Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα θέλω όλα - Τα χρειάζομαι όμως;


Recommended Posts

Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και μας έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία. Ό,τι κι αν δούμε τα θέλουμε όλα και κυρίως εγώ. Αν πραγματικά αγοράσω όλα όσα βλέπω μάλλον θα πρέπει να βγούμε εμείς από το σπίτι για να μπουν όλα αυτά τα πράγματα. Έτσι λοιπόν θέλω βοήθεια από όλες τις μανούλες... Τι πραγματικά χρειάζεται να πάρω για το κοριτσάκι μου;

:?: Υπάρχουν πράγματα που τελικά είναι άχρηστα;

:?: Τι και πόσα από κάθε είδος χρειάζομαι;

:?: Σε κάποιο topic του forum διάβασα πως τα παπλωματάκια δεν επιτρέπονται για μωράκια μέχρι ενός έτους. Ισχύει αυτό; Για ποιο λόγο; Οι κουβερτούλες δεν είναι πιο ανθυγιεινές λόγω του χνουδιού;

 

:!: Περιμένω τις συμβουλές σας γιατί σύντομα θα πρέπει να αρχίσουμε τις ετοιμασίες και η λίστα μου είναι ... ατελειώτη (και κυριολεκτικά και μεταφορικά)!!!

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω δεν θα σου πω παρε αυτο ή παρε εκεινο, γιατι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο και η καθε μανουλα εχει το δικο της τροπο στο μεγαλωμα του. Πηρα πολλα πραγματα που ηταν περιττα και αλλα που για καποιους ειναι αχρηστα και για μενα φανηκαν σωτηρια. Οποτε εχω να σου πω θα παρεις λιγα στην αρχη τα απολυτως απαραιτητα πχ. το παπλωμα που ανεφερες πολυ σωστα δεν το χρειαζεσαι αν δεις οτι παγωνει το μωρο σου (λεμε τωρα) θα δεις αν θα το παρεις. Ετσι σιγα θα καταλαβεις τις αναγκες σου και θα παρεις και τα καταλληλα πραγματα. Ακομα και μπιμπερο αν θηλασεις μπορει να μην σου χρειαστουν πολλα στην αρχη και μ'ενα να κανεις την δουλεια σου.Αυτην την μανια την εχεις και μαλλον θα σακολουθει συνεχεια απο εδω και περα. Ψυχραιμια λοιπον. Και να σου πω και αλλη μια παραμετρο οσο πιο πολλα παιρνεις τοσο γεμιζουν τα ντουλαπια και δεν ξερεις που να τα βαλεις. Οποτε σιγα σιγα θα την βρεις την ακρη.Θα σου φερουν και δωρα μην ξεχνας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και μας έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία. Ό,τι κι αν δούμε τα θέλουμε όλα και κυρίως εγώ. Αν πραγματικά αγοράσω όλα όσα βλέπω μάλλον θα πρέπει να βγούμε εμείς από το σπίτι για να μπουν όλα αυτά τα πράγματα. Έτσι λοιπόν θέλω βοήθεια από όλες τις μανούλες... Τι πραγματικά χρειάζεται να πάρω για το κοριτσάκι μου;

:?: Υπάρχουν πράγματα που τελικά είναι άχρηστα;

:?: Τι και πόσα από κάθε είδος χρειάζομαι;

:?: Σε κάποιο topic του forum διάβασα πως τα παπλωματάκια δεν επιτρέπονται για μωράκια μέχρι ενός έτους. Ισχύει αυτό; Για ποιο λόγο; Οι κουβερτούλες δεν είναι πιο ανθυγιεινές λόγω του χνουδιού;

 

:!: Περιμένω τις συμβουλές σας γιατί σύντομα θα πρέπει να αρχίσουμε τις ετοιμασίες και η λίστα μου είναι ... ατελειώτη (και κυριολεκτικά και μεταφορικά)!!!

 

Άννα σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ τα θέλω όλα, και το κακό είναι ότι το μάτι μου πέφτει και στα πιο ακριβά... Πάντως όλοι συγγενείς και φίλες μου που έχουν γεννήσει μου λένε ότι θα μου φέρουν ένα σωρό δώρα οπότε θα καλυφθώ σε μεγάλο μέρος κάνοντας και αλλαγές. Καλά αν σου δείξω τη λίστα μου θα τα παίξεις... Είναι δύο όλόκληρες σελίδες :lol:

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου anna+ κατ'αρχήν σου εύχομαι με το καλό να έρθει η μπεμπούλα σου.

 

Μην σε πιάνει πανικός αγόρασε τα βασικά για το ντύσιμο της όπως κορμάκια, φορμάκια, καλτσάκια, ένα ζακετάκι, ένα ολόσωμο μπουφάν αφού θα έρθει χειμώνα, 2-3 σελτεδάκια για τις αλλαγές. Να είσαι σίγουρη ότι φτάνουν διότι πρέπει να υπολογίσεις ότι θα σου έρθουν και δώρα όταν γεννήσεις αφού είναι και το πρώτο....

'Οσο για τα υπόλοιπα μπορείς να πάρεις μία κούνια, ένα καρότσι που να σπάει σε κομμάτια (πορτ μπεμπέ-κάθισμα για το αυτοκίνητο κλπ..) τον αποστειρωτή και 3-4 μπιμπερό αν δεν θηλάσεις. 'Οσο για τα σκεπάσματα δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα οι κουβερτούλες μπορείς να την πλύνεις 2-3 φορές πριν την βάλεις για να φύγει το χνούδι.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις άμεσες απάντησεις. Ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημά μου; Μένουμε σε νησί και αν δεν τα πάρουμε όλα ή σχεδόν όλα από τώρα όταν θα μας χρειαστούν αφενός δε θα βρούμε ποικιλία και αφετέρου θα βρούμε τα πάντα σε πολύ ανεβασμένες τιμές. Επίσης με το ζουζούνι δε θα μου είναι εύκολο να κάνω ταξιδάκια Αθήνα ή έστω Πάτρα για να αγοράζω ό,τι χρειάζομαι. Άρα θέλω να καλύψω από τώρα όλες τις πίθανές ανάγκες μας ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δύσκολο ε; :shock:

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και μας έχει πιάσει μια καταναλωτική μανία. Ό,τι κι αν δούμε τα θέλουμε όλα και κυρίως εγώ. Αν πραγματικά αγοράσω όλα όσα βλέπω μάλλον θα πρέπει να βγούμε εμείς από το σπίτι για να μπουν όλα αυτά τα πράγματα. Έτσι λοιπόν θέλω βοήθεια από όλες τις μανούλες... Τι πραγματικά χρειάζεται να πάρω για το κοριτσάκι μου;

:?: Υπάρχουν πράγματα που τελικά είναι άχρηστα;

:?: Τι και πόσα από κάθε είδος χρειάζομαι;

:?: Σε κάποιο topic του forum διάβασα πως τα παπλωματάκια δεν επιτρέπονται για μωράκια μέχρι ενός έτους. Ισχύει αυτό; Για ποιο λόγο; Οι κουβερτούλες δεν είναι πιο ανθυγιεινές λόγω του χνουδιού;

 

:!: Περιμένω τις συμβουλές σας γιατί σύντομα θα πρέπει να αρχίσουμε τις ετοιμασίες και η λίστα μου είναι ... ατελειώτη (και κυριολεκτικά και μεταφορικά)!!!

 

Άννα σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ τα θέλω όλα, και το κακό είναι ότι το μάτι μου πέφτει και στα πιο ακριβά... Πάντως όλοι συγγενείς και φίλες μου που έχουν γεννήσει μου λένε ότι θα μου φέρουν ένα σωρό δώρα οπότε θα καλυφθώ σε μεγάλο μέρος κάνοντας και αλλαγές. Καλά αν σου δείξω τη λίστα μου θα τα παίξεις... Είναι δύο όλόκληρες σελίδες :lol:

 

:D Πας κόντρα; Μου φαίνεται πως αν ανταλλάξουμε λίστες όλο και κάτι θα βρούμε που να μην το έχουμε σκεφτεί... Από δώρα δεν περιμένω και πολλά για να είμαι ειλικρινής. Μόνο ρουχαλάκια...

*

Link to comment
Share on other sites

Κακώς το διατύπωσα Άννα και ήμουν έτοιμη να το διορθώσω :lol: Όταν ανέφερα συγγενείς και φίλους δεν εννοούσα ότι θα μου τα καλύψουν όλα με τα δώρα τους, απλά μου λένε οι ίδιοι από την εμπειρία τους ότι θα έχω πολλές πολλές αλλαγές και έτσι θα πάρω αυτά που θέλω... Δεν ξέρω τι κύκλο έχεις, αλλά σίγουρα θα μαζέψεις αρκετά δώρα, έστω και φορμάκια, που σίγουρα θα γυρίσεις για να πάρεις κάτι πιο χρήσιμο.

Να βάλω τη λίστα μου?? :lol::lol::lol:

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουχαλάκια θα μπορέσω να τα αλλάξω μόνο με ρουχαλάκια - άρα απλώς θα πάρω μεγαλύτερα μεγέθη για αργότερα...

Α... και ξέχασα να πω και το άλλο. Τα περισσότερα είδη μπεμπέ αν εξαιρέσεις τα ρουχαλάκια τα βλεπεις κυρίως στα προσπέκτους και τα παραγγέλνεις από έκέι. Δυστυχώς τα καταστήματα δεν διαθέτουν τα περισσότερα είδη ώστε να μπορέσεις να τα δεις. Αν είναι να ψωνίσω χωρίς να δω τα πράγματα από κοντά μπορώ να τα πάρω και μέσω internet. Αλλά είναι το πρώτο μου μωράκι και θέλω να ζήσω όλες τις στιγμές...

*

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου λίστα είναι η ακόλουθη:

 

quinny stroller/maxi cosi

προίκα μωρού

διακόσμηση δωματίου (μπορντούρα, αυτοκόλλητα)

κρεββατάκι/στρώμα/συρταριέρα

λεκανίτσα/αξεσουάρ μπάνιου (σφουγγαράκι κλπ)/αλλαξιέρα

φορητή κούνια deluxe fisher price (τύπου ρηλάξ)

φορμάκια/ζιπουνάκια

μπιμπερό/σαλιάρες/αποστειρωτής

ρουχαλάκια/παπουτσάκια

κάδος άπλυτων μωρού

φωτάκι νυκτός

ενδοεπικοινωνία

παρκοκρέβατο mothercare

οινόπνευμα 70 και αποστειρωμένες γάζες

κουβερτούλες/σεντονάκια/σελτ/πανάκια

καρέκλα ΙΚΕΑ για θηλασμό

γυμναστήριο fisher price

απορρυπαντικό ρούχων

pampers

προστατευτικά ήλιου αυτοκινήτου/σήμανση

πετσετάκια μικρά για τοπικό πλύσιμο

τσάντα βόλτας

αξεσουάρ καροτσιού (μπασκέτα-ομπρέλλα)

καλλυντικά μωρού

 

Έχω ήδη πάρει τα περισσότερα και άφησα κάποια επίτηδες για δώρα αν με ρωτήσει κάποιος τι να πάρει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=256&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=590&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=521&start=0

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=396&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΠΙΔΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ

ΤΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΔΩ ΘΑ ΠΗΓΕΝΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ

ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ

ΦΟΡΜΙΤΣΕΣ- ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ- ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΕΣ -ΣΑΛΙΑΡΕΣ- ΣΕΛΕΔΑΚΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ 6 ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΩ

ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΑΛΟ -ΣΕΤ ΠΑΠΛΟΜΑΤΑΚΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΗ -ΨΑΛΙΔΑΚΙ -ΠΙΠΙΛΕΣ- ΣΕΤ ΤΣΑΤΣΑΡΟΥΛΕΣ

ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ -ΒΟΥΡΤΑΣΑΚΙ ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑΣ

ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ - ΡΙΛΑΞ- ΚΟΥΝΙΑ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ- ΣΙΦΙΝΙΕΡΕΣ 2 ΓΙΑΤΗ Η ΜΙΑ ΔΕ ΤΑ ΧΩΡΑΕΙ- ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙΑ ΜΠΑΝΙΟΥ 3

ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΣΕΤ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ

ΒΡΑΣΤΙΡΑ 6 ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΝ

ΜΙΚΡΟ ΒΡΑΣΤΙΡΑΚΙ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΩ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ

ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ ΦΟΡΕΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΤΟΙΧΟΥ ΚΛΠ

ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΕ ΣΕΙΓΕΝΝΕΙΣ ΤΑ ΔΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΓΕΙΝΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΝΩ

ΤΩΡΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΠΤΑ

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...