Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΠΙΔΑ ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω κατι , αν εχετε ακουσει ή εχετε προσωπικη εμπειρια..Ριγη νιωθουμε μονο οταν ερχεται περιοδος (εγω παντα νιωθω ήδη απο μια μερα πριν , που πεφτει η θερμοκρασια μου) ή υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να νιωθουμε ριγη αλλα να ειμαστε εγκυος? Ψαχνω για ελπιδες , οπως καταλαβατε.. :? Απο χθες επεσε καπως η θερμοκρασια μου και νιωθω ριγη, δηλ ενω ειχα 36,8 ολες τις μερες, σημερα και χθες εχω 36.5 (πρωινη θερμοκρασια)..Τωρα εχω 36.9.

Ξερετε αν υπαρχει τετοια περιπτωση που σας λεω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Gary δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στο http://www.gyn.gr και να ρωτήσεις τους γυναικολόγους που είναι πρόθυμοι να σου απαντήσουν. Εύχομαι το καλύτερο, αλλά να ξέρεις πως πρέπει να ηρεμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Και στις τρεις εγκυμοσύνες μου (είχα μια αποβολή β΄τριμήνου πριν 8 χρόνια), είχα δέκατα το πρώτο τρίμηνο με ρίγη κλπ. Δε γράφεις αν έχεις καθυστέρηση, αλλά είναι συνηθισμένο σύμπτωμα τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια να στε καλα!

Δεν εχω καθυστερηση ή σημερα ή αυριο περιμενω ν αδιαθετησω. Οσο για το να ειμαι ηρεμη..το προσπαθω πολυ, δεν ειναι καθολου ευκολο. Δεδομενου οτι περσι τετοια εποχη ειχα συλλαβει μετα απο προσπαθειες 8 μηνων αλλα απεβαλα στην 8η εβδομαδα. Μετα εκανα επεμβαση για αφαιρεση διαφραγματος απο τη μητρα(εκει οφειλοταν η αποβολη) και προσπαθουμε παλι απ τον Σεπτεμβρη , ενω προσφατα ανακαλυψαμε οτι και το σπερμα του αντρα μου ειναι αδυναμο και ξεκινησαμε τωρα θεραπεια.. :? Απλως εκανα σπερματεγχυση τωρα και λεω μηπως και αν και ξερω οτι οι πιθανοτητες ειναι λιγες και παλι. Κοντοε ψαλμος αλληλουια , θα δουμε! Ευχαριστω και παλι κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Gary μου προσπάθησε να μην έχεις άγχος,που είναι ανασταλτικός παράγοντας και όλα θα πάνε καλά!!Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να γίνει αυτό που επιθυμείς!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην απογοητεύεσαι πάντως γιατί στον πρώτο μου γάμο ο άντρας μου είχε πολύ αδύναμο σπέρμα, χωρίς σαφή αιτιολογία όμως.΄Οπως αποδείχθηκε τελικά, ήταν θέμα άγχους, γιατί άφησε μια δουλειά που τον άγχωνε πάρα πολύ και μετά από λίγο καιρό έμεινα έγκυος, άσχετα αν το χάσαμε. Και τώρα στο δεύτερο γάμο του έχει ήδη ένα παιδάκι.

Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αγχος οντως πολλα μας κανει, αυτο ειναι αληθεια! Μου ευχομαι να ηρεμησω αν και ολο κατι προκυπτει και δεν μ αφηνει, δεν φταιω εγω πιστεψτε με! Αν εχω κανενα καλο νεο θα σας πω παντως, ευχαριστω και παλι, να χαιρεστε τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με σπερματέγχυση έμεινα την πρώτη φορά, αλλά με την τρίτη....

και εμένα ο άντρας μου είχε πρόβλημα με το σπέρμα αλλά μετά από πολύ καιρό που ηρεμήσαμε έμεινα χωρίς να το καταλάβω τη δεύτερη φορά....

απλώς το είχαμε βγάλει απ'το μυαλό μας..

Το ξέρω πως δεν γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπορεί κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει κι εμένα. Εμείς με τον άντρα μου προσπαθούμε 11 μήνες για παιδάκι, αλλά μας έχουν τύχει όλα τα στραβά και τα ανάποδα. Πρόσφατα χειρουργήθηκα και στο στήθος και περιμένα την ιστολογική, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Ο μήνας που πέρασε ήταν ο μήνας που κάναμε υπερ-εντατικές προσπάθειες παρόλο ότι εγώ βρίσκομαι αθήνα μόνο τα σκ. Επειδή όμως έπεσαν πολλές αργίες τις εκμεταλλευτήκαμε δεόντος. Είναι να αδιαθετήσω περίπου στις 4 Μαίου. Εδώ όμως και 3 ημέρες τα πρωινά που σηκώνομαι για πιπί μου εμφανίζεται μία ένα ροζ βλέννη σαν να είναι τα πρώτα σημάδια αδιαθεσίας. Την πρώτη ημέρα ήταν αχνό το ροζ, την δεύτερη μέρα ήταν πιο έντονο. Την υπόλοιπη μέρα δεν έχω τίποτα, παρά μόνο το πρωί. Τι είναι αυτό πάλι ??? Ο άντρας μου λεει να πάρω τηλ το γιατρό, εγώ δεν θέλω ακόμα. Υπάρχουν τέτοια συμπτώματα εάν είσαι έγκυος;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει κι εμένα. Εμείς με τον άντρα μου προσπαθούμε 11 μήνες για παιδάκι, αλλά μας έχουν τύχει όλα τα στραβά και τα ανάποδα. Πρόσφατα χειρουργήθηκα και στο στήθος και περιμένα την ιστολογική, αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Ο μήνας που πέρασε ήταν ο μήνας που κάναμε υπερ-εντατικές προσπάθειες παρόλο ότι εγώ βρίσκομαι αθήνα μόνο τα σκ. Επειδή όμως έπεσαν πολλές αργίες τις εκμεταλλευτήκαμε δεόντος. Είναι να αδιαθετήσω περίπου στις 4 Μαίου. Εδώ όμως και 3 ημέρες τα πρωινά που σηκώνομαι για πιπί μου εμφανίζεται μία ένα ροζ βλέννη σαν να είναι τα πρώτα σημάδια αδιαθεσίας. Την πρώτη ημέρα ήταν αχνό το ροζ, την δεύτερη μέρα ήταν πιο έντονο. Την υπόλοιπη μέρα δεν έχω τίποτα, παρά μόνο το πρωί. Τι είναι αυτό πάλι ??? Ο άντρας μου λεει να πάρω τηλ το γιατρό, εγώ δεν θέλω ακόμα. Υπάρχουν τέτοια συμπτώματα εάν είσαι έγκυος;;

Γεια σου Eliana. Μην ανησυχείς κούκλα μου και εγώ έμεινα έγκυος τον μήνα που δεν είχαμε πολλές επαφές, είναι να τύχει η στιγμή εκείνη και τσούπ να έρθει το μωράκι. Μην νομίζεις ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να μείνεις έγκυος κάνοντας περισσότερες φορές sex. Προσπάθησε να μην έχεις άγχος και να μην έχεις επαφή μόνο και μόνο για να πιάσεις μωράκι, να χαίρεσαι τον έρωτα με τον σύντροφό σου.

Εγώ μια μέρα πριν από την υποτιθέμενη ημερομηνία έλευσης της περιόδου, είχα πολλά ασπροκίτρινα υγρά τόσα πολλά που έλεγα ''τώρα αδιαθέτησα'' και έτρεχα στην τουαλέτα. Φορούσα και σερβιέτα νομίζοντας ότι θα αδιαθετήσω και θα λερωθώ, που να' ξερα και εγώ η κακομοίρα.

Τα υγρά βέβαια τα έχω ακόμα αλλά όχι ροζ χρώματος. Έχω ακούσει όμως από γνωστές μου ότι συμβαίνει. Καλύτερα όμως να μιλήσεις με τον γιατρό σου, εκείνος θα σου δώσει τις σωστές απαντήσεις που χρειάζεσαι. Και μην αγχώνεσαι, αν είσαι έγκυος θα είσαι σίγουρα και για τους επόμενους 9 μήνες.

Καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

κοριτσια γεια σας θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις ειμαι καινουργια στο σαιτ.ειχα 2 ημερεσ καθυστερηση εκαν τεστ κλεαρμπλου και βγηκε θετικο..μετα απο μια εβδομαδα αδιαθετησα. σημερα πηγα και εκανα χωριακη..τι σημαινει αποβολη? εχω 2 παιδακια και δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο στις εγκυμοσυνες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Κι εγώ τον γιο μου τον συνέλαβα μετά από προσπάθειες 10 μηνών και ξέρετε πώς έγινε?

Ετοιμαζόμασταν για το γάμο, ήταν καλοκαίρι και είχαμε μπροστά μας ταξίδι του μέλιτος και μετά από ένα μήνα κανονικές διακοπές! Μάλιστα, ήταν όλα προγραμματισμένα.

Είχα τόσο ανάγκη απ΄αυτά τα ταξίδια, που ένα μήνα πριν το γάμο δεν ήθελα εγκυμοσύνη, αλλά δεν ήθελα να το πω και στον άντρα μου γιατί ήξερα πόσο το ήθελε.΄Εκανα λοιπόν το εξής: Τον απέφευγα τις γόνιμες μέρες! Το αποτέλεσμα?΄Εμεινα έγκυος, στο γάμο ήμουν 1 μηνός και δεν το ήξερα φυσικά!

Την επόμενη μέρα θα φεύγαμε με τη μηχανή για Χαλκιδική... Το μόνο που μπορώ να πω πλέον είναι πως μ΄έσωσε ο Θεός... 1η Ιουλίου παντρευτήκαμε και 2 Ιουλίου, με 40 βαθμούς θερμοκρασία, ξέσπασε καταιγίδα! Για να μη χάσουμε μέρα από τις διακοπές μας, αποφασίσαμε να φύγουμε με το αυτοκίνητο και όντως έβρεχε καταρρακτωδώς μέχρι τη Θεσσαλονίκη...

Αν είχαμε ταξιδέψει με τη μηχανή, θα το΄χα χάσει το μωρό...

΄Οταν έμαθα πως είμαι έγκυος έπαθα σοκ! Εννοείται βέβαια πως ακυρώσαμε και τις διακοπές, γιατί η γιατρός μου με έβαλε απ΄την αρχή σε μερική ακινησία...

Το θέμα είναι τελικά πως έμεινα έγκυος τη στιγμή που δεν το ήθελα, τη στιγμή που όχι απλώς το είχα βγάλει από το μυαλό μου, αλλά ήμουν και αρνητική!

 

Γιατί θα το έχανες το παιδί αν είχες πάει ταξίδι με τη μηχανή??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα συγχαρητηρια για τη σελιδα αυτή ειναι πολυ κατατοπιστικη !!!!!

ειμαι καινουργιο μέλος και η η βοήθεια σας θα ηταν πολυτιμη.

η περίοδος τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε στις 07/07 έως και τις 10/07 και ξανα την 01/08 εως και τις 02/08 με μέτρια ροή αυτές τις δύο μέρες και με ελάχιστη στις 03/08 .ο κύκλος μου είναι 25 ημερων ενώ πάντα η περίδος μου κρατούσε 4 με 5 μέρες με κανονική έως υπερβολική ροή. οι επαφές μας ήταν σχεδόν καθημερινές απο τις 25/07 κ μετά (στις 24 /07 παντρευτήκαμε ) έως και τα τέλη του μήνα με ένα κενό τις δυο αυτές μέρες που ήμουν αδιάθετη και ξανά απο τις 03/08 έως τις 15/08 (και στις γόνιμες μέρες υπήρχαν επαφές) Έχω διαπιστώσει απο τις αρχές του μήνα έντονο πόνο χαμηλά στη κοιλιά, στη μέση ένα κάψιμο, πρήξιμο στο στήθος και την κοιλιά και ευασθησία στις ρώγες , τις τελευταίες μέρες έντονη κόπωση και αρκετές αναγούλες, χωρίς όλα αυτά τα συμπτώματα να υποχωρούν εδώ και 17 μέρες . περίοδο περιμένω στις 25/08 σε μια βδομάδα μπορώ να κάνω κάτι γιατί απο ότι διαβασα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είμαι εγκυος και αυτη να ήταν μια μικρη ψευτοπερίοδος απο πότε μπορώ να κανω χοριακή και το τεστ;;;ευχαριστω για τη προσοχη σας και περιμένω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συγχαρητηρια για τη σελιδα αυτή ειναι πολυ κατατοπιστικη !!!!!

ειμαι καινουργιο μέλος και η η βοήθεια σας θα ηταν πολυτιμη.

η περίοδος τον προηγούμενο μήνα μου ήρθε στις 07/07 έως και τις 10/07 και ξανα την 01/08 εως και τις 02/08 με μέτρια ροή αυτές τις δύο μέρες και με ελάχιστη στις 03/08 .ο κύκλος μου είναι 25 ημερων ενώ πάντα η περίδος μου κρατούσε 4 με 5 μέρες με κανονική έως υπερβολική ροή. οι επαφές μας ήταν σχεδόν καθημερινές απο τις 25/07 κ μετά (στις 24 /07 παντρευτήκαμε ) έως και τα τέλη του μήνα με ένα κενό τις δυο αυτές μέρες που ήμουν αδιάθετη και ξανά απο τις 03/08 έως τις 15/08 (και στις γόνιμες μέρες υπήρχαν επαφές) Έχω διαπιστώσει απο τις αρχές του μήνα έντονο πόνο χαμηλά στη κοιλιά, στη μέση ένα κάψιμο, πρήξιμο στο στήθος και την κοιλιά και ευασθησία στις ρώγες , τις τελευταίες μέρες έντονη κόπωση και αρκετές αναγούλες, χωρίς όλα αυτά τα συμπτώματα να υποχωρούν εδώ και 17 μέρες . περίοδο περιμένω στις 25/08 σε μια βδομάδα μπορώ να κάνω κάτι γιατί απο ότι διαβασα υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είμαι εγκυος και αυτη να ήταν μια μικρη ψευτοπερίοδος απο πότε μπορώ να κανω χοριακή και το τεστ;;;ευχαριστω για τη προσοχη σας και περιμένω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

uayma καλημερα . για να μην σου δωσω ψευτετικες ελπιδες με αυτα π μ λες μαλλον εισαι πανε κανε τεστ η μια χωριακη η αστο μορε οσο πιο πολυ το αφησεις τοσο το καλητερο απλα προσοχη τη κινησεις . μην κουραζεσαι
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα...είμαι καινουργια στο forum...και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που ίσως κάποια που έχει ήδη μείνει εγκυος να μπορει να απαντήσει...είναι ο δεύτερος μήνας που κάνουμε προσπάθειες για παιδάκι...τον προηγούμενο μήνα δεν έμεινα εγκυος και τώρα ακόμα δεν ξέρω γιατι κανονικά είναι να αδιαθετήσω σε 10 μέρες,οποτε είναι νωρις ακομα...επειδη έχω ένα ιστορικο με συχνες ουρολοιμώξεις που πάντα είναι απο το ίδιο μικρόβιο (e-coli) αγχωνομαι μήπως λόγω αυτου του γεγονότος δημιουργείται πρόβλημα στη σύλληψη...καταλαβαίνω οτι είναι νωρις(με ένα μήνα που δεν έμεινα εγκυος) να αγχώνομαι αλλά ξέρετε πως είναι αυτα τα πράγματα...υπάρχει κάποια που να είχε το ίδιο πρόβλημα και να έμεινε εγκυος κανονικά?και επισης πληροφοριακα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πιθανότητα να είσαι εγκυος και να έχεις πόνους περιοδου κοντα στις μέρες που είναι να αδιαθετήσεις..ελπιζω να μην σας κουρασα...:-)

6L9mp2.png

 

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου velena.....λοιπον δεν υπαρχει κανενα προβλημα να μεινεις εγκυος.....θα σου πω τι επαθα και θα καταλαβεις...εχω ιστορικο με ουρολοιμωξεις μια ζωη.....και μερικες φορες κατα καιρους με τσουζει ελαχιστα που σημαινει οτι δεν φευγει ποτε.εχουμε ευαισθησια δηλαδη.που λες τις μερες που ειχα ωορηξια ηρθαμε κανονικα σε επαφη και 2 μερες μετα επαθα κυστιτιδα και κολπιτιδα.ελεος?φοβηθηκα οτι δεν θα πιασω.πηγα στο γυναικολογο μου εδωσε κατευθειαν θεραπεια και περασε.εμεινα κανονικα εγκυος οσο ειχα ουρολοιμωξη,οσο ειχα κολπιτιδα και επαιρνα και αντιβιωση αλλα ευτυχως ηταν νωρις για να πειραξει το εμβρυο!και ναι εχεις πονους περιοδους οταν εισαι εγκυος και εισαι κοντα στις μερες που ειναι να αδιαθετησεις.συγκεκριμενα ειχα κατι πονους 5 μερες πριν αδιαθετησω που με εκαναν να καταλαβω οτι μπορει και να ειμαι εγκυος και τελικα ημουν :)

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ. ΕΧΩ ΚΥΚΛΟ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 11/10. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΧΘΕΣ Η΄ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΕΡΧΟΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΕΙΧΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΝΤΟΝΑ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ Ή ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΔΒΟΜΑΔΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα..Θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε..Συνηθως το στηθος μου δεν πρηζεται αυτη τη φορα ομως ναι..Ειμαι στην 5η μερα καθυστερησης και ηδη απο την 1η μερα εχω ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ και υπαρχει αλλαγη καιρου..Σπυρακια δεν εχω βγαλει και πονους περιοδου νιωθω για λιγο..Τι γινεται??Ειμαι εγκυος η ειναι επειδη εχω τοσο πολυ αγχοσ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Θελω αν μπορειτε να με βοηθησετε..Συνηθως το στηθος μου δεν πρηζεται αυτη τη φορα ομως ναι..Ειμαι στην 5η μερα καθυστερησης και ηδη απο την 1η μερα εχω ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ και υπαρχει αλλαγη καιρου..Σπυρακια δεν εχω βγαλει και πονους περιοδου νιωθω για λιγο..Τι γινεται??Ειμαι εγκυος η ειναι επειδη εχω τοσο πολυ αγχοσ??

 

Γιατί δεν κάνεις τεστ;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...