Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυτικές λοσιόν κρέμες λάδια για νεογνά/μωρά (πχ weleda)


Recommended Posts

Γιατί να τα προτιμήσετε σε σχέση με τα συμβατικά (μη βιολογικά) προϊόντα περιποίησης και ομορφιάς; Αρχίστε να μετράτε:

1. Για να τονώσετε την περιβαλλοντική σας συνείδηση. Θυμηθείτε ότι περιέχουν προϊόντα που έχουν προέλθει από βιολογικές καλλιέργειες, οπότε συμβάλλουν στη μείωση χημικών προϊόντων φυτοπροστασίας και λιπασμάτων.

2. Χάρη στην ήπια σύνθεσή τους, διασφαλίζουν την ισορροπία της επιδερμίδας, χωρίς να παρουσιάζουν παρενέργειες.

3. Δεν περιέχουν συνθετικές οργανικές χρωστικές, συνθετικά αρώματα, σιλικόνες ή παράγωγα του πετρελαίου.

 

Κάντε διακρίσεις

Φυσικά ή βιολογικά καλλυντικά; Εδώ, το διαζευκτικό μάλλον αποδεικνύεται άκυρο, γιατί ο σκοπός της αντιπαράθεσης δεν είναι να αναδειχθεί ποια από τις δύο κατηγορίες είναι η καλύτερη αλλά, απλώς, να αποσαφηνιστούν οι έννοιες. Ετσι, η ετικέτα «φυσικά» καλλυντικά κολλάει στα προϊόντα που περιέχουν φυσικά συστατικά. Από την άλλη μεριά, «βιολογικά» χαρακτηρίζονται όσα περιέχουν εξ ολοκλήρου ή κατά ένα μεγάλο ποσοστό της σύνθεσής τους συστατικά που προέρχονται από πιστοποιημένες βιολογικές καλλιέργειες. Στην περίπτωση που περιέχουν και άλλα, μη φυτικής προέλευσης συστατικά, αυτά θα πρέπει να είναι εγκεκριμένα από τους οργανισμούς πιστοποίησης.

Προσοχή στην ετικέτα

Αν διαβάζετε με επιφυλακτικότητα αυτές τις γραμμές, πολύ καλά κάνετε. Και αυτό γιατί, πριν τοποθετήσετε σε βάθρο τα βιολογικά καλλυντικά οποιασδήποτε εταιρίας, οφείλετε να ελέγξετε αν είναι πιστοποιημένα. Για να τα ελέγξετε, απλώς αναζητάτε πάνω στη συσκευασία το σήμα ενός οργανισμού πιστοποίησης. Στη Μεγάλη Βρετανία, ο μεγαλύτερος οργανισμός πιστοποίησης βιολογικών τροφίμων και καλλιεργειών είναι ο Soil Association, ενώ στη Γαλλία ο EcoCert, που προσφέρει πιστοποίηση για βιολογικά και φυσικά καλλυντικά σε περισσότερες από 80 χώρες. Στη Γερμανία, σήματα πιστοποίησης δίνει ο BDIH, ενώ στις ΗΠΑ τα βιολογικά προϊόντα ελέγχονται από τον USDA μέσω του Εθνικού Βιολογικού Προγράμματος (NOP).

Ζήτημα τιμής

Στο άκουσμα του χαρακτηρισμού βιολογικό, η σκέψη των περισσότερων πάει στη λέξη απρόσιτο. Και γι’ αυτό φταίει το γεγονός ότι τα βιολογικά προϊόντα, κυρίως τα τρόφιμα, έχουν υψηλότερο κόστος. Ωστόσο, οι τιμές των βιολογικών καλλυντικών δεν είναι απαγορευτικές. Τελευταία, μάλιστα, ορισμένες έχουν σχεδόν εξισωθεί με εκείνες των αντίστοιχων συμβατικών.

 

(ΥΓ.δεν είναι δικό μου, κλεμένο είναι!!!!!!!!!!!!)

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 407
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το βιολογικό τσάι θηλασμού όπως έχω ξαναγράψει βοηθάει κυρίως στην....αυτοπεποίθηση :) ή στην ψυχολογία sunsun (πες το όπως θες). Δεν είναι όπως η μαγιά μπύρας (δραστικά)Το μεγάλο στήθος yogini μου επίσης είναι μύθος.

Εχω δει κοπέλες με μεγάλο στήθος (samantha fox) να μην καταφέρνουν να θηλάσουν (λόγω κακής ενημέρωσης ή επειδή δεν ήθελαν) και κοπέλες με στήθος "καρυδάκι" να θηλάζουν δίδυμα.

 

Ο θηλασμός χρειάζεται ενημέρωση, γνώσεις, πίστη στο εαυτό μας(όχι αμφιβολία)ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ και πολύ ΘΕΛΗΣΗ!!!

 

Πίστη φυσικά να έχουμε οτι δεν χρειαζόμαστε τίποτα παραπάνω από τροφή και νερό για να θηλάσουμε ! ΑΝ υπάρχει κάποιος λόγος να χρειαστούμε κάτι, να απευθυνόμαστε στους ειδικούς. Άλλο η ενημέρωση και άλλο τα "συμπληρώματα" !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό τσάι θηλασμού όπως έχω ξαναγράψει βοηθάει κυρίως στην....αυτοπεποίθηση :) ή στην ψυχολογία sunsun (πες το όπως θες). Δεν είναι όπως η μαγιά μπύρας (δραστικά)Το μεγάλο στήθος yogini μου επίσης είναι μύθος.

Εχω δει κοπέλες με μεγάλο στήθος (samantha fox) να μην καταφέρνουν να θηλάσουν (λόγω κακής ενημέρωσης ή επειδή δεν ήθελαν) και κοπέλες με στήθος "καρυδάκι" να θηλάζουν δίδυμα.

 

Ο θηλασμός χρειάζεται ενημέρωση, γνώσεις, πίστη στο εαυτό μας(όχι αμφιβολία)ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΕΧΩ ΓΑΛΑ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ και πολύ ΘΕΛΗΣΗ!!!

 

Πίστη φυσικά να έχουμε οτι δεν χρειαζόμαστε τίποτα παραπάνω από τροφή και νερό για να θηλάσουμε ! ΑΝ υπάρχει κάποιος λόγος να χρειαστούμε κάτι, να απευθυνόμαστε στους ειδικούς. Άλλο η ενημέρωση και άλλο τα "συμπληρώματα" !

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πρόσεξα το συγκεκριμένο θέμα και ομολογώ ότι το διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Χρησιμοποιούσα το Fissan bagnetto (μας το είχαν ΄προτείνει από το mαιευτήριο που γέννησα) δε λέω, μυρίζει πολύ ωραία αλλά το μικρούλι μου έκανε αμέσως ξηροδερμία και το άλλαξα με ένα φαρμακευτικό της

Αvene.

 

Θα ήθελα όμως να χρησιμοποιήσω κάτι πιο φυσικό. Πως μπορώ να προμηθευτώ και εγώ τα προϊόντα της weleda?

Madreterra, help :D

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια επειδη εχω μπερδευτει με τοσα προιοντα που εχει η weleda θελω να μου προτεινετε:

αφρολουτρο για σωμα και μαλλια (να ειναι ενα προϊον)

μια κρεμα σωματος για μετα το μπανιο

και μια κρεμα για το προσωπο επειδη το μωρο μου έχει βγαλει σπυρακια στο προσωπο και ειναι ξηρο με κοκκινιλες και θελω μια κρεμα για ενυδατωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να πάρεις το αφρόλουτρο-σαμπουάν της weleda που κάνει αφρό και είναι πολύ απαλό. Η βρεφική σειρά της είναι πιστοποιημένη από παιδίατρους και δερματολόγους. Για μετά το μπάνιο μπορείς να πάρεις την βρεφική λοσιόν με καλέντουλα σώματος ή το βρεφικό λάδι με καλέντουλα που κάνουν την ίδια δουλειά. Τι προτιμάς κρεμώδες λοσιόν ή λάδι περί ορέξεως.... καλέντουλα. :D

Και για το πρόσωπο επίσης υπάρχει κρέμα που βοηθάει σε ερεθισμούς, σε κοκκινίλες, για την βρεφική ακμή, ή ακόμα για να μαράνει άμεσα κάποιο τσίμπημα από κουνουπάκι κτλ.

Αυτή είναι η βασική σειρά που έχει κάθε σπίτι με μωρό :wink:

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχουν και αλλες κρεμες βιολογικες και φυτικες ,γιατι συζηταμε μονο για την weleda;εχω δει στα καταστηματα αλλες 2 -3 μαρκες .εχετε δοκιμασει καποια αλλη μαρκα;

Link to comment
Share on other sites

Κρέμα προσώπου καλέντουλας για βρέφη και παιδιά νομίζω βγαίνει σε σωληνάριο των 50ml και κοστίζει περίπου 7€.

Την χρισημοποιώ και εγώ σε περιόδους όπως το χειμώνα που νοιώθω να με 'τραβάει" το δέρμα μου.

Οπώς επίσης η weleda έχει κρέμα προσώπου για το κρύο που δρα σαν βάλσαμο και απαλύνει την παιδική επιδερμίδα αλλά είναι για πολύ βόρεια νομίζω από τρίκαλα και πάνω γιατί η αθήνα έχει "γλυκό" κρύο όταν έχει κρύο βέβαια

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα σε μαγαζι με βιολογικα,μωρομαντηλα βιολογικα της LineaBimbi.

http://www.helan.it/inglese/prodotti.html

Δεν τα πηρα γιατι δεν χρησιμοποιω ποτε.Πηρα το σαμπουαν και μου αρεσε πολυ!

sboura εγω δοκιμασα αυτα,το χω γραψει στην προηγουμενη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης υπαρχουν και αλλες κρεμες βιολογικες και φυτικες ,γιατι συζηταμε μονο για την weleda;εχω δει στα καταστηματα αλλες 2 -3 μαρκες .εχετε δοκιμασει καποια αλλη μαρκα;

 

για τη weleda συζητάμε εδώ επειδή αυτό είναι το τόπικ με τίτλο "προϊόντα weleda" :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την κρέμα της weleda για το κρύο (wind-und wetterbalsam) σε ποιες περιπτώσεις την χρησιμοποιούμε; Μας την πήραν δώρο από το εξωτερικό, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως απλή ενυδατική και δεν την έχω ανοίξει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σαν απλή υδατική απλά δουλέυει πολύ καλά τις περιόδους με το κρύο για να μην "σκάσει" το δερματάκι του μωρού και της μαμάς (γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός "μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα")

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει η γερακινα! :wink:

 

 

gio_kx,τι τιμες ειχαν?

 

frene δυστυχώς αγόρασα μόνο λάδι για τις ραγάδες τις εγκυμοσύνης το οποίο πηρα 26,90€. Αν θέλεις, μιάς και είσαι απο εκτός Θεσ/νίκης, γράψε μου τι σε ενδιαφέρει - όνομα και χρήση προϊόντος - και θα ρωτήσω τις τιμές την επόμενη φορά που θα πάω

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην σε βαζω σε κοπο,ενημερωτικα ρωτησα!Σιγουρα θα ειναι αρκετα ακριβα.

 

Φτηνα weleda εχει σε διαφορα σαιτ οπως αυτο

http://www.bce-europe.com/advanced_search_result.php?keywords=weleda&sort=2a&page=2

 

αλλα και η madreterra μποερι να σου στειλει

Link to comment
Share on other sites

Μην σε βαζω σε κοπο,ενημερωτικα ρωτησα!Σιγουρα θα ειναι αρκετα ακριβα.

 

Φτηνα weleda εχει σε διαφορα σαιτ οπως αυτο

http://www.bce-europe.com/advanced_search_result.php?keywords=weleda&sort=2a&page=2

 

αλλα και η madreterra μποερι να σου στειλει

 

Πω,πω μισή τιμή το λαδάκι (13,50€) στο σαιτ!!!!!

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

μμμμ ειδες;μεγαλες διαφορες...απλα πληρωνεις μεταφορικα απο αυτα τα σαιτ....υπαρχει ενα που εχει δωρεαν μεταφορικα αν παρεις απο ενα ποσο κι πανω,αυτο εδω:

http://www.healthypeach.com/productlist/company/263/Weleda

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας!

Παρήγγειλα από το http://www.bce-europe.com/product_info.php?cPath=280_24_182&products_id=767 την κρέμα καλέντουλα που βλέπετε ως κρέμα αλλαγής ΄πάνας κ μετά διαπιστώνω ότι υπάρχει σε άλλο σάιτ,όχι σ΄αυτό κ μία άλλη κρέμα ειδική για αλλαγή πάνας σε άσπρο σωληνάριο κ όχι σε πορτοκαλί που παρήγγειλα εγώ. Αυτή εδώ http://www.babytalk.gr/index.php?manufacturers_id=14&osCsid=0ce2328ff2ddc90506221bf0684be4b9

Έκανα βλακεία; Που θα μου χρησιμευσει αυτή που παρήγγειλα;

Και επίσης τη διαφορά έχει το bath baby and children από την cream bath baby and kinds;;;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Η κρέμα για την αλλαγή της πάνας που παράγγειλες είναι η σωστή. Το κουτί είναι πορτοκαλί και το σωληνάριο μέσα άσπρο. Οπότε σωστά έπραξες.

Τώρα το babybath είναι αυτό που αναφέρουμε σαν βοτανόλουτρο δεν κάνει αφρό είναι για τις πρώτες μέρες του μωρού διαλύεται στο νερό στο μπανιεράκι ή σε βρεγμένο πετσετάκι και μοσχοβολάει τέλειο Θυμάρι που είναι και χαλαρωτικό αν έχετε παιδάκια με εντάσεις και γκρίνια είναι σωτήριο.

Το cream babybath είναι το ίδιο μόνο που δεν έχει το θυμάρι άλλα κρεμώδη υφή και τέλεια μυρωδιά καλέντουλα - χαμομήλι. χρησιμοποιείται με τον ίδιο τρόπο και δεν κάνει αφρό.

Αν το παιδάκι σου είναι πάνω από 6 μηνών να πάρεις το αφρόλουτρο - σαμπουάν (washlotion & shampoo) που είναι καλύτερο γιατί κάνει αφρό και λούζει κανονικά.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρήγγειλα όμως είναι το πορτοκαλί σωληνάριο αν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα κ όχι το άσπρο που λογικά είναι το σωστό. Το άσπρο δεν υπήρχε καθόλου στο σάιτ που το παρήγγειλα. Τι κάνω τώρα με 4 πορτοκαλί σωληνάρια;;;

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Η madreterra σου ειπε:

Η κρέμα για την αλλαγή της πάνας που παράγγειλες είναι η σωστή. Το κουτί είναι πορτοκαλί και το σωληνάριο μέσα άσπρο. Οπότε σωστά έπραξες.

 

 

Δεν παρηγγειλες πορτοκαλι σωληναριο αλλα πορτοκαλι κουτι,το σωληναριο μεσα ειναι ασπρο και ειναι οκ!Ειναι η κρεμα για την αλλαγη της πανας!Αυτη εδω:

http://www.bce-europe.com/product_info.php?cPath=280_24_182&products_id=767

Link to comment
Share on other sites

Η madreterra σου ειπε:

Η κρέμα για την αλλαγή της πάνας που παράγγειλες είναι η σωστή. Το κουτί είναι πορτοκαλί και το σωληνάριο μέσα άσπρο. Οπότε σωστά έπραξες.

 

 

Δεν παρηγγειλες πορτοκαλι σωληναριο αλλα πορτοκαλι κουτι,το σωληναριο μεσα ειναι ασπρο και ειναι οκ!Ειναι η κρεμα για την αλλαγη της πανας!Αυτη εδω:

http://www.bce-europe.com/product_info.php?cPath=280_24_182&products_id=767

Ναι αυτή παρήγγειλα αλλά διαβάζοντας το κουτί που γράφει baby and kind διαπιστώνω από το άλλο σάιτ http://www.babytalk.gr/index.php?manufacturers_id=14&osCsid=0ce2328ff2ddc90506221bf0684be4b9

ότι μέσα το σωληνάριο είναι πορτοκαλί κ όχι άσπρο!

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...