Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητικη και εμβολια


jenny_v

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 30 δημοσιεύσεις

  • Dimitra83

    Dimitra83 17 δημοσιεύσεις

  • mamyb

    mamyb 13 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 10 δημοσιεύσεις

Και εννοειται οτι οι γειτόνισες και η θεια μας η Μαγούλα δεν ειναι εγκυρη πηγή για να μας πεισει

http://www.homeopathy.gr/articles_vaccines.html

 

Εννοείται ! Μου κάνει εντύπωση πάντως που ενώ υπάρχουν online πολλές πηγές, ο κόσμος δεν τις γνωρίζει.

 

Επίσης, η ομοιοπαθητική δεν είναι ασύμβατη με τους εμβολιασμούς, όπως περιγράφεται και στην παραπάνω σελίδα. Δεν υπάρχει δίλημμα "ομοιοπαθητική ή εμβολιασμοί", και τα δύο γίνονται μαζί. Το αν το παιδί θα κάνει τα εμβόλια το αποφασίζει ο γονιός, όχι ο γιατρός (ομοιοπαθητικός ή συμβατικός). Αν κάποιος αμφιταλαντεύεται, ας τα κάνει, και ας αρχίσει και το παιδί ομοιοπαθητική θεραπεία.

 

Ο σίγουρος λόγος να μην τα κάνει κάποιος, είναι αν υπάρχει ήδη στην οικογένεια ιστορικό αρνητικών επιπλοκών (πχ αν έκανε ένα εμβόλιο το 1ο παιδί και το επηρέασε δραματικά, φυσικά και θέλει ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχή τόσο στο 2ο παιδί, όσο και στο 1ο για τα επόμενα εμβόλια)

 

Α, και κάτι ακόμα σχετικό, για τα αντιγριπικά εμβόλια. Δείτε πχ αυτή τη σελίδα:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/swine-flu-h1n1.shtml#children

σχετικά με τις μελέτες που (δεν) έχουν γίνει σε μικρά παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μας πάντως που έχει την Δεληκάρη που είναι πασίγνωστη ομοιοπαθητικός άρχισε κανονικά τα εμβόλια από 2 μηνών....και απ' οτι ξέρω η κοπέλα έκοψε και το γάλα της αμέσως αφού την συμβούλεψαν και η παιδίατρος, και ο γυναικολόγος της αλλά και η ομοιοπαθητικός γιατί είχε κάποιο θέμα...

Άραγε ο Ρουβάς που πάει στην Δεληκάρη την κόρη του της τα κάνει τα εμβόλια;;; :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

τα πολυδύναμα έχουν ενοχοποιηθεί για το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου.

 

 

Βλέποντας το εθνικό πρόγραμμα εμβολίων εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83618

 

αναρωτιέμαι εαν υπάρχει κάποιος που να μην έχει κάνει

τα πολυδύναμα εμβόλια (πενταπλά, εξαπλά)

 

και να έχει κάνει τα πιο απλά

(τριπλό για διφθεριτιδα,τέτανο,κοκκύτη

μονό πολιομυελίτιδας κλπ)

όπως είναι στον παραπάνω πίνακα

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το εθνικό πρόγραμμα εμβολίων εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83618

 

αναρωτιέμαι εαν υπάρχει κάποιος που να μην έχει κάνει

τα πολυδύναμα εμβόλια (πενταπλά, εξαπλά)

 

και να έχει κάνει τα πιο απλά

(τριπλό για διφθεριτιδα,τέτανο,κοκκύτη

μονό πολιομυελίτιδας κλπ)

όπως είναι στον παραπάνω πίνακα

 

τα πολυδύναμα κάποιοι παιδίατροι τα αμφισβητούν ως προς την επαρκή τους ανοσοποίηση, αλλά θεωρητικά για να βγουν στην κυκλοφορία έχουν αποδείξει ότι όντως επάγουν ανοσοποίηση.

 

Έχε επίσης υπόψη ότι όσο πιο παλιό το εμβόλιο, όπως τα μεμονωμένα, τόσο πιο "επιβαρυμένο" με ουσίες που ενοχοποιούνται από πολλούς για διάφορα προβλήματα. Αυτα τα καινούρια τα πολυδύναμα είναι πολύ πιο "ελαφριά" και γι' αυτό συνήθως δεν κάνουν και παρενέργειες (τουλάχιστον όχι τόσο πολύ όσο στο παρελθόν, από οπου έχουμε και κατάλοιπα του στυλ να μην γίνεται εμβόλιο βράδυ, να μην γίνεται καλοκαίρι κλπ κλπ)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχε επίσης υπόψη ότι όσο πιο παλιό το εμβόλιο, όπως τα μεμονωμένα, τόσο πιο "επιβαρυμένο" με ουσίες που ενοχοποιούνται από πολλούς για διάφορα προβλήματα. Αυτα τα καινούρια τα πολυδύναμα είναι πολύ πιο "ελαφριά" και γι' αυτό συνήθως δεν κάνουν και παρενέργειες (τουλάχιστον όχι τόσο πολύ όσο στο παρελθόν, από οπου έχουμε και κατάλοιπα του στυλ να μην γίνεται εμβόλιο βράδυ, να μην γίνεται καλοκαίρι κλπ κλπ)

 

 

Το πρόβλημα δεν είναι κυρίως στα πολλαπλά

λόγω ύπαρξης υδραργύρου?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι κυρίως στα πολλαπλά

λόγω ύπαρξης υδραργύρου?

 

από το 2001 αν δεν απατώμαι, όταν διαπιστώθηκε ότι ένα μωρό που θα έχει ολοκληρώσει το πρόγραμμα εμβολιασμού θα έχει λάβει ποσοστό υδράργυρου μεγαλύτερο από το συνιστώμενο (παρόλο που η θειομερσάλη είναι αιθυλική και όχι μεθυλική ένωση υδραργύρου και δεν έχει ενοχοποιηθεί για κάτι) ο FDA στην Αμερική ζήτησε από τις εταιρείες να μειώσουν ή να αφαιρέσουν τη θειομερσάλη προληπτικά. Συνεπώς τα καινούρια εμβόλια δεν περιέχουν ή περιέχουν σε μικρότερη ποσότητα. Κι από μελέτες που ακολούθησαν (Φινλανδία μία που θυμάμαι) αποδείχτηκε ότι τα ποσοστά αυτισμού όχι μόνο δεν μειώθηκαν μετά από την κίνηση αυτή, αλλά συνέχισαν να αυξάνονται!

 

Παλιότερα τα εμβόλια είχαν κάτι χιλιάδες "ξένες" ουσίες μέσα, για συντηρητικά, για σταθεροποιητές, για πολλά. Χιλιάδες! όσο προχωράει η τεχνολογία τόσο μειώνονται και οι ουσίες αυτές. (Και σε αυτό συμβάλλει και το κίνημα αμφισβήτησης των εμβολίων με τον τρόπο του, γιατί σπρώχνει τις εταιρείες να βρουν φόρμουλες που θα πείσουν περισσότερο κόσμο να εμβολιαστεί. :wink:)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εμεις χρονισαμεκ μας ειπε ο παιδιατρος να κανουμε της ανεμοβλογιας,ολα τα αλλα τα εχουμε κανει.

 

Παρακολουθησα λιγο τη συζητηση κ ομολογω πως δε φανταζομουν οτι μπορει να ναι τοσο επικυνδινα για τα βρεφακια μας ολα αυτα....απλα νομιζα οτι εχουνε μικρες παρενεργειες.ο δικος μου δεν εχει αρρωστησει ποτε...θηλαζει κ τον βγαζω εξω απο ημερων κ τον αγκαλιαζουνε ολοι κ.λ.π.

 

Αληθεια....εντασσομαι υπερ αυτων που λενε να μη κανουμε εμβολια,αργα μεν...αλλα θελω να μη του ξανακανω ολα τα αρχηστα...

 

 

Υπαρχουνε καποια που ειναι χρησιμα κ καποια οχι τοσο?Της ανεμοβλογιας ειναι σοβαρο?Δεδομενου οτι μαλλον εχουμε κανει τα παντα σε εμβολια...οτι να ναι μαλλον απλα δε το ξερω...

 

Τι με συμβουλευετε?Να το κανουμε?

 

Επισης καποια λογικα θα θελουνε επαναληψη....αν δε τα κανουμε υπαρχει θεμα?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την επανάληψη εφόσον τα έχετε ήδη κάνει λογικά δεν υπάρχει θέμα να τα ξανακάνετε (το περάσατε το τεστ)

Ανεμοβλογιά θα έλεγα πως όχι, είναι κάτι που εύκολα αντιμετωπίζεται, ίσως και να μην χρειαστεί ομοιοπαθητική.

 

και 2 λινκς

http://www.vaccineinjury.info/vaccinations-in-general.html

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/08/survey-results-are-unvaccinated-children-healthier/

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την επανάληψη εφόσον τα έχετε ήδη κάνει λογικά δεν υπάρχει θέμα να τα ξανακάνετε (το περάσατε το τεστ)

Ανεμοβλογιά θα έλεγα πως όχι, είναι κάτι που εύκολα αντιμετωπίζεται, ίσως και να μην χρειαστεί ομοιοπαθητική.

 

και 2 λινκς

http://www.vaccineinjury.info/vaccinations-in-general.html

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/08/survey-results-are-unvaccinated-children-healthier/

 

 

Ευχαριστω πολυ!Τελικα δε του το κανω...ετσι κ αλλιως δεν ειναι υποχρεωτικο...απλα λογο του οτι δε γνωριζα γιατα εμβολια τιποτα...τα εκανα χωρις να την εχω ψαξει.Τωρα μετανιωνω που δε ρωτουσα κ δεν εψαχνα...

 

Ο μικρος εμφανιζε τωρα που το θυμαμαι μετα τα εμβολια 1-2 μρες σπυρακια παντα η εκζεματα κ νομιζα ειναι οι τροφες,αλλα δεν ητανε...δε του ξανακανω τιποτα...ετσι κ αλλιως τα αντισωματα τα περνει απο μενα μιας που ειμαστε παντα μαζι κ θηλαζει.Εγω ειναι ευαθσθητη κ κολλαω τα παντα ο μικρος δεν εχει αρρωστησει ποτε....Αν ειναι να κολλησει κατι...τι να κανουμε τωρα...ας κολλησει κ θα το παλεψουμε...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα έχει ξεκλειδωθεί

οι δημοσιεύσεις οι οποιες αφορούν είτε αντιπαράθεση/σχολιασμό συμπεριφοράς μελών είτε οφφ τόπικ έχουν μεταφερθεί εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=98912

 

όσοι επιθυμούν μπορούν μέσω copy paste να επαναδημοσιεύσουν τις απόψεις τους εδώ, οι οποίες απόψεις θα πρέπει να μην σχολιάζουν την συμπεριφορά άλλων μελών στο φόρουμ,

ή να μην επιτίθονται σε άλλα μέλη ή ομάδες του φόρουμ έμμεσα ή άμεσα.

 

Στόχος = να γίνει ένας διάλογος άνευ εντάσεων και προσβολών.

 

δημοσιεύσεις που θα είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ, θα απομακρύνονται.

 

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εννοειται οτι οι γειτόνισες και η θεια μας η Μαγούλα δεν ειναι εγκυρη πηγή για να μας πεισει :)

http://www.homeopathy.gr/articles_vaccines.html

ενώ το ομοιοπαθητικό σάιτ είναι έγκυρη πηγή;

για κοίταν που οδηγούν οι "έγκυρες" πηγές που οθούν το κόσμο στο μη εμβολιασμό

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231134644

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για σένα, έχουμε δημοκρατία και ο καθένας αποφασίζει ελεύθερα!

συχνά καταπατώντας τα δικαιώματα του ίδιου του του παιδιου για:

"την καλύτερη δυνατή φροντίδα για την υγεία του"

 

δικαιώματα των παιδιών άρθρο 24

http://www.unicef.gr/news/2009/crc20.php

Link to comment
Share on other sites

Και ο μη εμβολιασμός και ο πλήρης εμβολιασμός είναι για εμένα δύο καθαρά ρίσκα...

αυτό που μπορούσα να κάνω εγω για το παιδί μου και τη συνείδηση μου ήταν ο επιλεκτικός και σε πιο ελαφρύ σχήμα. Αισθάνομαι πολύ καλύτερα με αυτό και είμαι σίγουρη ότι και σε δεύτερο παιδί το ίδιο θα έκανα.

Θηλασμός φουλ, καθυστέρηση στα εμβόλια, και όχι για όλες τις ασθένειες, ήταν η δική μας επιλογή.

 

Νιώθω οτι με αυτό καλύπτομαι απόλυτα!

 

Αυτό θα επιλέξω τελικά να κάνω κι εγώ.

Και οι δύο πλευρές έχουν τα ρίσκα τους.....

 

Θηλασμός φούλ, και επιλεκτικός-καθυστερημένος εμβολιασμός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
υπάρχει μία ασάφεια στην εναλακτική ιατρική η οποία εξηγείται ίσως γιατί δεν είναι κατευθυνόμενη

ή ίσως επειδή ο καθένας λέει ότι του έρχεται στο κεφάλι και δεν το τεκμηριώνει με κάποια έρευνα κτλ. αλλά με την "εμπειρία" του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
ή ίσως επειδή ο καθένας λέει ότι του έρχεται στο κεφάλι και δεν το τεκμηριώνει με κάποια έρευνα κτλ. αλλά με την "εμπειρία" του

 

Φοβερή απάντηση...:D

 

Δε θα μπορούσα ποτέ να σκεφτώ καλύτερη;)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή απάντηση...:D

 

Δε θα μπορούσα ποτέ να σκεφτώ καλύτερη;)

 

 

Ουάου καταπληκτικό όντως!

Εχω πάθε πλάκα λέμε!....δηλαδή είσαι Θεός υποκλίνομαι!

 

πω πω ακομα δεν έχω συνέλθει από το σοκ αυτής της απάντησης

 

 

 

ρε αμα σας λέω μας ψεκάζουνε.....:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Ουάου καταπληκτικό όντως!

Εχω πάθε πλάκα λέμε!....δηλαδή είσαι Θεός υποκλίνομαι!

 

πω πω ακομα δεν έχω συνέλθει από το σοκ αυτής της απάντησης

 

 

 

ρε αμα σας λέω μας ψεκάζουνε.....:roll::roll::roll:

 

Η πιο απλή σκέψη (και να το ξέρεις γενικά στη ζωή) είναι και η πιο σύνθετη...;)

 

Υ.Γ Αμα αρχίσαμε και για τους ψεκασμούς, μετα την ομοιοπαθητική, θα το κάνουμε ΑΒΑΤΟΝ, Τριτο Ματι κτλ και το μόνο που θα λείπει απο το forum θα είναι ο Φουράκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχω ερώτηση σημαντική να κάνω! Κατ αρχάς να ενημερώσω οτί είμαι έγκυος στο πρώτο μου μωρό,στον πέμπτο μήνα και αυτό που με απασχολεί είναι οτί θα ήθελα να ξεκινήσω να πηγαίνω σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο το μωρό μου όταν με το καλό έρθει.

Γενικά είμαι εναντίον των φαρμάκων και προτιμώ κατά πολύ περισσότερο να χρησιμοποιήσω ότι φυσικό παρασκεύασμα θα μπορούσα να βρώ, για το μωρό αλλά και για όλην την οικογένεια.

Όσον αφορά τα πρώτα εμβόλια όλοι μου λένε πως θα πρέπει να τα κάνει το μωρό και οτί θα είναι επικίνδυνο να μην! Κάποιες συζητήσεις που έχω κάνει με ομοιοπαθητικούς γιατρούς με έχουν πληροφορήσει ότι και στην ομοιοπαθητική ιατρική γίνονται τα εμβόλια που απαιτούνται αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία και όχι από βρέφη όπου τα κάνουν οι περισσότεροι συμβατικοί. Τελικά τί ισχύει?

Σίγουρα υποστηρίζω την άποψη να πηγαίνω σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο αλλά θα ήθελα να μάθω εάν τουλάχιστον τα πρώτα του εμβόλια θα πρέπει να τα κάνει με κάποιον συμβατικό γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Οι ομοιο- παιδίατροι κάνουν εμβόλια αν το ζητήσουν οι γονείς και συχνά προτείνουν κι εκείνοι ένα σχήμα. Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις έναν παιδίατρο και να κλείσεις ρ/β μαζί του/ της για να τα συζητήσεις όλα αυτά πριν να γεννήσεις.

 

Με το καλό και μ'ένα (άντε το πολύ δύο) πόνο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι οι ομοιοπαθητικοί παιδίατροι κάνουν εμβόλια οπότε καλύτερα να ξεκινήσεις με τέτοιο παιδιάτρο γιατί οι συμβατικοί σε πρήζουν στο να ακολουθήσεις κατά γράμμα το εμβολιαστικό σχήμα ενω οι άλλοι ειναι σίγουρα πιο ελαστικοί σε κάποια εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Οι ομοιο- παιδίατροι κάνουν εμβόλια αν το ζητήσουν οι γονείς και συχνά προτείνουν κι εκείνοι ένα σχήμα. Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις έναν παιδίατρο και να κλείσεις ρ/β μαζί του/ της για να τα συζητήσεις όλα αυτά πριν να γεννήσεις.

Οι ομοιο-παιδιατροι που προτεινουν και σχηματα για εμβόλια, να ειστε σιγουροι οτι το κανουν για να καλυψουν τα οπίσθια τους και οχι επειδη ετσι πρεπει. Η ομοιοπαθητικη δεν προτεινει κανενα εμβόλιο γιατι η εννοια της ανοσοποιησης με αυτο τον τρόπο ειναι ενάντια στις αρχές της.

Link to comment
Share on other sites

..εννοείται πως τα εμβόλια τα κάνεις κανονικά, άλλωστε τα οφέλη είναι πολλά περισσότερα από ότι οι παρενέργειες..δεν το συζητώ..

 

Όπως; Μαλλον δεν ξερετε τις παρενεργειες. Μπορει να μην υπάρχει καμια, μπορει να εμφανιστουν ασθενειες μετα απο χρόνια, μπορει να εμφανιστει μια διαταραχη στο νευρικο συστημα που να εκδηλωθει σαν υπερκινητικοτητα, μπορει να φερει θανατο κτλ. Μην ξεχνάτε οτι το συνδρομο αιφν. θανατου, η ιατρικη δεν εχει ιδέα ποια ειναι η αιτια. Και μην ξεχνάτε οτι η ιατρικη θεωρει παρενεργεια μονο αν εμφανιστει μετα απο λιγες μερες μετα τον εμβολιασμο. Αν ειναι ομως 2 μηνες μετα; τοτε τι; η ιατρικη λεει οτι δεν εχει σχεση. επίσης τα εμβόλια δεν ειναι υποχρεωτικα που σημαινει αν κάποιο παιδακι παθει κατι, οι εταιρίες και ο νόμος θα πουν οτι το κανατε ουσιαστικα με δικια σας ευθυνη γιατι τα εμβόλια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡΆΓΡΑΦΟΣ 5 ΤΟΥ Ελληνικου συνταγματος.

Τελοσπαντων, απλα οταν λετε κατι, καλο θα ειναι οσο γινεται να στηριζετε την γνωμη σας με στοιχεια και οχι αυθαιρετα γιατι εδω ακουν πολλοι που δεν ξερουν και μπερδευονται περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αυτό με το άρθρο του συντάγματος είναι δική σας φαντασίωση, ρωτήστε κάποιον νομικό καλύτερα.

Το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου εμφανίζεται στα ίδια ποσοστά σε εμβολιασμένα και μη εμβολιασμένα παιδιά, οπότε δεν έχει σχέση με τα εμβόλια. αντίθετα έχουν ενοχοποιηθεί άλλοι παράγοντες για τους οποίους θα σας συμβουλέψει κάποιος παιδίατρος.

 

Το τι θεωρεί η ιατρική «παρενέργεια» επίσης καλό είναι να το ακούσουμε από κάποιον ιατρό. αυτό που λέτε, για «λίγες ημέρες μετά μόνο» είναι προσωπική σας υπόθεση. Ενδεικτικά, καμία έρευνα δεν θέτει ως κριτήριο το μόνο μερικές ημέρες μετά που αναφέρετε, μάλιστα οι πληθυσμιακές έρευνες που γίνονται (σε μεγάλους πληθυσμούς εμβολιασμένων η μη δηλαδή και όχι σε μικρά νούμερα τάξης 100 ατόμων) διερευνούν και αρκετά μεγαλύτερες ηλικίες.

 

Πάντως όντως, η ομοιοπαθητική είναι βασισμένη σε δύο αυθαίρετες και πολλάκις επιστημονικά κατατροπωμένες υποθέσεις ενός τύπου πριν απο 2 αιώνες, τον καιρό δηλαδή που δεν υπήρχε καλά καλά ιατρική, οπότε δεν αποδέχεται και τα εμβόλια μεταξύ πολλών άλλων.

Τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα κατασκευάζονται σε σύγχρονες γραμμές παραγωγής, όπου χρησιμοποιούνται μια χαρά μια μεγάλη γκάμα από «χημικά», εξ ου και το χαμηλό τους κόστος (συν το ότι δε χρειάζεται έρευνα πίσω από αυτά, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερεις ποιος ειμαι εγω και τι γνωσεις εχω, αν και δεν μας εχεις πει εσυ τι γνωσεις εχεις, παρΕ το συνταγμα ΑΡΘΡΟ 5 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 5: Καθένας έχει δικαίωμα στην προστασία της υγείας και της γενετικής του ταυτότητας. Νόμος ορίζει τα σχετικά με την προστασία κάθε προσώπου έναντι των βιοϊατρικών παρεμβάσεων. (που σημαινει οτι τα εμβόλια δεν ειναι υποχρεωτικα).

Οσο αφορα για τις παρενεργειες των εμβολιων, ρωτα καλυτερα εσυ ποτε συμπληρωνει ενας γιατρος το κιτρινο καρτελακι με τις παρενεργειες απο εμβόλια γιατι μαλλον εσυ μιλας εντελως αυθαιρετα. Δεν μιλησα για ερευνα αλλα το ποτε δηλωνεται μια παρενεργεια απο εμβολιασμο. και για οποιον δεν ξερει τι εστι κιτρινη καρτα, παρτε και αυτην : http://eof3.eof.gr/assets/AnepEnerg.pdf

Οσο αφορά το πως κατασκευαζονται τα ομοιοπαθητικά, φαινεται οτι εχεις μαυρα μεσανυχτα περι πρωτης υλης και τι αλλο βαζουν μεσα.Δεν μπαινει ουτε ενα χημικο, εκτος αν εννοεις το ζαχαροκάλαμο χημικο και την αλκοολη μερικες φορές.

παρε και την πηγη παρασκευης: http://www.efstathiou.org/Veneficus/nomenclatura/5-omoiopathitiki.htm

Επίσης: -

Επίσης σύμφωνα με το κώδικα ιατρικής δεοντολογίας ΝΟΜΟΣ 3418/ 2005

 

 

Στο άρθρο 12 αναφέρει τα εξής (καθαρή αντιγραφή):

 

Άρθρο 12

 

Συναίνεση του ενημερωμένου ασθενή

1. Ο ιατρός δεν επιτρέπεται να προβεί στην εκτέλεση

οποιασδήποτε ιατρικής πράξης χωρίς την προηγούμενη

συναίνεση του ασθενή.

2. Προϋποθέσεις της έγκυρης συναίνεσης του ασθενή

είναι οι ακόλουθες:

α) Να παρέχεται μετά από πλήρη, σαφή και κατανοητή

ενημέρωση, σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο.

β) Ο ασθενής να έχει ικανότητα για συναίνεση.

αα) Αν ο ασθενής είναι ανήλικος, η συναίνεση δίδε−

ται από αυτούς που ασκούν τη γονική μέριμνα ή έχουν

την επιμέλειά του.

 

εγω σου στηριξα νομικα τα επιχειρηματα μου, για να σε δω εσενα. Και περιμενω τα διαπιστευτηρια σου μου μιλας σαν ειδικος για τα παντα. Μου θυμιζεις αλβανους που ξερουν τα παντα και δεν ξερουν τιποτα.

Για πες μας εσυ που στηριζεις ομως οτι το ποσοστα αυτισμου ειναι το ιδιο σε εμβολιασμενα η μη; και επισης που στηριζεις οτι χρησιμοποιουνται χημικα μεσα στα ομοιοπαθητικα χαπια. ΜΕ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...