και θα κοινωνικοποιούνται, θα παίζουνε...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια ποσο πολυ με στεναχωρει η προσαρμογη της μικρης μου στον παιδικο δεν λεγεται.....ειναι 13 μηνων το μικρουλι μου και σφιγγεται η καρδια μου καθε φορα που την αφηνω κι εκεινη τεντωνει τα χερια της κλαιγοντας και με κοιταζει μένα βλεμμα απογνωσης σαν να λεει ΄΄μανουλα ΜΗ Μ'ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ....βοηθειααααα΄΄!!!!

 

ειλικρινα νιωθω πως της κανω κακο πως νιωθει εγκαταλειψη απογοητευση και προδοσια απο μερος μου και φοβαμαι μηπως της επηρεασει τον ψυχισμο της γενικως....

 

πειτε μου οτι ειμαι υπερβολικη και οτι εχω αδικο please....

δεν το αντεχω ειλικρινα σπαω το κεφαλι μου να βρω αλλες λυσεις αλλα δυστυχως ειμαστε μονοι μας και ξενοι σ'αυτο το μερος....να παρω μια γυναικα οποια να ναι χωρις συστασεις κι αυτο το βρισκω επιφοβο....τι να κανω;;

να περιμενω και θα προσαρμοστει...αυτο μου λενε ολοι.....εσεις που εχετε εμπειρια απο προσαρμογη τι λετε;;;θα τα καταφερουμε;;αυριο ξεκιναει η δευτερη βδομαδα μας.....για να δουμε!!!!!

 

μ'εχει φαει το αγχος...!!!!!!πολυ την λυπαμαι και στεναχωριεμαι που την αφηνω...

 

αααχχχχ έτσι όλες νιώθουμε

εγώ την πήγα 12 μηνών πρώτη φορά...και έκλαιγα όλη μέρα

 

τώρα μετά ένα χρόνο έχω να πω ότι ο παιδικός μόνο καλό έκανε...

έχει ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως (επειδή θηλάζω είχε τρελό κόλλημα με τη μαμά)

και μιλάει φανταστικά για 2 χρονών παιδάκι...

υπομονή και θα δεις....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...