Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύλληψη δασκάλου για παιδεραστία στο Ρέθυμνο.


rkt

Recommended Posts

.... ο προπονητής κοιμήθηκε αγκαλιά με το γιό της, στο ίδιο κρεβάτι. Δεν διαδραματίστηκε κάτι άλλο, το γεγονός όμως ήταν παράξενο, η μητέρα ενοχλήθηκε αλλά προτίμησε να το απωθήσει και να μην ζητήσει τα ρέστα γιατί δεν ήθελε - αν επερχόταν παρεξήγηση - ο γιος της να χάσει την καλή θέση που είχε στην ομάδα...

 

Τι λέμε τώρα.

Πες μου ότι κάνεις πλάκα...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

 

Ασχετο: maan χάθηκες. Σκεφτόμουν να ρωτήσω τη φίλη σου που βρίσκεσαι και αν είσαι καλά...:P

 

εδώ είμαι..πάει το παιδί μου πρώτη χρονιά παιδικό κ εγώ ψυχιατρείο:) κ η φίλη μου με ψάχνει!! στο τέλος θα με "δεις" πιο γρήγορα απο αυτήν!! φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για ονόματα και φωτογραφίες.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=109785&catid=6

Εύγε, καλά έκανες και παρέθεσες στοιχεία και φωτογραφία του θύτη- τέρατος, πιάστηκε επ'αυτοφόρω να ασελγεί...και μετά έρχονται οι άλλοι και κόπτονται για τα διακαιώματα του θύτη και τον αποκαλούν "ο φερόμενος ως δράστης", να μην θιχτεί η υπόληψη του τέρατος! Για τα διακιώματα των θυμάτων που βίασε κατ'εξακολούθηση, δεκάδες παιδιά ήθελα να ξέρω αν κόπτεται κανένας!:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από αλλού το περίμεναν οι αστυνομικοί στο Ρέθυμνο κι από αλλού τους ήρθε!

Μπορεί να πήραν αυστηρά μέτρα ασφαλείας για τη μεταφορά του 47χρονου, ωστόσο την επίθεση τελικά δεν την εμπόδισαν η οποία έγινε... μέσα στο γραφείο της ανακρίτριας!

 

Κατά τη διάρκεια της απολογίας του, ο κατηγορούμενος εκπαιδευτικός Νίκος Σειραγάκης, ζήτησε ένα ποτήρι νερό.

Σύμφωνα με το cretalive.gr, οι αστυνομικοί κάλεσαν τον καφετζή χωρίς να φαντάζονται τι θα ακολουθήσει...

 

Μόλις ο καφετζής βρέθηκε μπροστά στον 47χρονο, του επιτέθηκε και σύμφωνα με τις πληροφορίες πρόλαβε να τον χτυπήσει στο πρόσωπο, σπάζοντας του την μύτη, προτού οι αστυνομικοί τον απομακρύνουν !

 

Ο δικηγόρς του κατηγορούμενου πάντως επιβεβαίωσε ότι δεν θα κατατεθεί μήνυση εναντίον του νεαρού καφετζή.

 

Ο Σειραγάκης, με τη σύμφωνη γνώμη ανακρίτριας και Εισαγγελέα, κρίθηκε προσωρινά κρατούμενος. Κρατήθηκε στο Ηράκλειο τη νύχτα και μέσα στη μέρα θα πάρει τον δρόμο για το σωφρονιστικό κατάστημα όπου θα κρατηθεί.

 

Ο 47χρονος πάντως επέμεινε στην θέση του πως δεν υπήρχε σεξιστικό περιεχόμενο στις πράξεις του και πως όλα έγιναν με τη θέληση των ανήλικων παιδιών!

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=110266&catid=4

 

Tip: Δεν υπάρχει θέληση ανηλίκου βρε λαλακισμένο τέρας και ιδιαιτέρως στον σεξουαλικό τομέα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Yeeahhh!!!! επιτελους να αρχισουμε να αυτοδικουμε στα ανθρωποειδη σκουληκια που ασελγουν σε ψυχουλες και σωματα. μακαρι να παθει οτι επαθε και ο Δουρης στις φυλακες. ετσι τους αξιζει.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά πέπει να ενθαρρύνονται και να αισθάνονται ασφάλεια να μιλήσουν στους γονείς τους αν συμβαίενι κάτι.

Πρέπει το παιδί να νιώσει ασφάλεια ότι μιλώντας στο γονιό (στον "μεγάλο", στον "προστάτη") ότι αυτός θα κάνει κάτι για να τιμωρηθεί ο δράστης.

Αν ο γονιός επιλέξει για τον Α ή το Β λόγο να "κρύψει" το περιστατικό, τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να "πέσει" στα μάτια του παιδιού, αφού πλέον δεν έχει το κύρος που είχε. Επίσης, και πιο σημαντικό, καταφέρνει να κάνει το παιδί να μην τον ξαναεμπιστευτεί πλέον (αφού όταν τον χρειάστηκε δεν ήταν εκεί για βοήθεια) και δημιουργεί, ίσως, και στο παιδί ένα αίσθημα ενοχής ("εγώ φταίω γι' αυτό που έγινε. Εγώ προκάλεσα...") με ό,τι μπορείτε να φανταστείτε ως αρνητική συνέπεια....

 

Ακούστε τα παιδιά σας! Δώστε σημασία σε αυτά που σας λένε! Μην ενδιαφέρεστε για το "τι θα πει ο κόσμος" αλλά το πώς θα αποδοθεί διακιοσύνη για το παιδί σας! Ο κόσμος θα πει, θα πει, σε κάποια φάση θα σταματήσει να λέει (αν και μπορείτε να μάθετε και στο παιδί σας να απαντάει όπως αξίζει)...

Επίσης, εκπαιδεύστε όλοι τα παιδιά σας! Η σεξουαλική αγωγή είναι ακριβώς αυτό το πράγμα! Να μάθει, δηλαδή, το παιδί το σώμα του και να μάθει να λέει όχι σε όποιον προσπαθεί να βεβηλώσει το σώμα του! Το παιδί μόλις βγάλει την πάνα, πρέπει να μάθει ότι κανένας εκ΄τος από τη μαμά όταν το κάνει μπάνιο (ή κάποιον άλλο που ορίζεται από σας) δεν το πιάνει στα γεννητικά όργανα. Αν κάποιος το κάνει, το παιδί πρέπει να ξέρει ότι δεν φταίει το ίδιο, δεν κάνει το ίδιο κάτι κακό, αλλά ο άλλος. Το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να έχει εμπιστοσύνη σε ενήλικα άτομα και να προσφύγει σε αυτά αν συμβεί κάτι (μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, παπούς, δάσκάλα...). Εκέι δεν θα βρει κριτική και μάλωμα, αλλά ένα συμπονετικό αυτί....

Μετά, ο έμπιστος ενήλικας βρίσκει ένα καλόπαιδό που ψιθυρίζει κάποια φωνήεντα (και όχι μόνο) στον δράστη και στη συνέχεια προσφεύγει στην αστυνομία!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι οι άγραφοι νόμοι της φυλακής, για τέτοια καθάρματα, να κάνουν το "θαύμα" τους....:evil:

 

εμένα άλλο με προβληματίζει....

ένα χρόνο τον παρακολουθούσαν οι αστυνομικοί γιατί ήξεραν τι έκανε....

δηλαδή ένα χρόνο τον "έβλεπαν" να κακοποιεί παιδάκια και δεν προχωρούσαν σε σύλληψη για να "δέσει" η υπόθεση....

Τωρα αυτό είναι λογικό????

Αφού ηξεραν τις δραστηριότητες του δε μπορούσαν να τον πιάσουν επ'αυτοφωρω νωρίτερα?????

Να γλιτωσουν περισσότερα παιδάκια...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάτι τέτοια μου ξυπνάνε αρχέγονα ένστικτα........

τι να σώσεις από τέτοιο κτήνος;;;;(που τα κτήνη προστατεύουν τα παιδιά τους....)

τι να σωφρονίσεις.......

τι να πεις.....

 

θα περάσει καλά στην φυλακή

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος ακόμα να τον σκοτώσουν? Αλλά και στην φυλακή δεν θα τη γλιτώσει ο άτιμος, δεν μετανιώνει κιόλα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Θύματα της δράσης του 47χρονου Νίκου Σειραγάκη δεν έχουν πέσει μόνο τα παιδιά Ρεθυμνιωτών αλλά και η ίδια του η οικογένεια που ζει μία ασύλληπτη τραγωδία...

Σύμφωνα με πληροφορίες, η σύζυγος και τα δύο ανήλικα παιδιά του, έχουν φύγει από το Ρέθυμνο. Κανείς δεν γνωρίζει πότε και εάν θα επιστρέψουν.

 

Η Αστυνομία από την πρώτη στιγμή συνέστησε στην μητέρα να μην πάει τα παιδιά της στο σχολείο, υπό το βάρος των καταιγιστικών αποκαλύψεων. Ο δικηγόρος της, Ανδρέας Αργυρόπουλος, μιλώντας στην τοπική εφημερίδα ''Πατρίς'',

επισήμανε ότι η γυναίκα παλεύει να προστατεύσει και να επιστρέψει στην κοινωνία τα δύο παιδιά της.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=110508&catid=6

 

Τι να πεις σε αυτές τι περιπτώσεις?

Τι να πεις για τους άθλιους που καταστρέφουν και τις ίδιες τους τις οικογένειες.

 

Τι να κάνουν άραγε τα παιδάκια του Κορκονέα?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως αυτός ο άνθρωπος δρούσε μια δεκαετία τώρα χωρίς να τον πάρει κανένας χαμπάρι....Αλλά βρε παιδιά 15 χρονών παιδί θεωρώ μια ηλικία που τα αγόρια είναι πιο ψαγμένα και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι μάγια τους έκανε για να κάνουν όλα αυτά μαζί του...Τι στο καλό , τόσο υπεράνω υποψίας ήταν αυτός ο άνθρωπος ....αφού πλέον τα παιδιά μας ξέρουν , βλέπουν, ακούν, διαβάζουν, όταν τους έβαζε να κάνουν τα διάφορα μεταξύ τους δεν ήξεραν εκείνη την στιγμή ότι αυτό είναι κακό και μη φυσιολογικό....σόρρυ αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τόσο καιρό να μην υπάρχει αντίδραση...ειλικρινά...και η Αστυνομία ένα ολόκληρο χρόνο παρακολουθούσε και έκανε να τον πιάσει? Που στο εντωμεταξύ αυτός μπορεί να είχε βιάσει και παιδιά και τόσα άλλα.....

Αν είναι δυνατόν να είχα αντιληφθεί κάτι τέτοιο για το παιδί μου ειλικρινά θα τον είχα σκοτώσει με τα ίδια μου τα χέρια....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τετοια κτηνη εχουν απιστευτη πειθω και γινονται χειριστικα ακομα και σε ενηλικες. ας μη μας ξαφνιαζει αυτο. πρεπει ομως να ξαφνιαστουμε με τους γονεις των παιδιων. πως γινεται να εχεις ενα παιδι, εναν εφηβο και να μην παρατηρησεις αλλαγη στη συμπεριφορα; οκ στην εφηβεια τα νευρα ειναι λιγο παραπανω τεντωμενα, αλλα θεωρω οτι η σεξουαλικη κακοποιηση δεν χαρακτηριζεται απο συνιθησμενες εξαρσεις θυμου. ενα το κρατουμενο: δεν βλεπουν τιποτα οι γονεις; και αλλη μια απορια: εκεινη η μανα που βαζει πλυντηριο δεν ειδε καμια αλλαγη στα εσωρουχα του παιδιου; ας μην αναφερθω σε λεπτομερειες, ο νοων εννοειτω!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά πέπει να ενθαρρύνονται και να αισθάνονται ασφάλεια να μιλήσουν στους γονείς τους αν συμβαίενι κάτι.

Πρέπει το παιδί να νιώσει ασφάλεια ότι μιλώντας στο γονιό (στον "μεγάλο", στον "προστάτη") ότι αυτός θα κάνει κάτι για να τιμωρηθεί ο δράστης.

Αν ο γονιός επιλέξει για τον Α ή το Β λόγο να "κρύψει" το περιστατικό, τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να "πέσει" στα μάτια του παιδιού, αφού πλέον δεν έχει το κύρος που είχε. Επίσης, και πιο σημαντικό, καταφέρνει να κάνει το παιδί να μην τον ξαναεμπιστευτεί πλέον (αφού όταν τον χρειάστηκε δεν ήταν εκεί για βοήθεια) και δημιουργεί, ίσως, και στο παιδί ένα αίσθημα ενοχής ("εγώ φταίω γι' αυτό που έγινε. Εγώ προκάλεσα...") με ό,τι μπορείτε να φανταστείτε ως αρνητική συνέπεια....

 

Ακούστε τα παιδιά σας! Δώστε σημασία σε αυτά που σας λένε! Μην ενδιαφέρεστε για το "τι θα πει ο κόσμος" αλλά το πώς θα αποδοθεί διακιοσύνη για το παιδί σας! Ο κόσμος θα πει, θα πει, σε κάποια φάση θα σταματήσει να λέει (αν και μπορείτε να μάθετε και στο παιδί σας να απαντάει όπως αξίζει)...

Επίσης, εκπαιδεύστε όλοι τα παιδιά σας! Η σεξουαλική αγωγή είναι ακριβώς αυτό το πράγμα! Να μάθει, δηλαδή, το παιδί το σώμα του και να μάθει να λέει όχι σε όποιον προσπαθεί να βεβηλώσει το σώμα του! Το παιδί μόλις βγάλει την πάνα, πρέπει να μάθει ότι κανένας εκ΄τος από τη μαμά όταν το κάνει μπάνιο (ή κάποιον άλλο που ορίζεται από σας) δεν το πιάνει στα γεννητικά όργανα. Αν κάποιος το κάνει, το παιδί πρέπει να ξέρει ότι δεν φταίει το ίδιο, δεν κάνει το ίδιο κάτι κακό, αλλά ο άλλος. Το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να έχει εμπιστοσύνη σε ενήλικα άτομα και να προσφύγει σε αυτά αν συμβεί κάτι (μαμά, μπαμπάς, γιαγιά, παπούς, δάσκάλα...). Εκέι δεν θα βρει κριτική και μάλωμα, αλλά ένα συμπονετικό αυτί....

Μετά, ο έμπιστος ενήλικας βρίσκει ένα καλόπαιδό που ψιθυρίζει κάποια φωνήεντα (και όχι μόνο) στον δράστη και στη συνέχεια προσφεύγει στην αστυνομία!

 

+++++++

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές τις ημέρες, βρίσκεται απομονωμένος για λόγους ασφαλείας την ώρα που "βράζει" το νησί από τις αποκαλύψεις...

Όπως διαβάζουμε στο CretaLive, ο 47χρονος που ταξίδεψε με το πλοίο της γραμμής στον Πειραιά, τη νύχτα της περασμένης Τετάρτης, αύριο θα μεταφερθεί τελικά στην Τρίπολη και πλέον δείχνει τρομοκρατημένος.

 

Σύμφωνα με δικαστικούς και νομικούς κύκλους, οι περισσότεροι κρατούμενοι στις φυλακές Τριπόλεως, είναι άνθρωποι που αντιμετωπίζουν τέτοιου είδους κατηγορίες. Αυτός είναι και ο λόγος που οι αρχές επέλεξαν να τον μεταφέρουν εκεί.

Για να υπάρχει μία "ομοιογένεια" μέσα στο σωφρονιστικό κατάστημα και να αποφεύγονται, όσο γίνεται, βίαια επεισόδια μεταξύ των κρατουμένων.

 

Μάλιστα, υπάρχει μία "διαβάθμιση" των κρατουμένων, οι οποίοι ανάλογα με τον βαθμό σοβαρότητας των πράξεων που τους αποδίδονται, οδηγούνται στις αντίστοιχες πτέρυγες.

 

Σε αυτές τις φυλακές οδηγήθηκε ένας 34χρονος Ρεθυμνιώτης για το βιασμό 10χρονου κοριτσιού την ώρα που κοιμόταν στο σπίτι του στην παλιά πόλη του Ρεθύμνου, αλλά και Ηρακλειώτης που κατηγορείται για ασελγείς πράξεις σε βάρος δύο ανήλικων παιδιών.

 

Στις ίδιες φυλακές είχε οδηγηθεί και 70χρονος αρχιμανδρίτης, ο οποίος φέρεται να είχε μετατρέψει το κελί του σε άντρο ακολασίας, παρασύροντας εκεί ανήλικα καλογεροπαίδια.

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=111499&catid=4

 

Ελπίζω ειλικρινά να λειτουργήσω ο άγραφος νόμος των φυλακών και στην περίπτωσή του..γιατί άμα περιμένουμε από την πολιτεία, σε 10 χρόνια θα είναι πάλι έξω το τέρας

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...