Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσά αυγά την εβδομάδα επιτρέπονται?


Recommended Posts

Ο γυναικολογος μου έχει πει να μην τρώω πάνω απο 2 την εβδομάδα αλλά πολυ θα μου άρεσε να μπορω να φάω λίγα παραπάνω. Εσάς ποσα αυγά την εβδομάδα σας έχουν πει ότι επιτρέπεται να τρώτε σε σχέση με τη χοληστερίνη τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εκει που δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, στην εγκυμοσύνη μου γύρισε κ ήθελα να τρώω κάθε μέρα....!!!!!!!δεν τα βαριόμουν ποτε.... πάντως έτρωγα μέχρι 4 την εβδομάδα αν θυμάμαι καλά, δεν ήθελα παραπάνω, μην το παρακάνω κ εγώ-έχω κ καιρό να φάω αλλά μιας κ μου τα θυμήσατε....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος μου έχει πει να μην τρώω πάνω απο 2 την εβδομάδα αλλά πολυ θα μου άρεσε να μπορω να φάω λίγα παραπάνω. Εσάς ποσα αυγά την εβδομάδα σας έχουν πει ότι επιτρέπεται να τρώτε σε σχέση με τη χοληστερίνη τους?

 

Υπάρχει κάποιος ιατρικός λόγος που σου βάζει περιορισμό; (π.χ. αυξημένη πίεση, χοληστερίνη κλπ). Γενικά τα αυγά θεωρούνται ιδανική τροφή για εγκύους και για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του εμβρύου είναι από τις κορυφαίες. Επίσης, έχει σχεδόν καταρριφθεί ο μύθος ότι αυξάνουν τη χοληστερίνη και γενικά οι γιατροί λένε ότι μπορούμε να τρώμε όσα θέλουμε.

 

(Καλό είναι βέβαια να μην πλακωνόμαστε στις τηγανητές ομελέτες, αλλά να τα προτιμούμε σε πιο ελαφριά μορφή).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου είπε και ένας φίλος γυναικολογος, ο δικός μου όμως είναι πολυ ψειρας και νομίζω ότι το κάνει απλά μηηηηπως και αυξησω παραπάνω τη χοληστερινη που ήδη ανεβαίνει στην εγκυμοσύνη. Γι αυτο ήθελα να το τσεκαρω και με άλλους, μου ακούγεται υπερβολικό και είμαι πολυ αδύνατη και με καθόλου πρόβλημα χοληστερίνης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, ο διατροφολόγος μου μου είχε συστήσει να τα αποφεύγω, ειδικά τα δικά μας από το κοτέτσι.

Ετσι δεν έτρωγα καθόλου αυγά, που έτσι κι αλλιώς δεν τα ζητούσα καθόλου.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα την ημέρα αν δεν υπάρχει πρόβλημα, ειδικά για τα παιδιά που τα χρειάζονται, και βέβαια στα πλαίσια ισορροπημένης διατροφής. Το σημαντικό δεν είναι μόνο η ολική χοληστερόλη, που ούτως ή άλλως είναι υψηλή στην εγκυμοσύνη γιατί χρειάζεται για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου (ειδικά του νευρικού του συστήματος), αλλά ο λόγος HDL/LDL, ή καλής/κακή. Ιδανικά πρέπει να είναι πάνω από 0.33 με βέλτιστο πάνω από 0.4. Στην ολική χοληστερόλη περιλαμβάνονται η HDL, η LDL και κάποια αλλα λιπίδια. Έτσι, αν έχεις ολική ακόμα και κοντά στο 300 και πχ HDL 90 και LDL 190 είσαι μία χαρά (υπαρκτό το παράδειγμα, το έχω δει με τα μάτια μου και ο γιατρός που γκρίνιαζε για την υψηλή ολική απλά βλέποντάς τα αποτελέσματα δεν ξαναείπε κουβέντα!). Επειδή είναι πολύ σημαντική η χοληστερόλη στην εγκυμοσύνη γι'αυτό και απαγορεύονται οι φυτικές στερόλες και στανόλες που περιέχονται στις εξειδικευμένες μαργαρίνες.

@dimmi: ο μόνος λόγος που στο απαγόρεψε ο διατροφολόγος (ειδικά για τα αυγά από το κοτέτσι σας) δε μπορεί να είναι παρά ο κίνδυνος από σαλμονέλα. Ο κίνδυνος αποφεύγεται με αγορά επώνυμων συσκευασμένων προϊόντων και καλού μαγειρέματος. Προσωπικά, θα επέλεγα βιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος μου έχει πει να μην τρώω πάνω απο 2 την εβδομάδα αλλά πολυ θα μου άρεσε να μπορω να φάω λίγα παραπάνω.

Θα ήθελα να τον ρωτήσεις γιατί και να σου πει και σε ποιά επιστημονική μελέτη το στηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι απλα η παλιά γνωστή σκέψη ότι τα αυγά ανεβάζουν τη χοληστερίνη. Δεδομένου ότι η χοληστερίνη στις εγκύους ούτως ή άλλως φτάνει στα ύψη (και δεν πειράζει, είναι αναμενόμενο), απλα δε θέλει να τρώω και πράγματα που την ανεβάζουν ιδιαιτέρως πολυ. Αλλα είναι γεγονός ότι πια δε θεωρείται το αυγό τόσο ένοχο για χοληστερίνη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι απλα η παλιά γνωστή σκέψη ότι τα αυγά ανεβάζουν τη χοληστερίνη. Δεδομένου ότι η χοληστερίνη στις εγκύους ούτως ή άλλως φτάνει στα ύψη (και δεν πειράζει, είναι αναμενόμενο), απλα δε θέλει να τρώω και πράγματα που την ανεβάζουν ιδιαιτέρως πολυ. Αλλα είναι γεγονός ότι πια δε θεωρείται το αυγό τόσο ένοχο για χοληστερίνη

Αφού το ξέρεις οτι βασίζεται σε παλιά αντίληψη και ξέρεις οτι στην εγκυμοσύνη πρέπει να ανεβεί η χοληστερόλη,(εξήγησα και παραπάνω) εσύ θα αυξήσεις τον αριθμό αυγών που τρως αφού το θες;

Πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε οτι έκαστος στο είδος του. Ο γιατρός σου μπορεί να είναι εξαιρετικός μαιευτήρας αλλά δεν είναι ειδικός διατροφής. Γιατί δηλαδή στους εξειδικευμένους υπερήχους σε στέλνουν στον ειδικό αλλά στην επιστήμη της διατροφής θεωρούν οτι "τό 'χουν";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ τρώω ένα την ημέρα κατά τις 10-11 το πρωί,εκτός Κυριακής, λίγο πριν φάω ένα φρουτάκι. Πιστεύω ότι είναι ιδανικό γιατί και απολύτως θρεπτικό είναι και αποτελεί ένα "σνακ", χωρίς περιττά λίπη και θερμίδες.

Προσωπικά έχω να προσθέσω και έναν ακόμα λόγο: επειδή δουλεύω είναι πολύ εύκολο να το πάρω μαζί μου, να το καθαρίσω και να το φάω σε 2 λεπτά χωρίς να με πάρουν χαμπάρι στο γραφείο, που ήδη έχουν αρχίσει να μετράνε τις μπουκές μου.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

κοριτσια πως τα πατε με τα αυγα?????? ποσα τρωτε τωρα στην εγκυμοσυνη? σας εχει πει ο γιατρος κατι σχετικα με αυτο καπου διαβασα οτι λενε οχι παναω αππο δυο την εβδομαδα ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

κοριτσια πως τα πατε με τα αυγα?????? ποσα τρωτε τωρα στην εγκυμοσυνη? σας εχει πει ο γιατρος κατι σχετικα με αυτο καπου διαβασα οτι λενε οχι παναω αππο δυο την εβδομαδα ισχυει?

Το 2 αυγά τη βδομάδα είναι εδώ και πλλά χρόνια ο κανόνας για όλους τους ενήλικες. Τα τελευταία χρόνια βλέπω να αμφισβητείται ότι υπάρχει λόγος τόσο αυστηρού περιορισμού, αλλά όταν το είχα συζητήσει με τη γιατρό μου, μου είχε πει ότι παίζει ρόλο και η γενικότερη διατροφή (άλλο 2 αυγά τη μέρα με μπόλικο μπέικον για πρωινό και μετά αρνί για μεσημεριανό, άλλο βραστά αυγά με σαλάτα και μετά όσπρια), αλλά και η προδιάθεση καθενός μας για χοληστερίνη.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ  νομίζω ότι δεν είναι έτσι...

δεν είχα χρόνο να το ψάξω  αλλά αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα αυγά έχουν αποσυνδεθεί από την χοληστερίνη, κ μάλιστα προωθούν την καλή χοληστερίνη...

εμένα παππούς μου έτρωγε όλη τη ζωή του  καθημερινά 3 βραστα αυγα πρωινό κ ποτε δεν είχε χοληστερίνη  κ γώ σχεδόν κάθε μέρα 1-2 αυγά :-).... αφού θεωρείται μια από τις πιο υγειινές τροφές... υπάρχει καλή και κακή χοληστερίνη πάντως.

αυτό που νομίζω ισχύει είναι ότι τα αυγά αυξάνουν την καλή χοληστερίνη άρα κάνουν καλό. 

οι κακές τροφές είναι αυτές που ανεβάζουν την κακή χοληστερίνη. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...