Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυτικές λοσιόν κρέμες λάδια για νεογνά/μωρά (πχ weleda)


Recommended Posts

Είπα να χρησιμοποιήσω welleda κι εγώ. Μου βγηκε ξινό..Το κοριτσάκι μου έτρεμε και μόνο στη θέα της αλλαξιέρας όταν δε αρχιζα της επάλειψη σπάραζε..έκανα τρεις βδομάδες να το υποψιαστώ...αφού της άλλαξα και μάρκα πάνας.είχα διαβάσει τα καλύτερα για τη welleda..τελικά ψάχνοντας βρήκα ενα ιταλικό σαιτ που τη βαθμολογεί με 5 στα 10.Επίσης αναφερει ότι πολλά από τα συστατικά της είναι αλλεργιογόνα και κάποια άλλα μπορεί να προκαλέσουν ενδοκρινολογικές διαταραχές..τα chicco επίσης τίγκα στα γνωστά ύποπτα parabens...δεν ξέρω τι να σκεφτώ.Την ίδια αντίδραση είχε το παιδί μου και στη mustela που ήξερα ότι είναι φυσική άσε που είχε και ωραία υφή..τελικά γύρισα στην frezyderm εδώ και 2 μέρες και δεν παραπονιέται.μου έμεινε η απορία, μήπως η κόρη μου είναι ευαίσθητη σε κάποιο φυτικό συστατικό..θα το ψάξω

tdikgjm6s3li3t3a.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 407
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είπα να χρησιμοποιήσω welleda κι εγώ. Μου βγηκε ξινό..Το κοριτσάκι μου έτρεμε και μόνο στη θέα της αλλαξιέρας όταν δε αρχιζα της επάλειψη σπάραζε..έκανα τρεις βδομάδες να το υποψιαστώ...αφού της άλλαξα και μάρκα πάνας.είχα διαβάσει τα καλύτερα για τη welleda..τελικά ψάχνοντας βρήκα ενα ιταλικό σαιτ που τη βαθμολογεί με 5 στα 10.Επίσης αναφερει ότι πολλά από τα συστατικά της είναι αλλεργιογόνα και κάποια άλλα μπορεί να προκαλέσουν ενδοκρινολογικές διαταραχές..τα chicco επίσης τίγκα στα γνωστά ύποπτα parabens...δεν ξέρω τι να σκεφτώ.Την ίδια αντίδραση είχε το παιδί μου και στη mustela που ήξερα ότι είναι φυσική άσε που είχε και ωραία υφή..τελικά γύρισα στην frezyderm εδώ και 2 μέρες και δεν παραπονιέται.μου έμεινε η απορία, μήπως η κόρη μου είναι ευαίσθητη σε κάποιο φυτικό συστατικό..θα το ψάξω

 

 

εννοεις οτι ειχε προβλημα με την κρεμα αλλαγη πανας ???εγω την ειχα αλλα την αλλαξα γιατι δεν εκανε τιποτα στο συγκαμα της κορης μου και πηρα μια που ειναι πραγματικα τελεια!και σε σαιτ εχει βαθμολογια 0 .ειναι αυτη

 

 

http://www.iherb.com/Earth-Mama-Angel-Baby-Bottom-Balm-for-Babies-2-fl-oz-60-ml/21245?at=0

 

 

Παντως η Mustela Καθε αλλο παρα φυσικη ειναι,πολλα απο τα προιοντα της εχουν paraben.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εμένα η μαία μου έλεγε να χρησιμοποιώ ελαιόλαδο στην αλλαγή της πάνας. αποφεύγεις τα συγκάμματα και είναι φυσικό προϊόν. το ίδιο μου είπε και για τις θηλές του στήθους μου, όταν θήλαζα, και πραγματικά έκανε θαύματα το απλό ταπεινό λαδάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

 

Για παράδειγμα η weleda έχει ημερομηνία λήξης σαν τα τρόφιμα (το πολύ 1 με 2 χρόνια). Επίσης δεν κάνουν πειράματα σε ζώα που είναι πολύ σημαντικό κι αυτό.

Μπορείς να με ενημερωσεις από που να αγοράσω weleda αφρολουτρο-σαμπουαν κ πόσο κοστίζει; στο φαρμακειο μου είπαν 17 ευρω...δεν ειναι πολλά για 200 μόνο μλ?η frezyderm είναι κ υτη τίγκα στα χημικά;

γιατι δεν υπάρχει ενημέρωση...από πουθενά;;;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

weleda αγοραζεις απο καταστηματα με βιολογικα προιοντα η απο το ecobaby.gr...την κρεμα αλλαγης πανας την θεωρω μακραν την καλυτερη ολων!!το αφρολουτρο και το σαμπουαν δεν με ενθουσιασαν,δεν μου αρεσει και το αρωμα τους,μου προκαλει αναγουλα...αλλα επειδη ειναι φυτικα προιοντα,ενδεχεται να προκαλεσουν αλλεργια(σπανια),οποτε ξεκινα αν θελεις με την κρεμα αλλαγης πανας...

τα φρεζιντερμ,δεν ξερω αν οντως δεν περιεχουν παραμπενς,αλλα ειναι εξαιρετικα ακριβα για την ποσοτητα που προσφερουν,παρολα αυτα τα εχω χρησιμοποιησει και αυτα,αλλα πχ η κρεμα αλλαγης πανας δεν μας κανει τιποτε,ειναι σαν να μην βαζουμε...αφρολουτρο και σαμπουαν παιρνω πλεον της avenno γιατι ο μικρος εχει ταση για ατοπια και ειναι εξαιρετικα ενυδατικο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αγοράσεις απο το www.violey.com για σύγκαμα 4,70 ευρώ , αφρόλουτρο 5,80 ευρώ + μεταφορικά 10 ευρώ (ανάλογα με το βάρος).

Έχει πάρα πολλές μάρκες τις οποίες δεν γνωρίζω.

Πέρυσι είχα πάρει αντιλιακό βρεφικό της lavera 8 ευρώ αλλά με δείκτη 30.

Της eco cosmetics κάνει 17 ευρώ με 50 δείκτη προστασίας. Μπορείτε να παραγγείλετε και βρεφικό μούσλι 2,80 ευρώ κτλ.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας!Ψάχνομαι κ εγώ για "ακίνδυνα" προιόντα για το μωρό μου αλλά και για μένα..Σε διάφορα θέματα ανaφέρεται ότι η weleda φέρει πιστοποίηση BDIH! Μπήκα στο site της BDIH αλλά δεν βλέπω πουθενά τη weleda..Μήπως δεν κατάλαβα κάτι εγώ καλά?

 

http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/producer_natural_cosmetics.htm

 

αλλά δεν βλέπω πουθενά τη weleda

 

http://www.ionc.info/index.php?id=68&L=1#c172

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...