Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζουμε για να τρωμε


Recommended Posts

Ο γιος μου 4,5 ετων εχει ακριβως αυτην την φιλοσοφια.Απο το πρωι που θα ξυπνησει μεχρι την ωρα που θα κοιμηθει ειναι τι θα φαει.Τι θα φαμε μετα,το μεσημερι,το βραδυ,αυριο κλπ.Οι μεριδες του ειναι μεγαλες για την ηλικια του(στο σχολειο εχει το πιο γεματο πιατο).Και μολις τωρα να εχει φαει αμα κατσουμε κι εμεις να φαμε θα ερθει και θα κολλησει τη μουρη του στο πιατο μας.Επισης του αρεσουν παρα πολυ και οι σοκολατες,μπισκοτα κλπ.Εχω πεταξει απειρες φορες μπροστα του τετοια γιατι τον εχει πιασει υστερια για να φαει.

Εγω απο την αλλη επειδη ταλαιπωρουμε συνεχεια με διαιτες κλπ λογο κιλων(οχι και παρα πολλα παραπανω,αλλα υπαρχουν)το βλεπω και λιγο μακροπροθεσμα.Δεν θελω αυριο μεθαυριο να ταλαιπωρειτε πρωτα στην υγεια και μετα για την εμφανιση με τα κιλα του.Ξεχασα να πω οτι το παιδι ειναι φυσιολογικα στα κιλα του(16)για την ηλικια του αλλα φοβαμαι οτι αν συνεχισει μ'αυτους τους ρυθμους θα εχει προβλημα.

Τι μπορω να κανω για να βγαλει απο το μυαλο του λιγο το φαγητο?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ, μακάρι να ήταν έτσι και ο δικός μου!!! Και αυτός στα 4μιση, στα ίδια κιλά και τον κυνηγάω για να φάει. Μα γιατί αγχώνεσαι τόσο? Το παιδί για την ηλικία του είναι στυλάκι -αν κρίνω και από το δικό μου-, το θέμα είναι να μην τρώει βλακειούλες που υπάρχουν στο σπίτι -σοκολάτες, μπισκότα κλπ-, κατά τ ΄άλλα αν τρώει και αυτά που πρέπει -φρούτα, λαχανικά, κρέας, όσπρια κλπ-, τότε είσαι τυχερή που έχεις ένα τέτοιο παιδί. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα παιδιά μεγαλώνοντας συνήθως αλλάζουν διατροφικές συνήθειες και κάποια φαγητά που έτρωγαν μπορεί να τα αποφεύγουν στο μέλλον. Αν η διατροφή του είναι πλήρης, δεν συντρέχει -πιστεύω- λόγος ανησυχίας, μπορείς να το συζητήσεις και με την παιδίατρο. Μπορείς, επίσης, να τον βάλεις να ασχοληθεί με κάποιο άθλημα -ο δικός μου πάει κολυμβητήριο-, έτσι το σώμα του θα δέσει ακόμα περισσότερο και θα καίει και περισσότερες θερμίδες. Όταν λες θέλει να τρώει όλη την ώρα, τι εννοείς? Γιατί πιστεύω ότι κάθε 3ωρο είναι λογικό να θέλει κάτι να μασουλήσει, πέρα από το κυρίως γεύμ το μεσημέρι.:-D

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου στην αρχή πιστεψα οτι βρηκα καποιο παιδακι σαν τον δικο μου!!!!

αλλα υπερβαλεις!!!!το μικρο σου ειναι στυλακι μην ανησυχείς και για να εχει τετοιο βαρος σιγουρα τρωει μια χαρα οσο χρειαζεται και τιποτα παραπανω. μάλλον η δική σου ανησυχια για τα κιλα σου σε εχει επηρεασει.

εμενα ο μικρος ειναι ηδη 16 κιλα και δεν ειμαστε ακομα 3, δεν μπορω να πω οτι σκεφτεται ολη την ωρα το φαγητό αλλα τρωει σχεδον οσο και ο πατερας του!!!!

και παντα ζηταει και αλλο, πχ αν εχουμε σουπα θελει δυο πιατα αφου πρεπει να του δειξω την αδεια κατσαρολα για να πει α ενταξει!!!

και βεβαια αυτο κανω πλεον του λεω τελειωσε το φαγητο!!!

βεβαια δεν θα ζητησει φαγητο στο ενδιαμεσο αλλα οταν ειναι η ωρα του φαγητου πρεπει να αδειασει το τραπεζι για να σταματησει!!!!

ενω η μεγαλη ειναι 5 χρονων και την κυνηγαω για να φαει...

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου ειναι 3 και κατι ψηλα και ειναι 16.5 και τον βρισκω αδυνατο πολυ!!!!!!!!

Το θεμα ειναι το παιδι σου να τρωει 'καλα'...δηλαδη το τυρι του, το κρεας, τη σαλατα, το αυγο, το φρουτο, το ψαρι κλπ....Αν τα τρωει αυτα και τρωει και κατι παραπανω δεν πειραζει...εχει περιθωριο μωρε.....

Μη σου πω οτι ζηταει επειδη μπορει και να πειναει....:):)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν ειπα οτι το παιδι εχει προβλημα με τα κιλα,αλλα οτι το μυαλο του ειναι συνεχεια στο φαγητο.Την ωρα που θα σηκωθει απο το τραπεζι,που οι μεριδα του θα ειναι οσο και η δικια μου,θα ρωτησει τι θα φαει το απογευμα,το βραδυ και παει λεγοντας.Φρουτα δυστυχως δεν τρωει και για τα γλυκακια προτιμω κυριως να τρωει κατι που θα εχω φτιαξει εγω.Το προβλημα μου ειναι το κολλημα που εχει γενικα με το φαγητο.Μπορει τωρα να μην εχει προβλημα με τα κιλα αλλα αν συνεχισει μ'αυτον τον ρυθμο το θεωρω σιγουρο πως καποια στιγμη θ'αποκτησει.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρούλα να τον ωθήσεις να γραφτεί σε κάποια αθλητική δραστηριότητα. Κολυμβητήριο,μπασκετ ή ό,τι άλλο θέλει.Για να μην αποκτήσει αργότερα πρόβλημα με τα κιλά του το λέω,αλλά και γιατι η φυσική άσκηση θα ευεργετήσει την υγεία του.Επίσης,αφού είσαι κι εσύ σε διαδικασία απώλειας βάρους μπορείτε να πηγαίνετε βόλτες με τα ποδήλατα.Όσο μπορείς να μαγειρεύεις με λιγότερο λάδι και να μην αγοράζεις γλυκά κτλ. Σόρρυ που στα λέω λίγο βιαστικά αλλά έχω τα μικρά μου :D

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που σε ανησυχεί - και θα ανησυχούσε κι εμένα - είναι ότι συζητάει όλη την ώρα για το φαγητό σαν να είναι αυτό το σημαντικότερο πράγμα στη μέρα του. Νομίζω ότι δεν πρέπει να του δίνεις σημασία την ώρα που σε ρωτάει, να του λες πεταχτά "δεν ήρθε ακόμη η ώρα για φαγητό" ή "η μαμά κανόνισε" και να συζητάτε κάτι άλλο. Επίσης σκέψου μήπως κι εσύ έχεις στο νου σου το φαγητό λόγω δίαιτας ή άγχους για το τι θα φτιάξεις και απλά το παιδί αντιγράφει. Ίσως να είναι φάση και θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι δεν χρειαζεται να κανεις κατι για να βγαλεις απο το μυαλο του το φαγητο!

Απλως, γεμισε το σπίτι σου με υγειηνα τροφιμα, πολλες σαλατες και φρουτα, δημητριακα, γαλα χαμηλο σε λιπαρα, κ.α, και αδειασε το από ψωμι, γλυκα, ζυμαρικα, κρεμες γαλακτος κλπ...

Απλα τα πραγματα! Πεινας? Αυτα εχει το ... menu! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα να τον ωθήσεις να γραφτεί σε κάποια αθλητική δραστηριότητα. Κολυμβητήριο,μπασκετ ή ό,τι άλλο θέλει.Για να μην αποκτήσει αργότερα πρόβλημα με τα κιλά του το λέω,αλλά και γιατι η φυσική άσκηση θα ευεργετήσει την υγεία του.Επίσης,αφού είσαι κι εσύ σε διαδικασία απώλειας βάρους μπορείτε να πηγαίνετε βόλτες με τα ποδήλατα.Όσο μπορείς να μαγειρεύεις με λιγότερο λάδι και να μην αγοράζεις γλυκά κτλ. Σόρρυ που στα λέω λίγο βιαστικά αλλά έχω τα μικρά μου :D

 

Συμφωνώ με αυτην την άποψη!!!!Πέρα το καλό του πράγματος για την υγεία του, πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο αποκτά και άλλα ενδιαφέροντα...Πολλές φορές και εγώ όταν είμαι συνέχεια σπίτι, κρέμομαι από το ψυγείο...

Link to comment
Share on other sites

Πεινάει ή θέλει απλά να τρώει συνέχεια? Τρώει με όρεξη ή με βουλιμία?

Του συνέβαινε από πάντα? Μήπως περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης?

Τα κιλά του πάντως είναι λίγα σε σχέση μ' αυτό που περιγράφεις. Έχετε κάνει γενικές εξετάσεις (θυροειδή, κ.λ.π.)?

 

Η υπόλοιπη οικογένεια πως είστε με το θέμα του φαγητού?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lina ναι αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι οτι το μυαλο του ειναι συνεχεια στο φαγητο και μιλαει γι αυτο.

Bee δυστυχως εδω που μενουμε δεν εχει για την ωρα καποια αθλητικη δραστηριοτητα παρα μονο απο ποδοσφαιρο κι αυτο απο του χρονου.Στο θεμα του φαγητου ετσι κι αλλιως εχω αλλαξει τον τροπο μαγειρεματος απο τοτε που ηρθαν τα παιδια(οχι τηγανητα,τσιγαριστα,πολυ λαδι και οταν ειναι για γλυκακι προτιμω να εχω φτιαξει κατι εγω π.χ κεικ)δεν μπορουμε βεβαια να αποφυγουμε τελειως και τα ετοιματζιδικα απο τα σουπερ τυπου σοκοφρετες.

Ζωπυρον οταν εχει φαει μια μεριδα σαν τη δικη μου και μολις σηκωθει απο το τραπεζι ρωτησει τι θα φαμε το απογευμα η αυριο δε νομιζω να το κανει απο πεινα,απλα πληροφοριακα.Αυτο να εχει περιπου κανενα 2μηνο που ειναι τοσο εντονο.Τρωει με ορεξη και οχι με βουλιμια.Εξετασεις που εχουμε κανει δεν εχουν δειξει κατι.Η δικη μας διατροφη ειναι ισοροπημενη(πολλα μικρα γευματα)καθως εγω προσπαθω να χασω κιλα της τριτης μου εγκυμοσυνης και ο συζυγος λογο διαβητη(εχω κι αλλο να φοβαμαι).

Υπαρχει περιπτωση να το κανει μονο και μονο επειδη με βλεπει να αντιδραω για να με πικαρει?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα μου αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το φαγητό να είναι απλά φαγητό. Εννοώ δηλαδή ποτέ να μην υπάρχει η έννοια του εκβιασμού σε σχέση με το φαγητό πχ "αν δε μαζέψεις το δωμάτιό σου δεν έχει σοκολάτα μετά" ή το αντίθετο "αν είσαι καλό παιδί θα σου πάρω μπισκότα". Επίσης φρόντισε στο σπίτι να μην υπάρχουν ανθυγειϊνά σνακ. Γνώμη μου είναι, εφόσον δεν έχει πρόβλημα κιλών, να τον αφήνεις να τρώει όσο θέλει χωρίς αυτό να γίνεται θέμα. Μην το συζητάς ούτε μαζί του ούτε με άλλους μπροστά του. Γενικά μην κάνεις θέμα συζήτησης το φαγητό ούτε όταν αυτό αφορά εσένα ή τον μπαμπά του. Επίσης παρατήρησε μήπως σκέφτεται συνέχεια τι θα φάει επειδή δεν έχει κάτι άλλο να ασχοληθεί. Μήπως να του αυξήσεις τα γενικότερα ενδιαφέροντά του.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμη να το παρω αλλιως το ποστ και να το αναλυσω αλλα στο τελος ειδα οτι ειναι 16 κιλα. Για 4.5 χρονων ειναι αδυνατος. Ποσο υψος εχει? Ισως το παιδι χρειαζεται τις θερμιδες αν τις καιει με τετοιο ρυθμο ωστε να ειναι τοσο αδυνατος. Ενας τροπος να δεις αν τρωει πολυ ειναι (συγνωμη κιολας) να δεις τα κακα του. ΑΝ ειναι ΠΟΛΛΑ και συχνα τοτε δεν αφομιωνει τροφες. Απλα τις βγαζει και ισως πρεπει να κανεις μια αλλαγη στην διατροφη. Ανθρωποι με ψηλο μεταβολισμο χρειαζονται ΠΟΛΛΕΣ πρωτεινες και υδατανθρακες.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.Δεν ειπα οτι το παιδι εχει προβλημα με τα κιλα,αλλα οτι το μυαλο του ειναι συνεχεια στο φαγητο.Την ωρα που θα σηκωθει απο το τραπεζι,που οι μεριδα του θα ειναι οσο και η δικια μου,θα ρωτησει τι θα φαει το απογευμα,το βραδυ και παει λεγοντας.Φρουτα δυστυχως δεν τρωει και για τα γλυκακια προτιμω κυριως να τρωει κατι που θα εχω φτιαξει εγω.Το προβλημα μου ειναι το κολλημα που εχει γενικα με το φαγητο.Μπορει τωρα να μην εχει προβλημα με τα κιλα αλλα αν συνεχισει μ'αυτον τον ρυθμο το θεωρω σιγουρο πως καποια στιγμη θ'αποκτησει.

 

Υπαρχει καποιος στο σπιτι που δινει τετοιου ειδους προτυπο στον μικρο? Και δεν το εννοω προσβλητικα. Εννοω οτι αν δεν υπαρχουν ιατρικοι λογοι (που δεν μπορω να γνωριζω) συνηθως αυτα βγαινουν απο προτυπα. Ασχολησε εσυ συνεχεια με φαγητα? Δικα του ή δικα σου ή αποφυγη αυτών? Ισως να παιζει κατι τετοιο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβασα οτι είσαι μετά από τρίτη εγκυμοσύνη, άρα υπάρχει και ένα μωρό στο σπίτι, μήπως ο γιος σου τραβάει την προσοχή σου με το θέμα του φαγητού? Μήπως δηλ. σε βλέπει να παρα-ασχολείσαι και το κάνει γι' αυτό? Θα πρότεινα αυτό που είπε και μια κοπέλα πιο πάνω. Αρχισε να το αγνοείς. Δίνε απλώς μια τυπική απάντηση και μην το συζητάς με κανέναν. Νομίζω ότι έτσι θα το κόψει μόνος του γιατί δεν θα έχει πια "πλάκα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα δεν μου φαίνεται πολύ παράξενο! καθότι από παιδί ήμουν και παραμένω κοιλιόδουλη, τρώω κάτι και σκέφτομαι το επόμενο γεύμα, το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό και το φαγητό είναι από τις μεγαλύτερες απολαύσεις για μένα!

και δεν σημαίνει ότι στερούμαι άλλων ενδιαφερόντων και πάντα μου άρεσαν πολλά και διαφορετικά πράγματα, όμως το φαγητό είναι μεγάλη χαρά

να πω πως είμαι κανονικού βάρους, προς αποφυγή παρεξηγήσεων

όμως μου αρέσει και να μαγειρεύω και το ενδιαφέρον μου για το φαγητό στράφηκε και προς τα εκεί

γενικά θα μου ήταν πιο δύσκολο να αντιμετωπίσω ένα παιδί που αρνείται να φάει και δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για το φαγητό ή ένα παιδί που είναι υπέρβαρο και γιαυτό πρέπει να κάνει κράτει με το ζόρι

δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Lina ναι αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι οτι το μυαλο του ειναι συνεχεια στο φαγητο και μιλαει γι αυτο.

 

Kαι εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα και θα στεναχοριόμουν πάρα πολύ διότι το ζω με φίλη μου όπου έχει και εκείνη ένα παιδάκι μεγαλύτερο βέβαια όπου είναι 7 ετών και 40 κιλά...Και εκείνο έτσι ξεκίνησε.

Γνώμη μου το καλοκαίρι πολλά πολλά μπάνια, από του χρόνου ποδόσφαιρο, εξαφανίζεις και δεν απαγορεύεις συσκευασμένα τρόφιμα, του στυλ αχ αγάπη μου τελείωσαν τα μπισκότα, χυμούς μόνο σπιτικούς και γενικά όταν συζητάει για φαγητό, άλλαξε τη συζήτηση με κάτι άλλο που ίσως τον ενδιαφέρει.

μια κοπέλα στο φόρουμ έχει την εξής υπογραφή, πολύ πολύ σοφή,

ένα παιδί που δεν τρώει κάποτε θα φάει, ένα παιδί που τρώει πολύ ( κάπως έτσι ) δεν θα σταματήσει ποτέ να φάει.

Από το παραπάνω πέρν κουράγιο διότι έχω ένα παιδί που αν δεν του θυμίσες ότι πρέπει να φάμε δεν πρόκειται να ζητήσει ποτέ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παιδί σου το απασχολεί κάτι γι'αυτό το έχει ρίξει στο φαγητό?

Μήπως αυτή η μόνιμη σκέψη στο φαγητό και αυτή η εμμονή του με αυτό κρύβει κάποια ανησυχία του?

Θέλω να πω αν άλλαξε κάτι στην καθημερινότητα του που του προκαλέι άγχος και αυτό έχει ως συνέπεια αυτήν την κατάσταση.

Ψαξτο λίγο κι έτσι που ελπίζω να μην συμβαίνει τίποτα αλλά η ανηψιά μου ήταν έτσι κάποτε και τελικά κάτι την στεναχωρούσε και έπεσε με τα μούτρα στο φαγητό.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω περί ενασχόληση με άθληματα κτλ όχι μονο τώρα αλλά γενικά.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ρούλα26, κι εγώ νομίζω πως ο γιος σου είναι αδύνατος γι' αυτό που περιγράφεις. Ο μεγάλος μου ήταν 17 κιλά μόλις έκλεισε τα 4 και πάντα ήταν (και είναι) από τα αδύνατα παιδιά, τον παρακαλούσαμε για να φάει.

 

Επειδή γράφεις πως εσύ κάνεις δίαιτα, ο σύζυγος προσέχει τη διατροφή λόγω διαβήτη και κάνετε πολλά μικρά γεύματα, υπάρχει περίπτωση να μην καλύπτονται οι ανάγκες του παιδιού στη διατροφή? Σίγουρα, στην ηλικία αυτή, δεν είναι ίδιες με ενός ενήλικα που κάνει δίαιτα! Από αυτά που διάβασα, μάλλον προς τα εκεί πάει ο νους μου, ειδικά αν κάνει άλμα ανάπτυξης...οπότε. λογικό να ζητάει συνέχεια, αν η μερίδα που τρώει δεν φτάνει για να τον χορτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τα κιλα του το ξερω οτι ειναι κανονικος αλλα σημερα ειναι....αυριο?Αυτο που ουσιαστικα με ανησυχει ειναι να μην αλλαξει αυτο και βαλει κιλα.

Το οτι εμεις κανουμε διατροφη δεν σημαινει οτι και το παιδι δεν τρωει.Τρωει και με το παραπανω.Πφφφφφφ.Δεν ξερω,ισως ειμαι υπερβολικη.Ελπιζω δικα μου κομπλεξ να μην τα βγαζω στο παιδι.Φοβαμαι ομως γιατι το θεωρω πολυ ευκολο να ξεφυγει γιατι ειναι τρομερα λιχουδης.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ρουλα μου 4.5 ετων 16 κιλα δεν ειναι κανονικα κιλα...ειναι λιγα....Εξαρταται βεβαια και αν ειναι ψηλο παιδι η οχι.

Παντως και εγω αν θα δεις εξαρχης, αυτο σκεφτηκα....ο,τι ειπε η Αγγελινα...Μηπως το παιδι πειναει...

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η αποπάνω μου...δεν είναι κανονικά τα κιλά του παιδιού, είναι λίγα! Ο παιδίατρος τα βρίσκει καλά? Λιχούδικα είναι τα περισσότερα, σε λογικά πλαίσια, με την έννοια ότι κανενα δε θα πει όχι, σε μπισκότο και σοκολάτα. Ιδίως άμα τα μάθουν, τα ζητάνε συνέχεια! Εκεί είναι που πατάω εγώ πόδι, κατά τα άλλα, ας φάνε και 2 μερίδες φαί ή σαλάτα (πού τέτοια τύχη βέβαια χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου δεν είναι ούτε 2 χρονών και είναι ήδη κοντά στα 14! Αδύνατο μου φαίνεται το παιδί, μήπως πεινάει όντως; Άστο να τρώει όσο θέλει, αρκεί να του έχεις ένα σχετικό πρόγραμμα με τακτικό φαγητό και να τρώει σωστά... Σε αυτές τις ηλικίες έχουν ανάγκη από πολλές θερμίδες για να καλύψουν την αλματώδη ανάπτυξή τους...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μια κοπέλα στο φόρουμ έχει την εξής υπογραφή, πολύ πολύ σοφή,

ένα παιδί που δεν τρώει κάποτε θα φάει, ένα παιδί που τρώει πολύ ( κάπως έτσι ) δεν θα σταματήσει ποτέ να φάει.

Όσο επικίνδυνο θεωρώ να μπουκώνουμε ένα παιδί και να θεωρούμε ότι τα τσουπωτά παιδιά είναι υγιή:shock:, άλλο τόσο επικίνδυνη θεωρώ και την παραπάνω άποψη:shock:.

 

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω ένα άρθρο (πολύ ενδιαφέρον για την διατροφή γενικότερα) :

http://www.aixmi.gr/index.php/i-epidrasi-diaitas-stin-paidiki-efiviki-ilikia/

 

Η επίδραση της δίαιτας στην παιδική – εφηβική ηλικία

Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2012

 

Οι περισσότεροι παιδίατροι χρησιμοποιούν τις καμπύλες ανάπτυξης για την αξιολόγηση του δείκτη μάζα σώματος των παιδιών, ξεκινώντας από την γέννηση, λόγω των μεγάλων ή των μικρών επιπτώσεων που έχει για την υγεία το βάρος. Η παχυσαρκία στην παιδική ηλικία, συνδέεται με τον διαβήτη, τις καρδιακές παθήσεις, την υπέρταση, το άσθμα και τις διαταραχές ύπνου. Τα παιδιά, συνήθως καθοδηγούνται με τη συνεχή επίβλεψη του διαιτολογίου τους για την τροποποίηση της συμπεριφοράς τους και με εντατική άσκηση.

Όμως, εάν η υγεία δεν αποτελεί λόγο ανησυχίας, οι περισσότεροι ειδικοί προειδοποιούν ότι η λέξη «δίαιτα» δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις παιδιών ή εφήβων. Οι συναισθηματικές και ψυχολογικές συνέπειες είναι αρκετά επικίνδυνες. Σε μια πρόσφατη μελέτη, οι ερευνητές ρώτησαν μαθητές με φυσιολογικό βάρος εάν έχουν σκοπό στο μέλλον να κάνουν κάποια δίαιτα και όταν επέστρεψαν λίγα χρόνια αργότερα όσοι είχαν πει «ναι» ζύγιζαν περισσότερο από εκείνους που δεν είχαν σκοπό. «Η πράξη της δίαιτας , στο μεγαλύτερό της μέρος, οδηγεί σε περαιτέρω προβλήματα βάρους», λέει η η διαιτολόγος Melinda Johnson, λέκτορας στο πρόγραμμα διατροφής στο κρατικό πανεπιστήμιο της Αριζόνα. «Μια δίαιτα απώλειας βάρους δεν είναι κατάλληλη για την συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών».

Η δίαιτα σε παιδική ηλικία μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα φυσιολογίας, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν δύσκολα να αντιστραφούν, ακόμα και χρόνια αργότερα. Η καχεκτική ανάπτυξη, η καθυστερημένη εφηβεία και η οστεοπόρωση μετατρέπονται σε πραγματικά προβλήματα που ανησυχούν τους ειδικούς όταν τα παιδιά ακολουθούν περιοριστικές δίαιτες που δεν καλύπτουν τις διατροφικές τους ανάγκες. Τα οστά μεγαλώνουν γρήγορα κατά την διάρκεια της παιδικής ηλικίας και γι αυτό τα παιδιά που αμελούν το θέμα ασβεστίου έχουν εύθραυστα οστά που σπάνε εύκολα.

 

Για τα παιδιά, σχεδόν κάθε προσέγγιση για δίαιτα μπορεί να είναι προβληματική:

  • Αν παρέχετε πολύ λίγες θερμίδες, ακόμη και μια ισορροπημένη διατροφή μπορεί να επιβραδύνει την ανάπτυξη. Επιπλέον, για τα κορίτσια θα μπορούσε να σημαίνει καθυστέρηση ή προσωρινή διακοπή της εμμήνου ρύσεως.
  • Μια δίαιτα που αμελεί την πρωτεΐνη μπορεί να εμποδίσει την ανάπτυξη των μυών, ενώ η μειωμένη πρόσληψη λιπαρών μπορεί να μπλοκάρει την απορρόφηση των βιταμινών A, D, E και K.
  • Τα ελλιποβαρή παιδιά με χαμηλό ποσοστό λίπους στο σώμα τους μπορεί να εμφανίσουν εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα, οδηγούμενα σε συχνότερη εμφάνιση ασθενειών.
  • Δίαιτες χαμηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες αποτρέπουν από τη κατανάλωση τροφίμων όπως οι πατάτες, οι οποίες παρέχουν σίδηρο, κάλιο, βιταμίνες του συμπλέγματος Β και βιταμίνη C, δηλαδή όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για τη φυσιολογική λειτουργία του σώματος. Επίσης, μερικές μελέτες δείχνουν ότι η χαμηλή σε υδατάνθρακες διατροφή μπορεί να επηρεάσει την μάθηση, την συγκέντρωση και την σχολική επίδοση, δεδομένου ότι οι υδατάνθρακες παρέχουν ενέργεια και βοηθούν τους εφήβους να σκέφτονται σωστά.
  • Η πρόωρη δίαιτα μπορεί, επίσης, να προκαλέσει χρόνια προβλήματα στην αντίληψη της εμφάνισης του σώματος, συνεχείς αυξομειώσεις βάρους και διατροφικές διαταραχές. Επιπλέον, οι περιοριστικές δίαιτες ή οι δίαιτες – αστραπή δεν διδάσκουν υγιή διατροφικά πρότυπα στα παιδιά που θα μπορούσαν να ακολουθούν για όλη τους την ζωή. «Δεν μαθαίνουν πώς να ενσωματώσουν υγιεινές τροφές στο καθημερινό τους διαιτολόγιο».

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να κρατήσετε τα παιδιά σε ένα υγιές βάρος, είναι να υιοθετηθεί από το σύνολο των μελών της οικογενείας μια προσέγγιση που δίνει έμφαση σε μια ισορροπημένη διατροφή με επαρκείς θερμίδες. Αντί να εστιάζετε στη μείωση των θερμίδων, θα πρέπει να προσπαθήσετε να βελτιώσετε την ποιότητα διατροφής κάνοντας μικρές αλλαγές που θα κάνουν μεγάλη διαφορά, όπως να προτιμήσετε νερό ή ημι-άπαχο γάλα αντί για σόδα ή συσκευασμένους χυμούς και να εξαλείψετε τα επεξεργασμένα τρόφιμα. Μερικές φορές αυτό εξισώνεται με λιγότερες θερμίδες, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μας. Ο σκοπός μας είναι η βελτίωση της ποιότητας των τροφίμων με τις ίδιες θερμίδες.

Τα φρούτα, τα λαχανικά, τα δημητριακά ολικής αλέσεως και τα γαλακτοκομικά προϊόντα με λίγα λιπαρά ή και πλήρη σε λιπαρά θα πρέπει πάντα να βρίσκονται στο επίκεντρο, με τη δυνατότητα περιστασιακής «διατροφικής ατασθαλίας». Ενώ, η φυσική δραστηριότητα είναι απαραίτητη, είτε πρόκειται για κάποιο ομαδικό άθλημα είτε για απλό παιχνίδι. «Τα παιδιά χρειάζεται να διδαχθούν τι πρέπει να τρώνε για το υπόλοιπο της ζωής τους» και «Αυτά που θα πρέπει να διδάσκονται είναι δια βίου συνήθειες, ώστε να αποφευχθεί μια δια βίου ανάγκη να κάνουν δίαιτα».

*Η Ειρήνη Μπαμπαρούτση είναι κλινική Διαιτολόγος – αθλητική Διατροφολόγος, επιστημονική υπεύθυνη του διαιτολογικού γραφείου «ΘΕΡΜΙΔΑ» κι επιστημονικός συνεργάτης Ε.Π.Ο.

 

 

 

Ρούλα, θα σας βοηθούσε ένα τέτοιο βιβλίο? - http://www.perizitito.gr/product.php?productid=157572

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...