Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για την πρώτη εγγραφή στο σχολείο.


Recommended Posts

Αχ αυτο το κορίτσι σκέφτεται πάντα πριν απο μένα για μένα :lol::lol::lol:

 

Ρε συ yogini, μέχρι να πατε σεις σχολείο θα σε φάει το άγχος :lol::lol::lol:

Σε φαντάζομαι με μπαζούκα στο δημοτικό "ήρθαμε για εγγραφή"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ αυτο το κορίτσι σκέφτεται πάντα πριν απο μένα για μένα :lol::lol::lol:

 

Ρε συ yogini, μέχρι να πατε σεις σχολείο θα σε φάει το άγχος :lol::lol::lol:

Σε φαντάζομαι με μπαζούκα στο δημοτικό "ήρθαμε για εγγραφή"

 

 

Βλέπω με έχεις ψυχολογήσει στο έπακρο :lol::lol::lol:

 

Γενικά με απασχολούν όλα αυτά τα κοινωνικά θέματα και νομίζω ότι εμείς θα κάνουμε την επανασταση για να αλλάξει σιγά σιγά ο κόσμος οπότε προετοιμάζομαι απο τώρα!

Μαζεύω εφοδια :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το κορίτσι σκέφτεται πάντα πριν απο μένα για μένα :lol::lol::lol:

 

Ρε συ yogini, μέχρι να πατε σεις σχολείο θα σε φάει το άγχος :lol::lol::lol:

Σε φαντάζομαι με μπαζούκα στο δημοτικό "ήρθαμε για εγγραφή"

 

Το kalasnikov κουβαλιέτε πιο εύκολα και είναι πιο αποτελεσματικό :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το ...δεν είναι κολλητικός ο Χριστός, δεν ήταν ειρωνία;

 

 

συγνωμη αλλα τωρα φουντωνω....εσυ σε αλλο θεμα χαρακτηρισες το αγιο πνευμα ρουφιανο....αυτο δεν ειναι προσβολη για οσους ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι(που ειναι το επισημο θρησκευμα της χωρας μας,οποτε μαλλον προσβαλλεις πολλους)?

 

πως ζητας σεβασμο ή να μην σε ειρωνευονται οταν εσυ η ιδια δεν σεβεσαι τα πιστευο τα δικα μου στη συγκεκριμενη περιπτωση....

 

 

δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις ή να μην πιστευεις πουθενα.....αλλα οχι να προσβαλλεις τα δικα μου Θεια......

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι δακτυλοδεικτούμενο ενα παιδι που οι γονεις του πιστευουν σε αλλη θρησκεια?δεν θυμαμαι να ειχε προβλημα ποτε κανενα παιδι στο δικο μου σχολειο.....απλα επαιρναν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα.....

 

 

δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσο μεγαλο θεμα........ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο ότι το πρόβλημα είναι στο μυαλό του καθενός συμφωνώ. Το καλό θα ήταν να διαβάσεις ακρβώς πως το έγραψα, πάντως δεν είχα καμμία πρόθεση να σε προσβάλω ούτε να προσβάλω τη θρησκεία σου. Δεν δέχομαι την ειρωνία και αν διάβασες παραπάνω λύθηκε το θέμα με την κοπέλα. Σε όλα τα κράτη έχει λυθεί το θέμα, άλλο η θρησκεία και άλλο κράτος. Το αρχικό θέμα είναι ότι υποχρεώνουν ακόμα έγγραφα στα σχολεία που επιβάλλουν ακόμα στους γονείς να παίρνουν θέση για το θρήσκευμα του παιδιού και κατά συνέχεια το δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που τα θρησκευτικα ειναι μεσα στα μαθηματα που κανουν τα παιδια μας απο την τριτη δημοτικου λογικο δεν ειναι στην εγγραφη να ρωτουν το θρησκευμα , ωστε το παιδι του να παιρνει απαλλαγη αν οι γονεις του εχουν αλλο θρησκευμα?

 

 

ποιο απο ολα πιστευεις οτι χρειαζεται να ξαναδιαβασω?

 

οτι λυθηκε η παρεξηγηση με την αλλη κοπελα το ειδα , αφου βεβαια σου εξηγησε τι εννοει...

 

 

την παρατηρηση την εκανα γιατι σε αλλο θεμα ειχες κανει "πλακα" με το Αγιο Πνευμα και παραξενευτηκα που εδω πειραχτηκες με την ειρωνεια που νομιζες οτι εγινε

 

αυτα...

να εισαι καλα...... :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι δακτυλοδεικτούμενο ενα παιδι που οι γονεις του πιστευουν σε αλλη θρησκεια?δεν θυμαμαι να ειχε προβλημα ποτε κανενα παιδι στο δικο μου σχολειο.....απλα επαιρναν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα.....

 

 

δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσο μεγαλο θεμα........ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι...........

 

επειδή ξέρω τέτοιο περιστατικό αλλά θυμάμαι και συμμαθήτρια που ειχα στο δημοτικό, όπου ήταν (οι γονείς της) μάρτυρες του ιεχωβά και έβγαινε έξω στα θρησκευτικά..... Ηταν παιδάκι ξεχωρισμένο.....όσα παιδάκια προέρχονταν απο αυστηρές ορθόδοξες οικογένειες που τηρούσαν όλους τους θρησκευτικούς τύπους...σχεδόν δεν της μίλαγαν :wink: για αυτό ακριβώς το γεγονός.... δεν ξέρω αν εφταιγαν οι γονείς ή η δασκάλα....αλλά επειδή τα παιδιά θέλουν να ανήκουν σε ένα σύνολο, όπως καταλαβαίνετε το συγκεκριμένο κοριτσάκι ένιωθε πολύ άσχημα, ήταν κλεισμένο στον εαυτό του....

 

Σήμερα είναι άλλες οι εποχές βέβαια, αλλά κάποια πράγματα αργουν να αλλάξουν και έτσι δεν θα ρισκάρω να πέσω στην περίπτωση....Δεν το ρίσκαρα.... :?

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που τα θρησκευτικα ειναι μεσα στα μαθηματα που κανουν τα παιδια μας απο την τριτη δημοτικου λογικο δεν ειναι στην εγγραφη να ρωτουν το θρησκευμα , ωστε το παιδι του να παιρνει απαλλαγη αν οι γονεις του εχουν αλλο θρησκευμα?

 

Παίρνω τα λογια σου ως έναυσμα, με καμία διάθεση όμως για διαπληκτισμό! :D Απλά μου δίνουν το βήμα να συνεχίσω τον προβληματισμό μου. :D

 

Απο τη στιγμή που τα θρησκευτικα ειναι μεσα στα μαθηματα που κανουν τα παιδια μας απο την τριτη δημοτικου λογικο ειναι στην εγγραφη να ρωτουν το θρησκευμα αλλά θα ήταν ακόμα πιο λογικό αυτό να υπογραμμίζεται με μία πιο "ανεξηθρησκευτική" (το πέθανα! :D ) προσέγγιση του μαθήματος ...από όσο γνωρίζω (δεν γνωρίζω και πολλά βέβαια ακόμα....) αυτό δεν συμβαίνει ....

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που τα θρησκευτικα ειναι μεσα στα μαθηματα που κανουν τα παιδια μας απο την τριτη δημοτικου λογικο ειναι στην εγγραφη να ρωτουν το θρησκευμα αλλά θα ήταν ακόμα πιο λογικό αυτό να υπογραμμίζεται με μία πιο "ανεξηθρησκευτική" (το πέθανα! :D ) προσέγγιση του μαθήματος ...από όσο γνωρίζω (δεν γνωρίζω και πολλά βέβαια ακόμα....) αυτό δεν συμβαίνει ....

Μα εκεί είναι το θέμα, να μπορούν όλα τα παιδάκια να παρακολουθούν το μάθημα που να είναι όμως θρησκευτικά, δηλαδή οι θρησκείες και η προσέγγισή τους, όχι προσυλητισμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να ειναι δακτυλοδεικτούμενο ενα παιδι που οι γονεις του πιστευουν σε αλλη θρησκεια?δεν θυμαμαι να ειχε προβλημα ποτε κανενα παιδι στο δικο μου σχολειο.....απλα επαιρναν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα.....

 

 

δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσο μεγαλο θεμα........ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι...........

 

επειδή ξέρω τέτοιο περιστατικό αλλά θυμάμαι και συμμαθήτρια που ειχα στο δημοτικό, όπου ήταν (οι γονείς της) μάρτυρες του ιεχωβά και έβγαινε έξω στα θρησκευτικά..... Ηταν παιδάκι ξεχωρισμένο.....όσα παιδάκια προέρχονταν απο αυστηρές ορθόδοξες οικογένειες που τηρούσαν όλους τους θρησκευτικούς τύπους...σχεδόν δεν της μίλαγαν :wink: για αυτό ακριβώς το γεγονός.... δεν ξέρω αν εφταιγαν οι γονείς ή η δασκάλα....αλλά επειδή τα παιδιά θέλουν να ανήκουν σε ένα σύνολο, όπως καταλαβαίνετε το συγκεκριμένο κοριτσάκι ένιωθε πολύ άσχημα, ήταν κλεισμένο στον εαυτό του....

 

Σήμερα είναι άλλες οι εποχές βέβαια, αλλά κάποια πράγματα αργουν να αλλάξουν και έτσι δεν θα ρισκάρω να πέσω στην περίπτωση....Δεν το ρίσκαρα.... :?

 

Μα πού ζούμε. θα πω εγώ στο παιδί μου μην κάνεις παρέα τον τάδε γιατί είναι αλβανός ή πακιστανός ή ινδός ή είναι ιεχωβάς ή βουδιστής?

 

καιρός είναι να ξεπεράσουμε τα προϊστορικά κόμπλεξ. ο καθένας όπου πιστεύει.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι δακτυλοδεικτούμενο ενα παιδι που οι γονεις του πιστευουν σε αλλη θρησκεια?δεν θυμαμαι να ειχε προβλημα ποτε κανενα παιδι στο δικο μου σχολειο.....απλα επαιρναν απαλλαγη απο τα θρησκευτικα.....

 

 

δεν καταλαβα γιατι γινεται τοσο μεγαλο θεμα........ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι...........

 

επειδή ξέρω τέτοιο περιστατικό αλλά θυμάμαι και συμμαθήτρια που ειχα στο δημοτικό, όπου ήταν (οι γονείς της) μάρτυρες του ιεχωβά και έβγαινε έξω στα θρησκευτικά..... Ηταν παιδάκι ξεχωρισμένο.....όσα παιδάκια προέρχονταν απο αυστηρές ορθόδοξες οικογένειες που τηρούσαν όλους τους θρησκευτικούς τύπους...σχεδόν δεν της μίλαγαν :wink: για αυτό ακριβώς το γεγονός.... δεν ξέρω αν εφταιγαν οι γονείς ή η δασκάλα....αλλά επειδή τα παιδιά θέλουν να ανήκουν σε ένα σύνολο, όπως καταλαβαίνετε το συγκεκριμένο κοριτσάκι ένιωθε πολύ άσχημα, ήταν κλεισμένο στον εαυτό του....

 

Σήμερα είναι άλλες οι εποχές βέβαια, αλλά κάποια πράγματα αργουν να αλλάξουν και έτσι δεν θα ρισκάρω να πέσω στην περίπτωση....Δεν το ρίσκαρα.... :?

 

Μα πού ζούμε. θα πω εγώ στο παιδί μου μην κάνεις παρέα τον τάδε γιατί είναι αλβανός ή πακιστανός ή ινδός ή είναι ιεχωβάς ή βουδιστής?

 

καιρός είναι να ξεπεράσουμε τα προϊστορικά κόμπλεξ. ο καθένας όπου πιστεύει.

Πάρα πολύ σωστή είσαι σε αυτό που λές!!!

Αυτό εμένα που μου κάνει εντύπωσή ...άσχετα με αυτό που λές εσύ...είναι...λέει κάποιος δεν πιστεύω σε κάτι...είμαι άθεος ..το παιδί θα μεγαλώσει έτσι..θα πρέπει αυτός ο κάποιος να μιλήσει στο παιδί του να μην νιώθει μειονεκτικά και να έχει κάνει το παιδί του να σκέφτεται με τέτοιο τρόπο ωστε να κάνει παρέα και με τα υπόλοιπα παιδιά.

Όμως δεν θεωρώ άξιο προσοχής όταν μία μητέρα είναι άθεη..μία μητέρα πιστή του Χριστού/Μωάμεθ/Βούδα...η μια να διακωμωδεί και να προσπαθεί να περάσει τα πιστεύω της στην άλλη...γιατί τότε το παιδί της θα πάρει λάθος δρόμο...απο όποια θέση θρησκείας και αν βρίσκεται...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να αλλαξει το μαθημα των θρησκευτικων , να μην μαθαινουμε για τη επισημη θρησκεια μας για να μην θεωρειται απο τους αλλοθρησκους προσυλιτισμος....μα τι λεμε τωρα......τα θρησκευτικα ειναι για να μαθουν τα παιδια μας για την ορθοδοξιο....οχι για τον βουδισμο,τον μουσουλμανισμο και αλλες 100θρησκειες που υπαρχουν!

 

 

να αλλαξουμε και την ιστορια μας.....να μην μιλαμε για την τουρκοκρατια , ή για την κατοχη των γερμανων κ.ο.κ και τελικα δεν θα ξερουμε ουτε που πιστευουμε αλλα ουτε την ιστορια μας.....και θα ερθει ο σκοπιανος και θα μας διωχνει απο την χωρα μας και μεις θα λεμε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα θρησκευτικα ειναι ιστορια της θρησκειας μας......βλεπεις κατι διαφορετικο?

 

δεν λεω να μην μαθουμε για τις αλλες βασικες θρησκειες που υπαρχουν....αλλα πρωτα απο ολα και πανω απο ολα για την θρησκεια μας.....

 

και δεν καταλαβαινω τελικα οσοι γονεις δεν πιστευουν στην ορθοδοξια γιατι βαφτιζουν τα παιδια τους με τυμπανοκρουσιες κιολας.....το κανεις για λογους τυπικους?καντο εσυ ,οι νονοι και το παιδι!

 

εμεις μεγαλωνουμε τα παιδια μας με προκαταληψεις....πως μπορει ενα παιδακι του δημοτικου να κοροιδεψει ενα αλλο επειδη ειναι αλλοθρησκο ή απο αλλη χωρα? εμεις διαπαιδαγωγουμε τα παιδια μας,εμεις τους λεμε αν πρεπει να ξεχωριζουν ή οχι.........πλεον ολα αυτα ειναι ξεπερασμενα

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να αλλαξει το μαθημα των θρησκευτικων , να μην μαθαινουμε για τη επισημη θρησκεια μας για να μην θεωρειται απο τους αλλοθρησκους προσυλιτισμος....μα τι λεμε τωρα......τα θρησκευτικα ειναι για να μαθουν τα παιδια μας για την ορθοδοξιο....οχι για τον βουδισμο,τον μουσουλμανισμο και αλλες 100θρησκειες που υπαρχουν!

 

 

να αλλαξουμε και την ιστορια μας.....να μην μιλαμε για την τουρκοκρατια , ή για την κατοχη των γερμανων κ.ο.κ και τελικα δεν θα ξερουμε ουτε που πιστευουμε αλλα ουτε την ιστορια μας.....και θα ερθει ο σκοπιανος και θα μας διωχνει απο την χωρα μας και μεις θα λεμε ευχαριστω!

 

Τώρα σ' αυτό που λες έχεις δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

τα θρησκευτικα ειναι ιστορια της θρησκειας μας......βλεπεις κατι διαφορετικο?

 

δεν λεω να μην μαθουμε για τις αλλες βασικες θρησκειες που υπαρχουν....αλλα πρωτα απο ολα και πανω απο ολα για την θρησκεια μας.....

 

και δεν καταλαβαινω τελικα οσοι γονεις δεν πιστευουν στην ορθοδοξια γιατι βαφτιζουν τα παιδια τους με τυμπανοκρουσιες κιολας.....το κανεις για λογους τυπικους?καντο εσυ ,οι νονοι και το παιδι!

 

εμεις μεγαλωνουμε τα παιδια μας με προκαταληψεις....πως μπορει ενα παιδακι του δημοτικου να κοροιδεψει ενα αλλο επειδη ειναι αλλοθρησκο ή απο αλλη χωρα? εμεις διαπαιδαγωγουμε τα παιδια μας,εμεις τους λεμε αν πρεπει να ξεχωριζουν ή οχι.........πλεον ολα αυτα ειναι ξεπερασμενα

 

Τώρα σ' αυτό που λες έχεις δίκαιο.

 

 

....και τα παραπάνω, επιβεβαιώνουν την επιλογή μου να βαφτίσω τυπικά την κόρη μου.....δεν αλλάζουν τόσο γρήγορα οι καιροι... :roll:

Τελος.

Link to comment
Share on other sites

τα θρησκευτικα ειναι ιστορια της θρησκειας μας......βλεπεις κατι διαφορετικο?

 

δεν λεω να μην μαθουμε για τις αλλες βασικες θρησκειες που υπαρχουν....αλλα πρωτα απο ολα και πανω απο ολα για την θρησκεια μας.....

 

και δεν καταλαβαινω τελικα οσοι γονεις δεν πιστευουν στην ορθοδοξια γιατι βαφτιζουν τα παιδια τους με τυμπανοκρουσιες κιολας.....το κανεις για λογους τυπικους?καντο εσυ ,οι νονοι και το παιδι!

 

εμεις μεγαλωνουμε τα παιδια μας με προκαταληψεις....πως μπορει ενα παιδακι του δημοτικου να κοροιδεψει ενα αλλο επειδη ειναι αλλοθρησκο ή απο αλλη χωρα? εμεις διαπαιδαγωγουμε τα παιδια μας,εμεις τους λεμε αν πρεπει να ξεχωριζουν ή οχι.........πλεον ολα αυτα ειναι ξεπερασμενα

 

Τώρα σ' αυτό που λες έχεις δίκαιο.

 

 

....και τα παραπάνω, επιβεβαιώνουν την επιλογή μου να βαφτίσω τυπικά την κόρη μου.....δεν αλλάζουν τόσο γρήγορα οι καιροι... :roll:

Τελος.

 

Γενικά μίλησε η κοπέλα όσον αφορά αυτούς που τα βαφτίζουν με τυμπανοκρουσίες. Μην το παίρνεις προσωπικά και λες και τέλος...

Link to comment
Share on other sites

ενω εσυ που εισαι πρωτοποριακη θα βαφτισεις το παιδι μονο και μονο για να μην το κοροιδευουν.....τελικα οντως δεν αλλαζουν οι καιροι!

 

οταν ηταν να παει η κορη μου στο σχολειο μου ελεγαν να τη μαθω να λεει οτι οι γονεις της ειναι χωρισμενοι κ οχι οτι ειναι παιδι εκτος γαμου....

φυσικα της εμαθα να λεει την αληθεια , το ελεγε με πυγμη και θαρρος και ποτε μα ποτε δεν βρεθηκε καποιος να την κοροιδεψει ή να την κανει περα γι αυτον το λογο.....

 

γι αυτο σου λεω,εμεις κανουμε τα παιδια προκατειλημενα.....αν του περασουμε οτι ειναι διαφορετικο,θα νιωθει διαφορετικο.....

Link to comment
Share on other sites

και στη τελικη δεν καταλαβαινω να μην μαθουμε τα παιδια μας θρησκευτικα επειδη τον 1% των παιδιων πιστευουν σε κατι αλλο?

 

το σχολειο δινει την επιλογη να παρακολουθησουν ή να μην παρακολουθησουν το μαθημα....δεν τα κανει κανενας περα...οι γονεις τους αποφασιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η θρησκεία πρέπει να διδάσκεται απο το κράτος και όχι να μην είναι μόνο ευθύνη της οικογένειας; Νομίζω ότι στέκει περισσότερο. Ζούμε πια σε multicultural κοινωνίες και πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε την ιδιαιτερότητα του διπλανού μας.

 

Δεν έχω προσωπικά πρόβλημα να κάνει το παιδί μου θρησκευτικά στο σχολείο ακόμα κι αν δεν ειμαι Χριστιανή, το βλέπω όμως ψεύτικο βρε παιδιά, δεν έχει την ευαισθησία και την κατανόηση που χρειάζεται ενα παιδί για να κατανοήσει την δημιουργία του κόσμου, την ύπαρξη του θεού, το θάνατο κτλ. Θα μου λέει το παιδί μου μάθαμε αυτό και θα του λέω ειναι ψέματα εγω πιστεύω κάτι άλλο; ειναι περιεργη φάση....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...