Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό στην αιμοκάθαρση


Recommended Posts

ευχαριστω για τα μηνυματα σας!

καλοκαιριασε κι εδω, και περναμε καλα. Ο Ηθαν συνεχιζει να μεγαλωνει, και πλεον ειναι παιδακι και οχι μωρακι πια. Ειναι 96εκ το υψος του και το βαρος 16 κιλα, οποτε αναπτυσεται καλα. Τον σεπτεμβρη ξεκιναει το σχολειο, και του εχω αγορασει την στολη του. Η αιμοκαθαρση πηγαινει καλα, και εχει συνιθισει το προγραμμα του να ερχεται εδω 3 φορες την εβδομαδα. Το σχολειο του θα ειναι 8.45-11.45, οποτε θα ερχεται το ασθενοφορο στο σχολειο για να μας παιρνει απο εκει και να μας φερνει στο νοσοκομειο τις ημερες της αιμοκαθαρσης.

Το μονο προβλημα που εχουμε ειναι οτι εξακολουθει να μην τρωει σχεδον τιποτα. Θελει μονο σκετο ψωμακι, και μπορει να φαει εως και 8 κομματια την ημερα, αλλα το θελει σκετο, χωρις ουτε βουτηρο! εμενα μου αρεσει η μαγειρικη, και στενοχωριεμαι που δεν θελει ουτε να δοκιμασει.... του αρεσει πολυ να μαγειρευουμε μαζι, και παιρνει μια καρεκλα και με βοηθαει. Ξερει ολα τα φαγητα και τα συστατικα τους, ξερει ολα τα μπαχαρικα... τα παντα! Τον βαζω να τα μυριζει τουλαχιστον, γιατι μου εχουν πει οτι οι αισθησεις συνδεονται, και ειδικα η γευση με την οσφριση - οποτε του λεω να μυρισει το ξυλακι της κανελλας ή την δαφνη προτου τα ριξει στο φαγητο. Εχω ζητησει στο νοσοκομειο οι play therapist να βγαλει ενα προγραμμα για να τον ενθαρρυνουμε σχετικα με το φαγητο. Καθως μεγαλωνει, ισως να ειναι πιο ευκολο να αρχισει να δοκιμαζει σιγα σιγα καποια αλλα φαγητα. Η νεφρολογος παντως δεν ανησυχει γιατι μας ειπε πως μολις κανει την μεταμοσχευση θα ανοιξει η ορεξη του, και γιατι θα αισθανεται καλυτερα, αλλα και γιατι θα του δινουν steroids.

Εχουμε κλεισει 2 χρονια στην λιστα αναμονης και ακομα περιμενουμε. Καποια στιγμη θα ερθει και η σειρα μας, ο Θεος ξερει ποτε ειναι η καλυτερη στιγμη για τον ηθαν μας.... ο Ηθαν αυτη την στιγμη ειναι καλα και μεγαλωνει, και τον εχουμε σπιτι, οποτε δεν ζηταω τιποτα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 521
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

καλη μου αμπυ,περασαν 2 χρονια ε?οι 8 μηνες που σας ελεγαν καποτε στη λιστα εγιναν 2 χρονια.σας σκεφτομαι συνεχεια.πες μας τα νεα σου και να δωσεις τα φιλια μας σε ολη την οικογενεια

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα,

χθες πηρα ένα μηνυμα από την Άμπυ,

ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΣΑΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ !!!

σκέφτηκα λοιπόν να σας ενημερώσω γιατί ξέρω την αγάπη σας για την Άμπυ και τον Ήθαν και ξέρω ότι θα στείλετε την θετική σας σκέψη, την θετική σας ενέργεια και την προσευχή σας για να γίνει το καλύτερο και να ξεκουραστεί επιτέλους ο μικρούλης Ήθαν !!! του αξίζει μία καλύτερη ζωή μακρυά από τα νοσοκομεία !!!

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλα πήγαν κατ' ευχήν !!!

 

το μήνυμα της Άμπυ λέει

"Ethan has received a beautiful gift of life, he & his new kidney are doing fantastic and is recovering in icu"

χρειάζεται ακόμα την θετική μας σκέψη και προσευχή για να αναρρώσει τελείως και να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται η προσαρμογή του σώματος του στο μόσχευμα και στην φαρμακευτική αγωγή που θα παίρνει

 

φαντάζομαι ότι σύντομα θα είναι σε θέση η Άμπυ να μας τα πει και πιο αναλυτικά

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο επιτέλους να ξεκουραστεί και να ησυχάσει από τα νοσοκομεία και ο Ηθαν και οι γονείς του!Να πάνε όλα καλά και να είναι πάντα γερός!!Καλή ανάρρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα...

Καλη αναρρωση και ευχομαι να πανε ολα οχι απλα καλα αλλα ακομα καλυτερα και ο Ηθαν να αποκτησει μια οσο πιο φυσιολογικη ζωη γινεται γιατι ολα τα παιδακια του κοσμου το αξιζουν αυτο και ειναι δικη μας υποχρεωση να τους το παρεχουμε...καλη δυναμη μανουλα!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παναγια μου κανε ακομη ενα θαυμα!!! μπραβο μπραβο ολα καλα θα πανε τωρα!!!!

ενα κακο ονειρο να μεινει ολο αυτο και να μην τους ξανααπασχολησει ποτε ξανα!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη ανάρρωση μικρούλη Ithan!

Αντε επιτέλους να κλείσουμε αυτό το thread και να ανοιξουμε νεο... "οι περιπετειες του Ithan" :)

 

Ολα τα παιδάκια του κόσμου να εχουν υγεία, αυτό ευχομαι πάντα, ειναι άδικο να ταλαιπωρούνται αγνες ψυχούλες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν το πιστευω!Τι τέλεια νέα!!!!Τον σκεφτόμασταν συνέχεια....

Πόση ευτυχια θα νιώθουν τώρα!Ευχόμαστε μια τέλεια ζωή απο εδω και πέρα!Με το καλό....

fVLTp2.png

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...