Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;


pegi

Recommended Posts

και ...πόσο θα κοστίσουν όλα αυτα? ετσι μια γνωμη που πηρα απο τα allouette , μου είπαν οτι γυρω στα 700 το πακετο με τα ρουχα και τα λαδόπανα με την λαμπαδα και το κουτι . Αλήθεια στην εκκλησία πόσο δίνουμε ? Κανα 1500σύνολο στο νερό απότι βλέπω....

 

 

Μπορείς να βρεις και πιο φτηνά πακέτα,επίσης μπορείς να φτιάξεις μόνη σου την λαμπάδα,παίρνοντας ένα κερί(4,5 ευρώ)και στολίζοντάς το μόνη σου,με τούλια και κάποιο παιχνιδάκι.Θα σου βγει 10-15 ευρώ το πολύ.

Το ποσό που δίνεις στην εκκλησία δεν το ξέρω,μια και κάθε ναός έχει την δική του "ταρίφα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και ...πόσο θα κοστίσουν όλα αυτα? ετσι μια γνωμη που πηρα απο τα allouette , μου είπαν οτι γυρω στα 700 το πακετο με τα ρουχα και τα λαδόπανα με την λαμπαδα και το κουτι . Αλήθεια στην εκκλησία πόσο δίνουμε ? Κανα 1500σύνολο στο νερό απότι βλέπω....

 

η κουμπαρα θελει τα βαπτιστικα να ειναι απο τα alloute η εσυ στο λεω γιατι υπαρχουν πολυ ομορφα και με πολυ πιο λιγα χρηματα δεν μπορω να γραψω ονοματα αλλα σιγουρα πληρωνεις την μαρκα...γνωμη μου παντα

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις εσωρουχάκια και ρουχάκια για το ξελάδωμα. Φυσικά πάντα έπειτα από συνενόηση με τους γονείς. Ανάλογα τι έθιμα έχει ο καθένας στην περιοχή του. Δεν είναι τα ίδια παντού.

Γνώμη μου πάντως είναι να μην ντραπείς να ρωτήσεις ξεκάθαρα για το τι πληρώνεις εσύ και τι όχι. Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένη, παρά να βρεθείς προ εκπλήξεως.

Με το καλό και πάντα άξια!

Link to comment
Share on other sites

Τα μαρτυρικά τα παίρνει σίγουρα ο νονός, είναι στο πακέτο της βάφτισης. Επίσης εμένα μου πήρε και το σετ των ρούχων που φοραγε το μωρό πριν την βάφτιση. Εκείνη μου το είπε, γιατί είχε ξανακάνει βάφτιση και είχε κάνει έτσι. Την κολυμπήθρα την στόλισα εγώ με τούλια και αρκουδάκια (θεώρησα κοροιδία να δώσω λεφτά για κάτι τόσο απλό) και για την εκκλησία δεν με απασχόλησε γιατί έτσι κι αλλιώς της στόλισε η άλλη κουμπάρα (καθότι κάναμε γάμο και βάφτιση μαζί)..

Πάντως κι εγώ και με τις δύο συζητήσαμε από πριν τι είναι του καθενός, και πως το έχετε εσείς κτλ για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Όπως επίσης κι εγώ θεωρώ ότι πήρα ένα οικονομικό πακέτο και δεν διάλεγα τα πιο ακριβά!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανάλογα τι θάρρος έχεις με την μαμα του παιδιου...εγω πάντος αν βάπτιζα και ήξερα καλα τους γονείς θα έπερνα την μαμα αγκαζε να πάμε να διαλέξει εκεινη τι θέλει....

στην κόρη μου νονά ήταν η κουνιάδα μου......παρόλα την οικειοτητα μονο για τα χρώματα με ρωτησε....πχμε ρωτησε τι χρωμα ειναι οι μπομπονιερες και το προσκλητηριο για να ταιριάζουν....τα ρουχα που πηρε στην κορη μου ήταν μεν απο τον ασλάνη αλλά τα φορέσαμε εκεινη την μέρα και ποτέ ξανά....άβολα και θυμιζαν έναν περασμένο αιώνα....τα παουτσια ουτε καν της εκαναν γιατι πηγε και της πηρε ένα σχέσιο απο τον ασλάνη βέβαια πάλι αλλά ήταν πολυ σκληρα σαν κουτσορο....άσε το καπέλο...τα ρουχα γενικά το σύνολο θυμζαν εκεινα τα ρουχα που φορουσαν στην ταινια με την βασιλειαδου και τις σταμνες οι υποτιθενμενες κορες του ορεστη μακρη.....το μονο που άξιζαν ήταν τα μαρτυρικα η πετσετα η λαμπάδα και το κουτι....για μένα έδωσε ενα σωρο λεφτά τζαμπα...

εγω προσωπικά δεν είχα καμία απαιτηση να ειναι φιρμα τα ρουχα πρωτον και δευτερον έχουμε τεράστια διαφορά γουστου με την κουνιάδα μου....

φανταστειτε χτες μου έφερε την λαμπάδα και τα παπουτσακια της μικρης για το πάσχα και πήγε και μου πήρε all star μπλε σκουρο...για κοριτσακι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

οντως fenaki τα λες πολυ σωστα και εγω τα βαπτιστικα πηγα με την κουμπαρα μου και τα πηρα και το παιδι μετα τα ευχαριστηθηκε ασε που εδωσα λιγοτερα απο οτι αν πηγαινα μονη μου χαχαχα ετσι εδωσα πιο πολλα λεφτα στον σταυρο....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

περα απο τα κλασσικα ρουχα λαμπαδα πετσετα σταυρο κτλ. μπορεις κ οτι αλλο αγαπας κ αντεχει η τσεπη σου.

δλδ οταν βαφτισα ηταν καλοκαιρι πηραμε ενα ρουχο 2ο καλοκαρινο , τις παιδικες μπομπνιερες , μια κουβερτα μονη , μαγιω πετσετα κ κουβαδακια κ τα χριστουγενα πανοφωρι παπουτσια κ ενα σετ ρουχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ανοιξε το κουτι με αυτα τα σχετικα ειχε μονο λαδοπανα μια μεγαλη πετσετα και ενα σεντονακι δεν ειδα πουθενα πετσετουλες λετε να αγορασω?σε περιπτωση που δεν εχει τι κανουμε τελευταια στιγμη σκουπιζομαστε με την μεγαλη????:lol:

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται οτι θα μιλησω στα ισια με την κουμπαρα μου....ειχα σκοπο να παμε μαζι αλλά σκεφτομουν μην με παρεξηγησει εαν δεν παμε σε επωνυμα....θα το πω στα ισια....ειναι κριμα τα λεφτα που θα ξοδεψω να πανε ετσι χαμενα καλυτερα να παρω και ενα δευτερο σετακι στην μικρη να φοραει σωστο. Θα της το πω και οτι αποφασισει .Μπορεις να μου στειλεις μη επωνυμα και φτηνα βαφτιστικα εστω με pm? ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν ανοιξε το κουτι με αυτα τα σχετικα ειχε μονο λαδοπανα μια μεγαλη πετσετα και ενα σεντονακι δεν ειδα πουθενα πετσετουλες λετε να αγορασω?σε περιπτωση που δεν εχει τι κανουμε τελευταια στιγμη σκουπιζομαστε με την μεγαλη????:lol:

 

φασολάκι μου, την πετσετούλα και το σαπουνάκι τα βάζουν χωριστά, συνήθως μέσα στο κουτάκι που είναι το μπουκάλι με το λάδι. Αλλά αν θες να είσαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο μπορείς να αγοράσεις μια πετσέτα.

Link to comment
Share on other sites

φασολάκι μου, την πετσετούλα και το σαπουνάκι τα βάζουν χωριστά, συνήθως μέσα στο κουτάκι που είναι το μπουκάλι με το λάδι. Αλλά αν θες να είσαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο μπορείς να αγοράσεις μια πετσέτα.

 

ε τοτε μαλλον μεσα θα τα εχει

μας εδειξε μεσα στην βαλιτσουλα θα εχει ενα σαν νεσεσερ που θα εχει το λαδακι..θελω να πιστευω οτι θα ειναι ολα μεσα!θα την ρωτησω οταν τα παραλαβω και αν δεν εχει περνω εγω

Link to comment
Share on other sites

Έγινα για τρίτη φορά νονά πριν τρία χρόνια. Και στις τρεις περιπτώσεις οι κούτες της βάπτισης περιλάμβαναν πετσετούλες, λαδόπανα, εσώρουχα, ρουχαλάκια, παπουτσάκια, καλτσάκια, μπουκαλάκι για το λάδι, σαπουνάκι, τρία κεράκια, και μαρτυρικά. Επίσης στη τιμή του πακέτου ήταν και η λαμπάδα στολισμένη. Εννοείται φυσικά πως στις υποχρεώσεις του νονού είναι ο σταυρός καθώς και η πληρωμή της εκκλησίας.

Πέρα από την λαμπάδα που ήταν στολισμένη δεν στόλισα τίποτα άλλο.

Κάθε περιοχή βέβαια έχει τα δικά της έθιμα αλλά από όσο γνωρίζω ο στολισμός της εκκλησίας δεν είναι στις υποχρεώσεις του κουμπάρου.

Τώρα σχετικά με το τι είναι σωστό και τι όχι, εγώ προσωπικά θεωρώ πως σε καιρούς κρίσης δεν είναι σωστό οι νονοί να επιβαρύνονται και με τον στολισμό της εκκλησίας όταν για όλα τα παραπάνω ( κούτα, ρουχαλάκια, σταυρός, μυστήριο) θα δώσουν πάνω κάτω 1000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ συμφωνω οτι ο στολισμος ειναι παράλογη απαιτηση προς τον κουμπάρο!Εξαλλου ειναι μόδα των τελευταίων χρόνων!

Εγω δεν εχω γίνει κουμπάρα αλλά κ στο γάμο μου κ στη βάφτιση του παιδιού μου δεν μπορουσα να διαννοηθω καν οτι θα βάλλω τον κουμπάρω να πληρώσει το στολισμό!Στο γάμο πληρώσαμε 800 για στολισμο εκκλησίας!Στη βαπτιση τα εκανα ολα μόνη μου!

 

Να ρωτησω τωρα κάτι!Στον παπα τι λεφτα να δώσουμε?Αν κ συγγενης μας πέταξε μια σπόντα μεταξυ σοβαρου κι αστείου, αλλά δεν ειπε ποσό!Η βαφτιση θα γινει σε μοναστηρι οπου δεν εχει καποιο συγκεκριμενο παπα και πρεπει να βρουμε εμεις παπα για να τελεσει το μυστηριο!Ποσα να του δώσουμε:confused:

Link to comment
Share on other sites

μια ξαδερφη μου που βαφτισε,της ειπε ο παπας οσα θες εσυ δωσε...

εβγαλε να του δωσει νομιζω 50 και τις λεει:να μην δωσεις και κατι για τον ψαλτη?εβγαλε να δωσει και μετα της λεει να μην δωσουμε κατι και στον καντηλαναυτη?

και στο τελος εδωσε συνολο 150 και σκεψου ειχε πει οσα θες δωσε....:lol::lol:

 

τι να σου πω αφου φτανουν σε σημειο να ζητανε συγκεκριμενο ποσο!!

εδω σε εμας δεν ξερω τι ποσο περνουν ειμαστε και επαρχια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγω όπως ανεφερα πιο πάνω θεωρώ ότι ο στολισμός της εκκκλησιας είναι θεμα τωβ γονιων . Οσο για τα μαρτυρικά ξερω ότι συνηθως δινουν γυρω στα 50τεμαχια . Αν εγω θελω 200 ατομα θα βαλω τον νονο να πληρωσει και τα υπολοιπα ?Εγω προσωπικά τα πληρωνω εγω και το θεωρω πιο σωστο .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά και εγω όπως ανεφερα πιο πάνω θεωρώ ότι ο στολισμός της εκκκλησιας είναι θεμα τωβ γονιων . Οσο για τα μαρτυρικά ξερω ότι συνηθως δινουν γυρω στα 50τεμαχια . Αν εγω θελω 200 ατομα θα βαλω τον νονο να πληρωσει και τα υπολοιπα ?Εγω προσωπικά τα πληρωνω εγω και το θεωρω πιο σωστο .

 

 

Δυστυχώς δεν σκέφτονται όλοι όπως εσύ.Και δεν αναφέρομαι μόνο στα μαρτυρικά,αυτό είναι το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

150 είναι μια καλή τιμή.Ξέρω και για 250 και για 300...

 

Eχουν ξεφύγει τελείως.Για βάπτιση δεν ξέρω(αν εχει διαφορετική ταρίφα), θα μάθω σε ενα μηνα, αλλά στον γάμο μας ,είχε ζητησει ο παπάς 350?.Πριν 5 χρόνια!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι πιο παλια λεγανε...

αν θες αναμενους ολους τους πολυελαιους τοσο θα σου στοιχισει...

αν παλι θες και τον κεντρικο(μεγαλο) μην το συζητας....

εγω λεω να μην αναψουμε τιποτα να βλεπει με το κερι να διαβαζει......8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

τελικά το μυστήριο είναι ταρίφα ? 150 ευρω το μυστήριο? αχ !!!! απαράδεκτο!!!!

 

Γνωρίζω 3δυμα, που στη βάφτιση ο παπάς πήρε χρήματα για 3 διαοφρετικές βαφτίσει και ας έγιναν όλες σε μία μέρα.... Μάλιστα, ζήτησε από 250 ευρώ την κάθε βάφτιση! Οι νονοί και η μαμά τα είδαν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω 3δυμα, που στη βάφτιση ο παπάς πήρε χρήματα για 3 διαοφρετικές βαφτίσει και ας έγιναν όλες σε μία μέρα.... Μάλιστα, ζήτησε από 250 ευρώ την κάθε βάφτιση! Οι νονοί και η μαμά τα είδαν όλα!

 

 

Kαι να φανταστείς ότι στην ουσία δεν πρόκειται για τρεις διαφορετικές βαφτίσεις.Η κατήχηση είναι κοινή και μόνο οι βουτιές γίνονται η μία μετά την άλλη.Δηλαδή,εκεί που θα διαρκούσε 40 λεπτά(στην καλύτερη περίπτωση),διαρκεί 50.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...