Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Καλημέρα,μόλις Μίλησα με τον ΟΑΕΔ κ μου ειπαν πως το επίδομα άδειας για το εξάμηνο δεν το έχουν δώσει ακόμη δεν ξέρουν τι θα γίνει γιατί δεν έχουν ειδοποίηση και πως μάλλον το κοψανε!!!!!! Αν είναι λέει να το παρουμε απλα θα το δουμε στον λογαριασμό μας!! Και εις αλλά με υγεια...

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλημερα

θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την πληρωμη των αποδοχων απο το ΙΚΑ λογω αναρρωτικης αδειας. Αν παρεις αδεια κυησης, λοχειας και ανατροφης το ΙΚΑ στα χορηγει σχετικα γρηγορα καθε μηνα (εφοσον εχεις δωσει τα απαραιτητα δικαιολογητικα) ή αργει; Βασικα δεν εχω ιδεα πως γινεται δεν μου εχει τυχει. Αν για παραδειγμα παρω την αδεια κυησης και σταματησει να με πληρωνει ο εργοδοτης μου (δημοσιο) εγω τι κανω μετα; ποτε με πληρωνει το ΙΚΑ;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μόλις Μίλησα με τον ΟΑΕΔ κ μου ειπαν πως το επίδομα άδειας για το εξάμηνο δεν το έχουν δώσει ακόμη δεν ξέρουν τι θα γίνει γιατί δεν έχουν ειδοποίηση και πως μάλλον το κοψανε!!!!!! Αν είναι λέει να το παρουμε απλα θα το δουμε στον λογαριασμό μας!! Και εις αλλά με υγεια...

 

 

Καλημερα.ποτε εκανες τα χαρτια σου?εγω θα τα κανω τελος του μηνα αλλα συνεχεια μου λενε οτι δεν εχει κοπει.ακομα περιμενω το συμπληρωματικο απο ιουλιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κοπεί.Μάλλον έπεσα σε βούρλο. Πήρε μία κοπέλα στον δικό της ΟΑΕΔ & της είπαν μπαίνει ένα μήνα μετά την λήξη του 6μήνου..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει κοπεί.Μάλλον έπεσα σε βούρλο. Πήρε μία κοπέλα στον δικό της ΟΑΕΔ & της είπαν μπαίνει ένα μήνα μετά την λήξη του 6μήνου..

Μα πως ειναι δυνατον να κοπει Το ποσο της Αδειας απο ενα επιδομα προς θεου τι ειναι αυτα.... Παντα τα Δωρα και η αδεια μπαινουν στο τελος του εξαμηνου κι αυτο γιατι μπορει μια μανουλα να διακοψει το εξαμηνο για να επιστρεψει στην εργασια της και τοτε θα μπει η αναλογια...εαν το ολοκληρωσει θα λαβει ολο το ποσο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα πως ειναι δυνατον να κοπει Το ποσο της Αδειας απο ενα επιδομα προς θεου τι ειναι αυτα.... Παντα τα Δωρα και η αδεια μπαινουν στο τελος του εξαμηνου κι αυτο γιατι μπορει μια μανουλα να διακοψει το εξαμηνο για να επιστρεψει στην εργασια της και τοτε θα μπει η αναλογια...εαν το ολοκληρωσει θα λαβει ολο το ποσο

 

 

Εχω μπερδευτει ρε κοριτσια.εγω γεννησα μαιο,η λοχεια μου τελειωσε τελος ιουλιου κ μου κολλησε ο εργοδοτης την κανονικη αδεια απο αρχες αυγουστου.τωρα θα κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο πρωτα ο Θεος.δικαιουμαι κ επιδομα αδειας απο τον οαεδ? ευχαριστω?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει ρε κοριτσια.εγω γεννησα μαιο,η λοχεια μου τελειωσε τελος ιουλιου κ μου κολλησε ο εργοδοτης την κανονικη αδεια απο αρχες αυγουστου.τωρα θα κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο πρωτα ο Θεος.δικαιουμαι κ επιδομα αδειας απο τον οαεδ? ευχαριστω?

 

Εμένα που ξεκίνησε το εξάμηνο 12 Αυγούστου μου είπανε ότι δεν δικαιούμαι επίδομα αδείας...

Link to comment
Share on other sites

Οο εργοδοτης δε πληρωνει επιδομα αδειας? Εφοσον απο αυτονπερνουμε αδεια. Πληρωνει κ ο οαεδ? Επισης γνωριζει καποια αν μπορεις να διακοψεις το εξαμηνο δηλαδη να καθησεις τρεις μηνες. Και τα λεφτα μπαινουν καθε μηνα? Η στο τελος?

myDetails.php
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει ρε κοριτσια.εγω γεννησα μαιο,η λοχεια μου τελειωσε τελος ιουλιου κ μου κολλησε ο εργοδοτης την κανονικη αδεια απο αρχες αυγουστου.τωρα θα κανω τα χαρτια μου για το 6μηνο πρωτα ο Θεος.δικαιουμαι κ επιδομα αδειας απο τον οαεδ? ευχαριστω?

καλα σου εβαλε την κανονικη αδεια σου {να ζητησεις απο τον εργοδοτη σου να σου δωσει σε βεβαιωση ενσημων τα ενσημα της κανονικης αδειας σου για να τα καταθεσεις μαζι με τα υπολοιπα δικαιολογητικα για το εξαμηνο σου} επιδομα αδειας σε χρημα δικαιουσαι απο τον εργοδοτη σου για να λαβεις επιδομα αδειας απο τον οαεδ θα επρεπε να ησουν απο τον μαιο και μετα στο εξαμηνο σου οποτε πας για εργοδοτη

 

Link to comment
Share on other sites

Οο εργοδοτης δε πληρωνει επιδομα αδειας? Εφοσον απο αυτονπερνουμε αδεια. Πληρωνει κ ο οαεδ? Επισης γνωριζει καποια αν μπορεις να διακοψεις το εξαμηνο δηλαδη να καθησεις τρεις μηνες. Και τα λεφτα μπαινουν καθε μηνα? Η στο τελος?

Για το επιδομα αδειας δες την απαντηση σου στην maria kou

μπορεις ανα πασα στιγμη με μια υπευθυνη δηλωσω να διακοψεις το εξαμηνο σου και μια μερα μπορεις να κατσεις ...

καθε αρχη του μηνα μπαινει το εξαμηνο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημεραααα!Πολυ μπερδεμενα ολα μου φαινονται!!!

Εγω δεν εχω κολλησει ποτε ενσημα ειμαι ασφαλισμενη στο σύζυγo στο ικα. Γενναω μεχρι τις 10 Σεπτεμβρη δικαιουμαι κατι απο καπου?η εστω ο σύζυγο μου?Κατι απο αυτα που προαναφερετε?????

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια για να καταλάβω επίδομα τοκετού δεν δικαιούμαστε πλέον είδα και τις τιμές στο μαιευτήριο γύρω στα 1250 το πήγαν το τρίκλινο με ΕΟΠΥ.

Τώρα άλλο είναι το επίδομα τοκετού και άλλο το λοχείας?

Εμένα η πρόσληψη μου έγινε τον Ιούλιο και μέχρι τον Φεβρουάριο που γεννάω θα έχω με το ζόρι και αν συμπληρώσει τα 200 ένσημα...αν και δούλευω από πέρσυ τον Ιούλιο αλλά η πρόσληψη έγινε με τα χίλια ζόρια φέτος:mad:

Τώρα τα ερωτήματα μου:

 

1ον: Τα 200 ένσημα πρέπει να είναι μέχρι την ΠΗΤ ή μέχρι να βγω σε άδεια δηλ. τους 2 μήνες που δίνει το ικα πριν την ΠΗΤ?

Στην άδεια αυτή την 4μηνη κολάει τα ένσημα ο εργοδότης ή το ικα ή όχι?

(Αν είναι μέχρι την ΠΗΤ και την μεταφέρω και κανα δυο μέρες κάτι γίνεται, αν όχι δεν τα συμπληρώνω με τίποτα)

 

2ον: Εαν δεν συμπληρώσω τα 200 ένσημα υποθέτω ότι δικαιούμαι τους περίπου 4 μήνες αδείας (2 πριν και 2 μετά την ΠΗΤ) που δίνει το ικα - εοπυ και την πληρωμή αυτών των μηνών.

 

3ον: Εαν δεν συμπληρώσω τα 200 ένσημα δεν δικαιούμαι τίποτα άλλο? Δηλαδή θα πρέπει να πάω για δουλειά 2 μήνες μετά τον τοκετό :mad:

 

Τυπικά εγώ είτε δικαιούμε την 6 μηνη του οαεδ είτε όχι θα σταματήσω για 6 μήνες αλλά είναι αδικία να κάθομαι και να μην πληρώνομαι ενώ είμαι ήδη στην δουλειά αυτή από πέρσυ τον Ιούλιο και δεν μου είχαν κάνει πρόσληψη. Τώρα για καταγγελίες κλπ. αφήστε το μεγάλο θέμα δεν μπορώ να κάνω τίποτα σε τέτοιες εποχές όπως μας έχουν κάνει έχουμε ανάγκη την δουλειά.

 

Αν γνωρίζετε πάντως κάτι που μπορώ να κάνω να συμπληρώσω τα 200 ένσημα please ενημερώστε με ή αν μπορώ να τα εξαγοράσω....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Περασα από επιτροπή κ δεν μου ενεκριναν την αδεια. Με παραπέμπουνσε δευτεροβαθμια. Εχει καμια κοπέλα παρομοια εμπειρια να με διαφτισει; Απληρωτη από τον Απρίλη κ από ότι φαίνεται δεν θα πληρωθω κ ποτε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι.. πηγα στο ικα να καταθεσω τα χαρτια μου για επιδομα κυοφοριας-λοχειας τα 200 ενσημα τα συμπληρωνω μεχρι και τον ιουλιο. επεσα σε μια ευγενεστατη κοπελα και μου εξηγησε οτι δεν φαινονται οριστικοποιημενα τα ενσημα του μαρτιου.μαιου και ιουνιου.. και μου ειπε να ξαναπαω αρχες σεπτεμβρη για να το ξαναδουμε μηπως και τα εμφανισει το συστημα μετα απο ενα μηνα δεν με νοιαζει ποτε θα τα παρω αρκει να μη τα χασω.. υπαρχει περιπτωση να μου τα δωσουν ολα οταν εμφανιστουν τα ενσημα? εχω πητ 12 οκτωμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι.. πηγα στο ικα να καταθεσω τα χαρτια μου για επιδομα κυοφοριας-λοχειας τα 200 ενσημα τα συμπληρωνω μεχρι και τον ιουλιο. επεσα σε μια ευγενεστατη κοπελα και μου εξηγησε οτι δεν φαινονται οριστικοποιημενα τα ενσημα του μαρτιου.μαιου και ιουνιου.. και μου ειπε να ξαναπαω αρχες σεπτεμβρη για να το ξαναδουμε μηπως και τα εμφανισει το συστημα μετα απο ενα μηνα δεν με νοιαζει ποτε θα τα παρω αρκει να μη τα χασω.. υπαρχει περιπτωση να μου τα δωσουν ολα οταν εμφανιστουν τα ενσημα? εχω πητ 12 οκτωμβρη.

 

Κοπέλα μου είχα το ίδιο πρόβλημα. Φαίνονταν στο σύστημα ως μη οριστικοποιημένα 3 μηνών ένσημα κ δν μου ενέκριναν την άδεια, ενώ ο εργοδότης μου είχε πληρώσει κανονικά εισφορές. Μιλήσαμε με το ΙΚΑ που ανήκει η εταιρεία μας, εξηγήσαμε τν κατάσταση και επέσπευσαν την εκκαθάριση. Μια βδομάδα πήρε όλη η δουλειά και όλα καλά!!!! Εμένα το έτρεξε άμεσα ο εργοδότης μου γιατί θα ήταν εκτεθειμένος ως προς τς ασφαλιστικές μου εισφορές. Πάντως δν τα χάνεις γιατί μπορεις ν καταθέσεις ως κ 6 μήνες μετά τη γέννα κ τα παίρνεις αναδρομικα

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μην γελασετε με αυτο που θα ρωτησω. ειμαι λιγο ασχετη. στην αδεια κυησης λοχειας και ανατροφης που πληρωνει το ΙΚΑ μας πληρωνει καθε μηνα ή ολα μαζι;;; φανταζομαι δεν περναμε επιτροπη γι αυτα ε;;:mrgreen:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην γελασετε με αυτο που θα ρωτησω. ειμαι λιγο ασχετη. στην αδεια κυησης λοχειας και ανατροφης που πληρωνει το ΙΚΑ μας πληρωνει καθε μηνα ή ολα μαζι;;; φανταζομαι δεν περναμε επιτροπη γι αυτα ε;;:mrgreen:

 

Όλα μαζί μας τα πληρώνει...πρώτα της κύησης αφού καταθέσεις τα απαραίτητα χαρτιά κ μετά αφου γεννήσεις της λοχείας!! Όχι δεν περνάμε επιτροπή!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera sas,

 

Apo oti katalaba to IKA mas plhrwnei 56 hmeres prin ton toketo (h hmera tou toketou den synipologizetai) kai 63 hmeres meta ton toketo. Gia thn hmera tou toketou den plhrwnomaste?

 

Euxaristw polu

 

Η μέρα τοκετού απλά αφαιρείται από την τιμή που πληρώνεις το δωμάτιο...εγώ που είμαι στο ΙΚΑ με τον ΕΟΠΠΥ από την τιμή μου αφαιρέσανε 900 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! το ερώτημα μου είναι το εξής και θα το κάνω εδώ μιασ και δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα με την περίπτωση μου! Είμα εργαζόμενη σε Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και για την ακρίβεια είμαι προισταμένη αλλά η σύμβαση μου αναφέρει μόνο ότι είμαι ελεγκτής, όπωσ και οι συνάδελφοι μου! η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει ανάλογα με το επάγγελμα απαλαγγή από την εργασία όπωσ είναι για παράδειγμα οι νοσηλευτριεσ που μόλισ μάθουν για την εγκυμοσύνη σταματούν την εργασία. ισχύει κάτι τετοίο και για την περίπτωση μου αν σκεφτεί κανείσ πωσ για να έχω σύμβαση εέγκτή σημαίνει πωσ κάνω ελέγχουσ σε οχήματα και είανι επικίνδυνο για την εγκυμοσυνη? ασ με βοηθήσει κάποισ! που θα μπορούσα ρωτήσω? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν κατα την διαρκεια του 6 μηνου μητροτητας μας κολλαει ο οαεδ ενσημα η δεν παιρνουμε καθολου ενσημα?ευχαριστω.

 

Απ' ο,τι με ενημέρωσαν στον ΟΑΕΔ Κηφισιάς, παίρνουμε.Είχα ρωτήσει κι εγώ και μου παν πως η μητρότητα συνυπολογίζεται στα ένσημα.

Χρυσαλίδα, γιατί δεν ρωτάς στο ΙΚΑ της περιοχής σου; Αυτοί λογικά θα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! το ερώτημα μου είναι το εξής και θα το κάνω εδώ μιασ και δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα με την περίπτωση μου! Είμα εργαζόμενη σε Ιδιωτικό ΚΤΕΟ και για την ακρίβεια είμαι προισταμένη αλλά η σύμβαση μου αναφέρει μόνο ότι είμαι ελεγκτής, όπωσ και οι συνάδελφοι μου! η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει ανάλογα με το επάγγελμα απαλαγγή από την εργασία όπωσ είναι για παράδειγμα οι νοσηλευτριεσ που μόλισ μάθουν για την εγκυμοσύνη σταματούν την εργασία. ισχύει κάτι τετοίο και για την περίπτωση μου αν σκεφτεί κανείσ πωσ για να έχω σύμβαση εέγκτή σημαίνει πωσ κάνω ελέγχουσ σε οχήματα και είανι επικίνδυνο για την εγκυμοσυνη? ασ με βοηθήσει κάποισ! που θα μπορούσα ρωτήσω? ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στον ιδιωτικό τομέα, ανεξάρτητα από το επάγγελμά σου, δικαιούσαι άδεια 8 εβδομάδων πριν από την ΠΗΤ και 9 εβδομάδες μετά. Για οποιαδήποτε άλλη άδεια πριν την γέννα θα πρέπει να υπάρχει κίνδυνος επαπειλούμενης κύησης, για την οποία θα πρέπει να καταθέσεις σε επιτροπή του ΙΚΑ αντίστοιχα δικαιολογητικά (ιατρική γνωμάτευση, υπερηχογράφημα...) Απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για διακοπή της εργασίας λόγω επαγγελματικού αντικειμένου.

Πρόσφατα ανοίχτηκε εδώ στο φόρουμ θέμα για τις άδειες αυτού του τύπου, και από αυτά που έγραφαν οι κοπέλες, ακόμα και στις νοσηλεύτριες ή στις εκπαιδευτικούς τέτοια πρόβλεψη δεν υπάρχει. Γι'αυτό και μεγάλος αριθμός καταφεύγει σε ψευδείς δηλώσεις για επαπειλούμενη κύηση ακόμα και αν η κλινική τους κατάσταση είναι άριστη.

Έχεις κάποιο πρόβλημα και θέλεις να πάρεις τέτοια άδεια;

Αν όχι και κάνεις ουσιαστικά δουλειά γραφείου, δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα ηθελα να μου πειτε αν κατα την διαρκεια του 6 μηνου μητροτητας μας κολλαει ο οαεδ ενσημα η δεν παιρνουμε καθολου ενσημα?ευχαριστω.

 

 

Ναι, κατά της διάρκεια του 6μηνου, τα ένσημα μπαίνουν από τον ΟΑΕΔ και υπολογίζονται κανονικά σαν συντάξιμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...