Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


mimika

Recommended Posts

Υπαρχει ενα προιον της avent,nipplete λεγεται νομιζω ή καπως ετσι που βοηθαει να μεγαλωσουν οι θηλες.Θα μας πει η Αγλαια περισσοτερα...

Ηθελα να ρωτησω κι εγω γι αυτο το προιον,αν κανει στα αληθεια δουλεια,γιατι εγω αντλω με το θηλαστρο τοσον καιρο και οι θηλες ειναι ανυπαρκτες οπως ηταν.Αυτο αραγε θα βοηθησει για το επομενο μωρο;

 

Είναι πολύ καλό, κάνει δουλειά αλλά δεν μεγαλώνει τη θηλή, απλά τη βγάζει προς τα έξω.

 

$$H_AAC5ECBE_071173.jpg

Αφού αντλείς τόσο καιρό κάνεις την ίδια δουλειά και μάλλον δεν χρειάζεσαι τη niplette

 

Επισης,νομιζω,οτι ειδικα τα μωρα που οι μαμαδες τους εχουν επιπεδες θηλες,δεν πρεπει να παρουν καθολου μπιμπερο στην αρχη γιατι θα δυσκολευονται ακομη περισσοτερο να πιασουν το στηθος.

 

έτσι είναι αλλά άντε να συννενοηθείς με το προσωπικό της κλινικής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαία, στη δική μου περίπτωση πάντως, δεν ξέρω αν ο χαρακτηρισμός "μεγάλωσε " είναι ο κατάλληλος αλλά με βεβαιότητα από εισέχουσα έγινε σουπερ-εξέχουσα (όχι μόνιμα, αλλά τουλάχιστον όταν θηλάζει ο μπέμπης). Τώρα που το λες, δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο και το θήλαστρο, όμως έχω να το χρησιμοποιήσω μήνες.

Link to comment
Share on other sites

αλλά με βεβαιότητα από εισέχουσα έγινε σουπερ-εξέχουσα (όχι μόνιμα, αλλά τουλάχιστον όταν θηλάζει ο μπέμπης). Τώρα που το λες, δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο και το θήλαστρο, όμως έχω να το χρησιμοποιήσω μήνες.

 

μέσα στη θηλή υπάρχουν σύνδεσμοι που την κρατούν προς τα μέσα όταν η θηλή είναι επίπεδη. Οι σύνδεσμοι είναι ελαστικοί και μπορούν σιγά σιγά με το θηλασμό να μακρύνουν και να αφήνουν τη θηλή να προβάλλει κανονικά. Το ίδιο γίνεται και με τις εισέχουσες θηλές.

 

Αν μια μητέρα δεν θηλάζει και χρησιμοποιεί θήλαστρο, συμβαίνει το ίδιο.

 

Πολλές γυναίκες θεωρούν αισθητικό πρόβλημα τις εισέχουσες ή επίπεδες θηλές και μπορούν να τις βελτιώσουν με τη νιπλέτα πριν την εγκυμοσύνη, αυτό θα διευκολύνει και το θηλασμό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ελπίζω να μου χρειαστούν σύντομα τα όσα έμαθα!

Πάντως,αφού έχουν μπορέσει και έχουν θηλάσει τόσα εκατομμύρια γυναίκες σε τόσες χιλιάδες χρόνια,θα τα καταφέρουμε και οι υπόλοιπες,ακόμα κι αν οι θηλές μας είναι πολύ μικρές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

,ακόμα κι αν οι θηλές μας είναι πολύ μικρές!!

 

το παιδί δεν θηλάζει καν την θηλή, θηλάζει τη θηλαία άλω γι αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος της θηλής και αν είναι εισέχουσα ή όχι.

 

Στην περίπτωση της επίπεδης ή εισέχουσας θηλής το μωρό είναι λίογ δύσκολο να βρει μόνο του τη θηλή αν η μαμά πχ κοιμάται. Η θηλή που προεξέχει βοηθάει στο να τη βρίσκει το μωρό, αλλά στο θηλασμό δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. :)

Link to comment
Share on other sites

,ακόμα κι αν οι θηλές μας είναι πολύ μικρές!!

 

το παιδί δεν θηλάζει καν την θηλή, θηλάζει τη θηλαία άλω γι αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος της θηλής και αν είναι εισέχουσα ή όχι.

 

Στην περίπτωση της επίπεδης ή εισέχουσας θηλής το μωρό είναι λίογ δύσκολο να βρει μόνο του τη θηλή αν η μαμά πχ κοιμάται. Η θηλή που προεξέχει βοηθάει στο να τη βρίσκει το μωρό, αλλά στο θηλασμό δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο. :)

To χω σκεφτει αυτο που λες Αγλαια,αν η μαμα κοιμαται...Σκεφτομαι αν στο επομενο μωρο πανε ολα καλα και θηλασει απο την αρχη κανονικα,αυτο που λενε οτι τα κοριτσια οτι θηλαζουν και κοιμουνται ισως θα ειναι λιγο δυσκολο για μενα...θα δειξει ομως..ως τοτε εχουμε καιρο..

 

Επισης,στην περιπτωση μου,επειδη μου φεραν το μωρο 24 ωρες περιπου μετα την γεννα να το θηλασω,το στηθος μου ειχε πρηστει τοοοοοοοοοσο πολυ που το μωρο δυσκολευοταν ακομη περισσοτερο να το πιασει.Γιατι , απο την μια δεν υπηρχε θηλη απο την αλλη ηταν εντελως πρησμενο,σαν μπαλα :lol::lol: ,θελω να πω δεν ηταν καθολου μαλακο οποτε εφευγε συνεχεια απο το στομα του μωρου.Ενω,αν ηξερα και το θηλαζα απο την αρχη,ισως δεν φουσκωνε ετσι το στηθος και ηταν πιο ευκολα για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από εμένα,

έχω επικοινωνήσει παλιότερα με την Αγλαΐα μέσω e-mail για το θέμα με τις επίπεδες θηλές, μιλήσαμε πολύ τότε και μετά το άφησα το θέμα γιατί με πονούσε πάρα πολύ. Εγώ 10 μέρες μόνο "θήλασα", δηλαδή προσπάθησα, ο θεός να τον έκανε εκείνον θηλασμό. Έχω εντελώς επίπεδες θηλές, ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός ότι δεν θα καταφέρω να θηλάσω, η μαία ούτε που ασχολήθηκε, μια διπλανή μαία μου είπε βάλε θήλαστρο, τελικά φεύγοντας από το μαιευτήριο είχα πυρετό και στο σπίτι μετά από 4 μέρες έπεσα στο κρεβάτι με 42 πυρετό και φρικτούς πόνους στο στήθος. Παρόλ' αυτά προσπαθούσα να συνεχίσω να θηλάζω με θηλές σιλικόνης και κλαίγοντας από τους πόνους για άλλη μία μέρα και μετά δεν άντεξα, παραληρούσα από τον πυρετό κι ο γιατρός μου έκοψε το γάλα. Έχω ρίξει πολύ κλάμα κορίτσια, ήθελα σαν τρελή να θηλάσω κι ένιωσα αποτυχημένη κι άχρηστη που δεν τα κατάφερα. Το πιο χαζό είναι ότι οι κολικοί σταμάτησαν όταν σταμάτησα να φέρνω το μωρό στο στήθος, δεν ξέρω τι σόι γάλα του έδινα, το μωρό δεν αρρώστησε καθόλου του πρώτους 11 μήνες κι εγώ σαν να ηρέμησα (εξωτερικά γιατί μέσα μου έβραζα από θυμό που δεν τα κατάφερα).

 

Τελικά είχα αποφασίσει ότι στο δεύτερο παιδί δεν θα θηλάσω καθόλου γιατί δεν ήθελα να το ξαναπεράσω όλο αυτό, έφερα το μωρό στο σπίτι μου που το περίμενα πως και πως και πέρασα το πρωτο δεκαπενθήμερο της ζωής του να κλαίω με λυγμούς πάνω από το κεφάλι του, δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένη, ήθελα να γυρίσω στην αλλοτινή μου ζωή, ένιωθα κενή και άχρηστη, ένιωθα μίσος για όσους δίπλα μου δεν κατάφερναν να καταλάβουν τι περνούσα... Όλα αυτά θέλω να τα ξεχάσω και 2 χρόνια μετά δεν το έχω καταφέρει, καόμα και τώρα γράφω βουρκωμένη.

 

Στις συναντήσεις του Συνδέσμου θηλασμού σου δείχνουν πώς να βάζεις το μωρό στο στήθος ή πρέπει να πάω αφού γεννήσω με το μωρό μου; Νιώθω ότι θα την πατήσω πάλι μέσα στο μαυευτήριο, ότι πρέπει αυτή τη φορά ή να πάω προετοιμασμένη ή να μην μπω καν στη διαδικασία. Υπάρχει κάποια κοπέλα με εντελώς επίπεδες θηλές που να τα κατάφερε; Θέλω πραγματικά να ακούσω τις γνώμες σας.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμά Χριστίνα, να πας στις συναντήσεις του Συνδέσμου κι ας μην έχεις γεννήσει ακόμα..θα δεις τις άλλες μανούλες πώς βάζουν τα μωρά στο στήθος και θα έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις το θέμα των θηλών με τις συμβούλους.

Πιστεύω ότι μπορείς να θηλάσεις με επίπεδες θηλές, είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν μανούλες που το έκαναν με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Χριστίνα, να πας στις συναντήσεις του Συνδέσμου κι ας μην έχεις γεννήσει ακόμα..θα δεις τις άλλες μανούλες πώς βάζουν τα μωρά στο στήθος και θα έχεις την ευκαιρία να συζητήσεις το θέμα των θηλών με τις συμβούλους.

Πιστεύω ότι μπορείς να θηλάσεις με επίπεδες θηλές, είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν μανούλες που το έκαναν με επιτυχία.

 

 

Τα ίδια θα έλεγα κι εγώ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ας τα παρουμε απ"την αρχη!Γεννησα πριν 2,5 χρονια.Θηλασα το μωρο 15 μηνες :D:D:D Ε..ειπαμε να το κοψουμε για να κανουμε κι ενα δευτερο.Πηρα τα DOSTINEX,2για αρχη.Τιποτα :o:o:o:o Μου ειπε ο γιατρος να κανω εξετασεις για την προλακτινη.Παγματι ανεβασμενη.Κανω θεραπεια με τα ιδια χαπια με 8 ομως.Δηλ.για 2 μηνες.Ξανα εξετασεις ξανα ανεβασμενη.Τωρα κανω παλι θεραπεια με τα ιδια χαπια.Ο γιατρος μου ειπε ο,τι θα αναγκαστουμε να κανουμε μαγνητικη :shock::shock::shock::shock: Ξερετε εσεις κατι περι του θεματος???

Link to comment
Share on other sites

ηθηλες να αποθηλασεις και πηρες χαπια μετα απο 15 μηνες? :o

Γιατι δεν αποθηλασες σταδιακα και φυσικα;

 

Και οταν λες οτι δεν κοπηκε τι εννοεις;;;Πρηζεται το στηθος σου και σε ποναει;

 

Κριμα τοσα φαρμακα που πηρες και παιρνεις, τα οποια απο οτι εχω διαβασει εδω,δεν ειναι και οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εκανα.Στην αρχη που αποφασησα να αποθηλασω το εκανα φυσικα.Δεν σταματησε να τρεχει και η γιατρος ,μου ειπε να παρω τα χαπια.Ξανα τρεχει.Ο,τι ειναι πρησμενο, ειναι!!!!!!!!Δεν με ποναει ομως.Αν το παταω τρεχει το γαλα οπως οταν θηλαζα.Δεν εχει λιγοστεψει καθολου.Μ'αρεσει οταν ημουν εγκυος φοβομομουνα μη τυχον και δεν θα εχω γαλα!!!!Που να ηξερα ο,τι μετα απο τοσο καιρο θα εχω το ιδιο,ουτε σταλα λιγοτερο.Και με θεραπειες!Δηλ. αν ηξερα ετσι θα το θηλαζα ακομη :(:(:(:(:( Τα χαπια αυτα πραγματι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.Τι να κανω??Θα περιμενω να κανω τη μαγνητικη για να δουμε απο που ξεκιναει λεει ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

Στειλε πμ στην Αγλαια,μηπως δεν ειδε το θεμα.

Το γεγονος οτι τρεχει γαλα ακομη νομιζω δεν ειναι προβλημα,αν δεν σε ενοχλει...αλλα παλι δεν ειμαι σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα στειλω :D:D:D Σ"ευχαριστω παντως!Μου ειπε ο γιατρος ο,τι δεν μπορω να μεινω εγκυος αν εχω την προλακτινη ανεβασμενη.Και επειδη θελουμε κι"αλλο παιδακι εδω και εναμισυ χρονο προσπαθουμε και τζιφος.Καλα μπορει να τυχαινει κιολας ! :(:(:(:( Αυτα δεν ερχονται κατα παραγγελια :?:?:?:?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ειχα πάντα υψηλή προλακτινη και φοβάμαι οτι ισως εχω υπερπαραγωγή! Είχα κανει καποια στιγμή μαγνητική για να δω εαν υπάρχει προλακτινωμα και ηταν καθαρή, αυτο ειναι το σημαντικό. Πάντως εαν εχω πρόβλημα πάλι μετά τη γέννα θα στραφω ξανά στον ομοιοπαθητικό μου γιατι δεν εχω όρεξη να παίρνω τόσα χάπια οπως γράφεις!

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το θέμα! Πρέπει να κάνεις εξετάσεις για την προλακτίνη και τη μαγνητική για να δει ο γιατρός σου τι συμβαίνει.

 

Μαγνητική εγκεφάλου έκανες;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις;;;Σοβαρα λες ή πλακα κανεις;;;;;;;;;;;;;;

 

Ρωτάει αν έκανες τη μαγνητική που σου ζήτησε ο γιατρός μαζί με τις εξετάσεις αίματος. Δεν κάνει πλάκα! Είναι οι απαραίτητες εξετάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, μαλλον επειδη ειμαι ασχετη, γιατι ειναι κακο να ειναι ανεβασμενη η προλακτινη? Μηπως μπορειτε λιγο να ενημερωσετε? Και αυτο εμποδιζει επομενη εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια συγχωρεστε με!Δεν καταλαβα..........Καταρχην δεν ξερω που κανεις και πως γινεται η μαγνητικη.Ειδες αν δεν σε ενημερωνουνε σωστα;Τις γιορτες θα τη κανω.Σε λιγες μερες θα ξανακανω εξετασεις αιματος για να δουμε που βρισκεται παραλληλα με τη θεραπεια :oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα.. ειχα ανεβασμενη προλακτινη (αλλα πολυυυυυυ ανεβασμενη) πριν καν μεινω εγκυος και μαζι με τις εξετασεις αιματος μου εδωσε και μαγνητικη εγκεφαλου ο γιατρος.. το συπερασμα ηταν οτι ειχα ενα μικροαδενωμα στον εγκεφαλο που πιεζε την υποφυση και γι αυτο η προλακτινη μου ηταν στα υψη (εσταζε το γαλα και δεν ειχα παιδι).. επειδη ηταν μικροαδενωμα δεν τεθηκε θεμα για αφαιρεσης του με εγχειρηση γιατι θα ηταν σαν να ψαχνουμε ψυλλους στ' αχυρα..

αλλα μου συνεστησε παρακολουθηση μηπως μεγαλωσει.. δεν ξερω αν ειναι ιδια περιπτωση αλλα θηλασα αποκλειστικα για περιπου 9 μηνες και εδω και 1 μηνα σχεδον προσπαθω να το κοψω.. ο αποθηλασμος δυσκολος.. εχω φτασει σε σημειο να βγαζω 200ml ανα 2 μερες και το γαλα δε λεει να μειωθει.. αν δεν αντλησω ποναω φριχτα.. ισως ηρθε καιρος να το ξαναψαξω λιγακι.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...