Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?


nmangel

Recommended Posts

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kai ego to idio skeftome kapos anatrixiazo stin idea na fantasteis skeftome ayto kai oxi to xeiroyrgeio...gi ayto eimai etoimi alla autos o kathetiras einai kapos xero kai ego pisteuo na anisixo adika.

Να ζητήσεις από το γιατρό σου να στον τοποθετήσουν μετά την επισκληρίδιο!έτσι δε θα καταλάβεις τίποτα!εγώ έτσι θα κάνω στο 2ο όταν με το καλό έρθει πρώτα εκείνη η ώρα!εύχομαι να γεννήσεις ένα υγιές και όμορφο μωράκι και να πονέσεις όσο το δυνατόν λιγότερο μετά!

Link to comment
Share on other sites

xristiana μου με το καλό το μωράκι σου!!Γεννησα πριν ενα μήνα με καισαρική.Στην αρχη ειχα και γω τις ανησυχιες μου για το χειρουργειο,τον καθετηρα κλπ.Όμως τελικά δεν είναι τιποτα.Και τον καθετηρα στον τοποθετουν μετα την επισκληρίδιο.Την ώρα που τον αφαιρουν δε δεν καταλαβαίνεις απολύτως τιποτα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλες τις κοπέλες να έχουν ένα εύκολο τοκετό και να αποκτήσουν υγιέστατα μωράκια.Εγώ έκανα πριν 5 μήνες καισαρική και έφερα στον κόσμο το κοριτσάκι μου..Δεν το μετάνιωσα καθόλου που έκανα καισαρική!!!Έκανα επισκληρίδιο, στην οποία ένιωσα μόνο μια μικρή ενόχληση και όχι πόνο, και πριν γεννήσω είχα ακούσει τόσα για αυτήν την ένεση που τα χα παίξει!!!Βέβαια πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο αναισθησιολόγος σε αυτό και ο δικός μου ήταν απλά καταπληκτικός και μου εξηγούσε κάθε φορά τι θα κάνει και έτσι ήξερα τι να περιμένω και δεν μου ερχόταν ξαφνικό..Στον ουροκαθετήρα πάλι μια στιγμίαια ενοχλησούλα ένιωσα και όταν τον έβγαλαν ούτε που το κατάλαβα!!!Τώρα ως προς τον πόνο μετά την καισαρική, εγώ πόνεσα την επόμενη μέρα καθώς την μέρα του τοκετού είχα την επισκληρίδιο για ένα 24ωρο...Η αλήθεια είναι ότι 5 μέρες πόνεσα πολύ!!!!Μετά τίποτα...Αφού στις 20 μέρες οδήγησα πάλι κανονικότατα!!!Επειδή λοιπόν η όλη εμπειρία μου με την καισαρική ήταν πάρα πολύ καλή δεν το μετάνιωσα καθόλου...Εύχομαι όσες κοπέλες τελικά γεννήσουν με καισαρική να έχουν μια εξίσου καλή εμπειρία...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν η όλη εμπειρία μου με την καισαρική ήταν πάρα πολύ καλή δεν το μετάνιωσα καθόλου...Εύχομαι όσες κοπέλες τελικά γεννήσουν με καισαρική να έχουν μια εξίσου καλή εμπειρία...

 

από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι εσύ επέλεξες την καισαρική (όπως και αρκετές κοπέλες παραπάνω) και δεν σου την επέβαλε κάποιος ιατρικός λόγος

 

προσωπικά δεν έχω συναντήσει καμία κοπέλα που επέλεξε καισαρική να την περιγράφει ώς επώδυνη, θεωρώ οτί απλά υποστηρίζουν τις επιλογές τους και δεν είναι αντικειμενικές ...

 

το πρώτο μου παιδί το γέννησα φυσιολογικά το δεύτερο με καισαρική έχω γράψει την εμπειρία μου εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649

Link to comment
Share on other sites

από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω ότι εσύ επέλεξες την καισαρική (όπως και αρκετές κοπέλες παραπάνω) και δεν σου την επέβαλε κάποιος ιατρικός λόγος

 

προσωπικά δεν έχω συναντήσει καμία κοπέλα που επέλεξε καισαρική να την περιγράφει ώς επώδυνη, θεωρώ οτί απλά υποστηρίζουν τις επιλογές τους και δεν είναι αντικειμενικές ...

 

το πρώτο μου παιδί το γέννησα φυσιολογικά το δεύτερο με καισαρική έχω γράψει την εμπειρία μου εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=45649

 

Την καισαρική δεν την επέλεξα αλλά θεωρήθηκε αναγκαία λόγω μυωπίας και λόγω εξόφθαλμου που έχω από υπερθυροειδή...Είχαμε πει με τον γυναικολόγο και τον οφθαλμίατρο που με παρακολουθούσε ότι αν το μωρό ήταν μικρό και κατέβαινε σωστά τότε να προσπαθούσαμε φυσιολογικό σε αντίθετη περίπτωση καισαρική.Τελικά η μπέμπα ήταν μεγαλούτσικη και δεν είχε κατεβεί σωστά με συνέπεια αν πήγαινα φυσιολογικά θα ζοριζόμουνα και θα υπήρχε πρόβλημα με τα μάτια μου,όχι τόσο εξαιτίας της μυωπίας αλλά εξαιτίας του εξόφθαλμου...Κανονίσαμε λοιπόν να μπω για καισαρική Τρίτη 6/10 και με πιάσαν οι πόνοι Σάββατο ξημερώματα 3/10..Πήγα στο μαιευτήριο, με εξέτασαν από κάτω και ο τράχηλος ήταν ακόμα ψηλά και σκληρός οπότε αποφασίστηκε να κάνω καισαρική...Αν η εμπειρία μου δεν ήταν καλή, πίστεψε με, θα το έλεγα...Δεν είμαι κατά του φυσιολογικού τοκετού..Απλά σε μένα όλα εξελίχθηκαν πολύ καλά και ενώ είχα πάει προετοιμασμένη να πονέσω κτλ τελικά μόνο ενοχλήσεις ένιωσα και όχι πόνο κατά την διάρκεια της καισαρικής..Μετά όμως, όπως έγραψα και πιο πάνω, πονούσα πολύ για 5 ημέρες και με τραβούσε η τομή αλλά από εκεί και πέρα εως σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα άλλο ως προς την τομή...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει τρεις καισαρικες....δεν θα πω οτι δεν φοβομουνα η'δεν αγχωνομουνα αλλα ολα πηγαν καλα!!!η πρωτη παντα ειναι λιγο πιο δυσκολη γιατι ο οργανισμος ειναι παρθενος....ομως γρηγορα επανερχεσαι και πεφτεις με τα μουτρα στο μωρο σου!!!εγω ειχα ψιλοαπογοητευτει λιγο γιατι προσπαθησα για φυσιολογικο και δεν μου κατσε!!!πανω απ'ολα ομως η υγεια του παιδιου!!!η δευτερη ηταν παιχνιδακι ηξερα τι με περιμενε και ολες τις διαδικασιες οποτε δεν παιδευτικα πολυ!!η τριτη ηταν ασχημα ψυχολογικα γιατι ενω ημουν 20 μερες νωριτερα[κλεισμενο ραντεβου]πηγα μαιευτηριο με εξετασαν μου ειπαν οτι.. ο γιατρος μου δεν μπορει να με ξεγεννησει.....οτι δεν μπορω να καθυστερησω αλλο την καισαρικη γιατι το μωρο ερχοταν βιαστικο και τελος εμαθα οτι ο γιατρος δεν μπορει γιατι ειχε παθει εμφραγμα!!!!μια μερα πριν!!!!οποτε με βαρδια καρδια με ξεγεννησε αλλος....και αμεσως γιατι το μωρο μου ετρεχε!!!! τωρα αν δεν ημουν χαλια ψυχολογικα πιστευω οτι και σε αυτην τη καισαρικη δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα και σηκωθηκα αρκετα γρηγορα!! και αν μου κατσει θελω και τεταρτο!!!!!αυτα!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Την καισαρική δεν την επέλεξα αλλά θεωρήθηκε αναγκαία λόγω μυωπίας και λόγω εξόφθαλμου που έχω από υπερθυροειδή...Είχαμε πει με τον γυναικολόγο και τον οφθαλμίατρο που με παρακολουθούσε ότι αν το μωρό ήταν μικρό και κατέβαινε σωστά τότε να προσπαθούσαμε φυσιολογικό σε αντίθετη περίπτωση καισαρική.Τελικά η μπέμπα ήταν μεγαλούτσικη και δεν είχε κατεβεί σωστά με συνέπεια αν πήγαινα φυσιολογικά θα ζοριζόμουνα και θα υπήρχε πρόβλημα με τα μάτια μου,όχι τόσο εξαιτίας της μυωπίας αλλά εξαιτίας του εξόφθαλμου...Κανονίσαμε λοιπόν να μπω για καισαρική Τρίτη 6/10 και με πιάσαν οι πόνοι Σάββατο ξημερώματα 3/10..Πήγα στο μαιευτήριο, με εξέτασαν από κάτω και ο τράχηλος ήταν ακόμα ψηλά και σκληρός οπότε αποφασίστηκε να κάνω καισαρική...Αν η εμπειρία μου δεν ήταν καλή, πίστεψε με, θα το έλεγα...Δεν είμαι κατά του φυσιολογικού τοκετού..Απλά σε μένα όλα εξελίχθηκαν πολύ καλά και ενώ είχα πάει προετοιμασμένη να πονέσω κτλ τελικά μόνο ενοχλήσεις ένιωσα και όχι πόνο κατά την διάρκεια της καισαρικής..Μετά όμως, όπως έγραψα και πιο πάνω, πονούσα πολύ για 5 ημέρες και με τραβούσε η τομή αλλά από εκεί και πέρα εως σήμερα δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα άλλο ως προς την τομή...

 

συγνώμη σε πήρε άδικα η μπάλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μου "επεβλήθηκε" η καισαρική, λόγω διαβήτη κύησης.

Φοβόμουν την επισκλήρίδιο, γιατί έχω γνωστή με άσχημη εμπειρία (δε θα επεκταθώ), η συνεργάτης αναισθησιολόγος του γιατρού μου όμως ήταν αστέρι. Μου έκαναν την αναισθησία και μετά έβαλαν τον καθετήρα, δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά μου έκαναν το τεστ με τη βελόνα για να δουν αν έχει πιάσει η νάρκωση. Εν τω μεταξύ δεν ήμουν αρκετά πληροφορημένη όπως φάνηκε, γιατί ένιωθα τα πάντα, απλά δεν πόναγα και αγχώθηκα όταν ένιωθα να με αγγίζουν. Οταν ήρθε ο γιατρος, με χαιρέτησε και συζητάγαμε και τον ρώτησα πότε θα αρχίσουμε, και μου είπε ήδη κάναμε τομή, τότε μόνο ηρέμησα και συνειδητοποίησα ότι μ' εχει πιάσει η αναισθησία! Βεβαια τελικά μόνο απλά δεν ήταν τα πράγματα, αφου ο μικρός είχε δική του άποψη και δεν ήθελε να βγει, σπρώχνανε την κοιλιά μου οι νοσοκόμες του χειρουργείου, η μαία και η αναισθησιολόγος, έπεσαν τα παραβάν, μου βγήκαν οι οροί, εγώ να φωνάζω πονάω και οι γιατροί να λενε δε βγαίνει, δε βγαινει... τελικά τον πήρανε τον μικρό με βεντούζα... τις επόμενες μέρες δε με ποναγε η καισαρική, αλλά η μυική θλάση από το σπρώξιμο! Σηκώθηκα την ιδια μέρα, την επομενη μου έβγαλαν ορούς και καθετήρα και ήμουν μια χαρά, οκλαδον καθομουν στο κρεββάτι και θήλαζα.

Πάντως δεν έχω ξανακούσει να παίρνουν μωρό σε καισαρική με βεντούζα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής του μωρού. Την πρώτη μέρα ήμουν τόσο καλά που αναρωτιόμουν αυτό ήταν? Την δεύτερη όμως είχα φοβερό πόνο και δυσφορία που βελτιώθηκαν μόλις τακτοποιήθηκε το έντερο ( είχαν ξεχάσει να μου κάνουν κλύσμα πριν την καισαρική!!!). Επίσης την πρώτη φορά που σηκώθηκα αισθάνθηκα πολύ αδύναμη, να μην με κρατάνε τα πόδια μου και ζαλιζόμουν. Βασικά σκεφτόμουν καλά τρελλοί είναι?? Απλά μου εξήγησαν ότι όσο γρηγορότερα σηκωνόμουν τόσο πιο γρήγορα θα γινόταν η ανάρρωση. Πάντως από την τρίτη- τέταρτη μέρα και μετά ήμουν μια χαρά!!!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής του μωρού. Την πρώτη μέρα ήμουν τόσο καλά που αναρωτιόμουν αυτό ήταν? Την δεύτερη όμως είχα φοβερό πόνο και δυσφορία που βελτιώθηκαν μόλις τακτοποιήθηκε το έντερο ( είχαν ξεχάσει να μου κάνουν κλύσμα πριν την καισαρική!!!). Επίσης την πρώτη φορά που σηκώθηκα αισθάνθηκα πολύ αδύναμη, να μην με κρατάνε τα πόδια μου και ζαλιζόμουν. Βασικά σκεφτόμουν καλά τρελλοί είναι?? Απλά μου εξήγησαν ότι όσο γρηγορότερα σηκωνόμουν τόσο πιο γρήγορα θα γινόταν η ανάρρωση. Πάντως από την τρίτη- τέταρτη μέρα και μετά ήμουν μια χαρά!!!!

αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω ΞΕΧΑΣΑΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΥΣΑΡΟΥΝΕ ωωωωω!!!!

και σε βαλαν χειρουργειο πω πω!!!φανταζομαι τους πονους και ποσο επικυνδυνο ηταν γτ με γεματα εντερα που τα σκουντανε και ανοιχτη κοιλια ουχ ανατριχιασα,αλλα τελος καλο ολα κλ την αλλη φορα αν κανεις κτ να τους το πεις ασε που δεν νομιζω να μην το κανεις να σου ζησει το παιδακι σου!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρη ότι το ξέχασαν?

ούτε εμένα μου έκαναν, μου είπαν οτι ο γιατρός μου δε θέλει να κάνουν κλύσμα στις κοπέλες που κάνουν καισαρική. Μια χαρά λειτούργησαν τα έντερά μου από την επόμενη μέρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεννησα με καισαρικη και ολικη πριν 20 μερες περιπου..τα εχω φρεσκα τα πραγματα και αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι δεν θελω να κανω αλλο παιδι,

τοσο πολυ ταλαιπωρήθηκα και πονεσα.

πολυυυυ πονο κοριτσια τι ηταν αυτο που έζησα παναγια μου...

με πείραξε πολυ επισης που μου κανανε ολικη και δεν ειδα το παιδακι μου να βγαίνει απο την κοιλιά μου.

ο γιατρος μου δεν μου ειχε κόψει τα σαλοσπιρ και ο αναισθησιλογος μου ειπε πως δεν μπορούσε να μου κανει επισκληριδιο.

αυτα...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε κορίτσια? Εμένα ήταν το πρώτο μου, είχαμε συζητήσει με τον γιατρό μου ήξερα ότι θα μου κάνουν κλύσμα και επισκληρίδιο. Ήρθε λοιπόν ο αναισθησιολόγος μου έκανε την επισκληρίδιο και με χαιρέτησε!! Μετά σκεφτόμουν τώρα πως θα μου κάνουν το κλύσμα? Γιατί καλά να μου το κάνουν μετά εγώ πως θα σηκωθώ? Έρχεται λοιπόν ο γιατρός μου και του λέω γιατρέ δεν μου έκαναν κλύσμα. Μου λέει δεν σου έκαναν? Λέω όχι. Τον είδα ότι κάπως του φάνηκε, με ρώτησε από πότε έχω να ενεργηθώ του λέω 1 1/5 ημέρα. Μου λέει καλά δεν έγινε κάτι και προχωρήσαμε στην καισαρική.... Την επόμενη φορά πάντως εάν με το καλό μείνω έγκυος στο δεύτερο θα τους το πω με το καλημέρα!!!!!!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πήγα προετοιμασμένη για τη γνωστή περιποίηση, ξύρισμα και κλύσμα. Αφού τελειώσαμε με το ξύρισμα, έρχεται μια άλλη νοσοκόμα και μου λέει είσαι έτοιμη φύγε, ο γιατρός σου δε θέλει κλυσμα σε καισαρική... και έτσι τη γλίτωσα :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη σε πήρε άδικα η μπάλα...

 

Εντάξει, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα....Καταλαβαίνω πως ο καθένας έχει την δική του εμπειρία και αυτή καταθέτει...Εσύ τα χεις δοκιμάσει και τα δύο και μπορείς να συγκρίνεις, εγώ πάλι έχω δοκιμάσει μόνο το ένα, αλλά αφού πήγε καλά για εμένα, αυτό μοιράστηκα μαζί σας...Καλό είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις ως προς την καισαρική και οι καλές, όπως η δική μου, και οι άσχημες, όπως η δική σου...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Genisa me kesariki ke oliki...meta tin kesariki, molis xipnisa apo tin oliki o ponos itan trelos....etrema yia 20 lepta mehri na mou kanoun morfini...tote isihasa.....den hriastika voltaren katholou argotera, alla to soma mou itan 24 ores moudiasmeno apo tin geniki...episis,,,ke malista afto apo oti sizitisa simveni sihna se olikes yia genna ( epidi den borou na tis kanoun poli dinates logo tou morou) thimoum meta tin genna sizitisis ton yiatro otan me eravan....mou ipan oti ehi zanasimvi...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου "επεβλήθηκε" η καισαρική, λόγω διαβήτη κύησης.

Φοβόμουν την επισκλήρίδιο, γιατί έχω γνωστή με άσχημη εμπειρία (δε θα επεκταθώ), η συνεργάτης αναισθησιολόγος του γιατρού μου όμως ήταν αστέρι. Μου έκαναν την αναισθησία και μετά έβαλαν τον καθετήρα, δεν κατάλαβα τίποτα. Μετά μου έκαναν το τεστ με τη βελόνα για να δουν αν έχει πιάσει η νάρκωση. Εν τω μεταξύ δεν ήμουν αρκετά πληροφορημένη όπως φάνηκε, γιατί ένιωθα τα πάντα, απλά δεν πόναγα και αγχώθηκα όταν ένιωθα να με αγγίζουν. Οταν ήρθε ο γιατρος, με χαιρέτησε και συζητάγαμε και τον ρώτησα πότε θα αρχίσουμε, και μου είπε ήδη κάναμε τομή, τότε μόνο ηρέμησα και συνειδητοποίησα ότι μ' εχει πιάσει η αναισθησία! Βεβαια τελικά μόνο απλά δεν ήταν τα πράγματα, αφου ο μικρός είχε δική του άποψη και δεν ήθελε να βγει, σπρώχνανε την κοιλιά μου οι νοσοκόμες του χειρουργείου, η μαία και η αναισθησιολόγος, έπεσαν τα παραβάν, μου βγήκαν οι οροί, εγώ να φωνάζω πονάω και οι γιατροί να λενε δε βγαίνει, δε βγαινει... τελικά τον πήρανε τον μικρό με βεντούζα... τις επόμενες μέρες δε με ποναγε η καισαρική, αλλά η μυική θλάση από το σπρώξιμο! Σηκώθηκα την ιδια μέρα, την επομενη μου έβγαλαν ορούς και καθετήρα και ήμουν μια χαρά, οκλαδον καθομουν στο κρεββάτι και θήλαζα.

Πάντως δεν έχω ξανακούσει να παίρνουν μωρό σε καισαρική με βεντούζα...

 

 

 

 

 

 

 

 

και τον δικο μου καισαρικη με βεντουζα και σπασμενη κλειδα τον εβγαλε ο απαραδεκτος γιατρος...να ενα καρουμπαλο το μωρο και να μην μπορει να σηκωσει το χερακι του....αστα αστα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είχα παρακολουθήσει μαθήματα ψυχοπροφύλαξης, αναπνοούλες, εξωθήσεις κτλ. πανέτοιμη ψυχολογικά για φυσιολογικό τοκετό. Τελικά..καισαρική στις 12/04 λόγω ισχιακής προβολής του γιόκα μας. Πέρα από την ανησυχία της εγχείρησης είναι και η μέρα που μου έκλεισαν εντελώς άβολη. Τότε ξεκινάν πάλι τα σχολεία και ο άντρας μου ξεκινάει δουλειά. Χάθηκε δηλαδή να με προγραμματίσουν 1 εβδομάδα νωρίτερα; Θα καθόμαστε 15 μέρες το Πάσχα και όταν ξαναρχίσουμε θα γεννήσω...αδικία.

Αφού όταν μας το είπε η μαία, ο άντρας μου της είπε "μας υποχρέωσες"! Δεν είναι συνήθως αγενής αλλά του βγήκε!

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρακολουθήσει μαθήματα ψυχοπροφύλαξης, αναπνοούλες, εξωθήσεις κτλ. πανέτοιμη ψυχολογικά για φυσιολογικό τοκετό. Τελικά..καισαρική στις 12/04 λόγω ισχιακής προβολής του γιόκα μας. Πέρα από την ανησυχία της εγχείρησης είναι και η μέρα που μου έκλεισαν εντελώς άβολη. Τότε ξεκινάν πάλι τα σχολεία και ο άντρας μου ξεκινάει δουλειά. Χάθηκε δηλαδή να με προγραμματίσουν 1 εβδομάδα νωρίτερα; Θα καθόμαστε 15 μέρες το Πάσχα και όταν ξαναρχίσουμε θα γεννήσω...αδικία.

Αφού όταν μας το είπε η μαία, ο άντρας μου της είπε "μας υποχρέωσες"! Δεν είναι συνήθως αγενής αλλά του βγήκε!

 

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό να φέρεις στο κόσμο το μωράκι σου και με ένα πόνο!!!!Από την στιγμή που πας για καισαρική και μάλιστα προγραμματισμένα γιατί δεν συζητάς με τον γιατρό σου να πας λιγάκι νωρίτερα εξηγώντας του τους λόγους???Αν είσαι στην 38η εβδομάδα πριν τις 12/4 που σου είπαν να πας τότε δεν νομίζω να υπάρχει κάνενα πρόβλημα, θεωρείται τελειόμηνη η κύηση..Εγώ είχα ΠΗΤ 20/10 και κλείσαμε να μπω για καισαρική στις 6/10 αλλά η μπέμπα είχε άλλα σχέδια και με πιάσαν οι πόνοι στις 3/10 όπου και γέννησα τελικά!!Ο γιατρός μου μου είπε ότι αν είναι να πάμε για καισαρική θα πάμε 15 μέρες πριν την ΠΗΤ και φυσικά δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα με το μωρό, όπως κι έγινε..Βέβαια εννοείται πως ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα και αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνετε αλλά δεν χάνεις τίποτα να του θέσεις τους προβληματισμούς σου...Εξάλλου μην ξεχνάς πως το μωράκι σου μπορεί να χει άλλα σχέδια τελικά και να σας κάνει έκπληξη!!!Εγώ πάντως σου εύχομαι με το καλό....

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει 2 καισαρικες και νομιζω οτι δεν θα ειχα προβλημα να ξαναεκανα. στην 1η εκανα ραχιαια ναρκωση και στην 2η επισκληριδιο. πονουσα βεβαια την επομενη μερα αλλα στην 2η ηταν πολυ πιο χαλαρα τα πραγματα. σηκωθηκα την ιδια μερα και περπατουσα σαν να μην συμβαινει τιποτα. ειδα τα μωρακια μου και τα πηρα αγκαλιτσα πραγμα το οποιο ειναι απιστευτο.....στην κορη μου ηταν λιγο δυσκολοτερα γιατι θυμαμαι οτι για μερικες μερες δεν μπορουσα να κανω και πολλα αλλα στο γιο μου αεραααααααα. ειναι μια εμεπειρια που θα ξαναζουσα χωρις προβλημα, τιποτα το τραγικο και δυσκολο!!!! με το καλο να ερθει το ζουζουνι .αχ! και ξεχασα στην κορη μου γεννησα στον 8ο καθως εσπασαν τα νερα αλλα στο γιο μου ηταν προγραμματισμενο 37+1 μερα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ ραχαία και πόνεσα πολύ όταν έφυγε η επίδραση. Απ' ότι είδα τις άλλες γυναίκες, καλύτερα επισκληρίδιο, γιατί φεύγει σιγά σιγά (την επόμενη μέρα φεύγει εντελώς η επίδραση) και πονάς λιγότερο, ηρεμούν και οι συσπάσεις της μήτρας.

Τον πρώτο καιρό κι εγώ έλεγα ότι δεν θέλω να τα ξαναπεράσω. Τώρα, ένα χρόνο και μετά, ακόμα όταν τα σκέφτομαι ... δεν θέλω να το σκέφτομαι :D.

Αλλά θα είναι ωραία να κάνω ένα ακόμα μωρό, μ' επισκληρήδιο όμως στο χειρουργείο ;).

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...