Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπουσουλάει...


Abbie

Recommended Posts

Ο γιός μου είναι τώρα 11 μηνών και δεν μπουσουλάει καθόλου. Βέβαια έχει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, που τον έχει κρατήσει αρκετά πίσω, αλλά τώρα που είναι πάλι στο σπίτι μας και είναι σταθερή η κατάστασή του, θέλουμε να τον βοηθήσουμε να αναπτυχθεί και να φτάσει στα φυσιολογικά για την ηλικιά του. Νομίζω ότι τα περισσότερα μωρά στην ηλικία του μπουσουλάνε κανονικά, σωστά? Ο μικρούλης μας έχει δύο σωληνάκια στην περιοχή της κοιλιάς, αλλά νομίζω τώρα είναι αρκετοί μήνες που τοποθετήθηκαν και έχουν επουλωθεί τα τραυματα. Επίσης, τα έχει συνιθήσει και δεν τον ενοχλούν. Ομως, όταν τον βάζω να ξαπλώσει με την κοιλίτσα, κατευθείαν βάζει τα κλάμματα. Από την άλλη, όταν κοιμάται, καμιά φορά γυρνάει από μόνος του και κοιμάται μπρούμητα, άρα είμαι σίγουρη ότι δεν πονάει....

 

Εχετε καμία ιδέα για το πως μπορώ να τον ενθαρρύνω να ξεκινήσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης πόσο μάλλον ένα παιδάκι που ήδη είχε μία περιπέτεια στην υγεία του..

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς μπορεί το παιδί να μην μπουσουλήσει καθόλου και να σηκωθεί να περπατήσει χωρίς το ενδιάμεσο στάδιο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μεγάλη δεν μπουσούλησε καθόλου, όσο κι αν την βάζαμε μπρούμητα (από το άγχος μας να μπουσουλήσει το παιδί!! :mad: ), αυτή έβαζε απλώς τα κλάματα. Και κάποια μέρα περπάτησε κατευθείαν.

 

Τώρα η μικρή αλωνίζει τον τόπο στα ο κάθε παιδί έχει τον χρόνο του και τον τρόπο του. Δεν χρειάζεται πίεση από μέρους μας :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω τι προβλημα ειναι αυτο που εχει το μπεμπακι σου αλλα αν δεν σχετιζεται με κατι νευρολογικο, τοτε στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα. Πολλα παιδια παρακαμπτουν το σταδιο του μπουσουληματος και περπατανε κατευθειαν. Επισης να ξερεις οτι τα μωρα εχουν μνημες. Ακομη κι αν δεν τον πονανε τωρα τα σωληνακια αυτο δεν σημαινει οτι δεν τον ενοχλει η αναμνηση. Θα σου ελεγα να μην τον πιεσεις.

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις εμενα ειναι 10 και κατι περπαταει οταν τις πιανω τα χερια, κρατιεται μονη της στο τραπεζι αλλα να μπουσουλησει ουτε το σκεφτετε. Αν τυχον βρεθει μπρουμητα βαζει τις φωνες για να την συκησεις ουτε γρικαει μονη της να κανει κατι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από αυτά που μου λέτε είναι φυσιολογικό? Στηριξε την μεσούλα του 8 μηνών και τώρα τον βάζουμε στην στράτα και κάνει όλες τις μανούβρες (μας είπαν στο νοσοκομείο να τον βάλουμε στράτα για να δυναμώσουν τα ποδαράκια του). Στην κουνια δεν έχει την δύναμη να πιαστεί από τα κάγκελα και να σηκωθεί όρθιος αλλά προσπαθεί....

 

Οταν μου λέτε ότι τα μικρούλια σας στάθηκαν όρθια κατευθείαν εννοείτε ότι πιάνονταν και σηκώνονταν μόνα τους? Σε ποιά ηλικία το έκαναν αυτό?

 

Λόγω του προβλήματος με τα νεφρά του ήταν νοσοκομείο πολύ καιρό και έμεινε πίσω η ανάπτυξη του και τώρα δεν ξέρω τι είναι φυσιολογικό και τι είναι που έχει μείνει πίσω...... HELP!!!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι καθολου για αυτο. Καθε παιδι εχει την δικη του αναπτυξη και τον δικο του ρυθμο.

Εμενα και οι δυο μου οι γιοι δεν μπουσουλησαν καθολου. Ο μεγαλος αρχισε να σηκωνεται στηριζομενος σε επιπλα γυρω στον 9ο μηνα και ο μικρος στον 10ο. Ο μεγαλος στον 10ο περπατουσε κανονικα ενω ο μικρος στον 11ο με 12ο.

Βαλτον σε ενα παρκο με διχτακι και ενθαρυνε τον με παιχνιδια να πιαστει και να σηκωθει, αν το κανει μια φορα μετα θα το κανει συνεχεια και μετα θα αρχισει να περπαταει στο παρκο γυρω γυρω.

Μην ανησυχεις, θα βρει τον ρυθμο και αυτος!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο δικός μου είναι 11,5 και δεν μπουσουλάει, έρπει εδώ κι ένα μήνα. Προσπαθεί να μπουσουλήσει αλλά δεν τα καταφέρνει. Πάντως μπρούμητα έκατσε για πρώτη φορά γύρω στον ένατο. Επίσης ακόμα δεν στέκεται αν δεν τον κρατάμε ούτε και μπορεί να σηκωθεί μόνος του. Γενικά όλα τα κάνει με αργά αλλά σταθερά βήματα και δεν ανησυχώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α ρε tery τουλαχιστονπροσπαθει ο δικο σου. Η δικια μου ουτε να ζοριστει δεν θελει. Το πιο εκνευριστικο δε ολον ειναι οταν πιανετε και σηκωνετε ( στο κρεβατι , στο παρκο κλπ.) μπορει να το κανει απειρες φορες σε μια ημερα. πανω - κατω, πανω - κατω.... ΑBBIE μην στεναχωριεσε να σκεφτεις η δικια μου( ΤΕΜΠΕΛΑ) ουτε το μπιμπερο δεν πιανει καλα καλα για να πιει το γαλα ή το ποτιρι με το νερο τελικα ολα ειναι σχετικα

Link to comment
Share on other sites

ουτε το μπιμπερο δεν πιανει καλα καλα για να πιει το γαλα ή το ποτιρι με το νερο

και ο Κωστής που όλα τα ΄χει κάνει γρήγορα...το μπουκάλι του ζήτημα να το έχει κρατήσει 5 φορές και κοντεύει 20 μηνών :lol:

Άμα λέμε τεμπελάκος... :lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν έχετε κάνει ιδιαίτερες προσπάθειες να τα βοηθήσετε να μπουσουλίσουν? Θεωρείτε πιο σημαντικό να σταθούν στα ποδαράκια τους?

Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να μπουσουλησει και οτι ειναι ενα σταδιο που πρεπει να περασει αλλα εγω τι να κανω? να την δειρω? δεν θελει με τιποτα! οποτε ....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο παιδίατρος δεν ανησυχούσε καθόλου που δεν μπουσούλισε η μικρή.. Αστο το μωρό.. Μην το πιεσεις καθόλου.. Καθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό και ειδικά αν το μωρό ταλαιπωρήθηκε πρέπει να το αφήσεις να χαλαρώσει τώρα και να ανακαλύψει σιγά σιγά το σώμα του, τις δυνατότητές του και τις ικανότητές του.. Δωσε του χώρο και χρόνο.. Περασε αρκετά, αστο να γιάνει τις πληγές μέσα του και θα ξεκινήσει όταν αισθανθεί έτοιμο..

phzU.jpgwddf.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην στενοχωριέσαι! Οταν έρθει η ώρα του θα περπατήσει. Κι όταν το κάνει τελικά, σε 1, 2, ή 4 μήνες, δεν θα έχει μετά καμιά σημασία αν πρώτα μπουσούλησε ή περπάτησε κατευθείαν, σωστά??

 

Παίξε με το μωράκι σου τώρα που το έχεις αγκαλίτσα και μην αγχώνεσαι, γιατί μόλις περπατήσει θα το κυνηγάς από πίσω συνέχεια :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΟΛΑ ΘΑ ΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΛΟΙ ΜΗ ΤΟ ΣΗΚΩΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,

ΚΑΙ ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΚΤΛ,

ΡΩΤΗΣΑ ΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ, ΘΑ ΣΗΚΩΘΕΙ, ΜΗ ΤΟ ΤΡΑΒΑΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ Η ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΗ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΚΙΟΛΑΣ!

ΟΤΑΝ ΘΑ ΝΙΩΣΕΙ ΕΚΕΙΝΟ ΕΤΟΙΜΟ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ...

ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ, ΟΠΟΤΕ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ

ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό, ο μπέμπης σε ελαχιστες μέρες κλείνει τους 11 μήνες κ ακόμα δεν μπουσουλαει. Πιάνεται από το πάρκο βέβαια κ σηκώνεται μόνος του (ακόμα δεν κάνει όμως πλάγια βηματακια). Όταν είναι ξάπλα ανάσκελα σηκώνεται μόνος του σε καθιστή θέση, ακόμα κ ξαπλωμένος μπρούμυτα βάζει δύναμη κ ξανά σηκώνεται σε καθιστή θέση κ γενικά παίρνει τη θέση μπουσουληματος αλλά αντί να μπουσουλησει θα συρθεί βάζοντας τις πατούσες κάτω ώστε να του δώσει ώθηση. Υπάρχει κάποια εδώ που να μην μπουσουλησε το παιδάκι της αλλά να περπατησε κατευθείαν? Κ μετέπειτα στη ζωή του παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στην ομιλία η μαθησιακές δυσκολίες κλπ? Γιατί ενώ δεν θεωρείται αναγκαίο στάδιο για την ανάπτυξη του μωρού απ' τη φυσικοθεραπευρια που πήγαινα την πρώτη μου κόρη μου θυμάμαι να μου λέει ότι είναι σημαντικό στάδιο κ να μην προτρέπουμε το παιδί να περπατήσει χωρίς να έχει μπουσουλησει πριν. Αλλά δεν μπορώ κάθε φορά να τον σταματάω για να μην σηκωθεί, όλη την ώρα βαζει δύναμη στα πόδια κ σηκώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό, ο μπέμπης σε ελαχιστες μέρες κλείνει τους 11 μήνες κ ακόμα δεν μπουσουλαει. Πιάνεται από το πάρκο βέβαια κ σηκώνεται μόνος του (ακόμα δεν κάνει όμως πλάγια βηματακια). Όταν είναι ξάπλα ανάσκελα σηκώνεται μόνος του σε καθιστή θέση, ακόμα κ ξαπλωμένος μπρούμυτα βάζει δύναμη κ ξανά σηκώνεται σε καθιστή θέση κ γενικά παίρνει τη θέση μπουσουληματος αλλά αντί να μπουσουλησει θα συρθεί βάζοντας τις πατούσες κάτω ώστε να του δώσει ώθηση. Υπάρχει κάποια εδώ που να μην μπουσουλησε το παιδάκι της αλλά να περπατησε κατευθείαν? Κ μετέπειτα στη ζωή του παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στην ομιλία η μαθησιακές δυσκολίες κλπ? Γιατί ενώ δεν θεωρείται αναγκαίο στάδιο για την ανάπτυξη του μωρού απ' τη φυσικοθεραπευρια που πήγαινα την πρώτη μου κόρη μου θυμάμαι να μου λέει ότι είναι σημαντικό στάδιο κ να μην προτρέπουμε το παιδί να περπατήσει χωρίς να έχει μπουσουλησει πριν. Αλλά δεν μπορώ κάθε φορά να τον σταματάω για να μην σηκωθεί, όλη την ώρα βαζει δύναμη στα πόδια κ σηκώνεται.

Νομιζω το να τον αποτρέπεις θα πρέπει να συμβαίνει αν φαίνεται να μην έχει καλή στηριξη

Αφου ο δικος σου πιάνεται κ σηκώνεται είναι μια χαρά, φανταζομαι τα πλάγια βηματάκια είναι θέμα χρονου

Έχω ακούσει για περιπτώσεις παιδιών που κατευθείαν περπάτησαν 

Βέβαια κ οι κινήσεις που κάνει ο μικρος σου στα 4ειναι ένα στάδιο πριν

Εμεις δ το πηγαμε έτσι ακριβώς. Πχ ο γιος μου μπουσουλησε 11,5μ.περπατησε 13,5.καθοταν πολύ καλά χωρίς στήριξη από 8μ ,από 10μ δ φοβομουν ότι θα φύγει ξαφνικά πίσω. Κ κάπου εκεί στεκόταν κ ορθιος

Η κορη μου τα εκανε όλα λιγο πιο γρήγορα. Από 6μ καθοταν χωρίς στήριξη, δ φοβομουν μην πέσει πίσω, από 7μ πιανοταν κ στεκόταν. Σχεδόν 9μ μπουσουλησε, παράλληλα μπορούσε να αφήνει δευτερόλεπτα τα χέρια, κ αν πιανοταν σε έπιπλα περπατούσε όλο το σπίτι. Γενικα το μπουσουλημα δ της άρεσε κ πολυ μαλλο. 11,5μ με ένα χέρι περπατούσαμε κ ενός μονη

Ειδικα αν μπουσουλησε δ νομιζω πως έχει καμία σχέση με ο ομιλία κ μαθησιακές δυσκολιες

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό, ο μπέμπης σε ελαχιστες μέρες κλείνει τους 11 μήνες κ ακόμα δεν μπουσουλαει. Πιάνεται από το πάρκο βέβαια κ σηκώνεται μόνος του (ακόμα δεν κάνει όμως πλάγια βηματακια). Όταν είναι ξάπλα ανάσκελα σηκώνεται μόνος του σε καθιστή θέση, ακόμα κ ξαπλωμένος μπρούμυτα βάζει δύναμη κ ξανά σηκώνεται σε καθιστή θέση κ γενικά παίρνει τη θέση μπουσουληματος αλλά αντί να μπουσουλησει θα συρθεί βάζοντας τις πατούσες κάτω ώστε να του δώσει ώθηση. Υπάρχει κάποια εδώ που να μην μπουσουλησε το παιδάκι της αλλά να περπατησε κατευθείαν? Κ μετέπειτα στη ζωή του παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στην ομιλία η μαθησιακές δυσκολίες κλπ? Γιατί ενώ δεν θεωρείται αναγκαίο στάδιο για την ανάπτυξη του μωρού απ' τη φυσικοθεραπευρια που πήγαινα την πρώτη μου κόρη μου θυμάμαι να μου λέει ότι είναι σημαντικό στάδιο κ να μην προτρέπουμε το παιδί να περπατήσει χωρίς να έχει μπουσουλησει πριν. Αλλά δεν μπορώ κάθε φορά να τον σταματάω για να μην σηκωθεί, όλη την ώρα βαζει δύναμη στα πόδια κ σηκώνεται.

εμεvα μπουσουλησε 12.5 μηvωv. Μεχρι τοτε ηθελε vα ειvαι συvεχεια ορθιος κ vα τοv κραταμε απτα χερια vα περπαταει. Vομιζα οτι θα περπατησει γρηγορα αλλα τελικα μπουσουλησε 12.5 μηvωv κ περπατησε 16 μηvωv. Τωρα vα σου πω για μαθησιακες δυσκολιες ειvαι μικρος δεv ξερω vα σου πω παvτως τωρα 20 μηvωv καvει προτασεις με δυο λεξεις . 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις. Δεν με πειράζει το να αργήσει να μπουσουλησει κ να περπατήσει απλά θέλω να μπουσουλησει για το λόγο που σας είπα... Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια, έτσι έχω ακούσει.

Χρόνια πολλά κιόλας, Χριστός Ανέστη, υγεία σε όλο το κόσμο κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις. Δεν με πειράζει το να αργήσει να μπουσουλησει κ να περπατήσει απλά θέλω να μπουσουλησει για το λόγο που σας είπα... Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια, έτσι έχω ακούσει.

Χρόνια πολλά κιόλας, Χριστός Ανέστη, υγεία σε όλο το κόσμο κ να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!!

Η καθυστερηση των οροσημων (πχ περπατημα ή ομιλια) μπορει να ειναι πρωϊμα σημαδια μαθησιακων δυσκολιων, αλλα το μπουσουλημα δεν ειναι αναπτυξιακο οροσημο ολων των μωρων. Πολλα θα περπατησουν χωρις να μπουσουλησουν.

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sentir...natureza είπε:

Η καθυστερηση των οροσημων (πχ περπατημα ή ομιλια) μπορει να ειναι πρωϊμα σημαδια μαθησιακων δυσκολιων, αλλα το μπουσουλημα δεν ειναι αναπτυξιακο οροσημο ολων των μωρων. Πολλα θα περπατησουν χωρις να μπουσουλησουν.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να σε ρωτήσω επειδή το λες κ νιώθω ότι είσαι σίγουρη οπότε με συμφέρουν τα λεγόμενα σου, είσαι μήπως παιδίατρος ή αναπτυξιολογος ή κάτι παρεμφερή ή απλά το έχεις ψάξει διαβάζοντας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να σε ρωτήσω επειδή το λες κ νιώθω ότι είσαι σίγουρη οπότε με συμφέρουν τα λεγόμενα σου, είσαι μήπως παιδίατρος ή αναπτυξιολογος ή κάτι παρεμφερή ή απλά το έχεις ψάξει διαβάζοντας?

H πτυχιακη μου ειχε θεμα την πρωιμη ανιχνευση των μαθησιακων δυσκολιων;)

 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Έχω έναν προβληματισμό, ο μπέμπης σε ελαχιστες μέρες κλείνει τους 11 μήνες κ ακόμα δεν μπουσουλαει. Πιάνεται από το πάρκο βέβαια κ σηκώνεται μόνος του (ακόμα δεν κάνει όμως πλάγια βηματακια). Όταν είναι ξάπλα ανάσκελα σηκώνεται μόνος του σε καθιστή θέση, ακόμα κ ξαπλωμένος μπρούμυτα βάζει δύναμη κ ξανά σηκώνεται σε καθιστή θέση κ γενικά παίρνει τη θέση μπουσουληματος αλλά αντί να μπουσουλησει θα συρθεί βάζοντας τις πατούσες κάτω ώστε να του δώσει ώθηση. Υπάρχει κάποια εδώ που να μην μπουσουλησε το παιδάκι της αλλά να περπατησε κατευθείαν? Κ μετέπειτα στη ζωή του παρουσίασε κάποιο πρόβλημα στην ομιλία η μαθησιακές δυσκολίες κλπ? Γιατί ενώ δεν θεωρείται αναγκαίο στάδιο για την ανάπτυξη του μωρού απ' τη φυσικοθεραπευρια που πήγαινα την πρώτη μου κόρη μου θυμάμαι να μου λέει ότι είναι σημαντικό στάδιο κ να μην προτρέπουμε το παιδί να περπατήσει χωρίς να έχει μπουσουλησει πριν. Αλλά δεν μπορώ κάθε φορά να τον σταματάω για να μην σηκωθεί, όλη την ώρα βαζει δύναμη στα πόδια κ σηκώνεται.

Το αγοράκι μιας φίλης μου, ίσα με τον δικό μου, άργησε λίγο να κάτσει άνετα χωρίς στήριξη (φαντάσου 8--9 μηνώ΄ν φοβόταν να τον αφήσει στο πάτωμα), δεν μπουσούλησε καθόλου, όμως από 10-11 μηνών έκανε βηματάκια πιασμένος από το χέρι. Δεν ξέρω αν τον περπατούσαν αρχικά, μπορεί κ η φίλη μου να μην το ξέρει γιατί ανακατεύονται δύο γιαγιάδες, παππούδες, θείοι, θείες και δεν είναι σίγουρη ότι ακολουθούν οδηγίες. Όμως πριν τον χρόνο, περπατούσε πολύ πιασμένος από το χέρι, κανονικό περπάτημα πλέον, ενώ σκέψου λίγους μήνες πριν δεν είχε καν σιγουριά να κάτσει, και περίπου 13 μηνών περπάτησε χωρίς χέρι. Λ15 μηνών, είχε πλούσιο ρεπερτόριο λέξεων. Θυμάμαι τους μήνες ακριβώς γιατί ήταν Απρίλιος και ήμουν στην επιτροπή της εξωσωματικής κ μου διάβαζα μήνυμά της με τη λίστα των λέξεων του γιου της, που ήταν τότε περίπου 15 μηνών κ μου είχε στείλει ένα κατεβατό καμιά 50αριά λέξεις (παιδικά δισύλλαβα αλλά με μεγάλη ποικιλία). Μου έχει μείνει γιατί παρακολουθούσα αν συμβαδίζουν τα παιδιά μας κ ο δικός μου τότε μόνο μαμα μπαμπά έλεγε. Οπότε καμία σχέση με καθυστέρηση ομιλίας. Για μαθησιακά άλλα προφανώς δεν το ξέρουμε ακόμα! Ο δικός μου από την άλλη, μπουσούλησε σε κανονική φάση, ούτε νωρίς ούτε αργά, αλλά άργησε να μιλήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...