Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?


nmangel

Recommended Posts

κι εγω καισαρικη με επισκληριδιο εκανα πριν 18 μερες... ηθελα φυσιολογικα αλλα η μικρη ειχε ισχιακη προβολη και κανονισαμε στις 38+3 την επεμβαση. στην αρχη ξυρισμα και κλισμα και περιμενα κανα 45λεπτο μεχρι να ερθει η σειρα μου (αγωνια και αγχος στο φουλ!!!). οταν μπηκα στο χειρουργειο μου εκαναν την επισκληριδιο και μετα που με επιασε μου εβαλαν τον καθετηρα χωρις να καταλαβω τιποτα. εφεραν τα εργαλεια, τα μετρουσαν, ολα τα εβλεπα. το μονο που μου ελειπε ηταν ο αντρας κι ο γιατρος μου. μολις ηρθε και μου χαιδεψε την κοιλια ηρεμησα αμεσως... ξεκινησε η διαδικασια και μαλιστα ειχα δει βιντεο με καισαρικη κι ηξερα τα παντα που θα μου εκαναν κι οτι αγγιγμα ενοιωθα στην κοιλια μου εφερνα στα ματια μου τι μου εκαναν. σε περιπου 4,5 λεπτα ειδα την μικρη μου κι ολα οσα της εκαναν, μοναδικη εμπειρια!!! την κοιτουσα που την σκουπιζαν και την καθαριζαν και εκλαιγα σα μικρο παιδι. χρειαστηκαν περιπου 30 λεπτα απο οτι καταλαβα για να με ραψουν και μετα εκατσα στην ανανηψη καμια ωριτσα. εκει κοιμηθηκα. μετα μας κατεβασαν στο δωματιο και το απογευμα ηρθαν και με σηκωσαν. η φαγουρα απο την επισκληριδιο δεν ηταν τοσο ενοχλητικη τουλαχιστον για μενα, και πονο καθολου.και μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι θα με πιασει και ταση για εμετο αλλα εμενα τιποτα... σε 24 ωρες μου εβγαλαν καθετηρα και ορο κι εφαγα (τρελη πεινα!!!) . εκανα μπανιο και καθομουν στην καρεκλα και δεχομουν επισκεψεις. καθε μερα εκανα μπανιο και μαλιστα μονη μου και την περισσοτερη ωρα την περνουσα καθιστη. υποθετα εβαζα κι η αληθεια αν περνουσε λιγο η ωρα με επιαναν πονακια. τωρα εχουν περασει 18 μερες ειμαι σπιτι μια μικρη βοηθεια τη θελω απο τη μαμα μου (ευτυχως μενει στο κατω σπιτι) γιατι δεν βολευομαι ιδιαιτερα να σκυβω. εχω ενα μικρο τραβηγματακι στα ραματα. και πονακια εχω μην ξεχναμε οτι εχουμε τοσα στρωματα κομμενα ραμμενα. δεν ειναι κατι το τρομακτικο κι οταν κοιταω το καλαθακι που κοιμαται μεσα τα ξεχναω ολα. οτι ταλαιπωρια κι αν ειναι να σκεφτομαστε οτι ηταν ο τροπος για να ερθουν τα αγγελουδια μας στην ζωη μας.... κι αυτο ειναι το πιο σημαντικο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ γέννησα με καισαρική πριν 3,5 μήνες λόγω δυσαναλογίας θέσης,που σημαίνει ότι το κεφάλι της μπέμπας μου ήταν μεν εμπεδωμένο αλλά όχι στη σωστή θέση...

Είχα ξεκινήσει για φυσιολογικό τοκετό,ξύρισμα είχα κάνει στο σπίτι μου,εκεί μου έκαναν κλύσμα,μου έβαλαν καθετήρα,οξύμετρο,έκανα μια δόση επισκληριδίου στα 7 εκ διαστολή αλλά μετά έβαλαν και οξύμετρο στο μαγουλάκι της μπέμπας που ήταν ακόμα μέσα στην κοιλιά μου και έπεφτε σιγά σιγά το οξυγόνο της,οπότε έφαγα την ολική αναισθησία και δεν κατάλαβα τίποτα.Δεν ξέρω ούτε πόση ώρα έκαναν να με ράψουν,πάντως στην ανάνηψη δεν έμεινα πάνω από μισή ώρα.Μόλις ξύπνησα μου είπαν ότι μπορεί να έχω τάση για εμετό (δεν είχα),φαγούρα στο στήθος (είχα),βράχνιασε λίγο η φωνή μου,κρύωνα (αλλά ήταν τέλη Δεκέμβρη κι εγώ ολόγυμνη),την επισκληρίδιο όταν μου την έβαλαν δεν την κατάλαβα καθόλου,επίσης μετά δεν πονούσα καθόλου.Είναι δύσκολο βέβαια,γιατί νιώθεις την κοιλιά σου να κρέμεται και έτοιμη να ανοίξει ανά πάσα στιγμή,αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει.

Είχα ορό,επισκληρίδιο και καθετήρα για 24 ώρες,έπινα τσάι σε όλα τα γεύματα,μετά ένα τραγικό νερόβραστο κοτόπουλο με ανάλατο πουρέ...Φαγούρα στα ράμματα,τράβηγμα στην τομή,ενόχληση γενικά κ κάτι ψιλοπονάκια τους 2 πρώτους μήνες.Η τομή είναι ακόμα μουδιασμένη...Αλλά για όλα αυτά,πηρα το καλυτερο δωρο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα γεννήσω κι εγώ στις 30/04,μάλλον με ολική νάρκωση γιατί η περίπτωσή μου είναι λίγο δύσκολη και είμαι και πολύ αγχώδης και δεν ξέρω αν θα αντέξω δεμένη εκεί να νοιώθω τι μου κάνουν. Ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες έχετε γεννήσει με ολική νάρκωση πόσο άσχημη ήταν η εμπειρία σας. Την πρώτη μέρα δεν τους γλυτώνεις τους εμμετούς όπως λένε πολλές ? Ή υπάρχει και κάιποια κοπέλα που το γλύτωσε αυτό το σενάριο ?

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ καλημερα ...για αρχη.....μην αγχωνεσαι ...σκεψου οτι μετα θα κρατας το πιο ομορφο δωρο στην αγκαλια σου!!!

με το καλο λοιπον το μωρακι σου!!!

εχω στο ενεργητικο μου τρεις καισαρικες με ολικη αναισθησια........!!!

ουτε σε μια δεν εκανα εμετο .......και για να πω την αληθεια μου ουτε ταση ειχα!!!

ειχα την βραχναδα....και συνεπεια της αναισθησιας φλεμα[και με ταλαιπωρησε μονο για μια φορα σε καθε καισαρικη]....οσο λιγοτερη αναισθησια[αναλογα το βαρος]τοσο καλυτερα θα εισαι και παιζει ρολο και αν καπνιζεις!!!

μην φοβασαι ....ολα θα πανε καλα!!!

να φανταστεις .....ανετα θα εκανα και τεταρτο....δε με σταματανε οι καισαρικες!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα καισαρικη<λογω χαμηλου πλακουντα και οπως διαπιστωσαμε και στο χειρουργειο ειχα και κιρσους στην μητρα κατι που μου εκανε σχετικα μεγαλη αιμορραγια ευτυχως που δεν γεννησα κανονικα!!> με ραχιαια περιοχικη αναισθησια...ειναι κατι σαν επισκληριδιος μονο που μετα το χειρουργειο δεν σου μενει σαν παυσιπονο οπως η επισκληριδιος...ειναι μια απαξ ενεση χαμηλα στην μεση ουτε που καταλαβα το τρυπημα!!επιασε και σε λιγοτερο απο λεπτο...

δεν ειχα λοιπον το θεμα πως θα συνελθω μετα την ναρκωση ομως επειδη αυτος ο τυπος αναισθησιας που εκανα<παραλυουν ολα απο την μεση και κατω δεν ειναι σαν την επισκληριδιο που απλα σου κανει αναλγησια> επρεπε να παραμεινω στην ανανηψη εως να μπορω να κουνησω καλα τα ποδια μοθυ και να εχω την δυναμη να τα πατησω και να στηριξω την μεση μου...εκατσα εκει περα περιπου 2-3 ωρες!!!!

οκ δεν ηταν τιποτα φοβερο εκτος οτι βαρεθηκα και ηθελα να παω στο μωρο και στο δωματιο μου....

οπως σας ειπα με την ραχιαια δεν σου μενει καθετηρας και ναγλητικο οπως τσην περιπτωση της επισκληριδιου και γι'αυτο οταν αρχισα να αισθανομαι τα ποδια μου αρχισα και να ποναω..στην αρχη ηταν σαν περιοδος αλλα μετα πονουσα πιο πολυ...ευτυχως μου εκαναν 2 παυσιπονες ενεσεις την πρωτη μερα...ειχα ορο και ετρωγα μονο τσαϊ και σουπιτσα το βραδυ...

το χειροτερο ηταν την επομενη μερα που μου εβγαλαν τον ουροκαθετηρα και τον ορο και μου λενε σηκω και περπατα....πεθανα στον πονο...μιλαμε δεν μπορουσα να ισιωσω την μεση μου απο τους πονους στην κοιλια...περπατουσα σαν την χελωνα και ζαλιστηκα αμεσως εγινα σαν το πανι....για τουαλετα να μην μιλησω...αυτο κρατησε 1-2 μερες <μου εδιναν 2 υποθετα voltaren την ημερα μονο> σιγα σιγα επανηλθα κανονικα και τις 2 τελευταιες μερες στο νοσοκομειο πεταγα μονο που δεν μπορουσα να κοιμηθω καλα επειδη πονουσα λιγακι οταν γυριζα στο πλαϊ..

απο την στιγμη που ηρθα σπιτι μου δεν νιωθω τιποτα!!!ραμματα δεν εχω γιατι μου εκαναν πλαστικη και αισθανομια αρκετα δυνατη ωστε να κανω τα παντα μονη μου!!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκανα καισαρικη<λογω χαμηλου πλακουντα και οπως διαπιστωσαμε και στο χειρουργειο ειχα και κιρσους στην μητρα κατι που μου εκανε σχετικα μεγαλη αιμορραγια ευτυχως που δεν γεννησα κανονικα!!> με ραχιαια περιοχικη αναισθησια...ειναι κατι σαν επισκληριδιος μονο που μετα το χειρουργειο δεν σου μενει σαν παυσιπονο οπως η επισκληριδιος...ειναι μια απαξ ενεση χαμηλα στην μεση ουτε που καταλαβα το τρυπημα!!επιασε και σε λιγοτερο απο λεπτο...

δεν ειχα λοιπον το θεμα πως θα συνελθω μετα την ναρκωση ομως επειδη αυτος ο τυπος αναισθησιας που εκανα<παραλυουν ολα απο την μεση και κατω δεν ειναι σαν την επισκληριδιο που απλα σου κανει αναλγησια> επρεπε να παραμεινω στην ανανηψη εως να μπορω να κουνησω καλα τα ποδια μοθυ και να εχω την δυναμη να τα πατησω και να στηριξω την μεση μου...εκατσα εκει περα περιπου 2-3 ωρες!!!!

οκ δεν ηταν τιποτα φοβερο εκτος οτι βαρεθηκα και ηθελα να παω στο μωρο και στο δωματιο μου....

οπως σας ειπα με την ραχιαια δεν σου μενει καθετηρας και ναγλητικο οπως τσην περιπτωση της επισκληριδιου και γι'αυτο οταν αρχισα να αισθανομαι τα ποδια μου αρχισα και να ποναω..στην αρχη ηταν σαν περιοδος αλλα μετα πονουσα πιο πολυ...ευτυχως μου εκαναν 2 παυσιπονες ενεσεις την πρωτη μερα...ειχα ορο και ετρωγα μονο τσαϊ και σουπιτσα το βραδυ...

το χειροτερο ηταν την επομενη μερα που μου εβγαλαν τον ουροκαθετηρα και τον ορο και μου λενε σηκω και περπατα....πεθανα στον πονο...μιλαμε δεν μπορουσα να ισιωσω την μεση μου απο τους πονους στην κοιλια...περπατουσα σαν την χελωνα και ζαλιστηκα αμεσως εγινα σαν το πανι....για τουαλετα να μην μιλησω...αυτο κρατησε 1-2 μερες <μου εδιναν 2 υποθετα voltaren την ημερα μονο> σιγα σιγα επανηλθα κανονικα και τις 2 τελευταιες μερες στο νοσοκομειο πεταγα μονο που δεν μπορουσα να κοιμηθω καλα επειδη πονουσα λιγακι οταν γυριζα στο πλαϊ..

απο την στιγμη που ηρθα σπιτι μου δεν νιωθω τιποτα!!!ραμματα δεν εχω γιατι μου εκαναν πλαστικη και αισθανομια αρκετα δυνατη ωστε να κανω τα παντα μονη μου!!

αχ!τι μου θυμησες!ενα τετοιο πραγμα ειναι μονο που οταν εφευγε η επιδραση της ραχιαιας με επιασε εντονη φαγουρα στο στερνο και τρεμουλο,και μετα στο δωματιο το πατημα.εσενα δεν σε πατησαν την κοιλια?πονος!αουτσ!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ καλημερα ...για αρχη.....μην αγχωνεσαι ...σκεψου οτι μετα θα κρατας το πιο ομορφο δωρο στην αγκαλια σου!!!

με το καλο λοιπον το μωρακι σου!!!

εχω στο ενεργητικο μου τρεις καισαρικες με ολικη αναισθησια........!!!

ουτε σε μια δεν εκανα εμετο .......και για να πω την αληθεια μου ουτε ταση ειχα!!!

ειχα την βραχναδα....και συνεπεια της αναισθησιας φλεμα[και με ταλαιπωρησε μονο για μια φορα σε καθε καισαρικη]....οσο λιγοτερη αναισθησια[αναλογα το βαρος]τοσο καλυτερα θα εισαι και παιζει ρολο και αν καπνιζεις!!!

μην φοβασαι ....ολα θα πανε καλα!!!

να φανταστεις .....ανετα θα εκανα και τεταρτο....δε με σταματανε οι καισαρικες!!![/quote

 

Σ ευχαριστώ πολύ Βίκυ για την θετική και αισιόδοξη απάντηση σου.Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Σε θαυμάζω που έκανες 3 κι έχεις κουράγιο και για 4ο. Δεν καπνίζω και ξεκίνησα από 54 κιλά κι έχω φτάσει 66. Οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα.

lame κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα εγώ έκανα ολική νάρκωση σ' ένα χειρουργείο που έκανα (επείγον) όταν ήμουν 4ων μηνών έγγυος. Όταν ξύπνησα δεν είχα εμετούς, τίποτα, μόνο ρίγος.

 

Δεν είναι απαραίτητο να είσαι τόσο χάλια μετά την ολική νάρκωση!

Με το καλό :D.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής εμβρύου σε πρωτότοκο. Ήταν προγραμματισμένη και έτσι με έκαναν εισαγωγή από την προηγούμενη. Το βράδυ δεν έφαγα και από τις 12 και μετά δεν έπρεπε να πιω ούτε νερό. Το ξημέρωμα ξεκίνησαν να με ετοιμάζουν. Με ξύρισαν (είχα ξυριστεί κι εγώ από πριν αλλά με ξαναέκαναν στην κοιλιά), μου πέρασαν καθετήρα και μου έβαλαν κλύσμα. Στην συνέχεια με πήραν με το κρεββάτι μου στην αίθουσα χειρουργείων όπου και μου έβαλαν ορό και με ετοίμασαν για την αναισθησία. Έκανα ολική αναισθησία. Όταν ξύπνησα ένιωσα έναν πολύ οξύ πόνο σε όλο μου το κορμί και όσο ξυπνούσα τον συνήθιζα. Στην συνέχεια με έπιασε ένα τρέμουλο και ένιωσα πως κρύωνα. Μόλις μπόρεσα να κουνήσω τα χείλια μου ρώτησα πως είναι το μωρό μου και μου είπαν καλά. Μετά νομίζω άρχισε να ενεργεί και η παυσίπονη ένεση αφού ο πόνος μειώθηκε.

Με μετέφεραν στο δωμάτιο όπου και έμεινα ξαπλωμένη με το μωρό μου. Το ίδιο βράδυ σηκώθηκα στο χείλος του κρεβατιού και την άλλη μέρα το πρωί περπάτησα στον διάδρομο και μου έβγαλαν τον καθετήρα και τον ορό. Είχα δυσκολία να σηκωθώ από ξαπλωμένη κάτι που συνεχίστηκε για περίπου 1 εβδομάδα και αφού είχα γυρίσει στο σπίτι. Η τομή δεν με πονούσε αλλά με πονούσε εσωτερικά η μήτρα όταν προσπαθούσα να σηκωθώ πχ από το κρεβάτι. Μετά από 2 εβδομάδες δεν ένιωθα καθόλου πόνο πουθενά και πήρα και μια ζώνη σφιχτή για να μαζέψει η κοιλιά.

Αυτή ήταν η δική μου εμπειρία καισαρικής. Αν είχα την επιλογή νομίζω πάλι καισαρική θα διάλεγα αφού ούτε ο πόνος ήταν μεγάλος ούτε χρειάστηκε να περιμένω με τις ώρες να κάνω διαστολή. Σε 1,5 ώρα είχα ξεμπερδέψει και είχα και το μωράκι μου αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω παρʼ ολους τους φρικτους πονους στην 1η καισαρικη σηκωθηκα την επομενη μερα με παρα πολυ δυσκολια αφου μου εβγαλαν καθετηρες κτλ.

Ποναγα και στο σπιτι οταν γυρισα και μαλιστα πονουσε πολυ το σημειο στην μεση που ειχα την επισκληριδιο. Αυτο και τις 2 φορες.

Την 2η φορα ειχα κανει συμφωνια να μου τα βγαλει νωριτερα τα σωληνακαι κτλ. Εννοειται οτι ουρλιαζα απο τον πονο αλλα σηκωθηκα μονη μου με πολυ επιμονη και θεληση για να κατεβω να δω την κορη μου που ειχε ερθει επισκεπτηριο. Μπανιο εκανα την δευτερη μερα κανονικοτατα.

 

irenese που γέννησες κοριτσάκι μου??? κάνει να το πείς εδώ??? Αν όχι δεν το στέλνεις με Pm??? έχω απορία!!!!:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγω έκανα καισαρική με ολική λόγω αποκόλλησης πλακούντα ενώ είχαν ξεκινησει οι πρώτες συστολές. Αν εξαιρέσεις το γεγονός οτι κρύωνα απίστευτα μέχρι να με ναρκώσουν στην συνέχεια η ανάρρωση μου ήταν ταχεία σηκώθηκα από την πρώτη μέρα, την δεύτερη μου βγάλαν καθετήρα κτλ. Δεν πονεσα πολύ (έχει 30 μέρες που την έκανα) αλλά έχω ακόμη λίγο αίμα (όσο αίμα δεν είδα 9 μήνες το είδα τον τελευταίο μήνα).:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με 2 καισαρικές στο ενεργητικό μου έχω να καταθεσω ότι μια χαρά ήταν όλα! Φοβερή εμπειρία το χειρουργείο με επισκληρίδιο, το "ψαχούλεμα" που νιώθεις, το μωράκι που το βλέπεις αμέσως, 'ολα καλά! Και μετά ο πόνος υποφερτός, τίποτα ιδιαίτερο. Σηκώθηκα την ίδια μέρα, έπερνα μόνη μου το μωρό αγκαλιά, εντάξει, έκαιγε όσο να 'ναι η τομή αλλά όχι κάτι ανυπόφορο... Απλά τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορούσα να ισιώσω το σώμα μου στο περπάτημα. Σαν γριούλα πήγαινα!:-D:grin::-D

Είναι όπως είπαν οι κοπέλες θένα οργανισμού και ιδιοσυγκρασίας. Καλά, εγώ είμαι και λίγο αναίσθητη και γαϊδούρα με τον πόνο και τα αίματα... Αφού τη δεύτερη φορά ζήτησα από τον γιατρό μου και μου άνοιξε το παραβάν να βλέπω!! :-D:grin:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με 2 καισαρικές στο ενεργητικό μου έχω να καταθεσω ότι μια χαρά ήταν όλα! Φοβερή εμπειρία το χειρουργείο με επισκληρίδιο, το "ψαχούλεμα" που νιώθεις, το μωράκι που το βλέπεις αμέσως, 'ολα καλά! Και μετά ο πόνος υποφερτός, τίποτα ιδιαίτερο. Σηκώθηκα την ίδια μέρα, έπερνα μόνη μου το μωρό αγκαλιά, εντάξει, έκαιγε όσο να 'ναι η τομή αλλά όχι κάτι ανυπόφορο... Απλά τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορούσα να ισιώσω το σώμα μου στο περπάτημα. Σαν γριούλα πήγαινα!:-D:grin::-D

Είναι όπως είπαν οι κοπέλες θένα οργανισμού και ιδιοσυγκρασίας. Καλά, εγώ είμαι και λίγο αναίσθητη και γαϊδούρα με τον πόνο και τα αίματα... Αφού τη δεύτερη φορά ζήτησα από τον γιατρό μου και μου άνοιξε το παραβάν να βλέπω!! :-D:grin:

 

Καλά εσύ είσαι φοβερή!! Εγώ μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να γίνει κάτι και να τραβηχτεί το παραβάν, προσπαθούσα να κοιτάω συνεχώς αλλού!!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΕΝΘΑΡΥΝΤΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΩΝΤΑΣ.

 

Καλημερα κι απο μενα!Εγω γεννησα με ροκ παντως...διαλεγαν και σταθμο οι γιατροι! Ενταξει το μετα δεν το συζηταω γιατι δεν ηθελα με τιποτα να κανω καισαρικη και ηταν κακη εμπειρια για μενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εσύ είσαι φοβερή!! Εγώ μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να γίνει κάτι και να τραβηχτεί το παραβάν, προσπαθούσα να κοιτάω συνεχώς αλλού!!

 

Ά καλά, τώρα που το θυμήθηκα... Το απύθμενο γέλιο έπεσε την ώρα που άκουσα την αναρρόφηση (για τα αμνιακά υγρά προφανώς)... Σαν ηλεκτρική σκούπα ήταν... Λέω του γιατρούλη μου με το που το ακύω: "Γιατρέ μου, είπαμε, έχω καιρό να κάνω sex, αλλά δεν φανταζόμουνα ότι χρειάζομαι και ηλεκτρική σκούπα για να πάρει τις αράχνες!!!!!"

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ειθελα να με βοηθησετε σε λιγους μηνες γενναω και η γιατρος μου,μου πε καισαρικη υποχρεωτικη γιατι εχω διδυμα.το θεμα ειναι οτι φοβαμαι την καισαρικη τα βραδια κλαιω μονη μου μονο με την σκεψη και εχει λιγο καιρο που επισκεφτομαι ψυχολογο.αισθανομαι οτι σε μενα θα συμβουν τα παντα οτι θα παθω κριση πανικου και καρδια οτι θα τρεμω με την επισκληριδιο και θα μου συμβουν τα τερατα.σας παρακαλω πειτε μου για τισ εμπειριες σας το εχω πραγματικα αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στην περιπτωση σου το σημαντικοτερο ειναι να βγουν γερα τα διδυμακια σου(καλη λευτερια κιολας)!και η καισαρικη πονα και η γεννα πονα απλα πιστευω οτι η καισαρικη δεν σε ταλαιπωρει οσο ο φυσ.τοκετος.βεβαια η αναρρωση μετα τον φ.τ ειναι πιο γρηγορη.αποψη μου βεβαια.εγω θα ηθελε 2 σε 1.γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αλυσια,

Με το καλό να υποδεχτείς τα μωράκια σου!!!!!!! Επισκληρίδιο ούτως ή άλλως δεν θα έκανες και με φυσιολογικό τοκετό? Τίποτα δεν θα πάθεις, ίσα ίσα που θα συμμετέχεις και θα δεις τα μωράκια σου από τη πρώτη στιγμή. Η καισαρική δεν είναι τίποτα, θα δεις που από την επομένη θα σηκωθείς, θα βγουν οι οροί κλπ και όλα καλά θα είναι. Εντάξει κάποιοι πόνοι θα υπάρχουν, αλλά μόλις παίρνεις αγκαλιά τα μωράκια σου θα το ξεχνάς! Κι' εγώ τα ίδια άγχη είχα αλλά τελικά μου φάνηκε παιχιδάκι, η καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΥΣΙΑ , καλημέρα ,

 

Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ είχα το ίδιος άγχος. Αφού απο το άγχος μου έτρωγα ότι γλυκό μπορείς να φανταστείς. Γιατί η αδελφή μου που είχε κάνει πριν χρόνια καισαρική μου έλεγε τα χειρότερα. Ελεγα στον γιατρό οταν έφτασα στους 8 1/2 μήνες ότι δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική και φοβάμαι κτλ , αφού τον άγχωσα τον άνθρωπο και στο τέλος που ήταν να γεννήσω με έβλεπε κάθε μέρα για να δει πως θα πάει. Τελικά όταν μου έσπασαν τα νερά (1 ώρα πριν πάω ούτως ή άλλως στην κλινική γιατί είχα ραντεβού για να μου βάλουν τον ορό για ωδίνες) και πήγα στην κλινική και με είδε ο γιατρός , μου είπε ότι ο μικρός δεν μπορεί να κατεβεί. Ετοιμαζόμαστε για καισαρική. Οταν πήγε και το ανακοίνωσε στους δικούς μου έξω, να φανταστείς η μάνα μου έκλαιγε... Τα παιξε ο άνθρωπος.

Σε πληροφορώ ότι δεν νιώθεις τίποτα όταν γίνεται η καισαρική. Εγώ έκανα το λάθος και είδα σε βίντεο καισαρική . Για αυτό την είχα πάθει την φρίκη. Μην σου μπαίνουν ιδέες...:). Οταν σου βάζουν την επισκληρίδιο ήδη σου έχουν βάλει κάτι και είσαι σαν μαστουρωμένη οπότε νιώθεις ένα τσίμπιμα στην πλάτη όχι κάτι τραγικό. Την ώρα που σου κάνουν την καισαρική δεν νιώθεις τίποτα. Οταν βγαίνεις το ίδιο. Εγώ την ώρα της καισαρικής γελούσα και κάναμε πλάκα με τους γιατρούς. Συζητούσαμε κανονικά.

Την δεύτερη μέρα νιώθεις λίγο πόνο αλλά επίσης όχι κάτι τραγικό γιατί σου βάζουν φάρμακο μέσα απο την επισκλιρίδιο που έχεις στην μέση σου. Απλά εγώ δεν μπορούσα να κοιμηθώ καλά τοβράδυ αυτό ήταν το ζόρι μου.

Θα προσπαθήσεις να σηκωθείς κατευθείαν και να περπατήσεις.

Αυτό που ενόχλησε πιο πολύ ήταν ο κόσμος παρά η καισαρική. Εαν ήμουν μόνη με τον άντρα μου και το παιδί μου ή την μαμά μου θα ήμουν πολύ καλύτερα. Θέλει ηρεμία και ησυχία. Γνώμη μου είναι να έχεις οπωσδήποτε την μαμά σου μαζί και τον άντρα σου εάν μπορεί και να πάρεις το παιδί σου στο δωμάτιο. Μην τα χάσεις. Γιατί εγώ τα είχα λίγο χαμένα και δεν πήρα το μωρό μου στο δωμάτιο και έχασα τον θηλασμό.

Την τέταρτη ημέρα θα αρχίσεις να παίρνεις παυσίπονα και δεν θα προλαβαίνεις να πονάς. Οταν θα πας σπίτι ήδη δεν θα πονάς. Απλά θα δυσκολεύεσαι στο σήκωμα. Μέσα σε μια εβδομάδα δεν θα νιώθεις τίποτα.

Θα σου πω κάτι. Οταν με είχε ρωτήσει ο άντρας μου όταν γέννησα εάν θα το ξαναπαιρνούσα του είπα όχι. Αλλά τώρα κατάλαβα ότι δεν ήταν ο πόνος που ένιωθα αλλά η ψυχολογική αστάθεια που είχα και δεν με βοηθούσα καθόλου η φασαρία και ο κόσμος που ερχόταν να με δει. Αφού ούτε να φάω δεν μπορούσα απο τον κόσμο. Μετά απλά απο την καισαρική χρειάζεσαι βοήθεια στο σπίτι. Δηλαδή οπωσδήποτε θα κοιμάται κάποιος μαζί σου τα βράδια για να σε βοηθάει στο τάισμα του μωρού. Δηλαδή να ταίζεται το βράδυ εναλλάξ για να κοιμάσαι και λίγο.

Μην στεναχωριέσαι, μετά απο ένα μήνα δεν θα θυμάσαι τίποτα απο την καισαρική.

Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

δε γνωριζω μα εχω διαβασει μεσα απο δω οτι οι κοπελεσ λενε οταν γινετε η επισκληριδιος εχεισ τρεμουλο.ποσο διαρκει....και πως μπορουνε να σου κανουν καισαρικη σαυτη την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το τρεμουλο που λες εμενα με επιασε μετα την καισαρικη στο θαλαμο που σε βαζουν, δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο ειναι σαν να κρυωνεις , βεβαια και εγω στην αρχη τρομαξα γιατι ενω δεν κρυωνα ετρεμα αλλα μετα ειδα οτι και οι αλλες κοπελες ειχαν τα ιδια συμπτωματα και μας ειπαν οι νοσοκομες οτι ειναι απο την επισληριδιο

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Tρέμουλο (κρυάδες) σε πιάνει μετά από αρκετή ώρα όταν έχει τελειώσει η καισαρική. Εμένα στη πρώτη καισαρική δε με έπιασε τίποτα, στη δεύτερη το ένοιωσα αυτό και μου κράτησε κανένα 20λεπτο, όταν ρώτησα τον αναισθησιολόγο μου είπε ότι είναι φυσιολογική παρενέργεια της επισκληριδίου. Δεν είναι κανόνας όμως να έχουν όλες οι γυναίκες τις ίδιες αντιδράσεις. Ηρέμησε και μη το σκέφτεσε, να δεις που δεν θα σου φανεί καθόλου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οντως μην φανταστείς κανένα τρέμουλο φοβερό. Εγώ γελούσα γιατί πήγαιναν πάνω κάτω τα δόντια μου. Περνάει πάντως γρήγορα. Σου δίνουν και το μωρό σου και ούτε το σκέφτεσαι.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι κρυάδες σε πιάνουν στην ανάνηψη ;) Κοίτα να το διασκεδάσεις την ώρα της Καισαρικής... όπως είπε και μια κοπέλα πιο πάνω εγώ και ο γιατρός μου κάναμε απίστευτη πλάκα. Την επισκληρίδιο την φοβόμουν κι εγώ αλλά τελικά... παντού υπάρχει ένας μύθος ;)

 

Πιο ενοχλητική είναι η φαγούρα :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...