Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;


pegi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμας δωσανε νομιζω 150 στον γάμο μας , τοσα θα δωσουν και στην βάπτιση ?? Πολλά μου φαίνονται .

Κι εμεις 150 δωσαμε στην εκκλησια, μας τα ειχαν ζητήσει στη Μητρόπολη οπου κλεισαμε την εκκλησια!

Τωρα ομως η βάφτιση θα γίνει σε μοναστηρι που δεν εχει δικό του παπα!

Αρα θα πρεπει να δωσουμε ξεχωριστα σε παπα και ξεχωριστα στο μοναστηρι!Ετσι δεν ειναι?Κι αντε στο μαναστηρι θα δωσω ενα ποσο που θελω εγω γιατι δε νομιζω οτι θα ζητησει η μια καλογρια συγκεκριμενο ποσό!

Ομως στον παπα τι να δώσω?:confused:Ειναι και συγγενης και μας λεει ''οι συγγενεις παιρνουν περισσοτερα!:shock:''

Δεν ειναι υποχρεωμενοι με το μισθο που παιρνουν να τελουν ολα τα μυστηρια????50 ευρω θα του δωσω κι αμα του αρεσει!!:twisted::twisted::twisted:

Ντρεπομαι να πω στην κουμπάρα οτι ειναι στις υποχρεωσεις της γιατι οταν με ρωτησε τι πρεπει να αγοράσει, ξέχασα να το πω!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • Η λαμπάδα
  • Δυο μικρές πετσέτες για το σκούπισμα των δικών σας χεριών και του ιερέα
  • Μια μεγάλη πετσέτα για το μωρό
  • Τα λαδόπανα
  • Ένα μπουκάλι ελαιόλαδο
  • Ένα σαπούνι
  • Τα βαπτιστικά του μωρού, ρούχα και παπούτσια
  • Ο σταυρός του μωρού
  • Προαιρετικά στολισμός της εκκλησίας και ειδικά της κολυμβήθρας
  • Κόστος εκκλησίας

 

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

οι πετσέτες είναι μια μεγαλη και μία μικρή σετ και η δευτερη μικρή για τον παπα ειναι απλή πετσέτα. οταν τη ζητήσει ο νεοκόρος, προσέξτε μη δώσετε τη μικρή απο το σετ!!!!! εγω ετσι την πάτησα και μου εχει μεινει μια απλή ασπρη πετσέτα...

συνήθως, οι νεοκόροι, τη παίρνουν μόνοι τους απο το κουτί...

εχετε το νου σας!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ομως στον παπα τι να δώσω?:confused:Ειναι και συγγενης και μας λεει ''οι συγγενεις παιρνουν περισσοτερα!:shock:''

Δεν ειναι υποχρεωμενοι με το μισθο που παιρνουν να τελουν ολα τα μυστηρια????50 ευρω θα του δωσω κι αμα του αρεσει!!:twisted::twisted::twisted:

Ντρεπομαι να πω στην κουμπάρα οτι ειναι στις υποχρεωσεις της γιατι οταν με ρωτησε τι πρεπει να αγοράσει, ξέχασα να το πω!!!!!!1

Κοιτα στους παπάδες όσα και να δωσεις δυσαρεστημενοι θα είναι δυστυχως ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντρεπομαι να πω στην κουμπάρα οτι ειναι στις υποχρεωσεις της γιατι οταν με ρωτησε τι πρεπει να αγοράσει, ξέχασα να το πω!!!!!!1

 

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι ο κουμπάρος πληρώνει την εκκλησία.Πες της το με τρόπο,πχ."δεν πιστεύω να δώσεις στον παπά παραπάνω από Χ ευρώ...";)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εκλεισα βαπτιστκο πακετο.Φανταζομαι μεσα θα περιλαμβανει κ τις πετσετες του παπα και το σαπουνακι?Οταν λες οτι υπαρχουν 2 μικρες πετσετες?

 

τελικά από πού;

άνοιξέ τα και δες τι περιλαμβάνει. οταν τα ειδες, δε σου εδειξαν τις πετσέτες ακι το σαπουνάκι;

 

το σετ πετσετών είανι μία μεγάλη (μπάνιου) και μία μικρή (χεριων) το ίδιο σχεδιο. Η δευτερη των χεριών ειναι συνήθως, χωρίς σχέδιο γαιτι μένει στην εκκλησία. Πρόσεξε να μείνει αυτη και οχι με το σχέδιο!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά από πού;

άνοιξέ τα και δες τι περιλαμβάνει. οταν τα ειδες, δε σου εδειξαν τις πετσέτες ακι το σαπουνάκι;

 

το σετ πετσετών είανι μία μεγάλη (μπάνιου) και μία μικρή (χεριων) το ίδιο σχεδιο. Η δευτερη των χεριών ειναι συνήθως, χωρίς σχέδιο γαιτι μένει στην εκκλησία. Πρόσεξε να μείνει αυτη και οχι με το σχέδιο!!!!!

 

Απο Αθηνα.Δεν ειδα πετσέτες και σαπουνάκι.Μονο το σχεδιο για το μπουκαλ του λαδιου και τα λαδοπανα του μπεμπη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!!Μπορείτε να μου πείτε τελικά στην Αθήνα τι πληρώνει ο νονός και τι οι γονείς γιατί μπλέχτηκα λίγο:) Εγώ βέβαια είμαι από βόρια αλλά η νονά μας είναι από Αθήνα

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο νονός πληρώνει τα βαφτιστικά,τον σταυρό κ τον στολισμό κολυμπήθρας κ οι γονεις μπομπονιέρες,γλυκάκια,στολισμό εκκλησίας κ δεξίωσης-τραπεζιού

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Α κατάλαβα..ο στολισμός δηλαδή μοιράζεται ουσιαστικά!Πληρώνει και την εκκλησία έτσι?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τον στολισμό κολυμπηθρας πληρώνει ο νονός.Τον υπόλοιπο στολισμό στην εκκλησία τον πληρώνουν οι γονείς.Την εκκλησία ναι την πληρώνει ο νονός αλλά ο παπάς μπορεί να φωνάξει κ τον πατέρα κ να του ζητήσει κ απ'αυτόν όπως έκανε κ σ'εμάς.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τον στολισμό κολυμπηθρας πληρώνει ο νονός.Τον υπόλοιπο στολισμό στην εκκλησία τον πληρώνουν οι γονείς.Την εκκλησία ναι την πληρώνει ο νονός αλλά ο παπάς μπορεί να φωνάξει κ τον πατέρα κ να του ζητήσει κ απ'αυτόν όπως έκανε κ σ'εμάς.

 

:shock::shock::shock:Γιατί??

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!Πήγε η νονά στην αρχή την οποία είχα δασκαλέψει μιας κ δεν ήξερε από αυτά κ ο παπάς της είπε ότι έχει ευχαρίστηση,η οποία έδωσε 50 ευρώ,κ φεύγοντας της λέει φώναξε κ τον πατέρα.Πάει κ ο άντρας μου του έδωσε το χαρτί αυτό για το ληξιαρχείο κ του λέει ότι έχεις ευχαρίστηση κ του λέει ο άντρας μου γιατί δεν έδωσε η νονά?Κ απαντάει ο παπάς έδωσε αλλά δώσε κ εσύ ότι θέλεις για την εκκλησία.Κ επειδή δεν είχε ψιλά μαζί του του έδωσε 50 ευρώ.Αλλιώς θα του έδινε κανα 20αρικο κ πολύ του ήταν.Τουλάχιστον δε μας ζήτησε καμιά ταρίφα ύψους 200 ευρώ γιατί το έχω ακούσει κ αυτό αλλού.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!!! θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τη νονα-νονο και τη βαφτιση.... 1) τι αγοραζουν αυτοι για το μωρο και τη βαφτιση,και τι εμειs οι γονειs(σταυρουδακια,ρουχαλακια λαμπαδεs και οτι αλλο χρειαζεται)??? 2)πρεπει να παρουμε καποιο δωρο για τη νονα-νονο, και αν ναι,τι περιπου???? 3) γινεται η βαφτιση να ειναι πολυ κλειστη,εννοω μονο γονειs-νονα η νονοs- και οι παππουδεs?? ευχαριστω προκαταβολικα:rolleyes::rolleyes:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!! θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με τη νονα-νονο και τη βαφτιση.... 1) τι αγοραζουν αυτοι για το μωρο και τη βαφτιση,και τι εμειs οι γονειs(σταυρουδακια,ρουχαλακια λαμπαδεs και οτι αλλο χρειαζεται)??? 2)πρεπει να παρουμε καποιο δωρο για τη νονα-νονο, και αν ναι,τι περιπου???? 3) γινεται η βαφτιση να ειναι πολυ κλειστη,εννοω μονο γονειs-νονα η νονοs- και οι παππουδεs?? ευχαριστω προκαταβολικα:rolleyes::rolleyes:

 

κανεις;;; :( τοσες μανουλες εδω στο φορουμ βαφτισατε τα παιδακια σας...και πολλες εχουν γινει κ νονες...:(:(

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

vaso μου καλησπέρα!

λοιπόν η νονά αναλαμβάνει.....σταυρό, μαρτυρικά, λαμπάδα, ρούχα, (λαδόπανα κλπ) που τα παίρνει όλα μαζί σαν σετ, στολισμό εκκλησίας (αν και εφόσον συννενοηθείτε και μπορεί, αλλιώς το κάνεις εσύ ή δεν κάνεις και τίποτα) δεν θυμάμαι κάτι άλλο.

 

τώρα όσον αφορά το δώρο, κάνεις εσύ ένα δώρο στη νονά.

ή ρωτάς τί θέλει και τις το παίρνεις, ή δίνεις χρήματα για να πάρει ότι θέλει. αν έχετε άνεση μεταξύ σας καλύτερα να ρωτήσεις τί θέλει, βέβαια πάντα σύμφωνα και με την δική σου τσέπη...γιατί δύσκολες οι εποχές!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ολα ειναι θεμα συνεννοησης με τη νονα. Θα μιλησετε, θα δεις τι σκοπευει να αναλαβει αυτη, τι εθιμα εχει στον τοπο της και αναλογως θα κινηθειτε. Εμεις και στη βαφτιση του γιου μας αλλα και οταν γιναμε νονοι ακολουθησαμε περιπου την ιδια γραμμη. Τα ρουχα, σταυρουδακι και ολο το πακετο βαφτισης το ανελαβε η νονα. Επισης την πληρωμη της εκκλησιας και ενα μερος απο το στολισμο, κυριως την κολυμπηθρα αλλα να θελει μπορει να πληρωσει ολο το ποσο. Βεβαια εγω σαν μαμα δεν ειχα τρελες απαιτησεις αλλα και η κουμπαρα μου οταν γιναμε νονοι πληρωσε αυτη οτι εξτρα ηθελε π.χ. τραπεζι με μπομπονιερες που ηταν αρκετα ακριβο και δεν μπορουσαμε να το ξεπληρωσουμε εμεις. Μπομπονιερες, γλυκα της μαμας αν και εδω Θεσσαλονικη καποιοι εχουν εθιμο να τις πληρωνουν οι γονεις με τους νονους μισες μισες. Εμενα προσωπικα δεν μου φανηκε σωστο σαν μαμα να ζητησω απο τη νονα μας τα μισα λεφτα καθως ηδη ειχε πολλα εξοδα. Επισης η νονα παιρνει το δευτερο συνολο , με εσωρουχα και οτι αλλο θελει για την ημερα που θα κανει το μπανακι. Εγω προσωπικα, πηρα δυο συνολακια, εφτα κορμακια, καλτσακια, καλσονακια, ενα σετ πετσετες και αφρολουτρα, κρεμες σωματος κλπ.

 

Αν κοιταξεις εχουν ανοιχτει παρομοια θεματα. Τα εθιμα ποικιλουν απο μερος σε μερος, βασικο ειναι να μπορεις να μιλησεις ανοιχτα ωστε να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Οσο για το δωρο, εμεις πηραμε κατι με 300 ευρω περιπου , συγκεκριμενα βαλαμε δωροεπιταγη στον κωτσοβολο καθως ηθελαν ηλεκτρικη συσκευη, εμας οι γονεις της βαφτισημιας μας μας πηραν απο ενα ρολοι παλι στο συνολο ενα 300αρι ευρω.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω πιστεύω οτι ολα είναι θέμα συννενόησης των νονων με τους γονεις. Εγώ βάφτισα το γιο της αδερφής μου (γιατι ο κουμπάρος δεν προσφέρθηκε καν) και δεν πλήρωσα κανένα στολισμό. Ο παπάς μας είπε το γνωστό ότι θέλετε...60 ευρω δωσαμε και μας έκοψε και αποδειξη (στην Αθήνα). Τώρα προσφέρθηκα να βαφτίσω με τον άντρα μου ενα αγορακι της ξαδερφης του και ειμαστε οικονομικά πολυ στριμωγμένοι. Σκέφτομαι να τους πω να μην μας κάνουν δώρο τίποτα και αντ' αυτού να κάλυψουν κάποια έξοδα της βάφτισης. Φανταστείτε οτι σε προσφορά μας στοιχησε το 2009 το πακέτο 500 ευρω περίπου και ο σταυρος 380 Ε. Φοβάμαι ότι δεν το γλυτώνουμε το 800άρι. Επίσης την Ανοιξη θα βαφτισουμε τη μπουμπουκα μας και επειδή ο νονός είναι σχεδόν άνεργος του είπαμε εμείς απο μόνοι μας να αναλάβει μόνο το σταυρό και τα υπολοιπα εμείς. Είναι δύσκολοι οι καιροί και μπορεί να γίνουν δυσκολοτεροι! Εγω πάντως θα τα φτιάξω όλα μόνη μου εκτός των ρούχων φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΙ ΜΩΡΟ ΤΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ.ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΑΣ.ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΑ.ΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΟ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ.Α ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ.ΑΓΧΩΘΗΚΑ. . .

Link to comment
Share on other sites

με το καλο.ως νονα πληρωνεις τα βαφτιστικα [περιπου στα 400 με 600 ευρω χαλαρα,το σταυρο γυρω στα 400 ενας απλος,την εκκλησια που ειναι οτι ελεησει ο παπας,και το στολισμο αν κανετε αυτο μπορει να βγει φτηνο αν βαλετε απλα μπαλονακια και λιγα λουλουδιαι.φυσικα προσθεσε τα ρουχα σου ενα τριακοσαρι μαζι με μαλλια και παπουτσια.βγαινεις?για βαπτισικα παντως εγω προτεινω μικελινα στο μπουρναζι που εχει ποικιλια και καλες τιμες.βεβαια απο το ιντερνετ μπορει να βρεις καλυτερες τιμες αλλα εγω θα προτιμουσα να τα διαλεγα ως μαμα μαζι με τη νονα live και οχι απο την οθονη.αυτα και να σας ζησει το μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...