Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΗ ΧΟΡΙΑΚΗ 10η ΕΒΔΟΜΑΔΑ!! ΤΙ ΚΑΝΩ;;;


lenach

Recommended Posts

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά. Πάντως, σου είπα πως και σε μενα η χοριακή ήταν λίγο περιέργη κι όλα πηγαν κατ' ευχήν! Το ίδιο εύχομαι και σε' σένα! Σε ποια βδομαδα βρίσκεσαι τώρα; Είναι οκ να κάνεις την εξέταση αυτή τη συγκεκριμένη εβδομάδα; Δεν έχει κοντεψει ο καιρός της εξέτασης της αυχενικής διαφάνειας; Θεωρώ πως θα σας δώσει πολλές πληροφορίες κι αυτή η εξέταση και χωρίς ρίσκο.

 

Ευχαριστώ πολύ, παίρνω θάρρος απο το γεγονός οτι ειχες κ συ περίεργες χοριακές..

Κλείνω σήμερα την 12η εβδομάδα και μπορώ να κάνω την αυχενική διαφάνεια αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού θα κάνω το dna. Η αυχενική διαφάνεια δεν εχει κανένα ρίσκο αλλα τα αποτελέσματα της είναι ποσοστά (1:100, 1:1000 κλπ κλπ) και μόνο για 3 βασικά σύνδρομα. Η λήψη τροφοβλάστη οπου αναλύεται το dna του μωρού, βγάζει αποτελέσματα 99% για περίπου 25 σύνδρομα. Η μόνη διαφορά της εξέτασης αυτής απο την αμνιοπαρακέντηση είναι οτι το δείγμα το παίρνουν απο τον πλακούντα και οτι μπορεί να γίνει νωρίτερα (11η-14η εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό να κρατήσεις. Όλα καλά θα πάνε. Η λήψη τροφοβλάστης γίνεται από πιστοποιημένους γιατρούς σε πιστοποιημένα κέντρα, μη φοβάσαι λοιπόν. Ξέρουν τι κάνουν. Όσο για τα χρήματα, είναι το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι, μπροστά στην υγεία του μωρού σου και την ψυχική σου ηρεμία. Όταν πάρεις τα καλά αποτελέσματα, θα ησυχάσεις.

 

Σ ευχαριστώ για την υποστήριξη. Στο ΙΑΣΩ θα την κάνω απο άνθρωπο που ο γυναικολόγος μου εμπιστεύεται απόλυτα.

Τα χρήματα εννοείται οτι είναι το τελευταίο οταν τίθεται οποιοδήποτε θέμα υγείας αλλά και αν δεν τα εχεις τα 700 κ ψάχνεις να τα βρεις, την χανεις την ψυχική σου ηρεμία!

Καλά αποτελέσματα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, παίρνω θάρρος απο το γεγονός οτι ειχες κ συ περίεργες χοριακές..

Κλείνω σήμερα την 12η εβδομάδα και μπορώ να κάνω την αυχενική διαφάνεια αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού θα κάνω το dna. Η αυχενική διαφάνεια δεν εχει κανένα ρίσκο αλλα τα αποτελέσματα της είναι ποσοστά (1:100, 1:1000 κλπ κλπ) και μόνο για 3 βασικά σύνδρομα. Η λήψη τροφοβλάστη οπου αναλύεται το dna του μωρού, βγάζει αποτελέσματα 99% για περίπου 25 σύνδρομα. Η μόνη διαφορά της εξέτασης αυτής απο την αμνιοπαρακέντηση είναι οτι το δείγμα το παίρνουν απο τον πλακούντα και οτι μπορεί να γίνει νωρίτερα (11η-14η εβδομάδα).

 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις τέλεια αποτελέσματα από την εξέταση και να μπορέσεις από δω και πέρα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου!!! Θα περιμένουμε εναγωνίως τα ευχάριστα νέα σου!!!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, άνοιξα νέο θέμα "ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΙΜΑ!! και οπως καταλαβαίνετε, υπάρχει θέμα!

Έκανα την τροφοβλάστη εχθές το μεσημέρι και μετά απο 1,5 ημέρα που όλα ηταν εντάξει πριν λίγο ειδα λίγο αίμα... Αγχώθηκα φυσικά!!! ο γιατρός συστήνει ξεκούραση και την αντιβίωση μου, δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα!!

Γιατί πρέπει όλα να πηγαίνουν τόσο περίεργα σ αυτήν την εγκυμοσύνη;;;

Link to comment
Share on other sites

Ααχ βρε κοριτσάκι μου... δε σε αφήνουν να ησυχάσεις! Αυτές οι σ....εξετάσεις έχουν πάντα τα ρίσκα τους και γι αυτό σου είχα αναφέρει και για την εξέταση της αυχενικής. Σου εύχομαι ολόψυχα να μην είναι τίποτα και να περάσει. Να κάνεις ότι σου είπε ο γιατρός με την ξεκούραση και θα παρακαλέσουμε το Θεό όλα να πάνε καλά. Θα περιμένουμε νέα σου!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas gia na min sas kouraso i teleutea mou periodos itan 2/11/2011 perimena periodo kanonika 3/12/2011 kia moy ir8e ligo aima nomiza oti 8a jekinouse kanonika i roi alla tipota etsi tin paraskeui 9/12 ekana mia xoriaki poy edije 680 monades pira ton giatro kai mou edose xapia giato aima kai mou eipai na janakano mia xoriaki akoma tin deutera 12/12 kano xoriaki kai einai 1008 monades .piga ston giatro alla den eide tipota oute sako lete na exo palindomi egkimosini.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Κορίτσι μου γλυκό,

 

Καταρχήν τις χοριακές θα έπρεπε να τις έχεις σταματήσει από τη στιγμή που είδατε ξεκάθαρα στον υπέρηχο ενδομήτριο σάκκο κύησης και σχηματισμό εμβρυϊκών στοιχείων.. Είναι ξεκάθαρα αποδεδειγμένο ότι από κάποια βδομάδα κύησης και μετά (συνήθως 6η) η χοριακή δεν διπλασιάζεται.. απλώς αυξάνεται με κάποιο ρυθμό.

 

Οπότε ηρέμησε και μην ξανακάνεις χοριακή. Από τη στιγμή που έχετε δει έμβρυο, έχετε ακούσει καρδιά και βρίσκεσαι στη 10η βδομάδα κύησης να μη φοβάσαι για τίποτε..

 

Καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ και εγκυουλα.. Πολυ αγχωμενη εγκυουλα ομως... Αυριο μπαινω στη 10η εβδομαδα κυησεως και η χοριακη μου σημερα εδειξε 6438...:-( Κατι δεν παει καλα δυστυχως..Οσο θετικα κι αν προσπαθω να σκεφτομαι, δυστυχως ετσι ειναι... αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο και θα μου πει, αλλα δεν περιμενω να ακουσω καλα νεα...εσεις τι λετε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...