Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδων Πεντελης - Οδοντιατρικο?


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Θελω την βοηθεια σας σε κατι:

Εχω ενα αγορακι 6 1/2 με Συνδρομο Ασπεργκερ. Λογω προωροτητας εχει "δυσπλασια αδαμαντινης" με αποτελεσμα να εχει 7 δοντακια (νεογιλα) χαλασμενα. Μετα απο 6 (!!!) οδοντιατρους και τις ανεπιτυχεις προσπαθειες τους να πεισουν τον Γιαννη να του σφραγισουν τα δοντια, ειπαμε οτι η πιο σωστη λυση ειναι να τον παμε στο Πεντελης, με ολικη ναρκωση, να τα κανουν και τα 7 μαζι να τελιωνουμε και να μην ταλαιπωρηθει το παιδι αλλο.

 

Ειμαστε λοιπον σε λιστα αναμονης πανω απο 3 μηνες με την κατασταση να εχει χειροτερεψει (αποστηματα, να τον κραταμε με αντιβιωσεις και παυσιπονα κτλ). Τελικα να μην σας τα πολυλογω, βρεθηκε ενα κενο για εμας...

 

Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον, γιατι δεν καταφερα να μιλησω με την κυρια στο τηλεφωνο δεν ηταν ακριβως συζητησιμη...

 

Εχει κανει καποια μαμα σφραγισματα με ολικη στο Πεντελης?

Πως ηταν η εμπειρια σας? Πως ηταν το προσωπικο?

Σας αφησανε να μεινετε με το παιδι μεχρι να αναισθητοποιηθει ή σας το πηραν ουρλιαζοντας απο τα χερια οπως εμενα τον αλλο μου γιο (τοτε 3 1/2 ετων, για αμυγδαλες).

 

Επισης φοβαμαι οτι θα του βγαλουν πολλα απο τα δοντια αντι να τα σωσουν (εστω για να κρατηθει το κενο και να γλιτωσουμε το "σιδερακι" που βαζουν) για να γλιτωσουν χρονο και μονο και με το σκεπτικο "οτι θα βγαλει καινουρια".

 

Μιλησα με το Ιασω γιατι τυγχανει η οδοντιατρος τους να ειναι και η οδοντιατρος που ειχε ο Γιαννης πιο παλια, και με πολυ λεπτομερεια οι ανθρωποι μου τα ειπαν ολα και μου φανηκαν ολα τοσο πιο ανθρωπινα και φιλικα στο παιδι... και ηταν ευγενεστατοι και υπομονετικοι με τις ερωτησεις μου... Στο παρελθον η ιδια οδοντριατρος εχει "σωσει" δοντια του αλλου μου γιου ετσι που παροτι εχουν μεινει μονο το κατω μερος, τουλαχιστον κρατανε το κενο. Και αν αναρωτιεστε γιατι αφου ειναι τοσο καλη, δεν παμε σε αυτην γενικα, η απαντηση ειναι οτι ενω ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλη και την συμπαθω, ειναι επισης και παρα πολυ ακριβη :(

 

 

Ακουγεται ιδανικο για εμενα το Ιασω Παιδων... ομως, το κακο? Περιπου 2000 Ευρω κοστος... το Παιδων? Μηδεν κοστος (εκτος απο τα 60 Ε που δωσαμε ηδη για την πανοραμικη και τις αιματολογικες).

Δεν τα εχω τα 2 χιλιαρικα αλλα στην αναγκη θα τα δανειζομουνα...

 

Γιαυτο ρωταω, πειτε μου σας παρακαλω τις εμπειριες σας απο το Παιδων Πεντελης... θα του φερθουν του παιδιου καλα?

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και τις συμβουλες σας!

Φιλικα,

Τινα

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχεις ψάξει καθόλου μήπως σας αναλάβουν στην Οδοντιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών? Τυγχάνει να δουλεύω στο Πανεπιστήμιο και ξέρω ότι εκεί γίνεται άριστη δουλειά σε όλους τους τομείς με τους καθηγητές πάνω από το κεφάλι σου, οπότε δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις και εκεί για την περίπτωσή σας. Μπες στο site www.uoa.gr και ψάξε για πληροφορίες. Να μην πω ότι και οι τιμές είναι εξευτελιστικές σε σχέση με τα ιδιωτικά ιατρεία ή νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου, ομως μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν νηπια και δεν κανουν ολικη ναρκωση :)

 

Φιλικα,

Τινα

Γιαννης και Κωνσταντινος 14.11.05

Μετα απο 20 κυκλους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, εγινα μαμα!!!

exGbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...