Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρήστε με αν κάνω κάτι λάθος..;)έχω μια κορούλα 22 μηνών και ένα αγοράκι 45 ημερών..Η κόρη μου ακόμα περπατάει στις μύτες των ποδιών της..Με έχει ανησυχήσει πολύ το θέμα και ο γιατρός που ρώτησα πριν ένα μήνα μου είπε οτι είναι φυσιολογικό..Δεν ξέρω αν πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα και τι να κάνω...:?

 

 

 

να το ψαξεις μην το αφηνεις,ειδικα εαν το κανει καιρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κ ο γιος μου το κανει αρκετες φορες την ημερα, η αληθεια οτι δεν ειχα δωσει σημασια αλλα πολλοι τριγυρω με ρωτουσαν γιατι περπαταει στις μυτες...

να πω οτι γεννηθηκε τελειομηνος δεν μπηκε σε στρατα δεν προλαβαμε εξαλλου γιατι περπατησε νωρις 8 μηνων κ πολυ σταθερα απο την αρχη για αυτο ισως κ δεν πηγε το μυαλο μου στο κακο. να πω επισης οτι ειναι σχεδον 2μιση ετων.

Τωρα ανυσηχησα....θα το κοιταξω κοριτσια οπωσδηποτε!

μπερδευτηκα ομως να ξεκινησω απο αναπτυξιολογο παιδοορθοπαιδικο ή νευρολογο?????

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας..Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρήστε με αν κάνω κάτι λάθος..;)έχω μια κορούλα 22 μηνών και ένα αγοράκι 45 ημερών..Η κόρη μου ακόμα περπατάει στις μύτες των ποδιών της..Με έχει ανησυχήσει πολύ το θέμα και ο γιατρός που ρώτησα πριν ένα μήνα μου είπε οτι είναι φυσιολογικό..Δεν ξέρω αν πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα και τι να κάνω...:?

 

Όταν το έκανε η δικιά μου σε μικρότερη ηλικία όμως ειχα και εγώ ανησυχήσει και ρώτησα τον παιδιατρο μας.Μου είπε λοιπόν οτι αυτο συμβαίνει όταν δεν εχει κλείσει ή η μπροστινη πηγή στο κεφαλακι ή η πισω(δεν θυμάμαι ακριβώς)και Οτι ειναι φυσιολογικό.Θυμαμαι επίσης χαρακτηριστικά Οτι μου είπε όταν δεις οτι περπατάει κανονικά σημαίνει πως η πηγή έκλεισε!Τον ειχα ρωτήσει επίσης ποτε περίπου γίνεται αυτο και μου είπε οτι το κάθε παιδάκι εχει το χρόνο του,όπως σε όλα.Εμενα 17 μηνών το σταμάτησε.Αν θέλεις ρωτα για το συγκεκριμένο τον γιατρο σας να σου πει.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

το περπατημα στις μυτες ειναι φυσιολογικο και μεσα στα πλαισια της αναπτυξης, οπως ειναι το μπουσουλημα, τα πλαγια βηματα κλπ.

 

μπορει το παιδι να παιζει ετσι, να ξεκουραζεται, οτιδηποτε. αν το παιδι περπαταει και κανονικα και στις μυτες πιστευω δεν υπαρχει προβλημα. αν περπαταει για αρκετο καιρο μονο στις μυτες τοτε ναι να δειτε πρωτα ορθοπεδικο μηπως υπαρχει καποιο ανατομικο προβλημα στο ποδαρακι του και θελει βοηθεια

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

http://www.yyka.gov.gr/articles/citizen/anakoinwseis-ndash-egkyklioi/173-bibliario-ygeias-paidioy

 

Κατεβάστε το , και δείτε 25-30η εβδομάδα περπατάει στις μύτες και 30-36η εβδομάδα τρέχει. Τα παιδιά περπατάνε στις μύτες λόγο προετοιμασίας για το τρέξιμο. Οι υπολοιπες χρονολογικές διακυμάνσεις για το περπάτημα στις μύτες υποδηλώνουν κάτι . Η ερμεινεία αυτών των κάτι, δίνετε από τους ειδικούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον εννοεις μηνα ε; οχι εβδομαδα...

 

και επισης αυτα ειναι μεσοι οροι. ισχυουν οταν το παιδακι περπατησει κατα μεσο ορο στον 12ο μηνα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ναι μήνα.

Μαζί με τον μέσο όρο ορίζει και με ποια σειρά όπου θα πρέπει να έρχονται και τα κινητικά πρότυπα. Πχ. αν ένα παιδί περπατήσει και μετά το δείτε που και που να μπουσουλάει αυτό δεν σημαίνει ότι έχει κατακτήσει και αυτήν την δεξιότητα. Απλά αυτό που έγινε στην ουσία είναι η ελλειπής καταγραφή όλων των πτυχών της κινητικής δεξιότητας του μπουσουλίματος.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το εκανε αλλα γεννηθηκε τελος του 8ου μηνα και σε γενικες γραμμες πάντα είχε μια ελαφρια υπερτονια κατω ακρων. Μας το ειχε πει και η παιδιατρος δηλαδη σταθηκε ορθιος πολυ νωρις ενω κανονικα επρεπε να το κανει πολυ αργοτερα. Στην περπατουρα δεν τον εβαλα γιατι ηταν καθετη η παιδιατρος μας προκαλει και αλλα προβληματα αλλα παρολα αυτα ενα διαστημα και για τρια βηματα περπατουσε στις μυτες αγχωθηκα ενω η παιδιατρος μου ειπε να του βαζω σκληρα παπουτσια ακομα και μεσα στο σπιτι και σιγα σιγα θα το ξεπερασει εγω εκλεισα και ραντεβου με ειδικο και οταν πηγαμε σχεδον το εκανε πολυ λιγοτερο και μας ειπε να μην ανησιχουμαι. Αυτη τη στιγμη 22 μηνων το εκοψε:lol:. Νομιζω παιζει ρολο και ποτε θα περπατησει εμεις περπατησαμε 14 μηνων και αρχισε να το κανει πανω κατω στους 17 μηνες. Κρατησε 4 μηνες σχεδον.

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου μεχρι τα δυομιση στις μυτες περπατουσε, τωρα περπαταει κανονικα αλλα καμια φορα περπαταει παλι στις μυτες.

περπατησε μονη της περιπου στο χρονο, μεσα σ ενα μηνα αρχισε να τρεχει και εναμησι χρονων ανεβοκατεβαινε τη σκαλα και κρατιοταν μονη της απο τα καγκελα μπηκε πολυ νωρις σε περπατουρα και της αρεσε επισης να την κραταμε και να περπαταει απο πολυ μωρο, δεν ειχε μπουσουλησει σχεδον καθολου και γεννηθηκε μετα την πητ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι πρόβλημα το περπάτημα στις μύτες των ποδιών;

Έχω την εντύπωση πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και ... απ' όσο βλέπω, όσο περισσόετρο περπατάνε έτσι τα παιδιά τόσο μεγαλύτερη καμάρα έχουν στο πόδι. :)

Ακόμα και για την πλατυποδία οι γιατροί συστήνουν τέτοιες ασκήσεις. Γιατί λοιπόν να μην είναι καλό;

 

Ίσα ίσα... τα παιδιά κάνουν από μόνα τους ό,τι χρειάζεται για την ανάπτυξη-εκγύμναση του κορμιού τους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το συνεχομενο περπατημα στις μυτες μπορει να κρυβει καποιο ορθοπεδικο προβλημα και πολλες φορές είναι και ενα απο τα συμπτωματα του φασματος.

 

αλλά. αυτο που λεω δεν ισχυει για διχρονα τριχρονα κλπ. σκεψου πχ ενα δεκαχρονο να περπαταει συνεχεια στις μυτες. σαν εικονα σου φαινεται φυσιολογικη;

 

εκει που κανουμε φυσιοθεραπειες ειναι ενα παιδακι το οποιο περπαταει μονο στις μυτες γιατι υπαρχει ανατομικο θεμα λιγο πανω απο την φτερνα και τον εμποδιζει να περπατησει φυσιολογικα. οποτε κανουν φυσιοθεραπειες για να το διορθωσουν.

 

με τον φυσιοθεραπευτη μας που το εχω κουβεντιασει μου εχει πει οτι ολες οι κινησεις γινονται μεχρι το παιδι να κατακτησει την επομενη. ενα παιδι πχ που στην αρχη πιανοταν και εκανε πλαγια βηματα και μετα περπατησε κανονικα, ποιος ο λογος μετα απο καιρο να αρχισει και παλι να κανει πλαγια βηματα και να πιανεται για να περπατησει; δεν εχει λογικη... ολες οι κινησεις εξυπηρετουν εναν σκοπο και μετα απλά μενουν σαν κατακτηση ... πολλα παιδακι παιζουν και περπατουν στις μυτες, τα κοριτσακια μπορει να μιμουνται τις μπαλαρινες κλπ. απλά οταν γινεται συνεχομενα αυτο οσο μεγαλωνει το παιδι καλο θα ηταν ο γονιος να το κοιταξει

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες, φαίνεται να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

Νομίζω -έτσι το κατάλαβα- πως το θέμα αναφέρεται σε 2χρονα και 3χρονα και πως αυτό δε συμβαίνει συνεχόμενα.

Τουλάχιστον το δικό μου σχόλιο έγινε με αυτές τις προϋποθέσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Γιατί είναι πρόβλημα το περπάτημα στις μύτες των ποδιών;

Έχω την εντύπωση πως είναι απόλυτα φυσιολογικό και ... απ' όσο βλέπω, όσο περισσόετρο περπατάνε έτσι τα παιδιά τόσο μεγαλύτερη καμάρα έχουν στο πόδι. :)

Ακόμα και για την πλατυποδία οι γιατροί συστήνουν τέτοιες ασκήσεις. Γιατί λοιπόν να μην είναι καλό;

 

Ίσα ίσα... τα παιδιά κάνουν από μόνα τους ό,τι χρειάζεται για την ανάπτυξη-εκγύμναση του κορμιού τους.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ. ΟΙ ΓΙΑΑΤΡΟΙ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ. ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΘΑ ΣΦΙΞΕΙΣ ΠΙΣΩ, ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ. ΜΗ ΛΕΜΕ ΚΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου γιος περπαταει στις μυτες , οχι συνεχεια στην ηλικια που ειναι φυσικα και μετα απο εκπαιδευση , αλλα μικροτερος πολυ πολυ συχνα .

Ο γιος μου εχει αναπτυ3ιακη διαταραχη στο φασμα του αυτισμου ή αλλιωτικα αυτισμο μεσαι βαθμου χωρις νοητικη υστεριση , το βαδισμα στις μυτες ειναι κυριο χαρακτηριστικο του αυτισμου και του asperger . Ναι σε μερικα παιδια μπορει να ειναι μυικη υπερτονια , αλλα σε μερικα αλλα μπορει να σημαινει και αυτο .Οποιο παιδι το κανει για να προκαλεσει την προσοχη ( βλεπε η κορη μου ) μολις δει οτι δεν το βολευει καθολου και του πεις και 2-3 κουβεντουλες το κοβει απο μονο του .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ο γιος μου 3,4 ετων περπαταει επισης στις μυτες. το κανει σχεδον συνεχεια κ πολυ εντονα, το εχουμε ψαξει κ με παιδονευρολογο κ με ορθοπεδικο δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ειναι γενικα μυικα πολυ σφιχτο παιδι,απλα ειναι toe walker ειναι το στυλ του δηλαδη!

εχει αναπτυξει μυικη υπερτροφια στα ποδια, κ αναμενεται να το διορθωσει απο μονος του μεγαλωνοντας κ βαραινοντας που θα δυσκολευεται πλεον.

μας εχουν πει να του το υπενθυμιζουμε χωρις ομως να του δημιουργησουμε κομπλεξ

ομως κανει 3-4 βηματα σωστα κ μετα ξανα μπαλετο!

μεσα στον μηνα θα τον ξαναδει ορθοπεδικος μηοως του βαλουμε ναρθηκακια για το βραδυ να επισπευσουμε την κατασταση. θα σας ενημερωσω σχετικα

δεν ειναι απαραιτητο λοιπον το παιδι να εχει σοβαρο προβλημα αλλα σιγουρα χρηζει παρακολουθησης

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και παρεξηγήσεις μεταξύ των μελών, πιστεύω ότι στην τελική υπεύθυνος για το παιδι είναι ο εκάστοτε γονίος

και αν αισθάνεται ασφαλής από τις εξηγήσεις που πέρνει από τους διάφορούς ειδικούς τότε δεν έχει κανέναν λόγο να ανησυχεί για το παιδί του.

 

Δυστυχώς όμως η εμπειρία δείχνει ότι τίποτα στον κόσμο δεν διορθώνεται μόνο του και κάθε μία απόκλιση που εμφανίζει ένα παιδί είναι σίγουρό ότι από μόνο του δεν θα μπορέσει να την διαχειριστεί.

 

Μπορεί τώρα σε μικρές ηλικίες να σας φαίνονται μικρές οι διαφορές αλλά όταν τα παιδιά φτάνουν στην σχολική ηλικία εκεί φαίνεται πια ξεκάθαρα ακόμα και από τους ίδιους τους συμμαθητές οι διαφορές αυτές.

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων κινητικών αποκλίσεων δια του χρονου επιδρά και σε αποκλίσεις μαθησιακών ή συμπεριφορικών διαταραχών.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας , 

Έχω ένα μπέμπη 7 μηνών και χτες που πήγαμε στην παιδίατρο παρατήρησε ότι πατάει στις μύτες βέβαια έκλαιγε όλη την ώρα και ήταν στην τσίτα. Γενικά σφίγγει τα δαχτυλάκια των ποδιών του και δεν  τα χαλαρώνει εύκολα. Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 10:42 ΠΜ, Evi15052020 είπε:

Καλημέρα σας , 

Έχω ένα μπέμπη 7 μηνών και χτες που πήγαμε στην παιδίατρο παρατήρησε ότι πατάει στις μύτες βέβαια έκλαιγε όλη την ώρα και ήταν στην τσίτα. Γενικά σφίγγει τα δαχτυλάκια των ποδιών του και δεν  τα χαλαρώνει εύκολα. Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Νομιζω οτι ειναι νωρις ακομη

Ο γιος φιλης που το εκανε, περιπου στον χρονο, τοτε που κανουν βηματακια τα περισσοτερα παιδια, τους ειχε πει η γιατρος παπουτσακι κ μεσα στο σπιτι, εστω παντοφλακι, να πιανει κ τον αστραγαλο, κ σχετικα σταθερο κ "βαρυ" παπουτσι. Εχουν περασει χρονια, κ επειδη ειναι κ πραγματα που μου μετεφεραν, μπορει να κανω λαθος σε κτ. Οποτε οταν αρχισει να στεκεται κ να θελει να κανει βηματακια θα το δειτε κ θα σας συμβουλευσει αναλογως

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 10:42 ΠΜ, Evi15052020 είπε:

Καλημέρα σας , 

Έχω ένα μπέμπη 7 μηνών και χτες που πήγαμε στην παιδίατρο παρατήρησε ότι πατάει στις μύτες βέβαια έκλαιγε όλη την ώρα και ήταν στην τσίτα. Γενικά σφίγγει τα δαχτυλάκια των ποδιών του και δεν  τα χαλαρώνει εύκολα. Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Κ εμένα το δεύτερο παιδάκι μου όταν πατούσε το έκανε στις μύτες κ το είχα άγχος. Έχω γράψει κ κάπου στο φόρουμ για τον προβληματισμό μου. Τώρα είναι σχεδόν 19 μηνών κ μια χαρά περπατάει. Απ' τη στιγμή που άρχισε το περπάτημα ποτέ δεν το έκανε στις μύτες

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2020 at 10:42 ΠΜ, Evi15052020 είπε:

Καλημέρα σας , 

Έχω ένα μπέμπη 7 μηνών και χτες που πήγαμε στην παιδίατρο παρατήρησε ότι πατάει στις μύτες βέβαια έκλαιγε όλη την ώρα και ήταν στην τσίτα. Γενικά σφίγγει τα δαχτυλάκια των ποδιών του και δεν  τα χαλαρώνει εύκολα. Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξω ή είναι πολύ νωρίς ακόμα;

Λοιπόν εμένα που είναι έντεκα μηνών κ μίας εβδομάδας το κάνει μερικές φορές ακόμη και τώρα. Πρόσφατα το βελτίωσε κ πατάει όλο το πόδι. Αλλά υπάρχουν κ φάσεις που το κάνει πάλι. Μάλλον κ εγώ θα πάρω παντοφλακια όπως είπε και η @vicky86. Η δική μου παιδίατρος δεν ανησύχησε που το είδε να το κάνει σε ηλικία εννιά μηνών. Μου είπε να μην τη πιέσω, θα το κάνει από μόνη της. Τώρα που θα πάμε ξανά στο χρόνο θα το ξανασυζητησω μαζί της, αλλά όντως έχω δει διαφορά τώρα τις περισσότερες φορές πατάει όλο το πόδι. Εμένα ακόμα δεν περπατάει. Τώρα ψιλοαρχισε να μπουσουλαει

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Νομιζω οτι ειναι νωρις ακομη

Ο γιος φιλης που το εκανε, περιπου στον χρονο, τοτε που κανουν βηματακια τα περισσοτερα παιδια, τους ειχε πει η γιατρος παπουτσακι κ μεσα στο σπιτι, εστω παντοφλακι, να πιανει κ τον αστραγαλο, κ σχετικα σταθερο κ "βαρυ" παπουτσι. Εχουν περασει χρονια, κ επειδη ειναι κ πραγματα που μου μετεφεραν, μπορει να κανω λαθος σε κτ. Οποτε οταν αρχισει να στεκεται κ να θελει να κανει βηματακια θα το δειτε κ θα σας συμβουλευσει αναλογως

Αχ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας απλά ανησύχησα γι αυτό ρώτησα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...