Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts

Moυ δίνει διάφορα, το βασικό όμως είναι η χλωρέλλα που αποτοξινώνει τον υδράργυρο.

Τη ρώτησα από πού θα φύγει ο υδράργυρος γιατί αγχωνόμουνα μήπως φύγει από το μητρικό γάλα και μου είπε από τα κόπρανα.

Σε τακτική βάση όμως δεν παίρνω κάτι, γι' αυτό κάνω την GAPS.

Όταν με το καλό αποθηλάσει η μικρή θα κάνω τεστ βαρέων μετάλλων και τότε θα συζητήσουμε και για αποτοξίνωση αν χρειαστεί μου είπε (chelation) κάθως και για τα παιδιά (μια και πήρανε μπόλικο υδράργυρο από μένα κατά την εγκυμοσύνη και το θηλασμό). Αλλά για τα παιδιά δεν το συστείνει πριν από τα 7 τους χρόνια.

Ελπίζω ότι με την GAPS δεν θα χρειαστούνε, και μου είπε να φροντίσω να μην τους δίνω χημικά φάρμακα.

 

Το βασικό που κάνουνε οι ολιστικοί οδοντίατροι όταν αφαιρούνε ένα μαύρο σφράγισμα είναι ότι αφήνουνε το δόντι ανοικτό με φυσική προστατευτική ουσία για ένα διάστημα μεταξύ τριών-έξι μηνών προκειμένου να αποτοξινωθεί από το inside-out.

Όταν αφαίρεσα ένα μαύρο σφράγισμα σε συμβατικό οδοντίατρο μου το έκλεισε αμέσως με ρητίνη :(

 

Οπότε για κάθε δόντι χρειάζεσαι δύο επισκέψεις σε διάστημα 3-6 μηνών. Μπορεί να αφαιρέσει πάνω από ένα σφράγισμα τη φορά και αν όχι πόσο διάστημα πρέπει να μεσολαβήσει ανάμεσα στην πρώτη και την δεύτερη αφαίρεση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νεραιδομαμα οποτε εχεις χρονο μου απαντας εσυ.

 

Τι χυμους στιβεις?

 

Τι γνωμη εχεις για το beet kvass? Eχω σκοπο να φτιαξω αυτες τις μερες. Απορω ομως γιατι το λενε kvass. Ayto einai ενα αναψυκτικο που φτιαχνεται απο ψωμι (προιον ζυμωσης φυσκα) αλλα οχι τουρσι.

 

Έχω φτιάξει και εγώ beet kvass μιας που είχαμε μια μικρή παραγωγή από παντζάρια. Δεν πίνω καθημερινά και δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο όπως λέει και ο Αναστάσιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη όμως αν τα Fido jars κάνουνε 100% air lock γιατί σ' αυτά βάζω το water kefir μου και χάνεται το ανθρακικό του, αλλά αν το βάλω σε άλλο μπουκάλι και το κλείσω καλά παραμένει, πχ μπουκάλι από Ξινόνερό Φλώρινας.

In any case, για την ώρα είναι η καλύτερή μας λύση.

 

Το Air lock των FIDO είναι lock για τον εξωτερικό αέρα. ¨Οχι για τον εσωτερικο. ¨Οταν η εσωτερική πίεση αυξηθεί περισσοτερο απο την πίεση που ασκεί το μεταλλικό ελατήριο (και σίγουρα πολύ περισσότερο απο την ατμοσφαιρική, γιαυτό και δεν μπαίνει αέρας) γίνεται μερική απελευθέρωση βγαίνουν λίγα απο το αέρια της ζύμωσης ( CO2 ) τόσα ώστε να πέσει η εσωτερική πίεση κάτω απο την δύναμη του ελατηρίου και ξανασφραγίζει. Για το ξινολάχανο αυτό είναι επιθυμητό. Για το κεφίρ σου δεν είναι επιθυμητο, εκεί θες πλήρη αεροστεγάνωση μέσα/εξω, εξού και το βιδωτό καπάκι.

 

Ο πυρετός τα σκοτώνει όλα, και τα καρκινικά. ¨Οταν ξεκίνησα την ιντρο, χωρίς να το κάνω σκόπιμα είχα κάνει 2 διαδοχικά βράδια σάουνα, εκεί να δεις DieOff η καντίτα .....είχα τα πιο ακραία συμπτώματα. Μετά το δεύτερο βράδυ κατάλαβα και σταμάτησα. Για χρόνια πριν την ιντρο όταν εκανα ηλιοθεραπεία το μπροστά μέρος του κορμού (στομάχι, κοιλιά) πάλι παθαινα dieoff υπο μορφή εντερικού πρηξίματος και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί. ¨Επρεπε να βρω την Campell για να καταλαβω.

 

Υ.Γ. To πρόσθετο airlock εξασφαλίζει χαμηλότερη πίεση ασωτερικά στο βάζο, οπότε κερδίζεις σε ασφάλεια (εκρηξη) αλλά το διοξείδο του ανθρακα θα είναι και λιγότερο εσωτερικά αφού θα τελεί υπο χαμηλότερη πίεση. Για πλαστικό δοχείο το πρόσθετο airlock είναι απαραίτητο, για τα Fido δεν χρειάζεται και μαλλον χειρότερα είναι. Χάρηκα ιδαίτερα με αυτά τα νέα δεδομένα, δεν θα με τρώει να βρω τα τα picklIT. Απο βδομάδα θα αγοράσω μερικά 5λιτρα fido και καθάρισα.

 

Airlock Rosie πουλάνε παντού, θα βρεις ευκολα. Δες και το αγγλικο Ebay έχει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για κάθε δόντι χρειάζεσαι δύο επισκέψεις σε διάστημα 3-6 μηνών. Μπορεί να αφαιρέσει πάνω από ένα σφράγισμα τη φορά και αν όχι πόσο διάστημα πρέπει να μεσολαβήσει ανάμεσα στην πρώτη και την δεύτερη αφαίρεση;

 

Ενας μηνας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για κάθε δόντι χρειάζεσαι δύο επισκέψεις σε διάστημα 3-6 μηνών. Μπορεί να αφαιρέσει πάνω από ένα σφράγισμα τη φορά και αν όχι πόσο διάστημα πρέπει να μεσολαβήσει ανάμεσα στην πρώτη και την δεύτερη αφαίρεση;

 

Εμένα μου είπε ένα το μήνα, δεν ξέρω όμως αν αυτό ισχύει γενικά ή μόνο σε μένα επειδή θηλάζω.

Αν διαβάσεις στα Yahoo Groups στην Αμερική βγάζουνε πολλά μαζί, μάλιστα μια έγραψε ότι την επόμενη βδομάδα θα πάει να τα βγάλει όλα at-once, δώδεκα στο σύνολο! :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για απονεύρωση ρώτησε μια κοπέλα την Campbell και της είπε ότι είναι καλύτερα να αποθηλάσει το παιδί πριν την κάνει (ήτανε νήπιο, δεν θυμάμαι ηλικία, γύρω στα δύο).

Σκέψου ότι εγώ έκανα απονεύρωση όταν η μικρή ήτανε ακόμη 2 μηνών :(

 

Για ποιο λογο?

 

Εγω εκανα δυο απονευρωσεις απο οταν γεννησα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ένα το μήνα, δεν ξέρω όμως αν αυτό ισχύει γενικά ή μόνο σε μένα επειδή θηλάζω.

Αν διαβάσεις στα Yahoo Groups στην Αμερική βγάζουνε πολλά μαζί, μάλιστα μια έγραψε ότι την επόμενη βδομάδα θα πάει να τα βγάλει όλα at-once, δώδεκα στο σύνολο! :shock:

 

Αυτο που με αγχωνει ειναι τι μπορει να προκυψει ανοιγοντας τα δοντια. Προκειται για πολυ παλια σφραγισματα καποια εκ των οποιων ειναι μεγαλα και φοβαμαι οτι θα πουν για θηκη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

:lol:Με πρόδωσε ο κ.Wild Fermentation!!!

 

Σχετικά με τα σφραγίσματα θυμήθηκα και κάτι που το είχα διαγράψει εντελώς από την μνήμη μου.. Ούσα έγκυος μου είχε χαλάσει ένα σφράγισμα (μάλλον μαύρο) και με την ευκαιρία η γιατρός μου άλλαξε και άλλο ένα....:cry::cry: Πόσο υδράργυρο θα έχει πάρει το καϋμένο το παιδάκι μου....

 

λιγους μηνες πριν μεινω εγκυος στο δευτερο αποφασισα να κανω μια γεφυρα σε ενα δοντι απονευρωμενο που εσπασε καιρο πριν. Επειδη με επεισε οτι κινδυνευαν να σπασουν ετσι κι αλλα απονευρωμενα αποφασισα εκτος της γεφυρας να κανω και μια διπλη θηκη απο την αλλη πλευρα και μια θηκη σε κατω δοντι. Ο οδοντιατρος ηταν κολλητος του μπαμπα μου και αυτος μας κοιτουσε για χρονια αν και δεν ημουν ευχαριστημενη. Επειδη θα τα πληρωνε ο μπαμπας μου επεμενε να τα κανω στο φιλο του. Μου τα εκανε και τα τρια προβληματικα και ακομα πληρωνω τις συνεπειες. Η πλακα ειναι οτι επειδη ηταν λαθος τα μετρα απο την αρχη ειχα προβλημα με πολυ πονο κι αιμορραγιες και αυτος ο βλάκας μου συμπεριφεροταν σαν να μαι υποχονδρια. Του ελεγα οτι ειναι ψηλα τα σφραγισματα αλλα το αρνιοταν. Αποτελεσμα ηταν να βγαλω αποστημα στο ενα δοντι ενω ημουν 2 μηνων εγκυος. Πρηζοταν το προσωπο μου και ηταν γεματο πυον το δοντι αλλα η μονη αντιβιωση που επιτρεποταν ηταν μια που μου κανει αλλεργια. Ευτυχως η εναλλακτικη θεραπεια που ασκω με βοηθησε κι εφυγε το αποστημα αλλα πηγα τοτε σε μια ομοιοπαθητικη οδοντιατρο κι αυτη ειδε οτι ηταν ψηλες και προβληματικες ολες οι θηκες και μου τις τροχισε. Το θεμα ειναι οτι ειχαν μπει ηδη μικροβια στον οργανισμο και μου καναν μικροβιαιμια προφανως γιατι ειχα προβληματα γυναικολογικα σε ολη την εγκυμοσυνη και μεχρι και σημερα. Και πιστευω οτι σε αυτο οφειλονται και καποια απο τα προβληματα που παρουσιασε το μωρο.

 

Και σαν να μη φθανει η ιστορια με τις θηκες (που ακομα τραβιεμαι και πρεπει καποια στιγμη να αντικαταστησω αλλα που να δωσω τοσα λεφτα τωρα!) ειναι οτι μου ειχε σφραγισει οπως εσενα ενα δοντι πισω πισω, με μαυρο αμαλγαμα και το ειχε συμπληρωσει και θυμαμαι να καταπινω ολοκληρα κομματια αμαλγαματος!!! Δε φθανει δλδ που μας τα βαζουν στο στομα οι εγκληματιες αλλα το κανουν κι απροσεχτα. Το ποσο μισω αυτον τον ανθρωπο δε λεγεται, τον βριζω σε καθε ευκαιρια! Σκεψου ποσο υδραργυρο πηραν και τα δυο παιδια, και ο μεγαλος που θηλαζε αλλα και ο μικρος που γεννηθηκε λιγο καιρο αργοτερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Beet Kvass πίνω κάθε μέρα χωρίς όμως να μπορώ να πω οτι παρατήρησα κάτι συγκλονιστικό. Αλλά από την άλλη είναι ένα λιθαράκι και αυτό που συμβάλει στην συνεχή βελτίωση. Παράλληλα με το kvass πίνω και μία κουταλία αφιλτράριστο μηλόξηδο και μπορώ να πω ότι αισθανεσαι άμεσα ενα "στρώσιμο" στο στομάχι και ενέργεια. (πρωί, άδειο στομάχι)

 

 

Σκετο η με νερο? Θα το δοκιμασω, παλια επινα καθε πρωι σε ενα ποτηρι νερο μηλοξιδο. Για ποιο λογο ανεβαζει ενεργεια? Εχει σχεση με τα οξεα του στομαχιου?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο. Θυμαμαι οτι χρωματιζει κοκκινα τα κοπρανα, το ιδιο σημαινει η οχι? Αντε να κανω το μωρο να τα φαει τωρα......

Vera δεν ξέρω,αλλά λογικά θα σημαίνει το ίδιο.Αυτό με τα κόπρανα το παθαίνω πάντως όταν τρώω σπανάκι... :oops:

 

λιγους μηνες πριν μεινω εγκυος στο δευτερο ..... Σκεψου ποσο υδραργυρο πηραν και τα δυο παιδια, και ο μεγαλος που θηλαζε αλλα και ο μικρος που γεννηθηκε λιγο καιρο αργοτερα.

 

Πωπω τι έχεις τραβήξει,έλεος!!!

 

Εγώ πάντως ρώτησα την οδοντίατρο που πηγαίνω πως γίνεται η αντικατάσταση των μαύρων σφραγισμάτων και μου είπε κανονικά όπως και με τα απλά:shock:

Της είπα μετά για το σωστό τρόπο και μου είπε ότι δεν ξέρει αν γίνεται στην Ελλάδα.. Ευτυχώς εγώ δεν έχω,αλλά έχουν πολλοί από τους κοντινούς μου ανθρώπους και εδώ που μένω χλωμό το κόβω να βρούμε ολιστικό οδοντίατρο!

(Εκτός άμα ξέρετε κανέναν ολιστικό στη Βουλγαρία!:lol: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vera μην τα σκέφτεσαι γιατί θα τρελλαθείς! Αυτό με συμβούλεψε και η οδοντίατρος μου γιατί κάθε φορά τον πρώτο καιρό πήγαινα αγχωμένη, πολλά μπορούνε να πάνε στραβά με τα αμαλγάματα μου είπε και προκαλούνε πολλά και σοβαρά προβλήματα υγείας, αλλά δεν έχει νόημα να τα σκεφτόμαστε τώρα. Είναι πολύ cool πάντως και καθησυχαστική, πολύ μ' αρέσει!

 

Αλλά έχεις δίκαιο, όταν αρχίσεις dental work έρχονται πολλά προβλήματα στην επιφάνεια. Τα μαύρα σφραγίσματα που είχα εγώ ήτανε πολύ παλιά και όταν τα βγάλαμε βρήκαμε σοβαρές αλλοίωσεις στα δόντια από κάτω, γι' αυτό και ακόμη δεν τα αντικατέστησα όλα παρόλο που έχει 8 μήνες που άρχισα τη διαδικασία.

 

Θήκες δεν μου σύστησε παρόλο που άλλοι δύο συμβατικοί οδοντίατροι μου είπανε ότι είναι απαραίτητες (κι εμένα φίλος του μπαμπά μου ο ένας που βλέπει τα δόντια μου από μικρή), γιατί λέει θα είναι τζάμπα τα χρήματα, το δόντι που χρειάζεται θήκη είναι πολύ αλλοιωμένο και θα βγει η θήκη κάποια στιγμή.

 

Είναι ωραίο πράγμα όμως να αποτόξινώνεται το στόμα μας, όπως υποστηρίζει και ο Weston Price τα δόντια μας είναι ο καθρέπτης της υγείας μας.

Εμείς χάλια τα κάναμε, μπορούμε απλά να σώσουμε ό,τι σώζεται, αλλά τουλάχιστον να προσέξουμε πολύ τα δόντια των παιδιών μας.

 

Στο μικρό άρχισα κι εγώ ένα πιο χαλαρό version GAPS γιατί παρόλο που δεν έχει GAPS συμπτώματα σκέφτομαι ότι θέλω να αποτοξινωθεί από τον υδράργυρο που πήρε από μένα στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό.

Οπότε κάθε μέρα πίνει τα κεφίρ του με τις απειλές... :lol:

Αστειεύομαι, έτσι αρχίσαμε αλλά τώρα ζητάει το "χυμό" του καθημερινά (ένα μεγάλο ποτήρι κεφίρ νερού) και τον βλέπει κι η μικρή και πίνει και αυτή που πριν μόνο κεφίρ γάλακτος έπινε.

Του δίνω και λίγη κομπούχα, και BioKult και λαδάκια και ευτυχώς του αρέσουνε τα φαγητά μαγειρεμένα με ζωμό.

Να δούμε τι θα κάνουμε όμως όταν έρθουνε οι γονείς μου στην Ελλάδα για το χειμώνα... :?

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι, αν δεν αφαιρεθούνε τα σφραγίσματα κάπου "κολλάς" στην πρόοδο σου στην GAPS.

Αυτή είναι η εμπειρία πολλών στα Yahoo Groups αν διαβάσεις, μετά από ακόμη 1-2 χρόνια GAPS σταματάει η πρόοδος τους και έχουνε ακόμη προβλήματα υγείας και τότε είναι που τρέχουνε να αλλάξουνε τα σφραγίσματα.

Έχουνε και πάρα πολλά αυτές οι αμερικάνες, διαβάζω συχνά για 8-10-12 σφραγίσματα :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Σκετο η με νερο? Θα το δοκιμασω, παλια επινα καθε πρωι σε ενα ποτηρι νερο μηλοξιδο. Για ποιο λογο ανεβαζει ενεργεια? Εχει σχεση με τα οξεα του στομαχιου?

 

Βέρα μία κουταλία της σούπας σε ένα ποτήρι νερό. Το ξύδι είναι όξινο αλλά στο σώμα προκαλεί αλκαλοποίηση. Επίσης προετοιμάζει το στομάχι για την εκλυση των απαιτούμενων γαστρικών υγρών. Μπορείς δηλαδή να το πεις και πριν το φαγητό αν έχεις στομαχικές δυσπεψιες.

 

Σε μένα προκαλεί αύξηση ενέργειας, σε σένα μπορεί όχι. Ειδικά όταν αισθάνομαι λίγο πιο χαμηλά την ενέργεια μου βλέπω διαφορά με την λήψη του. Όταν είμαι στο 100% δεν διακρίνω τπτ. Επίσης 1-2 φορές που το στομάχι μου δεν ήταν σε άριστη κατάσταση με το ξύδι αμέσως αισθάνθηκε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι, αν δεν αφαιρεθούνε τα σφραγίσματα κάπου "κολλάς" στην πρόοδο σου στην GAPS.

Αυτή είναι η εμπειρία πολλών στα Yahoo Groups αν διαβάσεις, μετά από ακόμη 1-2 χρόνια GAPS σταματάει η πρόοδος τους και έχουνε ακόμη προβλήματα υγείας και τότε είναι που τρέχουνε να αλλάξουνε τα σφραγίσματα.

Έχουνε και πάρα πολλά αυτές οι αμερικάνες, διαβάζω συχνά για 8-10-12 σφραγίσματα :shock:

 

Αχ δεν είναι μόνο οι αμερικάνες. Από αυτά που διαβάζω εδώ είμαι τελειωμένη υπόθεση. Οπότε σκέφτομαι απλά να κάνω μπαλώματα, γιατί να αφαιρέσω όλα αυτά τα σφραγίσματα είναι αδύνατο. Τουλάχιστον να βοηθήσω το μικρό όσο γίνεται (αν και ούτε για εκεί είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξη). Δε λέει και να αποθηλάσει με τίποτα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ένα το μήνα, δεν ξέρω όμως αν αυτό ισχύει γενικά ή μόνο σε μένα επειδή θηλάζω.

Αν διαβάσεις στα Yahoo Groups στην Αμερική βγάζουνε πολλά μαζί, μάλιστα μια έγραψε ότι την επόμενη βδομάδα θα πάει να τα βγάλει όλα at-once, δώδεκα στο σύνολο! :shock:

 

12!!! Εν τω μεταξύ τα δικά μου δεν τα έχω μετρήσει....

Αν είχα τα χρήματα πάντως και δεν θήλαζα αυτό το μία και εξω θα με βόλευε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιγους μηνες πριν μεινω εγκυος στο δευτερο αποφασισα να κανω μια γεφυρα σε ενα δοντι απονευρωμενο που εσπασε καιρο πριν. Επειδη με επεισε οτι κινδυνευαν να σπασουν ετσι κι αλλα απονευρωμενα αποφασισα εκτος της γεφυρας να κανω και μια διπλη θηκη απο την αλλη πλευρα και μια θηκη σε κατω δοντι. Ο οδοντιατρος ηταν κολλητος του μπαμπα μου και αυτος μας κοιτουσε για χρονια αν και δεν ημουν ευχαριστημενη. Επειδη θα τα πληρωνε ο μπαμπας μου επεμενε να τα κανω στο φιλο του. Μου τα εκανε και τα τρια προβληματικα και ακομα πληρωνω τις συνεπειες. Η πλακα ειναι οτι επειδη ηταν λαθος τα μετρα απο την αρχη ειχα προβλημα με πολυ πονο κι αιμορραγιες και αυτος ο βλάκας μου συμπεριφεροταν σαν να μαι υποχονδρια. Του ελεγα οτι ειναι ψηλα τα σφραγισματα αλλα το αρνιοταν. Αποτελεσμα ηταν να βγαλω αποστημα στο ενα δοντι ενω ημουν 2 μηνων εγκυος. Πρηζοταν το προσωπο μου και ηταν γεματο πυον το δοντι αλλα η μονη αντιβιωση που επιτρεποταν ηταν μια που μου κανει αλλεργια. Ευτυχως η εναλλακτικη θεραπεια που ασκω με βοηθησε κι εφυγε το αποστημα αλλα πηγα τοτε σε μια ομοιοπαθητικη οδοντιατρο κι αυτη ειδε οτι ηταν ψηλες και προβληματικες ολες οι θηκες και μου τις τροχισε. Το θεμα ειναι οτι ειχαν μπει ηδη μικροβια στον οργανισμο και μου καναν μικροβιαιμια προφανως γιατι ειχα προβληματα γυναικολογικα σε ολη την εγκυμοσυνη και μεχρι και σημερα. Και πιστευω οτι σε αυτο οφειλονται και καποια απο τα προβληματα που παρουσιασε το μωρο.

 

Και σαν να μη φθανει η ιστορια με τις θηκες (που ακομα τραβιεμαι και πρεπει καποια στιγμη να αντικαταστησω αλλα που να δωσω τοσα λεφτα τωρα!) ειναι οτι μου ειχε σφραγισει οπως εσενα ενα δοντι πισω πισω, με μαυρο αμαλγαμα και το ειχε συμπληρωσει και θυμαμαι να καταπινω ολοκληρα κομματια αμαλγαματος!!! Δε φθανει δλδ που μας τα βαζουν στο στομα οι εγκληματιες αλλα το κανουν κι απροσεχτα. Το ποσο μισω αυτον τον ανθρωπο δε λεγεται, τον βριζω σε καθε ευκαιρια! Σκεψου ποσο υδραργυρο πηραν και τα δυο παιδια, και ο μεγαλος που θηλαζε αλλα και ο μικρος που γεννηθηκε λιγο καιρο αργοτερα.

 

:shock::shock:

Αυτό που περιγράφεις που καταπίνεις το αμάλγαμα το θυμάμαι και εγώ πολύ χαρακτηριστικά... και φυσικά είχα φρικάρει γιατί είχα διαβάσει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

12!!! Εν τω μεταξύ τα δικά μου δεν τα έχω μετρήσει....

Αν είχα τα χρήματα πάντως και δεν θήλαζα αυτό το μία και εξω θα με βόλευε!!

 

Τα έκανε όλα χθες τελικά, χειρουργείο - αναισθησία για 8 ολόκληρες ώρες!

(μου έστειλε email γιατί της είχα λύσει κάποιες απορίες στα groups).

Είχε και θήκες και απονευρωμένα δόντια, όλα καλά λέει, δεν πονάει καθόλου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε, δεν το είχα προσέξει.

 

Χαίρομαι που η οδοντίατρός μου τηρεί όλη τη λίστα των προϋποθέσεων, ακόμη και όλα αυτά:

 

As a group, Biological Dentists are inclined to share the following non-mercury practices: No Flouride. No Fragrances. No Latex. No Root Canal Treatments. No Metals Used with Restorative Dentistry. No Titanium Implants. No VOC in office paints. Yes to homeopathy, Yes to Full Spectrum Lighting, and Yes to working with like-minded M.D., ND, Chiropractors for Patient Nutritional Supplementation, Detox, and Appropriate Corrections.

 

Θα ακούσω τη συνέντευξη αύριο αν με αφήσουνε τα παιδιά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βέρα μία κουταλία της σούπας σε ένα ποτήρι νερό. Το ξύδι είναι όξινο αλλά στο σώμα προκαλεί αλκαλοποίηση. Επίσης προετοιμάζει το στομάχι για την εκλυση των απαιτούμενων γαστρικών υγρών. Μπορείς δηλαδή να το πεις και πριν το φαγητό αν έχεις στομαχικές δυσπεψιες.

 

Σε μένα προκαλεί αύξηση ενέργειας, σε σένα μπορεί όχι. Ειδικά όταν αισθάνομαι λίγο πιο χαμηλά την ενέργεια μου βλέπω διαφορά με την λήψη του. Όταν είμαι στο 100% δεν διακρίνω τπτ. Επίσης 1-2 φορές που το στομάχι μου δεν ήταν σε άριστη κατάσταση με το ξύδι αμέσως αισθάνθηκε καλύτερα.

 

Διαρροια μου φερε! Μπορει να παραεπεσε το ξυδι, δεν το μετρησα. Θα το ξαναδοκιμασω μεθαυριο.

 

Πρεπει βασικα να κανω το τεστ με τα παντζαρια να δω πως πανε τα οξεα του στομαχιου σε μενα και το παιδι. Να δω πως θα το βαλω να φαει παντζαρια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με πεισατε για τα δοντια τελικα......θα το σκεφτω μηπως φτιαξω καποια πριν το ετος αν και τα προβληματα στην εργασια ηδη ξεκινησαν. Τελικα 6 εχω, 3 πανω και 3 κατω.

 

Ειχα περισσοτερα αλλα μου τα αλλαξε πριν πολλα χρονια, μια περιοδοντολογος, φιλη της μανας μου που δεν τα ηθελε για ...καλλωπιστικους λογους. Κουβεντα για κινδυνους. Και επειδη πολυ συντομα τα λευκα σπασανε θυμαμαι τα ειχα δει με κακο ματι. Φανταζεστε ποσο υδραργυρο εφαγα!

 

Τα συζητουσα με τη μητερα μου σημερα και περιεργως δεν ηταν αρνητικη. Φυσικα για να προβληματα που εχω με τα ουλα κατηγορησε τη διαιτα που κανω, ενω φταινε οι προβληματικες θηκες μου.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα οικογενειακο κι αναρρωτιεμαι αν εχετε κατι να προτεινετε. Ο πατερας μου ειχε προβλημα με αγγεια βουλωμενα στο ενα ποδι του, ηταν 80% βουλωμενο και του ειχε πει ο αγγειολογος (πριν χρονια τωρα) να κοψει αμεσα το τσιγαρο και να το παρακολουθει γιατι κινδυνευε να χασει το ποδι του. Αυτος εκοψε μεν το τσιγαρο (αν και υποψιαζομαστε οτι κανει καποια κρυφα) αλλα εκτοτε αρνειται να ξαναπατησει σε γιατρο.

 

Σημερα μου ειπε η μητερα μου οτι ειναι πρησμενες οι φλεβες στο ποδι, εχει σαφως χειροτερεψει και ηταν οντως τρομακτικο αλλα παλι ειναι σε αρνηση και δεν θελει να παει στο γιατρο. Εχετε υποψη σας κατι που βοηθαει στην αποσυμφορρηση των αγγειων?

Κατα πως φαινεται ο γιατρος θα πει να γινει καποιο χειρουργικο bypass και αυτος δεν θελει με τιποτα. Αυτο που τον ειχε σωσει μεχρι τωρα ηταν το γεγονος οτι περπατουσε παρα πολυ και το ιδιο το ποδι δημιουργησε καποιο bypass φυσικο και δεν ειχαμε τα χειροτερα. Αλλα πολυ φοβαμαι οτι δεν μπορει να συνεχισει αλλο μονος του....

 

Ειναι πολυ δυστροπος σε θεματα υγειας (δικης του) και αγχωθηκα πολυ. :(

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σιάτσου ή βελονισμό μου είχε προτείνει η γυναικολόγος μου για τα αγγεία στα πόδια μου (τα έχεις προσέξει φαντάζομαι).

 

'Αντε τώρα να πείσουμε τους γονείς μας να κάνουνε τέτοια πράγματα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν υπαρχει περιπτωση. Μου αρεσει οτι μας κατηγορει για γιατρολατρες, οτι τρεχουμε συνεχεια σε γιατρους (εγω???!!!) ενω ο ιδιος λεει τους μισει (και με παροτρυνει να τρεχω τα παιδια στον παδιατρο για ενα 37 πυρετο η λιγο βηχαλακι!)

 

Του αρεσουν οι φυσικες μεθοδοι στον εαυτο του ειδικα. Κατι που μπορει να κανει μονος του.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...