Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυτικές λοσιόν κρέμες λάδια για νεογνά/μωρά (πχ weleda)


Recommended Posts

Με το καλο το μωρακι σου Αγγελικη και καλως μας ηρθες!

 

Λοιπον θα χρειαστεις αυτο το αφρολουτρο σαμπουαν για το μπανιο και μια κρεμα για την αλλαγη της πανας.Εγω αυτα χρησιμοποιω και την κρεμα δεν την βαζω σε καθε αλλαγη αλλά που και που,για να μην συνηθιζει η περιοχη συνεχεια με κρεμα :wink: Βλεποντας και κανοντας εσυ,αναλογα με το δερματακι του μωρου σου,αν το βλεπεις οτι ερεθιζεται ευκολα θα βαζεις.

 

Λαδακια και κρεμα σωματος δεν εβαλα ποτέ.Προληπτικα δεν προτιμω να βαζω και δεν ειδα και να χρειαζεται το δερματακι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 407
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ Frene για την άμεση απάντησή σου...

 

Κι εγώ αυτά σκεφτόμουν για αρχή και αν προκύψει κάτι βλέπουμε!!

 

Τελικά το να κάνεις παιδάκι είναι η χαρά του καταναλωτή, στην αρχή...!!

 

Κι εσύ να χαίρεσαι την Ελιζούλα σου και σε ευχαριστώ για τις ευχές..

Whenever you fall, pick something up...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι (ισως να προαναφερεται καπου αλλα ειναι πολυ μεγαλο το topic).Μας μιλησε η μαια μου για ενα τσαι με τσουκνιδα γλυκανισο και αλλα βοτανια που βοηθουν στο να εχεις περισσοτερη ποσοτητα γαλακτος στην περιοδο του θηλασμου. Μας συστησε μαλιστα να ξεκινησουμε να το χρησιμοποιουμε απο τωρα σε μικρη ποσοτητα. Τοεχει χρησιμοποιησει καποια? Πως ακριβως να το ζητησω?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

είναι το τσάι θηλασμού που περιέχει τριγωνέλα, μάραθο, και μοσχοσίταρο (όχι τσουκνίδα) που είναι παραδοσιακά γαλακτογόνα και βοηθάνε στο θηλασμό. Το τσάι μπορείς να το πάρεις μαζί σου στο μαιευτήριο και να πιεις μετά τον τοκετό και για όσο το χρεάζεσαι. Βέβαια το τσάι από μόνο του δεν κάνει τίποτα αν δεν βάζεις το μωρό να θηλάζει όσο πίο συχνά και για όση ώρα θέλει. Την παραγωγή γάλακτος την επηρεάζει (αυξάνει /μειώνει) το μωρό. Το τσάι βοηθάει στην "αυτοπεποίθηση" επειδή μας τυραννάει η αμφιβολία. Την αιώνια αγωνία κάθε μάνας που θηλάζει για πρώτη φορά:Εχω ...δεν έχω.... ειδικά τις πρώτες 40 μέρες μέχρι την εδραίωση του θηλασμού.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα weleda ειναι εκπληκτικα

Τα χρησιμοποιω περιπου 2 μηνες και ειμαι απολυτως ευχαριστημενη

Τι κανουμε ομως οταν ο μπεμπης βγαζει δοντακα, τρωει πορτοκαλι και οι πανες περιεχουν πλεον περιεχομενο που ερεθιζει απιστευτα το δερματακι του ? Βαζω στρωσεις κρεμουλας και ηρεμει για λιγο μεχρι την επομενη ....παραδοση υλικου :wink:

 

Επισης, εκτος απο ευαισθητο πωπουδακι εχουμε και ευαισθητα μαγουλακια που κοκινιζουν με το παραμικρο..απο χερακια στο στομα, απο λουτρινα ,απο το κρυο , απο καθε τι που βαζει στο στομα...χρησιμοποιουμε aderma, αλλα αναρωτιομουν εαν εχει η weleda κρεμουλα για το προσωπο τοοοσο καλη οπως η "πωπουδενια" :wink: ......

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα weleda ειναι εκπληκτικα

Τα χρησιμοποιω περιπου 2 μηνες και ειμαι απολυτως ευχαριστημενη

Τι κανουμε ομως οταν ο μπεμπης βγαζει δοντακα, τρωει πορτοκαλι και οι πανες περιεχουν πλεον περιεχομενο που ερεθιζει απιστευτα το δερματακι του ? Βαζω στρωσεις κρεμουλας και ηρεμει για λιγο μεχρι την επομενη ....παραδοση υλικου :wink:

 

Επισης, εκτος απο ευαισθητο πωπουδακι εχουμε και ευαισθητα μαγουλακια που κοκινιζουν με το παραμικρο..απο χερακια στο στομα, απο λουτρινα ,απο το κρυο , απο καθε τι που βαζει στο στομα...χρησιμοποιουμε aderma, αλλα αναρωτιομουν εαν εχει η weleda κρεμουλα για το προσωπο τοοοσο καλη οπως η "πωπουδενια" :wink: ......

 

Για την κοκκινίλα που κάνει στο πωπούδακι μπορείς να την φροντίσεις πλενοντάς τον με το κρεμόλουτρο (δεν κάνει αφρό) όταν τον πλένεις που περιέχει έλαια καλέντουλας καταπραυντικά για τους ερεθισμούς και είναι σαν μανδύας που προστατέυει. Το διαλύεις με νερό και χρειάζεται λίγο η και καθόλου ξέβγαλμα

 

Για το προσωπάκι υπάρχει η κρέμα προσώπου με καλέντουλα (75 ml) της ίδιας βρεφικής σειράς που φροντίζει απαλά τους ερεθισμούς της ευαισθητης βρεφικής επιδερμίδας.

Επίσης αν ζείτε σε περιοχή με έντονο κρύο (από τρίκαλα και πάνω) υπάρχει και μια κρέμα βάλσαμο για το κρύο (30ml) που βοηθάει ώστε να μην ξηραίνεται και σκάει το προσωπάκι από το κρύο έξω και αποτομα ζέστη μέσα κτλ. Ενδύκνυται και για ενήλικες που νοιώθουν τους χειμερινούς μηνες να τους τραβαει το δέρμα τους.

 

Θα σου στείλω πμ με καλές τιμές :wink:

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλε Madreterra,μαλλον δεν με θυμηθηκες...

 

Μου εχεις στειλει πμ, γνωριζομαστε κι ολας :lol:

Στον καταλογο που εχω δεν βρηκα καμια κρεμουλα για το προσωπο

Γι αυτο ρωταω...

 

Επισης διαπιστωσα οτι κανω μια μεγαλη γκαφα

Το βοτανολουτρο, το πηρα για να το χρησιμοποιω εναλλακτικα του μωρομαντηλου...Δυστυχως ομως, δεν θυμομουν οτι πρεπει να το βαζουμε σε βρεγμενο πανακι, και εγω το χρησιμοποιω σε στεγνο βαμβακακι...βεβαια μια χαρα κανει τη δουλεια του, μυριζει θυμαρι ( υπεροχο), αλλα μηπως εγω προκαλεσα τον ερεθισμο του πωπου του μωρου μου, και κατηγορω τα δοντια και το πορτοκαλι?

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι φταίει αυτό, είναι πιθανό. Αλλά δοκίμασε αυτό όταν κάνει μόνο τσίσα ξεπλενέ το ΜΟΝΟ με νερό μετά κρεμούλα και πανούλα, στα κακά βάζε και λίγο βοτανόλουτρο διαλύμενο μετά κρεμούλα και πανούλα και δες μια -δυο μέρες αν θα στρώσει.

 

Η κρέμα για το πρόσωπο και το σώμα είναι νέα για αυτό δεν την έχει ο κατάλογος σου θα σου στείλω νέο.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από τα προϊόντα της weleda, έχω το βοτανόλουτρο, την κρέμα αλλαγής πάνας, το σαμπουάν-αφρόλουτρο και το λαδάκι :D

Είναι πράγματι χαλαρωτικά και ο μικρούλης μυρίζει τέλεια μετά το μπανάκι του!!!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τώρα που το μωράκι μας είναι νεογέννητο χρησιμοποιώ το Βρεφικό κρεμόλουτρο καλέντουλας που δεν θελει και ξέπλυμα αλλά έχω μια απορία.

Μπορώ να το χρησιμοποιώ και για τα μαλλάκια του? Ρωτάω γιατί το κάνω αλλά μετά τα μαλλάκια του φαίνονται πολύ λαδερά και υποψιάζομαι οτι φταίει το κρεμολουτρο...αν δεν μπορώ τοτε με τι να πλενω τα μαλλιά του? το washlotion& shampoo κάνει για αυτή την ηλικία? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ένα σαμπουάν της lavera (επίσης βιολογικά προιόντα αντίστοιχα της weleda) για τα μωρά που έχουν πολύ μαλλί και είναι πολύ απαλό και καθόλου λιπαρό.

Απαλό σαμπουάν για βρέφη και παιδιά με εκχύλισμα αμυγδάλου.

(Συσκευασία 200ml)

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως τα weleda ειναι καταπληκτικα. Εχουμε μεινει απιστευτα ευχαριστημενοι και δεν νομιζω να εχω βρει αλλο προιον που να εχει τοσα λιγα και αγνα υλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οχι, καλύτερα είναι να προτιμήσεται την κρέμα προσώπου - σώματος βγάινει σε συσκευασία 75ml σε σωληνάριο και είναι πιο ενυδατική και σίγουρη για το προσωπάκι.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!! Χρησιμοποιώ και γω για το μπομπίρι μου προίόντα weleda. Θα ήθελα να ρωτήσω, μέχρι ποια ηλικία μπορώ να τον κάνω μπάνιο με το cream bath? Μήπως τώρα που μεγάλωσε λίγο (3 μηνών) πρέπει να χρησιμοποιήσω το σαμπουάν της σειράς?

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...