Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Έχοντας μπει πια στην τελική ευθεία και έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα για τον θηλασμό και το rooming in πήρα τηλέφωνο στο ΙΑΣΩ για τιμές και επι τη ευκαιρία ρώτησα για τον θηλασμό και το rooming in. Η απάντηση της προισταμένης ήταν πως πλέον σε όλα τα δωμάτια και όχι μόνο στο μονόκλινο όπως γινόταν μέχρι τώρα μπορεί να έχει η μητέρα δίπλα της το μωρό όσο θέλει!!! Επίσης στην σελίδα του ΙΑΣΩ αναφέρει πως είναι στην διαδικασία να πάρει πιστοποίηση ως φιλικό προς τα βρέφη νοσοκομείο...(βασική προυπόθεση το rooming in). Έχει καμμια κοπέλα ΠΡΟΣΦΑΤΗ εμπειρία για κάτι τέτοιο? (Μέχρι πριν απο λίγο καιρό σίγουρα δεν ίσχυε, τώρα όμως?) Έχω δημοσιευσει το ίδιο και στο τοπικ του τοκετού για να είμαι σίγουρη πως κάποιος με εμπειρία θα το διαβάσει :wink:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ασπασία :)

 

Γέννησα τον Μάιο στο Ιασώ, σε μονόκλινο. Όντως προσπαθούν με κάθε τρόπο να βοηθήσουν στο θηλασμό - όλες οι μαίες ήταν αρνητικές στο να δοθεί στο μωρό ξένο γάλα και μου έφερναν το μωρό κάθε φορά που έκλαιγε. Έτρωγε μόνο από μένα και το ήξερα, γιατί ποτέ δεν έβγαλε γουλιά: μόλις το έπαιρνα αγκαλιά, έτρωγε με λαχτάρα :)

 

Ένα βράδυ που ήθελα να την έχω συνέχεια μαζί μου, δεν είχαν καμία αντίρρηση: μου ζήτησαν μόνο να υπογράψω ένα χαρτί, οτι παίρνω την ευθύνη της μεταφοράς και διαμονής του μωρού στο δωμάτιο μου.

 

Ξέρω οτι ακούγεται εξωπραγματικό για τα δεδομένα του ΙΑΣΩ, όμως εμένα αυτή ήταν η εμπείρία μου. Οι μαίες μου εξήγησαν οτι προσπαθούν να εφαρμόσουν την ίδια τακτική και στα δωμάτια περισσότερων κλινών - δυσκολεύονται όμως γιατί δεν επαρκεί το προσωπικό.

Πάντως, η επικοινωνιακή τους πολιτική, είναι φιλική προς τον θηλασμό: κανένας δεν μπήκε για να μου προωθήσει γάλατα, οι παιδίατροι σύστηναν να μην διακοπεί ο θηλασμός σε καμία περίπτωση, ζήτησαν τα στοιχεία μου για να τα συμπεριλάβουν σε εκτεταμένη έρευνα που κάνουν προκειμένου να μελετήσουν τον θηλασμό στις σύγχρονες μητέρες.

 

Προσωπικά πιστεύω οτι, το συγκεκριμένο μαιευτήριο, έχει κάνει όντως στροφή στο θέμα του θηλασμού - η εμπειρία μου με την πρώτη μου κόρη, πριν 6 χρόνια, ήταν 100% διαφορετική :(

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ γέννησα τον Μάιο στο ΙΑΣΩ - σε εξάκλινο δωμάτιο όμως - και δεν βρήκα το σύστημα του μαιευτηρίου γενικά καθόλου φιλικό προς τον θηλασμό.

 

Το μωρό μου το έπαιρνε πολύ εύκολα ο ύπνος. Έτρωγε 2 λεπτά και κοιμόταν. Και αυτή τη στιγμή ερχόταν οι μαίες και επέμεναν να το πάρουν. Έλεγαν οτι δεν μπορούσαν να μου το αφήσουν για διάφορους λόγους. Μια μου λέγανε οτι αλλάζουν βάρδια και πρέπει όλα τα μωρά να είναι μέσα. Άλλη φορά μου είπε μία νοσηλεύτρια οτι θα μας φέρνανε το φαγητό και "δεν κάνει να είναι τα μώρα κοντά στο φαγητό". Και διάφορα άλλα. Τις λίγες φορές όμως που κατάφερα να το κρατήσω το μωρό για λογικό διάστημα στο δωμάτιο κατάλαβα οτι αφού τον έπαιρνε ο ύπνος ξαναξυπνούσε μετά απο μισή ώρα και ήθελε πάλι να φάει. Όσες φορές εξηγούσα στις μαίες οτι γι' αυτό το λόγο ήθελα να το κρατήσω μου έλεγαν "άμα ξυπνήσει και πεινάει θα σου το φέρουμε". Δεν μου το φέρανε ποτέ εκτός του ωραρίου στάνταρ - κάθε τετράωρο δηλαδή. Υποθέτω του δίνανε ξένο γάλα ενδιάμεσα.

 

Τελικά με βοήθησε πολύ η μαία μου (προσωπική, όχι του μαιευτηρίου). Όταν ερχόταν να με επισκεφτεί μιλούσε με το προσωπικό και επέμενε με φιλικό αλλά αυστηρό τρόπο να μου αφήσουν το μωρό στο δωμάτιο. Και την άκουγαν πιό πολύ γιατί έχω την εντύπωση ότι εμένα με θεωρούσαν λίγο υστερική. Επίσης, όταν έβλεπα ότι ήταν η ώρα να περάσουν οι μαίες, έπαιρνα το μωρό στην αγκαλιά και τους έλεγα ότι τρώει. Και έτσι δεν μπορούσαν να μου το πάρουν.

 

Μπορεί όντως το Ιασω να θέλει να γίνει πιο φιλικό προς το θηλασμό - μακάρι. Αλλά θα πρέπει να γίνουν πάρα πολλές αλλαγές στο σύστημα αν θέλουν να προωθούν πραγματικά τον θηλασμό και όχι μόνο με επιφανειακό τρόπο. Στο σύστημα των ωραρίων τους, στην εκπαίδευση του προσωπικού, ακόμα και στα έπιπλα των δωματίων - πχ βρήκα ότι τα κρεβάτια ήταν πολύ άβολα για θηλασμό (η πλάτη δεν σηκώνεται τελείως όρθια) και δεν υπήρχαν αρκετές καρέκλες στο δωμάτιο. Θα μπορούσαν να βάλουν αυτές τις ειδικές καρέκλες που έχουν σε μαιευτήρια στο εξωτερικό μου είναι χαμηλές με όρθια πλάτη... και πολλά άλλα, αλλά θα σταματήσω τώρα γιατί σας έπρηξα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην σελίδα του ΙΑΣΩ αναφέρει πως είναι στην διαδικασία να πάρει πιστοποίηση ως φιλικό προς τα βρέφη νοσοκομείο

 

Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό είναι μέγα ψέμα!

 

Δεν πρόκειται να συμβεί στο εγγύς μέλλον

 

Οι προϋποθέσεις για να χαρακτηριστεί ενα νοσοκομείο φιλικό στο βρέφος είναι πολλές, πρέπει να τηρούνται τα 8 από τα 10 βασικά βήματα για τον επιτυχή θηλασμό. Στο Ιασώ δεν τηρούν κανένα.

 

Το νοσοκομείο Έλενα προσπαθεί εδώ και χρόνια να πάρει την πιστοποίηση και δεν τα έχει καταφέρει.

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στη διαδικασία μόνο το Νοσοκομείο Αττικόν και το Νοσοκομείο Λήμνου.

Link to comment
Share on other sites

Μια μου λέγανε οτι αλλάζουν βάρδια και πρέπει όλα τα μωρά να είναι μέσα.

 

Φοβερός Ιατρικός Λόγος!!!! :shock:

 

Άλλη φορά μου είπε μία νοσηλεύτρια οτι θα μας φέρνανε το φαγητό και "δεν κάνει να είναι τα μώρα κοντά στο φαγητό".

 

και ακόμη ένας Ιατρικός Λόγος!!! :shock:

"άμα ξυπνήσει και πεινάει θα σου το φέρουμε".

αυτό το κάνουν πάντα...

Δεν μου το φέρανε ποτέ εκτός του ωραρίου στάνταρ - κάθε τετράωρο δηλαδή. Υποθέτω του δίνανε ξένο γάλα ενδιάμεσα.

απλά το προγραμμάτισαν αν πεινάει ανά τετράωρο!

 

Είναι τόσο φιλικοί στο θηλασμό οπως ακριβώς περιγράφεις...

 

Και την άκουγαν πιό πολύ γιατί έχω την εντύπωση ότι εμένα με θεωρούσαν λίγο υστερική.

όχι, δεν σε παιρνούσαν για υστερική, απλά σε συνέδελφο δεν μπορούσαν να πουνε τις ανοησίες που έλεγαν σε σένα...

 

Επίσης, όταν έβλεπα ότι ήταν η ώρα να περάσουν οι μαίες, έπαιρνα το μωρό στην αγκαλιά και τους έλεγα ότι τρώει. Και έτσι δεν μπορούσαν να μου το πάρουν.
:wink:

Αυτή η τακτική πιάνει αρκετές φορες! :wink:

 

Μπορεί όντως το Ιασω να θέλει να γίνει πιο φιλικό προς το θηλασμό - μακάρι.

 

Δεν θέλει, απλά το λέει για να παραμυθιάζει τις εγκύους που ρωτάνε...

 

Αλλά θα πρέπει να γίνουν πάρα πολλές αλλαγές στο σύστημα αν θέλουν να προωθούν πραγματικά τον θηλασμό και όχι μόνο με επιφανειακό τρόπο. Στο σύστημα των ωραρίων τους, στην εκπαίδευση του προσωπικού, ακόμα και στα έπιπλα των δωματίων - πχ βρήκα ότι τα κρεβάτια ήταν πολύ άβολα για θηλασμό (η πλάτη δεν σηκώνεται τελείως όρθια) και δεν υπήρχαν αρκετές καρέκλες στο δωμάτιο. Θα μπορούσαν να βάλουν αυτές τις ειδικές καρέκλες που έχουν σε μαιευτήρια στο εξωτερικό μου είναι χαμηλές με όρθια πλάτη... και πολλά άλλα, αλλά θα σταματήσω τώρα γιατί σας έπρηξα.

 

Να μη σταματήσεις, δεν μας έπρηξες, να τα πεις όλα...

 

Όσο πιο πολλά ξέρουμε τόσο ποιο υποψιασμένοι είμαστε και καταλαβαίνουμε από την αρχή αν μας εμπαίζουν όταν λένε ότι είναι φιλικοί στο θηλασμό!

 

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου! Ήταν πολύ διαφωτιστική! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασπασία συμφωνώ και εγώ με την Εμμανουέλα. Εγώ γέννησα τον Ιανουάριο στο ξενοδοχείο-ΙΑΣΩ. Μίλησε με τον γιατρό και τη μαία σου - αν έχεις δική σου - να ζητήσουν αποκλειστικό θηλασμό αμέσως μόλις γεννήσεις. Αυτό είναι το πρώτο βήμα από τον μακρύ δρόμο όμως. Το σημαντικότερο είναι να κρατάς το μωρό όσο θέλεις. Βρες διάφορα κόλπα όπως σου είπε η Εμμανουέλα. Εγώ την πρώτη νύχτα ήμουν μόνη σε δίκλινο (μέχρι να βρουν εξάκλινο) και την περάσαμε μαζί με το μωρό. Το καημένο έκλαιγε γιατί είχε βλέννες και δεν μπορούσε να ανασάνει, ούτε να φάει και δεν ήξερα τι να γίνω, γιατί δε δούλευε και το σύστημα της ενδοεπικοινωνίας. Επίσης μόλις γέννησα συνεννοήθηκε η μαία μου και με πήγαν σε χωριστό δωμάτιο - όχι στην αίθουσα ανάνηψης - και εκεί βάλαμε το μωρό στο στήθος. Άλλο ένα βράδυ την είχα ολόκληρο μαζί μου, αλλά από ότι καταλαβαίνω τώρα, το ξένο σίγουρα δεν το γλίτωσε. Βεβαια, σε σχέση με άλλες κοπέλες τα πήγα πολύ καλύτερα, γιατί άκουγα την δική μου μαία και μόνο - μην ακούς λέξη από αυτά που λένε αυτές λένε τα τελείως αντίθετα. Δεν μάτωσα, δεν πληγώθηκα, δε δυσκολεύτηκα και μετά στο σπίτι συνεχίσαμε μέχρι τους 7 μήνες αποκλειστικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Οπότε καλή δύναμη και αντοχή. Α! Βάλε και το σύζυγο στο παιχνίδι. Μπορεί να κάνει καλή δουλειά με τη φάση εκεί μέσα..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί κάποια νοσοκομεία πρέπει να πιστοποιηθούν ως φιλικά προς το θηλασμό. Δεν υποτίθεται οτι όλα τα νοσοκομεία πρέπει να ενθαρύνουν το θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί κάποια νοσοκομεία πρέπει να πιστοποιηθούν ως φιλικά προς το θηλασμό. Δεν υποτίθεται οτι όλα τα νοσοκομεία πρέπει να ενθαρύνουν το θηλασμό?

 

Είναι μάλλον η ίδια "λογική" που αναγκάζει να πιστοποιούνται τα βιολογικά προϊόντα. Η ίδια "λογική" που αναγκάζει τη μαμά να διαβάζει πραγματείες περί θηλασμού, για να αποδείξει τα αυτονόητα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι γιατί κάποια νοσοκομεία πρέπει να πιστοποιηθούν ως φιλικά προς το θηλασμό. Δεν υποτίθεται οτι όλα τα νοσοκομεία πρέπει να ενθαρύνουν το θηλασμό?

 

Η ενθάρρυνση είναι μια θεωρητική κατάσταση που υποτίθεται ότι συμβαίνει παντού.

 

Φιλικο στο βρέφος σημαίνει ότι τηρούνται τα 10 παρακάτω βήματα τα οποία σχολιάζω:

 

Η UNICEF και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας έχουν ορίσει δέκα προϋποθέσεις για να θεωρηθεί ένα Νοσοκομείο

«Φιλικό προς τα Βρέφη»:

 

 

1.Ύπαρξη γραπτής πολιτικής για το θηλασμό και τακτική ενημέρωση του προσωπικού υγείας (αν δεν υπάρχει γραπτή πολιτική και τακτική ενημερωση ο καθένα λέει ότι θέλει)

2. Εκπαίδευση όλου του προσωπικού υγείας στις απαραίτητες δεξιότητες για την εφαρμογή αυτής της πολιτικής. (υπάρχει σεμινάριο 40 ωρών που πρέπει όλα τα μέλη του προσωπικού κάθε βαθμίδας να το έχουν παρακολουθήσει)

3. Πληροφόρηση όλων των εγκύων για τα οφέλη και το χειρισμό του θηλασμού. (συνήθως επικρατεί απαξίωση και παραπληροφόρηση)

4.Παροχή βοήθειας προς τις μητέρες για να ξεκινήσουν το θηλασμό μισή ώρα μετά τη γέννηση (στην Ελλάδα η τακτική είναι να αρπαζουν το μωρό να του χώνου καθετηρες, να το βασανίζουν ως καλωσόρισμα στη ζωή και μετά όταν τους βολεύει να το πανε στη μητέρα)

5.Επίδειξη στις μητέρες για το πώς να θηλάζουν και πώς να διατηρηθεί η διατροφή των βρεφών με μητρικό γάλα ακόμη κι αν θα έπρεπε να αποχωρισθούν τη μητέρα τους (για να τα κάνουν αυτά θα πρέπει να τα γνωρίζουν, με μια πρόχειρη εκτίμηση δεν τα γνωρίζει ούτε το 5% του προσωπικού, δεν έχουν ιδέα ούτε για το κρατάμε ένα παιδί για να θηλάσει, ούτε ποιο θήλαστρο είναι κατάλληλο, ούτε πώς να χρησιμοποιηθεί το θήλαστρο)

6.Να μη δίνεται στα νεογέννητα καμιά άλλη τροφή ή υγρό παρά μόνο μητρικό γάλα, εκτός κι αν επιβάλλεται να γίνει διαφορετικά για ιατρικούς λόγους. (χωρίς κανέναν ιατρικό λόγο χορηγείται σχεδόν πάντα ξένο γάλα -χαμομήλι -ζαχαρόνερο...)

7.Διευκόλυνση της πρακτικής "rooming in", δηλαδή να επιτρέπεται να παραμένει η μητέρα μαζί με το μωρό της 24 ώρες την ημέρα. (το εφαρμόζουν ελάχιστα μαιευτήρια, στα περισσότερα ιδιωτικά ακομη και στο μονόκλινο πρέπει να κάνεις μάχη για να έχεις το δικό σου μωρό δίπλα σου...)

8.Ενθάρρυνση του θηλασμού όταν το μωρό το αποζητά. (το 98% των μητέρων παίρνει οδηγίες για μέχρι το πολυ 8 θηλασμούς το 24ωρο και μόνο 2-5-7-10-15 λεπτά στο στήθος, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που πρέπει

9.Όχι πιπίλες ή άλλα αντικείμενα για το στόμα όταν το μωρό θηλάζει. (δίνουν μπιμπερό ακόμη και στα μωρά που οι μητέρες τους έχουν δηλώσει αποκλειστικό θηλασμο, οι παιδίατροι λένε ότι το μωρό δεν κάνει να πιπιλίζεις το στήθος και πρέπει να πάρει πιπίλα)

10.Ενδυνάμωση και δημιουργία ομάδων υποστήριξης του θηλασμού στις οποίες θα απευθύνονται οι μητέρες όταν φεύγουν από το νοσοκομείο ή την κλινική.(από τη δεκαετία του 1970 υπάρχει στην Ελλάδα ο Σύνδεσμος Θηλασμού, παράρτημα του Διεθνούς Συνδέσμου Θηλασμού και όλοι κάτι κάπου έχουν ακούσει αλλά ποτέ κανείες δεν έδωσε σε κλινική αυτή την πληροφορία στη μητέρα...)

 

Δεν είναι δυνατό να υποστηρίζεις τη δημοκρατία και να θεσπίζεις νόμους και να εφαρμόζεις πρακτικές ενάντια στη δημοκρατία.

 

Όλοι λοιπό στα νοσοκομεία και τις κλινικές διατείνονται ότι είναι υπέρ του θηλασμού αλλά εφαρμόζουν όλες τις πρακτικές που τον υπονομεύουν. Η άγνοια θα ήταν ένα καλό ελαφρυντικό αλλά δυστυχώς όλο αυτό δεν γίνεται από άγνοια. Είναι μια ενορχηστρωμένη προσπάθεια εναντίων του θηλασμού. Μερικά είναι τόσο οφθαλμοφανή κατά του θηλασμού που δεν χρειάζεται να εισαι ειδικός για να τα δεις... αρκεί η κοινή λογική... :?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποτίθεται οτι όλα τα νοσοκομεία πρέπει να ενθαρύνουν το θηλασμό?

 

Εξαιτίας των πρακτικών που εφαρμόζονται όλα τα μαιευτήρια θεωρούνται εχθρικά στα βρέφη και στο θηλασμό! Για να θεωρηθούν φιλικά πρέπει να το αποδείξουν εμπράκτως...

 

Το μαιευτήριο Έλενα προσπαθεί εδώ και πάνω από δεκαετία να πάρει την πιστοποίηση, κάνουν όμως τόσο απαράδεκτα πράγματα που ακόμη δεν την έχουν πάρει! Δεν τη δικαιούνται, δεν την παίρνουν! Τόσο απλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία, για το κέντρο φυσικού τοκετού στο ίλιο τι γνώμη έχεις? Τελευταία σκέφτομαι ότι θέλω να ξαναμείνω έγκυος. Και η ιδέα οτι θα αντιμετωπίσω τέτοια μεταχείρηση στο νοσοκομείο με τρομάζει πολύ. Το τελευταίο που θα ήθελα να κάνω τις πρώτες μέρες ζωής του παιδιού μου, είναι να τσακώνομαι με μαίες και γιατρούς. :roll:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αναρωτιέμαι απο τώρα για το Ελενα ή το αττικόν...πραγματικά δεν θέλω να αφήσω τον γιατρό μου καταπληκτικός ανθρωπος....αλλά ούτε θέλω να μείνω πίσω και να διορθώνω καταστάσεις στο σπίτι...

 

Που λέτε να είναι καλύτερα ? Νόμιζα ότι αρκεί που έχεις το μωρό συνέχεια στο δωμάτιο....μάλλον αττικόν?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αναρωτιέμαι απο τώρα για το Ελενα ή το αττικόν...πραγματικά δεν θέλω να αφήσω τον γιατρό μου καταπληκτικός ανθρωπος....αλλά ούτε θέλω να μείνω πίσω και να διορθώνω καταστάσεις στο σπίτι...

 

Που λέτε να είναι καλύτερα ? Νόμιζα ότι αρκεί που έχεις το μωρό συνέχεια στο δωμάτιο....μάλλον αττικόν?

 

Στο Σύνδεσμο Θηλασμού μου είχαν πει οτι το ΑΤΤΙΚΟ ειναι καλύτερο όσον αφορά τον θηλασμό...πάντως κι εγω απο το ΕΛΕΝΑ οτι εχω καταλαβει ειναι οτι γίνεται λιγο χαμός οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να ειχα πάει εξ' αρχής κι εγω στο ΑΤΤΙΚΟ....next time :)

 

Μας είπε η μαια εκει να μην ακούσουμε κανέναν οτι κι αν μας πει για το γαλα οτι δεν φτάνει κτλ αλλα να ξέρουμε οτι δυστυχώς ίσως συμβεί κατι τέτοιο! Ειναι εξωφρενικό πραγματικά ρε γμτ! Πάντως το μωρό ειναι μαζί σου και στα δυο απ' οτι λένε!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα πριν 15 χρόνια στο "Μητέρα" και το δεύτερο πριν τέσσερις μήνες στο "Αλεξάνδρα". Μπορώ να σας πω τη γνώμη μου και για τα δύο.

 

Στο Μητέρα, όπως ακούω γίνεται και τώρα στο Ιασώ, τα μωρά τα βλέπαμε μόνο όταν τα έφερναν κάθε 3 ή 4 ώρες, δεν θυμάμαι ακριβώς, την υπόλοιπη ώρα δεν είχα ιδέα τι τα έκαναν, προφανώς τα τάιζαν όταν πεινούσαν. Αυτό ήταν ξεκούραστο μεν για μένα, κακό όμως για τα παιδιά. Ήμουν τυχερή και ο γιός μου από την αρχή θήλαζε σωστά και με όρεξη, αν όμως δεν ήταν έτσι; Να μην αναφέρω το μίνι εγκεφαλικό που έπαθα την εκτη μέρα που ήρθε η λυπητερή.

 

Ήταν επιλογή μου να μην πληρώσω ξενοδοχείο 5 αστέρων για... το τίποτα που προσφέρει το ιδιωτικό μαιευτήριο, δεύτερη φορά. Την κόρη μου τη γέννησα στο Αλεξάνδρα, και είμαι πολύ περισσότερο ευχαριστημένη. Ανάνηψα γρηγορότερα από την καισαρική, το μωρό ήταν δίπλα μου συνεχώς !!!! Δεν μπορώ να σας περιγράψω το συναίσθημα, να μπορώ να τη φροντίσω από την πρώτη στιγμή!!!

 

Παρόλο που έμεινα στο δωμάτιο ανάνηψης περισσότερες ώρες από ότι χρειαζόταν, δεν έβρισκαν δωμάτιο να με βάλουν, μόλις πήγα στο δωμάτιο αμέσως μου έφεραν το μωρό.

 

Ευτυχώς! η μικρή μου είχε δυσκολία να πιάσει τη θηλή, παιδευτήκαμε πολύ για να συνηθίσει να θηλάζει. Αν δεν ήταν μαζί μου μέρα νύχτα, δεν υπήρχε περίπτωση να θηλάσει... Βέβαια, παραδέχομαι από ανασφάλεια δική μου της τα έδωσα τα μπουκαλάκια με το γάλα που μας φέρνανε, αλλά πάντως το θηλασμό δεν τον σταματήσαμε. Την τρίτη μερα, αφού είμαστε και οι δύο καλά, πήγαμε σπίτι μας, και συνεχίσαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επίσης στην σελίδα του ΙΑΣΩ αναφέρει πως είναι στην διαδικασία να πάρει πιστοποίηση ως φιλικό προς τα βρέφη νοσοκομείο

 

Λυπάμαι πολύ αλλά αυτό είναι μέγα ψέμα!

 

Δεν πρόκειται να συμβεί στο εγγύς μέλλον

 

Οι προϋποθέσεις για να χαρακτηριστεί ενα νοσοκομείο φιλικό στο βρέφος είναι πολλές, πρέπει να τηρούνται τα 8 από τα 10 βασικά βήματα για τον επιτυχή θηλασμό. Στο Ιασώ δεν τηρούν κανένα.

 

Το νοσοκομείο Έλενα προσπαθεί εδώ και χρόνια να πάρει την πιστοποίηση και δεν τα έχει καταφέρει.

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στη διαδικασία μόνο το Νοσοκομείο Αττικόν και το Νοσοκομείο Λήμνου.

 

Εσύ Αγλαϊα σαφέστατα γνωρίζεις περισσότερα από εμάς, αλλά στο ΙΑΣΩ αν υπογράψεις ένα έντυπο ανάληψης ευθύνης μπορείς να έχεις όλο το 24ωρο το μωρό στο δωμάτιο αν το θελήσεις. Αντίθετα από το Μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά στο ΙΑΣΩ αν υπογράψεις ένα έντυπο ανάληψης ευθύνης μπορείς να έχεις όλο το 24ωρο το μωρό στο δωμάτιο αν το θελήσεις. .

 

Πολύ σωστά nat-left. Αξιοποίησα αυτό το πλεονέκτημα με τη γέννηση του μωρού τον Μάιο και η εμπειρία δεσίματος και θηλασμού ήταν πραγματικά μαγική.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο που υπογράφεις έχει ισχύ και για το σπίτι σου μετά; :twisted:

 

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα το ερώτημα: μπας και προσπαθεί καμιά γιαγιοπεθεροκουνιάδα να σου πάρει το παιδί από το δωμάτιο;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

σύ Αγλαϊα σαφέστατα γνωρίζεις περισσότερα από εμάς, αλλά στο ΙΑΣΩ αν υπογράψεις ένα έντυπο ανάληψης ευθύνης μπορείς να έχεις όλο το 24ωρο το μωρό στο δωμάτιο αν το θελήσεις. Αντίθετα από το Μητέρα.

 

Αυτό δεν μου το πρότεινε κανείς. Αυτό ισχύει για όλα τα δωμάτια ή μόνο για τα μονόκλινα;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το λινκ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11238&start=15 αναφέρεται από πρώην εργαζόμενη στο ΙΑΣΩ η επίσημη αλλαγή πολιτικής του ΙΑΣΩ που ξεκίνησε από το καλοκαίρι: rooming-in ισχύει πλέον για όλες τις κατηγορίες κλινών.

 

Ρίξτε μια ματιά.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο που υπογράφεις έχει ισχύ και για το σπίτι σου μετά; :twisted:

 

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα το ερώτημα: μπας και προσπαθεί καμιά γιαγιοπεθεροκουνιάδα να σου πάρει το παιδί από το δωμάτιο;

 

Όχι.. :lol:

Απλά δεν καταλαβαίνω τι σόι ανάληψη ευθύνης είναι αυτή; Δηλώνεις ότι μπορείς να φροντίσεις το μωρό σου καλύτερα από αυτούς; :shock:

Όταν φύγεις από το μαιευτήριο ποιος αναλαμβάνει την επιτήρηση αυτή;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες..

 

Την ευθύνη του μωρού την έχει το νοσοκομείο, γι' αυτό άλλωστε και έχουν προνοήσει να υπάρχουν θάλαμοι νεογνών αποκλειστικής φροντίδας. Αν μια μαμά επιλέξει rooming-in, είναι λογικό οτι είναι υπεύθυνη και για την επαρκή φροντίδα του μωρού.

 

Π.χ: αν το ταίσει, το βάλει να κοιμηθεί χωρίς να το βοηθήσει να ρευτεί και μετά βγει έξω από το δωμάτιο για τον οποιοδήποτε λόγο, ποιός θα φταίει αν πάθε αναρρόφηση το μωράκι;

 

Προσωπικά Μαρία, μου φαίνεται λογικό τούτο το έντυπο.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...