Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρισμός των γονιών και επιπτώσεις..


Elenitet

Recommended Posts

Συγνώμη, εντελώς άσχετο... Νομίζω ότι αυτό που λές είναι λάθος. Νομίζω (επαναλαμβάνω) ότι βαφτίζονται τα παιδάκια των οποίων οι γονείς είναι ανύπαντροι. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

 

για να βαφτισεις το παιδι σου κανονικα ζητανε χαρτι οτι εχεις παντρευτει σε ορθοδοξη εκκλησια

εχει κατι μηνες τωρα που καποιες ενοριες αρχισαν να κανουν τα στραβα ματια και ο κοσμος φυσικα τις προτιμαει

τωρα ζητανε οπωσδηποτε αν ειναι ζευγαρι οι νονοι να ειναι εκεινοι παντρεμενοι- αλλο κουφο κι αυτο παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στέλλα είσαι λάθος.

 

Και τα δύο παιδιά σε μοναστήρια τα βάφτισα και δεν μου ζήτησε κανείς πιστοποιητικό γάμου. Νομίζω πιστοποιητικό γέννησης μόνο.

 

Στον πιτσιρίκο πέρσυ στον Άγιο Νεκτάριο στην Αίγινα, ζήτησαν χαρτί ότι οι νονές είναι Χ.Ο. Μόνο αυτό.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

άσχετο όταν εγώ βάφτισα (5 χρόνια πριν) μου ζήτησαν απο την εκκλησία χαρτί ότι δεν είχα κάνει πολιτικό γάμο, τους είπα πως τότε δεν ήμουν καν παντρεμένη και πάλι όμως ήθελαν το χαρτί!

ο καθένας ότι θέλει κάνει μάλλον!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

παιδια ουτε γι αστειο

εδω στη βορεια ελλαδα ζητανε

πριν μια βδομαδα πηγαμε σε βαφτιση σε ενα χωριο εξω απο τις σερρες που δεν τους δεχτηκαν στο χωριο τους και πηγαν στο διπλανο σε παπα που τους δεχτηκε

η κοπελα απεναντι μου ειπε ψεμματα οτι εχει αρρωστο συγγενη και βιαζεται για να κανει βαφτιση ανυπαντρη πριν 3 χρονια

εμενα μου ζητησαν και το 2008 και το 2009 που βαφτισα τους γιους μου

και η κουμπαρα μου περυσι εκανε γαμοβαφτιση- μα γι αυτο γινεται πρωτα ο γαμος και μετα η βαφτιση για να εισαι παντρεμενος οταν βαφτιστει το παιδι

ενα ζευγαρι φιλους μας επειδη ειναι αλβανοι εδω 3 εκκλησιες δεν τους το βαφτισε κανενας

τι λετε τωρα να το λεω για πλακα?????? ξερω απειρα παραδειγματα

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ, δεν είπα ότι το λές για πλάκα.

 

Απλά, αυτό δεν είναι θεσπισμένη διαδικασία.

 

Είναι θέμα μητρόπολης προφανώς. Εσείς εκεί στα βόρεια, είστε πιο σκληροπυρηνικοί :lol::lol::lol:

 

Είπα ότι σε 2 μοναστήρια και μάλιστα θεωρούμενα αυστηρά, στον Ταξιάρχη στην Σύμη και στον Άγιο Νεκτάριο στην Άιγινα, δεν ζήτησαν.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως να μην γίνεται στην περιοχή σας. Ή να είναι θέμα Μητροπολίτη. Και τα δύο ξαδέρφια μου παντρευτηκαν με πολιτικό γιατί ήταν ΄'εγκυες οι γυναίκες τους, κάνανε την βάφτιση όταν τα παιδάκια τους ήταν 8 μηνών και παντρευτίκαν μετά από έναν χρόνο με θρησκευτικό. Κουλή η σειρά των πραγμάτων, αλλά έγινε στην Ξάνθη. Επίσεις κάποιοι γνωστοί (δούλευα σε συμβολαιογραφείο τότε) κάνανε παιδάκι ανύπαντροι, έγινε η αναγνώριση από τον πατέρα με συμβολαιογραφική πράξη, βάφτισαν το παιδί και μετά τρία χρόνια κάνανε το θρησκευτικό γάμο. Αυτό στη Χαλκιδική.

Link to comment
Share on other sites

και γω βορια ελλαδα μενω δεν ειμουν παντρευμενη.μονο πολιτικα!και δεν ειπαν τπτ.ασ λεγανε και θα σου λεγα εγω!!

ασε που πολυ το σκεφτομουν να μην τα βαφτισω...ονομα ειχαν ουτος σι αλλος!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να κλείσω, παντρέυτηκα συνειδητά απο επιλογή (στα 30 μου)..και όχι για να κατοχυρώσω την σχέση μου,(όπως εσύ υποστηρίζεις, οπότε υποθέτω πως παντρεύτηκες σε τόσο νέα ηλικία για να έχεις σίγουρη την σχέση σου) και αυτή είναι βασική διαφορά που λέμε όλες παραπάνω πως η ηλικία έχει να κάνει τελικά.

κάναμε την ίδια επιλογή εγώ στα 30 και εσύ στα 19, αλλά για διαφορετικούς λόγους.

και είτε το θες είτε όχι σε 10 χρόνια θα διαβάζεις αυτά που γράφεις και θα αναρωτιέσαι.

υγ:και ναι διάβασες τι έχεις γράψει παραπάνω και θα δεις πως εσύ γράφεις πως ο γάμος κατοχυρώνει μια σχέση

 

Να μην υποθέτεις τίποτα καλή μου!

Και το ν' αναρωτιέμαι,δεν σε κατάλαβα..Για ποιό πράγμα ν' αναρωτιέμαι?

Μπορείς να μου βρεις το κομμάτι που αναφέρω ξεκάθαρα τη λέξη <<ΚΑΤΟΧΥΡΏΝΕΙ>>?!

Μάλλον εννοείς τη λέξη <<ΟΛΟΚΛΗΡΏΝΕΙ>>..Γιατί έχει μεγάλη διαφορά..!

Και 'γω γι' αυτόν ακριβώς το λόγο παντρεύτηκα σ' αυτήν την ηλικία!..

Για να ΟΛΟΚΛΗΡΏΣΩ τη σχέση που είχα ήδη από πριν!

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια κοπέλα σε μικρή ηλικία, βιαστεί να ''επισημοποιήσει'' γιατί νομίζει ότι έτσι θα κατοχυρώσει τη σχέση και θα δέσει τον γάιδαρό της, γελιέται.

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

για να βαφτισεις το παιδι σου κανονικα ζητανε χαρτι οτι εχεις παντρευτει σε ορθοδοξη εκκλησια

εχει κατι μηνες τωρα που καποιες ενοριες αρχισαν να κανουν τα στραβα ματια και ο κοσμος φυσικα τις προτιμαει

τωρα ζητανε οπωσδηποτε αν ειναι ζευγαρι οι νονοι να ειναι εκεινοι παντρεμενοι- αλλο κουφο κι αυτο παλι

 

Ο αδερφός μου παντρεύτηκε με πολιτικό στη Θεσαλονίκη και το παιδάκι τους βαφτίστηκε κανονικά. Αλλά ο χαζός παπάς δεν ήθελε οι νονοί (δλδ εμείς) να είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό κι έτσι τελικά δεν βαφτίσαμε.

 

 

Βιβή Κ., μπορείς σε παρακαλώ να μη γράφεις με φούξια; Μας έχουνε πονέσει τα μάτια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιβή Κ., μπορείς σε παρακαλώ να μη γράφεις με φούξια; Μας έχουνε πονέσει τα μάτια!

 

Είναι τ' αγαπημένο μου χρωματάκι μωρέ,τί να κάνω?!:lol:

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

Είναι τ' αγαπημένο μου χρωματάκι μωρέ,τί να κάνω?!:lol:

 

 

Κι εμένα είναι το κόκκινο, αλλά δεν πήρα σβάρνα τα φόρα να γράφω με κόκκινη γραμματοσειρά. Σε ένα δημόσιο φόρουμ οφείλουμε να σεβόμαστε τους κανόνες. Απορώ πώς δεν σου έχουνε κάνει ακόμα αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

βιβη εγω εχω προβλημα και δε μπορω καθολου να σε διαβασω ρε συ

 

παιδια δεν ξερω εχει λιγο καιρο σας ειπα που αρχισαν να ζητανε μονο οι νονοι να ειναι με θρησκευτικο ως τωρα ζητουσαν να ειναι οι γονεις εμεις ειμαστε μητρ. νεαπολεως και σταυρουπολεως αλλα και ο αδερφος της πεθερας μου που ειναι παπας το ιδιο κανει σε αλλη μητροπολη ..........τι να πωωωω

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα δημόσιο φόρουμ οφείλουμε να σεβόμαστε τους κανόνες. Απορώ πώς δεν σου έχουνε κάνει ακόμα αναφορά.

 

Εδώ δεν έχουν μάθει κάποιες να σέβονται τις απόψεις του άλλου και μου λες εσύ για το χρώμα των γραμμάτων?!:lol:,χαχαχα...

Τέλος πάντων,σας χαιρετώ..

Δεν μπορώ να κάνω συζήτηση με ανθρώπους που φοράνε παροπίδες!!!

Καλή συνέχεια!!!

<<Απ' ό,τι ζήτησα & απ' ό,τι θα ζητήσω,μέσα μου για πάντα θα σ' έχω σαν ένα μικρό φυλαχτό!..>>

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι το κόκκινο, αλλά δεν πήρα σβάρνα τα φόρα να γράφω με κόκκινη γραμματοσειρά. Σε ένα δημόσιο φόρουμ οφείλουμε να σεβόμαστε τους κανόνες. Απορώ πώς δεν σου έχουνε κάνει ακόμα αναφορά.

 

και μενα το κοκκινο ειναι!αντε να στραβωσουμε κοσμο.πραγματικα απο τα ποστ της βιβης διαβαζω τις πρωτες σειρες γιατι θα μου πεσουνε τα ματια.

α το λενακι90 ειπε οτι γαμος κατοχυρωνει τη σχεση.λαθος εκανε η αναστασια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην υποθέτεις τίποτα καλή μου!

Και το ν' αναρωτιέμαι,δεν σε κατάλαβα..Για ποιό πράγμα ν' αναρωτιέμαι?

 

Μπορείς να μου βρεις το κομμάτι που αναφέρω ξεκάθαρα τη λέξη <<ΚΑΤΟΧΥΡΏΝΕΙ>>?!

Μάλλον εννοείς τη λέξη <<ΟΛΟΚΛΗΡΏΝΕΙ>>..Γιατί έχει μεγάλη διαφορά..!

Και 'γω γι' αυτόν ακριβώς το λόγο παντρεύτηκα σ' αυτήν την ηλικία!..

Για να ΟΛΟΚΛΗΡΏΣΩ τη σχέση που είχα ήδη από πριν!

Καταρχήν να τα πάρουμε απο την αρχή!

1.όταν μιλάς σε εμένα δεν θα μιλάς ειρωνικά, αν δεν μπορείς μη μου μιλάς καθόλου.επίσης αν θέλεις μπορώ άνετα να το κάνω και εγώ αλλά πίστεψε δεν θες...καλή μου!

2.σου είπα την άποψη την δική μου, τονίζοντας και λέγοντας σου πως εκεί φαίνεται και η διαφορά της ηλικιας μας. Σε καμία περίπτωση δεν σνομπάρω και δεν κατακρίνω τις επιλογές των άλλων πόσο μάλλον ατόμων που δεν ξέρω.

3.επειδή λοιπόν μου αρέσει να βάζω τα πράγματα στην θέση τους και δεν είμαι κανένα κομπλεξικό παιδαρέλι θα σου πως έκανα λάθος που νόμιζα πως εσύ ήσουν αυτή που είπες πως ο γάμος κατοχυρώνει την σχέση και αργότερα είδα πως είναι απο άλλο μέλος. (αυτό φυσικά δεν αναιρεί ότι έγραψα πιο πάνω)

4.να αναρωτιέσαι για αυτά που γράφεις και το πως σκέφτεσαι τώρα. και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ την επιλογή σου να παντρευτείς.

 

αυτά!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχουν μάθει κάποιες να σέβονται τις απόψεις του άλλου και μου λες εσύ για το χρώμα των γραμμάτων?!:lol:,χαχαχα...

 

Τέλος πάντων,σας χαιρετώ..

Δεν μπορώ να κάνω συζήτηση με ανθρώπους που φοράνε παροπίδες!!!

 

Καλή συνέχεια!!!

 

Φυσικά και σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων! Με το να διαφωνούμε μαζί τους, δε σημαίνει πως τους απαξιώνουμε κιόλας. Αλλά προφανώς δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Κι επειδή μπορεί κάποιες να μη συμφωνουν μαζί σου, σημαίνει ότι εσύ θα συνεχίσεις να γράφεις με φούξια και όλες τις υπόλοιπες εκεί που δεν πιάνει η μελάνη; Ωραία λογική βρε συ, μπράβο!

 

Το ποιες φοράνε παρωπίδες (με Ω) είναι ηλίου φαεινότερο νομίζω. Άντε γεια! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να τα πάρουμε απο την αρχή!

1.όταν μιλάς σε εμένα δεν θα μιλάς ειρωνικά, αν δεν μπορείς μη μου μιλάς καθόλου.επίσης αν θέλεις μπορώ άνετα να το κάνω και εγώ αλλά πίστεψε δεν θες...καλή μου!

2.σου είπα την άποψη την δική μου, τονίζοντας και λέγοντας σου πως εκεί φαίνεται και η διαφορά της ηλικιας μας. Σε καμία περίπτωση δεν σνομπάρω και δεν κατακρίνω τις επιλογές των άλλων πόσο μάλλον ατόμων που δεν ξέρω.

3.επειδή λοιπόν μου αρέσει να βάζω τα πράγματα στην θέση τους και δεν είμαι κανένα κομπλεξικό παιδαρέλι θα σου πως έκανα λάθος που νόμιζα πως εσύ ήσουν αυτή που είπες πως ο γάμος κατοχυρώνει την σχέση και αργότερα είδα πως είναι απο άλλο μέλος. (αυτό φυσικά δεν αναιρεί ότι έγραψα πιο πάνω)

4.να αναρωτιέσαι για αυτά που γράφεις και το πως σκέφτεσαι τώρα. και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ την επιλογή σου να παντρευτείς.

 

αυτά!

 

Καλά μη τη δείρεις κιόλας!

 

 

Χαλαρώστε:

 

Καθήστε αναπαυτικά στη καρέκλα σας.

 

Πάρτε βαθιές αργές ανάσες

 

Σκεφτήτε κάτι όμορφο (πχ το ηλιβασίλεμα στη Σαντορίνη)

 

Ο κόσμος είναι όμορφος

 

Ξαναγυρίστε στο φόρουμ. Όλα θα γίνουν καλύτερα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων! Με το να διαφωνούμε μαζί τους, δε σημαίνει πως τους απαξιώνουμε κιόλας. Αλλά προφανώς δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.

 

Κι επειδή μπορεί κάποιες να μη συμφωνουν μαζί σου, σημαίνει ότι εσύ θα συνεχίσεις να γράφεις με φούξια και όλες τις υπόλοιπες εκεί που δεν πιάνει η μελάνη; Ωραία λογική βρε συ, μπράβο!

 

Το ποιες φοράνε παρωπίδες (με Ω) είναι ηλίου φαεινότερο νομίζω. Άντε γεια! :cool:

με κάλυψε απόλυτα η απαντηση σου!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη τη δείρεις κιόλας!

 

 

Χαλαρώστε:

 

Καθήστε αναπαυτικά στη καρέκλα σας.

 

Πάρτε βαθιές αργές ανάσες

 

Σκεφτήτε κάτι όμορφο (πχ το ηλιβασίλεμα στη Σαντορίνη)

 

Ο κόσμος είναι όμορφος

 

Ξαναγυρίστε στο φόρουμ. Όλα θα γίνουν καλύτερα.

ε καλά δεν της είπα και τίποτα κακό, απλά δεν μου αρέσει να με ειρωνεύονται και μην σέβονται τις απόψεις των άλλων.αυτό είναι το θέμα μου

τώρα κατα τ'άλλα συμφωνώ μαζί σου θα σκεφτώ κάτι όμορφο!:P

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα κλεδώνεται προσωρινά

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...