Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κινηση μωρου,η κατι αλλο???


Recommended Posts

το πετρωμα -σφηξιμο και να εμφανιζονται 2 καρουμπαλακια ή 1 στην κοιλια σου και ποναλακι ειναι συσπαση της μητρας.αυτο εχεισ?και γω περιπου στην βδομαδα σου ξεκινησα να εχω,τωρα ειμαι 33ων εβδομαδων.τωρα ειμαι κυριως ξαπλα επειδη τοτε δεν προσεξα και συνεχισα τα δικα μου:oops::oops::oops::oops::oops: αν ειχα προσεξει θα εκανα και καμια βολτα τωρα:rolleyes:

 

ναι,απλα εχω αυτο ψηλα στην κοιλια στην αριστερη μερια...δεν ειναι χαμηλα,για αυτο δεν ειμαι σιγουρη αν ηταν συσπαση :) κατα τα αλλα αυτο εχω,σαν να με πιεζει το νινι με το κεφαλι :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 759
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια. σήμερα το πρωι σηκωθηκα με ενοχλήσεις από τις συσπάσεις!!:oops: θέλω να σας ρωτησω μήπως ξέρετε γιατι έχω μπερδευτει..

όταν ενιωθα τον πόνο έβαζα το χέρι μου στην κοιλιά και εβλεπα πως δεν ειναι τεντωμένη σε ολο το μηκος αλλά μόνο πάνω.... όχι και στα πλάγια... υπάρχει περιπτωση να ηταν κάτι άλλο εκτος από σύσπαση????

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια. σήμερα το πρωι σηκωθηκα με ενοχλήσεις από τις συσπάσεις!!:oops: θέλω να σας ρωτησω μήπως ξέρετε γιατι έχω μπερδευτει..

όταν ενιωθα τον πόνο έβαζα το χέρι μου στην κοιλιά και εβλεπα πως δεν ειναι τεντωμένη σε ολο το μηκος αλλά μόνο πάνω.... όχι και στα πλάγια... υπάρχει περιπτωση να ηταν κάτι άλλο εκτος από σύσπαση????[/QU

 

καλημερα.δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι συσπαση αυτο που περιγραφεις,εγω εχω συνεχεια και πλεον ξερω πως ειναι.το χω πιστοποιησει και με τον γιατρο μου την στιγμη που εκανα τη συσπαση.τεντωμενη οταν λες εννοεις σκληρη?γιατι αν ολη η κοιλια σου ειναι σκληρη ειναι συσπαση:( αν καπου ειναι σκληρη και αλλου μαλακη ειναι το μωρακι σου:P

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

ναι,απλα εχω αυτο ψηλα στην κοιλια στην αριστερη μερια...δεν ειναι χαμηλα,για αυτο δεν ειμαι σιγουρη αν ηταν συσπαση :) κατα τα αλλα αυτο εχω,σαν να με πιεζει το νινι με το κεφαλι :)

 

βολευεται στα αριστερα ε???:Pκαι η δικια μου!αν δεν ειναι σκληρη(πολυ σκληρη ομως) ολη μα ολη η κοιλια σου δεν ειναι συσπαση και οντως μπορει να ειναι καφαλακι ,κολαρακι:oops:!!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !τι εννοεις χωρις να εισαι σιγουρη αν επρεπε?ο γιατρος σου δεν το ξερει?ειναι δυνατα φαρμακα,και πριν φτασεις σε καποια εβδομαδα δεν τα δινουν..ολα θα πανε καλα μην ανυνηχεις!

 

Καλημέρα! Είχα πάει έκτακτα για άλλο λόγο στον γιατρό μες το άγχος και τελικά πήρα yutopar!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=99427

Λέω να τα συνεχίσω μέχρι να πάω από εβδομάδας και να μιλήσω καλύτερα με τον γιατρό.

Δηλαδή τα ξεκίνησα σχεδόν στην 24η εβδομάδα.

 

Να σε ρωτήσω, μου φαίνεσαι πιο έμπειρη :P, το παρατεταμένο τέντωμα στην κοιλιά χωρίς να είναι ενοχλητικό όμως, θεωρείται σύσπαση? Κάτι τέτοια νιώθω κατά το βράδυ, σαν να έχω φουσκώσει απ΄το φαί ας πούμε.

Εγώ θεώρησα για σίγουρη σύσπαση όταν τέντωσε η κοιλιά μου για δευτερόλεπτα στην μια μεριά και ταυτόχρονα εξόγκωμα εκεί. Δεν νομίζω να είναι το μωρό αφού τις κινήσεις του τις αντιλαμβάνομαι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα στον κολπο εχεις τσιμπιματα??Και εγω εχω κατι τετοια αλλα ειναι απο το μωρο που κλοτσαει,καμια φορα ειναι τοσο δυνατες που εχω την αισθηση οτι θα βγει κανα ποδι απο κατω!:shock:Και τωρα τελευταια εχει βρει την ουροδοχο κυστη μου για παιχνιδακι και με κλοτσαει και εκει και ειναι αρκετα ενοχλητικο,σαν καψιμο μεχρι και πονο σε καμια πιο δυνατη....:(

Υπομονη υπομονη!!!

αχ ναι!αυτο με την κυστη ειναι...:?ποναει!!!!!σε ποια βδομαδα :?εισαι εγω 33ων και κατι..

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

βολευεται στα αριστερα ε???:Pκαι η δικια μου!αν δεν ειναι σκληρη(πολυ σκληρη ομως) ολη μα ολη η κοιλια σου δεν ειναι συσπαση και οντως μπορει να ειναι καφαλακι ,κολαρακι:oops:!!

 

:lol::lol::lol::oops:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

NeverLand Να σε ρωτήσω, μου φαίνεσαι πιο έμπειρη :P, το παρατεταμένο τέντωμα στην κοιλιά χωρίς να είναι ενοχλητικό όμως, θεωρείται σύσπαση? Κάτι τέτοια νιώθω κατά το βράδυ, σαν να έχω φουσκώσει απ΄το φαί ας πούμε.

Εγώ θεώρησα για σίγουρη σύσπαση όταν τέντωσε η κοιλιά μου για δευτερόλεπτα στην μια μεριά και ταυτόχρονα εξόγκωμα εκεί. Δεν νομίζω να είναι το μωρό αφού τις κινήσεις του τις αντιλαμβάνομαι αλλιώς.

 

δηλαδη το ξερει ο γιατρος σου οτι τα παιρνεισ?αν οχι ενημερωσε τον!εγω οταν κανω συσπαση η κοιλια μου σκληραινει γινεται σαν πετρα!ολοκληρη και σαν να μαζευεται ενω οταν δεν κανω ειναι μαλακια και "απλωμενη"!αν δεν εχεις πονο παντως δεν ειναι ανησυχιτικο δεχνει οτι δεν δουλευει ο τραχιλος που αυτο οθσιαστικα ειναι το προβλημα

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

NeverLandΕγώ θεώρησα για σίγουρη σύσπαση όταν τέντωσε η κοιλιά μου για δευτερόλεπτα στην μια μεριά και ταυτόχρονα εξόγκωμα εκεί. Δεν νομίζω να είναι το μωρό αφού τις κινήσεις του τις αντιλαμβάνομαι αλλιώς.

 

το εξογκωμα ομως που λες μπορει να ειναι το μωρακι σου ,οσο μεγαλωνει οι κινησεις του αλλαζουν δεν θα ειναι και τοσο μαλακες και ευγενικες απο δω και περα!μπορει λοιπον να μεζευεται σε μια πλευρα και να σε τεντωνει και θα σε πονεσει κιολας καθως προσπαθει να γυρισει ή να τεντωθει :rolleyes: αλλα μην ανησυχισεις...αν απο την αλλη πλευρα του "καρουμπαλου" η κοιλια σου δεν ειναι σκληρη και και ειναι μαλακη δεν ειναι συσπαση γιατι στη συσπαση ειναι σκληρη ολη η κοιλια

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

xrusanthi σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Ο γιατρός μου, μου είπε να πάρω τα yutopar μετά από έκτακτη επίσκεψη μου από φόβο για αποκόλληση. Είχα αγχωθεί στον δρόμο και παρατήρησα σύσπαση καθώς πηγαίναμε και λογικά είδε τις συσπάσεις στον υπερήχο αφού σχεδόν έτρεμα εκεί! Απλά προηγουμένως δεν είχα παρατηρήσει συσπάσεις ή μάλλον δεν ήξερα πως είναι σίγουρα συσπάσεις. Ούτε που ξέρω ακόμη :rolleyes: Το στιγμιαίο τέντωμα και σκλήρηνση στην μια μεριά της κοιλιάς ο γιατρός μου είπε ότι είναι σύσπαση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NeverLand

και ουτε χρειαζεται να μαθεις κιολας!:Pμην σε ανυσηχει παντως!για τα γιουτοπαρ ρωτησα γιατι εχουν διαφορες παρενεργειες σε σενα τρεμουλο,ταχυκαρδια κτλ που αν δε σου ειναι απαραιτητα μπορεις να τα αποφυγεις..εχεις εσυ τετεια?γιατι εμενα η καρδια μου πηγαινει σαν αθλητη που μολις ετρεξε κατοσταρι καποιες ωρες μεσα στη μερα.για το μωρακι σου παντως ειναι τελειως ακυνδινα

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι! :( Δυστυχώς έχω και τρέμουλο και ταχυπαλμίες! Τις πρώτες μέρες ήμουν χάλια αλλά σιγά σιγά είμαι καλύτερα. Αν απασχολούμε και με κάτι άλλο δεν το πολυκαταλαβαίνω. Πάντως μέτρησα τους παλμούς μου μία ώρα μετά το χάπι και ήταν 105 :shock::shock::shock:

Ευτυχώς που είναι ακίνδυνα για το μπεμπέ γιατί αυτό με ανησυχούσε κυρίως!

Link to comment
Share on other sites

σε νικαω:p120!!μεχρι 140 ειναι οκ ειναι τρομαχτικο αλλα μην ανησυχισεις αν σου τυχει.αν και δεν νομιζω γιατι οπως ειπες τις πρωτες φορες γινεται πιο πολυ μετα μαλλον ο οργανισμος το συνηθιζει :rolleyes:

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες κυρίως όταν ξαπλώνω αισθάνομαι την κοιλιά μου να με πλακώνει κυρίως ψηλά κάτω από το στήθος. Αν γυρίσω δεξία ή αριστερά το ίδιο αισθάνομαι.Αλλά δεν το αισθάνομαι μόνο όταν ξαπλώνω αλλά κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχω ένα αίσθημα κάτι σαν πρήξιμο, σαν φούσκωμα θαρρείς και έφαγα πολύ ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτά που αισθάνομαι μπορεί να είναι συσπάσεις? Ας με διαφωτίσει κάποια που γνωρίζει. Είμαι 24ε και 4η.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες κυρίως όταν ξαπλώνω αισθάνομαι την κοιλιά μου να με πλακώνει κυρίως ψηλά κάτω από το στήθος. Αν γυρίσω δεξία ή αριστερά το ίδιο αισθάνομαι.Αλλά δεν το αισθάνομαι μόνο όταν ξαπλώνω αλλά κάποιες φορές και κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχω ένα αίσθημα κάτι σαν πρήξιμο, σαν φούσκωμα θαρρείς και έφαγα πολύ ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αυτά που αισθάνομαι μπορεί να είναι συσπάσεις? Ας με διαφωτίσει κάποια που γνωρίζει. Είμαι 24ε και 4η.

 

και εγω αυτο εχω σχεδον κ πιστευω οτι ειναι κ συσπασεις και το νινι που σπρωχνει :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω αυτο εχω σχεδον κ πιστευω οτι ειναι κ συσπασεις και το νινι που σπρωχνει :)

 

Κατάλαβα μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με το γιατρό μου αύριο να δούμε τι θα μου πει και ο ίδιος. Εγώ πάντως μαύρα μεσάνυχτα είχα και πίστευα μεχρι τώρα οτι μεγαλώνει η κοιλιά μου. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα μάλλον πρέπει να επικοινωνήσω με το γιατρό μου αύριο να δούμε τι θα μου πει και ο ίδιος. Εγώ πάντως μαύρα μεσάνυχτα είχα και πίστευα μεχρι τώρα οτι μεγαλώνει η κοιλιά μου. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση.:)

 

εννοειται κουκλα μου,παντα σε ολες τις αποριες να τηλεφωνεις στο γιατρο,εμεις απλα γνωμες δινουμε και αν καταλαβες κ μεις μεσα στο αγχος ειμαστε και εχουμε ολο αποριες :) παρακαλω για την απαντηση,ελπιζω να βοηθησα η να ηρεμησα μια μανουλα :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ναι!αυτο με την κυστη ειναι...:?ποναει!!!!!σε ποια βδομαδα :?εισαι εγω 33ων και κατι..

 

Αστα να πανε...!Εγω ειμαι στην 27η βδομαδα,το ξεκινησε εδω και μερικες μερες βασικα και απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να εχει αλλαξει θεση γιατι την νιωθω συνεχεια χαμηλα να με πιεζει και μου ξαναηρθε η συχνοουρια παλι!Και οσο παει αρχιζει και ριχνει ολο και πιο δυνατες κλοτσιες...εσενα φανταζομαι τι σε κανει!

 

Οσο για αυτο με τα εξωγκοματα τα εχω και εγω απο την μπεμπα που απλωνεται!Και οταν με εχει τεντωσει αρκετα και με ενοχλει βαζω το χερι μου πανω και μετα απο λιγο ηρεμει και μαζευεται.

Να ρωτησω,μπορεις να εχεις συσπασεις χωρις να σκλειρενει η κοιλια σου?Εχω καπου καπου κατι πονακια και τωρα τελευταια με ποναει καπως ειναι σαν τσιμπιματα κατω χαμηλα στο τρυγωνο που ειναι οι τριχουλες αυτο ειναι συσπαση?

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αστα να πανε...!Εγω ειμαι στην 27η βδομαδα,το ξεκινησε εδω και μερικες μερες βασικα και απ'οτι εχω καταλαβει πρεπει να εχει αλλαξει θεση γιατι την νιωθω συνεχεια χαμηλα να με πιεζει και μου ξαναηρθε η συχνοουρια παλι!Και οσο παει αρχιζει και ριχνει ολο και πιο δυνατες κλοτσιες...εσενα φανταζομαι τι σε κανει!

 

Οσο για αυτο με τα εξωγκοματα τα εχω και εγω απο την μπεμπα που απλωνεται!Και οταν με εχει τεντωσει αρκετα και με ενοχλει βαζω το χερι μου πανω και μετα απο λιγο ηρεμει και μαζευεται.

Να ρωτησω,μπορεις να εχεις συσπασεις χωρις να σκλειρενει η κοιλια σου?Εχω καπου καπου κατι πονακια και τωρα τελευταια με ποναει καπως ειναι σαν τσιμπιματα κατω χαμηλα στο τρυγωνο που ειναι οι τριχουλες αυτο ειναι συσπαση?

 

απο οτι θυμαμαι,καποια μανουλα ειχε γραψει στο φορουμ σε καποιο θεμα οτι ειχε συσπασεις χωρις πονο κ χωρις να καταλαβει τπτ,απλα ειχε ηδη μαλακωσει ο τραχηλος κ για να γινει αυτο χρειαζονται συσπασεις :) αυτο με το χερι το εχω παρατηρησει κ γω,αλλα το νινι ηρεμει μονο οταν ειναι το χερι απο το αμορε μου στην κοιλια...αν ειναι το δικο μου χερι κανει παρτυ κ χορευει :) :) :) γιατι ομως σε μενε κλοτσαει πολυ κ στο αμορε ειναι υσηχο;;;

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι ομως σε μενε κλοτσαει πολυ κ στο αμορε ειναι υσηχο;;;

 

Και σε μενα ειναι ετσι πολυ σπανια να κλοτσισει σε καποιον αλλον δεν ξερω γιατι....Μια φιλη μου μονο στον αντρα της κλοτσουσε σε κανεναν αλλον!

Εν τω μεταξυ οταν κλοτσισει και κοιταξουμε στην κοιλια σταματαει αμεσως λες και ξερει ποτε την κοιταμε!Προχθες κλοτσουσε και εβαλα το κινητο να τραβηξω βιντεο την κοιλια μου και σταματησε,με το που σταματησα να τραβαω ξαναξεκινησε να κλοτσαει!:-) Δεν μπορεις να την πιασεις με τιποτα...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

angel306[/b];2144180]Αστα να πανε...!Εγω ειμαι στην 27η βδομαδα,

 

Να ρωτησω,μπορεις να εχεις συσπασεις χωρις να σκλειρενει η κοιλια σου?Εχω καπου καπου κατι πονακια και τωρα τελευταια με ποναει καπως ειναι σαν τσιμπιματα κατω χαμηλα στο τρυγωνο που ειναι οι τριχουλες αυτο ειναι συσπαση?

 

καλημερα!αυτο με το χερι τοχω και γω!πλακα δεν εχει?σαν να καταλαβαινει οτι σενοχλει και φευγει!:Pαπο οτι μου ειπε ο γιατρος μου στη συσπαση γινεται σκληρη ολη η κοιλια και νιωθεις λεει σαν "ολα να πιεζονται προς τα κατω"εγω το τελεθταιο δεν το καταλαβαινω καλα αλλα ισωσ εσενα σε βοηθησει..τα τσιμπιματα τα νιωθω και γω και πιστευω οτι εκεινες τις στιγμες η μπεμπουλα παιζει με την κυστη που λεγαμε :shock::rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αυτο με το χερι τοχω και γω!πλακα δεν εχει?σαν να καταλαβαινει οτι σενοχλει και φευγει!:Pαπο οτι μου ειπε ο γιατρος μου στη συσπαση γινεται σκληρη ολη η κοιλια και νιωθεις λεει σαν "ολα να πιεζονται προς τα κατω"εγω το τελεθταιο δεν το καταλαβαινω καλα αλλα ισωσ εσενα σε βοηθησει..τα τσιμπιματα τα νιωθω και γω και πιστευω οτι εκεινες τις στιγμες η μπεμπουλα παιζει με την κυστη που λεγαμε :shock::rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα γι αυτο δεν ειμαι σιγουρη!

 

Καλημερα!Αφου εχουμε εξυπνα μωρακια ολα τα ξερουν!:DΕμενα μου κανει μερικες φορες κατι σαν γαργαλιτο,σαν να παιζει με τα δαχτυλα στη κοιλιτσα και ειναι πολυ τελειο συναισθημα!!:lol:Δεν ξερω αμα το εχουν και αλλες δεν εχω διαβασει κατι παρομοιο...

Μαλλον συσπασεις θα ειναι γιατι κανα 2-3 φορες ειχα αυτη την αισθηση το να σε πιεζουν ολα προς τα κατω.Μου εχουν δωσει μαγνησιο για κατι πονακια που ειχα πριν αλλα μαλλον δεν κανουν πια η θελει πιο μεγαλη δοση.Την παρασκευη θα παω στο γιατρο και θα δουμε (αμα αντεξω μεχρι τοτε απο το αγχος!:()

Για τα τσιμπιματα,τα νιωθω βασικα λιγο διαφορετικα οχι οπως οταν κλωτσαει την κυστη μου γι'αυτο το ανεφερα.

Ουφφφ αντε να ερθει ο δεκεμβριος να γεννησω να μου φυγει αυτο το αγχος πια:!::!::!:

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ναι! και μενα μου το κανει αυτο το γαργαλιτο!!!και πολλα αλλα περιεργα (γλυστριματα,σκουντηγματα κτλ.)ειναι τρελα!εγω επειδη ειμαι ξαπλα ολη μερα μαζι της ασχολουμε!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

το μαγνησιο ειναι πολυ λαιτ!μην αγχονεσαι παντως εγω δεν πιστευω οτι εχεις κατι .αν δεν εντεξεις μεχρι παρασκευει παρτον να πας νωριτερα!γιαυτο τους εχουμε αλλωστε!

7V7Sp3.png

 

 

dev307pf___.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...