Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για την πρώτη εγγραφή στο σχολείο.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

funny_18.gifΝΕΕΕΕΕΕΕΕΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ......

 

 

μην λες μπαρουφες.....φυσικα κι εχει συναισθηματα........και θα ξαναπω δεν ασχοληθηκα με εναν ανθρωπο....ασχοληθηκα με τα θρησκευτικα και την εγγραφη στο σχολειο........

 

και οταν μιλησα για εναν ανθρωπο .σχοληθηκα με την κουβεντα του (τι να κανω..πατρις-θρησκεια-οικογενεια.....ακομα τα υπερασπιζομαι)και οχι με τα πιστευω του ,ουτε τα συναισθηματα του..........

 

 

 

γιατι δεν καταλαβαινομαστε.........?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που είπα είναι ότι όταν θέλεις να ανοίξεις ένα τόσο "ιδιαίτερο" θέμα που σίγουρα θα προκαλέσει διαφωνίες τουλάχιστον ας είσαι ενημερωμένη και έτοιμη να τεκμηριώσεις κάποια πράγματα.

Το να λέμε ανυπόστατα πράγματα έτσι απλά για να τα λέμε και να το θεωρούμε χειραφέτηση και μαγκιά το μόνο που μας προσφέρει είναι να εκτιθέμεθα και να προκαλούμε.

 

Καλή είναι η διαφορετικότητα αλλά όταν γίνεται συνειδητά. :wink:

 

Όσο για σενα nen σου έρχομαι...στο ένα χέρι κρατάω το λάστιχο και στο άλλο το betadine :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα θα πω κατι..... που το φυλαω μερες τωρα...... και ξερω οτι θα μου τη πεσουν οι ανθρωποι που εχω πιο κοντα μου σ αυτο το φορουμ.... το παπι και η evad.....

 

βρε σεις.......... αφηστε την ησυχη τη κοπελα!!! εκτος απο τις αποψεις της, καλες η κακες, εχει και συναισθηματα!!!! και δικαιωματα νομιζω!!!!

 

δηλαδη με οσους συμφωνουμε, ειναι καλοι, σε ολους τους υπολοιπους δεν αναγνωριζουμε τιποτα???

 

ουτως η αλλως η κοπελα δεν ηταν φανατισμενη απο την αρχη, αλλα πιαστηκατε και σεις απο μια κουβεντα........ ευχηθειτε της για το παιδακι της και τελειωστε το, πια!!!

 

(και τωρα εγω αρχιζω να τρεχω, γιατι με παιρνουν με τις πετρες το παπι, η κυριακη, η Ευα, η Lilly..... τρεχατε ποδαρακιαααααααα μου!!!!!!)

nen...αν πρόσεξες τί μου έγραψε...της είχα πεί οτι πιστεύω..οτι απο την στιγμή που δεν πιστεύει εκείνη δεν θα προσπαθήσω να την επηρεάσω και δεν θα προσπαθήσω να την πείσω για τίποτα...εσύ πως το είδες...ποιός έκανε επίθεση σε ποιόν; Εγώ δεν κατηγορώ το οτι είναι άθεη αλλά την επίθεση που μου έκανε..η ειρωνία είναι επίθεση...της είχα πεί οτι μισώ όσους με ειρωνεύονται...νομίζεις οτι δεν ήξερε τι έγραφε;...πολύ μελετημένο ήταν...Ας πιστεύει και στον Αλάχ...εγώ τι της φταίω...΄

Το όνομα του παιδιού μου είναι εκεί ταμένο στον Χριστό...το έταξα ένα βράδυ που με εγκατέλειψε ο γιατρός(επειδή δεν ήξερε να αντιμετωπίσει την περίπτωση κολικος του νεφρού) 2 μηνες πρίν την γέννα και είχα συσπάσεις...αυτό το ήξερε...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Τ' ότι η καθεμία απο εμάς εκφράζει την άποψή της και μπαίνει σε αντιπαράθεση με κάποια άλη μαμά δεν ειναι κακό. Ανταλλάσουμε γνώμες, ιδέες και εμπειρίες με αποτέλεσμα καμιά φορά όχι το αίσιο τέλος αλλά μια γερή διαφωνία. Ολα είναι μέρος της συζήτησης. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές φορές που θα "λογοφέρουμε" για τα πιστεύω μας αλλά νομίζω πως ορισμένες με τον τρόπο που διατυπώνουν τις απόψεις τους είναι άκρως προκλητικές και προσβάλουν τον άλλον έμεσα χωρίς να τον έχει καν γνωρίσει. Οπότε μετά δεν φταίει ο άλλος που αμύνεται και γράφει τα κατεβατά.

Link to comment
Share on other sites

το πα εγω οτι θα μου τη πεσετε!!!!

 

δε ζηταγα ενα εκατομμυριο ευρω??????

 

ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΥΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

 

Επειδή είμαι large σαν άνθρωπος θα στα δώσω βρε. Αντε χαλάλι η κίνηση που εκανες. Είδες καμιά φορά. Αλλά περιμένεις να σου πέσουν και άλλα σου πέφτουν :lol::lol::lol: Θα τα μοιραστείς όμως με το παπί, την Κυριακή και την pam. Ετσι για ν' αποκαταστήσουμε και τα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε οχι ρε Ντεπυ, συγγνωμη κι ολας........ αλλα δε μοιραζομαι τιποτα με κανεναν!!! η μια μ εχει σαπισει στο ξυλο, η αλλη με επλυνε με τη μανικα και μπενταντιν.... οχι λοιπον!!!! θα φαω τα ευρα μου μονη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

το πα εγω οτι θα μου τη πεσετε!!!!

 

δε ζηταγα ενα εκατομμυριο ευρω??????

 

ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΥΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

 

 

βρε κοπελια νερο κι αλατι οτι ειπαμε.....ενα αστειακι καναμε36_12_6.gif....

 

 

μη σου πω οτι τελικα συμφωνω με σενα.....με οτι πεις....36_12_7.gif

 

 

 

εισαι ο καλυτερος ανθρωπος που εχω γνωρισει(σλουρπ)36_1_24.gifεξυπνη,ομορφη(σλουρπ)......και ανοιχτοχερα πανω απο ολα....ετσι δεν ειναι?36_1_12.gif

 

 

αστες τις αλλες...μονο σε μενα να δωσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις τώρα πρόσεξα για να πω την αλήθεια το θέμα δεν έχω διαβάσει όλες

τις απαντήσεις αλλά πήρα μία μικρή γεύση..

Ανήκω σε εκείνες που βάφτισαν το παιδί τους και ας ήθελα να πάρει μόνο του την απόφαση του όταν θα είχε μεγαλώσει για να επιλέξει μόνο του.

Κι αυτό γιατί δεν ήθελα να μπω σε διαμάχες με την οικογένεια μου καθώς και με την μελλοντική ένταξη του παιδιου μου στην κοινωνία...

Πιστεύω πως το μάθημα των Θρησκευτικών είναι άσκοπο να διδάσκετε στα σχολεία

τουλάχιστον σε όλες τις τάξεις εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν το πήρα χαμπάρι..

Θεωρώ ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να αντικατασταθούν με το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής καθώς

και με ώρες που θα υπήρχε μία ελεύθερη συζήτηση για τα ναρκωτικά..

Αυτό χρειάζονται τα παιδιά μας σήμερα και όχι αναχρονισμούς που εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα............

 

Προσωπική μου άποψη βεβαίως βεβαίως......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το μάθημα των Θρησκευτικών είναι άσκοπο να διδάσκετε στα σχολεία

τουλάχιστον σε όλες τις τάξεις εκτός κι αν έχουν αλλάξει τα πράγματα και δεν το πήρα χαμπάρι..

Θεωρώ ότι θα ήταν πιο χρήσιμο να αντικατασταθούν με το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής καθώς

και με ώρες που θα υπήρχε μία ελεύθερη συζήτηση για τα ναρκωτικά..

Αυτό χρειάζονται τα παιδιά μας σήμερα και όχι αναχρονισμούς που εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα............

 

Προσωπική μου άποψη βεβαίως βεβαίως......

 

 

Πολύ σωστό αυτό που λες ΣΑΜ υπάρχουν τώρα πια πολύ σοβαρότερα κοινωνικά ζητήματα και θέματα στα οποία πρέπει να βοηθήσει και η εκπαίδευση και όπως προείπα τα πιστεύω και οι αξίες διδάσκονται μέσα απο την οικογένεια. Μια ζωή θυμάμαι τα κοροιδεύαμε τα θρησκευτικά και δεν μπορώ καν να θυμηθώ και τι μας λέγανε την ώρα αυτή!

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ζωή θυμάμαι τα κοροιδεύαμε τα θρησκευτικά και δεν μπορώ καν να θυμηθώ και τι μας λέγανε την ώρα αυτή!

 

Αγαπητή yogini δεν σημαίνει οτι επειδή εσύ και κάποια άλλα παιδάκια δεν προσέχανε και κοροϊδεύανε στο μάθημα των θρησκευτικών πρέπει να καταργηθούν απο τα σχολεία.

Και μιας και αναφερόμαστε στην αγωγή και στις αξίες απο το σπίτι καλό θα είναι να εφαρμόζονται παντού. Εσύ θα μάθεις στο παιδί σου να κοροϊδεύει και να μην παρακολουθεί ένα μάθημα? Ή αν σε καλέσει ο δάσκαλος και σου κάνει παράπονα για τη συμπεριφορά του θα του πεις μπράβο παιδί μου καλά κάνεις...δεν είναι ωραίο μάθημα??? :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ με τη Σαμ για το μαθημα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγισης....και των ναρκωτικων....

αλλα τωρα πειτε μου σοβαρα....υπαρχει περιπτωση καποιο παιδι να παρει αυτο το μαθημα στα σοβαρα?

 

μονο με τα θρησκευτικα γελουσαμε? με την ιστορια οχι? με την κοινωνιολογια οχι? με την μουσικη? με την γυμναστικη?με ολα τα μαθηματα γελουσαμε......να τα καταργησουμε ολα και να στειλουμε τα παιδακια μας στο σπιτι?

 

 

και πειτε μου τωρα ΠΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

στο τόπικ αυτό έχουν τοποθετηθεί απόψεις ενδιαφέρουσες αλλά και απόψεις που εμπεριέχουν έχθρα ή ειρωνία,

 

κλειδώνουμε προσωρινά το τόπικ για να ξεκαθαριστεί μόλις υπάρχει περισσότερος χρόνος,

 

θα θέλαμε να παρακαλέσουμε τα μέλη να σημειώνουν τις απόψεις τους χωρίς χαρακτηρισμούς και να αναλογίζονται το γεγονός ότι το θέμα της θρησκείας είναι ένα θέμα πάρα πολύ ευαίσθητο, σε όποια χώρα και αν συζητείται - και εάν είναι να συζητούνται θέματα θρησκείας σε φόρουμ όπου τα γραπτά ήδη πολύ ευκολα παρεξηγούνται,

θα πρέπει αυτό να γίνεται με εξαιρετική προσοχή.

 

θα παρακαλέσουμε λοιπόν τα μέλη να λάβουν αυτό υπόψη τους, σε επόμενες δημοσιεύσεις τους.

 

επίσης θελουμε να παρακαλέσουμε να μην υπάρχει σχολιασμός της συμπεριφοράς άλλων μελών,

 

αυτό είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.

 

ειδικά στο θέμα της θρησκείας, όταν υπάρχει καποιου είδους καταγγελία, τα μέλη οφείλουν να ειναι εξαιρετικά προσεκτικά και να λαμβάνουν υπόψη τους οτι μπορεί να προσβληθεί ένα μέρος μελών εξαιτίας της πίστης τους σε κάποιο θρήσκευμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...