Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Θηλάζω την 3 μηνών μπεμπούλα μου αποκλειστικά και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά χρησιμοποιούσα το λαδάκι της weleda για τις ραγάδες. Παρόλαυτά "εμπλούτισα" την συλλογή μου με μερικές ραγάδες ακόμα στους μηρούς και γλουτούς- μάλλον "παράσημα" είναι αυτές οι ραγάδες της εγκυμοσύνης για την νέα ζωή που έφερα στον κόσμο. Από την άλλη είναι και η γυναικεία ματαιοδοξία-όσο με παίρνει να'χω ....ελάχιστη δηλαδή- ότι δηλαδή με δυό τρείς ραγάδες λιγότερες μπορεί...μπορεί λέω να το φορέσω το μαγιό φέτος και ότι δεν θα κυκλοφορήσω ξανά με βερμούδα στην παραλία και πήγα και αγόρασα την simulcium g3 την οποία έβαλα για 4 ημέρες και ενθουσιάστηκα. Μέσα όμως στο χαρτί δεν γράφει αν επιτρέπεται ή απαγορεύται στο θηλασμό, όπως επίσης αναφέρει ότι εμποδίζει και την κυτταρίτιδα-και γενικά τέτοια προϊόντα υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται στον θηλασμό. Μπήκα και γω λοιπόν στο e-lactancia και πληκτρολογώντας τα περισσότερα από τα συστατικά (έ, κάποια στιγμή βαρέθηκα και σταμάτησα) δεν βρήκα τίποτα.

Εν κατακλείδι, μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε αυτό? Δηλαδή, γνωρίζει καμία αν τα συστατικά της αναφέρονται με άλλο όνομα για να μπορέσω να ψάξω το e-lactancia?

Ευχαριστώ πολύ και όλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας και την πανέμορφη εμπειρία του θηλασμού!

 

Κοριτσι μου να σ ζησει.....

Εχω τ ιδιο προβλημα.....αλλα αφου ειδα απαντησε η νινα νινα καλυφθηκα θα την παρω και εγω;);)

Γεμισα και εγω ραγαδες πηρα αρκετες αλλα δεν εκαναν δουλεια...αυτο που θελω να σε ρωτησω κανει δουλεια η simulsium???

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσι μου να σ ζησει.....

Εχω τ ιδιο προβλημα.....αλλα αφου ειδα απαντησε η νινα νινα καλυφθηκα θα την παρω και εγω;);)

Γεμισα και εγω ραγαδες πηρα αρκετες αλλα δεν εκαναν δουλεια...αυτο που θελω να σε ρωτησω κανει δουλεια η simulsium???

 

 

Για τις 4 ημέρες που την χρησιμοποιώ κάτι μου φαίνεται ότι κάνει. Σαν να λείανε λιγάκι τις καινούργιες μου ραγάδες. Και αν την βάλεις μετά από το μπάνιο που το δέρμα είναι νωπό δεν χρειάζεσαι μεγάλη ποσότητα γιατί απλώνεται πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε οτι απαγορεύεται να χρησιμοποιείς προϊόντα για κυτταριτιδα, ραγαδες κτλ; Οι γυναίκες που θηλάζουν μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα! Να την φοράς την κρέμα σου! Δεν νομίζω το e-lactancia θα έχει συστατικα απο κρεμες. Ετσι κι αλλιως σχεδόν καθόλου δεν περνάει στο γάλα. Εκτός αν πίνεις 2-3 καφέδες την ημέρα και χρησιμοποιείς κρέμα με καφεΐνη, τότε το μωρο μπορεί να έχει μια υπερδιεγερση αλλα απο εκει και πέρα και πάλι δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιείς κρέμα.

 

Συνονώματη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά να... είμαι πολύ φοβιτσιάρα και μπορεί από την αμφιβολίαι και μόνο να σκάσω! Δηλαδή, για να είμαι σίγουρη για κάτι, θέλω να αναφέρεται ρητά. Θα την πείραζε τώρα την εταιρειά να έγραφε στις οδηγίες - Εγκυμοσύνη-Δίαιτα-Εφηβεία-Προβλήματα διατροφής-Θηλασμός?:(

Link to comment
Share on other sites

Για τις 4 ημέρες που την χρησιμοποιώ κάτι μου φαίνεται ότι κάνει. Σαν να λείανε λιγάκι τις καινούργιες μου ραγάδες. Και αν την βάλεις μετά από το μπάνιο που το δέρμα είναι νωπό δεν χρειάζεσαι μεγάλη ποσότητα γιατί απλώνεται πολύ εύκολα.

 

Να σαι καλα σ εευχαριστω!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Συνονώματη ευχαριστώ για την απάντηση αλλά να... είμαι πολύ φοβιτσιάρα και μπορεί από την αμφιβολία για κάτι και μόνο να σκάσω! Δηλαδή, για να είμαι σίγουρη για κάτι, θέλω να αναφέρεται ρητά. Θα την πείραζε τώρα την εταιρειά να έγραφε στις οδηγίες - Εγκυμοσύνη-Δίαιτα-Εφηβεία-Προβλήματα διατροφής-Θηλασμός?:(

 

Δηλαδη ο,τι έγραφε θα το πιστευες; Σκέψου το εξής: τα περισσότερα φάρμακα που ειναι συμβατά με τον θηλασμο λενε στο χαρτάκι οτι απαγορεύεται να χρησιμοποιείται κατα τη γαλουχια (ακόμα κι αν το ίδιο φάρμακο το παίρνει και το μωρο πχ για ουρολοιμωξη). Οι περισσότεροι επαγγελματίες υγείας όταν η θηλαζουσα ειναι να πάρει πχ αντιβιωση την λενε να πετάει το γάλα της εκείνες τις ημέρες ή να σταματήσει το θηλασμο.

Οι κρεμες σώματος δεν περνάνε στο γάλα (κι αν περνάνε ειναι απειροελαχιστο). Το γάλα έρχεται απο το αιμα σου όχι απο το δέρμα σου. Σκέψου οτι η κόρη μου ειναι αλλεργική στο αγελαδινο γάλα κι εγω χρησιμοποιω αφρόλουτρο με πρωτεΐνες γάλακτος.

Διάβασε κι εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25071 που απαντάει η Αγλαια που ειναι συμβουλος θηλασμου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και έτσι όπως το λες, δίκιο έχεις. Αλλά υποτίθεται ότι όταν δηλώνεις κάτι ρητά είσαι και υπόλογος για αυτό. Βασικά, εγώ τα συστατικά δεν βρίσκω στο e-lactancia και γι'αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα σας.

Θηλάζω την 3 μηνών μπεμπούλα μου αποκλειστικά και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά χρησιμοποιούσα το λαδάκι της weleda για τις ραγάδες. Παρόλαυτά "εμπλούτισα" την συλλογή μου με μερικές ραγάδες ακόμα στους μηρούς και γλουτούς- μάλλον "παράσημα" είναι αυτές οι ραγάδες της εγκυμοσύνης για την νέα ζωή που έφερα στον κόσμο. Από την άλλη είναι και η γυναικεία ματαιοδοξία-όσο με παίρνει να'χω ....ελάχιστη δηλαδή- ότι δηλαδή με δυό τρείς ραγάδες λιγότερες μπορεί...μπορεί λέω να το φορέσω το μαγιό φέτος και ότι δεν θα κυκλοφορήσω ξανά με βερμούδα στην παραλία και πήγα και αγόρασα την simulcium g3 την οποία έβαλα για 4 ημέρες και ενθουσιάστηκα. Μέσα όμως στο χαρτί δεν γράφει αν επιτρέπεται ή απαγορεύται στο θηλασμό, όπως επίσης αναφέρει ότι εμποδίζει και την κυτταρίτιδα-και γενικά τέτοια προϊόντα υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται στον θηλασμό. Μπήκα και γω λοιπόν στο e-lactancia και πληκτρολογώντας τα περισσότερα από τα συστατικά (έ, κάποια στιγμή βαρέθηκα και σταμάτησα) δεν βρήκα τίποτα.

Εν κατακλείδι, μπορεί κάποια να με βοηθήσει σε αυτό? Δηλαδή, γνωρίζει καμία αν τα συστατικά της αναφέρονται με άλλο όνομα για να μπορέσω να ψάξω το e-lactancia?

Ευχαριστώ πολύ και όλες να χαίρεστε τα παιδάκια σας και την πανέμορφη εμπειρία του θηλασμού!

 

μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις

 

πες μας αν έχει αποτέλεσμα

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το neurobion επιτρεπεται στο θηλασμό γιατι ο ορθοπεδικός μου μου λέει όχι.Βιταμίνες ειναι b1, b6 και b12..

Εχω συνδρομο καρπιαιο σωλήνα ισως χρειαστει χειρουργίο και στενοχωριεμαι πολύ δεν θελω να κόψω το θηλασμό, συγγνωμη για το off topic.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω θέμα με την πιεσή μου, σημερα πηγα στον καρδιολόγο, μου λέει να ξεκινήσω αμέσως αγωγή. Μεχρι τωρα έπαιρνα το dopegyt απο την εγκυμοσύνη, του λέω οτι θηλάζω, λέει οκ μου γράφει το fisiotens (moxonidine) 0.3mg. Aυτό λέει επειδή θηλάζω...Κοιτάζω τωρα το elactancia κ το εχει στο 2 risk factor...Τι να κάνω?? Πρέπει οπωσδήποτε να ρυθμίσω την πιεσή μου αλλά κ δεν θελω εννοείται να σταματήσω τον θηλασμό.

Απο την στιγμη που του λέω οτι θηλάζω λέει οτι προτείνει αυτη την αγωγή.

Είμαι τόσο μπερδεμένη...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Εχω θέμα με την πιεσή μου, σημερα πηγα στον καρδιολόγο, μου λέει να ξεκινήσω αμέσως αγωγή. Μεχρι τωρα έπαιρνα το dopegyt απο την εγκυμοσύνη, του λέω οτι θηλάζω, λέει οκ μου γράφει το fisiotens (moxonidine) 0.3mg. Aυτό λέει επειδή θηλάζω...Κοιτάζω τωρα το elactancia κ το εχει στο 2 risk factor...Τι να κάνω?? Πρέπει οπωσδήποτε να ρυθμίσω την πιεσή μου αλλά κ δεν θελω εννοείται να σταματήσω τον θηλασμό.

Απο την στιγμη που του λέω οτι θηλάζω λέει οτι προτείνει αυτη την αγωγή.

Είμαι τόσο μπερδεμένη...

 

στο e-lactancia προτείνονται 3 εναλλακτικά, σημείωσέ τα και συζήτησέ τα με το γιατρό σου ή με κάποιον άλλο υπερτασιολόγο

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βιταμινες μπορούμε να πάρουμε;

είμαι λίγο κρυωμένη αυτές τις μερες

έχω δέκατα,παίρνω ντεπόν που ξέρω πως δεν επηρεάζει το θηλασμό αλλά σκέφτομαι να πάρω και καμιά βιταμίνη να με τονωσει

τι λέτε;

δε σκέφτομαι καν να παω σε γιατρο και να μου δώσει καμια αντιβιωση που ισως δεν επιτρεπεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα,

 

δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί, αλλά flagyl 500mg μπορώ να πάρω ενώ θηλάζω?Είναι κολπικά υπόθετα.

 

Τελικά, το βρήκα στην λίστα της e-lactancia. Ήταν καταχωρημένο με το συστατικό κι όχι με την ονομασία του φαρμάκου.

Ωστόσο, στο βιβλίο της κας Πατσούρου το έχει ως φάρμακο με άγνωστη δράση!!!

(http://www.geraki.gr/gerakina/farmaka.pdf)

Τί να κάνω? Έχω πολλά υγρά που μυρίζουν.Στην εγκυμοσύνη, και σε αντίστοιχη περίπτωση, μου τα είχε δώσει ο γυναικολόγος. Τώρα, κι επειδή μετακόμισα επαρχία αν πάω σε κανένα γιατρό θα μου πει να σταματήσω τον θηλασμό!!!

κ. Αγλαΐα μπορείτε να προτείνετε κάτι?

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

δεν ξέρω αν έχει προαναφερθεί, αλλά flagyl 500mg μπορώ να πάρω ενώ θηλάζω?Είναι κολπικά υπόθετα.

 

Ειναι συμβατο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα υπεροχο κοριτσακι μερικων ημερων το οποιο γεννησα με καισαρικη λογω προβληματος που εχω με τη μεση μου. ο ορθοπεδικος μου ειπε να σταματησω το θηλασμο και να κανω θεραπεια με ενεσεις dynastat η συνδιασμο voltaren musco-rill. εγω δεν θελω να σταματησω να θηλαζω, μηπως μπορω να σταματησω για λιγο, μεχρι να τελειωσει η θεραπεια και μετα να συνεχισω το θηλασμο?παρακαλω πολυ οποια γνωριζει ας μου απαντησει.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Fa1.JPGFa2.JPG

Fa3.JPGFa4.JPG

Fa5.JPGFa6.JPG

 

Και σε μορφή pdf:

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ

 

Από το βιβλίο

“ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΧΕΣΗ”

της κ.Άννας Πατσούρου,

Παιδιάτρου – Πιστοποιημένης Συμβούλου Θηλασμού

εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες, ISBN 978-960-398-03-6

Επίσης μπορείτε να ενημερωθείτε από τη σελίδα:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

θηλαζω την 44 ημερων κορουλα μου και λογω προβληματος με τη μεση μου ο ορθοπεδικός μου προτεινε θεραπεια με ενεσεις dynastat που ανηκουν στην ομαδα risk 2, επειδη φοβαμαι σκεφτομαι να διακοψω το θηλασμο οσο κανω τη θεραπεια και να συνεχισω μετα, ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
εχω ενα υπεροχο κοριτσακι μερικων ημερων το οποιο γεννησα με καισαρικη λογω προβληματος που εχω με τη μεση μου. ο ορθοπεδικος μου ειπε να σταματησω το θηλασμο και να κανω θεραπεια με ενεσεις dynastat η συνδιασμο voltaren musco-rill. εγω δεν θελω να σταματησω να θηλαζω, μηπως μπορω να σταματησω για λιγο, μεχρι να τελειωσει η θεραπεια και μετα να συνεχισω το θηλασμο?παρακαλω πολυ οποια γνωριζει ας μου απαντησει.ευχαριστω πολυ

 

το voltaren, θεωρείται ασφαλές

 

το dynastat θεωρείται μέτρια ασφαλές, δεν αντενδείκνυται στο θηλασμό,

 

http://www.orlpedia.gr/prods-results.php?prod_id=91

Το Dynastat χρησιμοποιείται για θεραπεία του πόνου. Το ενέσιμο διάλυμα σας χορηγείται από το γιατρό ή το νοσηλευτή, συνήθως σε νοσοκομείο ή κλινική, όπως μετά από μία χειρουργική επέμβαση. Προέρχεται από μια οικογένεια φαρμάκων που ονομάζονται αναστολείς COX-2 (αυτό είναι μια σύντμηση για τους αναστολείς της κυκλο-οξυγενάσης-2). O πόνος και το οίδημα μερικές φορές προκαλείται από ουσίες στο σώμα που αποκαλούνται προσταγλανδίνες.

 

Το Dynastat δρα με τη μείωση της ποσότητας αυτών των προσταγλανδινών. Υπάρχουν άλλες προσταγλανδίνες που προστατεύουν το βλεννογόνο του στομάχου ή προκαλούν την πήξη του αίματος και το Dynastat δεν τις επηρεάζει.

 

εναλλακτικό του το iburpofen που θεωρείται ασφαλές

 

το muscoril είναι περιορισμένα ασφαλές, είναι μυοχαλαρωτικό και ως εναλλακτικό προτείνεται η methocarbamol, το οποίο είναι επίσης μυοχαλαρωτικό, αλλά είναι μέτρια ασφαλές

 

Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να σεβαστεί την ανάγκη του μωρού σου για θηλασμό, τη δική σου επιθυμία να θηλάσεις και να επιλέξει τα φάρμακα που είναι συμβατά με αυτό.

 

Αν δεν είναι πρόθυμος να ξοδέψει λίγο χρόνο για να βρει τα κατάλληλα φάρμακα, θα ήταν καλύτερο να επιλέξεις έναν γιατρό που μπορεί και θέλει να το κάνει.

 

Η προσωρινή διακοπή του θηλασμού μπορεί να σημαίνει οριστική διακοπή, γιατί δεν μπορεί να διασφαλιστεί η συνεργασία του μωρού μετά τη διακοπή και όταν υπάρχουν κατάλληλα φάρμακα δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε κίνδυνο ο θηλασμός.

 

Eπίσης, μπορείς να αναζητήσεις και άλλου είδους θεραπεία. Αντί για μυοχαλαρωτικά φάρμακα, μπορεί να βρεις έναν οστεοπαθητικό για να σε βοηθήσει με μασάζ χαλαρώνοντας πολύ πιο αποτελεσματικά τους μύες σε σχέση με τα φάρμακα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

το voltaren, θεωρείται ασφαλές

 

το dynastat θεωρείται μέτρια ασφαλές, δεν αντενδείκνυται στο θηλασμό,

 

http://www.orlpedia.gr/prods-results.php?prod_id=91

Το Dynastat χρησιμοποιείται για θεραπεία του πόνου. Το ενέσιμο διάλυμα σας χορηγείται από το γιατρό ή το νοσηλευτή, συνήθως σε νοσοκομείο ή κλινική, όπως μετά από μία χειρουργική επέμβαση. Προέρχεται από μια οικογένεια φαρμάκων που ονομάζονται αναστολείς COX-2 (αυτό είναι μια σύντμηση για τους αναστολείς της κυκλο-οξυγενάσης-2). O πόνος και το οίδημα μερικές φορές προκαλείται από ουσίες στο σώμα που αποκαλούνται προσταγλανδίνες.

 

Το Dynastat δρα με τη μείωση της ποσότητας αυτών των προσταγλανδινών. Υπάρχουν άλλες προσταγλανδίνες που προστατεύουν το βλεννογόνο του στομάχου ή προκαλούν την πήξη του αίματος και το Dynastat δεν τις επηρεάζει.

 

εναλλακτικό του το iburpofen που θεωρείται ασφαλές

 

το muscoril είναι περιορισμένα ασφαλές, είναι μυοχαλαρωτικό και ως εναλλακτικό προτείνεται η methocarbamol, το οποίο είναι επίσης μυοχαλαρωτικό, αλλά είναι μέτρια ασφαλές

 

Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να σεβαστεί την ανάγκη του μωρού σου για θηλασμό, τη δική σου επιθυμία να θηλάσεις και να επιλέξει τα φάρμακα που είναι συμβατά με αυτό.

 

Αν δεν είναι πρόθυμος να ξοδέψει λίγο χρόνο για να βρει τα κατάλληλα φάρμακα, θα ήταν καλύτερο να επιλέξεις έναν γιατρό που μπορεί και θέλει να το κάνει.

 

Η προσωρινή διακοπή του θηλασμού μπορεί να σημαίνει οριστική διακοπή, γιατί δεν μπορεί να διασφαλιστεί η συνεργασία του μωρού μετά τη διακοπή και όταν υπάρχουν κατάλληλα φάρμακα δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε κίνδυνο ο θηλασμός.

 

Eπίσης, μπορείς να αναζητήσεις και άλλου είδους θεραπεία. Αντί για μυοχαλαρωτικά φάρμακα, μπορεί να βρεις έναν οστεοπαθητικό για να σε βοηθήσει με μασάζ χαλαρώνοντας πολύ πιο αποτελεσματικά τους μύες σε σχέση με τα φάρμακα.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως, επειδη πονουσα πολυ, χθες εκανα μια ενεση dynastat και δεν θηλασα τη μικρουλα μου μεχρι τωρα γιατι φοβαμαι, τωρα δεν ξερω τι να κανω, γιατι ο πονος υποχωρησε αρκετα και δεν θελω να κανω τη θεραπεια, αλλα ποτε να ξεκινησω ξανα το θηλασμο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Δυστυχως, επειδη πονουσα πολυ, χθες εκανα μια ενεση dynastat και δεν θηλασα τη μικρουλα μου μεχρι τωρα γιατι φοβαμαι, τωρα δεν ξερω τι να κανω, γιατι ο πονος υποχωρησε αρκετα και δεν θελω να κανω τη θεραπεια, αλλα ποτε να ξεκινησω ξανα το θηλασμο;

 

Όπως σου έγραψε κι η Αγλαια δεν αντενδεικνυται στο θηλασμο, ειναι μέτρια ασφαλές. Θηλασε κανονικά και συζήτησε με τον γιατρό σου για αλλαγή φαρμάκων (σου τα έγραψε η Αγλαια, μην επαναλαμβανομαστε).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψε κι η Αγλαια δεν αντενδεικνυται στο θηλασμο, ειναι μέτρια ασφαλές. Θηλασε κανονικά και συζήτησε με τον γιατρό σου για αλλαγή φαρμάκων (σου τα έγραψε η Αγλαια, μην επαναλαμβανομαστε).

συγνώμη, δεν θελω να γίνομαι κουρστική απλά φοβάμαι για το μωράκι μου κι επειδή ο καθένας μου λέει τα δικά του γι' αυτό ήθελα να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, δεν θελω να γίνομαι κουρστική απλά φοβάμαι για το μωράκι μου κι επειδή ο καθένας μου λέει τα δικά του γι' αυτό ήθελα να σιγουρευτώ.

 

Δεν γίνεσαι κουραστική, προς Θεού.

Κανένα απο τα φάρμακα που έγραψες δεν απαγορεύεται στο θηλασμο. Απο εκει και πέρα όμως κάποια που ειναι μέτρια ασφαλή θα μπορούσαν να αλλάξουν με πιο ασφαλή που κάνουν την ίδια δουλεια για να μην επιβαρυνθεί το μωρο με το μικρο ποσοστό που περνάει στο γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεσαι κουραστική, προς Θεού.

Κανένα απο τα φάρμακα που έγραψες δεν απαγορεύεται στο θηλασμο. Απο εκει και πέρα όμως κάποια που ειναι μέτρια ασφαλή θα μπορούσαν να αλλάξουν με πιο ασφαλή που κάνουν την ίδια δουλεια για να μην επιβαρυνθεί το μωρο με το μικρο ποσοστό που περνάει στο γάλα.

οκ, ευχαριστώ. ετσι κι αλλιώς σταμάτησα τη θεραπεία απο χθες οπότε θα το θηλάσω το μωράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...