Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η κουμπάρα - νονά και οι κακίες της


Rob_09

Recommended Posts

Ελεος ρε παιδια ποτε μου δεν καταλαβα πως μερικοι "ανθρωποι" ειναι τοσο κακοι κομπλεξικοι κατωτερου επιπεδου και ζηλοφθονες και μιλανε ετσι σε μια κοπελα που διανυεει την καλυτερη και την πιο αξεχαστη φαση την ζωη της.Για εμενα πρεπει να την απομακρυνεις αμεσα και το παιδακι σου δεν θα πρεπει συναναστραφει με τετοια ατομα.:evil:.με το καλο να ερθει και ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου ευτυχια να εχει και μην σε παιρνει απο κατω τπτ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aυτά που λέει είναι χοντράδες ναι...

Γιατί δεν τη λες πράγματα έτσι ώστε να της κλείσεις το στόμα και να μην ξαναμιλήσει....Όλα όσα σου είπε έχουν την κατάλληλη απάντηση με το γάντι πάντα.....αν δεν ήταν η δουλειά του συζήγου θα σου έλεγα ξέχεσε την και μην ξανασχοληθείς....

 

Από κει και πέρα έχε στο νου σου ότι άνθρωποι από χωριό και όχι μορφωμένοι τυχαίνει ΠΟΛΛΕΣ φορές να είναι πολύ πιο αξιοσέβαστοι και πραγματικά καλοί άνθρωποι από τους μορφωμένους πρωτευουσιάνους...;)

Αυτό να το θυμάσαι....μην κρίνεις με λάθος κριτήρια γιατί αργά ή γρήγορα θα απογοητευτείς...

σωστόν!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα νεύρα μου.

Τη μέρα που έμεινα έγκυος ήμουν με την κουμπάρα μου η οποία είναι 6 μηνών έγκυος. Όταν της ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου, μου είπε ότι ο άντρας μου δεν ήταν έτοιμος για να γίνει μπαμπάς. Λίγο έλειψε να της επιτεθώ.

Την Παρασκευή, με χαρά και περηφάνια της ανακοίνωσα ότι περιμένουμε κοριτσάκι. Και αμέσως άρχισε να μου λέει ότι ο άντρας μου πρέπει να λυπήθηκε που δε θα του κάνω γιο, γιατί κι εκείνης ο σύζυγος της χάρηκε στην πρώτη κόρη, αλλά στους γιούς πετούσε απ'τη χαρά του. Της είπα ότι εμείς προτιμούσαμε κοριτσάκι και μου είπε ότι το λέμε για παρηγοριά. Έγινα έξαλλη.

Κατα καιρούς έχει πει και χειρότερα. Π.χ όταν αρραβωνιάστηκα με έβαλε να βγάλω το μονόπετρο από το χέρι μου για να το βάλει δίπλα δίπλα με το δικό της, να το συγκρίνει και να ξεφτιλλίσει τον άντρα μου λέγοντας πόσο καλύτερο είναι το δικό της. Όταν παντρεύτηκα είπε ότι ο γάμος μου δεν ισχύει γιατί είναι πολιτικός και όχι ενώπιον του Θεού.

Όταν προσπαθούσα να κάνω μωρό και δυσκολευόμασταν, εκείνη έμεινε έγκυος και όταν μου το ανακοίνωνε, μου είπε "Ζηλεύεις που εγώ η γριά θα κάνω μωρό κι εσύ δε μπορείς;"

Προσπαθούσα να την δικιολογώ γιατί ήταν μια κοπέλα εντελώς αμόρφωτη, από χωριό, που έβλεπε τη ζωή διαφορετικά. Αλλά μήπως το έχει παρακάνει;

Ο άντρας της ήταν κουμπάρος στο γάμο μας και είναι και αφεντικό του άντρα μου. Του είχαμε πει πως θα βάφτιζε το μωρό μιας και είναι σχεδόν 40 και ακόμα δεν έχουν βαφτίσει (όχι πως μου κάνει εντύπωση...). Τώρα όμως δεν ξέρω αν μπορώ να το κάνω. Ο άντρας μου συμφωνεί μαζί μου αλλά φοβάται πως αν του πει ότι δε θα βαφτίσει το μωρό μας, θα έχει προβλήματα στη δουλειά.

Εγώ λέω το μωράκι μου να ναι καλά και δε με νιάζει καθόλου, βλέπω όμως ότι τον άντρα μου έχει αρχίσει να τον αγχώνει πολύ όλο αυτό. Δεν ξέρω τί να σκεφτώ...

 

 

 

:confused::confused::confused::confused: αυτο ενιωσα μολις διαβασα αυτα που εγραφες ενα συναισθημα γνωριμο .. οταν μιλουσα με την γυναικα του κουνιαδου μου ..........

εγω τι εκανα ....την αφηνα να μιλαει μονη της χωρις να προσπαθω να της αποδηξω οτι αυτα που λεει ειναι βλακειες ......αδιαφορια καλη μου οσο δεν παει και ανωτεροτητα , αυτοι οι ανθρωπη απλα εινα κομπλεξικοί ...και νιωθουν πολυ κατωτερη γιαυτο βγαζουν δηλητηριο καθε φορα που μιλας μαζι τους ...........

εχω ακουση απιστευτα πραγματα και απιστευτες προσβολες για τα παιδια μου και για τον αντρα μου .........για καλή μου τυχη μπροστα ηταν και τα πεθερικα μου και ο αντρας μου ........με αποτελεσμα για να μην γινει φασαρια το κρατησα το στομα μου κλειστο ........βεβαια καποιες φορες το ανοιγω :mrgreen::mrgreen: δεν μπορω αλλο αλλα αυτο που θα πω θα την αφοπλιση μια στο τοσο......

αυτο γινεται χρονια πολλα ...τα τελευταια βεβαια το εχεις πιασει το νοημα και μαζευεται .............:wink:

μια και σε βλεπω να την φορτωνεσε σαν κουμπαρα δυστηχως μιας και θα τεθει θεμα η δουλεια του αντρα σου και δεν εισαστε για τετοια τωρα .............να το χειριστης διπλωματικα ........:wink:

και δεν χρειαζεται να της αποδηξεις τιποτα ............βλεπει οτι εισαι καλυτερη απο αυτην και ζηλευει καλη μου ............................:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην κακως μιλησες στον αντρα της. Υπηρχε ποτε περιπτωση να υπερασπισει εσενα και οχι την γυναικα του?

Στη θεση σου, δεν θα ηθελα με τιποτα κουμπαριες με ατομα που δεν τα παω και προφανως δεν με πανε. Η θεση σας βεβαια ειναι δυσκολη λογω του οτι ο αντρας σου ειναι υπαλληλος τους. Αλλα απο την αλλη πως να λουζεσαι μεσα στο σπιτι σου τετοια κομπλεξικα και γεματα κακια ατομα. Θα σου ελεγα σιγα σιγα να αρχισεις να κοβεις τα πολλα πολλα. Εχεις και σαν προφαση την εγκυμοσυνη σου. Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να έχετε γίνει μύλος και οι καιροί είναι δύσκολοι για τις δουλειές εγώ σου προτείνω το εξής: να πει ο άντρας σου στο αφεντικό του ότι σε έχουν πιάσει οι ορμόνες της εγκυμοσύνης και δεν ξέρεις τις λες...Μη στεναχωριέσαι για το τι θα σκεφτούν για σένα, με αυτά τα άτομα ποτέ δεν κερδίζεις!Και ο άντρας σου θα ανακουφιστεί, γιατί έχει βρεθεί στη μέση με γυναίκα έγκυο που δεν πρέπει να στεναχωρήσει και αφεντικό μουρλό!Θα βγεις εσύ από πάνω και ο άντρας σου θα σε λατρέψει ακόμα περισσότερο!Εγώ όταν κάτι συμβαίνει με πελάτες του άντρα μου (π.χ. δεν έχουμε λεφτά να βγούμε έξω μαζί τους ) του λέω: ρίξτο σε μένα αγάπη μου, πες ότι είμαι άρρωστη, κακόκεφη κλπ!Πάντα πιάνει και ο άντρας μου μ'ευγνωμονεί!

Όσο για τη βάφτιση, εννοείται πως λες ό,τι είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω: το έχεις τάξει αλλού και δεν ξεγίνεται!Κατά προτίμηση να στο βαφτίσει μια τσαούσα φίλη που δεν θα έχει πρόβλημα να τη βάλει στη θέση της, ώστε και η κακότροπη να μη θέλει να έρχεται σε τραπέζια και τέτοια επειδή θα είναι και η ''άλλη'' (η νονά) εκεί!

Επίσης, να αισθάνεσαι όμορφα όταν έχουν πρόβλημα μαζί σου τέτοια άτομα, γιατί πάει να πει ότι είσαι καλύτερη τους!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...