Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

ααααχχχ σε ζηλεύω!! :) :) Πω πω μα πόσο γρήγορα μεγαλώνουν, σαν χτες τον είχα κι εγώ πάνω μου τον Κωνσταντίνο που θήλαζε..Μου φαίνεται θα βάλω μπροστά για το δεύτερο ;)

Αν κατάλαβα καλά, πάτε το μωρό στο δωμάτιο του μικρού το βράδυ; Δεν σε κουράζει το πήγαινε-έλα;;

 

οχι βρε. ολοι μα<ι κοιμομστε ατην κεβατοκαμαρα. ο μικρος αναμεσα μας σταθερα και ο μπεμπης στο πορτ μπεμπε διπλα μου. ο οποιος μπεμπης μετα το δευτερο ξυπνημα θηλασμο-ταισμα γυρω στις 4 δεν θελει παντα να καθεται στο πορτ μπεμπε. θελει να ξαπλωνει πανω μου. τι θα απογινω η δολια μανα;

 

λοιπον, θα αφησουμε τα μωρα στο δικο μας και θα παμε εμεις να κοιμομαστε στο παιδικο μολις παρουμε κρεβατι. χαχαχα...

 

αληθεια, ειδες τιμες για στρωματα;

 

 

Να ΄ναι τυχαίο; Να κουράστηκε και ο ίδιος να κοιμάται μαζί μας; Μεγαλώνει και καταλαβαίνει; Δεν ξέρω..Πάντως υπόσχομαι αυτή τη φορά, μια που ξεκίνησε και πήρε τον καλό δρόμο, να είμαι κι εγώ πιο αυστηρή και να το τηρήσω! :D

 

και εγω νομιζω οτι η λυση εινια κρεβατι καινουργιο και μεγαλο. να ξαπλωνω μαζι του, να κοιμαται και μετα να φευγω. φεραμε και το παρκο ξανα στην κρεβατοκαμαρα και τον βαλαμε αλλα ξυπνησε και ηρθε στη θεση του, αναμεσα μας. εγω μετανιωσα που δεν πιεσα τον αντρα μου πιο πολυ να παρουμε με την ωρα μας αλλο κρεβατι, αλλα ειχαμε και τη μετακομιση, την προσαρμογη και τους πυρετους. τωρα η παιδοψυχολογος απο τον παιδικο μου ειπε να μην τον παω σε αλλο δωματιο, να τα παω και τα δυο μαζι στο παιδικο οταν θα παω και τον μπεμπη. τον μπεμπη ομως εχω σκοπο να τον παω οταν κοψει το βραδινο γαλαγυρω στον 6 μηνα. αν δεν παει ομως ο μεγαλος στο παρκο μου φαινεται ιθα το επισπευσω.

 

τουλαχιστον ας παει στο παρκο.:?

 

οταν ημουν στην κλινικη τον ρωτησε η πεθερα μου "που θακοιμαται το μωρο;" και της εδειξε την κουνια στο παιδικο. και μετα τον ρωτησε "εσυ που θα κοιμασαι; και απαντησε με τη μαμα και μπαμπα και πηγε στη κρεβατοκαμαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα! το δικο μας αντρακι ειναι 16 μηνων.μεχρι κ πριν μια εβδοαμαδα κοιμοταν κανονικοτατα στο κρεβατακι του, μεγαλο 1.20 με καγκελο ψηλο ομως, κατα τις 9.30 μεχρι το πρωι, κοντα στις8.μια χαρα!πριν μια βδομαδα κρυωσε κ αρχισε να ξυπνα κ να κλαιει τοσο απαρηγορητα που δεν ηρεμουσε με τπτ στο κρεβατακι του οποτε τον παιρναμε μαζι μας.μια εβδομαδα μετα εχει αναρρωσει, αλλα συνεχιζει στις 5 να ξυπνα κ να φωναζει παρα πολυ δυνατα, εν τω μεταξευ δεν μιλαει δεν ξερω εαν εχει να κανει, κ καταληγει στο κρεβατι μας.το θεμα μ ειναι οτι ειμαι εγκυος, στην αρχη ακομα, αλλα φοβαμαι πως αν του γινει χουι θα εχω θεμα με την κοιλια κ με το βρεφος στην συνεχεια που θελω να το εχω για αρχη μαζι μας.σημερα ειπαμε να τον αφησουμε να κλαψει λιγο παραπανω πριν παμε να τον παρουμε, γιατι η αληθεια οταν ξεκινα το κλαμα δεν ειναι τοσο δυνατο. μολις παμε στο δωματιο του γινεται ο χαμος!

 

καλωσορισες στο κλαμπ και καλο κουραγιο.. ελπιζω να το κοψει ο γιος σου το χουι γιατι βλεπεις τι τραβαμε ακομα...

 

με το καλο και το μπεμπε σας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το καλωσορισμα αν κ ελπιζω να ειναι συντομη η διαμονη μ στο τοπικ! :)

εχθες δεν ξυπνησε κθολου, η μονη διαφορα ειναι οτι τον εβαλα για υπνο αργοτερα, δηλ γυρω στις 10.10.να χορταινει υπνο?κοιμαται τοσο πολυ που ξυπνα στις 5??ειναι κ παιδι υπερδραστηριο,δε σταματα στιγμη!

τι να πω, θα δειξει πως θα παει κ σημερα!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ΘΑΥΜΑ!Από τότε που είχα γράψει ότι της πήραμε κρεβάτι ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑΑΑ!!!:D:D:D

Κ να φανταστείς marilou01, ξεκινάμε να λέμε παραμύθι στο σαλόνι κ όταν πια νυστάζω κ εγώ της λέω"πάμε στο κρεβατάκι σου?"κ μου λέει πάμε,σηκώνεται,παίρνει την κούκλα της κ πάμε κ ξαπλώνουμε μαζί.Γυρνάει πλευρό κ κοιμάται κατευθείαν!!!!!Ούτε κλάματα,ούτε παρακάλια!

Τα πρώτα βράδυα ξύπνησε κάνα δυο φορές κ χωρίς να σηκωθεί φώναζε από το κρεβάτι "μαμάκααα,έρθει εδώ η μαμάκα" χαχαχα κ πήγαινα δίπλα της κ ξανακοιμόταν αμέσως!

Κατά τ'άλλα κοιμάται κανονικά κ το πρωί που ξυπνάει με φωνάζει κ της λέω να σηκωθεί κ έρχεται στο κρεβάτι μας ή σηκώνεται κ μόνη της κ έρχεται...

Μα ήταν λογικό ρε γαμώτο!Ένα παιδάκι που σκαρφαλώνει,τρέχει,τρώει μόνο του σχεδόν,μιλάει κ έχει ανεξαρτητοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό πώς να πάει μετά πίσω από τα κάγκελα να κοιμηθεί???Βέβαια υποθέτω ότι θέλει κ παρέα...σου λέει αυτοί γιατί κοιμούνται μαζί κ εγώ μόνη μου?Αλλά όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

τωρα η παιδοψυχολογος απο τον παιδικο μου ειπε να μην τον παω σε αλλο δωματιο, να τα παω και τα δυο μαζι στο παιδικο οταν θα παω και τον μπεμπη. τον μπεμπη ομως εχω σκοπο να τον παω οταν κοψει το βραδινο γαλαγυρω στον 6 μηνα. αν δεν παει ομως ο μεγαλος στο παρκο μου φαινεται ιθα το επισπευσω.

 

οταν ημουν στην κλινικη τον ρωτησε η πεθερα μου "που θακοιμαται το μωρο;" και της εδειξε την κουνια στο παιδικο. και μετα τον ρωτησε "εσυ που θα κοιμασαι; και απαντησε με τη μαμα και μπαμπα και πηγε στη κρεβατοκαμαρα

 

Κι εμένα αυτό μου φαίνεται πιο σωστό, να πάνε και τα δύο παιδιά μαζί στο δωμάτιό τους..Αλλά μην απελπίζεσαι που θεωρεί κρεβάτι του το διπλό, γιατί μην ξεχνάς ότι ο μεγάλος σου σε λίγο γίνεται 2 ετών και τότε τα παιδιά αλλάζουν πάλι εντελώς! Πιστεύω ότι σύντομα θα ζητήσει μόνος του να πάει στο κρεβάτι του :)

 

ευχαριστω για το καλωσορισμα αν κ ελπιζω να ειναι συντομη η διαμονη μ στο τοπικ! :)

εχθες δεν ξυπνησε κθολου, η μονη διαφορα ειναι οτι τον εβαλα για υπνο αργοτερα, δηλ γυρω στις 10.10.να χορταινει υπνο?κοιμαται τοσο πολυ που ξυπνα στις 5??ειναι κ παιδι υπερδραστηριο,δε σταματα στιγμη!

τι να πω, θα δειξει πως θα παει κ σημερα!

 

Καλωσόρισες στο κλάμπ derbybaby, και ναι, ελπίζω η παραμονή σου να είναι σύντομη :rolleyes: Ο μικρός σου ξυπνάει στις 5 και μετά δεν ξανακοιμάται δηλαδή;; Ή μετά συνεχίζει να κοιμάται μαζί σας;

 

Λοιπόν κορίτσια ΘΑΥΜΑ!Από τότε που είχα γράψει ότι της πήραμε κρεβάτι ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑΑΑ!!!:D:D:D

 

Μα ήταν λογικό ρε γαμώτο!Ένα παιδάκι που σκαρφαλώνει,τρέχει,τρώει μόνο του σχεδόν,μιλάει κ έχει ανεξαρτητοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό πώς να πάει μετά πίσω από τα κάγκελα να κοιμηθεί???Βέβαια υποθέτω ότι θέλει κ παρέα...σου λέει αυτοί γιατί κοιμούνται μαζί κ εγώ μόνη μου?Αλλά όλα καλά!

 

Μπράβοοο!! Πολύ χαίρομαι που "δούλεψε" το σύστημα :) Έτσι νομίζω κι εγώ, ότι αυτή η φάση που περνάνε έχει να κάνει πιο πολύ με την παρέα γιατί και τα κάγκελα που είχαμε βγάλει από την κούνια, και πάλι δεν την ήθελε..

 

Κι εγώ καλά νέα έχω κορίτσια, ο μικρός πάει μόνος του στον καναπέ στο δωμάτιό του με τα βιβλία του παραμάσχαλα και περιμένει να του φέρω το γάλα..Μιλάμε για ολική μεταστροφή, λες και τον άγγιξε μαγικό ραβδάκι! Κάπου είχα διαβάσει όμως ότι αυτή η φάση κρατάει μέχρι τα 2 τους και μετά ηρεμούν..Ξυπνάει ακόμα νωρίς το πρωί και μας φωνάζει, οπότε του λέμε να έρθει στο διπλό και εκεί συνεχίζει 1-2 ώρες ακόμα τον ύπνο του..

 

Τον καναπέ λέω να τον κρατήσω λίγο ακόμα, αφού ο μικρός δεν γκρινιάζει κιόλας, είναι καλός από τη Media και με βολεύει τρομερά ο αποθηκευτικός χώρος που έχει από κάτω..

 

ΥΓ. Να σας πω την αλήθεια;; Μας λείπει πολύ από το κρεβάτι μας..!! :oops:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια:)!Ο δικός μου τώρα είναι στην κούνια του αλλά γενικά κοιμάται μαζί μας:mrgreen:.Θηλάζει και όταν κοιμηθεί τον πάω στην κούνια του.Το μεσημέρι κοιμόμαστε παρέα:D!Που θα πάει κάποια στιγμή θα θέλει να είναι μόνος του για πάρτη του και δεν θα μας θέλει :(...Μέχρι τότε τον ευχαριστιέμαι:D!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάβασα αυτό σήμερα και το παραθέτω για παρηγοριά :P

 

O μοναχικός ύπνος μικρών παιδιών παράγοντας κινδύνου για παχυσαρκία

 

http://www.childit.gr/v2/index.php/health/2165-o-monaxikos-ipnos-mikron-paidion-paragontas-kindinou-gia-paxisarkia

 

Γονείς που αφήνουν τα μικρά τους παιδιά στο κρεβάτι μαζί τους κατά τη διάρκεια της νύχτας είναι πιθανό να μειώνουν τον κίνδυνο του παιδιού τους για εμφάνιση παχυσαρκίας, σύμφωνα με μια νέα έρευνα από τη Δανία.

Τα παιδιά της έρευνας που δεν πήγαν ποτέ στο κρεβάτι των γονιών κατά την διάρκεια της νύχτας είχαν τρεις φορές υψηλότερο κίνδυνο να είναι υπέρβαρα, συγκρινόμενα με την ομάδα παιδιών που ήταν κάθε βράδυ στο κρεβάτι των γονιών.

 

Σε πρώτη ανάγνωση, τα ευρήματα της έρευνας έρχονται σε αντίθεση με αυτό που θα αναμενόταν, γιατί αρκετές έρευνες έχουν συνδέσει τον κίνδυνο παχυσαρκίας με κακή ποιότητα ύπνου, και τα παιδιά που έρχονται στο κρεβάτι των γονιών την νύχτα σίγουρα ξυπνούν κατά την διάρκειά της.

Ωστόσο, οι γονείς που αφήνουν τα παιδιά στο κρεβάτι τους μπορεί να προσφέρουν μια μεγαλύτερη αίσθηση συναισθηματικής υποστήριξης, η οποία μπορεί να τα προστατεύει από παχυσαρκία, σύμφωνα με τους ερευνητές. Σε αντίθεση, κάποια παιδιά που δεν αφήνονται να διεισδύσουν στο κρεβάτι των γονιών τη νύχτα μπορεί να νιώθουν απόρριψη και τέτοιου είδους αρνητικά συναισθήματα μπορεί να αυξάνουν τον κίνδυνο παχυσαρκίας, προσθέτουν.

Η Δρ Νanna Olsen, του Ινστιτούτου Προληπτικής Ιατρικής των Πανεπιστημιακών Νοσοκομείων της Κοπεγχάγης, μαζί με τους συναδέλφους της ανέλυσαν πληροφορίες από 645 παιδιά ηλικίας 2 με 6 ετών με προδιάθεση σε παχυσαρκία γιατί είχαν υψηλό βάρος γέννησης, γιατί οι μητέρες τους ήταν παχύσαρκες προ εγκυμοσύνης ή γιατί ανήκαν σε οικογένεια με χαμηλό εισόδημα.

Για περίπου 500 παιδιά υπήρχαν πληροφορίες για το αν τα παιδιά έρχονταν στο κρεβάτι των γονιών τη νύχτα και πόσο συχνά. Επιπλέον μετρήθηκε ο δείκτης μάζας σώματος όλων των παιδιών (BMI, δείκτης παχυσαρκίας).

Η έρευνα παρουσιάστηκε στο Ευρωπαικό Συνέδριο Παχυσαρκίας στη Λυών, Γαλλία.

 

Πηγή: ΜyHealthNewsDaily

 

Σχολιασμός: Η έρευνα αφορά προσχολική ηλικία μετά την βρεφική.

Για τον ύπνο των βρεφών ( 0 με 18 μηνών) πολλές έρευνες έχουν οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι τα ανθρώπινα βρέφη έχουν βραχείς κύκλους ύπνους φυσιολογικά, με το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του χρόνου να το περνούν σε ανήσυχο ύπνο REM και ελάχιστο χρόνο στον βαθύ ύπνο nonREM. Τα βρέφη φυσιολογικά ξυπνούν από τον κύκλο ύπνου κάθε 1 με 3 ώρες, ξύπνημα που τα φέρνει σε επανασύνδεση και εγγύτητα με τη μητέρα και τους γονείς τους. Τα ανθρώπινα μωρά είναι προγραμματισμένα να ξυπνούν τη νύχτα και να βρίσκονται σε εγγύτητα με την μητέρα τους, εγγύτητα που προσφέρει περαιτέρω ψυχολογική ασφάλεια, ανάπτυξη και ωρίμανση.

 

Ο ασφαλής ύπνος των βρεφών κοντά στους γονείς είναι η συνιστώμενη πρακτική από επιστημονικές εταιρίες σήμερα. Είμαι σίγουρος ότι μια σειρά νέων ερευνών θα έρθουν να φωτίσουν περαιτέρω το τι είναι φυσιολογικό στον ύπνο των μικρών παιδιών και θα αποκρυσταλλώσουν τον βαθύ, μοναχικό ύπνο πρώιμα στα μικρά παιδιά ως ανεξάρτητο παράγοντα κινδύνου για άμεσες και απώτερες ψυχικές και σωματικές καταστάσεις.

 

Στέλιος Παπαβέντσης MRCPCH DCH IBCLC 2012

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι παρηγορο, ειδικα για μενα που ειχε τραβηξει πολυ το σκοινι.

αληθεις εσεις πως τα πατε; εμεις ακομα δεν πηραμε κρεβατι και γι' το εχω τοσο καιρο να σας γραψω.

Link to comment
Share on other sites

χα δεν είσαι η μόνη! Κι εμείς δεν το αποφασίζουμε ακόμη, όλο αύριο και αύριο :oops: Όποιος βαριέται να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει δεν λένε;;

Τώρα έχω βάλει και το πρότζεκτ "κόψιμο πάνας" σιγά-σιγά, οπότε είπα να μην του έρθουν και όλα μαζεμένα! :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!καποια στιγμη νομιζω ξαναεγραψα!λοιπον ο μικρος ακριβως 17 μηνων εκοωψε το γαλα με το μπιμπερο πραγμα που ειχε ως αμεση συνεπεια να σταματησει να κοιματια στο κρεβατι του.που δεν τον επαιτνε ο υπνος με το μπιμπερο, στο κρεβατι μ τον ταιζα κ μετα ΞΥΠΝΙΟ τον εβαζα στο δικο του κ αποκοιμιοταν.απο 17 μηνων λοιπον μεχρι κ 18 επρπε να τον παρει ο υπνος σε εμας κ μετα να τον παεμ διπλα, πραγμα που γινοταν εως κ 4 φορες τηνυχτα.μεχρι να κοιμηθει πηγαινε πολυ αργα, εκλαιγε ηθελε να φυγει, να παει στην εξωπορτα.

μια μερα ρωτησα τον παιδιατρο επι του θεματος μ λεει αστον να καλψει.λεω δεν παιζει κατι τετοιο.κ πεισμωσα!λεω τομωρο πρεπει να μαθει να ξανακοιματια στο δωματιακι του ηρεμα οπως πρωτα.οποτε αρχικα ειπα νακανω το δωματιο του πιο ελκυστικο, εβαλα κατι αυτοκολλητα στον τοιχο, εβαλα ενα ωραιο φωτακι νυχτας.επιασαν για 1-2 μερς πηγιαναμε εκει χωρις κλαμα,εαν εβλεπα ομως οτι δεν ηθελε τον γυριζα στο δικο μας.

μια νυχτα τον καταλαβα οτι ηθελε περισσοτερο φως στο δωματιο του, ετσι αναψαμε ενα πορτατιφ κ μεχρι να τον παρει ο υπνος κτο μεγαλο φως του δωματιου, ενω εξω απο το δωματιο ειχαμε κλεισει ολα τα φωτα.κ εν τελει μας ηρθε η επιφοιτηση!!!εχει αρχισει να μη θελει το σκοταδι.οποτε μολις κανουμε το μπανιο μας, κ ντυθουμε, σβηνουμε τα φωτα του δωματιου μ, κ του λεω παμε αγπαη στο δικο σου με τα φωτακια σου.κ τσουπ τσουπ παμε.αρχικα εκει τον επαιρνεο υπνος ακομα στο ρηλαξ κ μετα τον εβαζα στο κρεβατακι αλλα πλεον βγαζουμε το καγκελακι μας, μπιανει μεσα κ εγω καθομαι κατω κατω λεμε κανενα τραγουδακι κ τον χιαδευω μεχρι νακοιμηθει.αυτο μπορει να διαρκεσει κ μιση ωρα μπορει κ 10 λεπτα.προς το παρον πιανει!αλλα το μεσημερι τον ξυπναω λιγο πιο νωρις κ το απογευμα παιζουμε πολυ ωστε να κουραστιε λιγακι το θηριακι μ!!!

εχει φυσικα βραδια οπως το χθεσινο που ξυπνει ειτε λογω ονειρου ειτε λογω βηχα κ τον φερνουμε σε εμας αλλα προσπαθουμε να τον επιστρεφουμε πισω ωστε να ξυπνα στο δωματιο του.

ευχομαι κ στα δικα σας!!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χα δεν είσαι η μόνη! Κι εμείς δεν το αποφασίζουμε ακόμη, όλο αύριο και αύριο :oops: Όποιος βαριέται να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει δεν λένε;;

Τώρα έχω βάλει και το πρότζεκτ "κόψιμο πάνας" σιγά-σιγά, οπότε είπα να μην του έρθουν και όλα μαζεμένα! :-)

 

και νομιζα οτι ειχα ξεμεινει μονη μου με τα δυο μωρα στο δωματιο. ευτυχως ο μπεμπης κοιμαται στο παρκο και αρχισε να ξυπναει μονο μια φορα τη νυχτα, σπανιοτερα 2 φορες πλεον. αλλα το κολπο του ηταν οτι 1) δεν ηθελε το πορτ μπεμπε και 2) θελει να κοιμαται μπρουμυτα.

 

και εσυ θες να κοψεις την πανα; εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα. εχω 3 θεματα να κοψω,πιπιλα, πανα και το κρεβατι μας. με την πανα ομως εχω αγχωθει και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. μαλλον πρπει να παμε στο αντιστοιχο τοπικ. με το κρεβατι, σκεφτομαι οτι μολις το παρουμε (τωρα επιασε εμενα η τσιγγουνιαση) θα αρχισουμε να κοιμομαστε εκει παρεα και σιγα σιγα θα το ξεπερασει κι θα κοιμαται εκει.

 

εσεις δεν ειχατε ξεκινησει καλα και κοιμοταν στον καναπε;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!!καποια στιγμη νομιζω ξαναεγραψα!λοιπον ο μικρος ακριβως 17 μηνων εκοωψε το γαλα με το μπιμπερο πραγμα που ειχε ως αμεση συνεπεια να σταματησει να κοιματια στο κρεβατι του.που δεν τον επαιτνε ο υπνος με το μπιμπερο, στο κρεβατι μ τον ταιζα κ μετα ΞΥΠΝΙΟ τον εβαζα στο δικο του κ αποκοιμιοταν.απο 17 μηνων λοιπον μεχρι κ 18 επρπε να τον παρει ο υπνος σε εμας κ μετα να τον παεμ διπλα, πραγμα που γινοταν εως κ 4 φορες τηνυχτα.μεχρι να κοιμηθει πηγαινε πολυ αργα, εκλαιγε ηθελε να φυγει, να παει στην εξωπορτα.

μια μερα ρωτησα τον παιδιατρο επι του θεματος μ λεει αστον να καλψει.λεω δεν παιζει κατι τετοιο.κ πεισμωσα!λεω τομωρο πρεπει να μαθει να ξανακοιματια στο δωματιακι του ηρεμα οπως πρωτα.οποτε αρχικα ειπα νακανω το δωματιο του πιο ελκυστικο, εβαλα κατι αυτοκολλητα στον τοιχο, εβαλα ενα ωραιο φωτακι νυχτας.επιασαν για 1-2 μερς πηγιαναμε εκει χωρις κλαμα,εαν εβλεπα ομως οτι δεν ηθελε τον γυριζα στο δικο μας.

μια νυχτα τον καταλαβα οτι ηθελε περισσοτερο φως στο δωματιο του, ετσι αναψαμε ενα πορτατιφ κ μεχρι να τον παρει ο υπνος κτο μεγαλο φως του δωματιου, ενω εξω απο το δωματιο ειχαμε κλεισει ολα τα φωτα.κ εν τελει μας ηρθε η επιφοιτηση!!!εχει αρχισει να μη θελει το σκοταδι.οποτε μολις κανουμε το μπανιο μας, κ ντυθουμε, σβηνουμε τα φωτα του δωματιου μ, κ του λεω παμε αγπαη στο δικο σου με τα φωτακια σου.κ τσουπ τσουπ παμε.αρχικα εκει τον επαιρνεο υπνος ακομα στο ρηλαξ κ μετα τον εβαζα στο κρεβατακι αλλα πλεον βγαζουμε το καγκελακι μας, μπιανει μεσα κ εγω καθομαι κατω κατω λεμε κανενα τραγουδακι κ τον χιαδευω μεχρι νακοιμηθει.αυτο μπορει να διαρκεσει κ μιση ωρα μπορει κ 10 λεπτα.προς το παρον πιανει!αλλα το μεσημερι τον ξυπναω λιγο πιο νωρις κ το απογευμα παιζουμε πολυ ωστε να κουραστιε λιγακι το θηριακι μ!!!

εχει φυσικα βραδια οπως το χθεσινο που ξυπνει ειτε λογω ονειρου ειτε λογω βηχα κ τον φερνουμε σε εμας αλλα προσπαθουμε να τον επιστρεφουμε πισω ωστε να ξυπνα στο δωματιο του.

ευχομαι κ στα δικα σας!!!!

 

 

μπραβο σου πουβρηκες το κουμπι του. εμενα δν θλει φως και επισης πλεον ξερει οτι κλεινουμε το φως, οποτε και να το αφησω ανοιχτο θα πει "φως" για να το κλεισω. ενιοτε, κλεινει και την πορτα μονος του. εμας στο δωματιο του θελει να παιζει. το εχουμε διακοσμησει με αυτοκλλητακια στους τοιχους και με ωραια χαλακια. εμας εινια μεγαλα και καταλαβαινουν πλυ περισσοτερο πλεον. εμενα εγινε πολυ απαιτητικος με τη γεννηση του μωρου.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν θεωρω το θεμα υπνος ληξαν γιατι κ εμεις περιμενουμε αδερφακι κ απο οσο ακουω στα 2 παντα παθουν ενα σοκ τα μωρα οποτε σε συνδυασμο με το καινουριο μωρο ολο κ καποιες αλλαγες θα περασουμε.αλλα τουλαχιστον μεχρι τοτε ας κοιμαται στο δικο του κ μετα εχει ο θεος...

σημειωτεον εμεις ακομα δεν μιλαμε καθολου..δεν ξερω εαν με την ομιλια φτιαξουν ή χειροτερεψουν τα πραγματα...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

παντως επιτελους καταλαβα που οφειλεται η τσιλιβιθριαση του δικου μου. στο οτι κοιμαται μαζι μας. τι αλλεργιες και εξετασεις αιματος και διαιτες χωρις γαλακτομικα και σαχλαμαρες. το παιδι εινια στυλακι γιατι κοιμαται μαζι μας:lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

λοιπον, πριν καμια 10αρια μερες πηραμε καινουργιο κρεβατι, ημιδιπλο, ωραιο, πηραμε και το προστατευτικο. αλλα αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι κοιμομαστε εκει. το παλευουμε ομως. τον βαζουμε το μεσημερι αφου κοιμηθει αλλου, 2 βραδια που τον βαλαμε πηρε το μαξιλαρι του και ηρθε. επισης δεν θελω να τον παωμοο του χωρις το μπεμπη ο οποιος ακομα ξυπναει για γαλα τη νυχτα. μια φορα κοιμηθακαμε εκει, εγω και τα παιδια. ε ελπιζω καποια στιγμη να κοιμαται εκει. βεβαια μονος του δεν ξεκιναει να παει εκει, αλλαζει δρομο και ερχεται στο δικο μας για υπνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κορίτσια θα με βοηθήσετε και μένα σε κάτι please please please. Ο μικρός μου κοιμάται μόνος του από 6 μηνών. Δηλαδή τον άφηνα στην κούνια, του έλεγα καληνύχτα του έδινα φιλάκι, έκλεινα την πόρτα και τέλος κοιμόταν μόνος του σε δέκα λεπτά περίπου χωρίς να γκρινιάξει καθόλου!!! Εδώ και τρείς μήνες λοιπόν τον πηγαίνω για ύπνο 9.30 και μου κάνει το εξής μέχρι τις 10.00. Τον βάζω στην κούνια, μου λεει "νερο" του δίνω νερό και μετά το αφήνω στην θέση του. Με κοιτάει μου λεει "πάλι θέλω νερο" του ξαναδίνω...... Αυτό μπορεί να γίνεται και 20 φορές. Στην συνέχεια θυμώνω, το καταλαβαίνει και μου ζητάει αγκαλιά. Με το που τον παίρνω αγκαλιά μου φωνάζει γκρινιάζοντας ότι θέλει να πάει στην κούνια. Αυτό γίνεται 3-4 φόρες. Νεύρα εγώ ....................... Τσατάλια:mad::mad::mad: Εκτός του οτι φωνάζει 2-3 φορές το βράδυ ότι θέλει νερό, του δίνω, ισα ισα βάζει το μπουκάλι στο στόμα του και ξανακοιμάται. Η τέταρτη φορά που θα φωνάξει το βράδυ, που θα είναι πάντα 5.00 το πρωί θα θέλει γάλα. Το πίνει και ξανακοιμάται αμέσως μέχρι τις 7.30 το πρωί που τον σηκώνω εγώ. Λέτε να είναι φάση της ηλικίας? Μας έχει κακομάθει κι όλας και μας φαίνεται κάπως:oops::oops: please help

 

ΥΓ Να σημειώσω επίσης ότι του μικρού δεν του αρέσει ιδιαίτερα το γάλα και κατα δεύτερον κοιμάται ολόκληρο το βράδυ από 4 μηνών.

ΥΓ Δεν θυμώνω φυσικά μαζί του αλλά φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ και του βγαίνει όλο αυτό.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

hallo???? θα με βοηθήσει καμιά???

 

Βρε κορίτσια θα με βοηθήσετε και μένα σε κάτι please please please. Ο μικρός μου κοιμάται μόνος του από 6 μηνών. Δηλαδή τον άφηνα στην κούνια, του έλεγα καληνύχτα του έδινα φιλάκι, έκλεινα την πόρτα και τέλος κοιμόταν μόνος του σε δέκα λεπτά περίπου χωρίς να γκρινιάξει καθόλου!!! Εδώ και τρείς μήνες λοιπόν τον πηγαίνω για ύπνο 9.30 και μου κάνει το εξής μέχρι τις 10.00. Τον βάζω στην κούνια, μου λεει "νερο" του δίνω νερό και μετά το αφήνω στην θέση του. Με κοιτάει μου λεει "πάλι θέλω νερο" του ξαναδίνω...... Αυτό μπορεί να γίνεται και 20 φορές. Στην συνέχεια θυμώνω, το καταλαβαίνει και μου ζητάει αγκαλιά. Με το που τον παίρνω αγκαλιά μου φωνάζει γκρινιάζοντας ότι θέλει να πάει στην κούνια. Αυτό γίνεται 3-4 φόρες. Νεύρα εγώ ....................... Τσατάλια:mad::mad::mad: Εκτός του οτι φωνάζει 2-3 φορές το βράδυ ότι θέλει νερό, του δίνω, ισα ισα βάζει το μπουκάλι στο στόμα του και ξανακοιμάται. Η τέταρτη φορά που θα φωνάξει το βράδυ, που θα είναι πάντα 5.00 το πρωί θα θέλει γάλα. Το πίνει και ξανακοιμάται αμέσως μέχρι τις 7.30 το πρωί που τον σηκώνω εγώ. Λέτε να είναι φάση της ηλικίας? Μας έχει κακομάθει κι όλας και μας φαίνεται κάπως:oops::oops: please help

 

ΥΓ Να σημειώσω επίσης ότι του μικρού δεν του αρέσει ιδιαίτερα το γάλα και κατα δεύτερον κοιμάται ολόκληρο το βράδυ από 4 μηνών.

ΥΓ Δεν θυμώνω φυσικά μαζί του αλλά φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος εγώ και του βγαίνει όλο αυτό.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω η τι να σου πω. το σκεφτομαι απο χθες το θεμα σου.

 

ολο αυτο μου φαινεται σαν ανασφαλεια και σαν δοκιμη απεναντι σου. μοιαζει σα να σε δοκιμαζει αν ανταποκριθεις στο καλεσμα του. πιπιλαπαιρνει; την κοψατε προσφατα; μηπως ψαχνει παρηγορια την πιπιλα που εχασε και γι'αυτο σε φωναζει; εγινε κατι (πηγε παιδικο, εκοψε πανα, κατι αλλο) και προεκυψε το θεμα; αν εινια ετσι τοτε θα πρπει να περιμενεις να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.

 

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη γιατι εινια το μονο που μπορω να σου πω. να κοιμασαι μαζι του μεχρι να του περασει δεν θα στο πω γιατι θα παθεις τα ιδια με μας.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τωρα και τα δικα μας τα χαιρια.

 

αποτοτε που πηραε το κρεβατι εχουμε κανει προοδο. αρχικα για 2 μερες κοιμοταν στην κρεβατοκαμαρα και τον μετεφερα.μετα αρχισαμε να πηγαινουμε για υπνο στο δικο του κρεβατι. πηγα και το μωρο στην κουνια στο παιδικο και κοιμαται καλυτερα απ' ο,τι στο παρκο εννοειται.

 

αλλα (:oops::oops::oops::oops:) κοιμαμαι ακομα μαζι τους στο παιδικο μαζι με τον μεγαλο. ακομα φοβαμαι για τον μικρο μηπως κ=ξυπνησει και δεν τον ακουσω:oops::oops:. επισης αυτο το θεμα προεκυψε και με τα βραδινα του αντρα μου που ετσι κι αλλιως εγω κοιμαμαι μαζι με τα παιδια. σιγα σιγα ομως θελω να το κοψω. θελω να επιστρεψω στην κρεβατοκαμαρα.

 

παντως ο μεγαλος ξερει πλεον οτι το κρεβατι του εινια αυτο στο παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν ξερω τι να σε συμβουλευσω η τι να σου πω. το σκεφτομαι απο χθες το θεμα σου.

 

ολο αυτο μου φαινεται σαν ανασφαλεια και σαν δοκιμη απεναντι σου. μοιαζει σα να σε δοκιμαζει αν ανταποκριθεις στο καλεσμα του. πιπιλαπαιρνει; την κοψατε προσφατα; μηπως ψαχνει παρηγορια την πιπιλα που εχασε και γι'αυτο σε φωναζει; εγινε κατι (πηγε παιδικο, εκοψε πανα, κατι αλλο) και προεκυψε το θεμα; αν εινια ετσι τοτε θα πρπει να περιμενεις να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.

 

εγω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη γιατι εινια το μονο που μπορω να σου πω. να κοιμασαι μαζι του μεχρι να του περασει δεν θα στο πω γιατι θα παθεις τα ιδια με μας.

 

Μου το έχει ξεκινήσει πριν από το κόψιμο τη πιπίλας αλλά σίγουρα τώρα χωρίς πιπίλα έχει χειροτερέψει το πράγμα...... Ευχαριστώ για την απάντησή σου αναγκαστικά περιμένω μέχρι να του φύγει αυτό το πράγμα. Το μόνο καλό είναι ότι από χθες δεν θέλει να τον βάζω εγώ για ύπνο αλλά ο πατέρας του χιχιχιχιχιχι

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τωρα και τα δικα μας τα χαιρια.

 

αποτοτε που πηραε το κρεβατι εχουμε κανει προοδο. αρχικα για 2 μερες κοιμοταν στην κρεβατοκαμαρα και τον μετεφερα.μετα αρχισαμε να πηγαινουμε για υπνο στο δικο του κρεβατι. πηγα και το μωρο στην κουνια στο παιδικο και κοιμαται καλυτερα απ' ο,τι στο παρκο εννοειται.

 

αλλα (:oops::oops::oops::oops:) κοιμαμαι ακομα μαζι τους στο παιδικο μαζι με τον μεγαλο. ακομα φοβαμαι για τον μικρο μηπως κ=ξυπνησει και δεν τον ακουσω:oops::oops:. επισης αυτο το θεμα προεκυψε και με τα βραδινα του αντρα μου που ετσι κι αλλιως εγω κοιμαμαι μαζι με τα παιδια. σιγα σιγα ομως θελω να το κοψω. θελω να επιστρεψω στην κρεβατοκαμαρα.

 

παντως ο μεγαλος ξερει πλεον οτι το κρεβατι του εινια αυτο στο παιδικο.

 

Είναι ένα βήμα και αυτό!!!!!!!!! Ενδοεπικοινωνία δεν έχεις για την μικρή? Γιατί λες ότι μπορεί να μην την ακούσεις? Λόγω κούρασης υποθέτω:!: Ο μεγάλος σε ζητάει να κοιμάσαι μαζί του ή απλώς το κάνεις κατόπιν δική σου επιλογής?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ενδοεπικοινωνια οχι δεν εχω. ναι φοβαμαι μηπως ξυπνησουν για γαλα η κατι γινει και δεν ακουσω. εινια μακρια η κρεβατοκαμαρα απο το παιδικο. αλλα σια σιγα θα αρχισω να κοιμαμαι στην κρεβατοκαμαρα.

 

ο μεγαλος κοιμοταν κανονικα μονος του.αλλα οταν ηταν 16 μηνων μετακομισαμε και απο τοτε αρχισε να με θελει μαζι του. ηταν η αλλαγη περιβαλλοντος μαλλον. τωρα μετα απο τοσο καιρο το συνηθισε και θελει να ειμαι εκει μεχρι να κοιμηθει.

 

ο μικρος κοιμαται μονος του.

Link to comment
Share on other sites

ενδοεπικοινωνια οχι δεν εχω. ναι φοβαμαι μηπως ξυπνησουν για γαλα η κατι γινει και δεν ακουσω. εινια μακρια η κρεβατοκαμαρα απο το παιδικο. αλλα σια σιγα θα αρχισω να κοιμαμαι στην κρεβατοκαμαρα.

 

ο μεγαλος κοιμοταν κανονικα μονος του.αλλα οταν ηταν 16 μηνων μετακομισαμε και απο τοτε αρχισε να με θελει μαζι του. ηταν η αλλαγη περιβαλλοντος μαλλον. τωρα μετα απο τοσο καιρο το συνηθισε και θελει να ειμαι εκει μεχρι να κοιμηθει.

 

ο μικρος κοιμαται μονος του.

 

Καλή αρχή όλα καλά θα πάνε!! Ίσως να γκρινιάξει για 2-3 μέρες αλλά μετά σιγά σιγά θα συνηθίσει. Υπομομή και επιμονή

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ουπς.. δεν είμαστε οι μόνοι που ξαφνικά ξυπνάμε μες την άγρια νύχτα, ε;;;

Είναι 13 μηνών και εδώ και περίπου 10 ημέρες ξυπνάει το βράδι για να παίξει, να τραγουδήσει κλπ. Γύρω στις 3 και ως τις 5 προσπαθώ να την ηρεμώ και να την ξαναβάλω για ύπνο. Δεν της πολυμιλάω γιατί μετά πιάνει την κουβέντα και θέλει να γελάει και να χοροπηδάει* κλπ.

 

Το αποτέλεσμα είναι να την παίρνω συνήθως στο κρεβάτι μου και να κοιμάται μαζί μας, πράγμα που δεν της πολυαρέσει γιατί ο μπαμπάς ροχαλίζει... και όταν συμβαίνει αυτό ξαναξυπνάει και προσπαθεί να χώσει τα δαχτυλάκια της στη μύτη μου μπαμπά... γελάμε μες την αϋπνία μας.... αφήστε... Είναι κωμικοτραγικά όλα αυτά..

 

Για μένα είναι μαρτύριο κορίτσια, είμαι έγκυος μόλις 2 μηνών με τρομερές υπνηλίες, συν ότι δουλεύω.... δράμα.

 

*Σηκώνεται στα κάγκελα της κούνιας και χοροπηδάει, μιλάει στα παιχνιδάκια της, πετάει ότι υπάρχει στην κούνια έξω και μετά τα φωνάζει... κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...