Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιαθεσία / καούρες στο πρώτο τρίμηνο ;


Είχατε αδιαθεσία / καούρες στο πρώτο τρίμηνο ;  

208

  1. 1. Είχατε αδιαθεσία / καούρες στο πρώτο τρίμηνο ;

    • Δεν είχα καθόλου συμπτώματα στο πρώτο τρίμηνο
      42
    • Είχα καούρες / δυσπεψία
      183
    • Είχα ναυτία / εμετούς
      182
    • Είχα κάποιο άλλο σύμπτωμα
      36
    • Όχι τα είχα πιο μετά στην εγκυμοσύνη μου - οχι ομως στο πρώτο τρίμηνο
      8


Recommended Posts

κοριτσια χριαζομαι επιγοντως την βοηθεια σας!

λοιπον εκανα τεστ πριν 5 μερες και βγηκε θετικο, τωρα ειμαι στην 5η βδομαδα, μεθαυριο μπαινω στην εκτη.

Συμπτωματα κουλά, οχι σαν αυτα που περιγραφετε.. εγω ξεκινισα με απιστευτες αυπνιες και πονακια, και γενικα με χαμιλη θερμοκρασια σωματος.

τιποτα αλλο, ουτε καν το στυθος! μεθαυριο εχω το πρωτο ραντεβου στο γιατρο και το ανχος μου δεν παιζεται, και το χειροτερο?? σημερα ειχα λιγο αιμα ροζουλι οχι καφε... εχω τρομοκρατιθει.. γιατι αιμα?? και δεν εχω και συμπτωματα!!! τι μπορει να συμβαινει??? και το χειροτερο ο γιατρος λεει να περιμενω μεχρι μεθαυριο :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:......:cry::cry::cry: νομιζω θα σκασω μεχρι μεθαυριο

 

Κοριτσάκι μου, χοριακή έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι δεν μενω στην ελλαδα και δεν εχω ιδεα ουτε πως να την ζητησω.. βρηκα ενα πολυ καλο ελληνα γιατρο με τον οποιο και εχω ραντεβου μεθαυριο.. (??!!!???)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυσπεψια φουλ! Εκει που παλιοτερα ετρωγα μια πιτσα και επεφτα για υπνο σαν πουλακι, τωρα ετσι και φαω κάτι 3 ωρες πριν τον υπνο, κλαφτα, θα ποναω, θα μου ανεβαινει το φαί στό στόμα και θα το ρεύομαι την αλλη μερα το πρωι!

Μινι αναγουλες με πιανουν που και που, αλλα εμετο δεν κανω. Μου βρωμανε δηλαδη διαφορα πραγματα, ειδικα στην δουλεια (δεν αναγουλιαζω στα καλα καθουμενα). Η μεση μου ποναει, οχι συνεχεια βεβαια αλλα αισθητα. Νιωθω και τα τραβηγματα/πονακια στην κοιλια, παλι οχι συνεχεια, συν την κουραση. Τωρα εχουν αρχισει και να μου πεφτουν πραγματα απο τα χερια, ζαλιζομαι οταν σηκωνομαι αποτομα και φυσικα....δυσκοιλιοτητα και αερια! Νομιζω δεν ξεχασα τιποτα, να δω τι αλλο θα μου ερθει! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ποιο πρώτο τρίμηνο;;; Είχα εμετούς σ' όλη την εγκυμοσύνη (τον τελευταίο τον 'εκανα την ώρα που γεννούσα!)! Το πρώτο τρίμηνο είχα 15 περίπου τη μέρα με αποτέλεσμα να νοσηλευτώ 2 φορές από αφυδάτωση!! Φρίκη! Ευτυχώς το μωράκι μου γεννήθηκε υγιέστατο! Ελπίζω τουλάχιστον η δεύτερη εγκυμοσύνη μου να είναι καλύτερη...

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγώ είχα αναγούλες - καούρες στο πρώτο τρίμηνο, μετά μέχρι και τον 4ο καούρες μόνο, και τώρα τίποτα... μόνο πολύ εύκολη κούραση... και αν δε φάω κάθε δύο ώρες νομίζω ότι θα λιποθυμήσω.......

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω στο α' τρ. ειχα πολλες καουρες.ναυτιες δεν ειχα καθολου και εμετο μια φορα εκανα.νομιζω προτιμο τις καουρες απο το να εκανα εμετους.ειναι πολυ εξαντλιτικο για τις κοπελες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Όχι απλά δυσπεψία και εμετούς! Από την 6η ως τη 14η εβδομάδα ξερνούσα σχεδόν 10 φορές τη μέρα. Νοσηλεύτηκα 2 φορές λίγο πριν την αφυδάτωση. Εμπειρίες που απλώς θέλω να ξεχάσω... :(

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω αρκετες ναυτιες και εμετους αλλα οχι πολλους ...γενικα δεν μπορω να πω οτι εχω ταλαιπωρηθει πολυ σε σχεση με αυτα που διαβαζω!:Dκουραγιο σε ολες και το 2 τριμηνο ειναι καλυτερο!;)

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα, θελω να σας πω να μην αγχωνεστε τοσο, διοτι η καθε εγκυμοσυνη ειναι μοναδικη!!! εγω και στα 2 μου παιδια ειχα δει λιγο αιμα στην αρχη αλλα ολα πηγαν καλα. απο συμπτωματα δε.... στο πρωτο μου ειχαν πριστει πολυ τα ποδια κ το στηθος μου πριν μαθω ακομη οτι ειμαι εγκυος, στο δευτερο τιποτα, μετα τον τριτο μηνα αρχισε να πριζεται το στηθος. απο αναγουλες ειχα και στα δυο αλλα μετα την 9η εβδομαδα εως και την 14η.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια με λένε Θαλεια και ειμαι 25 χρονων.Εχω ηδη ενα παιδακι και μετα απο αρκετο καιρο αποφασισαμε με τον αντρα μου να ξεκινήσουμε για δευτερο παιδακι.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω ακανονιστη περιοδο οποτε δεν ξερω ποτε πεφτουν οι γονιμες μου...η περιοδος ξεκινησε 19/4 και τελείωσε 25/4 με τον αντρα μου ξεκινησαμε ελευθερες σεξουαλικες επαφες απο 26/4 μεχρι και 4/5.Το θεμα ειναι οτι στο πρωτο παιδι δεν ενιωσα σχεδον τίποτα μεχρι την καθυστέρηση ενω τωρα απο την τριτη μερα επαφων ενιωσα φουσκωμα και μια μικρη ενοχληση στην μητρα..την εκτη μερα αρχισαν να με πιανουν κατι τσιπηματα την μια απο την αριστερή και την άλλη από την δεξιά μεριά με το φτερνισμα ή το βηξιμο γινοτσν χειρότερο και απο χτες αισθανομαι την περιοχη γυρω από την μητρα καπως ζέστη ασε που με εχουν πεθανει τα πλευρά μου ειδικά απο την δεξια μερια ειναι λες και εχω χτυπησει τετοις πονος ειδικα οταν καθομαι ή ξαπλωνω, κουραζομαι ποιο ευκολα και λαχανιαζω.Απλα αναρωτιεμαι γίνεται να ειναι ολα αυτα συμπτωματα εγκυμοσύνης και από τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια με λένε Θαλεια και ειμαι 25 χρονων.Εχω ηδη ενα παιδακι και μετα απο αρκετο καιρο αποφασισαμε με τον αντρα μου να ξεκινήσουμε για δευτερο παιδακι.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω ακανονιστη περιοδο οποτε δεν ξερω ποτε πεφτουν οι γονιμες μου...η περιοδος ξεκινησε 19/4 και τελείωσε 25/4 με τον αντρα μου ξεκινησαμε ελευθερες σεξουαλικες επαφες απο 26/4 μεχρι και 4/5.Το θεμα ειναι οτι στο πρωτο παιδι δεν ενιωσα σχεδον τίποτα μεχρι την καθυστέρηση ενω τωρα απο την τριτη μερα επαφων ενιωσα φουσκωμα και μια μικρη ενοχληση στην μητρα..την εκτη μερα αρχισαν να με πιανουν κατι τσιπηματα την μια απο την αριστερή και την άλλη από την δεξιά μεριά με το φτερνισμα ή το βηξιμο γινοτσν χειρότερο και απο χτες αισθανομαι την περιοχη γυρω από την μητρα καπως ζέστη ασε που με εχουν πεθανει τα πλευρά μου ειδικά απο την δεξια μερια ειναι λες και εχω χτυπησει τετοις πονος ειδικα οταν καθομαι ή ξαπλωνω, κουραζομαι ποιο ευκολα και λαχανιαζω.Απλα αναρωτιεμαι γίνεται να ειναι ολα αυτα συμπτωματα εγκυμοσύνης και από τοσο νωρις?

 

Καλησπέρα! Αφού έχεις ακανόνιστη περίοδο ίσως δεν ξέρεις πότε ήταν οι γόνιμες μέρες σου εκτός αν γενικά καταλαβαίνεις την ωορρηξία. Θα σου πρότεινα να λάβεις υπόψη τον μεγαλύτερο έως τώρα κύκλο σου (Π.Χ. 32 μέρες ) και μετά να κάνεις μια Β χοριακη! Τα συμπτώματα πάντως που περιγράφεις είναι όντως περίεργα και αξια προσοχής!

Link to comment
Share on other sites

geia sas tha ithela na rwthsw an uparxei periptwsh na meinei kapoia egkuos thn 20 mera tou kuklou me kuklo 30 hmeres..uparxei tetoia periptwsh??

 

Αν έχεις σταθερά περίοδο κάθε 30 μέρες μου φαίνεται απίθανο να έχεις συλλάβει αφού η ωορρηξία σου έγινε την 16η μέρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

]κορίτσια εδώ και λίγη ώρα νιώθω κατι σαν παλμούς φτερούγισμα στην δεξια πλευρα της κοιλιας μου σταματαει και ξεκινά και σε 6 μέρες περιμένω να αδιαθετήσω. μπορεί κάποια να μου πει κάτι για αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
]κορίτσια εδώ και λίγη ώρα νιώθω κατι σαν παλμούς φτερούγισμα στην δεξια πλευρα της κοιλιας μου σταματαει και ξεκινά και σε 6 μέρες περιμένω να αδιαθετήσω. μπορεί κάποια να μου πει κάτι για αυτό

Αγχος!τουλαχιστον αυτο ειχα παθει εγω το καλοκαιρι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...