Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Marchi, μην στεναχωριέσαι, και μην απολογείσαι σε κανέναν.

 

Η πέπα το έχει συνήθειο κατά περιόδους να μπαίνει στο συγκεκριμένο και σε παρόμοια θέματα και να προκαλεί μπάχαλο και κλειδώματα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και χωρίς επιχειρήματα, προφανώς την βρίσκει όταν οι μαμάδες σταματούν τον θηλασμό με την παραμικρή δυσκολία, μη μασάς:wink:

 

Μπράβο που νοιάζεσαι για την κουμπάρα σου, καλή συνέχεια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σ΄ευχαριστώ πολύ Palladin !

Το μύνημα που θέλω να περάσω είναι ότι σε τέτοια σοβαρά πράγματα θα πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και λίγο πιο πονηρεμένοι να παίρνουμε και άλλες απόψεις (γιατρούς και όχι μόνο - και βέβαια συνδυαστικά με την γνώμη τους .. δεν παίζω τον γιατρό)...

 

Ξέρω ότι η κουμπάρα μου θέλει πάρα πολύ να θηλάσει ( το έκανε και με το πρώτο) !! Όταν της είπε ο γιατρός να κόψει τι γάλα της ενιωσε όπως μου είπε - ακούγεται λίγο αστείο - σαν να ευνουχίζουν έναν άντρα ...

Αν μου έλεγε ότι δεν επιθυμεί να θηλάσει ή οτι την κουράζει θα πήγαινα πάσο .. είναι κάθε δικαίωμά της ...

Το έψαξα και ασχολήθηκα σαν να αφορούσε εμένα .. Δεν έχω αρκετό χρόνο να μπαίνω στο forum και όμως βρήκα (για θέματα δικά μου που έχω γράψει παλαιότερα δεν ασχολήθηκα τόσο ούτε ευχέρησα να απαντήσω στις κοπέλες που ασχολήθηκαν και να τις ευχαριστήσω - αν και τις συμβουλεύτηκα και προσάρμοσα κάποιες συμβουλές τους στις δικές μου ανάγκες) ..

 

Αυτά .. δεν θέλω να γίνομαι κουραστική ..

...ζω & υπάρχω για να σας βλέπω να μεγαλώνετε!

Link to comment
Share on other sites

Marchi, μην στεναχωριέσαι, και μην απολογείσαι σε κανέναν.

 

Η πέπα το έχει συνήθειο κατά περιόδους να μπαίνει στο συγκεκριμένο και σε παρόμοια θέματα και να προκαλεί μπάχαλο και κλειδώματα λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και χωρίς επιχειρήματα, προφανώς την βρίσκει όταν οι μαμάδες σταματούν τον θηλασμό με την παραμικρή δυσκολία, μη μασάς:wink:

 

Μπράβο που νοιάζεσαι για την κουμπάρα σου, καλή συνέχεια!

 

 

τωρα αναρωτιεμαι-θα φας την καρτα ή οχι για σχολιασμο μελους? :shock::shock:

αλλα μαλλον δεν μασσας...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως ολο το θεμα ηταν να βρεθει μια λυση για να μην σταματησει τον θηλασμο η κουμπαρα σου και συμφωνω μαζι σου σε αυτο. αφου καταφερατε να βρειτε λυση χαρηκα παρα πολυ γι'αυτο ελπιζω να καταφερει να θηλασει οσο περισσοτερο μπορει.:-D:grin::-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ !

 

Πήρα και την γνώμη 2 παιδιάτρων και ενός γιατρού εξειδικευμένου .. Όλοι μου είπαν ότι μπορεί να συνεχίσει να θηλάζει κανονικά κι ας παίρνει το συγκεκριμένο φάρμακο.

Είμαι πολύ χαρούμενη !:D

(δεν ξέρω αν θα βρω άλλο χρόνο να ξαναγράψω. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ !!)

...ζω & υπάρχω για να σας βλέπω να μεγαλώνετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα.

Ψαχνοντας στο e-lactansia.org ειδα οτι η ουσια venlafaxine (αντικαταθλιπτικο φαρμακο με την ονομασια VEN FAX )εχει risk level 0. Αυτο σημαινει πως το φαρμακο το παιρνουμε αφοβα?

Θα ηθελα αν γνωριζει καποια με βεβαιοτητα να μου το πει αυτο γιατι ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα.

1ο Η κοπελα θηλαζει,βεβαια το μωρο ειναι 20 μηνων οποτε θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα

2ο ειναι εγκυος και διανυει τον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Ψαχνοντας στο e-lactansia.org ειδα οτι η ουσια venlafaxine (αντικαταθλιπτικο φαρμακο με την ονομασια VEN FAX )εχει risk level 0. Αυτο σημαινει πως το φαρμακο το παιρνουμε αφοβα?

Θα ηθελα αν γνωριζει καποια με βεβαιοτητα να μου το πει αυτο γιατι ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα.

1ο Η κοπελα θηλαζει,βεβαια το μωρο ειναι 20 μηνων οποτε θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα

2ο ειναι εγκυος και διανυει τον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης.

νομιζω οτι πρεπει να ρωτησει τον γιατρο της γιατι οτι φαρμακα παιρνει περνανε στο εμβρυο οποτε καλυτερα τον γιατρο. για να ειναι σιγουρη

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Ψαχνοντας στο e-lactansia.org ειδα οτι η ουσια venlafaxine (αντικαταθλιπτικο φαρμακο με την ονομασια VEN FAX )εχει risk level 0. Αυτο σημαινει πως το φαρμακο το παιρνουμε αφοβα?

Θα ηθελα αν γνωριζει καποια με βεβαιοτητα να μου το πει αυτο γιατι ειναι αρκετα σοβαρο το θεμα.

1ο Η κοπελα θηλαζει,βεβαια το μωρο ειναι 20 μηνων οποτε θηλαζει περιπου 3 φορες την ημερα

2ο ειναι εγκυος και διανυει τον 2ο μηνα της εγκυμοσυνης.

 

Ενδεικτικά, δες εδώ http://safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=141&TradeName=Venlafaxine&TradeId=2517

Καλύτερα να ρωτήσει το γυναικολόγο της.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά, δες εδώ http://safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=141&TradeName=Venlafaxine&TradeId=2517

Καλύτερα να ρωτήσει το γυναικολόγο της.

amaretto ευχαριστω...

γιατι ομως τοση διαφορα απο το e-lactansia.org? τοσο καιρο αυτο εμπιστευομουν:? .Τελος παντων..

Ο θηλασμος πες παει περιπατο αλλα το μωρο στην κοιλια..ειναι θεμα.Οκ θα της το πω.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

amaretto ευχαριστω...

γιατι ομως τοση διαφορα απο το e-lactansia.org? τοσο καιρο αυτο εμπιστευομουν:? .Τελος παντων..

Ο θηλασμος πες παει περιπατο αλλα το μωρο στην κοιλια..ειναι θεμα.Οκ θα της το πω.

 

Δεν υπάρχει "διαφορά". Το e-lactancia είναι για το θηλασμό, το safefetus είναι για την εγκυμοσύνη. Στην εγκυμοσύνη, περνούν πρακτικά τα πάντα από τον πλακούντα, ενώ στον θηλασμό, άλλα περνούν στο γάλα, άλλα όχι. Στη συγκεκριμένη περίπτωση η εγκυμοσύνη υπερκαλύπτει το θέμα του θηλασμού. Αν μπορείς να προφυλάξεις το έμβρυο, τότε προφυλάσσεται και το θηλάζον.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα φάρμακα που μπορεί να πάρει όντας έγκυος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,

 

μιας και δεν εχω την υπομονη να διαβάσω όλες τις σελίδες θα ήθελα μια γρηγορη απαντηση . θηλαζω τον γιο μου ( 15 μηνων) και έκανα εντριβη με θερμαντικη βιξ. θα θηλάσω μετά από 3 1/2 ώρες . Πόσο επιρεαζει το μητρκό γάλα( βρίστε με αλλά μετά διάβασα οτι δεν ενδεικνειται στην γαλουχία). ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

:P

καλησπερα,

 

μιας και δεν εχω την υπομονη να διαβάσω όλες τις σελίδες θα ήθελα μια γρηγορη απαντηση . θηλαζω τον γιο μου ( 15 μηνων) και έκανα εντριβη με θερμαντικη βιξ. θα θηλάσω μετά από 3 1/2 ώρες . Πόσο επιρεαζει το μητρκό γάλα( βρίστε με αλλά μετά διάβασα οτι δεν ενδεικνειται στην γαλουχία). ευχαριστώ

γιατι να σε βρισουμε ? ξερεις ποσες φορες ρωτησα κατι ανοητο? μπραβο σου που θηλαζεις το μωρακι σου ακομα. σε τετοιες περιπτωσεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου ο οποιος ειναι ο σωστος ανθρωπος για να σε βοηθησει. ελπιζω να το εκανες γιατι τωρα που σου γραφω ειναι αργα. φιλακια πολλα και στο μωρακι σου:P

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
:P

γιατι να σε βρισουμε ? ξερεις ποσες φορες ρωτησα κατι ανοητο? μπραβο σου που θηλαζεις το μωρακι σου ακομα. σε τετοιες περιπτωσεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου ο οποιος ειναι ο σωστος ανθρωπος για να σε βοηθησει. ελπιζω να το εκανες γιατι τωρα που σου γραφω ειναι αργα. φιλακια πολλα και στο μωρακι σου:P

Μην εισαι και τοσο σιγουρη γι'αυτο :cool:

Εχω ακουσει ανακριβειες απο παιδιατρους σε σχεση με το θηλασμο...

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι και τοσο σιγουρη γι'αυτο :cool:

Εχω ακουσει ανακριβειες απο παιδιατρους σε σχεση με το θηλασμο...

εμενα ο δικος μου ειναι ο σωστος ανθρωπος για να τον ρωτησεις!αν δεν τον εμπιστευεσαι πρεπει να τον αλλαζεις τον γιατρο,εχω εμπειρια πανω σε αυτο.μαλλον δεν θα πετυχες σωστο γιατρο....φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

:P

γιατι να σε βρισουμε ? ξερεις ποσες φορες ρωτησα κατι ανοητο? μπραβο σου που θηλαζεις το μωρακι σου ακομα. σε τετοιες περιπτωσεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου ο οποιος ειναι ο σωστος ανθρωπος για να σε βοηθησει. ελπιζω να το εκανες γιατι τωρα που σου γραφω ειναι αργα. φιλακια πολλα και στο μωρακι σου:P

Δεν αμφισβητησα το γιατρο σου:roll: ουτε αναφερθηκα στον δικο μου.

Οπως σου σημειωσα με μαυρα γραμματα ειπες "θα ρωτας τον παιδιατρο σου".Και σου απαντησα πως δεν ειναι και πολυ σιγουρο πως "ο παιδιατρος μας" ξερει να μας λυσει τις αποριες μας πανω σε θεματα θηλασμου.Εκτος κι αν ειναι IBCLC κι αν εσυ βρηκες τετοιο επιστημονα οντως εισαι πολυ τυχερη και περισσοτερο το μωρο σου:wink:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα σας!Εχω μια μικρη 3 χρονων που θηλαζει και μεχρι εδω ολα καλα.Δυστυχως εξαιτιας ενος πεντικιουρ-τι το θελα-επαθα μυκητες στα νυχακια μου...προς το παρον κανω εξωτερικη θεραπεια αλλα η δερματολογος μου ειπε να κοιταξω πηπως επιτρεπεται να ξεκινησω αντιμυκητιακη αγωγη και απο το στομα.κοριτσακια σορυ ξερει καμμια?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας!Εχω μια μικρη 3 χρονων που θηλαζει και μεχρι εδω ολα καλα.Δυστυχως εξαιτιας ενος πεντικιουρ-τι το θελα-επαθα μυκητες στα νυχακια μου...προς το παρον κανω εξωτερικη θεραπεια αλλα η δερματολογος μου ειπε να κοιταξω πηπως επιτρεπεται να ξεκινησω αντιμυκητιακη αγωγη και απο το στομα.κοριτσακια σορυ ξερει καμμια?

Θεωρητικά δεν απαγορεύεται: σκέψου ότι πολλά μωρά (σχεδόν νεογέννητα) παθαίνουν στοματίτιδα ή/και η μαμά καντιντίαση στις θηλές οπότε ακολουθούν αγωγή. Όταν το μωρό είναι τόσο μεγάλο (3 ετών) όλη η επίδραση του φαρμάκου το επηρεάζει ακόμα λιγότερο.

ΟΜΩΣ επειδή τα φάρμακα αυτά επηρεάζουν πολύ τη χλωρίδα του εντέρου της μαμάς και κατ' επέκταση και του μωρού, καλό είναι να λαμβάνονται ΜΟΝΟ όταν είναι τελείως απαραίτητο.

Θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τη γιατρό σου και εναλλακτικές θεραπείες: π.χ. διάλυμμα* από 1/3 betadine, 1/3 πρόπολη (θα βρεις στα φαρμακεία, π.χ. της Apivita που είναι βιολογική) και 1/3 αλόη (επίσης από φαρμακείο) που μπορείς να εφαρμόζεις τοπικά 3 φορές τη μέρα, κλπ. πριν καταφύγεις σε θεραπεία από το στόμα. (*Το διάλυμμα αυτό μου συνέστησε να το φτιάξω ομοιοπαθητικός γιατρός για περίπτωση δερματικής μυκητίασης και είχε θεαματικά αποτελέσματα χωρίς καθόλου χρήση κορτιζονούχων αλοιφών).

Link to comment
Share on other sites

..........και συνεχιζω επειδη μιλάς για νυχια.... βοηθουν πολυ ποδολουτρα σε καθαρό ξυδι μηλου (1μερος ξυδι 3 μερη νερο)

Επισης μπορεις να βάζεις και σκορδο (αν αντεχεις τη μυρωδιά) κόβεις τη σκελίδα στη μεση και αλοιφεις την περιοχη,,,,

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τη γιατρό σου και εναλλακτικές θεραπείες: π.χ. διάλυμμα* από 1/3 betadine, 1/3 πρόπολη (θα βρεις στα φαρμακεία, π.χ. της Apivita που είναι βιολογική) και 1/3 αλόη (επίσης από φαρμακείο) που μπορείς να εφαρμόζεις τοπικά 3 φορές τη μέρα, κλπ. πριν καταφύγεις σε θεραπεία από το στόμα. (*Το διάλυμμα αυτό μου συνέστησε να το φτιάξω ομοιοπαθητικός γιατρός για περίπτωση δερματικής μυκητίασης και είχε θεαματικά αποτελέσματα χωρίς καθόλου χρήση κορτιζονούχων αλοιφών).

Ένα παρόμοιο διάλυμα (προφανώς είχε betadin ή κάτι παρεμφερές λόγω χρώματος) είχα χρησιμοποιήσει και εγώ μετά από μακροχρόνια - αποτυχημένη προσπάθεια να απαλλαγώ από μύκητες σε 2 νυχια. Είχα δοκιμάσει για πολύ καιρό (μπορεί 2-3 χρόνια) εξωτερική θεραπεία με loceryl, στην συνέχεια αφού δεν είχα δει αποτέλεσμα πήρα χάπια (τα οποία με πείραξαν) και δοκίμασα το διάλυμα που έδωσε ο φαρμακοποιός στην μητέρα μου (γι'αυτό και δεν ξερω ακριβη σύσταση) αφού στην τελική δεν είχα τίποτα να χάσω, μάλιστα αφού ήταν ΄για εξωτερική χρήση οι κίνδυνοι ήταν ελάχιστοι. Το αποτέλεσμα ήταν σταδιακά να απαλλαγώ από τους τόσο επίμονους μυκητες. Για ψάξτο!

Link to comment
Share on other sites

:-D Πολύ χαίρομαι για την εναλλακτική αυτή συζήτηση!

Εγώ το διάλυμμα που αναφέρω επάνω το δοκίμασα... στο σκύλο μου:mrgreen: Μη γελάτε! Ο καημένος είχε επί χρόνια πρόβλημα που κάθε φορά σκάγαμε να το ξεφορτωθούμε και κάθε φορά που ο οργανισμός του ήταν λίγο ευάλωτος τον ξανάπιανε. Τα συμβατικά φάρμακα (τοπικά και από το στόμα) του είχαν διαλύσει το στομάχι και το έντερο με αποτέλεσμα η όλη "θεραπεία" να τραβάει σε μάκρος, 2-3 μήνες (χώρια τη θεραπεία για την κολίτιδα που πάθαινε μετά την αντιβίωση).

Με δεδομένο ότι τον έχουμε μέσα στο σπίτι και με τον γιο μου πλέον να αλωνίζει στα ίδια σημεία σχεδόν με το σκυλί, φοβόμουν εξίσου τη χρήση τοπικών συμβατικών αλοιφών (κάποιες κτηνιατρικές συνιστούσαν εφαρμογή με γάντια...) με τους μύκητες. Την τελευταία φορά που το έπαθε (επετειακά, κάθε χρόνο την ίδια εποχή που η αρχική του οικογένεια τον εγκατέλειψε στο δρόμο...:?) αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ομοιοπαθητικού. Η κλασική κτηνίατρος επιβεβαίωσε ότι ήταν μύκητες και μου είπε ότι αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο για το ότι δεν θα δώσουμε συμβατική θεραπεία. Μέσα σε 20 περίπου μέρες είχαν φύγει όλες οι αλλοιώσεις και τα σημεία έβγαλαν πάλι τρίχα!!! Η κτηνίατρος δεν το πίστευε :lol:

Link to comment
Share on other sites

:-D Πολύ χαίρομαι για την εναλλακτική αυτή συζήτηση!

Εγώ το διάλυμμα που αναφέρω επάνω το δοκίμασα... στο σκύλο μου:mrgreen: Μη γελάτε! Ο καημένος είχε επί χρόνια πρόβλημα που κάθε φορά σκάγαμε να το ξεφορτωθούμε και κάθε φορά που ο οργανισμός του ήταν λίγο ευάλωτος τον ξανάπιανε. Τα συμβατικά φάρμακα (τοπικά και από το στόμα) του είχαν διαλύσει το στομάχι και το έντερο με αποτέλεσμα η όλη "θεραπεία" να τραβάει σε μάκρος, 2-3 μήνες (χώρια τη θεραπεία για την κολίτιδα που πάθαινε μετά την αντιβίωση).

Με δεδομένο ότι τον έχουμε μέσα στο σπίτι και με τον γιο μου πλέον να αλωνίζει στα ίδια σημεία σχεδόν με το σκυλί, φοβόμουν εξίσου τη χρήση τοπικών συμβατικών αλοιφών (κάποιες κτηνιατρικές συνιστούσαν εφαρμογή με γάντια...) με τους μύκητες. Την τελευταία φορά που το έπαθε (επετειακά, κάθε χρόνο την ίδια εποχή που η αρχική του οικογένεια τον εγκατέλειψε στο δρόμο...:?) αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ομοιοπαθητικού. Η κλασική κτηνίατρος επιβεβαίωσε ότι ήταν μύκητες και μου είπε ότι αναλαμβάνω εγώ το ρίσκο για το ότι δεν θα δώσουμε συμβατική θεραπεία. Μέσα σε 20 περίπου μέρες είχαν φύγει όλες οι αλλοιώσεις και τα σημεία έβγαλαν πάλι τρίχα!!! Η κτηνίατρος δεν το πίστευε :lol:

 

εμενα μια φιλη μου σωθηκε με τα ποδολουτρα γιατί ειχαν γυρισει και τα νυχια της προς τα μεσα στις γωνιες απο τον μυκητα........

παραλληλα βεβαια εκοψε και ζαχαρη και ασπρο αλευρι:D

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μια ερώτηση μπορώ να πάρω fungostantin των 150 1 ανα 3 μερες συνολο 2 χάπια. Αισθάνομαι οτι έχω κολπίτιδα και υποπτευομαι τον καντιντα γιατι και στην εγκυμοσυνη ειχα και έχει και το μωράκι αλλεργία. Λόγω αποχής από τα γαλακτοκομικά δεν μπορω να φάω γιαούρτι ούτε κεφιρ...Την επόμενη τετάρτη θα πάω και σε γαστρεντερολόγο μπας και με βοηθήσει γιατί εχω και ευερέθιστο έντερο...Μπορώ?Γνωρίζεις κάποια προβιοτικά ή κεφιρ με φυτικό που θα μπορούσα να πάρω?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μια ερώτηση μπορώ να πάρω fungostantin των 150 1 ανα 3 μερες συνολο 2 χάπια. Αισθάνομαι οτι έχω κολπίτιδα και υποπτευομαι τον καντιντα γιατι και στην εγκυμοσυνη ειχα και έχει και το μωράκι αλλεργία.

 

Υποθέτω ότι εννοείς το fungustatin

 

Για αγωγή από το στόμα δεν έχω πληροφορίες πέρα από τις αναγραφόμενες στις εσώκλειστες οδηγίες, όπου αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται η χορήγηση στη γαλουχία.

 

Επίσης στις εσώκλειστες οδηγίες αναφέρεται αυτό:

 

Για τη θεραπεία της κολπικής καντιντίασης και της καντιντιασικής βαλανίτιδας πρέπει να χορηγούνται 150 mg από του στόματος ως εφάπαξ δόση

http://www.pfizer.gr/media/fungustatin_hard_caps&solution_for_infusion.pdf

 

Δηλαδή ότι για την κολπική καντιντίαση χορηγείται μόνο μία δόση. Αναφέρεσαι στο ίδιο φάρμακο;

Ρωτώ γιατί μπερδεύτηκα.

 

Η θεραπεία τοπικά με την ίδια ουσία θεωρείται ασφαλής. Συζήτησε αυτή την εναλλακτική με το γιατρό σου ή κάνε μια σχετική δίαιτα.

 

 

Λόγω αποχής από τα γαλακτοκομικά δεν μπορω να φάω γιαούρτι ούτε κεφιρ...Την επόμενη τετάρτη θα πάω και σε γαστρεντερολόγο μπας και με βοηθήσει γιατί εχω και ευερέθιστο έντερο...
Edit, τώρα είδα ότι παρακολουθείς και τη GAPS και τις αλλεργίες.

 

Για το Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου ρίξε μια ματιά εδώ για να γνωρίζεις τις μπορείς να περιμένεις από το γαστρεντερολόγο:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001292/

 

 

Μπορώ?Γνωρίζεις κάποια προβιοτικά ή κεφιρ με φυτικό που θα μπορούσα να πάρω?
Υπάρχει το κεφίρ νερού ή όπως αλλιώς λέγεται κεφίρ φρούτων, αλλά δεν γνωρίζω αν μπορείς να το βρεις κάπου στην Ελλάδα.

 

Περισσότερα προβιοτικά μπορείς να πάρεις από λαχανικά που τα κάνεις τουρσί. Είναι γεμάτα λακτοβάκιλους.

 

Προσοχή, αν υπάρχει ευερέθιστο έντερο και η κατάσταση βρίσκεται σε έξαρση, τα προβιοτικά φυσικά ή από συμπληρώματα, μπορεί να έχουν δυσάρεστες επιδράσεις. Σύμφωνα με την προσέγγιση SCD και GAPS, πρώτα θα πρέπει επιτευχθεί βελτίωση στο πεπτικό και μετά να προχωρήσεις σε τέτοιους είδους παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ιδιο φάρμακο, με 2 εφαπαξ δόσεις καθαρίζεις από το στόμα. Όσο για την Gaps μου είναι αδυνατο να κόψω υδατάνθρακες δεν μου αρεσει το κρεας και το ψάρι δεν τρωω γαλακτοκομικά παει μετα θα μου κοπει το γαλα, ηδη τα κιλά μου κατέβηκαν επικινδυνα και ζορόζομαι με την αποχή..Ουσιαστικα τωρα που τρωω υδατάνθρακες ξερω ότι ''τα ταιζω ''και με το πα΄ραπάνω γιαυτό μου βγήκε η κολπίτιδα...Εχω απογοητευτεί λίγο..Σε σημείο που φοβάμαι μήπως το γάλα μου δημιουργει προβληματάκια στο παιδι.. Ετσι μου έλεγε ο παθολόγος ότι έχω ευερεθιστο έντερο, από αυτο που διαβασα δεν νομίζω οτι έχω..Απλά εχω πρηξιμο με τα όσπρια χορτα μπρόκολο..Ποτε δεν με πειραξαν τα γαλακτοκομικά ήταν βασική τροφή μετα πρωτεινες και ελάχιστους υδατανθρακες..Τωρα όμως αλλαξα τελειως τις διατροφικές μου συνηθειες και αρχισα να ζορίζομαι.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...