Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

πως το ξερεις οτι βαλανε τοση ωρα;

 

Γιατί ήρθε και μου το είπε το παιδί οτι είδαν 2 επεισόδια μίκυ που ξέρω οτι είναι από 20' το καθένα. Επίσης το τσέκαρα με μια άλλη μαμά. Όπως επίσης μου είπε πως την προηγούμενη εβδομάδα τους είχαν βάλει πάλι. Όταν το σχολίασα μου είπαν οτι τους έβαλαν κάτι για τα χρώματα (δεν ήξεραν οτι το παιδί μου τα είχε πει όλα) επειδή ήταν η πρώτη εβδομάδα και ήθελαν να τα χαλαρώσουν. Οκ, τότε γιατί αυτό συνεχίστηκε και τη δεύτερη εβδομάδα?

Αν ήταν έτσι το κρατούσα και στο σπίτι το παιδάκι μου που το έστειλα και μου είναι άρρωστο απο την Τρίτη. Δεν κατηγορώ φυσικά τον παιδικό που αρρώστησε, ξέρω οτι η πρώτη χρονιά στο σχολείο είναι δύσκολη, αλλά αν είναι να πηγαίνει εκεί και αντί να κάνουν δημιουργικά πράγματα να βλέπουν dvd δεν αξίζει να το έχω συνέχεια άρρωστο.

Σημειωτέον, εγώ στο σπίτι τους βάζω σπάνια dvd...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ φοβάμαι πως και στον δικό μας παιδικό βάζουν dvd, γιατί μου ήρθαν οι σουσουράδες την περασμένη Τρίτη και μου λένε "μαμά είδαμε Μπομπ Σφουγγαράκη. Κάγγελο εγω. Που έιδατε Μπομπ καμάρια μου? Στο σχολείο!!:confused:

Κάνω ντου την Πέμπτη στον παιδικό και βλέπω την τηλεόραση να παίζει Μπομπ. Τον άλλο, τον μάστορα. Φούντωσα, αλλά δεν είπα τίποτα γιατί θα γινόταν χαμός, καθότι νευρασθενικιά. Μίλησα και με την ανιψιά μου η οποία είναι παιδαγωγός και μου είπε τι συμβαίνει λιγο - πολύ με τους παιδικούς και την τηλεόραση, 1 - 2 φορές την εβδομάδα οκ, όχι παραπάνω. Εγώ γιατί νομίζω ότι στον δικό μας είναι καθημερινότητα? Θα ξανα κάνω ντου να δω, και μετά θα δράσω!! :evil::evil::evil:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την Παρασκευη κολλησαμε την πρωτη μας ιωσουλα. Τρελλος πυρετος ολη μερα, αλλα ευτυχως απο το Σαββατο δεν ξαναανεβασε. Μονο μια μερα δηλαδη ειχε πυρετο (αλλα μιλαμε για 40αρια)

Απο το Σαββατο ομως εχει αρχισει και δεν θελει να πηγαινει για υπνο και οταν καταφερνει να κοιμηθει, κοιμαται πολυ λιγο. Απορω πως ειχε τοση ενεργεια ολο το σ-κ με τοσο λιγο υπνο! Ειναι παρατραγουδο της ιωσης αραγε η του ξεκινηματος στον παιδικο? Δεν ξερω αλλα δεν παλευεται η αυπνια...! ζζζζζζζζζζζζζ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Μήπως ξέρει κάποια παιδαγωγός τι είναι καλύτερο για ένα παιδάκι 12 μηνών που ξεκινάει βρεφικό?

Πως θα προσαρμοστει καλύτερα? Απο την μεριά μου τι πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις την Παρασκευη κολλησαμε την πρωτη μας ιωσουλα. Τρελλος πυρετος ολη μερα, αλλα ευτυχως απο το Σαββατο δεν ξαναανεβασε. Μονο μια μερα δηλαδη ειχε πυρετο (αλλα μιλαμε για 40αρια)

Απο το Σαββατο ομως εχει αρχισει και δεν θελει να πηγαινει για υπνο και οταν καταφερνει να κοιμηθει, κοιμαται πολυ λιγο. Απορω πως ειχε τοση ενεργεια ολο το σ-κ με τοσο λιγο υπνο! Ειναι παρατραγουδο της ιωσης αραγε η του ξεκινηματος στον παιδικο? Δεν ξερω αλλα δεν παλευεται η αυπνια...! ζζζζζζζζζζζζζ

 

Melina κι εμείς το ίδιο περίπου ζήσαμε: Μετά από την ρπώτη βδομάδα στον παιδικό, την αρπάξαμε την ιωσούλα την 24ωρη, πάει το Σ/Κ και όχι μόνο, γιατί κόλλησα κι εγώ και τώρα τρέχει η μύτη μου και έχω δέκατα :(

 

Το Σάββατο τη νύχτα και μέχρι Κυριακή μέσημέρι πυρετό 39 (ευτυχώς εμείς όχι 40) και μετά μια χαρά. Κάθε φορά που έπεφτε ο πυρετός μέσα στην καλή χαρά η δικιά σου, όλο ενέργεια χοροπηδούσε σαν τη μαϊμού! :).

Η παιδίατρος μας είπε ότι είναι πολύ συνηθισμένο και είναι μάλλον ίωση από το σταθμό. Να σκεφτείς πως η δικιά μας είχε να αρρωστήσει από πέρυσι τα Χριστούγεννα!

 

Σήμερα τον έστειλες στον παιδικό; Εγώ όχι σήμερα αλλά αύριο θα την πάω η ίδια εκεί λίγο πιο αργά, το σχολικό περνάει 7.25 και δεν το έχει κάνει ως τώρα- την πηγαίναμε εμείς αργότερα και φοβάμαι μην το πάρει στραβά πρώτη φορά.

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evi καλημερα

εγω τον εστειλα χτες γιατι ηταν 2 24ωρα απυρετος. και μαλλον κουραστηκε γιατι το βραδυ επεσε τουβλο και κοιμηθηκε πολυ ωραια.

το πρωι τον πηγαινω η εγω η ο μπαμπας του

(παντως το μεσημερι που γυριζει μονος του με το σχολικο, μαλλον του αρεσει γιατι οποτε βλεπουμε σχολικα στο δρομο τα κυνηγαει και θελει να μπει μεσα!)

περαστικουλια σας, εμεις προς το παρον δεν εχουμε κολλησει τιποτα, για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τον πηγε ο μπαμπας του και μου ειπε οτι δεν εκλαιγε, απλα λιγο κλαψουρισε...

(το κακο βεβαια ειναι οτι λειπει για δουλεια εκτος Αθηνας καποιες μερες την εβδομαδα)

Ελπιζω σιγα σιγα να ισορροπησει και ο υπνος τους, ειναι τοσο σημαντικο να κοιμουνται καλα και να ξεκουραζονται...

Εσενα ΣΚΕΚ στο σχολειο περναει καλα? Τι σου λενε? Το απογευμα οταν την ρωτας τι εκαναν εκει σου απανταει με χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Εσενα ΣΚΕΚ στο σχολειο περναει καλα? Τι σου λενε? Το απογευμα οταν την ρωτας τι εκαναν εκει σου απανταει με χαρα?

 

Ναι!! Η ίδια μου λέει διάφορα και τραγουδάκια και παραμυθάκια που τους είπε η δασκάλα. Τα παιδάκια στην τάξη της την τρέχουν ξωπίσω από την ώρα που μπαίνουμε το πρωί στην τάξη και έχει φίλους από το βρεφικό (4-5 παιδάκια).

 

Μόλις πάω το απόγευμα να την πάρω τρέχει να μου δείξει διάφορα, η δασκάλα είναι πολύ ευχαριστημένη με την συμπεριφορά της και την παραξενεύει κιόλας το πρωινό κλάμα.

 

Ο δικός σου φαίνεται να περνάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι μου λεει η δασκαλα του και ο ιδιος φαινεται πολυ καλα.

Βεβαια εμενα ο δικος μου δεν μιλαει ακομα, οποτε προσπαθω να καταλαβω ο,τι μπορω απο τα μαμα ντου ντου γκου ζαζα κλπ που μου λεει. Ενταξει καταλαβαινω καποια πραγματα, εχουμε τον κωδικα μας και συνεννοουμαστε.

Το πρωι παντως με χαρα βαζει την τσαντα στον ωμο και φευγουμε. Οταν φτανουμε αρχιζει η κλαψα, που κορυφωνεται οταν φευγω. Αλλα μετα ειναι λεει τελεια.

Ενταξει αυτο εχει σημασια, να περνανε καλα

Παντως ειναι και νωρις ακομα. Εδω εμεις αλλαζουμε δουλεια και δεν θελουμε και κανενα μηνα να εγκλιματιστουμε?

Αυτο που προσπαθω ειναι να του παρεχω οση περισσοτερη σταθεροτητα μπορω. Ενταξει και πριν τον παιδικο το εκανα, αλλα τωρα ακομα παραπανω. Φαντασου θελω να του αλλαξω γαλα και δεν το κανω τωρα - υπερβολικο ισως αλλα ετσι μου βγαινει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ετσι μου λεει η δασκαλα του και ο ιδιος φαινεται πολυ καλα.

Βεβαια εμενα ο δικος μου δεν μιλαει ακομα, οποτε προσπαθω να καταλαβω ο,τι μπορω απο τα μαμα ντου ντου γκου ζαζα κλπ που μου λεει. Ενταξει καταλαβαινω καποια πραγματα, εχουμε τον κωδικα μας και συνεννοουμαστε.

Το πρωι παντως με χαρα βαζει την τσαντα στον ωμο και φευγουμε. Οταν φτανουμε αρχιζει η κλαψα, που κορυφωνεται οταν φευγω. Αλλα μετα ειναι λεει τελεια.

Ενταξει αυτο εχει σημασια, να περνανε καλα

Παντως ειναι και νωρις ακομα. Εδω εμεις αλλαζουμε δουλεια και δεν θελουμε και κανενα μηνα να εγκλιματιστουμε?

Αυτο που προσπαθω ειναι να του παρεχω οση περισσοτερη σταθεροτητα μπορω. Ενταξει και πριν τον παιδικο το εκανα, αλλα τωρα ακομα παραπανω. Φαντασου θελω να του αλλαξω γαλα και δεν το κανω τωρα - υπερβολικο ισως αλλα ετσι μου βγαινει

 

Καλά κάνεις, και γω έτσι με τη σταθερότητα. Επειδή έχουμε ένα θέμα με τις μετακινήσεις του πατέρα, ταξιδεύει συχνά για δουλειά και κάπως αποσυντονίζεται το παιδί, προσπαθώ να είμαι συνέχεια εκεί δεδομένο για να νιώθει ασφάλεια. Δεν είσαι υπερβολίκή, ένα βήμα τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις, και γω έτσι με τη σταθερότητα. Επειδή έχουμε ένα θέμα με τις μετακινήσεις του πατέρα, ταξιδεύει συχνά για δουλειά και κάπως αποσυντονίζεται το παιδί, προσπαθώ να είμαι συνέχεια εκεί δεδομένο για να νιώθει ασφάλεια. Δεν είσαι υπερβολίκή, ένα βήμα τη φορά.

 

Πιστευω ότι δεν είσαστε υπερβολικές γιατί και εγω προσπαθώ να κάνω το ίδιο

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις εχετε κοψει την πανα? Εμεις δεν τα καταφεραμε το καλοκαιρι :-(( και τωρα με τον παιδικο αυτο θα παει πισω. Δεν πειραζει, ας παει καλα ο παιδικος και ολα τα αλλα θα γινουν.

Επισης εμεις εχουμε ακομα την βραδινη πιπιλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κουκλα!

ειστε στις προσπαθειες εσεις ε? σου τα λεει η ζωιτσα?

κοιτα θα ηθελα να εχει κοψει την πανα αλλα δεν αγχωνομαι κιολας, θα γινει κι αυτο οταν ειναι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Πιπίλα κόπηκε εδω και λίγο καιρό. Και σε μας βραδυνή ήταν και στο αυτοκίνητο.

 

Πάνα προσπαθούμε, καλά τα πήγαμε χθες, βέβαι πιστεύω θα μας πάρει καιρό να καταργήσουμε οριστικά την πάνα.

Link to comment
Share on other sites

Η πάνα και η πιπίλα είναι γενικώς ένα άγχος και για τα ίδια τα παιδιά. Η μεν πιπίλα όσο δεν την κόβουν προκαλεί άγχος γιατί την ψάχνουν και φοβούνται μην τη χάσουν. Η δε πάνα προκαλεί άγχος όταν αρχίσει η εκπαίδευση τουαλέττας. Πρέπει να σκεφτούν πριν τα κάνουν και αυτό δεν είναι η φύση του ανθρώπου αφού η φύση είναι μόλις χρειαστείς τουαλέττα χωρίς να σκεφτείς ξέρεις που να πας. Σκέψου να θες τουαλέττα και να πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι πρέπει να κάνεις. Μέχρι λοιπόν να τους γίνει βίωμα το "πάω τουαλέττα" φυσικό είναι να νιώθουν άγχος και εκνευρισμό κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς ακόμα δεν προσαρμοστήκαμε ακόμα στον παιδικό και δεν ξέρω τι να κάνω

Σήμερα που την πήγε ο μπαμπάς της, δεν ήθελε ούτε καν να μπει μέσα και τελικά έγινε χαμός και την πήρε πίσω.

Πώς να το αντιμετωπισω?

Είναι ήδη εφτα μέρες που προσπαθούμε να μείνει έστω δέκα λεπτά μέσα μόνη της.

Το βρίσκεται φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Παντως στον δικο μας παιδικο, συνιστουν μετα την πρωτη μερα, να μενει το παιδι καποια ωρα μονο του. και καθε μερα σταδιακα λιγο περισσοτερο.

 

Και στον δικό μας: την πρώτη μέρα μαζί με τους γονείς για βόλτα και παιχνίδι μισή ώρα, τη δεύτερη μία ώρα με άλλα δύο παιδάκια και τη δασκάλα μόνο, την τρίτη δύο ώρες, την τέταρτη τρεις ώρες και ένα γεύμα μαζί με τα παιδάκια, κ.ο.κ. Το πήρε καλά, έκλαψε μόνο μια φορά την τέταρτη μέρα και σήμερα το πρωί που την έβαλα στο σχολικό :-(

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμείς ακόμα δεν προσαρμοστήκαμε ακόμα στον παιδικό και δεν ξέρω τι να κάνω

Σήμερα που την πήγε ο μπαμπάς της, δεν ήθελε ούτε καν να μπει μέσα και τελικά έγινε χαμός και την πήρε πίσω.

Πώς να το αντιμετωπισω?

Είναι ήδη εφτα μέρες που προσπαθούμε να μείνει έστω δέκα λεπτά μέσα μόνη της.

Το βρίσκεται φυσιολογικό?

 

Ωχ...Μηπως αν βρίσκατε εκεί ένα παιχνίδι που να την απορροφήσει αρκετά και μετά σιγά σιγά να την χαιρετήσετε την ώρα που παίζει; Ή το δοκιμάσατε ήδη;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...