Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ - rooming in και θηλασμός


Recommended Posts

Εγώ νομίζω δεν είναι λογικό, και το μόνο που μπορεί να καταφέρει είναι να τρομοκρτατήσει τη μητέρα. Το νοσοκομείο πρέπει να έχει ευθύνη για το μωρό, κι ας είναι κοντά στη μητέρα. Γιατί άλλωστε να κάθεται μητέρα και παιδί στο νοσοκομείο αν είναι να μην τους προσέχουν.

 

Εγώ που γέννησα στον Καναδά, είχα το μωρό μαζί μου απ'την πρώτη στιγμή. Ερχόταν γιατρός, την εξέταζε, κι ερχόντουσαν συνέχεια νοσοκόμες και σύμβουλοι θηλασμού. Με βοηθούσαν να θηλάσω, με ρωτούσαν κάθε πόσο έτρωγε, για πόση ώρα. Μου έλεγαν να μην περνάνε πάνω από 3 ώρες για να φάει, και με έβαζαν να μετράω πάνες με τσίσα και κακά.

 

Το παιδί πρέπει να μένει μαζί με τη μητέρα. Αλλά το νοσοκομείο πιστεύω έχει την ευθύνη να επιβλέπει, και να σιγουρεύεται οτι όλα πάνε καλά. Αλλιώς θα πηγαίναμε σπίτι μας απ'την πρώτη μέρα. (Μεταξύ μας, αυτό ίσως είναι και καλύτερο, με τα νοσοκομεία που έχουμε να κάνουμε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω συμφωνω απολυτα! Αν ειναι να πληρωνουμε ενα καρο λεφτα για καθε μερα παραμονης στο νοσοκομειο κ να μας λενε οτι δεν εχουν κ καμια ευθυνη τοτε καλυτερα απο την πρωτη μερα να πηγαινουμε σπιτακια μας! Η θα γινετε μια δουλεια σωστη η να μην γινετε καθολου εγω λεω. Τα υπολοιπα ειναι καραγκιοζιλικια.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Απλά το έντυπο ανάληψης ευθύνης είναι χρήσιμο γιατί αν το μωρό κολλήσει κάποια ίωση ή κάποιο μικρόβιο ή οτιδήποτε από τους συγγενείς τους δικούς σου ή της διπλανής, να είναι κατοχυρωμένοι ώστε να μην κινηθείς νομικά εναντίον τους.

Αν πραγματικά υπήρχε σεβασμός από τους συγγενείς που κάθονται σαν μπάστακες και βλέπουν τη μητέρα να θηλάζει και δεν ξεκολλάνε από το δωμάτιο ποιος φταίει και λέει ο θείος Αγησίλαος ιστορίες από τότε που πήγε φαντάρος; το νοσοκομείο σαφέστατα γιατί δεν διώχνουν τον κόσμο εκείνη τη στιγμή και πρέπει εσύ να γίνεις η κακιά στους φίλους και συγγενείς που ήρθαν καθώς και στους υπόλοιπους που είναι στο θάλαμο, άρα μοιράζονται οι ευθύνες, ας είναι σωστό το μαιευτήριο 100% και μετά υπογράφω και συνθήκη ειρήνης!

Link to comment
Share on other sites

Απλά το έντυπο ανάληψης ευθύνης είναι χρήσιμο γιατί αν το μωρό κολλήσει κάποια ίωση ή κάποιο μικρόβιο ή οτιδήποτε από τους συγγενείς τους δικούς σου ή της διπλανής, να είναι κατοχυρωμένοι ώστε να μην κινηθείς νομικά εναντίον τους.

Αν πραγματικά υπήρχε σεβασμός από τους συγγενείς που κάθονται σαν μπάστακες και βλέπουν τη μητέρα να θηλάζει και δεν ξεκολλάνε από το δωμάτιο ποιος φταίει και λέει ο θείος Αγησίλαος ιστορίες από τότε που πήγε φαντάρος; το νοσοκομείο σαφέστατα γιατί δεν διώχνουν τον κόσμο εκείνη τη στιγμή και πρέπει εσύ να γίνεις η κακιά στους φίλους και συγγενείς που ήρθαν καθώς και στους υπόλοιπους που είναι στο θάλαμο, άρα μοιράζονται οι ευθύνες, ας είναι σωστό το μαιευτήριο 100% και μετά υπογράφω και συνθήκη ειρήνης!

 

Συμφωνω απολυτα. :!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά το έντυπο ανάληψης ευθύνης είναι χρήσιμο γιατί αν το μωρό κολλήσει κάποια ίωση ή κάποιο μικρόβιο ή οτιδήποτε από τους συγγενείς τους δικούς σου ή της διπλανής, να είναι κατοχυρωμένοι ώστε να μην κινηθείς νομικά εναντίον τους.

Αν πραγματικά υπήρχε σεβασμός από τους συγγενείς που κάθονται σαν μπάστακες και βλέπουν τη μητέρα να θηλάζει και δεν ξεκολλάνε από το δωμάτιο ποιος φταίει και λέει ο θείος Αγησίλαος ιστορίες από τότε που πήγε φαντάρος; το νοσοκομείο σαφέστατα γιατί δεν διώχνουν τον κόσμο εκείνη τη στιγμή και πρέπει εσύ να γίνεις η κακιά στους φίλους και συγγενείς που ήρθαν καθώς και στους υπόλοιπους που είναι στο θάλαμο, άρα μοιράζονται οι ευθύνες, ας είναι σωστό το μαιευτήριο 100% και μετά υπογράφω και συνθήκη ειρήνης!

 

Εμένα προσωπικά ούτε να θηλάζω μπροστά στον κόσμο με ενόχλησε, γιατί τίποτα δε φαινόταν,το χαιρόμουν κιόλας για να μαθαίνουν, ούτε οι επισκέπτες.. Και σε μια κοπέλα που παρολίγο να τσακωθούμε δίπλα η οποία δεν είχε όλες τις μέρες ούτε έναν άνθρωπο από την ξινίλα της, έδινε μπουκάλι στο μωρό και δεν άνοιγε το παράθυρο να μπει καθαρός αέρας (αυτό νομίζω ειναι σημαντικότερο) ήμουν στο παραπέντε να της πω "θέλεις να ανταλλάξουμε τηλέφωνα να δούμε ποιανής το παιδί θα αρρωστήσει πρώτο?" Ίσα- ίσα που με τον κόσμο έπαιρνα τόση χαρά, μου περνούσε και η κατάθλιψη..

Όσο για το έντυπο νομίζω είναι άλλη μια αρπαχτή με ελληνική υπογραφή. Να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε. Δικαιώματα έχουμε εμείς (είναι και σε άλλο υπόμνημα) όχι το νοσοκομείο. Εξάλλου αν κολλήσω εγώ σε οποιοδήποτε νοσοκομείο νοσοκομειακό μικρόβιο και αρρωστήσω θα τολμήσω να ζητήσω ευθύνες?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το λινκ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11238&start=15 αναφέρεται από πρώην εργαζόμενη στο ΙΑΣΩ η επίσημη αλλαγή πολιτικής του ΙΑΣΩ που ξεκίνησε από το καλοκαίρι: rooming-in ισχύει πλέον για όλες τις κατηγορίες κλινών.

Πολύ καλό νέο.

 

Απλά δεν καταλαβαίνω τι σόι ανάληψη ευθύνης είναι αυτή; Δηλώνεις ότι μπορείς να φροντίσεις το μωρό σου καλύτερα από αυτούς;

Όταν φύγεις από το μαιευτήριο ποιος αναλαμβάνει την επιτήρηση αυτή;

Συμφωνώ. Μπορεί να χρειάζεται για νομικούς λόγους αυτό το χαρτί (αν και ακόμα και απ'αυτή την άποψη μου φαίνεται υπερβολικό και υστερικό εκ μέρους τους) αλλά η λογική είναι περίεργη και δείχνει γενικά τι στραβή νοοτροπία επικρατεί στην κλινική. Υποτίθεται ότι η ευθύνη της κλινικής προς την μαμά είναι επίσης να την προετοιμάσει για το όταν θα γυρίσει σπίτι με το μωρό της. Να της δείξει πως κρατάμε το μωρό, πως το θηλάζουμε, το πλένουμε, αλλάζουμε την πάνα κτλ. Πράγματα που σε άλλα μαιευτήρια - στο εξωτερικό τουλάχιστον - είναι εντελώς στάνταρ. Και μιλάμε για δημόσια νοσοκομεία όπου τα προβλήματα έλλειψης προσωπικού και οικονομικά είναι πολύ πιο σοβαρά απότι στο Ιασω, που απ'ότι ξέρω είναι και το πιο ακριβό μαιευτήριο της Ελλάδας. Εγώ μία φορά που ήμουν όρθια στο δωμάτιο με το μωρό στην αγκαλιά ήρθε μια μαία και μου είπε να ξαναπάω στο κρεβάτι μου αν θέλω να κρατάω το μωρό μου γιατί αν πέσω και χτυπήσει το μωρό η ευθύνη θα είναι δική τους. Για μένα αυτή είναι πραγματική ανευθυνότητα. Τέλος πάντων μακάρι να αλλάζουν σιγά σιγά τα πράγματα, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι οτι και αυτή η νοοτροπία πρέπει να αλλάξει αν θέλει το Ιασω να προσφέρει πραγματική υποστήριξή στις μαμάδες και τα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιώματα έχουμε εμείς (είναι και σε άλλο υπόμνημα) όχι το νοσοκομείο.

 

Συγγνώμη για αυτό πρέπει ν ατο διορθωσω. Εννοείται ότι έχει και το νοσοκομείο δικαιώματα. Απλά με συνεπήρε γιατί τα δικά μας είναι εντελώς γραμμένα μην πω που... :oops:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το χαρτί δε σημαίνει τίποτα. Δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να αναγκάζουν τη μητέρα να το υπογράφει. Για μένα ο μόνος λόγος που γίνεται, είναι για να τρομάξουν τη μητέρα. "Θες το μωρό μαζί, εντάξει, αλλά ο,τι πάθει εσύ θα φταις!"

Κανόνικά πρέπει εμείς να τους βάζουμε να υπογράφουν. "Θέλετε το μωρό μακριά μου, εντάξει. Αλλά αν μου μειωθεί η παραγωγή, πιεί ξένο γάλα, κλάψει εστω και μιά φορά και δεν το φέρετε, έχει ψυχολογικά στο μέλλον που το πήρατε νεογέννητο απ'τη μαμά του, θ'αναλάβετε όλη την ευθύνη".

 

Να δεις αν θα το έπαιρναν τότε. Τι θα πει δηλαδή να υπογράψεις? Κι αν πάθει κάτι το παιδί μες στο δικό τους νοσοκομείο δε θα φταίνε? Μήπως αν η μητέρα κολλήσει κάτι απ'τους επισκέπτες της διπλανής, ή και τους δικούς της, δεν κινδυνεύει να κολλήσει το μωρό? Γιατέ δεν έχουν σε κάθε γωνιά βρύση και αντισηπτικά σαπούνια?

Είχα πάει να δω τον πεθερό μου, κι έφαγα τον κόσμο να βρω βρύση. Τελικά βρήκα σε μιά τρισάθλια τουαλέτα που βρωμούσε...

 

Το παιδί πρέπει να μένει κοντά στη μητέρα. Έτσι είναι το σωστό. Αυτές οι μέρες στο νοσοκομείο, είναι για να σιγουρευτούμε οτι μητέρα και παιδί είναι εντελώς καλά, και να μάθει η μητέρα να φροντίσει το μωρό της. Αλλά μόνο αυτό δε γίνεται νομίζω!

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το έντυπο νομίζω είναι άλλη μια αρπαχτή με ελληνική υπογραφή. Να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε. Δικαιώματα έχουμε εμείς (είναι και σε άλλο υπόμνημα) όχι το νοσοκομείο. Εξάλλου αν κολλήσω εγώ σε οποιοδήποτε νοσοκομείο νοσοκομειακό μικρόβιο και αρρωστήσω θα τολμήσω να ζητήσω ευθύνες?

 

Το νοσοκομείο πρέπει να υπογράφει χαρτί που παίρνει τα μωρά στο θάλαμο νεογνών και κολλάνε τα μισά την ίδια ασθένεια....

 

Έχει φανεί σε πάρα πολλές μελέτες ότι όταν τα μωρά παραμένουν στο θάλαμο νεογνών αυξάνει και η πιθανότητα να νοσήσουν και να πεθάνουν. Έχουν σημειωθεί ομαδικοί θάνατοι νεογνών που παρέμεναν σε θαλάμουν είτε γιατί αρρώστησαν όλα μαζί, είτα γιατί τα τάισαν με αλατόνερο αντί ζαχαρόνερο...

Link to comment
Share on other sites

Κανόνικά πρέπει εμείς να τους βάζουμε να υπογράφουν. "Θέλετε το μωρό μακριά μου, εντάξει. Αλλά αν μου μειωθεί η παραγωγή, πιεί ξένο γάλα, κλάψει εστω και μιά φορά και δεν το φέρετε, έχει ψυχολογικά στο μέλλον που το πήρατε νεογέννητο απ'τη μαμά του, θ'αναλάβετε όλη την ευθύνη".

 

Θεά!!! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανόνικά πρέπει εμείς να τους βάζουμε να υπογράφουν. "Θέλετε το μωρό μακριά μου, εντάξει. Αλλά αν μου μειωθεί η παραγωγή, πιεί ξένο γάλα, κλάψει εστω και μιά φορά και δεν το φέρετε, έχει ψυχολογικά στο μέλλον που το πήρατε νεογέννητο απ'τη μαμά του, θ'αναλάβετε όλη την ευθύνη".

 

Θεά!!! :D

:lol::oops::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Εγω γεννησα στο Τζανειο, στον Πειραια. Η πτερυγα του μαιευτηριου ειναι σε ξεχωριστο κτιριο απο το υπολοιπο νοσοκομειο και καινουργια, ουτε 10 χρονων. Συμφωνα με την τακτικη του νοσοκομειου, το παιδι το ειχα συνεχεια μαζι μου στο δωματιο, το οποιο, τυχαια, ηταν 2κλινο. Τωρα σχετικα με το θηλασμο, οχι πολλα πραγματα. Θηλασα μολις βγηκα απο το χειρουργειο αλλα οι οδηγιες των μαιων ηταν 10' στο καθε στηθος και μετα να του δινω συμπληρωμα, τζιφος δηλαδη! Μετα ηρθε μια αλλη μαια και μου ειπε να τον θηλαζω μονο απο το ενα στηθος καθε φορα για 30'(για να πινει το παχυ γαλα) και μετα να του δινω συμπληρωμα, ξανατζιφος δηλαδη!

Δυστυχως η ιστορια εχει δειξει οτι εδω στην Ελλαδα στο βωμο του χρηματος θυσιαζονται τα παντα, μεχρι και η υγεια των παιδιων μας... Γι΄αυτο ειναι πολυ σημαντικο οσοι γνωριζουν το σωστο να το προωθουν με καθε τροπο! Ετσι λοιπον βρηκα κι εγω αυτο το forum, εμαθα καποια πραγματα και "καταφερα" τον πολυποθητο αποκλειστικο θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν φαντάζεστε πόσο πολύ στεναχωρήθηκα διαβάζοντας τα παραπάνω. Αισθάνομαι σαν να ζώ σε μια τριτοκοσμική χώρα, που προφανώς δεν υπερασπίζει την μητρότητα, δεν σέβεται τα δικαιώματα του αγέννητου και γεννημένου μωρού, και δεν θέλει με κανένα τρόπο να μεγαλώσει υγιή παιδιά.

Πέρασα και εγώ απο το ξενοδοχείο-ΙΑΣΩ πρίν τέσσερα χρόνια και ακόμα η σκέψη και μόνο που γέννησα εκεί το αγοράκι μου, μου προκαλεί θυμό. Ένα θα πώ, δεν τους καίγετε καρφί για τίποτα παρά μόνο για το τι περνάει από το λογιστήριο, και ο θηλασμός και η ψυχολογία μαμάς και βρέφους δεν περνάει από εκεί, αν προσπαθούν σε κάτι είναι να πουλήσουν χαμόγελο και δήθεν εξυπηρέτηση στην α' και β' θέση.

Εννοείται ότι του έδωσαν ξένο γάλα χωρίς να με ρωτήσουν, με το που γέννησα μου είπαν να μην ταλαιπωρηθώ γιατί δεν μπορώ να θηλάσω και τα υπόλοιπα γνωστά. Το αστείο είναι ότι τόσο καιρό με νόμιζα παράξενη που τα πέρασα εγώ αυτά.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη πήγα στο Αρεταίειο.

Καμία σχέση. Δημόσιο νοσοκομείο, χωρίς δώρο μπουρνούζι αλλά σέβονταν τη μητέρα και το μωρό. Όσο για τον θηλασμό, την δεύτερη φορά που πήγα να την ταίσω νομίζωντας ότι δεν έχω γάλα πήρα ένα μπουκαλάκι ξένο να της δώσω, το τι άκουσα από την προισταμένη δεν λέγεται. Μέχρι που με έπαιρναν τηλέφωνο (γιατί και εκεί δυστυχώς δεν τα είχαν τα μωρά μαζί, τουλάχιστον πρίν δύο χρόνια που γέννησα) να πάω όποτε έκλαιγε. Και την θήλασα και το χάρηκα (μέχρι που με σταμάτησε ο παιδίατρος, αλλά αυτά τα έχω γράψει αλλού).

Τώρα αν κάνω τρίτο τίποτα και κανείς δεν με σταματά.

Αναρωτιέμαι πάντως, στο βωμό του χρήματος πολύ εύκολα θυσιάζουν ξένα παιδάκια άραγε με τα δικά τους τι κάνουν?

Μακάρι όλες οι μανούλες να φώναζαν και να ήταν "υστερικές" και υπερβολικά ενοχλητικές έτσι ώστε να έπειθαν ότι και τις πρώτες τέσσερις μέρες της ζωής των μωρών τους θέλουν να έχουν τον έλεγχο αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι σαν να ζώ σε μια τριτοκοσμική χώρα, που προφανώς δεν υπερασπίζει την μητρότητα, δεν σέβεται τα δικαιώματα του αγέννητου και γεννημένου μωρού, και δεν θέλει με κανένα τρόπο να μεγαλώσει υγιή παιδιά.

Στις τριτοκοσμικές χώρες υπερασπίζονται καλύτερα την μητρότητα, παρεμβαίνουν ελάχιστα γιατί αλλιώς τα μωρά δεν επιβιώνουν. Βέβαια κι εκεί η Νεστλέ (ειδικά αυτή, όχι γενικά οι εταιρείες με τα γάλατα) μοιράζει γάλα σε σκόνη και το διαφημίζει, οι μητέρες δεν έχουν πρόσβαση σε καθαρό νερό, δίνουν στα παιδιά τους γάλα σκόνη θεωρώντας ότι είναι καλύτερο και χιλιάδες μωρά πεθαίνουν.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nestl%C3%A9_boycott

 

Αναρωτιέμαι πάντως, στο βωμό του χρήματος πολύ εύκολα θυσιάζουν ξένα παιδάκια άραγε με τα δικά τους τι κάνουν?

Ότι και με όλα. Πείθουν τον εαυτό τους ότι τα ξένα γάλατα είναι πολύ καλά. Η μαία (που την πλήρωνα για την προετοιμασία για τον τοκετό) είχε πει: και αν δεν έχεις γάλα μη στεναχωριέσαι, τώρα τα ξένα γάλατα είναι πολύ καλά...

 

και όταν με συνάντησε στον 6ο μήνα και κατάλαβε ότι θήλαζα μου είπε: "άντε καιρός να το κόβεις σιγά σιγά" :shock:

 

όταν τη ρώτησα μέχρι πότε δίνουν υποκατάστατα μητρικού γάλακτος ήξερε ότι τα δίνουν τουλάχιστον μέχρι το χρόνο...

 

τότε γιατί να το κόψω;;;;

 

Μακάρι όλες οι μανούλες να φώναζαν και να ήταν "υστερικές" και υπερβολικά ενοχλητικές έτσι ώστε να έπειθαν ότι και τις πρώτες τέσσερις μέρες της ζωής των μωρών τους θέλουν να έχουν τον έλεγχο αυτές.

 

Δεν χρειάζεται να πείσουν κανέναν! Είναι δικαίωμά τους και δικαίωμα του παιδιού τους και πρέπει να το διεκδικήσουν!

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπετε και απο το ticker ειμαι εγκυος οποτε δεν εχω ακομα την εμπειρια του θηλασμου ομως το θεμα εινια πολυ ενδιαφερον και με εχει αγχωσει κιολας λιγο.

θελω να θηλασω αποκλειστικα τη ζουζουνα μου και να ξεπερασουμε τα τυχον προβληματα που μπορει να προκειψουν, για αυτο και μορφωνομαι απο τωρα ωστε να ειμαι προετοιμασμενη..... :lol:

ηθελα τη γνωμη σας και τη συμβουλη σας για το νοσοκομειο. ως τωρα ηξερα πως τα νοσολομεια εχουν μια εφεση στο να δινουν ξενο γαλα ομως νομιζα πως αν πεις απο την αρχη πως θελεις να θηλασεις αποκλειστικα τοτε το σεβονται και σου φερνουν το μωρακι σου να θηλασεις οτι ωρα και αν χρειαζεται. τωρα ομως διαβαζω πως αυτο δε συμβαινει και πως ακομα και αν το εχεις πει αυτοι κανουν του κεφαλιου τους σε πολλες περιπτωσεις και μαλιστα εσυ μπορει να μην το μαθεις και ποτε........ :cry: τι πρεπει να κανω για να ειμαι σιγουρη πως δεν θα της δωσουν ξενο γαλα??? θελω να προσπαθησουμε απο την αρχη για αποκλειστικο θηλασμο και να μην ειναι ακομα πιο δυσκολο μετα αφου θα της εχει δωθει ξενο. εξαλλου το πρωτογαλα ειναι πολυ σημαντικο αφου αν και χαμηλο σε λιπαρα ειναι πολυ πλουσιο σε αντισωματα.

δυστυχως θα γεννησω στο μητερα και σε οικονομικο δωματιο που απο οτι ακουω ειναι απο τα χειροτερα οσον αφορα το θηλασμο..... :cry: εχω την αισθηση πως θα μπω να γεννησω και πριν ακομα φερω στον κοσμο το μαωρακι μου θα φωναζω να μην του δωσουν ξενο γαλα :lol: επισης θελω να μου την δωσουν να θηλασω αμεσως μετα τον τοκετο (την πρωτη μιση ωρα) γιατι ξερω πως ειναι σημαντικο και οχι μετα απο 3-4 ωρες....

 

δεν ξερω αν ακουγομαι υπερβολικη και συγχωρεστε με για αυτο , αλλα πραγματικα με αγχωσε το θεμα σας και οι εμπειριες σας...

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Μητέρ@ και σε τετράκλινο δωμάτιο. Το μωράκι μου το φέρανε περίπου 4 ώρες μετά την γέννα και είχα πει αποκλειστικό θηλασμό. Μου το φέρνανε κάθε 3 ώρες ακόμα και το βράδυ και επιπλέον όποτε έκλαιγε... Δεν είχα κανένα παράπονο από τις μαίες εκεί και τις νοσηλεύτριες, όλες με βοήθησαν πολύ με τον θηλασμό. Ξένο του έδωσαν όταν ανέβασε υψηλό ίκτερο και έπρεπε να μείνει στην λάμπα μία μέρα επιπλέον, οπότε έβγαζα με το θήλαστρο και το πέταγα γιατί είχα ακούσει και επέμενε και ο γυναικολόγος μου πως με το μητρικό γάλα αργεί περισσότερο να κατέβει ο ίκτερος. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια. Πάντως στο θάλαμο μία κοπέλα που επέμενε στο μητρικό έμεινε το μωράκι 3 μέρες παραπάνω, ενώ εγώ και μία άλλη την επόμενη έπεσε και φύγαμε. Στο σπίτι κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό χωρίς κανένα πρόβλημα...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οποια ηθεκε πηγαινε να αγορασει... Λογικοτατο το βρισκω.. Βεβαια η μαια μου ειπε οτι εχουν απλα δεν τα βγαζουν εξω για να προτρεπουν τις γυναικες να θηλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξένο του έδωσαν όταν ανέβασε υψηλό ίκτερο και έπρεπε να μείνει στην λάμπα μία μέρα επιπλέον, οπότε έβγαζα με το θήλαστρο και το πέταγα γιατί είχα ακούσει και επέμενε και ο γυναικολόγος μου πως με το μητρικό γάλα αργεί περισσότερο να κατέβει ο ίκτερος. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.

 

Δεν ειναι αληθεια !!! Το μωρό πρεπει να πινει πολλά υγρά για να πεσει ο ικτερος και το μητρικό γαλα ειναι οτι χρειαζεται το μωρό !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω γεννησα στο "λητω". η γυναικολογος μου με το που εμεινα εγκυος το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν "δεν ξερω τι θα κανεις, αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα θηλασεις". δεν ειχα βεβαια καμια αντιρρηση αφου κι εγω το ηθελα πολυ. η γυναικολογος μου εχει δικια της μαια η οποια με βοηθησε παρα πολυ.

στο μαιευτηριο αν εξαιρεσω οτι το μωρο μου το φερανε 3 ωρες μετα αφου γεννησα,υποστηριζουν το θηλασμο και βοηθανε πολυ τις μαμαδες που θελουν να θηλασουν. περναει απο το καθε δωματιο μαια που σου μιλαει για το θηλασμο,σου λυνει αποριες,σε βοηθαει και σε εμψυχωνει γενικοτερα(μεχρι το τηλεφωνο της μου εδωσε για οτιδηποτε χρειαστω οταν παω σπιτι).

βεβαια η τακτικη του μαιευτηριου κι εκει ειναι το 3-4ωρο για να σου φερουν το μωρο σου.το βραδυ τα παιρνανε κατα τη 1:00 η ωρα και το πρωι τα φερνανε κατα τις 5:00.

επισης ειναι πολυ αυστηροι με το θεμα του επισκεπτηριου. δεν αφηνουν τα μωρα τις ωρες εκεινες να ειναι στα δωματια(τουλαχιστον στο τρικληνο που ημουν εγω). σαν νεα μαμα ημουν πολυ ψαρωμενη και υπηρχαν φορες που ζητουσα να μεινει ο μικρουλης μου κι αλλο κοντα μου γιατι το ηθελα,το ειχα αναγκη και μου τον περνανε λεγοντας μου οτι πρεπει να τα πανε ολα τα μωρα στο θαλαμο.

εγω ειχα ζητησει αποκλειστικα να τον θηλαζω,αλλα μονο μια φορα μου τον φερανε εκτος προγραμματος,επειδη εκλαιγε.

κατα τ'αλλα στις τιμες του ηταν πιο φθηνο απο αλλα ιδιωτικα, τον περασμενο δεκεμβρη που γεννησα.

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να μου την δωσουν να θηλασω αμεσως μετα τον τοκετο (την πρωτη μιση ωρα) γιατι ξερω πως ειναι σημαντικο και οχι μετα απο 3-4 ωρες....

 

 

αυτό μπορείς να το συννενοηθείς με το γιατρό σου και τη μαία που θα βρίσκεται εκεί την ώρα του τοκετού. Αν το γιατρός της το πει, η μαία θα το κάνει.

 

(υπερβολική δεν είσαι, σκέφτηκες να πάρεις δικηγόρο μαζί σου; :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...