Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

xena να σου ζήσει η μικρή και με το καλό το μπεμπέ!

 

Είχα καιρό να μπω στο parents, οπότε όποια απάντηση και να δώσω θα είναι μάλλον ετεροχρονισμένη, γι' αυτό θα κάνω απλώς ένα update:

Εμείς έχουμε σημειώσει αρκετή πρόοδο από όταν πήραμε μονό κρεβάτι! Βέβαια ακόμα θέλει να ξαπλώνω μαζί του, και μόλις τον πάρει ο ύπνος σηκώνομαι (σκότωμα μιλάμε, γιατί κι εγώ αποκοιμιέμαι πολλές φορές :-P ) αλλά πλέον σπάνια έρχεται στο κρεβάτι μας..!

 

Εκεί που δεν έχουμε σημειώσει πρόοδο είναι στα ωράρια του ύπνου.. :( Άλλα ντ' άλλων..Αν κοιμηθεί το μεσημέρι, το βράδυ μπορεί να πάει και 2 η ώρα (!!!) για να κοιμηθεί. Αν πάλι δεν τον βάλω να κοιμηθεί το μεσημέρι, κοιμάται στις 9 και ξυπνάει τα άγρια χαράματα..Μόνη μου ελπίδα είναι όταν θα πάει στον παιδικό, όπου τότε, είτε το θέλει είτε όχι, θα μπει σε πρόγραμμα..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ουπς.. δεν είμαστε οι μόνοι που ξαφνικά ξυπνάμε μες την άγρια νύχτα, ε;;;

Είναι 13 μηνών και εδώ και περίπου 10 ημέρες ξυπνάει το βράδι για να παίξει, να τραγουδήσει κλπ. Γύρω στις 3 και ως τις 5 προσπαθώ να την ηρεμώ και να την ξαναβάλω για ύπνο. Δεν της πολυμιλάω γιατί μετά πιάνει την κουβέντα και θέλει να γελάει και να χοροπηδάει* κλπ.

 

Το αποτέλεσμα είναι να την παίρνω συνήθως στο κρεβάτι μου και να κοιμάται μαζί μας, πράγμα που δεν της πολυαρέσει γιατί ο μπαμπάς ροχαλίζει... και όταν συμβαίνει αυτό ξαναξυπνάει και προσπαθεί να χώσει τα δαχτυλάκια της στη μύτη μου μπαμπά... γελάμε μες την αϋπνία μας.... αφήστε... Είναι κωμικοτραγικά όλα αυτά..

 

Για μένα είναι μαρτύριο κορίτσια, είμαι έγκυος μόλις 2 μηνών με τρομερές υπνηλίες, συν ότι δουλεύω.... δράμα

 

*Σηκώνεται στα κάγκελα της κούνιας και χοροπηδάει, μιλάει στα παιχνιδάκια της, πετάει ότι υπάρχει στην κούνια έξω και μετά τα φωνάζει... κλπ

 

α ωραία περνάτε κι εσείς!!!κι έλεγα ότι μόνο η δικιά μου ξυπνάει τη νύχτα και μιλάει με τα αρκουδάκια της και χοροπηδάει και φωνάζει.:rolleyes:

εγώ την βάζω στην κούνια,κοιμάται λίγο εκεί μετά σηκώνεται,την κοιμίζω και την ξαναβάζω,αλλά δεν πιάνει,ξυπνάει και δεν θέλει να κοιμηθεί.τις τελευταίες 10 μέρες το κάνει αυτό κι επειδή τα'χω φτύσει,την παίρνω κι εγώ στο κρεβάτι μας,αλλά δεν είναι ύπνος αυτός βρε κορίτσια.όλο στριφογυρίζει και εμείς κοιμόμαστε στις γωνίες:-(

εσύ που είσαι κι έγκυος ακόμη χειρότερα:|

ελπίζω ότι φάση είναι και θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

αλλά δεν είναι ύπνος αυτός βρε κορίτσια.όλο στριφογυρίζει και εμείς κοιμόμαστε στις γωνίες:-(

 

Αυτό! αχ παναγία μου, και βάζω και μαξιλάρι στην κοιλιά για τις κλωτσιές, άσε που σηκώνεται και την πιάνω απ΄τα ποδαράκια μη μου φύγει...

Που οφείλονται αυτά; μεγαλώνουν άραγε και έχουν πχ περισσότερη ενέργεια τα μωράκια μας; τι τους συμβαίνει;

marilou, είναι πολύ νωρίς για δικό της κρεβατάκι.. το καλοκαίρι με το καλό το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

xena μου ναι, η μικρή σου δεν είναι για κανονικό κρεβάτι ακόμα σίγουρα..Τι να πω βρε κορίτσια, κι εγώ ό,τι συμβουλή κι αν μου έδωσαν, να τον αφήσω να κλαίει κτλ, δεν το τήρησα ποτέ..Πάντα τον άφηνα, και τον αφήνω, να έρχεται μαζί μας στο κρεβάτι..Πλέον δηλαδή όταν κοιμάται μόνος του, μας λείπει κιόλας! :rolleyes: Μάλλον πρέπει να δεχτούμε ότι τα παιδάκια μας είναι λίιιιγο πιο δραστήρια απ΄το φυσιολογικό :D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό! αχ παναγία μου, και βάζω και μαξιλάρι στην κοιλιά για τις κλωτσιές, άσε που σηκώνεται και την πιάνω απ΄τα ποδαράκια μη μου φύγει...

Που οφείλονται αυτά; μεγαλώνουν άραγε και έχουν πχ περισσότερη ενέργεια τα μωράκια μας; τι τους συμβαίνει;

marilou, είναι πολύ νωρίς για δικό της κρεβατάκι.. το καλοκαίρι με το καλό το σκέφτομαι.

 

εμάς σέρνεται προς τα πάνω και όλο κοπανάει το κεφάλι της μέσα στη νύχτα,την τραβάω προς τα κάτω και μετά πάλι τα ίδια...!χτες το βράδυ ροχάλιζε ο άντρας μου,γιατί ήταν κουρασμένος ο κακομοίρης και σηκώθηκε η κυρία γύρω στις 3 και τον άρχισε στις μπούφλες:lol: ξύπνησα από το θόρυβο και βλέπω τον άντρα μου να έχει βάλει τα χέρια του για να προφυλαχθεί και να έχει σκάσει στα γέλια κι αυτή να φωνάζει μπαμπά νταντά:-P μάλλον την ενόχλησε ο θόρυβος.την ξανακοίμησα και προσπάθησα να την βάλω στο κρεβάτι της μήπως και δούμε άσπρη μέρα αλλά τίποτα,μόλις την έβαλα σηκώθηκε και μου άπλωσε τα χέρια της.τι να κάνω κι εγώ την ξαναπήρα.ήταν 4 το πρωί και νύσταζα υπερβολικά για να την αφήσω να κλαίει.

θέλω να πιστεύω πως μεγαλώνοντας λίγο θα μπορούμε να συνεννοηθούμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xena μου ναι, η μικρή σου δεν είναι για κανονικό κρεβάτι ακόμα σίγουρα..Τι να πω βρε κορίτσια, κι εγώ ό,τι συμβουλή κι αν μου έδωσαν, να τον αφήσω να κλαίει κτλ, δεν το τήρησα ποτέ..Πάντα τον άφηνα, και τον αφήνω, να έρχεται μαζί μας στο κρεβάτι..Πλέον δηλαδή όταν κοιμάται μόνος του, μας λείπει κιόλας! :rolleyes: Μάλλον πρέπει να δεχτούμε ότι τα παιδάκια μας είναι λίιιιγο πιο δραστήρια απ΄το φυσιολογικό :D

 

εσένα μαριλού από την αρχή ερχόταν στο κρεβάτι σας? κι εγώ νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να την αφήσω να κλαίει ή μάλλον ο άντρας μου σίγουρα δεν θα το έκανε.όταν τον έβαλα να διαβάσει κάτι εδώ όσον αφορά τις τεχνικές του ύπνου ήταν κάθετος ότι δεν θα την αφήσει να πλαντάζει στο κλάμα απλά και μόνο για να μάθει να κοιμάται μόνη της.και μάλλον συμφωνώ.

τι δραστήρια μόνο βάλε και κάτι παραπάνω,εμένα χτες έπαιζε μέχρι τις 11 και μετά δώσαμε μάχη για να την κοιμήσω...τελικά νίκησε:rolleyes: και κοιμήθηκε στις 00.30.και έχω δοκιμάσει να την ξυπνάω το πρωί να μην κοιμάται πολύ αλλά κι αυτό δεν λειτουργεί.τι να πωωωω...

Link to comment
Share on other sites

εμένα χτες έπαιζε μέχρι τις 11 και μετά δώσαμε μάχη για να την κοιμήσω...τελικά νίκησε:rolleyes: και κοιμήθηκε στις 00.30.

 

Χα! Εμείς εχθές από τις 10 ως τις 11:30 και τελικά νίκησα!!!!! νίκησα κορίτσια!!! Εφάρμοσα κάτι που διάβασα - ποια το είπε; λοιπόν έβαλα την κάμερα/ενδοεπικοινωνία και την έβαλα για ύπνο. Σηκώθηκε στα κάγκελα και άρχισε την πάρλα και πήγα και είπα "ώρα για νάνι" και την ξάπλωσα. Το έκανα μετά χωρίς να μιλάω, μόλις έβλεπα στην κάμερα πως σηκωνόταν πήγαινα, την ξάπλωνα. Το έκανα ~12-14 φορές και τελικά κοιμήθηκε.

Το βράδι ξύπνησε 3 φορές, τις δύο είδα στην κάμερα πως σηκώθηκε και πήγα την ξάπλωσα χωρίς να μιλήσω - κι εκεί έμεινε. Λέτε να δουλεύει;;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα χαιρια τα δικα μας εινια οτι τα πηγα και τα 2 στο παιδικο. ο μικρος στην κουνια και ο μεγαλος σε ημιδιππλο κρεβατι. κοιμαμαι και εγω εκει. ακομα φοβαμαι να αφησω μονο του τον μικρο. πιστευω οτι μετα το χρονισμα θα επιστρεψω στην κρεβατοκαμαρα. ο μεγαλος βεβαια οταν του λεω οτι θα παω να κοιμηθω με το μπαμπα λεει "οχι μαμα, δεν θα πας στην κρεβατικαμαρα με το μπαμπα, εδω θα κοιμηθεις μαζι μου". παντως εφυγε απο το κρεβατι μας και αναγνωριζει ως κρεβατι εκεινο στο παιδικο.

 

και εμενα πλεον αμα κοιμηθει το μεσημερι μας πιανουν 11 και 12 για να κοιμηθει. προσπαπουμε αλλα βελτιωθηκε η κατασταση. τουλαχιστον κοιματι ο μικρος με την ωρα του. μετα με τον αλλον κανω μαζι δουλειες, βλεπουε τηλεοραση, συνεννοειται βρε παιδι μου και καθεται. μπορω και πιατα να πλυνω, να απλωσω σιδερωσω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε xena.εσύ τα κατάφερες:D

θα το κάνω κι εγώ αυτό μήπως λειτουργήσει,αν και έχω τώρα 2 μήνες που έβγαλα την κάμερα,αν χρειαστεί θα την ξαναβάλω

 

Ναι, βάλε την και έτσι θα μπαίνεις στο παιδικό ΜΟΝΟ όταν έχει σηκωθεί και ΜΟΝΟ για να το αγκαλιάσεις να το ξαναξαπλώσεις (ξέρεις, με αγάπη - όχι σαν τιμωρία μη σου πεισμώσει).

 

Ετσι θα καταλάβει πως αν σηκωθεί - θα ανοίξει η πόρτα να μπει η μαμά να το ξαπλώσει.

Και οταν έρχεται η μαμά δεν έχει αγκαλίτσα κλπ - μόνο ξαπλα.

Αντε και καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, βάλε την και έτσι θα μπαίνεις στο παιδικό ΜΟΝΟ όταν έχει σηκωθεί και ΜΟΝΟ για να το αγκαλιάσεις να το ξαναξαπλώσεις (ξέρεις, με αγάπη - όχι σαν τιμωρία μη σου πεισμώσει).

 

Ετσι θα καταλάβει πως αν σηκωθεί - θα ανοίξει η πόρτα να μπει η μαμά να το ξαπλώσει.

Και οταν έρχεται η μαμά δεν έχει αγκαλίτσα κλπ - μόνο ξαπλα.

Αντε και καλή επιτυχία!!!!

 

πλήρης αποτυχία:( δεν λειτουργεί σ'εμάς αυτό μάλλον.το έκανα όπως κι εσύ,αλλά σηκωνόταν πιανόταν από τα κάγκελα και φώναζε μαμά τόσο σπαρακτικά που ήταν αδύνατον για μένα να την αφήνω να κάνει έτσι.της έλεγα με σιγανή φωνή ότι ήρθε η ώρα να κοιμηθούμε και της έβαζα και το αγαπημένο της αρκουδάκι αλλά τίποτα αυτή έσκουζε.από τις πολλές τσιρίδες βράχνιασε κιόλας και το πρωί με ρώτησε ο γείτονας τι είχε το κακόμοιρο κι έκανε έτσι:(

μάλλον θα συνεχίσουμε να κοιμόμαστε όλοι μαζί αγκαλίτσα και όταν μεγαλώσει λίγο θα το ξαναπροσπαθήσω.

εσύ το ξαναέκανες και χτες το βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει σε μας το σύστημα αυτό. Αλλά από την Παρασκευή, λόγω λίγου αίματος που είχα (είμαι έγκυος) τα έκανε ο άντρας μου αυτά. Η μικρή μαζί του έδειξε πιο εύκολη. Μάλιστα τα 2 τελευταία βράδια δεν ξύπνησε καθόλου.

Θα δούμε. Τι να πω; κάθε παιδί διαφορετικό..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δουλεύει σε μας το σύστημα αυτό. Αλλά από την Παρασκευή, λόγω λίγου αίματος που είχα (είμαι έγκυος) τα έκανε ο άντρας μου αυτά. Η μικρή μαζί του έδειξε πιο εύκολη. Μάλιστα τα 2 τελευταία βράδια δεν ξύπνησε καθόλου.

Θα δούμε. Τι να πω; κάθε παιδί διαφορετικό..

 

με το καλό:P

θα προσπαθήσω κι εγώ ξανά λίγο πιο μετά και θα δούμε.όντως κάθε παιδί είναι διαφορετικό.τι να κάνουμε?υπομονή...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Τα ίδια πέρασα και εγώ...Πρίν 2 εβδομάδες της άλλαξα κρεβάτι και ησύχασα . Το μόνο κακό είναι οτι μέχρι τω΄ρα κοιμόταν μόνη της ενώ τώρα ξαπλώνω και εγώ δίπλα μέχρι να αποκοιμηθεί. Έχει τύχει να ξυπνησεί το βράδυ..σηκώνεται απο το κρεβάτι της παίρνει το σεντονάκι της και με φωνάζει. Ξαναξαπλώνω δίπλα της και αυτό είναι. Το προτιμώ πάντως γιατι πριν μπορεί και να ξυπνούσε 3-4 φορές για να κοιμηθεί στο σαλόνι....

 

το 2011 αυτα

Έτσι έλεγα ε..τρομάρα μου!!! Μετά απο 2 σχεδόν χρόνια...αναθεωρώ! Απο τότε, λοιπόν, μέχρι και σήμερα κοιμάται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο....:evil:. Εγώ φταίω βέβαια αλλα τρόπο να το αλλάξω δεν ξέρω:rolleyes:. Απλά τα γράφω για να μην την πατήσουν και άλλοι:D.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...