Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ!! ΤΙ ΚΑΝΩ;;;


lenach

Recommended Posts

Τέλειο το σχόλιο σου για το φύλο του παιδιού!! Κορίτσι λες εε; Μακάρι! Έχω ήδη ένα κοριτσάκι 2 χρονών και ευχαρίστως να αποκτήσω ένα ακόμη! Δέχομαι όλες τις απόψεις σας, και συμφωνώ απόλυτα. Φυσικά οι γιατροί δεν είναι θεοί, φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις! Απλά, η διαφορά απ την θεωρία στην πράξη είναι οτι αν είσαι μέσα στο πρόβλημα, τα βλέπεις αλλιώς. Το τόσο απλό πράγμα δλδ οτι ο οργανισμός μου μπορεί να είναι λίγο μυστήριος με τις ορμόνες του δεν είναι ευκολο να το δεχτώ, το μυαλό μου πάει στο κακό. Κ μην ξεχνάμε και την ψυχολογική κατάσταση της εγκυμονούσας που είναι άλλα ντ άλλων ούτως ή άλλως!

Εύχομαι το παιδάκι σου να τους βγάζει πάντα όλους νοκ άουτ και να είναι πάντα ο μεγάλος νικητής! Τα παιδάκια μας να είναι καλά, τίποτα άλλο!

να σου ζησει το κοριτσακι σου κ με το καλο το επομενο οτι κ αν ειναι

ξερω πολυ καλα πως νιωθεις ειχα κ γω πριν την μαρια μου καποιες ατυχιες κ τωρα με την μαρια πολλα προβληματα να σου πω ομως οτι οταν ζεις μεσα στο προβλημα δεν εισαι καθολου αντικειμενικος κ το μυαλο ειναι παντα στο κακο

οταν εμεινα εγκυος την τελευταια φορα η χοριακη ανεβαινε αλλα η προγεστερονη πατο κ μενα εκει χαλουσαν οι εγκυμοσυνες στην χαμηλη προγεστερονη χοριακη ειχα παντα καλη το θεμα ηταν οτι ειχα δυδιμα κ οταν το ενα σταματησε να αναπτυσεται επεφτε η προγεστερονη κ στην ουσια η χοριακη δεν ανεβαινε το ιδιο λεω τωρα μηπως κ σε σενα συνεβει το ιδιο κ απλα δεν προλαβε να φανει στον υπερυχο κ οι χοριακες διαφερουν τοσο πολυ ενω η κυηση προχωρα κανονικα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκινήσαμε χοριακές γιατί στον α υπέρηχο (7η εβδ) δεν ακουσαμε καρδιά. Ολοι οι υπόλοιποι υπερηχοι ήταν άψογοι. Ειχαμε όμως ήδη ξεκινήσει την ιστορία με τις χοριακές η οποία μπέρδεψε την κατάσταση αφού οι τιμες της χοριακής δεν συμβαδίζουν με την ανάπτυξη του εμβρύου!!

Κ το κακό είναι ακριβώς οτι δεν υπάρχει εξήγηση! Οι γιατροί σηκωνουν τα χέρια ψηλά! Ολοι συμφωνούν οτι μ αυτές τις χοριακές το μωρο θα επρεπε να φύγει. Το οτι το έμβρυο οχι μόνο δεν φεύγει αλλα μεγαλώνει είναι επιστημονικά ανεξήγητο.. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΜΑΣ ΜΟΥΡΛΑΝΕ! Τι κρύβει απο πίσω;;

ποιό ανεξήγητο βρε κορίτσι μου, όπως είπαν και τα κορίτσια με βάση το πινακάκι απόπάνω με τις φ.τ. μια χαρά είναι οι χοριακές για την 12η εβδομάδα που έδωσες. Και μετά αν δείς πέφτουν οι φ.τ.

Αλλά επειδή δεν έχουμε κάνει γιατροί μπορείς να τους ρωτήσεις πιο έντονα, απαίτησε εν πάσει περιπτώση να μάθεις γιατί έχουν τέτοια βεβαιότητα ότι θα φύγει το μωρό ενώ οι φ.τ. λένε άλλα!

Δεν είναι δυνατόν να σου λένε τέτοια πράγματα, και δεν καταλαβαίνω καθόλου και τη δική σου στάση.

Προτιμάς να κάθεσαι να ανησυχείς και να κάνεις και κκακό στομωρό αντί να πας να μιλήσεις με το γιατρό σου πολύ αναλυτικά?

Κι αν δε σε ικανοποιήσει η απάντηση του (το ανεξήγητο και η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά για μια τόσο απλή περίπτωση απλά είναι κοροιδία)

άλλαξε γιατρό!

Ανεξήγητο είναι και το γιατί δεν αλλάζεις γιατρό. Οντως θα σε μουρλάνουν. Δεν λέγονται τέτοια πράγματα χωρίς τεκμηρίωση όταν μπορείς η ίδια να δείς ότι συμφωνείς με τις φ.τ.!

Νομίζω προκαταβάλεις τους γιατρούς ότι θα χάσεις το μωρό σου με βάση τον πρώτο γιατρό και τί να σου πουν οι άνθρωποι, όχι δε θα το χάσεις σου λέει ό,τι να'ναι?

Εγώ 2 χοριακές έκανα και αγχωθήκαμε τελείως με τις μη πω του πρώην γιατρού μου, και άλλαξα γιατρό, εσύ τί κάνεις? Δεν ξέρω, μου ακούγονται τρελά όλα αυτά και πως δεν τους ρωτάς όσα πρέπει. Αν δεν είναι σε θέση να εξηγήσουν την ομαλή χοριακή μετά τί θα κάνουν με σοβαρότερο πρόβλημα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Το τόσο απλό πράγμα δλδ οτι ο οργανισμός μου μπορεί να είναι λίγο μυστήριος με τις ορμόνες του δεν είναι ευκολο να το δεχτώ, το μυαλό μου πάει στο κακό. Κ μην ξεχνάμε και την ψυχολογική κατάσταση της εγκυμονούσας που είναι άλλα ντ άλλων ούτως ή άλλως!
αυτό ο γιατρός στο είπε? Αρα σου δίνουν εναλλακτικές και δεν είνα ι κάθετοι ότι θα χαθεί το παιδί?

ο γιατρός δεν εγγυμονεί, θα έπρεπε να έχει καλή ψυχολογική κατάσταση και να δεί ρεαλιστικά τα πράγματα, και κυρίως να μπορεί να στα εξηγήσει, αντί να εγγυμονεί κινδύνους!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε χοριακές γιατί στον α υπέρηχο (7η εβδ) δεν ακουσαμε καρδιά. Ολοι οι υπόλοιποι υπερηχοι ήταν άψογοι. Ειχαμε όμως ήδη ξεκινήσει την ιστορία με τις χοριακές η οποία μπέρδεψε την κατάσταση αφού οι τιμες της χοριακής δεν συμβαδίζουν με την ανάπτυξη του εμβρύου!!

Κ το κακό είναι ακριβώς οτι δεν υπάρχει εξήγηση! Οι γιατροί σηκωνουν τα χέρια ψηλά! Ολοι συμφωνούν οτι μ αυτές τις χοριακές το μωρο θα επρεπε να φύγει. Το οτι το έμβρυο οχι μόνο δεν φεύγει αλλα μεγαλώνει είναι επιστημονικά ανεξήγητο.. ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΜΑΣ ΜΟΥΡΛΑΝΕ! Τι κρύβει απο πίσω;;

 

Πήγες δηλαδή και σε άλλο γυναικολόγο; Οι μονάδες στην αρχή διπλασιάζονταν;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

ποιό ανεξήγητο βρε κορίτσι μου, όπως είπαν και τα κορίτσια με βάση το πινακάκι απόπάνω με τις φ.τ. μια χαρά είναι οι χοριακές για την 12η εβδομάδα που έδωσες. Και μετά αν δείς πέφτουν οι φ.τ.

Αλλά επειδή δεν έχουμε κάνει γιατροί μπορείς να τους ρωτήσεις πιο έντονα, απαίτησε εν πάσει περιπτώση να μάθεις γιατί έχουν τέτοια βεβαιότητα ότι θα φύγει το μωρό ενώ οι φ.τ. λένε άλλα!

Δεν είναι δυνατόν να σου λένε τέτοια πράγματα, και δεν καταλαβαίνω καθόλου και τη δική σου στάση.

Προτιμάς να κάθεσαι να ανησυχείς και να κάνεις και κκακό στομωρό αντί να πας να μιλήσεις με το γιατρό σου πολύ αναλυτικά?

Κι αν δε σε ικανοποιήσει η απάντηση του (το ανεξήγητο και η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά για μια τόσο απλή περίπτωση απλά είναι κοροιδία)

άλλαξε γιατρό!

Ανεξήγητο είναι και το γιατί δεν αλλάζεις γιατρό. Οντως θα σε μουρλάνουν. Δεν λέγονται τέτοια πράγματα χωρίς τεκμηρίωση όταν μπορείς η ίδια να δείς ότι συμφωνείς με τις φ.τ.!

Νομίζω προκαταβάλεις τους γιατρούς ότι θα χάσεις το μωρό σου με βάση τον πρώτο γιατρό και τί να σου πουν οι άνθρωποι, όχι δε θα το χάσεις σου λέει ό,τι να'ναι?

Εγώ 2 χοριακές έκανα και αγχωθήκαμε τελείως με τις μη πω του πρώην γιατρού μου, και άλλαξα γιατρό, εσύ τί κάνεις? Δεν ξέρω, μου ακούγονται τρελά όλα αυτά και πως δεν τους ρωτάς όσα πρέπει. Αν δεν είναι σε θέση να εξηγήσουν την ομαλή χοριακή μετά τί θα κάνουν με σοβαρότερο πρόβλημα?

 

Οι φυσιολογικές τιμές της β χοριακής εχουν μεγάλο φάσμα πχ. 30.000-150.000 κ οπως καταλαβαίνεις το να είσαι στα όρια είτε χαμηλά είτε ψηλά είναι πρόβλημα. Επίσης σημασία δεν εχει τόσο η τιμή της χοριακής όσο η αύξηση που κάνει. Πρέπει να αυξάνεται τουλάχιστον κατά 60% μέχρι την 10η εβδομάδα. Αυτά όμως σίγουρα δεν μπορούμε να τα λύσουμε εμείς, ούτε να αλλάξουμε τα "στάνταρ" της επιστήμης.

Επίσης, το μόνο εύκολο είναι ν αλλάξεις γιατρό. Ποιος σου λέει οτι ο επόμενος (που ίσως να εχει άλλη γνωμη) είναι πιο σωστός; Και φυσικά το οτι προκαταβάλω τους υπόλοιπους γιατρούς οτι θα χάσω το μωρό δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να στέκει. Ενας γιατρός είναι επιστήμονας και απαντάει υπεύθυνα. Κ το να κατηγορήσει συνάδελφο του είναι πολυ συνηθέστερο απο το να θέλει να τον προστατέψει.

Αυριο εχω ραντεβού με τον γιατρό μου και σήμερα με έναν άλλο για ακόμη μία άποψη.

Σας ευχαριστώ όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και χαρά σε όλες!

Γράφω ελπίζοντας να είχε κάποια παρόμοια εμπειρία μήπως βρω λίγη δύναμη. Είμαι στην 10η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και το πρόβλημα είναι οτι υπερηχογραφικά το έμβρυο είναι μια χαρά (καρδιά, ανάπτυξη), οι β χοριακές μου όμως ούτε αυξάνονται όπως πρέπει, ούτε φτάσαν ποτέ σε ικανοποιητικό επίπεδο (48η ημερα: 42600, 52η ημ: 61100, 54η ημ: 59000, 56η ημ: 62100.... και κάπως έτσι συνεχίζονται ακόμη δλδ χωρίς να μειώνονται, υπάρχει μία πολυ μικρή αύξηση).

Ο γιατρος έχει ξεκαθαρίσει οτι μ αυτές τις τιμές χοριακής δεν θα προχωρήσει η ανάπτυξη του εμβρύου και θα φύγει. Αυτό όμως -μέχρι στιγμής- αναπτύσσεται κανονικά! Και αυτό με τις χοριακές συμβαίνει απο την 7η εβδομάδα κύησης και έχω φτάσει στην 10η! Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!

Τι κάνω όμως; Μήπως αυτό σημαίνει οτι ακόμη και αν δεν "φύγει" το μικρό έχει πρόβλημα; Είμαστε σε αναμονή και σε άγνοια... Τα νεύρα μας έχουν γίνει κουρέλια!

Σας εχει τύχει ποτέ; Το έχετε ακούσει ποτέ;

Ευχαριστώ.

 

Δε θα ξανακάνεις χοριακή και τελείωσε το θέμα...σε καταλαβαίνω απόλυτα επειδή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έριξα το κλάμα της ζωής μου και έφταιγε αυτό...η χοριάκή μου ποτέ δε διπλασιάστηκε...ανέβαινε με ρυθμούς χελώνας και ακόμα χειρότερα...μιλάμε από 1500...μετά από 2 μέρες 1900 ..μετά 2100..μετά 2500...μετά 3500..μετά 4000...και κάποια στιγμή ενώ θα έρπεπε να είναι γύρω στις 40000 αυτή ήταν κάπου 15000...όμως, γταίει ο γιατρός σου και να αλλάξεις...ο γιατρός δεν πρέπει να αγχώνει την έγκυο..αντίθετα έμένα η γυναικολόγος μου φώναζε να μην ξανακάνω χοριακή αλλά εγώ (που ήμουν μέσα στο άγχος ) έπαιρνα την πρωτοβουλία...μόνο κακό στον εαυτό μας και στο μωράκι μας κάνουμε! όλα θα πάνε καλά όπως πήγαν και σε μένα και τώρα έχω ένα υπέροχο αγγελούδι 1,5 χρονών.. σε λίγο καιρό θα κρατάς στην αγκαλιά σου το δικό σου, γλυκιά μου!

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε βλέπω το νοημα να κάνεις τόσες χοριακές, τη στιγμή που ακούσατε καρδιά. Σε λίγο θα κάνεις και την αυχενική και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Εγώ στη θεση σου δεν θα ξαναπήγαινα σ' αυτόν το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη ιατρική γνώμη δεν ζήτησες?

Πλήρωσε μια επίσκεψη σε έναν άλλο γιατρό, εξάλλου τόσα έχεις δώσει για χοριακή.

Ότι είναι να γίνει θα γίνει, για να το βλέπουν να αναπτύσσεται μάλλον όλα καλά πάνε.

Για μένα άλλαξε γιατρό, χθές!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε βλέπω το νοημα να κάνεις τόσες χοριακές, τη στιγμή που ακούσατε καρδιά. Σε λίγο θα κάνεις και την αυχενική και θα ξεκαθαρίσει το τοπίο. Εγώ στη θεση σου δεν θα ξαναπήγαινα σ' αυτόν το γιατρό.

 

συμφωνω μαζι σου εγω και στα δυο μου παιδια εκανα μια φορα χοριακη και δεν ξαναασχοληθηκα. και οι δυο γιατροι που ειχα μου ζητησανε την εξεταση οταν ειχα καθυστερηση για επιβεβαιωση της εγκυμοσυνης. στην μικρη καρδουλα ακουσαμε στην 8η εβδομαδα.

αφου ακουσατε την καρδουλα του, και ολα ειναι φισιολογικα δεν χρειαζεται να ξανακανεις μια χαρα ειναι το μωρακι σου.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φυσιολογικές τιμές της β χοριακής εχουν μεγάλο φάσμα πχ. 30.000-150.000 κ οπως καταλαβαίνεις το να είσαι στα όρια είτε χαμηλά είτε ψηλά είναι πρόβλημα. Επίσης σημασία δεν εχει τόσο η τιμή της χοριακής όσο η αύξηση που κάνει. Πρέπει να αυξάνεται τουλάχιστον κατά 60% μέχρι την 10η εβδομάδα.

 

 

Οι φυσιολογικές αποκλήσεις συμβαίνουν. Εγώ τις πρώτες εβδομάδες είχα αύξηση σχεδόν 400% (αντί 60-100) ανα 48ωρο!!!! Και διαβάζοντας αυτά που διαβάζεις τώρα κι εσύ, ανησύχησα.

 

Τώρα είμαστε αισίως στον 6ο μήνα, η ανάπτυξη του μωρού είναι θαυμάσια σε όλους τους υπερήχους, η αυχενική και η Β επιπέδου παρα πολύ καλές!

 

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου είναι να κανονίσω αυχενική σε πολύ καλό και σχολαστικό γιατρό, εξειδικευμένο στην αυχενική (δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί που σε 10 λεπτά έχουν τελειώσει). Το να κινδυνέψεις με λήψη τροφοβλάστη, μόνο και μόνο λόγω χοριακής, δεν μου φαίνεται τόσο καλή ιδέα.

 

Οπως και να'χει, σου εύχομαι καλή συνέχεια και μια πολύ καλή εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

οι β χοριακές μου όμως ούτε αυξάνονται όπως πρέπει, ούτε φτάσαν ποτέ σε ικανοποιητικό επίπεδο (48η ημερα: 42600, 52η ημ: 61100, 54η ημ: 59000, 56η ημ: 62100.... και κάπως έτσι συνεχίζονται ακόμη δλδ χωρίς να μειώνονται, υπάρχει μία πολυ μικρή αύξηση).

Ο γιατρος έχει ξεκαθαρίσει οτι μ αυτές τις τιμές χοριακής δεν θα προχωρήσει η ανάπτυξη του εμβρύου και θα φύγει. Αυτό όμως -μέχρι στιγμής- αναπτύσσεται κανονικά!

 

Οι φυσιολογικές τιμές της β χοριακής εχουν μεγάλο φάσμα πχ. 30.000-150.000 κ οπως καταλαβαίνεις το να είσαι στα όρια είτε χαμηλά είτε ψηλά είναι πρόβλημα. Επίσης σημασία δεν εχει τόσο η τιμή της χοριακής όσο η αύξηση που κάνει. Πρέπει να αυξάνεται τουλάχιστον κατά 60% μέχρι την 10η εβδομάδα.

 

3η εβδομάδα 5,8-71,2

4η εβδομάδα 9,5-750

5η εβδομάδα 217-7138

6η εβδομάδα 158-31795

7η εβδομάδα 3697-163563

8η εβδομάδα 32065-149571

9η εβδομάδα 63803-151410

10η εβδομάδα 46509-186977

12η εβδομάδα 27832-210612

14η εβδομάδα 13950-62530

15η εβδομάδα 12039-70971

16η εβδομάδα 9040-56451

17η εβδομάδα 8175-55868

18η εβδομάδα 8099-58176

 

Συμφωνα με το παραπανω πινακακι μια χαρα φαινεται η χοριακη σου

Κοιτα γενικα τις τιμες στο πινακακι και δες οτι μετα τις πρωτες πρωτες εβδομαδες η χοριακη δεν διπλασιαζεται

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!

Αλλαξε γιατρο γιατι δεν υπαρχει λογικη σε αυτο που σε βαζει να κανεις

Αν (χτυπα ξυλο) τα πραγματα δεν πανε καλα..ειναι κατι που ουτως ή αλλως θα το δει στον υπερηχο Η χοριακη στη φαση που εισαι δεν σημαινει τιποτα

εγώ σου ξαναβάζω τα ανωτέρω, μήπως τα δείς και ξεαγχωθείς.

Ο γιατρός πρέπει να είναι επιστήμονας και να απαντά υπέυθυνα όπως είπες, αλλά πρεπει να είναι και άνθρωπος και να φροντίζει για την ηρεμία της εγγύου.

Γιάυτό θα συμφωνήσω με όλες ότι καλό είναι να αλλάξεις γιατρό.

Μακάρι να έχεις καλά νέα τουλάχιστο σήμερα.

Ναι σας πονήρεψαν οι χοριακές αλλά όπως είπε και η newbie όλα θα φανούν στην αυχενική. Τί να πουν οι χοριακές!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τα νέα μου για την συνέχεια της ιστορίας.

Ο δεύτερος γιατρός που πήγα εχθές μου επιβεβαίωσε την ιστορία με τις τιμές της χοριακής "αφού δεν αυξάνονται όπως πρέπει, κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την ανάπτυξη του εμβρύου.." το οποίο δυστυχώς επιβεβαιώθηκε και στον υπέρηχο. Σε 1 εβδομάδα το μωρό μεγάλωσε μόνο 2 ημέρες :|

Πήγα και σήμερα στον δικό μου γιατρό οπου επίσης είδαμε οτι η ανάπτυξη του μωρού ήταν μικρή και αντί για 7 ημέρες πήρε 3.

Λογικά και δυστυχώς απομένει να επιβεβαιωθεί και την επομενη εβδομάδα οτι το μικρό δεν μεγαλώνει...

Είναι κρίμα να μπαίνω στην 11η εβδομάδα και μετά απο 3 εβδομάδες αγώνίας και άγχους να εχω αυτά τα αποτελέσματα. Ξέρω οτι για πολλούς ανθρώπους ειναι δύσκολο και να φτάσουν στην εγκυμοσύνη και επίσης ξέρω οτι καλύτερα να τελειώνει στην αρχή παρά αργότερα αλλά και πάλι δεν παύει να πονάει πολύ...

Ευχαριστώ απλά που μοιράζομαι τις σκέψεις μου μ εσάς και εύχομαι για όλους μας το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! μην απογοητεύεσαι όμως...και εμείς εκτός τις χοριακές είχαμε θέμα με την ανάπτυξη της μικρής μου..ξεκινήσαμε κανονικά και με τον καιρό έχασε περίπου 20 μέρες στην ανάπτυξή της...ποτέ δεν ξέρεις! εύχομαι το καλύτερο!

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! μην απογοητεύεσαι όμως...και εμείς εκτός τις χοριακές είχαμε θέμα με την ανάπτυξη της μικρής μου..ξεκινήσαμε κανονικά και με τον καιρό έχασε περίπου 20 μέρες στην ανάπτυξή της...ποτέ δεν ξέρεις! εύχομαι το καλύτερο!

 

Καλημέρα. Τι εννοείς με τον καιρό εχασε 20 ημέρες; Στο α τρίμηνο; Ο γιατρός μου λέει οτι σε προχωρημένη κύηση (γ τρίμηνο) το να μην αναπτυχθεί όσο "πρέπει" το έμβρυο δεν είναι πρόβλημα, αλλά τωρα στην αρχή ειναι μεγάλο θέμα. Την Παρασκευή που θα ξαναπάω αν το μωρό δεν εχει μεγαλώσει ή έχει πάρει πάλι λίγες ημέρες (για να μικρύνει δεν το συζητώ) μου λέει να το πάρουμε γιατί στενεύουν και τα χρονικά περιθώρια αφού είμαι ήδη στην 11η εβδομάδα.

Και αύριο θα πάω σε τρίτο γιατρό εμβρυολόγο.

Αμαν πια αυτό το bebe!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σου εύχομαι να υποστείς τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία.. μακάρι το μωράκι σου να έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω του και όλα αυτά που πέρασες τις τελευταίες 3 βδομάδες να είναι πια μια κακή ανάμνηση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι εννοείς με τον καιρό εχασε 20 ημέρες; Στο α τρίμηνο; Ο γιατρός μου λέει οτι σε προχωρημένη κύηση (γ τρίμηνο) το να μην αναπτυχθεί όσο "πρέπει" το έμβρυο δεν είναι πρόβλημα, αλλά τωρα στην αρχή ειναι μεγάλο θέμα. Την Παρασκευή που θα ξαναπάω αν το μωρό δεν εχει μεγαλώσει ή έχει πάρει πάλι λίγες ημέρες (για να μικρύνει δεν το συζητώ) μου λέει να το πάρουμε γιατί στενεύουν και τα χρονικά περιθώρια αφού είμαι ήδη 11η εβδομάδα.

Και αύριο θα πάω σε τρίτο γιατρό εμβρυολόγο.

Αμαν πια αυτό το bebe!

 

εννοώ ότι αρχικα το μωρό ήταν κανονικό με βάση την τελευταία περίοδό μου..στην αυχενική διαφάνεια φάνηκε κάπου (δε θυμάμαι ακριβώς) 12 μέρες μικρότερο και στον υπέρηχο β επιπέδου κάπου 20-25 μέρες μικρότερο...μου είπαν ότι έφταιγε το γεγονός ότι η μία αρτηρία της μήτρας ήταν σκληρή και δεν άφηνε το αίμα να περάσει κανονικά στη μήτρα να τραφει το μωρό..ξεκίνησα ενεσούλες αντιπηκτικές και απλά το παρακολουθούσαμε μετά...αν συνέχιζε να μη μεγαλώνει κανονικά είχε πει η γιατρός μου ότι μόλις έκλεινα τον 7ο μήνα θα το πέρναμε με καισαρική..πηγαν όμως όλα καλά! το ίδιο εύχομαι και σε σένα καλή μου!

wy4Sp3.png ek7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Evitoula. Ευχαριστώ και τα υπόλοιπα κορίτσια για την υποστήριξη.

Πάω και σήμερα στον τρίτο γιατρό, πάω και την Παρασκευή στον δικό μου και βλέπουμε..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγγνώμη που χάθηκα!

Λοιπόν, η συνέχεια της ιστορίας μου....

ο τρίτος γιατρός γυναικολόγος - εμβρυολόγος ευτυχώς ή δυστυχώς συμφωνεί με τους υπόλοιπους! Οι τιμές της χοριακής μου δεν μπορούν να εξηγηθούν με τίποτα αλλά το μωρό υπερηχογραφικά έδειξε άψογη ανάπτυξη! Οπότε η δική του σύσταση ήταν φυσικά η συνέχιση της εγκυμοσύνης αλλά καλό θα είναι να κάνω την λήψη τροφοβλάστη.

Με την σύμφωνη γνώμη του δικού μου γιατρού λοιπόν, θα πάω σήμερα για έναν ακόμη απλό υπέρηχο και στις αρχές της επόμενης εβδομάδας θα πάω για την λήψη τροφοβλάστη. Σε μερικές μέρες απο την λήψη θα έχω τα αρχικά αποτελέσματα και εφ όσον όλα καλά συνεχίζουμε πλέον ήσυχοι!!

Δεν κρύβω φυσικά οτι με αγχώνει αυτή η εξέταση, και για τον -έστω μικρό- κίνδυνο αποβολής που έχει, και για τα λεφτά που είναι ουκ ολίγα, και για τις μέρες αγωνίας μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Συγγνώμη που χάθηκα!

Λοιπόν, η συνέχεια της ιστορίας μου....

ο τρίτος γιατρός γυναικολόγος - εμβρυολόγος ευτυχώς ή δυστυχώς συμφωνεί με τους υπόλοιπους! Οι τιμές της χοριακής μου δεν μπορούν να εξηγηθούν με τίποτα αλλά το μωρό υπερηχογραφικά έδειξε άψογη ανάπτυξη! Οπότε η δική του σύσταση ήταν φυσικά η συνέχιση της εγκυμοσύνης αλλά καλό θα είναι να κάνω την λήψη τροφοβλάστη.

Με την σύμφωνη γνώμη του δικού μου γιατρού λοιπόν, θα πάω σήμερα για έναν ακόμη απλό υπέρηχο και στις αρχές της επόμενης εβδομάδας θα πάω για την λήψη τροφοβλάστη. Σε μερικές μέρες απο την λήψη θα έχω τα αρχικά αποτελέσματα και εφ όσον όλα καλά συνεχίζουμε πλέον ήσυχοι!!

Δεν κρύβω φυσικά οτι με αγχώνει αυτή η εξέταση, και για τον -έστω μικρό- κίνδυνο αποβολής που έχει, και για τα λεφτά που είναι ουκ ολίγα, και για τις μέρες αγωνίας μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα...:confused:

 

Αυτό να κρατήσεις. Όλα καλά θα πάνε. Η λήψη τροφοβλάστης γίνεται από πιστοποιημένους γιατρούς σε πιστοποιημένα κέντρα, μη φοβάσαι λοιπόν. Ξέρουν τι κάνουν. Όσο για τα χρήματα, είναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι, μπροστά στην υγεία του μωρού σου και την ψυχική σου ηρεμία. Όταν πάρεις τα καλά αποτελέσματα, θα ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά. Πάντως, σου είπα πως και σε μενα η χοριακή ήταν λίγο περιέργη κι όλα πηγαν κατ' ευχήν! Το ίδιο εύχομαι και σε' σένα! Σε ποια βδομαδα βρίσκεσαι τώρα; Είναι οκ να κάνεις την εξέταση αυτή τη συγκεκριμένη εβδομάδα; Δεν έχει κοντεψει ο καιρός της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας; Θεωρώ πως θα σας δώσει πολλές πληροφορίες κι αυτή η εξέταση και χωρίς ρίσκο.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...